OFC 5k 10k 2016

Overall Finish List

April 23, 2016


Results provided by Just Finish Systems Inc., Course measurements handled by Race Director Just Finish Systems Inc
10k

5k

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Dave Desalvo                      Massapequa  NY        511    24   M       1 Top Fin             18:02.5      5:49/M
      2    Daniel Dern                       Shirley  NY           584    50   M       1 50-59               18:07.4      5:51/M
      3    Ben Vitale                        Ronkonkoma  NY        559    36   M       1 30-39               21:35.8      6:58/M
      4    Donna McMahon                     Farmingdale  NY       533    46   F       1 Top Fin             21:47.8      7:02/M
      5    Matthew Hasday                    Rockville Centre  N   521    23   M       1 20-29               22:27.5      7:15/M
      6    Brandon Gruffi                    Selden  NY            520    23   M       2 20-29               22:29.6      7:15/M
      7    Brian Ralph                       Smithtown  NY         544    22   M       3 20-29               22:49.1      7:22/M
      8    Scott Froum                       New York  NY          518    41   M       1 40-49               22:49.8      7:22/M
      9    Cody Caligiuri                    East Islip  NY        509    23   M       4 20-29               23:09.1      7:28/M
     10    Bailey Weightman                  Port Jefferson  NY    562    23   F       1 20-29               23:20.6      7:32/M
     11    Sarah Dern                        Shirley  NY           583    16   F       1 15-19               23:29.1      7:35/M
     12    Max Sanacore                      Bellmore  NY          551    26   M       5 20-29               23:41.1      7:38/M
     13    Helen Ong                         New York  NY          542    24   F       2 20-29               23:52.5      7:42/M
     14    Robert Klink                      Selden  NY            526    22   M       6 20-29               24:41.1      7:58/M
     15    Kimberly Kostin                   Babylon  NY           573    26   F       3 20-29               24:56.4      8:03/M
     16    Samir Lilkney                     Jericho  NY           582    26   M       7 20-29               25:48.6      8:19/M
     17    Dennis Andreopoulos               New Hyde Park  NY     502    26   M       8 20-29               26:16.3      8:28/M
     18    Ziwei Gao                         Islip Terrace  NY     519    25   F       4 20-29               26:21.2      8:30/M
     19    Aaron Bellis                      Kew Gardens  NY       578    31   M       2 30-39               26:26.1      8:32/M
     20    Alan Stern                        Rockville Centre  N   586    68   M       1 60-69               26:34.3      8:34/M
     21    Elizabeth Michaels                Hamburg  NY           534    25   F       5 20-29               27:00.5      8:43/M
     22    Stella Christin Stavrou           Prt Jefferson  NY     557    24   F       6 20-29               27:10.4      8:46/M
     23    Luke Zambetti                     Centereach  NY        566    25   M       9 20-29               27:10.6      8:46/M
     24    Megan Sullivan                    West Babylon  NY      589    25   F       7 20-29               27:31.2      8:53/M
     25    Conor O'Brien                     Rensselaer  NY        540    23   F       8 20-29               27:40.8      8:55/M
     26    Roger Meyer                       Sea Cliff  NY         576    69   M       2 60-69               27:49.3      8:58/M
     27    Derek Farber                      Hauppauge  NY         517    24   M      10 20-29               28:14.6      9:06/M
     28    Sean Lee                          Great Neck  NY        527    26   M      11 20-29               28:18.3      9:08/M
     29    Eric Imundo                       Kings Park  NY        585    35   M       3 30-39               28:18.5      9:08/M
     30    Kathleen Malico                   Centerport  NY        530    53   F       1 50-59               28:50.6      9:18/M
     31    Jenna Richardson                  Astoria  NY           546    28   F       9 20-29               28:59.8      9:21/M
     32    John Hopkins                      Seaford  NY           523    47   M       2 40-49               29:27.8      9:30/M
     33    Amanda Skeffington                Islip  NY             555    26   F      10 20-29               29:34.6      9:32/M
     34    Wendy Fang                        Port Jefferson Stat   516    22   F      11 20-29               29:34.6      9:32/M
     35    Thomas Richardson                 Deer Park  NY         572    23   M      12 20-29               29:36.6      9:33/M
     36    Brian McMahon                     Farmingdale  NY       574    60   M       3 60-69               29:50.2      9:37/M
     37    Jennifer Bellis                   Kew Gardens  NY       577    33   F       1 30-39               29:53.3      9:38/M
     38    Robert Malandruccola              Franklin Square  NY   588    39   M       4 30-39               30:25.8      9:49/M
     39    Shannon McKenna                   New York  NY          587    37   F       2 30-39               30:25.8      9:49/M
     40    Thomas Richardson                 Deer Park  NY         547    56   M       2 50-59               30:42.3      9:54/M
     41    Philip Echevarrio                 Great River  NY       515    53   M       3 50-59               30:50.6      9:57/M
     42    Patricia Phalen                   Babylon  NY           593    24   F      12 20-29               30:51.3      9:57/M
     43    Gina Stacknick                    Rocky Point  NY       556    36   F       3 30-39               31:05.3     10:02/M
     44    Maureen Thompson                  Plainview  NY         558    40   F       1 40-49               31:19.7     10:06/M
     45    John Damaskos                     Port Jefferson Stat   567    60   M       4 60-69               32:01.6     10:20/M
     46    Janet Gonzalez                    Manorville  NY        591    53   F       2 50-59               32:17.8     10:25/M
     47    John Spelling                     Bellport  NY          592    54   M       4 50-59               32:27.8     10:28/M
     48    Melissa Bonnet                    Bay Shore  NY         581    36   F       4 30-39               32:53.8     10:36/M
     49    Lili Noah                         Huntington  NY        569    13   F       1  1-14               32:56.6     10:37/M
     50    Eleni Amoroso                     Coram  NY             501    35   F       5 30-39               34:18.8     11:04/M
     51    Micaela Milano                    New York  NY          535    30   F       6 30-39               36:35.1     11:48/M
     52    John Haslbauer                    Port Washington  NY   522    55   M       5 50-59               36:37.2     11:49/M
     53    Victoria West                     Port Jefferson Stat   564    21   F      13 20-29               36:53.8     11:54/M
     54    Jessica Risalvato                 Huntington Station    548    30   F       7 30-39               36:54.2     11:54/M
     55    Alana West                        Port Jefferson Stat   563    23   F      14 20-29               36:55.4     11:55/M
     56    Maryann Dunleavy                  Seaford  NY           513    43   F       2 40-49               38:39.4     12:28/M
     57    Stephanie Asusta                  Staten Island  NY     504    24   F      15 20-29               40:15.8     12:59/M
     58    Jessica Wong                      Stony Brook  NY       568    24   F      16 20-29               40:20.9     13:01/M
     59    Rita O'Dwyer                      St. James  NY         541    28   F      17 20-29               40:23.2     13:02/M
     60    Anya Wolfe                        Stony Brook  NY       565    29   F      18 20-29               40:40.3     13:07/M
     61    Christine Murphy                  Medford  NY           539    36   F       8 30-39               41:27.2     13:22/M
     62    Shane Lawrence                    Oakdale  NY           580    13   M       1  1-14               42:11.5     13:36/M
     63    Denise Echevarrio                 Great River  NY       514    54   F       3 50-59               43:12.9     13:56/M
     64    Nicolina Risco                    Mount Sinai  NY       549    20   F      19 20-29               46:19.6     14:56/M
     65    Michelle D'Angelo                 Stonybrook  NY        510    25   F      20 20-29               46:21.8     14:57/M
     66    Nabamita Kanjilal                 Port Jefferson Stat   525    24   F      21 20-29             1:01:13.2     19:45/M
     67    Jimmy Shak                        Brooklyn  NY          552    24   M      13 20-29             1:01:24.5     19:48/M
     68    Daniela Lucero                    Central Islip  NY     529    33   F       9 30-39             1:06:57.4     21:36/M



 
Top

10k

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Joshua Jastemski                  Medford  NY           524    36   M       1 Top Fin             37:15.6      6:00/M
      2    Gregory Shank                     St. James  NY         553    25   M       1 20-29               40:42.9      6:34/M
      3    Matthew Kahn                      Port Jefferson  NY    575    25   M       2 20-29               41:13.6      6:39/M
      4    Michael Minerva                   Sayville  NY          536    44   M       1 40-49               45:54.6      7:24/M
      5    Douglas Lovos                     Brentwood  NY         528    28   M       3 20-29               48:00.4      7:45/M
      6    Kimberly Bruno                    Holbrook  NY          508    27   F       1 Top Fin             51:22.9      8:17/M
      7    Grace Moran                       Ronkonkoma  NY        537    31   F       1 30-39               52:03.1      8:24/M
      8    Erin Beach                        Commack  NY           505    23   F       1 20-29               52:14.7      8:25/M
      9    Jerry Crennan                     Patchogue  NY         590    58   M       1 50-59               53:56.2      8:42/M
     10    Raymond Bonner                    Middle Island  NY     507    69   M       1 60-69               54:48.6      8:50/M
     11    Carolyn Sidor                     Mattituck  NY         554    50   F       1 50-59               56:52.9      9:10/M
     12    Christina Mueller                 New York  NY          538    39   F       2 30-39               58:28.5      9:26/M
     13    Regina Parcell Sullivan           East Meadow  NY       543    52   F       2 50-59             1:00:50.5      9:49/M
     14    Susan Vogell                      Port Washington  NY   561    41   F       1 40-49             1:02:04.7     10:01/M
     15    Christine Dellavalle              Oakdale  NY           579    36   F       3 30-39             1:02:12.1     10:02/M
     16    Deirdre Bambrick-Oriani           Baldwin  NY           571    58   F       3 50-59             1:02:41.7     10:07/M
     17    Megan Bennett                     Holbrook  NY          506    26   F       2 20-29             1:13:44.2     11:54/M
     18    Nicole Drepaniotis                Hauppauge  NY         512    39   F       4 30-39             1:13:44.2     11:54/M