Mardi Gras Run to the Great South Bay Brewery 2018

Individual

Age Group Results

February 11, 2018


Course measured by Race Director: Results by Just Finish Systems Inc. Just Finish Systems Inc


Men: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79
Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top

Individual Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nadine Moors                      Sayville  NY          737   39       18        47:09.4      6:39/M
       2    Kerri Wilson                      Sayville  NY         1151   40       19        47:15.5      6:40/M
       3    Barbara Gubbins                   Southampton  NY       443   58       25        48:32.3      6:50/M
Top

Individual Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brent Frissora                    New York  NY         1197   34        1        41:32.4      5:51/M
       2    Tim Steiskal                      Brookhaven  NY       1026   27        2        42:53.5      6:03/M
       3    Jonathan Toro                     Mastic  NY           1210   32        3        43:02.4      6:04/M
Top

Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Martha Delgado                    Great Neck  NY        240   41       29        48:49.4      6:53/M
       2    Danielle Sullivan                 West Islip  NY       1039   41       35        49:27.9      6:59/M
       3    Jennifer Charvat                  Patchogue  NY         166   45       82        52:20.3      7:24/M
Top

Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eddie Reagan                      Levittown  NY         881   61        5        43:48.4      6:10/M
       2    Wil Widman Jr                     West Babylon  NY     1146   53        8        45:02.6      6:21/M
       3    Bill Schroeder                    Garden City  NY       968   57       10        45:39.9      6:26/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Regina Peattie                    Bay Shore  NY         829   23       81        52:18.7      7:24/M
       2    Shannon McKenna                   Islip  NY             705   22      113        53:52.6      7:37/M
       3    Paige Kolar                       Sayville  NY          578   21      138        55:09.3      7:48/M
       4    Lauren Coppolone                  Ronkonkoma  NY        203   24      307      1:00:52.1      8:37/M
       5    Raquel Apuzzo                     Lindenhurst  NY        25   24      316      1:01:14.5      8:45/M
       6    Christina Hernandez               Huntington Station    494   23      350      1:02:13.6      8:57/M
       7    Stephanie Salmon                  Long Beach  NY        944   23      444      1:04:53.9      9:22/M
       8    Kelli Walter                      West Islip  NY       1125   24      467      1:05:40.8      9:18/M
       9    Melisssa Bizjak                   Basking Ridge  NJ      70   23      499      1:06:46.0      9:27/M
      10    Kayleigh Mullaney                 Sayville  NY          752   21      541      1:08:20.6      9:42/M
      11    Colleen Henderson                 Sayville  NY          488   21      542      1:08:21.6      9:42/M
      12    Lisa Sala                         Massapequa Park  NY   942   22      569      1:09:17.6      9:51/M
      13    Gabrielle Cetta                   Coram  NY             162   21      575      1:09:36.0      9:53/M
      14    Jacqueline Ulrich                 Bay Shore  NY        1099   22      580      1:09:44.5      9:51/M
      15    Marissa Marinaccio                Oakdale  NY           670   21      617      1:10:31.4     10:00/M
      16    Kate Abazis                       Center Moriches  NY     2   24      652      1:11:57.0     10:16/M
      17    Danielle Allocca                  Coram  NY              11   23      841      1:20:04.0     11:22/M
      18    Alexandra Mancini                 Long Beach  NY        662   23      871      1:22:27.5     11:50/M
      19    Emily Lumley                      Sayville  NY          650   23      884      1:23:40.5     11:57/M
      20    Tara Gross                        Sayville  NY          441   23      885      1:23:41.0     11:57/M
      21    Amanda Tyrie                      West Islip  NY       1096   23      917      1:26:38.2     12:23/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Conor Murphy                      Greenlawn  NY         757   24       20        47:42.6      6:43/M
       2    Matthew Pluhowski                 East Patchogue  NY    851   23       34        49:26.1      7:02/M
       3    Bradley Quinn                     Syosset  NY           862   22       44        49:59.1      7:03/M
       4    Michael Hanley                    Middle Island  NY     455   23       59        51:20.6      7:24/M
       5    Joseph Giuliani                   Islip  NY             410   22      132        54:47.4      7:45/M
       6    Aldas Levisauskas                 Shirley  NY           624   22      180        56:47.0      8:04/M
       7    Daniel Nolan                      New York  NY          783   23      364      1:02:28.8      8:50/M
       8    Paul Lagumina                     Massapequa  NY        601   24      383      1:03:00.0      8:54/M
       9    Richard Brant                     Oakdale  NY            89   22      439      1:04:44.7      9:12/M
      10    Quinn Seymour                     Bohemia  NY           980   23      482      1:06:24.1      9:25/M
      11    Michael Almes                     Islip  NY              12   22      515      1:07:34.6      9:33/M
      12    Timothy Madden                    West Islip  NY        654   24      650      1:11:55.2     10:11/M
      13    Kyle Cropsey                      Long Beach  NY        224   23      661      1:12:06.9     10:23/M
      14    Jake Reddo                        Saint James  NY       885   23      785      1:17:17.8     11:03/M
      15    Ryan Keating                      Saint James  NY       557   23      883      1:23:40.1     11:57/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kristen Cronheim                  Hoboken  NJ           221   29       60        51:24.8      7:17/M
       2    Melissa Galeotafiore              N Massapequa  NY      390   28       63        51:42.2      7:18/M
       3    Lori Brown                        Forest Hills  NY      106   28       65        51:50.0      7:19/M
       4    Chelsea Reimer                    Islip  NY            1174   28       74        52:04.5      7:23/M
       5    Angela Bereche                    Commack  NY            63   28      109        53:44.4      7:35/M
       6    Pam Ernst                         Rego Park  NY         316   26      112        53:48.5      7:35/M
       7    Christine Borella                 Saint James  NY        81   25      114        53:52.6      7:41/M
       8    Erin Keenan                       New York  NY          561   27      137        55:07.6      7:54/M
       9    Briana Parziale                   East Islip  NY        825   28      160        55:50.3      7:55/M
      10    Caitlin Dowd                      Smithtown  NY         285   27      191        57:05.8      8:03/M
      11    Katy Menusan                      Garden City  NY       715   26      199        57:21.0      8:07/M
      12    Molly Cleary                      New York  NY          183   29      206        57:29.0      8:13/M
      13    Chantal Gagnon                    New York  NY          389   29      211        57:40.4      8:16/M
      14    Katherine Loiacono                Kings Park  NY        635   27      213        57:43.6      8:09/M
      15    Digna Alvarenga                   Bay Shoree  NY         16   26      218        57:52.7      8:10/M
      16    Kimberley Kostiw                  Babylon  NY          1172   28      224        57:55.7      8:10/M
      17    Kate Olofson                      East Northport  NY    806   27      232        58:07.2      8:17/M
      18    Brittany Sullivan                 East Meadow  NY      1038   26      270        59:34.6      8:34/M
      19    Vera Fichtelberg                  New York  NY          342   28      278        59:52.4      8:32/M
      20    Ryan Murray                       Hauppauge  NY         767   25      295      1:00:30.3      8:36/M
      21    Kristen Wuestman                  New York  NY         1160   28      296      1:00:31.7      8:42/M
      22    Pamela Geisel                     Long Beach  NY        398   29      332      1:01:45.4      8:50/M
      23    Ting Chen                         Copiague  NY          167   27      342      1:01:54.5      8:49/M
      24    Kaitlyn Burrows                   Brooklyn  NY          119   29      345      1:02:07.1      8:51/M
      25    Alexa Sullo                       Levittown  NY        1041   25      386      1:03:03.2      8:57/M
      26    Erica Guja                        Peconic  NY          1192   25      393      1:03:07.9      9:02/M
      27    Caitlin Stroh                     Mineola  NY          1031   28      409      1:03:43.3      9:01/M
      28    Jane Moldovan                     Shoreham  NY          731   27      411      1:03:46.4      9:11/M
      29    Amanda Fontana                    New York  NY          361   27      421      1:04:09.5      9:07/M
      30    Erin Walter                       Bellmore  NY         1124   27      422      1:04:09.6      9:07/M
      31    Lindsay Giovan                    West Islip  NY        407   27      425      1:04:19.2      9:08/M
      32    Kelly Short                       Massapequa  NY        985   27      429      1:04:27.1      9:14/M
      33    Taylor Martello                   Floral Park  NY       676   25      432      1:04:31.2      9:09/M
      34    Nicole Sherman                    Bayside  NY           984   27      471      1:06:01.7      9:26/M
      35    Katie Fallot                      Amityville  NY        325   27      500      1:06:48.7      9:35/M
      36    Jennifer Lillis                   Amityville  NY        629   29      501      1:06:49.0      9:35/M
      37    Kaitlin Roe                       Smithtown  NY         916   28      516      1:07:36.9      9:34/M
      38    Kaitlin Kelly                     Hampton Bays  NY      563   28      524      1:07:49.1      9:42/M
      39    Amanda Bendersky                  West Islip  NY         60   25      531      1:08:03.2      9:37/M
      40    Alexandra Dooley                  East Rockaway  NY     275   28      539      1:08:15.9      9:45/M
      41    Merren Flynn                      Malverne  NY          360   27      544      1:08:22.4      9:46/M
      42    Emily Nolan                       Sayville  NY          784   26      546      1:08:23.4      9:40/M
      43    Lindsay Iacobacci                 Patchogue  NY         527   26      556      1:08:53.7      9:54/M
      44    Victoria Hernandez                Moriches  NY          497   28      568      1:09:15.9      9:56/M
      45    Claire McEvily                    New York  NY         1171   25      578      1:09:39.9     10:00/M
      46    Briana Sloper                     Williston Park  NY   1001   27      579      1:09:42.1     10:00/M
      47    Laura Bellotti                    Huntington Station     58   28      581      1:09:46.5     10:00/M
      48    Karly Domsky                      New York  NY          270   26      582      1:09:46.7      9:52/M
      49    Sara Simmons                      Brooklyn  NY          988   28      584      1:09:47.3     10:00/M
      50    Jamie Tynes                       Brooklyn  NY         1095   27      585      1:09:47.5      9:52/M
      51    Megan Dunphy                      New York  NY          296   29      589      1:09:54.6      9:57/M
      52    Amanda Smith                      East Northport  NY   1003   26      611      1:10:28.0     10:07/M
      53    Meghan Browne                     East Islip  NY        108   26      616      1:10:31.1     10:07/M
      54    Michelle Bearman                  Baldwin  NY            52   29      646      1:11:46.8     10:16/M
      55    Megan Buys                        Holbrook  NY          125   27      647      1:11:46.9     10:08/M
      56    Kirstin Hettinger                 Massapequa  NY        500   25      648      1:11:47.3     10:15/M
      57    Allison Sullivan                  New York  NY         1037   29      667      1:12:34.9     10:25/M
      58    Laura Suchopar                    Hauppauge  NY        1036   29      671      1:12:44.9     10:27/M
      59    Jaclyn Mienkiewicz                Plainview  NY         720   28      702      1:13:54.7     10:33/M
      60    Kristin Marra                     Patchogue  NY         674   25      721      1:14:21.2     10:41/M
      61    Holly Reilly                      Astoria  NY           895   29      731      1:14:46.8     10:45/M
      62    Louise Mills-Strasser             Levittown  NY         724   26      734      1:15:00.9     10:42/M
      63    Sheila Dempsey                    Lynbrook  NY          244   29      744      1:15:27.8     10:46/M
      64    Courtney Epple                    East Meadow  NY       313   28      761      1:16:02.0     10:56/M
      65    Cheryl Luft                       Brooklyn  NY          649   26      772      1:16:46.0     11:00/M
      66    Erica Martello                    Wantagh  NY           675   27      780      1:17:05.7     10:55/M
      67    Sara O'Sullivan                   Bay Shore  NY         799   26      788      1:17:32.6     10:57/M
      68    Aileen Iorio                      Astoria  NY           533   27      800      1:17:57.7     11:10/M
      69    Michaela Burrows                  East Setauket  NY     120   26      803      1:18:12.5     11:07/M
      70    Nicole Esposito                   Levittown  NY         317   28      811      1:18:42.9     11:15/M
      71    Kayla Bettenhauser                Monkton  MD            66   29      825      1:19:23.5     11:14/M
      72    Lauren Ciccarello                 Wantagh  NY           177   29      838      1:19:59.9     11:23/M
      73    Tina Nieves                       Middle Island  NY     782   28      840      1:20:03.7     11:22/M
      74    Anna Cirelli                      Wading River  NY      179   26      844      1:20:20.4     11:26/M
      75    Jenna Lubicich                    Massapequa Park  NY   644   29      848      1:20:23.8     11:30/M
      76    Nikki Fricke                      Nesconset  NY         380   26      859      1:21:10.1     11:32/M
      77    Megan Herbold                     Lindenhurst  NY       492   29      868      1:22:03.5     11:46/M
      78    Alicia Capace                     East Meadow  NY       136   25      879      1:23:13.2     11:54/M
      79    Christy Tarlecki                  West Babylon  NY     1054   26      893      1:24:12.1     11:54/M
      80    Sara Holmes                       Farmingville  NY      514   27      895      1:24:50.9     12:03/M
      81    Kaitlyn Gillespie                 Valley Stream  NY    1178   27      903      1:25:11.4     12:03/M
      82    Jamilee Jones                     Patchogue  NY         547   27      930      1:27:53.3     12:33/M
      83    Ashley Johnstone                  Lynbrook  NY          546   27      934      1:28:44.7     12:33/M
      84    Courtney Bray                     Lake Grove  NY         92   29      947      1:30:32.1     12:52/M
      85    Monica Harvey                     Ridgewood  NY         470   28      989      1:38:54.8     14:07/M
      86    Karen Borst                       Levittown  NY          84   25      994      1:41:36.5     14:22/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robert Pickard                    Shirley  NY           843   28        9        45:05.8      6:21/M
       2    Shayne Lewis                      Brightwaters  NY      627   27       13        46:08.3      6:30/M
       3    Ronald Doskoez Jr                 Shirley  NY           278   27       21        47:49.7      6:44/M
       4    Frank Auletti                     Deer Park  NY          35   27       31        49:01.0      6:54/M
       5    Patrick Evans                     Saint James  NY       319   26       33        49:25.3      7:04/M
       6    David Culbert                     White Plains  NY      227   25       41        49:46.2      7:03/M
       7    Louis Tineo                       Coram  NY            1070   27       71        52:02.3      7:26/M
       8    David Neuburger                   Long Island City  N   778   27       94        52:45.5      7:29/M
       9    Alexander Zenie                   Long Beach  NY       1168   29      145        55:19.1      7:56/M
      10    Sean Nolan                        Brooklyn  NY          786   27      152        55:30.8      7:51/M
      11    Bill Curcio                       East Meadow  NY       230   29      172        56:37.1      8:05/M
      12    Michael Burke                     Islip  NY             118   28      233        58:09.7      8:13/M
      13    Michael Chanzis                   New York  NY          165   29      239        58:22.6      8:13/M
      14    Mike Lofquist                     Holbrook  NY          632   29      261        59:17.8      8:33/M
      15    Michael Galeotafiore              North Massapequa  N   391   28      287      1:00:11.6      8:30/M
      16    Adrian Fischl                     Port Jefferson  NY    351   29      331      1:01:44.5      8:47/M
      17    Patrick Murphy                    Northport  NY         762   29      341      1:01:54.3      8:50/M
      18    Matt Cosentino                    New York  NY          210   25      361      1:02:27.4      8:53/M
      19    Drew Kelly                        Jamesport  NY        1190   26      381      1:02:55.9      9:00/M
      20    Frederick Zaccheo                 Levittown  NY        1165   26      384      1:03:02.4      8:57/M
      21    Matthew Johns                     Seaford  NY           542   27      388      1:03:03.7      9:06/M
      22    Daniel Masopust                   Long Island City  N   680   29      407      1:03:39.3      9:05/M
      23    Luis Quintero                     Sayville  NY          864   26      450      1:05:10.0      9:15/M
      24    Steven Kane                       East Northport  NY    552   28      472      1:06:01.9      9:26/M
      25    Joseph Dooley                     East Rockaway  NY     276   28      495      1:06:37.4      9:32/M
      26    Michael Grillo                    Islip  NY            1200   28      526      1:07:52.1      9:36/M
      27    Ethan Helgans                     Cutchogue  NY         487   28      555      1:08:50.7      9:50/M
      28    Jack Murphy                       Rocky Point  NY       760   28      576      1:09:36.1      9:53/M
      29    Thomas McHugh                     New York  NY          700   27      622      1:10:38.1     10:10/M
      30    Dimas Vela                        Bay Shore  NY        1188   25      641      1:11:35.1     10:10/M
      31    Brian Nuckel                      Baldwin  NY           792   29      645      1:11:46.3     10:16/M
      32    Chris Carson                      New York  NY          152   29      666      1:12:34.7     10:25/M
      33    Ryan Tierney                      Bay Shore  NY        1068   29      678      1:13:09.6     10:27/M
      34    Matthew Coyne                     Brightwaters  NY      215   28      752      1:15:38.0     10:50/M
      35    Michael Pellecchia                Brentwood  NY         831   29      787      1:17:26.2     11:05/M
      36    Kyle Fricke                       Nesconset  NY         378   29      902      1:25:09.3     12:06/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eva Frissora                      New York  NY         1199   33       62        51:31.6      7:16/M
       2    Kaitlyn Robinson-Jones            Huntington Station    912   33       68        51:52.5      7:19/M
       3    Triin Lawrence                    Coram  NY             610   31       98        53:06.4      7:30/M
       4    Diana Brown                       Yaphank  NY           102   33      111        53:45.5      7:35/M
       5    Deanna Figari                     Manorville  NY        343   34      127        54:40.8      7:45/M
       6    Jessica O'Sullivan                Babylon  NY           798   31      142        55:15.7      7:48/M
       7    Theresa Gannon                    Bethpage  NY          392   31      150        55:29.0      7:51/M
       8    Katy Forman                       Bayport  NY           364   34      155        55:38.3      7:52/M
       9    Jessica Hill                      East Northport  NY    505   33      202        57:26.3      8:09/M
      10    Danielle Tirelli                  Middle Village  NY   1072   30      205        57:28.0      8:19/M
      11    Alison Morris                     Bayport  NY           742   33      223        57:55.2      8:14/M
      12    Lauren Wellems                    Blue Point  NY       1137   33      234        58:14.1      8:14/M
      13    Hilary Lawton                     Brooklyn  NY          611   33      240        58:30.4      8:22/M
      14    Gabrielle Manthos                 Bay Shore  NY         667   30      271        59:35.9      8:35/M
      15    Caitlin Harley                    Astoria  NY           458   30      273        59:40.6      8:33/M
      16    Nicole Sabbatino                  Long Beach  NY        939   34      276        59:46.9      8:25/M
      17    Linsey Mills                      Mineola  NY           723   31      292      1:00:27.9      8:37/M
      18    Stacy Cohen                       Amityville  NY        190   30      297      1:00:31.9      8:42/M
      19    Danielle Baldwin                  Patchogue  NY          43   31      313      1:01:07.2      8:40/M
      20    Michelle Hyers                    Hicksville  NY        525   33      333      1:01:45.8      8:43/M
      21    Andrea Hernandez                  Moriches  NY          493   31      334      1:01:45.8      8:51/M
      22    Samantha Simon                    Yaphank  NY           992   30      355      1:02:22.6      8:48/M
      23    Kara Downey                       Mineola  NY           288   34      370      1:02:37.8      8:58/M
      24    Amanda Chirco                     Melville  NY          170   32      371      1:02:41.3      8:56/M
      25    Kelly Ann Reid                    New York  NY          893   31      399      1:03:17.1      8:59/M
      26    Erin Graham                       West Babylon  NY      431   33      416      1:04:03.3      9:08/M
      27    Katelyn Mautschke                 Montauk  NY           685   33      418      1:04:05.0      9:11/M
      28    Kaitlin Morris                    Franklin Square  NY   745   31      443      1:04:53.8      9:11/M
      29    Amy Yencharis                     Babylon  NY          1162   31      489      1:06:31.8      9:24/M
      30    Laura Sommer                      Dix Hills  NY        1012   30      503      1:07:01.9      9:30/M
      31    Brigid Duffy                      Brooklyn  NY          295   32      534      1:08:09.3      9:44/M
      32    Kerianne Stein                    Massapequa  NY       1024   31      571      1:09:23.2      9:50/M
      33    Stacy Christiano                  Calverton  NY         175   34      596      1:10:08.8     10:06/M
      34    Sheryl Winkler                    New York  NY         1152   34      605      1:10:18.3     10:00/M
      35    Kaitlyn Degennaro                 West Islip  NY        237   32      609      1:10:24.2      9:57/M
      36    Danielle Losonci                  Kings Park  NY        639   30      623      1:10:42.3     10:05/M
      37    Jeanette Velsmid                  West Babylon  NY     1108   33      635      1:11:06.4     10:09/M
      38    Donna Giambruno                   Patchogue  NY         401   32      693      1:13:37.0     10:34/M
      39    Jenna Marino                      Lindenhurst  NY       671   32      706      1:13:58.6     10:31/M
      40    Carol Nicosia                     Blue Point  NY        781   31      708      1:14:01.4     10:33/M
      41    Lindsay Zambri                    Patchogue  NY        1167   30      711      1:14:06.9     10:38/M
      42    Danielle Reynolds                 Huntington  NY        901   30      724      1:14:25.7     10:41/M
      43    Lauren Rispoli                    Farmingville  NY      905   31      755      1:15:46.7     10:46/M
      44    Jennifer Heinemann                Port Jefferson  NY    486   30      766      1:16:21.8     10:51/M
      45    Brigit Nastro                     Massapequa  NY        773   33      783      1:17:13.5     11:03/M
      46    Stacey Burgoyne                   Great Neck  NY        117   30      789      1:17:35.0     11:02/M
      47    Deana Gordon                      Mount Sinai  NY       425   32      793      1:17:38.8     11:02/M
      48    Samantha Argento                  Sayville  NY           30   33      797      1:17:53.8     11:13/M
      49    Michele Myers                     Rockville Centre  N  1185   31      809      1:18:41.7     11:06/M
      50    Kristen Corrigan                  Lynbrook  NY          209   34      839      1:20:02.0     11:27/M
      51    Melissa Fricke                    Patchogue  NY         379   33      845      1:20:21.6     11:26/M
      52    Lori O'Toole                      Ronkonkoma  NY        801   31      851      1:20:42.5     11:25/M
      53    Jackie Reed                       Massapequa  NY        890   30      896      1:24:54.9     12:03/M
      54    Bari Crook                        Merrick  NY           223   33      910      1:25:53.9     12:18/M
      55    Amanda Ponnwitz                   Holbrook  NY          854   32      912      1:26:10.5     12:16/M
      56    Lauren Glaser                     Sound Beach  NY       412   30      914      1:26:29.3     12:11/M
      57    Melissa Goldstein                 Massapequa  NY        421   32      918      1:26:41.8     12:24/M
      58    Madeleine Alexeeva                Holbrook  NY            8   31      919      1:26:43.5     12:25/M
      59    Cassandra Stamm                   Oceanside  NY        1020   34      926      1:27:41.4     12:31/M
      60    Jackie Rauchfuss                  Oceanside  NY         877   34      927      1:27:43.1     12:31/M
      61    Marisa Glaser                     West Islip  NY        413   33      935      1:28:56.4     12:40/M
      62    Lindsay Citrano                   Deer Park  NY         180   33      936      1:29:10.5     12:45/M
      63    Nicole Izzo                       West Babylon  NY      537   31      942      1:30:00.9     12:52/M
      64    Genevieve Florkowski              East Northport  NY    359   32      968      1:34:43.6     13:27/M
      65    Keri Wyllie                       Centereach  NY       1161   30      988      1:38:00.4     13:54/M
      66    Marie Sander                      Lindenhurst  NY       949   30      992      1:41:06.1     14:27/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin O'Toole                     Ronkonkoma  NY        800   33       14        46:17.8      6:32/M
       2    Adam Wetcher                      Port Jefferson  NY   1140   31       17        47:00.2      6:38/M
       3    Anthony Michalak                  New York  NY          718   31       39        49:42.3      7:01/M
       4    Joseph Cornell                    Oakdale  NY           207   32       40        49:42.5      7:06/M
       5    Craig Brekne                      Selden  NY             94   30       69        51:59.6      7:20/M
       6    Felix Collazo                     Central Islip  NY     192   34       97        53:06.3      7:30/M
       7    David Thompson                    Rockville Centre  N  1063   32      116        54:05.0      7:38/M
       8    Evan Catarelli                    Shirley  NY           159   32      117        54:08.7      7:40/M
       9    Jeffrey Fontana                   New York  NY          362   33      134        54:54.9      7:49/M
      10    Luke Ormand                       Patchogue  NY         810   32      141        55:14.3      7:51/M
      11    Jason Domingo                     Massapequa  NY        269   30      143        55:16.3      7:51/M
      12    Dennis Booth                      Patchogue  NY          80   31      162        56:07.9      7:58/M
      13    Tim White                         Farmingdale  NY      1142   31      201        57:25.1      8:09/M
      14    John Fiske                        Lindenhurst  NY       353   33      207        57:29.8      8:12/M
      15    Edward Harvey                     Middle Village  NY    468   30      210        57:40.3      8:19/M
      16    Kenneth Tymecki Jr                Levittown  NY        1094   33      214        57:46.2      8:09/M
      17    Tim Morris                        Bayport  NY           746   33      222        57:55.0      8:14/M
      18    Shane Turybury                    Astoria  NY          1092   30      235        58:16.6      8:18/M
      19    Roni Mejia                        Bay Shore  NY         710   32      244        58:34.7      8:26/M
      20    John Lozowski                     Huntington  NY        643   30      268        59:33.2      8:32/M
      21    Brad Hartman                      Ridge  NY             463   31      272        59:39.9      8:26/M
      22    Gregory Velazquez                 Hauppauge  NY        1106   30      289      1:00:24.1      8:32/M
      23    Brendan Woods                     Hicksville  NY       1158   33      330      1:01:44.4      8:43/M
      24    Chris Swann                       Lake Grove  NY       1046   33      356      1:02:22.8      8:48/M
      25    Rahul Mahapatra                   Southampton  NY       655   32      360      1:02:27.0      9:00/M
      26    Brian Graham                      West Babylon  NY      430   34      398      1:03:16.3      9:01/M
      27    Timur Alptunaer                   East Setauket  NY      13   31      400      1:03:17.9      9:01/M
      28    Michael Long                      Nesconset  NY         636   33      414      1:04:02.2      9:14/M
      29    Chris Corby                       Massapequa  NY        204   30      417      1:04:04.2      9:10/M
      30    Kevin Petrosino                   West Islip  NY        835   31      424      1:04:14.6      9:05/M
      31    Isa Muqattash                     Ronkonkoma  NY        755   34      434      1:04:40.2      9:10/M
      32    Sam Wessels                       Brooklyn  NY         1139   30      464      1:05:37.2      9:20/M
      33    Ben Turner                        Babylon  NY          1091   30      487      1:06:29.7      9:24/M
      34    Sean Vogel                        Huntington  NY       1111   33      493      1:06:34.5      9:31/M
      35    Charles Lubliner                  Ronkonkoma  NY        645   32      528      1:08:01.5      9:42/M
      36    Michael Friar                     East Islip  NY        377   34      615      1:10:30.7     10:07/M
      37    Timothy Warner                    Amityville  NY       1126   30      642      1:11:36.6     10:15/M
      38    Edison Lucero                     Bay Shore  NY        1186   30      654      1:12:00.2     10:23/M
      39    John Borrelli                     Patchogue  NY          82   30      655      1:12:01.7     10:21/M
      40    Michael Fabrizio                  Woodmere  NY          321   31      663      1:12:17.7     10:25/M
      41    Brian Murphy                      Merrick  NY           756   30      677      1:13:09.5     10:27/M
      42    Greg Sims                         Seaford  NY           994   32      684      1:13:16.1     10:27/M
      43    Frank Argento                     Sayville  NY           29   30      713      1:14:12.0     10:41/M
      44    Eric Larosee                      Greenwich  CT         609   34      741      1:15:20.5     10:45/M
      45    Matt Nugent                       Garden City  NY       793   30      799      1:17:56.4     11:04/M
      46    Christopher Chimeri               East Islip  NY        169   34      875      1:22:37.7     11:43/M
      47    Thomas Wallin                     Cold Spring Harbor   1123   30      911      1:26:00.7     12:13/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jessica Allard                    Amityville  NY         10   38       58        51:18.1      7:14/M
       2    Allison Razzano                   West Sayville  NY     880   39       61        51:29.1      7:22/M
       3    Kristyn Lineman                   Ronkonkomaronkonkom   630   39       75        52:05.2      7:21/M
       4    Trisha Sicurella                  Holbrook  NY         1194   39       76        52:10.3      7:22/M
       5    Melissa Danchalski                Manorville  NY        232   35      185        56:56.0      8:05/M
       6    Patricia Piekarski                Jersey City  NJ       845   36      197        57:14.3      8:12/M
       7    Margaret Aycock                   New York  NY           38   38      245        58:35.4      8:23/M
       8    Tricia Dowd                       Manorville  NY        287   39      248        58:57.4      8:26/M
       9    Briana Deangelo James             Northport  NY         235   37      252        59:02.1      8:21/M
      10    Megan Doran                       Babylon  NY           277   35      285        59:59.4      8:29/M
      11    Marisa Catalanotto                Smithtown  NY         157   38      294      1:00:30.1      8:37/M
      12    Noel Rosa-Skaggs                  Commack  NY          1191   39      314      1:01:12.2      8:46/M
      13    Katherine Dudack                  Suffield  CT          294   37      315      1:01:13.6      8:41/M
      14    Kate Ferrante                     Long Beach  NY        338   38      335      1:01:46.1      8:55/M
      15    Madeline Pagano                   Long Beach  NY        816   39      340      1:01:53.9      8:46/M
      16    Kate Lotz                         Oakdale  NY          1175   37      344      1:02:06.7      8:56/M
      17    Jan Cahill                        Oakdale  NY           130   39      349      1:02:12.8      8:56/M
      18    Lindsay Reardon                   Northport  NY         884   37      357      1:02:22.9      8:59/M
      19    Monica Van Essendelft             Bayport  NY          1104   36      378      1:02:47.8      8:56/M
      20    Caroline Raynor                   Moriches  NY          879   36      382      1:02:56.1      9:01/M
      21    Christine Reardon                 North Babylon  NY     883   38      396      1:03:12.6      8:59/M
      22    Dawn Konopka                      Ridge  NY             582   38      397      1:03:13.2      8:59/M
      23    Stacey Dimitriou-Ciaccio          Sayville  NY          260   39      402      1:03:19.9      9:08/M
      24    Laura Wasdo                       Huntington  NY       1127   36      403      1:03:21.7      9:01/M
      25    Amanda Irish                      Riverhead  NY         535   37      415      1:04:02.4      9:12/M
      26    Mindy Antonoff                    Commack  NY            23   35      426      1:04:19.3      9:09/M
      27    Diana Scala                       Hicksville  NY        958   37      436      1:04:42.6      9:15/M
      28    Yadira Ramos-Herbert              New Rochelle  NY      869   37      438      1:04:43.3      9:15/M
      29    Catherine Diliberto               West Babylon  NY      259   36      442      1:04:51.0      9:10/M
      30    Nicole Savin                      Patchogue  NY         955   35      448      1:05:09.3      9:20/M
      31    Ann Marie Nedell                  Kings Park  NY        775   39      473      1:06:05.4      9:24/M
      32    Alison Crawford                   Dobbs Ferry  NY       217   38      481      1:06:23.7      9:26/M
      33    Danielle Couture-Craft            Long Island City  N   214   38      490      1:06:32.1      9:33/M
      34    Kathy Wagner                      Huntington  NY       1117   35      491      1:06:32.1      9:30/M
      35    Kristine Whiffen                  Seaford  NY          1141   37      507      1:07:08.0      9:30/M
      36    Keri Becker                       Shirley  NY            55   39      508      1:07:10.3      9:38/M
      37    Mara D’amico                      West Islip  NY        300   38      536      1:08:10.1      9:42/M
      38    Lisa Brunengraber                 West Islip  NY        109   39      570      1:09:22.0      9:50/M
      39    Melanie Sweeney                   Patchogue  NY        1047   36      577      1:09:36.8      9:58/M
      40    Kristen O'Brien                   Huntington Station    794   37      593      1:10:00.4      9:57/M
      41    Vanessa Gariglio                  Huntington Station    396   36      604      1:10:17.0      9:57/M
      42    Lisa Nicholsen                    Blue Point  NY        780   37      624      1:10:50.9     10:09/M
      43    Nikki Barnett                     Medford  NY            45   39      625      1:10:51.8     10:01/M
      44    Kim Sims                          Seaford  NY           995   35      634      1:11:06.4     10:09/M
      45    Jennifer Ghaly                    Massapequa Park  NY   400   39      649      1:11:48.2     10:13/M
      46    Devon Cornell                     Oakdale  NY           206   39      662      1:12:17.5     10:19/M
      47    Lauren Flaherty                   Ronkonkoma  NY        355   36      687      1:13:27.4     10:28/M
      48    Brooke Carey                      West Babylon  NY      147   39      690      1:13:34.6     10:31/M
      49    Saniyyah Greene                   Lindenhurst  NY       438   39      696      1:13:41.9     10:25/M
      50    Jessica Defilippo                 New York  NY          236   35      705      1:13:57.5     10:30/M
      51    Filomena Scholl                   Massapequa  NY        967   35      709      1:14:01.6     10:35/M
      52    Laura Hoehl                       East Islip  NY        510   36      750      1:15:37.2     10:50/M
      53    Jennifer Sheehan                  Hempstead  NY         982   39      756      1:15:50.4     10:47/M
      54    Kerri Przybylowski                Sayville  NY          857   35      757      1:15:50.9     10:48/M
      55    Melissa Florio                    Bohemia  NY           358   38      776      1:17:01.8     11:01/M
      56    Lindsay Ekizian                   Bohemia  NY           307   37      777      1:17:02.2     11:01/M
      57    Genna Hymowitz                    Saint James  NY      1184   37      810      1:18:41.8     11:06/M
      58    Leslie Simmons                    Ronkonkoma  NY        986   37      827      1:19:34.8     11:15/M
      59    Vitina Salvato                    Nesconset  NY         948   37      835      1:19:52.9     11:26/M
      60    Melissa Serbonich                 East Meadow  NY       979   36      855      1:20:48.7     11:33/M
      61    Sarah Femminella                  West Islip  NY        334   38      873      1:22:29.3     11:47/M
      62    Maryta Tesoriero                  Shirley  NY          1059   36      874      1:22:34.7     11:44/M
      63    Irem Konur                        East Northport  NY    583   39      878      1:23:04.2     11:54/M
      64    Andreea Gray                      Valley Stream  NY     436   38      880      1:23:15.2     11:52/M
      65    Allison Ferrante                  Sayville  NY          336   35      920      1:26:48.7     12:21/M
      66    Cathy Maldonado                   Ronkonkoma  NY        658   35      921      1:27:12.1     12:23/M
      67    Rachael Hernandez                 Patchogue  NY         496   37      943      1:30:01.1     12:52/M
      68    Ty Torres                         South Huntington  N  1076   38      957      1:32:50.5     13:14/M
      69    Jean Bena                         Flushing  NY           59   39      959      1:33:11.4     13:10/M
      70    Keri Mahoney                      Rocky Point  NY       656   35      973      1:35:52.5     13:35/M
      71    Rebecca Ryan                      Hauppauge  NY         935   35      974      1:35:57.0     13:43/M
      72    Kristine Lazaras                  Lyndhurst  NJ         612   37      990      1:40:19.1     14:17/M
      73    Jennifer Hannigan                 Patchogue  NY         456   37      991      1:40:21.3     14:17/M
      74    Tanya Lee Behnke                  Medford  NY            57   36      993      1:41:07.0     14:27/M
      75    Karima Suarez                     Bay Shore  NY        1035   37      998      1:43:36.6     14:50/M
      76    Melissa Natoli                    Bay Shore  NY         774   36     1000      1:47:33.3     15:15/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joshua Jastemski                  Medford  NY           539   38        4        43:08.4      6:05/M
       2    Scott Bartucca                    Jackson Heights  NY    50   36        6        44:09.4      6:13/M
       3    James Steigele Jr                 Ronkonkoma  NY       1023   36        7        44:56.4      6:20/M
       4    Gavin Goldstein                   New York  NY          420   36       11        45:48.9      6:28/M
       5    Kenneth Janosick                  Patchogue  NY        1181   35       15        46:22.8      6:32/M
       6    Trent Hampton                     Lake Ronkonkama  NY   453   39       26        48:40.9      6:52/M
       7    Mark Ginocchio                    Brooklyn  NY          405   36       50        50:49.7      7:11/M
       8    Stephen Schuh                     Babylon  NY           970   37       66        51:50.4      7:20/M
       9    Michael Svestka                   East Setauket  NY    1045   35       70        52:01.2      7:20/M
      10    Robert Neff                       Coram  NY             776   36       86        52:23.3      7:23/M
      11    Eric Tyler                        Bethpage  NY         1093   36       93        52:42.3      7:28/M
      12    William O'Dwyer                   Huntington  NY        797   36      105        53:36.3      7:38/M
      13    Rich Cloney                       Shirley  NY           186   37      135        54:57.6      7:51/M
      14    Bobby Burgess                     Seaford  NY           116   39      148        55:20.8      7:51/M
      15    Christopher Smith                 Oceanside  NY        1005   36      154        55:37.8      7:53/M
      16    Jason Donovan                     Bayport  NY           274   36      183        56:53.6      8:08/M
      17    Steve Rossi                       Hauppauge  NY         926   37      186        57:00.8      8:06/M
      18    Joakim Fafara                     Seaford  NY           322   38      217        57:52.7      8:20/M
      19    Nick Trotta                       Babylon  NY          1089   39      220        57:53.9      8:14/M
      20    Matthew Rapoport                  Babylon  NY           872   37      229        58:05.4      8:13/M
      21    Donald Vale                       Bay Shore  NY        1101   39      288      1:00:17.9      8:32/M
      22    Kevin Weinisch                    Holtsville  NY       1132   37      298      1:00:33.9      8:35/M
      23    Sean Caldwell                     Copiague  NY          131   36      303      1:00:47.1      8:49/M
      24    Derrick Edwin                     Lindenhurst  NY       305   39      304      1:00:47.2      8:35/M
      25    Jason Rudish                      Medford  NY           931   39      328      1:01:43.2      8:46/M
      26    Andrew Hafele                     Bay Shore  NY        1196   38      343      1:02:02.5      8:47/M
      27    Benjamin Weir                     Hoboken  NJ          1133   38      365      1:02:30.9      8:54/M
      28    Michael Simone                    Seaford  NY           993   38      373      1:02:43.6      8:53/M
      29    Jesse Abbatiello                  Coram  NY               3   37      387      1:03:03.7      8:55/M
      30    David Salvato                     Nesconset  NY         946   38      413      1:03:56.0      9:12/M
      31    Joseph Morris                     Kings Park  NY        744   37      440      1:04:46.1      9:10/M
      32    Ken Sepulveda                     Islip  NY             978   37      466      1:05:39.7      9:17/M
      33    Adam Rubin                        Coram  NY             930   36      480      1:06:21.4      9:34/M
      34    Howie Brody                       Plainview  NY          99   38      483      1:06:25.2      9:34/M
      35    Douglas Menikheim                 Merrick  NY           713   38      485      1:06:27.4      9:25/M
      36    Philip Freedberg                  Manorville  NY        372   38      486      1:06:28.9      9:31/M
      37    Francis Pagano                    Oakland Gardens  NY   815   38      502      1:07:01.1      9:37/M
      38    Vernon Balanza                    Forest Hills  NY       42   36      522      1:07:46.0      9:38/M
      39    Bill Brennan                      Center Moriches  NY    95   39      543      1:08:21.8      9:46/M
      40    Johnny Norton                     Brooklyn  NY          789   35      551      1:08:34.5      9:45/M
      41    Thomas Flaherty                   Ronkonkoma  NY        356   39      552      1:08:42.6      9:49/M
      42    Mj Sureau                         Babylon  NY          1044   36      559      1:08:57.4      9:56/M
      43    Jared Andrus                      Massapequa Park  NY    21   38      631      1:10:58.3     10:13/M
      44    Roberto Trigosso                  Long Island City  N  1086   37      640      1:11:31.9     10:06/M
      45    Sean Hollett                      Long Beach  NY       1179   35      644      1:11:44.0     10:15/M
      46    Nick Dileo                        Sayville  NY          258   37      683      1:13:15.3     10:30/M
      47    Brian Smith                       Wantagh  NY          1004   39      770      1:16:28.1     10:49/M
      48    Alvin Bray                        Lake Grove  NY         91   35      773      1:16:47.7     10:55/M
      49    Mike Catalanotto                  Smithtown  NY         158   39      870      1:22:19.7     11:41/M
      50    James Femminella                  West Islip  NY        333   36      872      1:22:28.8     11:47/M
      51    Reginald Staco                    New York  NY         1018   39      890      1:24:01.1     12:00/M
      52    Joseph Castrogiovanni             West Babylon  NY      156   38      940      1:29:38.7     12:40/M
      53    David Suarez                      Bay Shore  NY        1034   35      997      1:43:30.4     14:49/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Ospitale                     S. Setauket  NY       812   41       84        52:21.8      7:25/M
       2    Colleen Thompson                  Saint James  NY      1062   40      119        54:15.3      7:43/M
       3    Deirdre Tracey                    Floral Park  NY      1080   42      136        55:07.4      7:46/M
       4    Erica Fraiberg                    Greenlawn  NY         368   44      168        56:30.8      7:59/M
       5    Mary-Jo Depaoli                   Massapequa  NY        247   44      176        56:41.2      8:01/M
       6    Deborah Murphy                    Babylon  NY           759   42      188        57:02.8      8:04/M
       7    Kristen Parris-Dixon              Patchogue  NY         823   42      208        57:30.0      8:10/M
       8    Linda Bumbalo                     Bellmore  NY          115   43      209        57:39.9      8:08/M
       9    Mary Ciamei                       Stamford  CT          176   42      212        57:43.3      8:08/M
      10    Maria Smit                        Jericho  NY          1002   41      225        57:58.2      8:14/M
      11    Kammy Kelly                       Hampton Bays  NY      564   42      257        59:10.1      8:29/M
      12    Sarah Robinson-Jones              Huntington Station    913   41      260        59:17.5      8:23/M
      13    Dorothy Hayde                     Smithtown  NY         475   43      264        59:27.8      8:27/M
      14    Jennifer Wagner                   Island Park  NY      1116   44      266        59:29.0      8:36/M
      15    Stephanie Altman                  Babylon  NY            14   42      269        59:33.5      8:25/M
      16    Elizabeth Brown                   West Babylon  NY      103   40      299      1:00:34.6      8:34/M
      17    Sharon Fricker                    Ronkonkoma  NY        381   41      302      1:00:42.4      8:35/M
      18    Charlotte Bongiorno               East Islip  NY         76   41      312      1:01:06.2      8:50/M
      19    Diana Suprenant                   Nesconset  NY        1042   44      320      1:01:20.6      8:41/M
      20    Karen Harte                       West Islip  NY        462   43      322      1:01:23.6      8:43/M
      21    Eileen Connors                    Brightwaters  NY      198   42      327      1:01:39.3      8:52/M
      22    Candice Nagle                     Floral Park  NY       770   43      329      1:01:43.6      8:49/M
      23    Concetta Van Winckel              Northport  NY        1105   40      347      1:02:09.4      8:46/M
      24    Wendy Logue                       Babylon  NY           634   41      391      1:03:06.6      8:57/M
      25    Barbara Kuznetz                   Islandia  NY          597   44      420      1:04:08.7      9:04/M
      26    Lynda Maniscalco                  Patchogue  NY         666   40      428      1:04:26.0      9:11/M
      27    Courtney Howard                   Babylon  NY           518   43      453      1:05:15.7      9:16/M
      28    Barbara Krollage                  Babylon  NY           591   43      465      1:05:39.3      9:21/M
      29    Kelly Rudish                      Medford  NY           932   40      475      1:06:15.9      9:24/M
      30    Michelle Mason                    Islip  NY             679   40      478      1:06:18.2      9:25/M
      31    Carrie Luckner-Zimmerman          Great Neck  NY        646   40      479      1:06:21.0      9:25/M
      32    Christine Harrison                Patchogue  NY         461   42      498      1:06:40.6      9:28/M
      33    Jennifer Conboy                   Babylon  NY           195   42      506      1:07:06.7      9:30/M
      34    Theresa Kleine                    Islipslip  NY         576   44      523      1:07:47.8      9:36/M
      35    Jennifer Polletta                 Babylon  NY           852   41      527      1:07:56.4      9:37/M
      36    Nicole Tamaro                     Northport  NY        1051   40      535      1:08:09.9      9:42/M
      37    Belinda Loughlin                  East Moriches  NY     641   44      540      1:08:19.4      9:50/M
      38    Keri Lanzarotta                   West Islip  NY        607   44      550      1:08:33.3      9:42/M
      39    Vanessa Scharfenberger            Bohemia  NY           959   43      553      1:08:49.1      9:51/M
      40    Juanita Carter                    West Islip  NY        153   44      561      1:09:03.4      9:45/M
      41    Jennifer Zinamon                  Plainview  NY        1169   40      594      1:10:01.0     10:06/M
      42    Suzanne Borruso                   Babylon  NY            83   40      603      1:10:16.5      9:57/M
      43    Rosalie Garziano-Parker           Woodhaven  NY         397   41      606      1:10:20.8     10:00/M
      44    Susan Webber                      Oakdale  NY          1129   40      607      1:10:21.3      9:55/M
      45    Jessica Sliwak                    Babylon  NY           999   41      612      1:10:29.0     10:07/M
      46    Karine McGuiness                  Garden Citygarden C   699   42      614      1:10:30.6     10:03/M
      47    Joann Molino                      Commack  NY           732   40      618      1:10:31.5     10:03/M
      48    Dawn Ibraham                      Oakdale  NY           529   43      619      1:10:32.3     10:01/M
      49    Stephanie Bree                    Manorville  NY         93   41      620      1:10:35.7     10:06/M
      50    Allison Tocco                     Long Beach  NY       1073   44      621      1:10:35.8     10:10/M
      51    Christine Velia                   Shirley  NY          1107   41      628      1:10:52.6     10:04/M
      52    Ciara Dempsey                     New Hyde Park  NY     243   42      633      1:11:03.8     10:02/M
      53    Kimberly Cooke                    Seaford  NY           201   40      637      1:11:15.2     10:04/M
      54    Michele Rizzo - Berg              Bellport  NY          908   41      638      1:11:21.4     10:08/M
      55    Stacey Leeds                      Huntington  NY        616   43      639      1:11:31.3     10:10/M
      56    Dawn Hanik                        West Babylon  NY      454   41      656      1:12:02.3     10:17/M
      57    Allison Engstrom                  Sound Beach  NY       312   40      681      1:13:12.7     10:26/M
      58    Elaine Resch                      Babylon  NY           899   41      691      1:13:35.4     10:25/M
      59    Noreen McCormack                  Bayville  NY          695   41      697      1:13:44.4     10:27/M
      60    Jessica Rodgers                   Massapequa  NY        915   40      700      1:13:53.0     10:30/M
      61    Robyn Rothman                     Briarwood  NY         928   40      704      1:13:57.3     10:30/M
      62    Janine Heilbronn                  Massapequa  NY        485   43      707      1:14:00.3     10:35/M
      63    Heather Reineking                 Oakdale  NY           897   43      722      1:14:22.7     10:43/M
      64    Rachel Dengel                     East Rockaway  NY     245   42      730      1:14:37.4     10:42/M
      65    Maureen Lundquist                 Sayville  NY          651   40      732      1:14:57.4     10:41/M
      66    Karen Hayes                       Babylon  NY           477   42      735      1:15:05.2     10:40/M
      67    Theresa Henry                     Hoboken  NJ           490   44      740      1:15:15.2     10:39/M
      68    Stacy Piropato                    West Islip  NY        848   43      742      1:15:21.2     10:45/M
      69    Kelli Anne Barry-Jennings         Medford  NY            47   40      758      1:15:51.2     10:49/M
      70    Jennifer Smith                    Saint James  NY      1007   40      759      1:15:57.2     10:45/M
      71    Catherine Clancy-Dumont           Wantagh  NY           181   42      790      1:17:35.4     11:08/M
      72    Kate Bongiorno                    East Islip  NY         77   42      795      1:17:46.2     11:11/M
      73    Kristin Abzug                     Holbrook  NY            5   40      815      1:19:05.1     11:17/M
      74    Christine McCord                  Hopewell Junction     693   40      816      1:19:09.5     11:13/M
      75    Joanna Cavanagh                   Port Jefferson  NY    160   40      818      1:19:10.4     11:19/M
      76    Andrea Miniutti                   Smithtown  NY         726   42      820      1:19:11.4     11:18/M
      77    Elizabeth Kelly                   Smithtown  NY         562   44      822      1:19:13.0     11:18/M
      78    Alycia Broderick                  Sayville  NY           98   42      823      1:19:20.3     11:20/M
      79    Tatiana Sokolow                   Seaford  NY          1010   41      828      1:19:36.6     11:16/M
      80    Amy Cooper                        Bay Shore  NY         202   44      832      1:19:46.5     11:23/M
      81    Melissa Callis                    Sayville  NY          132   43      834      1:19:50.6     11:26/M
      82    Lorie Dow                         Islip  NY             284   40      846      1:20:21.7     11:25/M
      83    Erin Mangan                       Brightwaters  NY      665   42      860      1:21:14.8     11:39/M
      84    Kim Duchow                        Lindenhurst  NY       293   43      862      1:21:34.9     11:41/M
      85    Gigi Becker                       Huntington Station     54   44      864      1:21:49.0     11:34/M
      86    Meg Thieke                        Wantagh  NY          1061   43      867      1:22:01.4     11:46/M
      87    Sarah Weber                       Islip  NY            1130   44      887      1:23:42.4     11:58/M
      88    Samantha Joltin                   East Meadow  NY      1177   43      904      1:25:11.4     12:03/M
      89    Tracy Kutsch                      Port Jefferson Stat   596   42      907      1:25:27.6     12:16/M
      90    Jaime Pita                        Smithtown  NY         850   42      909      1:25:30.2     12:08/M
      91    Allison Schmidt                   Farmingdale  NY       962   44      916      1:26:34.9     12:17/M
      92    Deborah Feil                      Seaford  NY           332   42      923      1:27:24.5     12:32/M
      93    Carrie Treadwell                  Coram  NY            1083   41      929      1:27:53.2     12:33/M
      94    Jen Rosebrock                     West Islip  NY        920   41      944      1:30:08.2     12:54/M
      95    Tara Mathers                      East Islip  NY        683   40      945      1:30:08.4     12:54/M
      96    Jennifer Hoffman                  Great River  NY       511   44      949      1:30:48.5     13:01/M
      97    Mecca Baker                       Islip  NY              41   41      951      1:30:58.3     12:51/M
      98    Shaelee Diaz                      Central Islip  NY     256   43      952      1:31:02.4     13:00/M
      99    Stacy Keyes                       East Meadow  NY       569   42      955      1:32:01.4     13:11/M
     100    Marta Strekowski                  Oakdale  NY          1030   40      960      1:33:22.4     13:09/M
     101    Kim Scharoff                      Long Beach  NY        960   42      962      1:33:56.1     13:22/M
     102    Jennifer Chabus                   Long Beach  NY        163   44      965      1:34:36.9     13:22/M
     103    Kathetine Harvey                  Richmond Hill  NY     469   41      971      1:35:29.9     13:40/M
     104    Claudia Cabanas                   Lindenhurst  NY       127   40      981      1:37:04.1     13:54/M
     105    Meredith Regan                    Levittown  NY         892   40      984      1:37:26.0     13:56/M
     106    Beata Kopec                       Copiague  NY          584   40     1002      1:48:51.3     15:33/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Lewis                     Port Washington  NY   626   44       16        46:55.1      6:37/M
       2    Steven Toto                       Hauppauge  NY        1078   44       24        48:16.2      6:48/M
       3    Michael Redmond                   Floral Park  NY       889   42       28        48:49.0      6:53/M
       4    Robert Hegedus                    Flushing  NY          483   41       46        50:07.0      7:05/M
       5    Kenny Moore                       Sayville  NY          736   42       48        50:23.5      7:07/M
       6    Sean Alexander                    East Northport  NY      7   40       56        51:15.3      7:14/M
       7    Vasken Kazandjian                 East Northport  NY    556   44       73        52:03.3      7:25/M
       8    Thomas Harvey                     Glendale  NY          471   41       78        52:17.7      7:31/M
       9    Daniel Thieke                     Wantagh  NY          1060   43       80        52:18.5      7:26/M
      10    Kenneth Abell                     Manhasset  NY           4   44       95        52:54.4      7:28/M
      11    Jason Taylor                      Medford  NY          1056   43      101        53:16.8      7:31/M
      12    Mike Frazer                       Wantagh  NY           370   43      103        53:32.4      7:44/M
      13    Daniel Spiegel                    Commack  NY          1015   43      104        53:33.3      7:36/M
      14    John Dreyer                       New York  NY          291   43      107        53:40.8      7:35/M
      15    Jason Van Essendelft              Bayport  NY          1103   40      121        54:25.9      7:42/M
      16    Joe Pappalardo                    Massapequa  NY        822   40      123        54:28.6      7:43/M
      17    Todd Rathbun                      East Northport  NY    874   42      130        54:45.0      7:45/M
      18    Thomas McManus                    Plainview  NY         706   44      167        56:29.4      8:00/M
      19    Dan Roach                         Sound Beach  NY       909   43      170        56:34.9      8:05/M
      20    Brian Webber                      Oakdale  NY          1128   41      178        56:46.1      8:00/M
      21    Rich Buscaglia                    Holtsville  NY        122   41      181        56:50.4      8:04/M
      22    Joseph Chojnacki                  Rockville Centre  N   171   42      182        56:51.7      8:11/M
      23    James Regan                       Kew Gardens  NY       891   42      187        57:00.8      8:05/M
      24    Rob Simmons                       Sayville  NY          987   40      193        57:11.5      8:07/M
      25    Brian Ettinger                    Wantagh  NY           318   42      196        57:13.6      8:16/M
      26    Deepak Chopra                     Plainview  NY         173   43      203        57:26.9      8:06/M
      27    David Robinson                    Smithtown  NY         911   43      215        57:50.8      8:09/M
      28    Pete Lopez                        Medford  NY           638   42      231        58:07.1      8:16/M
      29    Christopher Dowd                  Manorville  NY        286   41      236        58:19.6      8:20/M
      30    Sean Chick                        Yonkers  NY           168   41      243        58:34.0      8:21/M
      31    Joshua Skillman                   New York  NY          997   44      246        58:52.7      8:26/M
      32    Adam Carpentieri                  Sayville  NY          149   44      258        59:12.3      8:25/M
      33    Richard Diamond                   Plainview  NY         254   42      259        59:15.0      8:24/M
      34    John Lafalce                      Farmingdale  NY       599   43      279        59:53.0      8:29/M
      35    Rich Vonbuttgereit                Bellerose  NY        1114   43      291      1:00:27.5      8:37/M
      36    Kurt Christensen                  Lindenhurst  NY       174   40      306      1:00:48.6      8:35/M
      37    Christian Kollar                  Seaford  NY           579   44      321      1:01:22.3      8:45/M
      38    Shawn Nagle                       Floral Park  NY       771   43      346      1:02:08.1      8:52/M
      39    Chris Heilbronn                   Massapequa  NY        484   43      348      1:02:09.5      8:55/M
      40    Andrew Wood                       Pelham  NY           1155   43      352      1:02:16.4      8:54/M
      41    Leo Imperial                      Bayville  NY          530   44      376      1:02:47.5      8:55/M
      42    Jason Szober                      Ronkonkoma  NY       1049   44      380      1:02:54.8      9:01/M
      43    Jonathan Sokolow                  Seaford  NY          1009   40      385      1:03:03.1      8:56/M
      44    Jeffrey Dicker                    Plainview  NY         257   42      395      1:03:10.6      8:58/M
      45    Christopher Hull                  Richmond Hill  NY     521   43      447      1:05:06.6      9:19/M
      46    Sebastien Saylor                  Centerport  NY        957   40      451      1:05:10.9      9:20/M
      47    John Irwin                        Smithtown  NY         536   43      458      1:05:26.8      9:20/M
      48    Brian Cameron                     Hauppauge  NY        1209   43      459      1:05:27.5      9:20/M
      49    Paul Ginocchio                    Lynbrook  NY          406   41      505      1:07:06.4      9:29/M
      50    Kenneth Faltischek                Port Washington  NY   326   43      509      1:07:11.5      9:29/M
      51    Eric Mistretta                    Sound Beach  NY       729   43      510      1:07:13.7      9:35/M
      52    Steve Craft                       Long Island City  N   216   41      513      1:07:21.1      9:39/M
      53    John Devito                       Holtsville  NY        252   43      533      1:08:08.6      9:44/M
      54    Aaron "the A-Bo Rathbun           East Northport  NY    873   40      562      1:09:05.9      9:47/M
      55    Michael Denicola                  Hauppauge  NY         246   40      627      1:10:52.1     10:10/M
      56    Jeremy Lally                      Hauppauge  NY         603   42      629      1:10:53.4     10:10/M
      57    Jason Tejero                      Deer Park  NY        1057   40      636      1:11:13.1     10:11/M
      58    Dan Fredericks                    Bethpage  NY          371   43      682      1:13:12.8     10:21/M
      59    Todd Budovsky                     Shirley  NY           113   43      698      1:13:47.9     10:34/M
      60    Anthony Carbonaro                 Holbrook  NY          142   40      703      1:13:56.1     10:37/M
      61    Rob O'Donohue                     Floral Park  NY       796   41      712      1:14:10.4     10:29/M
      62    David Seibold                     Merrick  NY           972   43      716      1:14:15.6     10:36/M
      63    Joseph Suprenant                  Nesconset  NY        1043   44      720      1:14:19.5     10:31/M
      64    Richard Kopec                     Copiague  NY          585   41      768      1:16:23.4     10:57/M
      65    Adam Crowley                      Babylon  NY           225   43      769      1:16:23.9     10:59/M
      66    Keith Rosebrock                   West Islip  NY        921   43      775      1:16:50.9     11:03/M
      67    Joseph Doyle                      Bohemia  NY           290   44      778      1:17:03.3     10:53/M
      68    Brian Maloney                     Babylon  NY           660   40      782      1:17:12.9     10:56/M
      69    Peter Castro                      Port Washington  NY   155   43      784      1:17:16.1     10:54/M
      70    Dirk Reineking                    Oakdale  NY           896   44      798      1:17:56.3     11:13/M
      71    Courtney Trinkwald                Bohemia  NY          1088   42      836      1:19:53.1     11:25/M
      72    Jason Vittore                     Levittown  NY        1176   42      882      1:23:31.5     11:57/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Celine Seltzer                    West Islip  NY        974   45      189        57:05.1      8:04/M
       2    Angelique Consalazio              Ronkonkoma  NY        200   47      200        57:23.3      8:09/M
       3    Cathleen McQuade                  Smithtown  NY         707   46      237        58:20.1      8:21/M
       4    Christine Richter                 Babylon  NY           904   46      241        58:30.5      8:18/M
       5    Amyee St. Pierre                  Hauppauge  NY        1017   47      247        58:57.3      8:21/M
       6    Heidi Feyler                      Sayville  NY          341   46      251        58:59.0      8:19/M
       7    Nancy Redelman                    Melville  NY          888   48      267        59:32.1      8:29/M
       8    Michele Ansman                    West Islip  NY         22   46      284        59:59.0      8:28/M
       9    Gilda Schultz                     Blue Point  NY        971   49      286      1:00:05.8      8:33/M
      10    Pauline Tang                      Briarwood  NY        1053   47      301      1:00:41.9      8:39/M
      11    Gloria Coffey                     Mineola  NY           188   47      308      1:00:52.8      8:36/M
      12    Damian Bradley                    Bay Shore  NY          87   45      311      1:01:05.5      8:37/M
      13    Josephine Piccinic                Bellmore  NY          838   48      353      1:02:19.7      8:47/M
      14    Kiersten Bartolotta               Sayville  NY           49   47      372      1:02:42.9      8:51/M
      15    Nancy Anderson                    Port Jefferson Stat    19   49      374      1:02:44.6      8:56/M
      16    Jennifer Smith                    Holbrook  NY         1006   47      375      1:02:45.2      9:02/M
      17    Georgia Carden                    Lake Grove  NY        144   48      392      1:03:07.6      9:03/M
      18    Doris Berland                     Syosset  NY            64   48      401      1:03:18.2      9:06/M
      19    Molly Corcoran                    Babylon  NY           205   49      406      1:03:28.7      9:01/M
      20    Elizabeth Keely                   Oakdale  NY           558   48      430      1:04:29.3      9:11/M
      21    Margaret Dixon                    West Islip  NY        265   46      433      1:04:31.7      9:07/M
      22    Wendy Disilvestro                 East Northport  NY    263   49      455      1:05:18.2      9:17/M
      23    Tara Krinsky                      West Babylon  NY      589   48      477      1:06:16.5      9:22/M
      24    Christine Hartmann                Islip Terrace  NY     465   47      488      1:06:31.0      9:26/M
      25    Beth Levy                         Islip  NY             625   45      496      1:06:38.3      9:27/M
      26    Dawn Roehrig                      Patchogue  NY         917   48      517      1:07:42.2      9:45/M
      27    Sharon Hoskins                    Freeport  NY          517   47      548      1:08:29.7      9:41/M
      28    Patricia Bendersky                West Islip  NY         61   49      549      1:08:32.9      9:41/M
      29    Lisa Wall                         Ronkonkoma  NY       1121   49      590      1:09:55.2     10:01/M
      30    Terri Ruane                       Farmingdale  NY       929   48      598      1:10:09.3      9:58/M
      31    Jeanne Brennan                    Hauppauge  NY          96   45      599      1:10:11.8      9:57/M
      32    Christine Pinkosh                 Shirley  NY           846   45      600      1:10:12.5      9:56/M
      33    Lisa Grippo                       Commack  NY           440   49      601      1:10:12.6      9:57/M
      34    Christine Quigley                 Bayville  NY          860   48      610      1:10:24.7      9:57/M
      35    Jennifer Mercurio                 West Islip  NY        716   48      626      1:10:52.0     10:01/M
      36    Nicole Devine                     Lynbrook  NY          251   45      630      1:10:54.1     10:11/M
      37    Missy Mele                        West Hempstead  NY    711   49      653      1:11:59.7     10:14/M
      38    Lisa Moran                        Islip  NY             740   46      660      1:12:06.2     10:14/M
      39    Claudine Hamer                    Lindenhurst  NY       452   47      668      1:12:37.8     10:17/M
      40    Crystal Boyd                      Babylon  NY            85   46      669      1:12:41.4     10:20/M
      41    Michele Hall                      East Northport  NY    451   45      670      1:12:41.8     10:21/M
      42    Amy Harvey                        Oakdale  NY           467   47      672      1:12:48.5     10:20/M
      43    Kim-Marie Engel                   West Islip  NY        310   45      723      1:14:24.8     10:40/M
      44    Edna Leiva-Ortiz                  Bay Shore  NY         620   45      727      1:14:33.3     10:34/M
      45    Maritza Santos                    Patchogue  NY         953   45      729      1:14:34.8     10:33/M
      46    Grace Grandville                  Holbrook  NY          433   46      737      1:15:07.7     10:47/M
      47    Lisa Lamitie                      Ridge  NY             606   47      745      1:15:28.0     10:47/M
      48    Joanna Brunet                     Hauppauge  NY         110   47      753      1:15:41.8     10:44/M
      49    Gretchen Derov                    East Meadow  NY       249   45      754      1:15:45.8     10:49/M
      50    Kelly McCormack                   Long Beach  NY        694   48      765      1:16:19.6     10:58/M
      51    Luanne Alicea                     Massapequa Park  NY     9   45      781      1:17:08.4     11:02/M
      52    Ann Marie Salica                  Holbrook  NY          943   45      802      1:18:07.8     11:10/M
      53    Jill Storms                       Oceanside  NY        1029   48      808      1:18:41.4     11:12/M
      54    Corinne Buda                      Long Beach  NY        112   49      813      1:18:56.1     11:13/M
      55    Michelle Cagnetto                 Ronkonkoma  NY        129   46      826      1:19:30.4     11:24/M
      56    Jane Murray                       Center Moriches  NY   765   46      829      1:19:37.0     11:20/M
      57    Annemarie Wood                    Port Washington  NY  1156   45      831      1:19:40.3     11:26/M
      58    Lisa Ryden                        Bohemia  NY           938   47      837      1:19:56.4     11:25/M
      59    Gina Giovanakis                   Levittown  NY         408   47      843      1:20:18.1     11:31/M
      60    Stephanie Becker                  Port Jefferson Stat    56   46      858      1:21:05.4     11:29/M
      61    Stephanie Ednie                   Farmingville  NY      301   48      863      1:21:45.1     11:40/M
      62    Jennifer Knecht                   North Babylon  NY     577   45      869      1:22:13.8     11:46/M
      63    Nancy Nowak                       Mineola  NY           791   49      888      1:23:46.7     12:00/M
      64    Jackie Olmsted                    Massapequa  NY        805   48      897      1:24:55.7     12:03/M
      65    Stacey Weisberg                   Hauppauge  NY        1134   46      898      1:24:58.3     12:02/M
      66    Nancy Rettaliata                  Bayport  NY           900   46      899      1:24:59.4     12:08/M
      67    Deana Tietjen                     Mt. Sinai  NY        1069   47      931      1:27:56.5     12:34/M
      68    Karen Olsen                       Shoreham  NY          807   46      948      1:30:48.2     13:01/M
      69    Elissa Ianncello                  Commack  NY           528   46      950      1:30:57.5     12:49/M
      70    Janeth Kennedy                    Levittown  NY         567   46      953      1:31:19.8     13:04/M
      71    Rebecca McDonald                  Nesconset  NY         697   49      958      1:33:00.5     13:17/M
      72    Tamara Gordon                     Centereach  NY        427   46      961      1:33:38.5     13:19/M
      73    Kim Doerrbecker                   Islip  NY             266   47      966      1:34:38.0     13:33/M
      74    Laurie Sarquis                    Patchogue  NY         954   45      969      1:35:04.0     13:37/M
      75    Claire Douglas                    Wantagh  NY           282   48      970      1:35:27.1     13:34/M
      76    Melanie Edwards                   Islip  NY             304   47      975      1:35:59.9     13:42/M
      77    Linda Kuil                        Shirley  NY           594   46      979      1:36:14.8     13:47/M
      78    Maria Crowley                     Greenlawngreenlawn    226   49      986      1:37:29.8     13:51/M
      79    Christina King                    Wantagh  NY           571   49     1001      1:48:49.2     15:33/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Graham Wilcock                    Great Neck  NY       1147   49       12        45:56.2      6:29/M
       2    Jose Hernandez                    Commack  NY           495   46       22        48:03.4      6:47/M
       3    Kevin Boone                       Bay Shore  NY          79   49       23        48:15.4      6:48/M
       4    Mark Stearns                      Stony Brook  NY      1022   45       30        48:54.4      6:54/M
       5    Jay Senzatimore                   Merrick  NY           977   45       36        49:28.1      6:59/M
       6    Timothy Henderson                 Sayville  NY          489   48       38        49:37.5      7:00/M
       7    John Obrien                       East Moriches  NY     802   45       42        49:48.5      7:01/M
       8    Ira Kaplan                        East Meadow  NY       553   48       49        50:33.4      7:08/M
       9    Patrick McQuade                   Smithtown  NY         708   49       54        51:05.5      7:15/M
      10    Ken Olson                         Bethpage  NY          808   48       77        52:17.7      7:23/M
      11    Daniel Valderrama                 Oyster Bay  NY       1100   46       83        52:20.8      7:23/M
      12    Chuck Lamitie                     Ridge  NY             605   48       88        52:31.0      7:27/M
      13    Johnny Graziano                   Riverhead  NY         437   49       92        52:41.9      7:26/M
      14    Ed Sekula                         North Babylon  NY     973   46      100        53:13.0      7:31/M
      15    Mario Deriggi                     Syosset  NY           248   49      133        54:49.5      7:54/M
      16    Michael Sweeney                   Garden City  NY      1048   49      144        55:16.9      7:49/M
      17    Matthew Schneider                 Lynbrook  NY          964   45      147        55:20.7      7:50/M
      18    Danny Weiss                       Port Washington  NY  1135   45      157        55:43.0      7:52/M
      19    Douglas Gubbins                   Carle Place  NY       444   48      158        55:46.1      7:53/M
      20    David Horton                      Remsenburg  NY        516   48      164        56:11.5      8:01/M
      21    Sean Keely                        Oakdale  NY           559   46      165        56:21.5      8:03/M
      22    Chris Mayer                       Franklin Square  NY   686   45      177        56:43.0      8:03/M
      23    Benjamin Beavers                  North Amityville  N    53   45      194        57:13.0      8:05/M
      24    Joseph Cole                       Plainview  NY         191   47      195        57:13.1      8:10/M
      25    Noal Goldfarb                     Port Washington  NY   418   49      242        58:30.6      8:16/M
      26    Craig Fazio                       Sayville  NY          329   48      249        58:58.4      8:25/M
      27    Michael Verdecanna                Bayport  NY          1110   45      254        59:07.0      8:29/M
      28    John McCleery                     Nesconset  NY         692   49      263        59:26.2      8:24/M
      29    Ken Jansson                       Stony Brook  NY       538   49      305      1:00:48.5      8:46/M
      30    Christopher Carden                Lake Grove  NY        143   48      309      1:00:53.2      8:44/M
      31    Gregory Lanning                   Bay Shore  NY        1206   48      317      1:01:16.8      8:50/M
      32    Eric Avigliano                    Floral Park  NY        36   47      319      1:01:19.9      8:46/M
      33    Greg Morley                       Lake Grove  NY       1182   47      324      1:01:24.0      8:50/M
      34    Ernest Martinez                   Islip  NY             677   48      336      1:01:52.1      8:52/M
      35    Jody Locascio                     Brooklyn  NY          631   47      377      1:02:47.5      8:56/M
      36    Robert Krollage                   Babylon  NY           592   45      389      1:03:04.8      8:58/M
      37    Joseph Maiorana                   Shirley  NY           657   47      408      1:03:40.7      8:58/M
      38    Terry Motherway                   South Huntington  N   750   45      462      1:05:34.1      9:19/M
      39    Kevin Ford                        Islip  NY             363   49      525      1:07:50.6      9:44/M
      40    Robert Mazzuchin                  Brooklyn  NY          688   47      530      1:08:02.8      9:37/M
      41    David Rankel                      Melville  NY          871   46      563      1:09:06.4      9:49/M
      42    Michael Matullo                   Seaford  NY           684   47      567      1:09:14.1      9:54/M
      43    Kevin Obrien                      Babylon  NY          1195   47      592      1:09:56.7     10:00/M
      44    Joe Marinaccio                    Oakdale  NY           669   47      613      1:10:29.0     10:00/M
      45    Kevin Douglas                     Wantagh  NY           283   46      664      1:12:26.3     10:19/M
      46    Christopher Hunt                  Farmingdale  NY       522   48      686      1:13:27.3     10:32/M
      47    Michael Murray                    Center Moriches  NY   766   47      719      1:14:18.4     10:35/M
      48    Joel Fagin                        Woodbury  NY          323   48      762      1:16:02.2     10:56/M
      49    Kevin Donohue                     Bay Shore  NY         273   47      779      1:17:04.4     10:55/M
      50    Rick Sobotka                      Bay Shore  NY        1008   47      792      1:17:37.2     11:05/M
      51    Steven Tomasini                   Manorville  NY       1074   47      842      1:20:07.3     11:27/M
      52    Paul Trotti                       Bellmore  NY         1090   47      857      1:20:50.7     11:33/M
      53    Edgar Perez                       Bay Shore  NY         833   48      877      1:22:53.8     11:51/M
      54    Dean Elliott                      Massapequa  NY        308   45      900      1:25:04.1     12:11/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Barbara Russo                     Sayville  NY          933   54       90        52:32.6      7:25/M
       2    Staci Blanket                     Old Bethpage  NY       72   53       96        52:57.0      7:28/M
       3    Lesli Hiller                      New Hyde Park  NY     506   51      124        54:29.9      7:41/M
       4    Yvonne Leippert                   Coram  NY             619   50      129        54:43.1      7:43/M
       5    Karen Conkling                    Massapequa  NY        196   54      175        56:40.5      8:02/M
       6    Kristine Kolar                    Sayville  NY         1202   50      184        56:54.9      8:03/M
       7    Joyce Ingram                      Kings Park  NY        531   51      192        57:07.3      8:04/M
       8    Darlene Ritchie                   Cold Spring Harbor    906   53      219        57:53.3      8:11/M
       9    Rachel Higgins                    Babylon  NY           503   51      250        58:58.8      8:20/M
      10    Dianne Finneran                   Smithtown  NY         348   52      275        59:43.4      8:26/M
      11    Kathleen Schuckman                Portland  OR          969   52      281        59:57.1      8:29/M
      12    Pat Rice                          East Islip  NY        903   52      338      1:01:53.0      8:53/M
      13    Debra L. Franchi                  Manorville  NY        369   53      369      1:02:37.6      8:54/M
      14    Susan Murray                      Hauppauge  NY         768   54      390      1:03:04.9      9:00/M
      15    Mary Kroebel                      Oakdale  NY           590   53      410      1:03:43.8      9:00/M
      16    Maureen Stammers-Janzen           Huntington Station   1021   52      449      1:05:09.9      9:13/M
      17    Christine Tamney                  West Babylon  NY     1052   52      457      1:05:26.5      9:20/M
      18    Allison Jeran                     Islip  NY             540   54      494      1:06:37.1      9:27/M
      19    Marguerite Leamey                 Nesconset  NY         615   51      497      1:06:39.8      9:31/M
      20    Debra Rossi                       Hauppauge  NY         925   54      512      1:07:16.9      9:36/M
      21    Denise Connolly                   West Islip  NY        197   52      558      1:08:54.5      9:53/M
      22    Dianne Jiranek                    Saint James  NY       541   50      588      1:09:53.3     10:01/M
      23    Wendy Goodstein                   Massapequa Park  NY   424   50      597      1:10:09.3     10:01/M
      24    Joan Ludlam                       Hauppauge  NY         647   50      602      1:10:13.1      9:57/M
      25    Marybeth Torzilli                 East Northport  NY   1077   53      632      1:11:00.6     10:06/M
      26    Jennifer Haggerty                 Brightwaters  NY      450   54      643      1:11:42.5     10:11/M
      27    Jean Abazis                       Center Moriches  NY     1   51      651      1:11:56.2     10:16/M
      28    Anita Distefano                   Nesconset  NY         264   50      659      1:12:05.3     10:18/M
      29    Noreen Lynch                      East Northport  NY    652   50      676      1:13:08.8     10:25/M
      30    Susan Fiore                       Bay Shore  NY         350   54      689      1:13:29.6     10:25/M
      31    Lisa Reddo                        Saint James  NY       886   51      692      1:13:36.3     10:27/M
      32    Christa Dwyer                     Saint James  NY       299   52      694      1:13:38.2     10:27/M
      33    Joan Donahue                      Islip  NY             271   53      736      1:15:05.6     10:40/M
      34    Robin Blosser                     Greenlawn  NY          73   51      743      1:15:27.4     10:49/M
      35    Karen Audia                       Holbrook  NY           34   51      746      1:15:29.9     10:45/M
      36    Christine Thorp                   Ronkonkoma  NY       1066   51      801      1:18:02.4     11:05/M
      37    Terry Buser                       Babylon  NY           123   51      804      1:18:38.6     11:17/M
      38    Carol Amelia                      Babylon  NY            17   54      806      1:18:39.0     11:17/M
      39    Peggy Pashen                      Babylon  NY           826   54      805      1:18:39.0     11:17/M
      40    Stephanie Templeton               East Setauket  NY    1058   52      819      1:19:11.0     11:19/M
      41    Maria Campese                     Garden City  NY       134   53      850      1:20:36.4     11:23/M
      42    Janine Thomson                    White Plains  NY     1064   50      861      1:21:22.7     11:38/M
      43    Nancy Reagan                      Bay Shore  NY         882   52      865      1:21:51.4     11:39/M
      44    Terianne Giuliani                 Islip  NY             411   52      886      1:23:42.2     11:58/M
      45    Maria I Garcia                    East Islip  NY        394   54      891      1:24:08.5     11:53/M
      46    Carol Sloane                      Lindenhurst  NY      1000   51      892      1:24:11.3     11:54/M
      47    Ann Tyrie                         West Islip  NY       1097   50      915      1:26:34.0     12:23/M
      48    Leslie Dolan                      Islip Terrace  NY    1211   53      922      1:27:18.2     12:29/M
      49    Annamarie Favarolo                West Islip  NY        328   52      924      1:27:24.7     12:26/M
      50    Kerri Haughey                     West Sayville  NY     472   52      956      1:32:39.0     13:16/M
      51    Kristine Gozaloff                 West Sayville  NY     429   52      964      1:34:34.4     13:22/M
      52    Rosanne Sorrentino                East Islip  NY       1013   50      976      1:36:00.5     13:42/M
      53    Grace Gargiulo                    Nesconset  NY         395   54      982      1:37:20.6     13:54/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patrick Hession                   Blue Point  NY        499   50       51        50:53.4      7:11/M
       2    Greg Pandolfo                     Holbrook  NY          820   52       52        51:02.9      7:18/M
       3    Bill Mullaney                     Oakdale  NY           751   52       55        51:15.2      7:14/M
       4    Eric Friedman                     Merrick  NY           382   52       67        51:50.5      7:19/M
       5    Rodger King                       Wantagh  NY           572   51       72        52:02.7      7:24/M
       6    Steven McGuigan                   Nesconset  NY         698   50       79        52:18.3      7:23/M
       7    Robert Freiberger                 Huntington  NY        373   53       85        52:22.6      7:23/M
       8    Peter Rosenfield                  New Hyde Park  NY     923   51       89        52:31.9      7:31/M
       9    Jeff Pinkosh                      Mastic Beach  NY      847   52       91        52:37.3      7:25/M
      10    Paul Englehart                    Baldwin  NY           311   51      118        54:13.1      7:40/M
      11    Eugene Bonapace                   Woodbury  NY           75   51      122        54:27.0      7:51/M
      12    Mike Vulpis                       Islip Terrace  NY    1115   50      125        54:30.3      7:42/M
      13    Robert Hardie                     East Northport  NY    457   53      126        54:30.7      7:43/M
      14    Scott Gilbert                     East Northport  NY    403   52      139        55:11.4      7:48/M
      15    George Bruzzi                     Levittown  NY         111   54      159        55:49.9      8:01/M
      16    Max Polster                       Huntington  NY        853   54      161        56:04.4      8:01/M
      17    Michael Napolitano                Huntington Station    772   53      163        56:08.4      8:00/M
      18    Rob Pisciotta                     Westhampton Beach     849   54      171        56:36.6      8:00/M
      19    Robert Monaco                     Woodbury  NY          735   54      173        56:39.4      8:00/M
      20    Vincent Savino                    Garden City  NY       956   51      174        56:40.0      7:59/M
      21    Michael Fee                       Northport  NY         330   54      179        56:46.7      8:17/M
      22    Jeffrey Reynolds                  Hauppauge  NY         902   51      190        57:05.5      8:05/M
      23    David Trachtenberg                New Hyde Park  NY    1081   52      221        57:53.9      8:16/M
      24    John Ferrante                     Huntington Station    337   53      226        58:00.4      8:15/M
      25    Richard Holden                    Northport  NY         512   50      227        58:04.0      8:12/M
      26    Kevin Fuchs                       Sayville  NY          385   51      228        58:05.1      8:12/M
      27    Steve Quigley                     Bayville  NY          861   50      256        59:08.1      8:22/M
      28    Tom Chojnacki                     East Rockaway  NY     172   52      265        59:28.7      8:33/M
      29    Francis Ricigliano                Garden City  NY      1207   54      274        59:41.5      8:25/M
      30    Gary Freitag                      Ronkonkoma  NY        374   53      283        59:58.9      8:30/M
      31    Paul Skelton                      Huntington  NY       1180   54      293      1:00:27.9      8:36/M
      32    Howard Crawford                   Manorville  NY        218   51      300      1:00:38.2      8:33/M
      33    Guy Edwards                       Bohemia  NY           302   54      323      1:01:23.7      8:41/M
      34    John Antonucci                    Stony Brook  NY        24   52      325      1:01:28.8      8:51/M
      35    Jeffrey Redelman                  Melville  NY          887   51      337      1:01:52.9      8:49/M
      36    Hugo Moran                        Islip  NY             739   52      339      1:01:53.4      8:52/M
      37    Monte Finch                       Flushing  NY          344   54      358      1:02:25.7      8:47/M
      38    Tom Lynch                         East Northport  NY    653   50      359      1:02:26.8      8:54/M
      39    Michael Meinardus                 Bellmore  NY          709   50      367      1:02:32.3      8:51/M
      40    Joe Bianco                        Centerport  NY         68   52      404      1:03:25.0      9:00/M
      41    Mitchell Pashkin                  Huntington  NY        827   51      423      1:04:13.1      9:10/M
      42    Michael La Rocco                  Brentwood  NY         598   52      431      1:04:30.2      9:15/M
      43    Daniel Murphy                     Lake Grove  NY        758   52      445      1:04:55.2      9:11/M
      44    William Stump                     Mount Sinai  NY      1032   51      454      1:05:17.0      9:16/M
      45    Thomas Tatarian                   Shoreham  NY         1055   54      456      1:05:20.8      9:20/M
      46    Walter Ingram                     Kings Park  NY        532   51      460      1:05:29.2      9:15/M
      47    James Lamartina                   Stony Brook  NY       604   54      468      1:05:48.4      9:19/M
      48    Dan Egher                         Massapequa Park  NY   306   51      474      1:06:15.6      9:31/M
      49    Lance Axelrod                     Old Bethpage  NY       37   53      484      1:06:25.3      9:25/M
      50    Cormac Molloy                     Northport  NY         733   52      511      1:07:13.9      9:39/M
      51    David Duryea                      East Setauket  NY     297   53      520      1:07:45.3      9:45/M
      52    David Feibusch                    White Plains  NY      331   51      532      1:08:05.7      9:45/M
      53    William Morrissey                 Islip  NY             748   53      545      1:08:22.5      9:45/M
      54    Amos Brotter                      Long Beach  NY        101   52      564      1:09:07.1      9:48/M
      55    Robert Hauser                     Shoreham  NY          474   54      566      1:09:09.8      9:52/M
      56    John ( Jay ) Ratto                Wading River  NY      876   51      573      1:09:27.6      9:57/M
      57    Scott Benenati                    Islip Terrace  NY      62   50      595      1:10:01.0      9:59/M
      58    Rudy Massimo                      Woodbury  NY          681   51      657      1:12:04.0     10:18/M
      59    Andrew Braun                      East Rockaway  NY      90   51      673      1:12:50.0     10:24/M
      60    Brian Malone                      Roslyn Heights  NY    659   51      674      1:12:52.0     10:24/M
      61    William Raftery                   East Islip  NY        867   54      679      1:13:10.1     10:25/M
      62    John Casey                        Bellerose  NY         154   53      680      1:13:11.7     10:28/M
      63    Jeffrey Walker                    Smithtown  NY        1119   51      685      1:13:19.4     10:32/M
      64    Kevin Tack                        Roslyn  NY           1050   54      688      1:13:29.1     10:32/M
      65    Michael Kurka                     Islipp  NY            595   51      747      1:15:36.2     10:50/M
      66    Kevin Edwards                     Islip  NY             303   51      748      1:15:36.5     10:50/M
      67    John Vetter                       Saint James  NY      1198   50      749      1:15:37.0     10:50/M
      68    Chris Grando                      Islip  NY             432   51      751      1:15:37.3     10:50/M
      69    Lawrence Murphy                   Greenlawn  NY         761   51      760      1:15:59.9     10:49/M
      70    Chris Sabella                     Massapequa Park  NY   940   53      774      1:16:49.4     10:54/M
      71    Kevin Storch                      Manorville  NY       1028   51      786      1:17:20.3     11:02/M
      72    Richard Barkan                    Long Beach  NY         44   53      814      1:18:56.3     11:13/M
      73    James Baessler                    Mastic  NY             39   53      833      1:19:47.7     11:25/M
      74    Joseph Golio                      Sayville  NY          422   50      849      1:20:36.2     11:27/M
      75    Rob Cosentino                     Speonk  NY            211   53      908      1:25:30.1     12:08/M
      76    Christian Dipalermo               Mt. Sinai  NY         261   50      925      1:27:37.7     12:31/M
      77    Scott Healy                       Massapequa  NY        479   51      946      1:30:24.5     12:56/M
      78    Charles Kuil                      Shirley  NY           593   51      978      1:36:14.5     13:47/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Lenzi                        Hauppauge  NY         623   57      131        54:45.1      7:45/M
       2    Tracey Epstein                    Smithtown  NY         314   57      149        55:26.8      7:49/M
       3    Dee Vogt                          Huntington  NY       1112   57      169        56:31.7      7:59/M
       4    Barbara Cronin- Stagnari          Mineola  NY           222   56      310      1:01:03.2      8:41/M
       5    Jean Nesbitt                      Miller Place  NY      777   59      318      1:01:17.2      8:42/M
       6    Kelly Pickard                     Oyster Bay  NY        842   58      354      1:02:20.1      8:47/M
       7    Kyle Rose-Louder                  Freeport  NY          919   57      435      1:04:42.4      9:09/M
       8    Karen Nora                        Huntington  NY        788   57      452      1:05:14.7      9:12/M
       9    Yolanda Woodard                   North Babylon  NY    1157   55      461      1:05:33.2      9:15/M
      10    Jeannie Hynes                     Greenlawn  NY         526   55      519      1:07:44.7      9:34/M
      11    Maura Carroll                     Islip  NY             150   57      521      1:07:45.7      9:34/M
      12    Kim Caponi                        Huntington Station    139   57      554      1:08:50.1      9:46/M
      13    Pamela Raudsepp                   Fort Salonga  NY      878   57      574      1:09:33.6      9:55/M
      14    Rosemary Jones                    Babylon  NY           548   55      583      1:09:47.2      9:55/M
      15    Linda Parsons                     Shoreham  NY          824   55      591      1:09:56.4      9:55/M
      16    Susan Glatzerman                  Bay Shore  NY         414   58      717      1:14:16.0     10:39/M
      17    Tana Piccirillo                   Ronkonkoma  NY        840   57      726      1:14:32.9     10:33/M
      18    Susan Padovano                    Bay Shore  NY         814   59      728      1:14:34.4     10:34/M
      19    Lisa Markowitz                    Saint James  NY       672   57      767      1:16:22.1     10:57/M
      20    Maria Basile-Farash               West Babylon  NY       51   58      817      1:19:09.6     11:22/M
      21    Victoria Sheehan                  West Babylon  NY      983   58      821      1:19:11.7     11:19/M
      22    Mindy Davidson                    Bethpage  NY          234   58      853      1:20:43.6     11:28/M
      23    Maria Fucella                     Levittown  NY         384   57      854      1:20:44.3     11:28/M
      24    Claire Reilly                     East Islip  NY        894   57      889      1:23:57.4     12:02/M
      25    Joanne Kong                       West Babylon  NY      581   59      901      1:25:09.2     12:08/M
      26    Kathleen Doughty                  Hauppauge  NY         281   55      905      1:25:20.1     12:14/M
      27    Gail Miranda                      Hampton Bays  NY      727   57      928      1:27:44.9     12:30/M
      28    Pamela Weess                      Great Neck  NY       1131   59      933      1:28:41.2     12:31/M
      29    Colleen Trainor                   Rocky Point  NY      1082   56      941      1:29:39.5     12:50/M
      30    Lori Bocker                       Blue Point  NY         74   56      954      1:31:28.6     13:02/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Di Lisio                  Shoreham  NY          253   56       27        48:43.5      6:52/M
       2    Jeff Steinberg                    Salisbury  NY        1025   56       32        49:03.8      6:55/M
       3    John Greene                       Huntington Station   1212   57       37        49:30.2      7:03/M
       4    Kc Brett                          Port Jefferson Sta     97   57       47        50:16.9      7:06/M
       5    Terence McCormick                 Lindenhurst  NY       696   57       53        51:04.0      7:13/M
       6    Michael Nolan                     Sayville  NY          785   55       57        51:16.8      7:13/M
       7    William Herbert                   Smithtown  NY         491   58       87        52:25.7      7:24/M
       8    John Clifford                     Seaford  NY           185   56       99        53:07.5      7:30/M
       9    David Grosskurth                  Huntington Station    442   59      102        53:19.4      7:31/M
      10    Michael Qualley                   Shoreham  NY          858   56      106        53:36.6      7:41/M
      11    Raymond Tiburzi                   East Northport  NY   1067   58      108        53:44.0      7:35/M
      12    Bill Mazza                        West Gilgo Beach  N   687   55      110        53:45.5      7:34/M
      13    Gareth Brancato                   Williston Park  NY     88   59      115        53:53.5      7:37/M
      14    Craig Bizjak                      Basking Ridge  NJ      69   56      146        55:19.3      7:50/M
      15    John Gordon                       Selden  NY            426   58      198        57:14.8      8:07/M
      16    Philip Rybecky                    Port Washington  NY   937   59      204        57:27.9      8:07/M
      17    David Rockitter                   Wantagh  NY           914   55      216        57:50.9      8:10/M
      18    Dennis Gowen                      Massapequa Park  NY   428   55      277        59:49.0      8:35/M
      19    James Wicks                       East Setauket  NY    1145   56      280        59:56.5      8:38/M
      20    Gene Rooney                       Glen Cove  NY         918   59      282        59:57.9      8:31/M
      21    Brian McKenna                     Islip  NY             703   59      290      1:00:24.2      8:32/M
      22    Thomas Murray                     Hauppauge  NY         769   56      326      1:01:29.3      8:45/M
      23    Dan Hickey                        Merrick  NY           502   57      351      1:02:14.6      8:48/M
      24    Bill Gironda                      Smithtown  NY         409   58      362      1:02:27.6      8:52/M
      25    Matt Colucci                      East Islip  NY        194   57      363      1:02:27.9      8:58/M
      26    Gil Cardillo                      Riverhead  NY         146   57      379      1:02:51.0      8:52/M
      27    Keith Field                       Patchogue  NY        1201   56      394      1:03:09.9      8:56/M
      28    Jamie Fishlow                     Old Bethpage  NY      352   59      405      1:03:27.6      9:00/M
      29    Pastor Ramirez                    Bay Shore  NY         868   57      412      1:03:51.2      9:08/M
      30    Dean Neumann                      Northport  NY         779   59      419      1:04:05.0      9:04/M
      31    Mark Younker                      Valley Stream  NY    1164   55      437      1:04:43.1      9:09/M
      32    Steven Simmons                    Massapequa  NY        989   56      446      1:05:00.0      9:14/M
      33    William Altomare                  Bellmore  NY           15   55      463      1:05:37.1      9:19/M
      34    John Cipriani                     Wading River  NY      178   59      470      1:05:55.9      9:24/M
      35    Richard Elliott                   Eastport  NY          309   59      504      1:07:04.8      9:36/M
      36    Bob Gaeta                         Deer Park  NY         386   55      518      1:07:43.0      9:45/M
      37    John Farrell                      Saint James  NY       327   58      547      1:08:27.2      9:46/M
      38    Patrick Quinn                     Syosset  NY           863   57      557      1:08:54.2      9:45/M
      39    Joseph Pickard                    Oyster Bay  NY        841   57      560      1:09:00.3      9:44/M
      40    Frank Caponi                      Huntington Station    138   56      572      1:09:26.2     10:02/M
      41    Tom Price                         Center Moriches  NY   856   56      586      1:09:50.7      9:56/M
      42    Kevin Dougan                      Garden City  NY       280   55      665      1:12:31.5     10:25/M
      43    Neil Chadderton                   Port Jefferson  NY    164   56      695      1:13:41.7     10:27/M
      44    William Bailey                    Seaford  NY            40   56      701      1:13:53.9     10:35/M
      45    Fred Caravousanos                 West Babylon  NY      141   55      807      1:18:41.3     11:12/M
      46    Richard Bettenhauser              West Babylon  NY       67   56      824      1:19:23.2     11:14/M
      47    David Williams                    Melville  NY         1148   55      847      1:20:22.4     11:29/M
      48    Charles Mandemaker                Smithtown  NY         664   59      856      1:20:50.4     11:33/M
      49    Charlie Eyester                   Lake Grove  NY        320   59      906      1:25:25.8     12:14/M
      50    Steven Millon                     East Meadow  NY       722   58      939      1:29:22.1     12:42/M
      51    Stephen Reis                      Bay Shore  NY         898   56      995      1:42:35.4     14:28/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dolores Doman                     Huntington Station    268   61      153        55:33.0      7:50/M
       2    Lorraine Huether                  Melville  NY          519   61      366      1:02:32.0      8:50/M
       3    Susan Keogh                       Bellmore  NY          568   64      441      1:04:48.4      9:09/M
       4    Madeleine Johnson-Strang          Centerport  NY        545   62      537      1:08:11.9      9:38/M
       5    Marianne Zacharia                 East Northport  NY   1166   63      699      1:13:50.4     10:25/M
       6    Mary Nolte                        Bayport  NY           787   60      715      1:14:14.2     10:35/M
       7    Donna Rosen                       Jericho  NY           922   61      725      1:14:28.5     10:36/M
       8    Carol Sandquist                   Garden City  NY       950   60      764      1:16:13.7     10:56/M
       9    Jane Kinsella                     Hauppauge  NY         573   61      791      1:17:35.6     11:02/M
      10    Liz Brown                         Oyster Bay  NY        105   60      794      1:17:45.6     11:01/M
      11    Anne Kilarjian                    Rockville Centrer     570   64      866      1:21:53.0     11:40/M
      12    Deeann Grappone                   Bethpage  NY          434   63      876      1:22:40.8     11:47/M
      13    Joanne Palisi                     Eastport  NY          819   62      967      1:34:43.6     13:24/M
      14    Patricia Bush                     East Islip  NY        124   63      972      1:35:31.2     13:35/M
      15    Rochelle Holden                   Westbury  NY          513   64      977      1:36:08.4     13:35/M
      16    Linda Simon                       Jericho  NY           990   64      980      1:36:16.2     13:44/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bill Fleming                      Northport  NY         357   60       43        49:56.5      7:03/M
       2    Jon Wallach                       Levittown  NY        1122   61       45        49:59.5      7:03/M
       3    Jim Arnone                        Westhampton  NY        31   63       64        51:47.3      7:19/M
       4    Timothy Healy                     Syosset  NY           480   62      120        54:25.4      7:41/M
       5    Chuck Otto                        Sayville  NY          813   61      128        54:42.0      7:44/M
       6    Michael Oliveri                   Bay Shore  NY         804   63      140        55:13.8      7:48/M
       7    Neil Tipograph                    New York  NY         1071   60      151        55:29.8      7:50/M
       8    Glen Wolther                      Jericho  NY          1154   61      156        55:41.9      7:52/M
       9    Stephen Albright                  Huntington  NY          6   60      166        56:24.6      8:01/M
      10    Frank Martinez                    Commack  NY           678   60      230        58:05.6      8:11/M
      11    Robert Haughn                     Port Jefferson Stat   473   60      238        58:22.1      8:14/M
      12    Eric Perrotta                     Massapequa  NY        834   62      253        59:04.0      8:25/M
      13    Patrick Gubbins                   East Patchogue  NY    445   63      262        59:21.5      8:23/M
      14    Christopher Duvally               Glen Cove  NY         298   60      368      1:02:35.0      8:53/M
      15    Larry Brown                       Oyster Bay  NY        104   61      476      1:06:16.0      9:26/M
      16    Dominick Logiudice                Patchogue  NY         633   60      538      1:08:15.9      9:38/M
      17    Drew Demasters                    Westbury  NY          241   63      565      1:09:07.9      9:48/M
      18    Vincent Moran                     Lindenhurst  NY       741   61      675      1:13:03.0     10:28/M
      19    Daniel Clements                   Floral Park  NY       184   60      714      1:14:12.6     10:31/M
      20    John Dessereau                    Fresh Meadows  NY     250   63      718      1:14:16.9     10:35/M
      21    Jon Leach                         Islip  NY             613   64      733      1:14:58.8     10:48/M
      22    Steven Gagliano                   Bay Shore  NY         388   61      763      1:16:07.8     10:50/M
      23    August Costanza                   Lindenhurst  NY       213   60      796      1:17:46.9     11:05/M
      24    Jed Golden                        Floral Park  NY       417   62      830      1:19:38.8     11:22/M
      25    Stephen Fortuna                   Locust Valley  NY     366   63      932      1:28:01.5     12:36/M
      26    William Burrows                   East Setauket  NY     121   63      937      1:29:10.5     12:44/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gloria Withus                     Brentwood  NY        1153   67      608      1:10:21.6     10:00/M
       2    Pamela Brown                      Islip  NY             107   65      738      1:15:07.9     10:45/M
       3    Alma Lopez                        Medford  NY           637   68      812      1:18:45.2     11:11/M
       4    Michelle Bonura                   Wading River  NY       78   65      881      1:23:29.5     11:50/M
       5    Patricia Carroll                  West Islip  NY        151   66      985      1:37:27.0     13:50/M
       6    Andree Johnson                    Old Westbury  NY      543   67      999      1:44:01.7     14:43/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    George Lira                       Southampton  NY      1205   68      427      1:04:22.6      9:08/M
       2    Jay Cohen                         Huntington Station    189   66      529      1:08:02.5      9:40/M
       3    Scott Fairgrieve                  Mineola  NY           324   67      587      1:09:52.3      9:52/M
       4    Fred Freutel                      Valley Stream  NY     375   66      658      1:12:04.2     10:14/M
       5    Jim Dipelesi                      Kings Park  NY        262   66      710      1:14:05.0     10:28/M
       6    Shawn Momtahen                    Bay Shore  NY         734   69      739      1:15:15.0     10:36/M
       7    Vic Gaffan                        Saint James  NY       387   66      913      1:26:28.9     12:14/M
       8    Glenn Morse                       Massapequa  NY        749   69      996      1:43:14.4     14:43/M
Top

Female 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Helma Clavin                      Lake Ronkonkoma  NY   182   74      894      1:24:50.5     12:05/M
       2    Laura Giardino                    Saint James  NY       402   71      987      1:37:41.7     13:53/M
Top

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dennis Michel                     Sayville  NY          719   70      255        59:07.6      8:23/M
       2    Bob Patterson                     Hicksville  NY        828   72      469      1:05:53.9      9:17/M
       3    Hubert Keen                       Garden City  NY       560   73      492      1:06:33.8      9:30/M
       4    Vic Rossi                         Hauppague  NY         927   71      514      1:07:21.7      9:34/M
       5    Larry Davidson                    Wantagh  NY           233   71      852      1:20:42.8     11:32/M
       6    Bill Young                        West Islip  NY       1163   73      963      1:34:08.6     13:26/M
       7    Stanley Kalinoski                 Commack  NY           551   74      983      1:37:22.3     13:47/M
Top

Male 75 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lewis Thornton                    Medford  NY          1193   75      771      1:16:38.1     10:55/M
       2    Michael Ogazon                    Garden City  NY       803   76      938      1:29:15.2     12:36/M