Southold Athletic Association 5k 2017

Open

Age Group Results

November 04, 2017


Course measured by Race Director: Results by Just Finish Systems Inc. Just Finish Systems Inc


Men: Top Finishers 1- 7 8- 9 10-11 12-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: Top Finishers 1- 7 8- 9 10-11 12-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Indira Schwarting                 Southold  NY          865   35       18        21:54.5      7:04/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Justin Lake                       Cutchogue  NY         805   17        1        17:55.3      5:47/M
Top

Female 7 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Katelyn Salerno                   East Quogue  NY       860    7      103        32:36.3     10:31/M
       2    Leana Tishim                      Jamesport  NY         876    7      178        42:53.3     13:50/M
       3    Cameron Ahearn                    Southold  NY          701    5      207        51:06.4     16:29/M
       4    Scarlett Homer                    Southold  NY          775    4      214        51:38.5     16:39/M
Top

Male 7 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Indie Riddell                     Southold  NY          853    7       96        31:48.4     10:15/M
       2    Jeffrey Heidtmann                   NY                  769    7      109        32:50.5     10:35/M
       3    Emerson Fritscher                 Mattituck  NY         744    5      117        33:33.3     10:49/M
       4    Brady Treharne                    Southold  NY          877    7      165        38:43.5     12:29/M
Top

Female 8 to 9

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Allison Heidtmann                   NY                  768    9      107        32:41.8     10:33/M
       2    Catherine Glasser                 Peconic  NY           754    9      125        34:00.7     10:58/M
       3    Charlotte Tishim                  Jamesport  NY         874    9      135        34:50.5     11:14/M
       4    Caroline Woods                    Southold  NY          891    8      136        34:57.3     11:16/M
       5    Jane Glasser                      Peconic  NY           755    8      186        46:17.8     14:56/M
       6    Emily Manwaring                   Southold  NY          817    8      199        50:05.6     16:09/M
       7    Emily Kaelin                      Southold  NY          783    8      200        50:06.6     16:10/M
       8    Emma Kilcommons                   Southold  NY          798    8      202        50:08.6     16:10/M
Top

Male 8 to 9

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Evan Czartosieski                 Southold  NY          729    9       79        29:56.8      9:39/M
       2    Matthew McGunnigle                Southold  NY          827    9       82        30:09.9      9:44/M
       3    Aidan Volosik                     Southold  NY          917    9      115        33:22.5     10:46/M
       4    Samuel Gilvarry                   Mattituck  NY         750    9      128        34:09.7     11:01/M
       5    Nolan Kaessinger                  Southold  NY          789    8      201        50:08.5     16:10/M
       6    Grayson Kaessinger                Southold  NY          787    8      225        52:24.9     16:54/M
       7    Vance Kaessinger                  Southold  NY          790    8      226        52:27.1     16:55/M
Top

Female 10 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Reagan Treharne                   Southold  NY          880   10      119        33:39.7     10:51/M
       2    Michaela Lynch                    Southold  NY          813   10      120        33:40.2     10:52/M
       3    Julia Ellisten                      NY                  741   10      154        36:59.9     11:56/M
       4    Alice Glasser                     Peconic  NY           753   10      157        37:24.3     12:04/M
       5    Judy Anderson                     Southold  NY          705   10      160        37:59.6     12:15/M
       6    Chloe Manwaring                   Southold  NY          816   10      194        47:45.2     15:24/M
Top

Male 10 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Flynn Klipstein                   Southold  NY          922   11       39        24:59.3      8:04/M
       2    Sean Oneill                       Manorville  NY        841   10       43        25:16.2      8:09/M
       3    Kyle Salerno                      East Quogue  NY       861   10       46        25:21.7      8:11/M
       4    Kenny McGunnigle                  Southold  NY          826   11       51        25:52.5      8:21/M
       5    Max McCarthy                      Southold  NY          912   11      112        33:10.1     10:42/M
       6    Luca Sirico                       Southold  NY          868   10      114        33:16.7     10:44/M
       7    James Treharne                    Southold  NY          879   11      132        34:34.3     11:09/M
       8    Logan Koke                        Southold  NY          942   10      185        45:16.1     14:36/M
       9    Caige Kaessinger                  Southold  NY          786   11      198        49:58.6     16:07/M
Top

Female 12 to 13

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Francesca Lynch                   Southold  NY          811   12       33        23:31.7      7:35/M
       2    Natalie Kopala                    Southold  NY          801   12       42        25:15.5      8:09/M
       3    Megan Tobin                       Southold  NY          908   12       78        29:55.2      9:39/M
       4    Haley Lake                        Cutchogue  NY         804   12       99        31:58.5     10:19/M
       5    Danielle Henry                    Southold  NY          772   13      147        35:49.2     11:33/M
       6    Amelia Woods                      Southold  NY          890   13      148        35:50.3     11:34/M
       7    Nathalie Steskal                  Southold  NY          871   12      158        37:51.5     12:13/M
       8    Erin Hoyt                         Southold  NY          945   12      159        37:52.7     12:13/M
Top

Male 12 to 13

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Isaiah Mraz                       Southold  NY          837   13       10        20:43.6      6:41/M
       2    Matthew Schill                    Southold  NY          895   13       19        22:01.3      7:06/M
       3    Conor Kilcommons                  Southold  NY          797   13       29        22:35.8      7:17/M
       4    Jack Goscinski                    Southold  NY          757   12       38        24:58.3      8:03/M
       5    Brendan Duffy                     Southold  NY          910   13       45        25:19.5      8:10/M
       6    Cal Karsten                       Southold  NY          791   13       47        25:25.5      8:12/M
       7    Matthew Molnar                    Peconic  NY           835   12       50        25:33.9      8:15/M
       8    Quincy Brigham                    Southold  NY          901   12       57        26:46.2      8:38/M
       9    Luke Gibbs                        Southold  NY          747   12       77        29:45.7      9:36/M
      10    Jonathan Lopez                    Southold  NY          898   13      102        32:36.2     10:31/M
      11    Brendan Kilcommons                Southold  NY          796   12      104        32:37.4     10:31/M
      12    Jack Murray                       Southold  NY          839   13      142        35:20.8     11:24/M
      13    Can Altintoprak                   Southold  NY          897   13      162        38:14.8     12:20/M
Top

Female 14 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Grace Brodarick                   Southold  NY          916   15       53        26:11.1      8:27/M
       2    Kelli McHugh                      Southold  NY          933   14       65        27:28.8      8:52/M
       3    Hanna Desimone                    Southold  NY          735   14       90        31:14.7     10:05/M
       4    Katherine Jarvis                  Southold  NY          780   17       93        31:31.2     10:10/M
       5    Maddy Shannon                     Southold  NY          867   16       94        31:31.8     10:10/M
       6    Jenna McFarland                   Southold  NY          821   14      101        32:24.6     10:27/M
       7    Kat Kilcommons                    Southold  NY          799   15      140        35:04.3     11:19/M
       8    Julia Jaklevic                    Southold  NY          779   14      155        37:06.6     11:58/M
       9    Brook Howard                      Southold  NY          777   15      161        38:07.1     12:18/M
      10    Emiliann Palermo                  Southold  NY          904   15      182        44:24.7     14:19/M
Top

Male 14 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Daddona                   Southold  NY          730   16        2        19:03.6      6:09/M
       2    John Michael Judge                Southold  NY          924   15        8        20:24.2      6:35/M
       3    James Hoyt                        Southold  NY          946   15        9        20:41.4      6:40/M
       4    Anakin Mignone                    Southold  NY          943   16       22        22:14.5      7:10/M
       5    Jacob Boivin                      Southold  NY          709   15       23        22:14.6      7:10/M
       6    Jackson Volosik                   Southold  NY          885   14       26        22:25.7      7:14/M
       7    Branden Verity                    Southold  NY          915   16       37        24:39.5      7:57/M
       8    Justin Eckhardt                   Southold  NY          739   15       52        26:10.4      8:26/M
       9    Stephen Palermo                   Southold  NY          905   14       58        26:50.6      8:39/M
      10    Emmett Maier                      Port Jefferson  NY    814   14       92        31:23.8     10:07/M
      11    Justin Hanold                     Southold  NY          906   16      183        44:27.3     14:20/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jill Sirico                       Cutchogue  NY         918   26       54        26:30.7      8:33/M
       2    Olivia Barszczewski               Greenport  NY         707   24       67        27:35.5      8:54/M
       3    Stephanie Mincieli                Laurel  NY            834   26       91        31:18.1     10:06/M
       4    Leah Leonard                      Southold  NY          807   27      188        47:33.8     15:20/M
       5    Jessica Kennelly                  Southold  NY          911   27      189        47:33.8     15:20/M
       6    Kirsten Michel                    Greenport  NY         832   28      208        51:06.4     16:29/M
       7    Megan Grattan                     Southold  NY          760   28      209        51:28.5     16:36/M
       8    Kelly Dimon                       Mattituck  NY         736   28      222        52:10.1     16:50/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Della Croce                  Northport  NY         733   28       14        21:02.7      6:47/M
       2    Rich Wilson                       East Moriches  NY     889   25       25        22:24.5      7:14/M
       3    Benjamin Glew                     Southold  NY          756   22       31        22:42.4      7:19/M
       4    Ethan Helgans                     Cutchogue  NY         932   27       59        26:51.5      8:40/M
       5    Robert Haase                      Southold  NY          935   29       63        27:13.5      8:47/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michelle Rempe                    Southold  NY          850   38       30        22:42.1      7:19/M
       2    Melissa Schwartz                  Orient  NY            907   34       32        23:25.5      7:33/M
       3    Jennifer Kennedy                  Southold  NY          795   32       40        25:01.3      8:04/M
       4    Rachel Terry                      Southold  NY          873   33       49        25:31.3      8:14/M
       5    Allison Salmaggi                  Riverhead  NY         863   33       56        26:43.7      8:37/M
       6    Patricia Jane McGoey              Riverhead  NY         822   33       69        27:46.3      8:57/M
       7    Rachel Haase                      Southold  NY          934   33       76        29:43.5      9:35/M
       8    Courtney Meringer                 Mattituck  NY         831   36       89        31:13.7     10:04/M
       9    Jennifer Zajd                     Peconic  NY           893   35      106        32:40.4     10:32/M
      10    Samantha Heidtmann                Southold  NY          770   38      108        32:50.4     10:35/M
      11    Lauren Glaser                     Sound Beachsound Be   751   30      110        32:54.5     10:37/M
      12    Sarah Sirico                      Southold  NY          869   38      113        33:16.4     10:44/M
      13    Maria Paulis Calloway             Shelter Island  NY    717   30      144        35:35.4     11:29/M
      14    Marisa Glaser                     West Islip  NY        752   32      156        37:21.4     12:03/M
      15    Ashley Loreto                     Southold  NY          810   32      174        41:56.1     13:32/M
      16    Kate Kaelin                       Southold  NY          784   37      177        42:42.3     13:46/M
      17    Dena Tishim                       Jamesport  NY         875   36      180        42:54.1     13:50/M
      18    Rebekah Lessard                   Mattituckmattituck    808   39      181        42:55.2     13:51/M
      19    Kathleen Peters                   Southold  NY          846   31      190        47:34.5     15:21/M
      20    Dawn Hagerman                     Southold  NY          941   32      204        50:47.8     16:23/M
      21    Mindy Homer                       Southold  NY          774   39      213        51:38.5     16:39/M
      22    Amanda Czartosieski               Southold  NY          936   35      221        52:09.9     16:49/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bryan Knipfing                    Southold  NY          921   33        3        19:05.7      6:09/M
       2    John Palmeri                      Wading River  NY      842   39        4        19:38.1      6:20/M
       3    Peter Castillo                    Southold  NY          721   33        6        20:02.3      6:28/M
       4    Dominick Della Croce              Port Jefferson Stat   732   30        7        20:02.4      6:28/M
       5    Dan Hagerman                      Southold  NY          763   34       12        20:56.4      6:45/M
       6    Matthew Michel                    Greenport  NY         833   34       13        21:00.2      6:46/M
       7    Chris Czartosieski                Southold  NY          728   34       17        21:50.8      7:03/M
       8    Mike Carrozza                     Jamesport  NY         948   32       24        22:18.5      7:12/M
       9    John Reuschle                     Mattituck  NY         851   37       60        26:52.3      8:40/M
      10    Steven Flanagan                   Jamesport  NY         947   39       61        26:55.9      8:41/M
      11    Dave Surozenski                   Southold  NY          950   35       68        27:38.6      8:55/M
      12    Amos Meringer                     Mattituck  NY         830   39       88        31:13.5     10:04/M
      13    Matt Ahearn                       Southold  NY          702   39      205        51:05.1     16:29/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ginger Johnson                    Shoreham  NY          781   48       41        25:08.3      8:06/M
       2    Corinne Vanhoesen                 Westhampton Beach     938   43       62        27:08.6      8:45/M
       3    Courtney Stewart                  Cutchogue  NY         872   41       72        28:19.6      9:08/M
       4    Clandia Ramone                    Southold  NY          937   42       74        28:28.8      9:11/M
       5    Jennifer Charnews                 Southold  NY          722   48       81        30:07.8      9:43/M
       6    Christy Salerno                   East Quogue  NY       859   45      105        32:39.4     10:32/M
       7    Michelle Fritscher                Mattituck  NY         745   41      118        33:33.9     10:49/M
       8    Charmaine Strange                 Southold  NY          928   40      124        33:54.3     10:56/M
       9    Norma Corwin                      Greenport  NY         894   47      133        34:34.7     11:09/M
      10    Diane McGunnigle                  Southold  NY          825   44      137        34:57.4     11:16/M
      11    Nicole Alloway                    Southold  NY          704   45      138        34:59.8     11:17/M
      12    Kristin Woods                     Southold  NY          892   44      139        35:01.5     11:18/M
      13    Theresa Ward                      Southold  NY          888   47      141        35:13.3     11:22/M
      14    Susan Russell                     Peconic  NY           930   46      143        35:23.6     11:25/M
      15    Michele Dinizio                   Cutchogue  NY         738   40      145        35:42.6     11:31/M
      16    Patricia Eckardt                  Greenport  NY         925   40      149        36:11.3     11:40/M
      17    Lynn Eckhardt                     Southold  NY          740   46      164        38:36.8     12:27/M
      18    Devon Treharne                    Southold  NY          878   40      166        38:47.1     12:31/M
      19    Sandra Lochren                    Southold  NY          944   48      172        40:33.3     13:05/M
      20    Barbara Poliwoda                  Southold  NY          899   48      173        40:33.3     13:05/M
      21    Anne Gilvarry                     Mattituck  NY         748   40      187        46:38.8     15:03/M
      22    Maribeth Kilcommons               Southold  NY          800   48      203        50:23.6     16:15/M
      23    Patti Ahearn                      Southold  NY          703   43      206        51:06.4     16:29/M
      24    Amy Schill                        Southold  NY          896   42      215        51:47.8     16:42/M
      25    Brandy Kaessinger                 Southold  NY          785   43      223        52:24.7     16:54/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jason Leonard                     Southold  NY          806   48        5        20:02.2      6:28/M
       2    Ken Poliwoda                      Southold  NY          900   48       11        20:44.6      6:41/M
       3    Joseph Schoenstein                Cutchogue  NY         923   42       15        21:18.4      6:52/M
       4    Adam Smith                        Southold  NY          870   45       20        22:07.5      7:08/M
       5    Charles Sanders                   Greenport  NY         864   49       27        22:27.2      7:15/M
       6    Mark Breen                        Orient  NY            931   49       36        23:57.4      7:44/M
       7    Peter Salerno                     East Quogue  NY       862   41       44        25:19.3      8:10/M
       8    Jeffrey Tuthill                   Greenport  NY         881   48       48        25:30.9      8:14/M
       9    Kris Dimon                        Mattituck  NY         737   40       64        27:20.5      8:49/M
      10    Rob Digregorio                    Cutchogue  NY         914   49       66        27:33.8      8:53/M
      11    Scott Baldwin                     Southold  NY          706   48       70        28:09.7      9:05/M
      12    Dan McGunnigle                    Southold  NY          824   44       84        30:30.4      9:50/M
      13    David Riddell                     Southold  NY          852   40       97        31:48.9     10:15/M
      14    Adam Volosik                      Southold  NY          884   48      116        33:23.8     10:46/M
      15    James Gilvarry                    Mattituck  NY         749   43      129        34:12.1     11:02/M
      16    Ken Maier                         Port Jefferson  NY    815   44      134        34:43.3     11:12/M
      17    Glen Homer                        Southold  NY          773   40      212        51:38.3     16:39/M
      18    Matthew Kaessinger                Southold  NY          788   45      224        52:24.7     16:54/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jennifer Collins                  Cutchogue  NY         726   51       34        23:42.8      7:39/M
       2    Darlene Fulda                     Southold  NY          909   58       55        26:42.3      8:37/M
       3    Patty Carlos                      Greenport  NY         719   54       75        28:36.8      9:14/M
       4    Donna Carnevale                   Cutchogue  NY         927   58       80        30:07.5      9:43/M
       5    Jacqueline Bingham                Garden City  NY       919   54       85        30:53.7      9:58/M
       6    Kathleen Peroni                     NY                  844   52      121        33:47.5     10:54/M
       7    Grainne Breen                     Orient  NY            710   50      127        34:08.3     11:01/M
       8    Kathleen Long                     Southold  NY          809   54      130        34:16.4     11:03/M
       9    Lori Cohen                        Greenport  NY         724   56      150        36:11.6     11:40/M
      10    Marilyn Rutkoski                  Mattituck  NY         855   54      152        36:42.4     11:50/M
      11    Cathy Demeroto                    Southold  NY          734   51      153        36:58.8     11:55/M
      12    Paulette Ofrias                   Southold  NY          840   59      167        39:01.8     12:35/M
      13    Virginia Buono                    Southold  NY          716   55      168        39:02.3     12:35/M
      14    Randee Daddona                    Southold  NY          731   54      171        40:22.4     13:01/M
      15    Noami Morey                       East Marion  NY       836   57      179        42:53.9     13:50/M
      16    Kim Perry                         Southold  NY          845   50      191        47:40.1     15:23/M
      17    Melissa Hyatt-Desimone            Southold  NY          778   54      192        47:40.1     15:23/M
      18    Kelly Reardon                     Greenport  NY         848   52      196        49:44.2     16:03/M
      19    Eileen McGuire                    Peconic  NY           823   59      197        49:44.4     16:03/M
      20    Julianne Karsten                  Southold  NY          792   50      210        51:30.6     16:37/M
      21    Veronica Grattan                  Southold  NY          761   57      211        51:30.6     16:37/M
      22    Nancy Foote                       Mattituck  NY         743   57      216        52:01.6     16:47/M
      23    Linda Carlson                     Southold  NY          720   54      217        52:01.8     16:47/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robert Kujawski                   Cutchogue  NY         803   55       16        21:37.5      6:58/M
       2    Rick Buckheit                     Southold  NY          926   59       21        22:13.5      7:10/M
       3    David Collins                     Cutchogue  NY         725   51       35        23:46.7      7:40/M
       4    Martin Lynch                      Southold  NY          812   50       71        28:11.6      9:05/M
       5    David Gamberg                     Cutchogue  NY         746   55       83        30:17.4      9:46/M
       6    Mark Carlos                       Greenport  NY         718   56       86        30:55.3      9:58/M
       7    Dan Bingham                       Garden City  NY       920   54       87        30:58.2      9:59/M
       8    John Crean                        Southold  NY          727   57      111        33:03.4     10:40/M
       9    Fred Peroni                         NY                  843   55      122        33:47.8     10:54/M
      10    Kevin Foote                       Mattituck  NY         742   58      123        33:50.2     10:55/M
      11    Michael Goscinski                 Southold  NY          758   57      131        34:25.5     11:06/M
      12    Brian Howard                      Southold  NY          776   52      163        38:36.8     12:27/M
      13    Jack Reardon                      Greenport  NY         847   58      175        41:56.6     13:32/M
      14    Skip Munisteri                    East Setauket  NY     838   59      184        45:16.1     14:36/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Katherine Grattan                 Cutchogue  NY         759   65       95        31:46.4     10:15/M
       2    Gail Wickham                      Mattituck  NY         939   66       98        31:50.9     10:16/M
       3    Diane Buscaglia                   Sound Beach  NY       913   63      100        32:24.2     10:27/M
       4    Kathleen Nickles                  Southold  NY          940   60      126        34:07.4     11:00/M
       5    Ginny Salerno                     Hauppauge  NY         902   68      146        35:47.1     11:33/M
       6    Diane Benediktsson                Cutchogue  NY         708   60      151        36:16.7     11:42/M
       7    Stephanie Sciara                  Sound Beach  NY       866   64      169        39:13.5     12:39/M
       8    Bronwyn Guthrie                   Southold  NY          762   63      170        39:19.2     12:41/M
       9    Carol Sabat                         NY                  858   65      219        52:07.1     16:49/M
      10    Virginia Vessa                    Greenport  NY         882   68      220        52:07.7     16:49/M
      11    Jeanne Rutkowski                  Southold  NY          856   69      227        53:00.3     17:06/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bob Heinisch                      Tuckahoe  NY          771   63       28        22:33.9      7:16/M
       2    Michael Salerno                   Hauppauge  NY         903   68       73        28:23.4      9:09/M
       3    John McLane                       Peconic  NY           828   65      195        48:39.4     15:42/M
       4    Bruno Sabat                         NY                  857   65      218        52:06.9     16:48/M
Top

Female 70 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marie McDonald                    Mattituck  NY         820   78      176        42:38.1     13:45/M
       2    Dolores Jacobs                    Peconic  NY           929   72      193        47:42.3     15:23/M
       3    Aideen McNamee                    Orient  NY            829   72      228        53:05.6     17:07/M