Celebrate Life 5k 2019

Overall

June 01, 2019


Course measured by Race Director: Results by Just Finish Systems Inc. Just Finish Systems Inc
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Div Total Time Pace
1 Liam Dee (ghouls N Goblin New Rochelle NY 218 23 M 1:Open 1 14:51.6 4:47/M
2 Dan Gargano West Islip NY 310 29 M 2:Open 1 16:07.6 5:12/M
3 Trent Hampton Ronkonkoma NY 302 40 M 3:Open 1 18:56.3 6:06/M
4 Gregory Palmer Baldwin NY 259 24 M 1:20-24 1 19:10.5 6:11/M
5 David Neuburger Long Island City NY 254 28 M 1:25-29 1 20:16.3 6:32/M
6 Jim Sommer Massapequa NY 291 54 M 1:50-54 1 22:29.7 7:15/M
7 Sarah Haiken Melville NY 230 20 F 1:Open 1 22:43.1 7:20/M
8 Fabio-Bento Sequeira East Meadow NY 283 36 M 1:35-39 1 22:51.6 7:22/M
9 Karen Harte West Islip NY 231 44 F 2:Open 1 23:02.9 7:26/M
10 Amy Neuburger Philadelphia PA 252 26 F 3:Open 1 23:20.4 7:32/M
11 Chuck Otto Sayville NY 257 63 M 1:60-64 1 23:34.6 7:36/M
12 Kevin Clarke Massapequa NY 213 61 M 2:60-64 1 23:56.5 7:43/M
13 Thomas Fasano North Merrick NY 319 25 M 2:25-29 1 24:03.4 7:45/M
14 Jodi Brodsky Atlantic Beach NY 320 64 F 1:60-64 1 24:11.3 7:48/M
15 Alan Sofge New York NY 286 47 M 1:45-49 1 24:34.2 7:55/M
16 Michael Scarabino Melville NY 273 23 M 2:20-24 1 25:08.5 8:06/M
17 Andy Altman Great Neck NY 340 53 M 2:50-54 1 25:27.0 8:13/M
18 Jacob Pine 262 25 M 3:25-29 1 25:37.9 8:16/M
19 Todd Belous Dix Hills NY 203 53 M 3:50-54 1 25:42.0 8:17/M
20 Richard Brodsky Atlantic Beach NY 321 66 M 1:65-69 1 26:12.0 8:27/M
21 Milton Bond IV Amityville NY 304 18 M 1:15-19 1 26:28.9 8:32/M
22 Mariah Dignan Baldwin NY 219 24 F 1:20-24 1 26:29.1 8:33/M
23 Richard Siegmann Melville NY 284 56 M 1:55-59 1 26:56.0 8:41/M
24 Chris Scarpati Mastic Beach NY 275 35 M 2:35-39 1 27:22.2 8:50/M
25 Kristen Meyer Massapequa NY 249 29 F 1:25-29 1 27:25.1 8:51/M
26 Lauren Clarke Massapequa NY 214 28 F 2:25-29 1 27:36.3 8:54/M
27 Michael Palmer Baldwin NY 260 59 M 2:55-59 1 27:52.0 8:59/M
28 Patricia Walter Greenlawn NY 299 45 F 1:45-49 1 27:55.5 9:00/M
29 Veronica Morabito Weeks Brightwaters NY 250 59 F 1:55-59 1 28:04.4 9:03/M
30 Brittany Visconti Yonkers NY 307 25 F 3:25-29 1 28:12.6 9:06/M
31 Maria Fucella Levittown NY 225 58 F 2:55-59 1 28:32.6 9:12/M
32 Eileen Duggan Bellmore NY 222 57 F 3:55-59 1 28:38.1 9:14/M
33 Roger Meyer Sea Cliff NY 327 72 M 1:70-74 1 29:20.7 9:28/M
34 Jimmy Branch Seaford NY 205 40 M 1:40-44 1 29:44.4 9:35/M
35 Thomas Bremen Seaford NY 207 40 M 2:40-44 1 29:44.4 9:35/M
36 Jeff Silver Dix Hills NY 330 64 M 3:60-64 1 29:57.6 9:40/M
37 Jenna Walker New York NY 298 29 F 4:25-29 1 29:59.5 9:40/M
38 Russ Rothberg Plainview NY 339 58 M 3:55-59 1 30:00.8 9:41/M
39 Joshua Sommer Dix Hills NY 292 29 M 4:25-29 1 30:01.1 9:41/M
40 Laura Sommer Dix Hills NY 293 31 F 1:30-34 1 30:09.8 9:44/M
41 Layne Morowitz New York NY 336 28 F 5:25-29 1 30:11.9 9:44/M
42 Dan Silver Dix Hills NY 329 28 M 5:25-29 1 30:12.4 9:45/M
43 Justine Augello Massapequa NY 201 46 F 2:45-49 1 30:12.9 9:45/M
44 Karen Hunt Massapequa NY 234 48 F 3:45-49 1 30:13.0 9:45/M
45 Joey Farino Seaford NY 311 10 M 1: 0-14 1 30:17.0 9:46/M
46 Susan Farino Seaford NY 312 48 F 4:45-49 1 30:17.0 9:46/M
47 John Curran Baldwin NY 215 55 M 4:55-59 1 30:25.5 9:49/M
48 John Visconti Yonkers NY 308 59 M 5:55-59 1 30:44.8 9:55/M
49 Carolin Paidoussis West Islip NY 309 49 F 5:45-49 1 31:18.7 10:06/M
50 Jeanine Carriero Yonkers NY 318 25 F 6:25-29 1 31:21.4 10:07/M
51 Marcella Degeronimo Syosset NY 317 50 F 1:50-54 1 31:25.1 10:08/M
52 Jill Byrne E. Norwich NY 333 53 F 2:50-54 1 32:14.8 10:24/M
53 David Morowitz Woodbury NY 337 59 M 6:55-59 1 32:25.5 10:27/M
54 Matthew Sarter Wantagh NY 269 12 M 2: 0-14 1 32:30.3 10:29/M
55 Dennis Dowling Baldwin NY 220 65 M 2:65-69 1 32:35.9 10:31/M
56 Fran Dowling Baldwin NY 221 65 F 1:65-69 1 32:36.0 10:31/M
57 Allison Palmer Baldwin NY 258 21 F 2:20-24 1 32:50.8 10:35/M
58 Desmond Sarter Wantagh NY 267 10 M 3: 0-14 1 32:52.9 10:36/M
59 Matt Sarter Wantagh NY 268 50 M 4:50-54 1 32:53.2 10:36/M
60 Cheryl Haiken Melville NY 228 53 F 3:50-54 1 32:56.7 10:37/M
61 Maureen Thompson Plainview NY 322 44 F 1:40-44 1 34:03.9 10:59/M
62 Amy Fliegelman Plainview NY 323 48 F 6:45-49 1 34:04.6 10:59/M
63 Denise McCauley Cortlandt Manor NY 247 59 F 4:55-59 1 34:19.1 11:04/M
64 Kelly Rhatigan Merrick NY 265 46 F 7:45-49 1 34:19.9 11:04/M
65 James Branch Seaford NY 204 10 M 4: 0-14 3 34:21.7 11:05/M
66 Connor Bremen Seaford NY 206 10 M 5: 0-14 1 34:21.9 11:05/M
67 Elizabeth McBreen Farmingdale NY 246 40 F 2:40-44 1 34:27.0 11:07/M
68 Grace Maley Massapequa Park NY 245 59 F 5:55-59 1 35:11.7 11:21/M
69 Jimmy Gillen Rockville Centre NY 342 10 M 6: 0-14 1 35:31.3 11:27/M
70 James Gillen Rockville Centre NY 341 48 M 2:45-49 1 35:34.7 11:28/M
71 Tara Gillen Rockville Centre NY 343 46 F 8:45-49 1 35:35.0 11:29/M
72 Diane Schocken Massapequa Park NY 279 56 F 6:55-59 1 35:42.3 11:31/M
73 Maureen Fives Oyster Bay NY 332 55 F 7:55-59 1 35:58.9 11:36/M
74 Ashley Kazel Yaphank NY 237 35 F 1:35-39 1 35:59.2 11:36/M
75 Ryan Hoey Yaphank NY 233 34 M 1:30-34 1 36:04.0 11:38/M
76 Anne Kilarjan Rockville Centre NY 324 65 F 2:65-69 1 36:21.4 11:44/M
77 John M Haslbauer Port Washington NY 232 58 M 7:55-59 1 36:45.3 11:51/M
78 Jim Keane Oyster Bay NY 334 48 M 3:45-49 1 36:50.9 11:53/M
79 Laura Curran Baldwin NY 216 51 F 4:50-54 1 36:54.0 11:54/M
80 Kevin Vahey Bellmore NY 326 45 M 4:45-49 1 36:58.6 11:55/M
81 Tracy Sarris Somers NY 266 55 F 8:55-59 1 37:29.2 12:05/M
82 Robert Koenig Levittown NY 240 56 M 8:55-59 1 38:09.1 12:18/M
83 Natalie Palmer Baldwin NY 261 21 F 3:20-24 1 38:14.5 12:20/M
84 Ricky Scarabino Melville NY 274 29 M 6:25-29 1 38:26.9 12:24/M
85 Kathryn Clarke N. Massapequa NY 344 30 F 2:30-34 1 39:25.8 12:43/M
86 Kathy Mullen Port Washington NY 251 59 F 9:55-59 1 39:41.1 12:48/M
87 William O'Brien Massapequa NY 256 70 M 2:70-74 1 40:07.9 12:56/M
88 Vincent Lai New York NY 241 37 M 3:35-39 1 40:32.7 13:05/M
89 Steven Sarter Wantagh NY 271 8 M 7: 0-14 1 41:04.9 13:15/M
90 Jeffrey Haiken Melville NY 229 54 M 5:50-54 1 41:08.8 13:16/M
91 Martin Schwartz Wantagh NY 306 81 M 1:80-99 1 43:17.9 13:58/M
92 Mary Ann Ludwig New York NY 244 69 F 3:65-69 1 45:51.6 14:47/M
93 Isabella Romano Albertson NY 325 16 F 1:15-19 1 47:20.7 15:16/M
94 Matt Avellino Woodbury NY 300 33 M 2:30-34 1 47:50.1 15:26/M
95 Maria Barbieri Seaford NY 202 9 F 1: 0-14 3 48:17.4 15:35/M
96 Jaylyn Klun Seaford NY 239 9 F 2: 0-14 3 48:17.8 15:35/M
97 Hayden Lowinger Seaford NY 242 9 F 3: 0-14 3 48:18.8 15:35/M
98 Krista Clark Commack NY 211 42 F 3:40-44 1 48:19.1 15:35/M
99 Cooper Clark Commack NY 210 9 M 8: 0-14 3 48:41.1 15:42/M
100 Matthew Clark Commack NY 212 42 M 3:40-44 1 48:47.5 15:44/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Div Total Time Pace
101 Michele Silver Dix Hills NY 331 60 F 2:60-64 1 49:08.3 15:51/M
102 George Reeder Mineola NY 263 35 M 4:35-39 1 49:24.4 15:56/M
103 Sarah Reeder Mineola NY 264 6 F 4: 0-14 3 49:24.6 15:56/M
104 Jennifer Lowinger Seaford NY 243 46 F 9:45-49 1 50:20.6 16:14/M
105 Michele Rothberg Plainview NY 338 53 F 5:50-54 1 50:56.7 16:26/M
106 Julie Morowitz Woodbury NY 335 56 F 10:55-59 1 50:56.8 16:26/M
107 Susan Slagg Wantagh NY 285 55 F 11:55-59 1 51:45.6 16:42/M
108 Sela Schoken Massapequa Park NY 303 16 F 2:15-19 1 51:45.8 16:42/M
109 Maureen Sirka Seaford NY 316 60 F 3:60-64 1 52:15.6 16:51/M
110 Tom Linsalata Seaford NY 315 59 M 9:55-59 1 52:15.6 16:51/M
111 Cathy Neuburger Farmingdale NY 253 57 F 12:55-59 1 52:27.9 16:55/M
112 Emily Neuburger Farmingdale NY 255 23 F 4:20-24 1 52:49.3 17:02/M
113 Joe Gallagher Forest Hills NY 226 80 M 2:80-99 1 52:59.9 17:05/M
114 Cynthia Carlson Merrick NY 208 60 F 4:60-64 1 53:05.6 17:07/M
115 Russell Carlson Merrick NY 209 62 M 4:60-64 1 53:06.5 17:08/M
116 James Doyle Lynbrook NY 305 80 M 3:80-99 1 54:22.7 17:32/M
117 Barbara Sena Deer Park NY 282 57 F 13:55-59 1 54:34.3 17:36/M
118 Denise Gallo Deer Park NY 227 56 F 14:55-59 1 54:34.4 17:36/M
119 David Kaplan Glen Cove NY 328 55 M 10:55-59 1 1:01:13.7 19:45/M