L.A.R.Y. 15k 2017

Age Group Results

March 11, 2017


Results provided by Just Finish Systems Inc., Course measurements by Race Director Just Finish Systems Inc


Open Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Open Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Clydesdale Men: Top Finishers 1-99
Clydesdale Plus Men: Top Finishers 1-99
Athena Women: Top Finishers 1-99
Athena Plus Women: Top Finishers 1-99

Open

Top

Open Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Victoria Kornieva-Robitaille      Amityville  NY        318   29       13      1:00:23.8   1:00:23.8      6:30/M
Top

Open Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Nick Filippazzo                   Wantagh  NY             1   24        1        48:50.8     48:50.8      5:15/M
Top

Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Barbara Gubbins                   Southampton  NY       236   57       29      1:05:53.7   1:05:53.7      7:05/M
Top

Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Keith Guilfoyle                   Commack  NY           238   50        9        58:50.3     58:50.3      6:20/M
Top

Super Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Dolores Doman                     Huntington Station    669   60       95      1:13:14.7   1:13:14.7      7:52/M
Top

Super Masters Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Mick Fortier                      Wilton  NH            192   60       34      1:06:43.5   1:06:43.5      7:10/M
Top

Male 14 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    George Maidhof                    Smithtown  NY         636   13       31      1:06:15.9   1:06:15.9      7:07/M
       2    Sean Dempsey                      Levittown  NY         731   14      175      1:19:47.9   1:19:47.9      8:35/M
       3    Kenny Galo                        Levittown  NY         732   14      233      1:24:12.2   1:24:12.2      9:03/M
       4    Krystal Aquinaga                  Wantagh  NY           727   14      388      1:42:08.8   1:42:08.8     10:59/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Madeline Lipponer                 Patchogue  NY         756   18      367      1:38:53.9   1:38:53.9     10:38/M
       2    Belle Lipponer                    Patchogue  NY         754   16      446      1:55:47.6   1:55:47.6     12:27/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Alex Eletto                       Stony Brook  NY       169   19        3        55:45.4     55:45.4      6:00/M
       2    Matthew Maidhof                   Smithtown  NY         637   16        7        58:16.8     58:16.8      6:16/M
       3    Kengo Katayama                    Syosset  NY           297   16       36      1:06:53.5   1:06:53.5      7:12/M
       4    Chris Ducey                       Levittown  NY         726   16      144      1:17:22.2   1:17:22.2      8:19/M
       5    Jennifer Gattus                   Seaford  NY           730   15      154      1:18:03.7   1:18:03.7      8:24/M
       6    Kamryn O'Hara                     Wantagh  NY           729   17      193      1:21:33.7   1:21:33.7      8:46/M
       7    David Marcano                     Wantagh  NY           728   16      240      1:24:52.4   1:24:52.4      9:08/M
       8    Gabrielle Gately                  Wantagh  NY           724   15      321      1:32:01.7   1:32:01.7      9:54/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Maggie Tighe                      Babylon  NY           574   24       45      1:07:57.3   1:07:57.3      7:18/M
       2    Amanda Wolfer                     Woodbury  NY          607   24       83      1:12:07.9   1:12:07.9      7:45/M
       3    Becky Derison                     Huntington Station    134   23      139      1:16:58.7   1:16:58.7      8:17/M
       4    Marisa Giannico                   Stony Brook  NY       218   23      179      1:20:12.2   1:20:12.2      8:37/M
       5    Rachel Glubiak                    Commack  NY           227   22      213      1:22:34.9   1:22:34.9      8:53/M
       6    Kelly Carey                       Holbrook  NY           78   21      269      1:26:29.8   1:26:29.8      9:18/M
       7    Phedeline Tanis                   Elmont  NY            561   24      272      1:26:47.9   1:26:47.9      9:20/M
       8    Lisa Sala                         Massapequa Park  NY   509   21      276      1:26:56.6   1:26:56.6      9:21/M
       9    Tara Sanders                      Wading River  NY      753   23      424      1:48:28.7   1:48:28.7     11:40/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    James Dachille                    Merrick  NY           115   20        5        57:18.6     57:18.6      6:10/M
       2    Anton Korniev                     Glen Head  NY         317   24        8        58:42.8     58:42.8      6:19/M
       3    James Dachille                    Merrick  NY           117   20       19      1:03:25.7   1:03:25.7      6:49/M
       4    Thomas Mihailin                   East Northport  NY    401   21       27      1:05:27.6   1:05:27.6      7:02/M
       5    Ray Williams                      Smithtown  NY         604   24       43      1:07:48.1   1:07:48.1      7:17/M
       6    John McKeon                       Massapequa  NY        390   22       44      1:07:51.7   1:07:51.7      7:18/M
       7    Elijah Song                       Flushing  NY          541   24      166      1:19:01.2   1:19:01.2      8:30/M
       8    Roberto Lipponer                  Patchogue  NY         755   21      401      1:43:27.5   1:43:27.5     11:07/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Christina MacHado                 Huntington  NY        358   25       22      1:03:38.2   1:03:38.2      6:51/M
       2    Kristen Cronheim                  Hoboken  NJ           108   28      104      1:13:39.7   1:13:39.7      7:55/M
       3    Jacyln Dagnall                    Long Beach  NY        116   28      186      1:20:38.2   1:20:38.2      8:40/M
       4    Nina Forlenza                     Floral Park  NY       190   29      239      1:24:32.5   1:24:32.5      9:05/M
       5    Keri Wyllie                       Centereach  NY        612   29      258      1:25:50.7   1:25:50.7      9:14/M
       6    Allison Galway                    Williston Park  NY    204   28      274      1:26:50.3   1:26:50.3      9:20/M
       7    Ashley Sherman                    Long Beach  NY        532   29      288      1:28:27.2   1:28:27.2      9:31/M
       8    Kristina Harper                   St. James  NY         247   29      303      1:29:45.5   1:29:45.5      9:39/M
       9    Kaitlin Roe                       Smithtown  NY         490   27      307      1:30:22.8   1:30:22.8      9:43/M
      10    Addie Chmil                       Garden City  NY        86   26      351      1:36:05.6   1:36:05.6     10:20/M
      11    Jaclyn Mienkiewicz                Plainview  NY         400   27      404      1:43:49.2   1:43:49.2     11:10/M
      12    Ivana Roman                       Elmont  NY            492   25      410      1:44:30.8   1:44:30.8     11:14/M
      13    Jennifer Randone                  Huntington Station    676   29      419      1:45:23.8   1:45:23.8     11:20/M
      14    Jaclyn Dagnall                    Long Beach  NY        118   28      436      1:51:51.3   1:51:51.3     12:02/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Keith Camilleri                   Kings Park  NY         72   27       74      1:11:54.7   1:11:54.7      7:44/M
       2    Greg Littell                      Farmingdale  NY       346   27      198      1:21:47.7   1:21:47.7      8:48/M
       3    Thomas Harper                     Saint James  NY       670   29      286      1:28:10.7   1:28:10.7      9:29/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Katie McGrath                     Oakdale  NY           389   32       15      1:01:40.3   1:01:40.3      6:38/M
       2    Gabrielle Russo                   Patchogue  NY         506   32       18      1:03:15.9   1:03:15.9      6:48/M
       3    Savannah Puca                     Huntington  NY        467   30       33      1:06:38.7   1:06:38.7      7:10/M
       4    Felicia Mair                      Middle Village  NY    364   34       94      1:13:09.4   1:13:09.4      7:52/M
       5    Triin Lawrence                    Coram  NY             331   30       97      1:13:16.8   1:13:16.8      7:53/M
       6    Kate Cifarelli                    Oyster Bay  NY         89   32      143      1:17:17.1   1:17:17.1      8:19/M
       7    Laurel Parrish                    Deer Park  NY         448   31      190      1:21:08.7   1:21:08.7      8:43/M
       8    Lisa Hill                         Kings Park  NY        267   34      229      1:23:46.2   1:23:46.2      9:00/M
       9    Mable Wong                        Greenlawn  NY         611   33      242      1:25:01.1   1:25:01.1      9:08/M
      10    Stephanie Zeis                    Ronkonkoma  NY        618   33      262      1:26:05.2   1:26:05.2      9:15/M
      11    Jessica Hill                      East Northport  NY    266   32      265      1:26:20.5   1:26:20.5      9:17/M
      12    Grace Moran                       Baldwin  NY           409   32      290      1:28:30.8   1:28:30.8      9:31/M
      13    Aimee Ronzetti                    East Northport  NY    493   30      325      1:32:26.5   1:32:26.5      9:56/M
      14    Erin Bean                         Kings Park  NY         36   30      337      1:33:45.8   1:33:45.8     10:05/M
      15    Erika Lagrassa                    Baldwin  NY           631   34      347      1:34:49.7   1:34:49.7     10:12/M
      16    Natalie Whatley                   New York  NY          603   32      394      1:43:05.6   1:43:05.6     11:05/M
      17    Jenn Letterese                    North Babylon  NY     341   34      438      1:52:20.8   1:52:20.8     12:05/M
      18    Laura Cappolla                    North Babylon  NY      77   32      439      1:52:21.9   1:52:21.9     12:05/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Sean Mahon                        Merrick  NY           361   31        2        53:19.8     53:19.8      5:44/M
       2    Ronald Joseph                     Rockaway Park  NY     638   33        4        56:50.4     56:50.4      6:07/M
       3    Spencer Gallop                    Brooklyn  NY          761   31        6        57:36.6     57:36.6      6:12/M
       4    Steven Cuomo                      Shirley  NY           750   34       11        59:57.7     59:57.7      6:27/M
       5    Kenneth Janosick                  Patchogue  NY         285   34       25      1:04:56.3   1:04:56.3      6:59/M
       6    Andrew Carrig                     North Babylon  NY     659   30       26      1:05:01.4   1:05:01.4      6:59/M
       7    Joseph Gendy                      New Hyde Park  NY     210   30       32      1:06:34.2   1:06:34.2      7:09/M
       8    Mike Ahern                        Oakdale  NY            16   32       40      1:07:17.9   1:07:17.9      7:14/M
       9    Robert Mosca                      Port Jefferson Stat   412   30       42      1:07:44.9   1:07:44.9      7:17/M
      10    Matthew Herrschaft                Bayport  NY           262   33       81      1:12:06.8   1:12:06.8      7:45/M
      11    Miguel Cabrera                    Great Neck  NY         69   34       82      1:12:07.2   1:12:07.2      7:45/M
      12    Ryan Demeri                       Massapequa Park  NY   130   31       88      1:12:46.6   1:12:46.6      7:49/M
      13    Craig Brekne                      Selden  NY             50   30      122      1:15:13.9   1:15:13.9      8:05/M
      14    Brian Mounsey                     Merrick  NY           662   33      137      1:16:52.5   1:16:52.5      8:16/M
      15    Marin Frasheri-Gjoca              Nutley  NJ            196   30      152      1:17:52.7   1:17:52.7      8:22/M
      16    Stephen Clacherty                 Mineola  NY            91   34      250      1:25:20.7   1:25:20.7      9:11/M
      17    Paul Guetter                      Smithtown  NY         663   34      294      1:28:49.4   1:28:49.4      9:33/M
      18    Sean Hollet                       Long Beach  NY        635   34      361      1:38:13.5   1:38:13.5     10:34/M
      19    Jamie Sclafani                    Huntington Station    675   30      418      1:45:23.6   1:45:23.6     11:20/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Kristyn Lineman                   Ronkonkoma  NY        344   38       56      1:09:52.9   1:09:52.9      7:31/M
       2    Sam Gesuele                       Deer Park  NY         216   36       65      1:10:47.9   1:10:47.9      7:37/M
       3    Nicole McNamara                   Smithtown  NY         392   36       71      1:11:43.7   1:11:43.7      7:43/M
       4    Clorinda Menendez                 East Islip  NY        397   39       76      1:12:01.6   1:12:01.6      7:45/M
       5    Amanda Scanlan                    Northport  NY         521   37       77      1:12:02.2   1:12:02.2      7:45/M
       6    Colleen Thompson                  Saint James  NY       570   39      115      1:14:34.1   1:14:34.1      8:01/M
       7    Kelly Demeri                      Massapequa Park  NY   129   37      116      1:14:38.5   1:14:38.5      8:02/M
       8    Jacqueline Sweet                  Ridge  NY             557   36      126      1:15:40.8   1:15:40.8      8:08/M
       9    Jaclyn Zuccaro                    Bohemia  NY           623   36      146      1:17:26.6   1:17:26.6      8:20/M
      10    Deena Kay                         Nesconset  NY         656   37      149      1:17:38.4   1:17:38.4      8:21/M
      11    Kelly Archer                      Greenlawn  NY          23   39      164      1:18:59.8   1:18:59.8      8:30/M
      12    Sarah Thompsen                    Sayville  NY          569   36      181      1:20:25.2   1:20:25.2      8:39/M
      13    Erika Habersaat                   Rocky Point  NY       239   38      182      1:20:27.2   1:20:27.2      8:39/M
      14    Denise Chimienti                  Smithtown  NY         641   39      188      1:20:57.1   1:20:57.1      8:42/M
      15    Karen Martella                    Smithtown  NY         375   37      202      1:21:56.2   1:21:56.2      8:49/M
      16    Ann Marie Nedell                  Kings Park  NY        677   38      207      1:22:19.7   1:22:19.7      8:51/M
      17    Nicole Taylor                     Nesconset  NY         564   39      210      1:22:28.7   1:22:28.7      8:52/M
      18    Concetta Van Winckel              Northport  NY         588   39      216      1:22:50.8   1:22:50.8      8:54/M
      19    Lillian Park                      Brooklyn  NY          447   39      244      1:25:04.2   1:25:04.2      9:09/M
      20    Jennifer Zinamon                  Plainview  NY         621   39      279      1:27:06.7   1:27:06.7      9:22/M
      21    Nancy Nintzel                     Islip  NY             425   35      305      1:30:13.5   1:30:13.5      9:42/M
      22    Claudia Cabanas                   Lindenhurst  NY        68   39      311      1:31:06.5   1:31:06.5      9:48/M
      23    Melisa Byrns                      Massapequa  NY         67   38      313      1:31:14.8   1:31:14.8      9:49/M
      24    Kristy Samodulski                 Oyster Bay  NY        513   38      317      1:31:31.4   1:31:31.4      9:50/M
      25    Laurie Dziadowicz                 Mount Sinai  NY       162   39      322      1:32:12.5   1:32:12.5      9:55/M
      26    Linda Mejias                      Farmingdale  NY       395   38      355      1:36:55.4   1:36:55.4     10:25/M
      27    Christina Loughran                Smithtown  NY         352   38      359      1:37:30.3   1:37:30.3     10:29/M
      28    Kelly Hutchinson                  Merrick  NY           276   39      362      1:38:17.8   1:38:17.8     10:34/M
      29    Cania Infante                     Bethpage  NY          278   37      379      1:40:40.3   1:40:40.3     10:49/M
      30    Stacey Weinick                    Merrick  NY           600   35      390      1:42:37.5   1:42:37.5     11:02/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    David Lopez-Merlos                East Northport  NY    351   38       10        59:29.2     59:29.2      6:24/M
       2    James Steigele Jr                 Ronkonkoma  NY        546   35       17      1:02:59.9   1:02:59.9      6:46/M
       3    Trent Hampton                     West Babylon  NY      244   38       39      1:07:05.4   1:07:05.4      7:13/M
       4    Derrick Edwin                     Lindenhurst  NY       165   38       49      1:08:50.9   1:08:50.9      7:24/M
       5    Ryan Fee                          Sayville  NY          181   37       51      1:09:31.2   1:09:31.2      7:28/M
       6    Michael Mandato                   Northport  NY         668   37       53      1:09:34.2   1:09:34.2      7:29/M
       7    Doug Jones                        Miller Place  NY      290   38       58      1:09:59.8   1:09:59.8      7:32/M
       8    Sean Alexander                    East Northport  NY     18   39       66      1:11:02.9   1:11:02.9      7:38/M
       9    Dan Perlmutter                    South Setauket  NY    678   38       78      1:12:02.6   1:12:02.6      7:45/M
      10    Eric Tyler                        Bethpage  NY          583   35      101      1:13:27.9   1:13:27.9      7:54/M
      11    Christopher Hill                  Kings Park  NY        265   36      119      1:14:52.4   1:14:52.4      8:03/M
      12    Joe Sapienza                      Commack  NY           519   36      128      1:16:11.5   1:16:11.5      8:12/M
      13    David Drebsky                     Plainvew  NY          645   36      172      1:19:40.4   1:19:40.4      8:34/M
      14    Reggie Lambert                    Springfield Gardens   329   36      194      1:21:40.1   1:21:40.1      8:47/M
      15    Justin Gershowitz                 Saint James  NY       214   36      204      1:22:10.3   1:22:10.3      8:50/M
      16    Michael Seilback                  Commack  NY           653   37      252      1:25:25.1   1:25:25.1      9:11/M
      17    Andrew Hafele                     Bay Shore  NY         240   37      257      1:25:39.7   1:25:39.7      9:13/M
      18    Katsuyuki Miyagishi               Kings Park  NY        406   38      259      1:26:01.8   1:26:01.8      9:15/M
      19    Esan Connell                      Brooklyn  NY           98   39      332      1:33:24.5   1:33:24.5     10:03/M
      20    Michael Keneski                   Farmingville  NY      300   37      333      1:33:32.8   1:33:32.8     10:03/M
      21    Diego P. Valencia                 Lake Grove  NY        587   36      340      1:33:53.7   1:33:53.7     10:06/M
      22    William Richards                  Islip  NY             483   35      350      1:35:54.6   1:35:54.6     10:19/M
      23    David Kinsella                    West Babylon  NY      304   38      360      1:37:49.6   1:37:49.6     10:31/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Nicolle Zeman                     Miller Place  NY      619   43       64      1:10:40.5   1:10:40.5      7:36/M
       2    Mary-Jo Depaoli                   Massapequa  NY        133   43      110      1:14:06.7   1:14:06.7      7:58/M
       3    Jeanette Hampel                   West Islip  NY        634   42      121      1:15:08.1   1:15:08.1      8:05/M
       4    Loren Caldon                      Queens Village  NY     70   41      133      1:16:36.9   1:16:36.9      8:14/M
       5    Andrea Schieck                    West Sayville  NY     523   42      138      1:16:56.2   1:16:56.2      8:16/M
       6    Erica Fraiberg                    Greenlawn  NY         194   43      157      1:18:17.4   1:18:17.4      8:25/M
       7    Allison Maue                      Northport  NY         380   43      170      1:19:33.9   1:19:33.9      8:33/M
       8    Anne Picken                       Patchogue  NY         456   41      178      1:19:52.7   1:19:52.7      8:35/M
       9    Jennifer Saltzman                 Nesconset  NY         649   44      191      1:21:13.9   1:21:13.9      8:44/M
      10    Diana Suprenant                   North Babylon  NY     552   43      200      1:21:54.2   1:21:54.2      8:48/M
      11    Celine Seltzer                    West Islip  NY        672   44      203      1:22:10.2   1:22:10.2      8:50/M
      12    Bridget McCann                    North Bellmore  NY    383   43      212      1:22:30.7   1:22:30.7      8:52/M
      13    Ruth Portnoy                      Port Jefferson Stat   463   40      218      1:23:02.7   1:23:02.7      8:56/M
      14    Barbara Kuznetz                   Islandia  NY          323   43      231      1:23:58.5   1:23:58.5      9:02/M
      15    Stefanie Fadel                    Brooklyn  NY          176   44      253      1:25:31.2   1:25:31.2      9:12/M
      16    Jennifer Scaramuzzo               Mill Neck  NY         522   41      254      1:25:31.5   1:25:31.5      9:12/M
      17    Kimberly Heinssen                 Holbrook  NY          259   42      297      1:29:11.7   1:29:11.7      9:35/M
      18    Martha Delgado                    Central Islip  NY     126   40      309      1:30:56.1   1:30:56.1      9:47/M
      19    Lisa Komnik                       Patchogue  NY         312   44      312      1:31:14.8   1:31:14.8      9:49/M
      20    Christina Taborsky                Stony Brook  NY       558   43      345      1:34:04.9   1:34:04.9     10:07/M
      21    Christina Mueller                 Jersey City  NJ       415   40      348      1:35:26.5   1:35:26.5     10:16/M
      22    Stacy Keyes                       East Meadow  NY       302   41      372      1:39:34.9   1:39:34.9     10:42/M
      23    Jessica Sliwak                    Babylon  NY           538   40      387      1:42:04.5   1:42:04.5     10:58/M
      24    Ana Elisa Zoia                    Northport  NY         622   41      392      1:43:00.7   1:43:00.7     11:05/M
      25    Maritza Santos                    Patchogue  NY         518   44      393      1:43:04.5   1:43:04.5     11:05/M
      26    Christina Giordano                Rockville Centre  N   223   41      399      1:43:22.5   1:43:22.5     11:07/M
      27    Kristine Prazak-Davoli            West Hempstead  NY    464   43      413      1:44:36.8   1:44:36.8     11:15/M
      28    Melissa Callis                    Sayville  NY           71   42      420      1:45:41.7   1:45:41.7     11:22/M
      29    Dorothy Durand                    Port Jefferson Stat   651   43      430      1:49:06.6   1:49:06.6     11:44/M
      30    Shaelee Diaz                      Central Islip  NY     141   42      447      1:55:55.9   1:55:55.9     12:28/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Mike Talles                       Lindenhurst  NY       559   40       14      1:00:45.3   1:00:45.3      6:32/M
       2    Michael Brown                     Kings Park  NY         58   40       16      1:02:44.9   1:02:44.9      6:45/M
       3    Jason Ramirez                     Wantagh  NY           471   43       20      1:03:33.2   1:03:33.2      6:50/M
       4    David Rios                        New York  NY          486   40       23      1:04:33.9   1:04:33.9      6:56/M
       5    Travis Tate                       Smithtown  NY         562   40       24      1:04:49.4   1:04:49.4      6:58/M
       6    John Dullaghan                    East Northport  NY    159   40       37      1:06:55.9   1:06:55.9      7:12/M
       7    Christopher Ward                  East Northport  NY    595   40       38      1:07:04.1   1:07:04.1      7:13/M
       8    Adam Cigliano                     Merrick  NY            90   44       48      1:08:46.8   1:08:46.8      7:24/M
       9    John Jensen                       East Northport  NY    666   40       50      1:09:28.6   1:09:28.6      7:28/M
      10    Kevin Gill                        Carle Place  NY       220   44       59      1:10:08.1   1:10:08.1      7:32/M
      11    Robert Hegedus                    Kew Gardens Hills     257   40       80      1:12:04.4   1:12:04.4      7:45/M
      12    Boyd Carrington                   Amityville  NY          2   44       91      1:12:58.1   1:12:58.1      7:51/M
      13    Matthew Mikowski                  Commack  NY           402   40       92      1:13:00.9   1:13:00.9      7:51/M
      14    Robert MacDowell                  Wading River  NY      356   42      120      1:15:00.9   1:15:00.9      8:04/M
      15    Julio Perez                       Jamaica  NY           454   43      140      1:17:01.6   1:17:01.6      8:17/M
      16    Joseph Tvoczkowski                Holbrook  NY          665   40      141      1:17:10.2   1:17:10.2      8:18/M
      17    Richard Diamond                   Plainview  NY         140   41      145      1:17:26.3   1:17:26.3      8:20/M
      18    Demetri Ballas                    Kings Park  NY         30   44      155      1:18:16.7   1:18:16.7      8:25/M
      19    John Lafalce                      Farmingdale  NY       327   42      158      1:18:26.3   1:18:26.3      8:26/M
      20    Brandon Eble                      Kings Park  NY        163   41      171      1:19:38.9   1:19:38.9      8:34/M
      21    Ben Beavers                       Amityville  NY         37   43      183      1:20:29.2   1:20:29.2      8:39/M
      22    Jason Kornweiss                   Saint James  NY       319   42      195      1:21:41.1   1:21:41.1      8:47/M
      23    Symong Choi                       Bayside  NY            88   40      211      1:22:29.4   1:22:29.4      8:52/M
      24    Marvin Canita                     East Meadow  NY        76   40      214      1:22:37.6   1:22:37.6      8:53/M
      25    Todd Rathbun                      East Northport  NY    474   41      241      1:24:54.2   1:24:54.2      9:08/M
      26    Mike Heyer                        Hicksville  NY        263   41      251      1:25:24.5   1:25:24.5      9:11/M
      27    David Robinson                    Smithtown  NY         654   42      263      1:26:11.2   1:26:11.2      9:16/M
      28    Matthew Connolly                  Melville  NY           99   42      273      1:26:48.5   1:26:48.5      9:20/M
      29    Scott Masterson                   Greenlawn  NY         378   42      287      1:28:12.2   1:28:12.2      9:29/M
      30    Paul Bollinger                    West Sayville  NY      45   41      318      1:31:41.1   1:31:41.1      9:52/M
      31    Brian Swanson                     Huntington Station    555   42      339      1:33:47.7   1:33:47.7     10:05/M
      32    Matthew Adelmann                  Riverhead  NY          13   40      358      1:37:16.5   1:37:16.5     10:28/M
      33    Josh Parez                        Selden  NY            446   43      370      1:39:13.8   1:39:13.8     10:40/M
      34    Joseph Campisi                    Selden  NY             75   41      375      1:40:04.8   1:40:04.8     10:46/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jodi Kartes-Heino                 East Quogue  NY       296   46       55      1:09:49.1   1:09:49.1      7:30/M
       2    Yvonne Leippert                   Coram  NY             336   49      113      1:14:25.2   1:14:25.2      8:00/M
       3    Hayda Hayduk                      Kings Park  NY        254   45      130      1:16:29.8   1:16:29.8      8:13/M
       4    Amyee St. Pierre                  Hauppauge  NY         543   46      142      1:17:13.5   1:17:13.5      8:18/M
       5    Dionida Ryce                      Valley Stream  NY     508   48      153      1:18:00.1   1:18:00.1      8:23/M
       6    Lori Slater                       Bay Shore  NY         537   45      156      1:18:17.2   1:18:17.2      8:25/M
       7    Lorraine Daly                     Great Neck  NY        120   49      180      1:20:19.7   1:20:19.7      8:38/M
       8    Angelique Consalazio              Ronkonkoma  NY        100   46      187      1:20:49.2   1:20:49.2      8:41/M
       9    Dawn Ehrhart                      Huntington  NY        168   48      199      1:21:54.2   1:21:54.2      8:48/M
      10    Eliana Themistocleous             Melville  NY          660   49      206      1:22:17.5   1:22:17.5      8:51/M
      11    Gilda Schultz                     Blue Point  NY        527   48      220      1:23:08.2   1:23:08.2      8:56/M
      12    Andrea Adams                      Miller Place  NY       12   46      230      1:23:48.5   1:23:48.5      9:01/M
      13    Anita Distefano                   Nesconset  NY         149   49      237      1:24:25.2   1:24:25.2      9:05/M
      14    Jenney Tesoriero                  Westbury  NY          566   46      282      1:27:23.2   1:27:23.2      9:24/M
      15    Nancy Yost                        Bayport  NY           614   45      284      1:27:29.9   1:27:29.9      9:24/M
      16    Maria Teresa Abbadessa            Southampton  NY        11   45      295      1:29:00.9   1:29:00.9      9:34/M
      17    Joan Ludlam                       Hauppauge  NY         354   49      298      1:29:18.7   1:29:18.7      9:36/M
      18    Christine Hanmer                  Hauppauge  NY         245   45      308      1:30:47.5   1:30:47.5      9:46/M
      19    Denise Hughes                     Bohemia  NY           272   49      328      1:32:53.9   1:32:53.9      9:59/M
      20    Erica Summer                      Floral Park  NY       551   45      331      1:33:21.6   1:33:21.6     10:02/M
      21    Wendy Disilvestro                 East Northport  NY    147   48      335      1:33:44.1   1:33:44.1     10:05/M
      22    Rosalia Butera                    Massapequa  NY         65   46      380      1:40:56.7   1:40:56.7     10:51/M
      23    Lisa Tursellino                   Hauppauge  NY         581   47      381      1:41:04.8   1:41:04.8     10:52/M
      24    Melissa Cavaliere-Ng              East Northport  NY     83   46      389      1:42:34.5   1:42:34.5     11:02/M
      25    Robin Munch                       East Setauket  NY     416   47      396      1:43:12.5   1:43:12.5     11:06/M
      26    Corinne Buda                      Long Beach  NY         61   49      403      1:43:33.5   1:43:33.5     11:08/M
      27    Stacey Weisberg                   Hauppauge  NY         601   45      422      1:47:20.3   1:47:20.3     11:32/M
      28    Liz Simon                         Hauppauge  NY         536   45      427      1:48:42.5   1:48:42.5     11:41/M
      29    Joanna Brunet                     Hauppauge  NY          59   47      428      1:48:45.9   1:48:45.9     11:42/M
      30    Darlene Aguilar                   Levittown  NY          15   47      433      1:51:13.6   1:51:13.6     11:58/M
      31    April Dones                       Baldwin  NY           152   47      440      1:52:45.2   1:52:45.2     12:07/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Todd Rowley                       Huntington  NY        501   47       12      1:00:19.6   1:00:19.6      6:29/M
       2    Ray Downes                        Huntington  NY        158   46       30      1:06:11.9   1:06:11.9      7:07/M
       3    Kevin Ford                        Islip  NY             189   48       46      1:08:22.6   1:08:22.6      7:21/M
       4    Ira Kaplan                        East Meadow  NY       295   47       60      1:10:14.7   1:10:14.7      7:33/M
       5    Brian Cloherty                    Roslyn Heights  NY     94   48       61      1:10:22.5   1:10:22.5      7:34/M
       6    Rafael Medalla                    Hicksville  NY        394   47       62      1:10:23.2   1:10:23.2      7:34/M
       7    Daniel Valderrama                 Oyster Bay  NY        586   46       75      1:11:59.4   1:11:59.4      7:44/M
       8    Anthony Trama                     Babylon  NY           576   46       86      1:12:39.7   1:12:39.7      7:49/M
       9    Conroy Matthew                    Melville  NY          661   47       90      1:12:56.7   1:12:56.7      7:51/M
      10    Matt Genova                       Garden City  NY       211   48       98      1:13:17.2   1:13:17.2      7:53/M
      11    Ed Sekula                         North Babylon  NY     530   45       99      1:13:24.1   1:13:24.1      7:54/M
      12    Mike Vulpis                       Islip Terrace  NY     646   49      108      1:13:58.6   1:13:58.6      7:57/M
      13    Raymond Russell                   New York  NY          504   45      112      1:14:20.1   1:14:20.1      8:00/M
      14    Vincent Butera                    Massapequa  NY         66   45      131      1:16:31.2   1:16:31.2      8:14/M
      15    Robert Smith                      Northport  NY         540   48      161      1:18:31.6   1:18:31.6      8:27/M
      16    Indarjit Roopchand                Queens Village  NY    494   49      169      1:19:27.6   1:19:27.6      8:33/M
      17    Ben Walden                        Centerport  NY        592   49      176      1:19:51.3   1:19:51.3      8:35/M
      18    Michael Sweeney                   Garden City  NY       556   48      184      1:20:30.7   1:20:30.7      8:39/M
      19    Steve Burtless                    Saint James  NY        64   45      185      1:20:32.1   1:20:32.1      8:40/M
      20    Todd Michels                      Shoreham  NY          399   46      196      1:21:41.3   1:21:41.3      8:47/M
      21    Rich Sallustro                    Bayport  NY           510   48      208      1:22:23.1   1:22:23.1      8:52/M
      22    Adam Clements                     Patchogue             765   49      222      1:23:14.1   1:23:14.1      8:57/M
      23    Joseph Maiorana                   Shirley  NY           363   47      223      1:23:17.5   1:23:17.5      8:57/M
      24    Stephen Sancilio                  Smithtown  NY         515   49      226      1:23:21.9   1:23:21.9      8:58/M
      25    Kenneth Nuss Jr                   Holtsville  NY        429   45      247      1:25:10.1   1:25:10.1      9:09/M
      26    Joe Koplik                        Wantagh  NY           625   48      324      1:32:24.4   1:32:24.4      9:56/M
      27    John Lacorte                      Saint James  NY       325   47      329      1:32:59.7   1:32:59.7     10:00/M
      28    Paul Trotti                       Bellmore  NY          578   46      356      1:37:05.5   1:37:05.5     10:26/M
      29    Robert Foodim                     Melville  NY          188   49      382      1:41:18.7   1:41:18.7     10:54/M
      30    Ashish Batra                      Old Bethpage  NY       35   46      397      1:43:14.8   1:43:14.8     11:06/M
      31    Doug Pandolf                      Patchogue  NY         759   45      402      1:43:27.5   1:43:27.5     11:07/M
      32    Edwin Dones                       Baldwin  NY           153   46      425      1:48:29.9   1:48:29.9     11:40/M
      33    Andrew Warsaw                     Coram  NY             596   49      434      1:51:15.6   1:51:15.6     11:58/M
      34    Dan O'Shea                        Kings Park  NY        431   48      444      1:55:16.1   1:55:16.1     12:24/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Barbara Russo                     Sayville  NY          505   53       57      1:09:59.2   1:09:59.2      7:32/M
       2    Monica Enright                    Massapequa  NY        173   54       85      1:12:24.9   1:12:24.9      7:47/M
       3    Karen Cotty                       East Quogue  NY       657   53      103      1:13:30.6   1:13:30.6      7:54/M
       4    Joyce Ingram                      Kings Park  NY        280   50      148      1:17:35.2   1:17:35.2      8:21/M
       5    Karen Mattejat                    Massapequa  NY        379   54      163      1:18:45.6   1:18:45.6      8:28/M
       6    Lisa Colby                        Smithtown  NY         664   52      167      1:19:17.2   1:19:17.2      8:32/M
       7    Torie Hehir                       East Northport  NY    258   53      168      1:19:18.7   1:19:18.7      8:32/M
       8    Katherine Glubiak                 Commack  NY           226   52      189      1:21:05.5   1:21:05.5      8:43/M
       9    Regina Orelli                     Huntington Station    639   51      215      1:22:49.3   1:22:49.3      8:54/M
      10    Lori Mangual                      Merrick  NY           371   52      217      1:22:56.7   1:22:56.7      8:55/M
      11    Darlene Ritchie                   Cold Spring Harbor    487   52      219      1:23:05.2   1:23:05.2      8:56/M
      12    Elizabeth Melillo                 Northport  NY         396   51      227      1:23:22.9   1:23:22.9      8:58/M
      13    Dianne Finneran                   Smithtown  NY         184   51      235      1:24:14.3   1:24:14.3      9:03/M
      14    Christine McCain                  Deer Park  NY         382   54      236      1:24:15.7   1:24:15.7      9:04/M
      15    Christine Tamney                  West Babylon  NY      560   53      245      1:25:04.8   1:25:04.8      9:09/M
      16    Jeannie Hynes                     Greenlawn  NY         277   54      255      1:25:31.6   1:25:31.6      9:12/M
      17    Brenda Hager                      Hicksville  NY        241   51      256      1:25:32.4   1:25:32.4      9:12/M
      18    Linda Bohman                      Sayville  NY           44   53      260      1:26:05.1   1:26:05.1      9:15/M
      19    Josephine Bishop                  Port Washington  NY    42   54      264      1:26:13.8   1:26:13.8      9:16/M
      20    Jennifer Despagna                 Huntington  NY        135   53      270      1:26:39.4   1:26:39.4      9:19/M
      21    Debra L. Franchi                  Manorville  NY        195   52      280      1:27:12.2   1:27:12.2      9:23/M
      22    Christine Edmonds                 Rocky Point  NY       164   54      281      1:27:17.1   1:27:17.1      9:23/M
      23    June Luciano                      Sayville  NY          353   52      285      1:27:50.4   1:27:50.4      9:27/M
      24    Marguerite Leamey                 Saint James  NY       332   50      292      1:28:38.7   1:28:38.7      9:32/M
      25    Ingrid Mathison                   West Hempstead  NY    658   54      300      1:29:32.2   1:29:32.2      9:38/M
      26    Jackie Novak                      East Northport  NY    427   50      302      1:29:37.1   1:29:37.1      9:38/M
      27    Hollie Brostek                    Northport  NY          57   52      310      1:30:59.6   1:30:59.6      9:47/M
      28    Angela Medalla                    Hicksville  NY        393   52      323      1:32:22.8   1:32:22.8      9:56/M
      29    Debra Rossi                       Hauppauge  NY         497   53      327      1:32:47.8   1:32:47.8      9:59/M
      30    Jayne Paskoff                     Lynbrook  NY          449   51      338      1:33:46.4   1:33:46.4     10:05/M
      31    Wendy Blauman                     New York  NY           43   52      344      1:34:04.1   1:34:04.1     10:07/M
      32    Kim Covell                        Water Mill  NY        105   53      364      1:38:37.7   1:38:37.7     10:36/M
      33    Jacqui Koplik                     Wantagh  NY           316   50      374      1:39:52.8   1:39:52.8     10:44/M
      34    Claudia Kirk                      Hempstead  NY         306   52      383      1:41:34.5   1:41:34.5     10:55/M
      35    Katherine Plant                   Northport  NY         460   51      384      1:41:34.7   1:41:34.7     10:55/M
      36    Kathy Tuttle                      Eastport  NY          582   52      391      1:42:43.4   1:42:43.4     11:03/M
      37    Lisa Pincus                       Huntington Station    457   50      407      1:43:54.5   1:43:54.5     11:10/M
      38    Lori Fuller                       Roslyn Heights  NY    201   52      411      1:44:32.8   1:44:32.8     11:14/M
      39    Susan Warsaw                      Coram  NY             597   50      435      1:51:15.6   1:51:15.6     11:58/M
      40    Clare Lipponer                    Patchogue  NY         764   54      445      1:55:35.3   1:55:35.3     12:26/M
      41    Diane Schocken                    Massapequa Park  NY   524   54      449      1:56:04.6   1:56:04.6     12:29/M
      42    Annamarie Favarolo                West Islip  NY        180   51      451      1:57:12.1   1:57:12.1     12:36/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Victor Pajonas                    Seaford  NY           632   51       41      1:07:34.9   1:07:34.9      7:16/M
       2    Bill Mazza                        West Gilgo Beach  N   381   54       47      1:08:32.7   1:08:32.7      7:22/M
       3    Jeff Pinkosh                      Mastic Beach  NY      459   51       63      1:10:29.7   1:10:29.7      7:35/M
       4    Philip Schoenfeld                 Stony Brook  NY       525   50       68      1:11:26.9   1:11:26.9      7:41/M
       5    Michael Nolan                     Sayville  NY          679   54       70      1:11:37.8   1:11:37.8      7:42/M
       6    Chris Delmedico                   Commack  NY           127   50       79      1:12:03.5   1:12:03.5      7:45/M
       7    Kevin Arloff                      Huntington Station     24   50      100      1:13:25.7   1:13:25.7      7:54/M
       8    Andrew George                     Hauppauge  NY         652   53      117      1:14:47.7   1:14:47.7      8:02/M
       9    Michael Russell                   Nesconset  NY         503   51      127      1:16:09.5   1:16:09.5      8:11/M
      10    Salvador Sinsun                   Huntington Station    671   53      134      1:16:39.1   1:16:39.1      8:15/M
      11    Kojiro Katayama                   Syosset  NY           298   51      136      1:16:45.6   1:16:45.6      8:15/M
      12    Scott Gilbert                     East Northport  NY    219   51      174      1:19:45.9   1:19:45.9      8:35/M
      13    Otto Lombardo                     Massapequa  NY        349   52      205      1:22:12.2   1:22:12.2      8:50/M
      14    Hristos Konstantinidis            Port Jefferson  NY    667   52      209      1:22:27.6   1:22:27.6      8:52/M
      15    James Donnelly                    Stony Brook  NY       155   50      225      1:23:20.3   1:23:20.3      8:58/M
      16    Ken Ulrich                        Nesconset  NY         585   50      261      1:26:05.1   1:26:05.1      9:15/M
      17    David Koyles                      Stony Brook  NY       320   54      266      1:26:22.3   1:26:22.3      9:17/M
      18    Dirk Wojtczack                    Baldwin  NY           606   53      268      1:26:27.2   1:26:27.2      9:18/M
      19    Steven Brennan                    St James  NY           53   52      283      1:27:29.9   1:27:29.9      9:24/M
      20    Edward Poppiti                    Smithtown  NY         462   54      299      1:29:27.9   1:29:27.9      9:37/M
      21    Ralph Cartisano                   East Setauket  NY      82   51      301      1:29:35.2   1:29:35.2      9:38/M
      22    John ( Jay ) Ratto                Wading River  NY      475   51      306      1:30:20.4   1:30:20.4      9:43/M
      23    Kirk Ng                           New Hyde Park  NY     423   50      320      1:31:57.4   1:31:57.4      9:53/M
      24    Robert Hauser                     Shoreham  NY          253   53      330      1:33:03.1   1:33:03.1     10:00/M
      25    Juan Sandoval                     Smithtown  NY         516   53      334      1:33:37.3   1:33:37.3     10:04/M
      26    Chriistopher Galbraith            East Northport  NY    202   52      354      1:36:48.3   1:36:48.3     10:25/M
      27    Stephen Weber                     Kings Park  NY        598   54      385      1:41:34.7   1:41:34.7     10:55/M
      28    Mark Ogden                        Selden  NY            434   54      386      1:41:48.1   1:41:48.1     10:57/M
      29    Robert Rate                       Selden  NY            472   52      421      1:46:34.4   1:46:34.4     11:28/M
      30    Vincent Corrado                   Massapeque  NY        674   50      437      1:52:17.8   1:52:17.8     12:04/M
      31    Larry Kurtzman                    Plainview  NY         322   54      443      1:54:13.1   1:54:13.1     12:17/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Dee Vogt                          Huntington  NY        589   56      106      1:13:55.2   1:13:55.2      7:57/M
       2    Tracey Epstein                    Smithtown  NY         174   56      114      1:14:26.2   1:14:26.2      8:00/M
       3    Karen Nora                        Huntington  NY        426   56      238      1:24:28.7   1:24:28.7      9:05/M
       4    Debra Woloschin                   Remsenburg  NY        608   56      246      1:25:08.3   1:25:08.3      9:09/M
       5    Jean Nesbitt                      Miller Place  NY      420   58      267      1:26:26.6   1:26:26.6      9:18/M
       6    Pamela Raudsepp                   Northport  NY         476   56      314      1:31:16.2   1:31:16.2      9:49/M
       7    Kathleen Finzel                   Fort Salonga  NY      673   58      315      1:31:19.6   1:31:19.6      9:49/M
       8    Susan Robinson                    Coran  NY             488   58      342      1:33:54.7   1:33:54.7     10:06/M
       9    Maura Carroll                     Islip  NY              81   57      365      1:38:47.7   1:38:47.7     10:37/M
      10    Maria Basile-Farash               West Babylon  NY       33   57      376      1:40:08.4   1:40:08.4     10:46/M
      11    Jo Ellen Elsener                  Deer Park  NY         170   59      398      1:43:17.5   1:43:17.5     11:06/M
      12    Laura Hartman                     Remsenburg  NY        251   59      406      1:43:54.3   1:43:54.3     11:10/M
      13    Cynthia Baldwin                   Lake Ronkoma  NY       29   57      415      1:44:49.3   1:44:49.3     11:16/M
      14    Jamie Gergen                      Stony Brook  NY       212   59      417      1:45:22.5   1:45:22.5     11:20/M
      15    Amy Goldstein                     Farmingdale  NY       228   57      431      1:49:52.8   1:49:52.8     11:49/M
      16    Joanne Kong                       West Babylon  NY      313   58      452      1:57:42.8   1:57:42.8     12:39/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Alan Baisch                       Selden  NY             28   55       21      1:03:36.9   1:03:36.9      6:50/M
       2    Jeff Steinberg                    Westbury  NY          547   55       28      1:05:47.7   1:05:47.7      7:04/M
       3    Bill Fleming                      Northport  NY         644   59       35      1:06:52.1   1:06:52.1      7:11/M
       4    Michael Hunter                    Merrick  NY           273   55       69      1:11:30.9   1:11:30.9      7:41/M
       5    Edward Thrane                     Shirley  NY           573   58       84      1:12:12.1   1:12:12.1      7:46/M
       6    Terence M McCormick               Lindenhurst  NY       386   56       87      1:12:42.6   1:12:42.6      7:49/M
       7    Peter Inserra                     Northport  NY         282   59       89      1:12:47.9   1:12:47.9      7:50/M
       8    Tom Sherlock                      Wading River  NY      531   57       93      1:13:08.4   1:13:08.4      7:52/M
       9    Mark Knott                        Smithtown  NY         309   57       96      1:13:15.1   1:13:15.1      7:53/M
      10    Michael Casale                    Bellmore  NY          626   55      102      1:13:28.8   1:13:28.8      7:54/M
      11    Michael Qualley                   Shoreham  NY          468   55      109      1:14:01.4   1:14:01.4      7:58/M
      12    Tod Fichtelberg                   Kings Park  NY        182   58      118      1:14:52.2   1:14:52.2      8:03/M
      13    William Herbert                   Smithtown  NY         261   57      124      1:15:16.5   1:15:16.5      8:06/M
      14    Jaime Segura                      Albertson  NY         529   55      129      1:16:17.2   1:16:17.2      8:12/M
      15    Scott Brennan                     East Meadow  NY        52   56      132      1:16:33.3   1:16:33.3      8:14/M
      16    Robert Haughn                     Port Jefferson Sta    252   59      147      1:17:27.2   1:17:27.2      8:20/M
      17    Bill Gironda                      Smithtown  NY         225   57      150      1:17:39.1   1:17:39.1      8:21/M
      18    Paul Bonanni                      Selden  NY             46   56      151      1:17:46.7   1:17:46.7      8:22/M
      19    Dennis Gowen                      Massapequa Park  NY   233   55      162      1:18:39.2   1:18:39.2      8:27/M
      20    Dean Hutchinson                   Long Beach  NY        275   55      165      1:19:00.8   1:19:00.8      8:30/M
      21    Dean Neumann                      Northport  NY         422   59      192      1:21:25.5   1:21:25.5      8:45/M
      22    Brian Gunderson                   Medford  NY           760   57      197      1:21:45.8   1:21:45.8      8:47/M
      23    John Gordon                       Selden  NY            232   57      201      1:21:54.3   1:21:54.3      8:48/M
      24    William Mondelli                  East Northport  NY    407   59      221      1:23:12.3   1:23:12.3      8:57/M
      25    Bob Savino                        Seaford  NY           520   57      224      1:23:19.3   1:23:19.3      8:58/M
      26    David Digiovanni                  Sea Cliff  NY         627   58      232      1:24:09.5   1:24:09.5      9:03/M
      27    Robert Corbett                    Woodbury  NY          101   55      277      1:26:57.7   1:26:57.7      9:21/M
      28    Christopher Sia                   Mineola  NY           533   55      319      1:31:57.2   1:31:57.2      9:53/M
      29    Kevin Tunney                      Selden  NY            580   59      349      1:35:38.7   1:35:38.7     10:17/M
      30    Joseph Ippolito                   Lindenhurst  NY       283   56      352      1:36:13.2   1:36:13.2     10:21/M
      31    Charles Mandemaker                Smithtown  NY         368   58      357      1:37:10.8   1:37:10.8     10:27/M
      32    Ray Nieves                        Westbury  NY          424   59      366      1:38:49.7   1:38:49.7     10:38/M
      33    Michael Dibartolo                 Farmingville  NY      142   56      400      1:43:25.7   1:43:25.7     11:07/M
      34    Chris Maione                      Northport  NY         362   56      416      1:44:57.4   1:44:57.4     11:17/M
      35    Daniel Clements                   Floral Park  NY        92   59      429      1:48:53.4   1:48:53.4     11:42/M
      36    Jay Masten                        Bohemia  NY           377   58      442      1:54:12.6   1:54:12.6     12:17/M
      37    Henry Healy                       Seaford  NY           255   55      448      1:56:01.8   1:56:01.8     12:28/M
      38    Ned Daily                         Garden City Park  N   119   59      450      1:56:20.6   1:56:20.6     12:31/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Linda Ottaviano                   Cold Spring Harbor    441   61      125      1:15:29.9   1:15:29.9      8:07/M
       2    Jo Barrett                        Nashua  NH             32   62      289      1:28:29.4   1:28:29.4      9:31/M
       3    Marianne Zacharia                 E Northport  NY       616   62      293      1:28:40.7   1:28:40.7      9:32/M
       4    Pam Lee                           Syosset  NY           334   63      316      1:31:21.9   1:31:21.9      9:49/M
       5    Madeleine Johnson-Strang          Northport  NY         289   61      326      1:32:45.9   1:32:45.9      9:58/M
       6    Fran Dowling                      Baldwin  NY           157   63      414      1:44:40.8   1:44:40.8     11:15/M
       7    Donna Rosen                       Jericho  NY           496   60      426      1:48:33.3   1:48:33.3     11:40/M
       8    Kathy Agricola                    Levittown  NY          14   61      432      1:51:13.6   1:51:13.6     11:58/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Timothy Healy                     Syosset  NY           256   61       52      1:09:31.8   1:09:31.8      7:28/M
       2    Jim Arnone                        Westhampton  NY        25   62       54      1:09:47.7   1:09:47.7      7:30/M
       3    Bill Fisher                       Levittown  NY         185   62       67      1:11:22.4   1:11:22.4      7:40/M
       4    Pj Diskin                         Mineola  NY           148   61       73      1:11:49.5   1:11:49.5      7:43/M
       5    Ronald Lipsky                     Franklin Square  NY   345   61      105      1:13:43.2   1:13:43.2      7:56/M
       6    Glen Wolther                      Jericho  NY           609   60      107      1:13:55.7   1:13:55.7      7:57/M
       7    Grant Radtke                      East Meadow  NY       629   61      123      1:15:14.5   1:15:14.5      8:05/M
       8    Michael Oliveri                   Bay Shore  NY         433   62      159      1:18:26.9   1:18:26.9      8:26/M
       9    Michael Ludwig                    Rockville Centre  N   355   62      173      1:19:44.2   1:19:44.2      8:34/M
      10    Henry Manning                     New York  NY          372   61      248      1:25:13.7   1:25:13.7      9:10/M
      11    Bill Guichard                     Melville  NY          237   61      271      1:26:39.5   1:26:39.5      9:19/M
      12    Paul Aloe                         Port Washington  NY    20   60      275      1:26:52.4   1:26:52.4      9:20/M
      13    John Young                        Ridgeidge  NY         615   64      278      1:27:00.3   1:27:00.3      9:21/M
      14    Robert Elsener                    East Northport  NY    171   62      291      1:28:32.4   1:28:32.4      9:31/M
      15    Salvatore Carretta Jr.            Yonkers  NY            80   60      304      1:30:04.9   1:30:04.9      9:41/M
      16    Bruce Hotchkiss                   New Suffolk  NY       268   62      363      1:38:37.3   1:38:37.3     10:36/M
      17    James McDougall                   Ronkonkoma  NY        388   62      369      1:38:57.8   1:38:57.8     10:38/M
      18    August Costanza                   Lindenhurst  NY       104   60      395      1:43:09.5   1:43:09.5     11:05/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Mary Wagner                       Smithtown  NY         591   66      296      1:29:11.7   1:29:11.7      9:35/M
       2    Maureen Frisone                   New Hyde Park  NY     199   68      336      1:33:45.2   1:33:45.2     10:05/M
       3    Gloria Withus                     Brentwood  NY         605   66      341      1:33:54.7   1:33:54.7     10:06/M
       4    Anne Fitzgibbon                   Glen Cove  NY         186   68      368      1:38:54.1   1:38:54.1     10:38/M
       5    Joanne Gallo                      Oyster Bay  NY        203   67      377      1:40:29.1   1:40:29.1     10:48/M
       6    Judi Gallop                       West Islip  NY        762   65      408      1:44:05.5   1:44:05.5     11:12/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Eric Zimmer                       Saint James  NY       628   65       72      1:11:46.4   1:11:46.4      7:43/M
       2    Peter Martin                      Bellmore  NY          376   66      111      1:14:09.7   1:14:09.7      7:58/M
       3    Walter Fortier                    Concord  NH           193   67      135      1:16:40.7   1:16:40.7      8:15/M
       4    James Kehoe                       Mineola  NY           299   65      160      1:18:29.5   1:18:29.5      8:26/M
       5    Joseph Brida                      Miller Place  NY       56   65      177      1:19:52.2   1:19:52.2      8:35/M
       6    Austin Manghan                    Shoreham  NY          370   67      228      1:23:36.9   1:23:36.9      8:59/M
       7    Foo Yuen Wong                     Mill Neck  NY         610   69      243      1:25:01.1   1:25:01.1      9:08/M
       8    Glenn Morse                       Massapequa  NY        411   68      249      1:25:19.3   1:25:19.3      9:10/M
       9    Scott Fairgrieve                  Mineola  NY           177   66      343      1:33:59.8   1:33:59.8     10:06/M
      10    George Lira                       Southampton  NY       648   67      346      1:34:46.9   1:34:46.9     10:11/M
      11    Ehud Golos                        East Hills  NY        229   66      353      1:36:20.5   1:36:20.5     10:22/M
      12    Howard Cragg                      Bethpage  NY          106   69      409      1:44:24.9   1:44:24.9     11:14/M
      13    Jack Fortier                      Laconia  NH           191   66      412      1:44:35.3   1:44:35.3     11:15/M
      14    Ben Milone                        Ozone Park  NY        405   68      423      1:47:38.9   1:47:38.9     11:34/M
Top

Male 70 to 74

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    David Frisone                     New Hyde Park  NY     198   71      234      1:24:13.5   1:24:13.5      9:03/M
       2    Lewis Thornton                    Medford  NY           571   74      371      1:39:20.9   1:39:20.9     10:41/M
       3    Laughlin Whalen                   Fresh Meadows  NY     602   72      373      1:39:44.9   1:39:44.9     10:43/M
       4    Joseph Salow                      Bellerose  NY         511   70      378      1:40:35.4   1:40:35.4     10:49/M
       5    Vic Rossi                         Hauppauge  NY         499   70      405      1:43:52.2   1:43:52.2     11:10/M
       6    Spencer Leitman                   Rockville Centre  N   337   73      441      1:53:00.1   1:53:00.1     12:09/M
       7    Paul Fetscher                     Long Beach  NY        647   71      453      1:58:45.5   1:58:45.5     12:46/M

Clydesdale

Top

Clydesdale Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Marc Mandello                     Lake Grove  NY        367   38        1      1:05:18.1   1:05:18.1      7:01/M
       2    Joseph Jensen                     Wantagh  NY           287   37        2      1:06:04.6   1:06:04.6      7:06/M
       3    Padraig Primrose                  Rockville Centre  N   655   37        3      1:09:35.2   1:09:35.2      7:29/M
Top

Male 99 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    John Clifford                     Seaford  NY            93   55        4      1:11:35.3   1:11:35.3      7:42/M
       2    Ken Olson                         Bethpage  NY          435   47        5      1:12:25.2   1:12:25.2      7:47/M
       3    John Novak                        Fresh Meadows  NY     428   58        6      1:17:08.5   1:17:08.5      8:18/M
       4    Jeffrey Dicker                    Plainview  NY         143   41        7      1:17:26.3   1:17:26.3      8:20/M
       5    Andrew Cho                        Manhasset  NY          87   33        8      1:21:02.2   1:21:02.2      8:43/M
       6    Michael Long                      Smithtown  NY         350   32        9      1:22:20.5   1:22:20.5      8:51/M
       7    Michael Hall                      Miller Place  NY      242   41       10      1:23:35.2   1:23:35.2      8:59/M
       8    Aaron Matthias Rathbun            Greenlawn  NY         473   39       11      1:24:52.3   1:24:52.3      9:08/M
       9    David Rockitter                   Wantagh  NY           489   54       12      1:25:49.5   1:25:49.5      9:14/M
      10    Ken Olson                         Bethpage  NY          437   47       13      1:26:01.5   1:26:01.5      9:15/M
      11    Robert Egan                       Ronkonkoma  NY        167   31       14      1:32:35.8   1:32:35.8      9:57/M
      12    John Despagna                     Huntington  NY        136   53       15      1:33:14.8   1:33:14.8     10:02/M

Clydesdale Plus

Top

Clydesdale plus Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Victor Hambarsoumian              Lindenhurst  NY       243   36        1      1:07:23.2   1:07:23.2      7:15/M
       2    Vincent Oshaughnessy              West Babylon  NY      438   56        2      1:18:23.2   1:18:23.2      8:26/M
       3    William Reitz                     West Islip  NY        481   42        3      1:18:33.2   1:18:33.2      8:27/M
Top

Male 99 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Walter Ingram                     Kings Park  NY        281   50        4      1:19:48.5   1:19:48.5      8:35/M
       2    Steven Quigley                    Bayville  NY          469   49        5      1:24:01.6   1:24:01.6      9:02/M
       3    Steve Rossi                       Hauppauge  NY         498   36        6      1:24:15.2   1:24:15.2      9:04/M
       4    Steve Juchem                      North Bellmore  NY    293   47        7      1:28:17.4   1:28:17.4      9:30/M
       5    Christian Reimann                 Nesconset  NY         479   46        8      1:28:22.7   1:28:22.7      9:30/M
       6    Patrick Rigney                    Holbrook  NY          484   57        9      1:29:29.5   1:29:29.5      9:37/M
       7    Nicholas Cuddy                    Oyster Bay  NY        111   36       10      1:30:22.4   1:30:22.4      9:43/M
       8    Joseph Zimmerman                  New York  NY          620   46       11      1:30:52.5   1:30:52.5      9:46/M
       9    Raymond Denninger                 Saint James  NY       132   56       12      1:34:13.6   1:34:13.6     10:08/M
      10    Joseph Suprenant                  North Babylon  NY     553   43       13      1:36:00.5   1:36:00.5     10:19/M
      11    John Dey                          Massapequa  NY        139   54       14      1:39:04.5   1:39:04.5     10:39/M
      12    Yusuf Osmani                      Kings Park  NY        440   42       15      1:41:13.6   1:41:13.6     10:53/M
      13    Richard Barkan                    Long Beach  NY         31   52       16      1:43:33.5   1:43:33.5     11:08/M
      14    Kevin Dougan                      Garden City  NY       156   54       17      1:47:04.7   1:47:04.7     11:31/M
      15    Ken Carmel                        Ronkonkoma  NY         79   56       18      1:47:15.8   1:47:15.8     11:32/M

Athena

Top

Athena Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Dawn Konopka                      Ridge  NY             314   37        1      1:28:43.4   1:28:43.4      9:32/M
       2    Terri Ruane                       Farmingdale  NY       502   47        2      1:30:26.3   1:30:26.3      9:43/M
       3    Sue Fitzpatrick                   Dix Hills  NY         187   56        3      1:36:36.6   1:36:36.6     10:23/M
Top

Female 99 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Carol Sandquist                   Garden City  NY       517   59        4      1:39:59.9   1:39:59.9     10:45/M
       2    Filomena Scholl                   Massapequa  NY        526   34        5      1:41:21.5   1:41:21.5     10:54/M
       3    Jennifer Lee                      Babylon  NY           333   47        6      1:41:27.1   1:41:27.1     10:55/M
       4    Allison Engstrom                  Sound Beach  NY       172   39        7      1:43:50.8   1:43:50.8     11:10/M
       5    Kathleen Gillen                   Nesconset  NY         221   42        8      1:44:30.8   1:44:30.8     11:14/M
       6    Nadera Osmani                     Kings Park  NY        439   37        9      1:45:05.5   1:45:05.5     11:18/M

Athena Plus

Top

Athena Plus Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Deanna Pennetta                   Glen Cove  NY         451   34        1      1:23:19.5   1:23:19.5      8:58/M
       2    Rebecca Held                      Kings Park  NY        260   37        2      1:34:04.7   1:34:04.7     10:07/M
       3    Jeanna Lambert                    Hicksville  NY        640   40        3      1:36:55.1   1:36:55.1     10:25/M
Top

Female 99 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Carolin Paidoussis                West Islip  NY        442   46        4      1:36:57.8   1:36:57.8     10:25/M
       2    Christine Thorp                   Ronkonkoma  NY        572   50        5      1:43:25.7   1:43:25.7     11:07/M
       3    Luanne Alicea                     Massapequa Park  NY    19   44        6      1:46:51.3   1:46:51.3     11:29/M
       4    Lora Batorsky                     Sayville  NY           34   37        7      1:52:43.3   1:52:43.3     12:07/M
       5    Leslie Dolan                      Islip Terrace  NY     150   52        8      1:54:31.8   1:54:31.8     12:19/M
       6    Rebecca McDonald                  Nesconset  NY         387   48        9      1:55:07.1   1:55:07.1     12:23/M