10 Mile SRC Run to the Blue Point Brewery 2019

Individual

Age Group Results

January 19, 2019


RESULTS PROVIDED BY JUST FINISH., Course measurements handled by Race Director Just Finish


Men: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79
Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top

Female Individual Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Leighanne Sharek                  Brooklyn  NY         1787   30       13        58:37.4      5:52/M
       2    Veronica Jackson                  Weehawken  NJ         914   31       27      1:01:16.7      6:08/M
       3    Katie McGrath                     Oakdale  NY          1253   34       28      1:01:23.0      6:09/M
Top

Male Individual Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brendan Martin                    Smithtown  NY        1209   29        1        51:02.2      5:06/M
       2    Brian Dalpiaz                     Sayville  NY          399   34        2        53:42.4      5:22/M
       3    Timothy Rossi                     New York  NY         1662   26        3        53:46.0      5:23/M
Top

Female Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Leah Jantzen                      East Setauket  NY     923   46       75      1:07:40.3      6:47/M
       2    Nadine Moors                      Sayville  NY         1332   40       93      1:08:54.3      6:54/M
       3    Kate Mullen-Most                  Bayport  NY          1358   48      112      1:10:08.3      7:01/M
Top

Male Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Boyd Carrington                   Amityville  NY        255   46       12        58:37.0      5:52/M
       2    Keith Guilfoyle                   Commack  NY           747   52       18        59:45.0      5:59/M
       3    David Alm                         Brooklyn  NY           28   43       20        59:48.3      5:59/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Darby Middlebrook                 Watertown  MA        1294   23       35      1:02:59.1      6:18/M
       2    Molly Hanwright                   East Moriches  NY     772   24       47      1:04:52.0      6:30/M
       3    Erin MacDonell                    Sayville  NY         1161   22       95      1:09:12.2      6:56/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nick Morfesi                      Tampa  FL            1340   22        7        57:46.7      5:47/M
       2    Gerard Connelly                   Nesconset  NY         341   21       19        59:45.8      5:59/M
       3    Daniel Reilly                     Bethlehem  PA        1606   24       60      1:06:20.0      6:38/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Johnston                     Brooklyn  NY          943   25       53      1:05:48.7      6:35/M
       2    Michele Grieco                    Massapequa  NY        730   29      105      1:09:32.9      6:57/M
       3    Cara Enright                      New York  NY          528   28      106      1:09:33.7      6:58/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jonathan Sewnig                   Lambertville  NJ     1785   25        5        56:25.6      5:39/M
       2    Matthew Meyer                     Astoria  NY          1291   26        6        56:37.1      5:40/M
       3    Robert Pickard                    Shirley  NY          1525   29        9        58:18.7      5:50/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Karen Ziga                        Brooklyn  NY         2110   33      102      1:09:27.4      6:59/M
       2    Nicole Schwartz                   Melville  NY         1758   32      129      1:11:05.7      7:07/M
       3    Kayla Stanton                     Sayville  NY         1862   30      153      1:11:55.8      7:12/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    James Alvarez                     Roslyn  NY             31   32        4        56:08.5      5:37/M
       2    Mac Schneider                     Brooklyn  NY         1743   30        8        57:55.6      5:48/M
       3    Edward Murray                     East Meadow  NY      1376   33       10        58:24.3      5:51/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shari Klarfeld                    Plainview  NY        1017   38       66      1:07:00.0      6:43/M
       2    Dr. Erin Guadarrama Hurme         Amityville  NY        741   38      177      1:13:12.5      7:20/M
       3    Kristyn Smith                     New York  NY         1830   36      223      1:14:39.8      7:31/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sal Nastasi                       Massapequa Park  NY  1388   38       11        58:36.8      5:52/M
       2    Brendan Barrett                   Sayville  NY           76   35       26      1:01:04.3      6:07/M
       3    Danny Scrafford                   Roslyn  NY           1769   37       29      1:01:30.7      6:09/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christina Berliant                Centereach  NY        116   41      118      1:10:31.6      7:04/M
       2    Martha Delgado                    Central Islip  NY     418   42      143      1:11:38.6      7:16/M
       3    Melissa Frade                     Nesconset  NY         606   41      160      1:12:11.6      7:14/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daniel Mazzuchin                  Brooklyn  NY         1234   43       32      1:02:29.0      6:18/M
       2    Peter Schieck                     West Sayville  NY    1737   44       34      1:02:50.2      6:17/M
       3    Anthony Ricevuto                  West Sayville  NY    1621   43       44      1:04:11.7      6:26/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stephanie Hoffmann                Glen Cove  NY         857   46      138      1:11:30.3      7:09/M
       2    Meaghan Serravite                 Glen Cove  NY        1782   46      233      1:15:02.6      7:31/M
       3    Mimi Blake                        Stamford  CT          127   46      252      1:15:56.0      7:37/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Timothy Murphy                    Ronkonkoma  NY       1374   47       41      1:03:44.9      6:23/M
       2    Thomas Lankowicz                  Sayville  NY         1074   46       42      1:04:04.6      6:25/M
       3    Todd Rowley                       Huntington  NY       1670   48       46      1:04:46.3      6:29/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lesli Hiller                      New Hyde Park  NY     852   52      133      1:11:15.6      7:08/M
       2    Staci Blanket                     Old Bethpage  NY      130   54      244      1:15:31.1      7:35/M
       3    Susan Cosentino                   West Islip  NY        359   51      378      1:19:53.1      8:04/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Graham Wilcock                    Central Islip  NY    2065   50       43      1:04:08.5      6:26/M
       2    Daniel Dern                       Shirley  NY           436   53       72      1:07:28.6      6:45/M
       3    Timothy Decker                    New York  NY          417   50       90      1:08:43.5      6:54/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jill Skelly                       Baldwin  NY          1818   55      125      1:10:53.4      7:06/M
       2    Sherri Tullia                     Sayville  NY         1958   58      270      1:16:35.5      7:40/M
       3    Lauren Strangio                   Rockville Centre  N  1879   57      412      1:21:05.8      8:08/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bill Schroeder                    Garden City  NY      1752   57       39      1:03:26.9      6:21/M
       2    Alan Baisch                       Selden  NY             69   57       79      1:07:52.7      6:48/M
       3    Michael Dilisio                   Shoreham  NY          461   57       87      1:08:32.3      6:52/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elizabeth Waywell                 Guelph  ON           2034   61      114      1:10:15.4      7:02/M
       2    Dolores Doman                     Huntington Station    471   62      273      1:16:42.1      7:41/M
       3    Linda Ottaviano                   Cold Spring Harbor   2123   63      335      1:18:52.8      7:55/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eddie Reagan                      Levittown  NY        1593   62       37      1:03:18.0      6:20/M
       2    Bill Fleming                      Northport  NY         590   61      146      1:11:44.0      7:11/M
       3    Gareth Brancato                   Williston Park  NY    161   60      152      1:11:55.3      7:13/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Susan Keogh                       Bellmore  NY          994   65      845      1:32:13.0      9:16/M
       2    Gloria Withus                     Brentwood  NY        2079   68     1118      1:39:34.1     10:00/M
       3    Pamela Brown                      Islip  NY             188   66     1119      1:39:40.2     10:01/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chris Webber                      Sayville  NY         2036   66       45      1:04:20.5      6:26/M
       2    Frank Notarstefano                Seaford  NY          1436   66      216      1:14:32.8      7:28/M
       3    Alan Oman                         Babylon  NY          1458   69      351      1:19:23.5      7:57/M
Top

Female 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Melissa Kennedy                   Amityville  NY        993   70      473      1:22:31.9      8:19/M
Top

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hubert Keen                       Garden City  NY       977   74     1084      1:38:34.9      9:54/M
       2    Glenn Morse                       Massapequa  NY       1350   70     1458      1:53:44.4     11:25/M
       3    Thomas Razukas                    Syosset  NY          1591   70     1531      1:57:57.0     11:59/M
Top

Male 75 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lewis Thornton                    Medford  NY          1927   76     1409      1:51:09.3     11:11/M