Celebrate Life 5k 2018

Open

Overall Finish List

June 02, 2018


Course measured by Race Director: Results by Just Finish Systems Inc. Just Finish Systems Inc
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Dan Gargaro                       West Islip  NY        157    28   M       1:Open                15:58.9      5:09/M
      2    Camilo Duarte                     Sunnyside  NY         151    26   M       2:Open                16:19.7      5:16/M
      3    Andrew Coelho                     Wantagh  NY           225    26   M       3:Open                18:19.8      5:55/M
      4    Greg Rachman                      Huntington  NY        229    23   M       1:20-24               19:48.2      6:23/M
      5    Trent Hampton                     Lake Ronkonkoma  NY   224    39   M       1:35-39               20:33.8      6:38/M
      6    Una Broderick                     Wantagh  NY           232    51   F       1:Open                20:49.8      6:43/M
      7    Jeff Steinberg                    Westbury  NY          235    56   M       1:55-59               21:13.7      6:51/M
      8    Nicholas Papera                   New York  NY          196    32   M       1:30-34               21:24.2      6:54/M
      9    Maria Narvaez                     Jackson Heights  NY   186    46   F       2:Open                21:33.9      6:57/M
     10    David Neuburger                   Long Island City  N   188    27   M       1:25-29               22:00.5      7:06/M
     11    Matthew Conroy                    Melville  NY          231    49   M       1:45-49               22:17.7      7:11/M
     12    Kenneth Rosello                   Seaford  NY           200    35   M       2:35-39               22:37.2      7:18/M
     13    Chuck Otto                        Sayville  NY          193    62   M       1:60-64               23:05.5      7:27/M
     14    Luis Sanchez                      Uniondale  NY         202    49   M       2:45-49               23:43.6      7:39/M
     15    Riley Brennan                     Merrick  NY           145    15   M       1:15-19               23:58.6      7:44/M
     16    Kevin McGuire                     Wantagh  NY           183    66   M       1:65-69               24:50.7      8:01/M
     17    Raquel Apuzzo                     Lindenhurst  NY       141    25   F       3:Open                24:51.1      8:01/M
     18    Kristen Meyer                     Massapequa  NY        185    28   F       1:25-29               25:20.1      8:10/M
     19    Christina Collichio               Seaford  NY           226    37   F       1:35-39               25:35.8      8:15/M
     20    Paul Lagumina                     Massapequa  NY        172    24   M       2:20-24               25:45.3      8:18/M
     21    Karen Harte                       West Islip  NY        165    43   F       1:40-44               25:47.1      8:19/M
     22    Jason Collichio                   Seaford  NY           148    37   M       3:35-39               25:49.4      8:20/M
     23    Alicia Palladino                  Bellport  NY          194    35   F       2:35-39               25:59.7      8:23/M
     24    Ashley Kazel                      Yaphank  NY           247    34   F       1:30-34               26:06.2      8:25/M
     25    Ryan Hoey                         Ridge  NY             248    33   M       2:30-34               26:07.4      8:25/M
     26    Joshua Sommer                     Dix Hills  NY         216    28   M       2:25-29               26:13.7      8:27/M
     27    Lindsay Hyde                      Garden City  NY       168    36   F       3:35-39               26:33.1      8:34/M
     28    Katie Denninger                   Shirley  NY           149    26   F       2:25-29               26:39.1      8:36/M
     29    Anusheh Mahmood                   New York  NY          178    28   F       3:25-29               27:06.5      8:45/M
     30    Eileen Duggan                     Franklin Square  NY   152    56   F       1:55-59               27:27.6      8:51/M
     31    Ian Schwartz                      Melville  NY          209    28   M       3:25-29               27:40.9      8:55/M
     32    Laura Ilkiw                       Seaford  NY           169    30   F       2:30-34               28:08.2      9:05/M
     33    Brittany Visconti                 Yonkers  NY           234    24   F       1:20-24               28:10.7      9:05/M
     34    Chris Scarpati                    Mastic Beach  NY      204    34   M       3:30-34               28:25.2      9:10/M
     35    Alan Sofge                        New York  NY          211    47   M       3:45-49               28:32.1      9:12/M
     36    Jeff Meyer                        Melville  NY          239    62   M       2:60-64               29:09.2      9:24/M
     37    Robert Mayer                      Douglaston  NY        228    58   M       2:55-59               29:17.7      9:27/M
     38    Phil Cicero                       N Massapequa  NY      238    66   M       2:65-69               29:23.9      9:29/M
     39    Roger Meyer                       Sea Cliff  NY         245    71   M       1:70-74               30:25.2      9:49/M
     40    John Visconti                     Yonkers  NY           233    58   M       3:55-59               30:37.1      9:53/M
     41    Cheryl Haiken                     Melville  NY          162    52   F       1:50-54               30:40.4      9:54/M
     42    Monica Guardino                   Massapequa Park  NY   160    37   F       4:35-39               31:27.5     10:09/M
     43    Carolin Paidoussis                West Islip  NY        230    48   F       1:45-49               31:34.6     10:11/M
     44    Layne Nowitz                      Wantagh  NY           253    27   F       4:25-29               31:35.8     10:11/M
     45    Dan Silver                        Wantagh  NY           252    27   M       4:25-29               31:37.7     10:12/M
     46    Emily Lucrezia                    Moriches  NY          176    27   F       5:25-29               31:49.7     10:16/M
     47    Laura Sommer                      Dix Hills  NY         217    30   F       3:30-34               32:07.1     10:22/M
     48    Gina Giovanakis                   Levittown  NY         159    47   F       2:45-49               32:25.8     10:27/M
     49    Christopher Berry                 New York  NY          144    22   M       3:20-24               32:54.4     10:37/M
     50    Laura Sullivan                    Merrick  NY           219    45   F       3:45-49               32:57.2     10:38/M
     51    Sean Woll                         Holbrook  NY          223    33   M       4:30-34               33:15.1     10:44/M
     52    Maria Fucella                     Levittown  NY         156    57   F       2:55-59               33:16.1     10:44/M
     53    Louis Dipadova                    Massapequa Park  NY   150    62   M       3:60-64               33:33.8     10:49/M
     54    Andrew Kenney                     Rockville Centre  N   170    37   M       4:35-39               33:35.9     10:50/M
     55    Catherine Woll                    Holbrook  NY          222    31   F       4:30-34               34:01.2     10:58/M
     56    Melissa Mejia Norton              Bellmore  NY          184    39   F       5:35-39               34:11.7     11:02/M
     57    Christina Massaro                 Merrick  NY           181    51   F       2:50-54               34:18.2     11:04/M
     58    Marty Harte                       West Islip  NY        166    45   M       4:45-49               34:21.1     11:05/M
     59    Grace Maley                       Massapequa Park  NY   179    58   F       3:55-59               34:24.9     11:06/M
     60    Jessica Sheridan                  Portland  OR          244    45   F       4:45-49               34:28.8     11:07/M
     61    Kelly Rhatigan                    Merrick  NY           199    45   F       5:45-49               34:45.7     11:13/M
     62    Diane Schocken                    Massapequa Park  NY   208    55   F       4:55-59               34:51.1     11:15/M
     63    Paul Ginocchio                    Lynbrook  NY          158    41   M       1:40-44               35:12.5     11:21/M
     64    James Gillen                      Rockville Centre  N   240     9   M       1: 0-14               35:19.7     11:24/M
     65    Jackie Olmsted                    Massapequa  NY        192    48   F       6:45-49               35:21.4     11:24/M
     66    James Gillen                      Rockville Centre  N   241    47   M       5:45-49               35:24.2     11:25/M
     67    Suzanne Perakakis                 Massapequa  NY        198    36   F       6:35-39               35:56.9     11:35/M
     68    Denise McCauley                   Cortlandt Manor  NY   182    58   F       5:55-59               36:33.5     11:47/M
     69    Jason Geller                      Plainview  NY         249    48   M       6:45-49               37:30.1     12:06/M
     70    Angel Martinez                    Bronx  NY             251    47   M       7:45-49               38:04.7     12:17/M
     71    Nancy Elsenhuth                   Bellerose Village     250    48   F       7:45-49               38:15.5     12:20/M
     72    Peter Gutman                      Massapequa Park  NY   161    61   M       4:60-64               38:19.5     12:22/M
     73    Julia Scarpati                    Mastic Beach  NY      206    34   F       5:30-34               38:25.2     12:24/M
     74    Robert Ryan                       Farmingdale  NY       201    53   M       1:50-54               39:05.4     12:36/M
     75    Joseph Tortora                    Patchogue  NY         220    33   M       5:30-34               39:16.5     12:40/M
     76    Connie Havens                     Eastport  NY          167    55   F       6:55-59               39:16.7     12:40/M
     77    Jeanne Barberis                   Medford  NY           142    45   F       8:45-49               39:31.2     12:45/M
     78    Tracy Sarris                      Somers  NY            203    54   F       3:50-54               39:45.8     12:49/M
     79    Bridget Fougere                   Holbrook  NY          154    25   F       6:25-29               40:33.7     13:05/M
     80    William Obrien                    Massapequa  NY        191    69   M       3:65-69               41:08.8     13:16/M
     81    Vincent Lai                       New York  NY          173    36   M       5:35-39               42:03.2     13:34/M
     82    Susette Stone                     Somers  NY            218    50   F       4:50-54               42:19.2     13:39/M
     83    Martin Schwartz                   Wantagh  NY           227    80   M       1:80-99               44:58.2     14:30/M
     84    Patricia Walter                   Greenlawn  NY         246    44   F       2:40-44               46:28.4     14:59/M
     85    Donna Walter                      Greenlawn  NY         221    46   F       9:45-49               46:28.6     14:59/M
     86    Susan Slagg                       Massapequa Park  NY   210    54   F       5:50-54               47:45.8     15:24/M
     87    Cathy Lucrezia                    Massapequa  NY        175    65   F       1:65-69               47:55.5     15:27/M
     88    Tara Gillen                       Rockville Centre  N   242    46   F      10:45-49               49:40.8     16:01/M
     89    Grace Gillen                      Rockville Centre  N   243     7   F       1: 0-14               49:40.9     16:01/M
     90    James Doyle                       Lynbrook  NY          237    79   M       1:75-79               54:16.2     17:30/M