Breathe for Britt 5k 2016

Open

Overall Finish List

June 05, 2016


Results provided by Just Finish Systems Inc., Course measurements by Race Director
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Gregory Hayward                   Farmingville  NY      719    34   M       1 Top Fin             17:18.6      5:35/M
      2    Alex Eletto                       Stony Brook  NY       337    18   M       2 Top Fin             17:37.5      5:41/M
      3    Jonathan Toro                     Shirley  NY           725    30   M       3 Top Fin             18:10.3      5:52/M
      4    Patrick Young                     M„ľnchen  BY          326    27   M       1 25-29               18:16.8      5:54/M
      5    Steve V. Cuomo                    Shirley  NY           333    33   M       1 30-34               18:17.1      5:54/M
      6    Robert Pickard                    Shirley  NY           752    26   M       2 25-29               19:34.1      6:19/M
      7    Greg Rachman                      Huntington  NY        265    21   M       1 20-24               19:45.1      6:22/M
      8    Salvatore Riela                   Center Moriches  NY   271    33   M       2 30-34               19:49.5      6:24/M
      9    Sam Blau                          Far Rockaway  NY      709    44   M       1 40-44               20:08.6      6:30/M
     10    John Garcia                       Stamford  CT          210    26   M       3 25-29               20:42.5      6:41/M
     11    Isabella Dipalermo                Mt. Sinai  NY         196    13   F       1 Top Fin             20:45.8      6:42/M
     12    Garrett Bracht                    Nesconset  NY         717    19   M       1 15-19               20:56.3      6:45/M
     13    Erik Haughn                       Port Jefferson Stat   223    27   M       4 25-29               21:04.3      6:48/M
     14    Joe Meyer                         Central Islip  NY     242    31   M       3 30-34               21:13.6      6:51/M
     15    Benjamin Nichols                  Smithtown  NY         247    12   M       1 12-14               21:46.7      7:01/M
     16    Susann Cuccia                     Port Jefferson Stat   723    48   F       2 Top Fin             21:55.8      7:04/M
     17    Brian Axman                       Nesconset  NY         183    38   M       1 35-39               22:22.5      7:13/M
     18    Gary Ashley                       Jamacia  NY           181    42   M       2 40-44               22:46.5      7:21/M
     19    Nicole Williams                   Nesconset  NY         299    23   F       3 Top Fin             22:52.6      7:23/M
     20    Michael Stoute                    Coram  NY             361    27   M       5 25-29               23:13.8      7:29/M
     21    Lee Bergman                       Holtsville  NY        327    22   M       2 20-24               23:14.1      7:30/M
     22    Edward Carey                      Hawthorne  NY         192    23   M       3 20-24               23:43.5      7:39/M
     23    Chuck Otto                        Sayville  NY          254    60   M       1 60-64               24:01.6      7:45/M
     24    Robert Haughn                     Port Jefferson Stat   224    58   M       1 55-59               24:03.4      7:45/M
     25    Thomas Monahan                    Smithtown  NY         718    13   M       2 12-14               24:17.7      7:50/M
     26    Liam Doyle                        Islip Terrace  NY     336    17   M       2 15-19               24:26.4      7:53/M
     27    Vinny Tardella                    Stony Brook  NY       362    25   M       6 25-29               24:34.3      7:55/M
     28    Robbie Bergman                    Holtsville  NY        328    22   M       4 20-24               24:34.5      7:55/M
     29    Lindsey Kandel                    Smithtown  NY         233    17   F       1 15-19               24:39.8      7:57/M
     30    Eliza Nichols                     Smithtown  NY         248    18   F       2 15-19               24:40.2      7:57/M
     31    Ryan Pifko                        Rocky Point  NY       259    39   M       2 35-39               24:46.1      7:59/M
     32    Ernie D'Ambrose                   Selden  NY            334    24   M       5 20-24               24:50.1      8:01/M
     33    David Kirsh                       Setauket  NY          346    24   M       6 20-24               24:50.6      8:01/M
     34    Steven Bellone                    West Islip  NY        409    46   M       1 45-49               25:01.7      8:04/M
     35    Michael Rothberg                  Wantagh  NY           702    18   M       3 15-19               25:03.3      8:05/M
     36    Brian Gunderson                   Medford  NY           343    56   M       2 55-59               25:03.8      8:05/M
     37    David Robinson                    Smithtown  NY         272    41   M       3 40-44               25:04.1      8:05/M
     38    Carissa Philips                   Smithtown  NY         256    12   F       1 12-14               25:05.6      8:05/M
     39    Stephen Philips                   Smithtown  NY         257    49   M       2 45-49               25:05.6      8:05/M
     40    Aaron Rudnicki                    Holtsville  NY        357    12   M       3 12-14               25:07.8      8:06/M
     41    Kevin O'Haire                     Smithtown  NY         251    12   M       4 12-14               25:22.8      8:11/M
     42    Kristen Sheridan                  St. James  NY         288    12   F       2 12-14               25:25.7      8:12/M
     43    Brayden Clements                  Patchogue  NY         331    11   M       1  1-11               25:34.8      8:15/M
     44    Joan Doyle                        Islip Terrace  NY     335    50   F       1 50-54               25:39.4      8:16/M
     45    Brian Davis                       Patchogue  NY         706    52   M       1 50-54               25:49.8      8:20/M
     46    Paul Bode                         Smithtown  NY         404    51   M       2 50-54               26:18.8      8:29/M
     47    Dana Orehosky                     Hauppauge  NY         253    43   F       1 40-44               26:21.3      8:30/M
     48    Anthony Salerno                   Wantagh  NY           753    61   M       2 60-64               26:30.2      8:33/M
     49    Bernice Garcia                    Centereach  NY        209    42   F       2 40-44               26:33.2      8:34/M
     50    Hailey Sheridan                   St. James  NY         287    14   F       3 12-14               26:58.8      8:42/M
     51    Sofia Sabotino                                          363    13   F       4 12-14               27:00.5      8:43/M
     52    Denis Meany                       Blue Point  NY        354    50   M       3 50-54               27:01.6      8:43/M
     53    Clare Lipponer                    Patchogue  NY         349    53   F       2 50-54               27:08.7      8:45/M
     54    Charlene Rossback                 Commack  NY           277    44   F       3 40-44               27:16.2      8:48/M
     55    Kristen Bence                     South Setauket  NY    703    31   F       1 30-34               27:21.7      8:49/M
     56    Trent Haas                        Smithtown  NY         221    13   M       5 12-14               27:26.6      8:51/M
     57    Christian Donnarumma              Smithtown  NY         199    13   M       6 12-14               27:27.3      8:51/M
     58    Brandon Short                     Nesconset  NY         712    23   M       7 20-24               27:57.4      9:01/M
     59    Nancy Russo                       Nesconset  NY         713    60   F       1 60-64               28:00.3      9:02/M
     60    Kevin O'Brien                     Bay Shore  NY         250    35   M       3 35-39               28:13.8      9:06/M
     61    Kristen Starke                    Eastport  NY          291    21   F       1 20-24               28:15.3      9:07/M
     62    John Irwin                        Smithtown  NY         402    41   M       4 40-44               28:38.4      9:14/M
     63    Melissa Wrenn                     Saint James  NY       300    37   F       1 35-39               28:45.8      9:16/M
     64    Madeline Lipponer                 Patchogue  NY         352    17   F       3 15-19               29:01.6      9:22/M
     65    Thomas Pilewski                   Smithtown  NY         260    13   M       7 12-14               29:19.6      9:27/M
     66    Laura Bligh                       Rego Park  NY         188    27   F       1 25-29               30:10.7      9:44/M
     67    Russell Rothberg                  Plainview  NY         701    55   M       3 55-59               30:24.7      9:48/M
     68    Carly Peters                      Saint James  NY       255    21   F       2 20-24               30:36.6      9:52/M
     69    Nick Fresilla                     Sound Beach  NY       339    11   M       2  1-11               30:40.1      9:54/M
     70    Aiguo Ying                        Syosset  NY           325    43   M       5 40-44               30:40.3      9:54/M
     71    Judi Gallop                       West Islip  NY        340    65   F       1 65-69               30:41.8      9:54/M
     72    Vanessa Gariglio                  Huntington Station    212    34   F       2 30-34               30:42.4      9:54/M
     73    Deana Tietjen                     Mt. Sinai  NY         295    45   F       1 45-49               30:46.4      9:55/M
     74    Caileigh Sexton                   Miller Place  NY      284    11   F       1  1-11               30:48.8      9:56/M
     75    Jennifer Rueb                     West Islip  NY        279    41   F       4 40-44               31:14.3     10:05/M
     76    Megan Hatzidakis                  Centereach  NY        222    30   F       3 30-34               31:23.8     10:07/M
     77    Jaden Rudnicki                    Holtsville  NY        358     9   M       3  1-11               31:51.1     10:16/M
     78    Giovani Sabitino                  St. James  NY         281    16   M       4 15-19               31:59.3     10:19/M
     79    Antonio Sabatino                  St. James  NY         280    11   M       4  1-11               32:01.5     10:20/M
     80    Michael Jezewski                  Centereach  NY        230    69   M       1 65-69               32:09.8     10:22/M
     81    Nicole Onello                     Forest Hills  NY      252    26   F       2 25-29               32:15.3     10:24/M
     82    Kiersten Johansson                Smithtown  NY         231    12   F       5 12-14               32:17.4     10:25/M
     83    Crispiwa Philips                  Smithtown  NY         720    45   F       2 45-49               32:23.3     10:27/M
     84    Kathleen Nasta                    Nesconset  NY         705    38   F       2 35-39               32:26.5     10:28/M
     85    Dawn Meany                        Blue Point  NY        353    47   F       3 45-49               32:43.6     10:33/M
     86    Chris Hall                        E.northport  NY       345    17   M       5 15-19               32:48.1     10:35/M
     87    Michelle Lavitt                   Huntington  NY        238    43   F       5 40-44               32:56.4     10:37/M
     88    Barbara English                   Smithtown  NY         202    55   F       1 55-59               32:58.9     10:38/M
     89    Lenny Rosenkranz                  Nesconset  NY         274    48   M       3 45-49               33:15.5     10:44/M
     90    Brian Bligh                       Rego Park  NY         187    27   M       7 25-29               33:37.5     10:51/M
     91    Sara Leary                        Astoria  NY           239    23   F       3 20-24               33:39.1     10:51/M
     92    Mark Gallop                       West Islip  NY        341    65   M       2 65-69               33:53.5     10:56/M
     93    Jennifer Bender                   Smithtown  NY         185    45   F       4 45-49               33:56.3     10:57/M
     94    Liz Simon                         Hauppauge  NY         290    45   F       5 45-49               34:04.1     10:59/M
     95    Roxana Gradinaru                  Nesconset  NY         216    28   F       3 25-29               34:10.1     11:01/M
     96    Christine Carbone                 Huntington  NY        191    41   F       6 40-44               34:11.9     11:02/M
     97    Nicole Rosenkranz                 Nesconset  NY         275    24   F       4 20-24               34:24.6     11:06/M
     98    Peter Raso                        Hauppauge  NY         267    16   M       6 15-19               34:36.3     11:10/M
     99    Garrick Autler                    Saint James  NY       182    26   M       8 25-29               34:48.5     11:14/M
    100    Jennifer Vanek                    Smithtown  NY         296    26   F       4 25-29               34:48.5     11:14/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Rolf Sternglanz                   Stony Brook  NY       292    77   M       1 75-79               34:52.8     11:15/M
    102    Lorraine Daly                     Great Neck  NY        195    48   F       6 45-49               35:14.1     11:22/M
    103    Carly Vittoria                    St. James  NY         755    21   F       5 20-24               35:28.1     11:26/M
    104    Joseph Lunger                     Blue Point  NY        348    22   M       8 20-24               35:39.6     11:30/M
    105    Michael Meany                     Blue Point  NY        355    21   M       9 20-24               35:39.6     11:30/M
    106    Frank Dowling                     Oakdale  NY           200    27   M       9 25-29               36:23.1     11:44/M
    107    Steve Fuchs                       Stonybrook  NY        751    79   M       2 75-79               36:41.6     11:50/M
    108    Dave Gariglio                     Huntington Station    211    36   M       4 35-39               36:45.9     11:51/M
    109    Tania Weremeychik                 Wantagh  NY           298    24   F       6 20-24               36:53.6     11:54/M
    110    Marty Fox                         East Setauket  NY     208    62   M       3 60-64               37:06.6     11:58/M
    111    Darlene Aguilar                   Levittown  NY         180    46   F       7 45-49               37:11.4     12:00/M
    112    Stephanie Fitzgerald              Smithtown  NY         207    50   F       3 50-54               37:48.5     12:12/M
    113    Roberto Lipponer                  Patchogue  NY         350    20   M      10 20-24               37:52.4     12:13/M
    114    Amanda McAleavey                  Smithtown  NY         707    20   F       7 20-24               37:56.9     12:14/M
    115    Lauren Fels                       Smithtown  NY         204    12   F       6 12-14               38:03.8     12:16/M
    116    Melissa Fels                      Smithtown  NY         205    43   F       7 40-44               38:05.4     12:17/M
    117    Rich Haas                         Smithtown  NY         217    47   M       4 45-49               38:12.9     12:19/M
    118    Rich Golub                        Dix Hills  NY         710    56   M       4 55-59               38:21.9     12:22/M
    119    Caeden Homayoon                   Lake Ronkonkoma  NY   228     9   M       5  1-11               38:28.9     12:25/M
    120    Jacqueline Silino                 Nesconset  NY         721    38   F       3 35-39               38:38.1     12:28/M
    121    Joseph Silino                     Nesconset  NY         722     8   M       6  1-11               38:38.3     12:28/M
    122    Lannie Homayoon                   Lake Ronkonkoma  NY   229    37   F       4 35-39               38:38.5     12:28/M
    123    Dennis Rindone Jr.                Middle Island  NY     356     7   M       7  1-11               39:02.1     12:35/M
    124    Jillian Fitzgerald                Smithtown  NY         206    17   F       4 15-19               39:15.1     12:40/M
    125    Larissa Polidori                  Miller Place  NY      262    24   F       8 20-24               39:24.6     12:43/M
    126    Lucille Polidori                  Miller Place  NY      263    48   F       8 45-49               39:24.6     12:43/M
    127    Kristin Dolan                     Stamford  CT          197    27   F       5 25-29               39:29.9     12:44/M
    128    Daniela Ragusa                    Middle Village  NY    266    33   F       4 30-34               39:52.6     12:52/M
    129    Meghan Brosnan                    Bellerose Village     724    33   F       5 30-34               39:52.6     12:52/M
    130    Jaxson Gawronski                  Massapequa  NY        214     9   M       8  1-11               40:16.3     12:59/M
    131    Clint Hurst                       Nesconset  NY         405    39   M       5 35-39               40:22.4     13:01/M
    132    Shauna Haas                       Smithtown  NY         219    45   F       9 45-49               40:36.4     13:06/M
    133    Sue Rudnicki                      Holtsville  NY        359    44   F       8 40-44               40:46.1     13:09/M
    134    Marcus Sanders                    Port Jefferson  NY    360    46   M       5 45-49               40:46.2     13:09/M
    135    Beth Bode                         Smithtown  NY         189    50   F       4 50-54               41:46.6     13:28/M
    136    Melissa Sheridan                  St. Jaems  NY         289    44   F       9 40-44               42:18.5     13:39/M
    137    Brian Short                       Nesconset  NY         711    53   M       4 50-54               42:24.1     13:41/M
    138    Sara Haas                         Smithtown  NY         218    18   F       5 15-19               42:29.4     13:42/M
    139    Chris Gillin                      Ronkonkoma  NY        714    15   M       7 15-19               42:37.9     13:45/M
    140    Ryan Bender                       Smithtown  NY         186    13   M       8 12-14               42:39.4     13:45/M
    141    Eric Gunderson                    Medford  NY           344    24   M      11 20-24               42:55.8     13:51/M
    142    Georgia Glass                     Coram  NY             342    24   F       9 20-24               42:56.7     13:51/M
    143    Dylan Vasapollo                   Smithtown  NY         401    14   M       9 12-14               43:02.5     13:53/M
    144    Julia Ruggiero                      NY                  704    13   F       7 12-14               43:02.7     13:53/M
    145    John Ferro                        Shirley  NY           338    43   M       6 40-44               43:18.1     13:58/M
    146    Dana Gawronski                    Massapequa  NY        213    38   F       5 35-39               43:26.9     14:01/M
    147    Kyla Gawronski                    Massapequa  NY        215     8   F       2  1-11               43:26.9     14:01/M
    148    Margaret McLean                   Lake Grove  NY        241    41   F      10 40-44               43:43.1     14:06/M
    149    Dorothy Weremeychik               Wantagh  NY           297    62   F       2 60-64               43:54.4     14:10/M
    150    Barbara Knoll                     Plainview  NY         754    47   F      10 45-49               43:55.4     14:10/M
    151    Hope Rosenkranz                   Nesconset  NY         273    45   F      11 45-49               46:08.8     14:53/M
    152    Brenda Roth                       Central Islip  NY     715    26   F       6 25-29               48:37.2     15:41/M
    153    Erica Neugebauer                  West Sayville  NY     246    28   F       7 25-29               48:37.8     15:41/M
    154    Lauren Cornellus                  Deer Park  NY         403    38   F       6 35-39               48:40.2     15:42/M
    155    Taryn Kilrain                     East Islip  NY        237    11   F       3  1-11               49:46.4     16:03/M
    156    Sahara Wilks                      East Islip  NY        407    11   F       4  1-11               50:16.4     16:13/M
    157    Jake Kilrain                      East Islip  NY        235    11   M       9  1-11               50:20.6     16:14/M
    158    Katherine Henthorne               Patchogue  NY         227    26   F       8 25-29               51:46.4     16:42/M
    159    Debra Henthorne                   Patchogue  NY         226    49   F      12 45-49               51:46.5     16:42/M
    160    Shannon Poole                     West Islip  NY        716    20   F      10 20-24               51:47.7     16:42/M
    161    Laura Kilrain                     East Islip  NY        236    46   F      13 45-49               51:55.4     16:45/M
    162    Melissa High                      East Islip  NY        406    42   F      11 40-44               51:55.6     16:45/M
    163    Jayme High                        East Islip  NY        408     4   F       5  1-11               51:55.8     16:45/M
    164    Iris Kirsh                        Setauket  NY          347    62   F       3 60-64               53:31.2     17:16/M
    165    Unknown Partic. 364                                     364         M       1  0- 0               53:53.5     17:23/M
    166    Allison Lockhart                  Stony Brook  NY       240    40   F      12 40-44               54:06.9     17:27/M
    167    Erin Sexton                       Miller Place  NY      286     9   F       6  1-11               55:15.1     17:49/M
    168    Britta Sexton                     Miller Place  NY      283    14   F       8 12-14               55:27.9     17:53/M
    169    Julia Rossback                    Commack  NY           278    12   F       9 12-14               55:28.5     17:54/M
    170    Brianna Rossback                  Commack  NY           276    15   F       6 15-19               55:29.3     17:54/M
    171    Erika Sexton                      Miller Place  NY      285    45   F      14 45-49               55:29.4     17:54/M