Port Jeff Brewery 15k 2016

Open

Overall Finish List

October 09, 2016


Results provided by Just Finish Systems Inc., Course measurements by Race Director Just Finish Systems Inc
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Chris Steenkamer                  Rising Sun  MD        807    22   M       1 Top Fin             55:58.8      6:01/M
      2    Christopher Koegel                Malverne  NY          451    33   M       2 Top Fin             56:37.4      6:05/M
      3    Tom Holowka                       Setauket  NY          397    31   M       3 Top Fin             57:32.5      6:11/M
      4    Edward Murray                     Bellmore  NY          614    31   M       1 30-34               59:10.5      6:22/M
      5    Stefan Judex                      Prt Jefferson  NY     420    47   M       1 Top Fin           1:00:20.9      6:29/M
      6    Anthony Ricevuto                  West Sayville  NY     695    41   M       2 Top Fin           1:00:53.2      6:33/M
      7    Heather Williams                  Centerport  NY        888    41   F       1 Top Fin           1:00:55.6      6:33/M
      8    Joshua Jastemski                  Medford  NY           416    37   M       1 35-39             1:02:16.9      6:42/M
      9    Andrew Wilson                     Greenlawn  NY         892    47   M       3 Top Fin           1:02:42.2      6:45/M
     10    Betsy Eickelberg                  Leonia  NJ            235    24   F       2 Top Fin           1:03:30.3      6:50/M
     11    Jeff Steinberg                    Westbury  NY          809    55   M       1 55-59             1:04:11.3      6:54/M
     12    Matthew Smith                     Brooklyn  NY          785    30   M       2 30-34             1:04:21.2      6:55/M
     13    Michael Lewis                     Prt Washingtn  NY     493    43   M       1 40-44             1:04:38.9      6:57/M
     14    Stefanie Braun                    Dix Hills  NY          76    26   F       3 Top Fin           1:04:44.8      6:58/M
     15    Kevin Gill                        Carle Place  NY       316    44   M       2 40-44             1:04:47.5      6:58/M
     16    Kayla Kenda                       Sayville  NY          438    28   F       1 25-29             1:04:48.2      6:58/M
     17    Robert Votruba                    Garden City  NY       861    44   M       3 40-44             1:04:54.1      6:59/M
     18    Tom Youngs                        Stony Brook  NY       911    38   M       2 35-39             1:05:07.7      7:00/M
     19    Joshua Parsons                    Lynbrook  NY          654    32   M       3 30-34             1:05:20.5      7:02/M
     20    Joe Marinaccio                    Oakdale  NY           539    46   M       1 45-49             1:05:39.8      7:04/M
     21    Alan Baisch                       Selden  NY             27    55   M       2 55-59             1:05:46.4      7:04/M
     22    Domenico Crocenzi                 Babylon  NY           160    42   M       4 40-44             1:05:51.6      7:05/M
     23    Bill Fleming                      Northport  NY         278    58   M       3 55-59             1:05:54.5      7:05/M
     24    Shawn Garbien                     Prt Washingtn  NY     304    39   M       3 35-39             1:05:58.5      7:06/M
     25    Michael Di Lisio                  Shoreham  NY          202    54   M       1 50-54             1:06:14.5      7:07/M
     26    Kenneth Abell                     Prt Washingtn  NY       2    42   M       5 40-44             1:06:23.5      7:08/M
     27    William Sparke III                Plainview  NY         794    40   M       6 40-44             1:06:57.5      7:12/M
     28    Rafa Molina                       Mastic  NY            597    41   M       7 40-44             1:07:06.5      7:13/M
     29    Ryan Lewis                        Garden City  NY       492    40   M       8 40-44             1:07:25.3      7:15/M
     30    Joseph Sottile                    Prt Washingtn  NY     793    41   M       9 40-44             1:07:29.8      7:15/M
     31    Joseph Roderick                   Bohemia  NY           704    44   M      10 40-44             1:07:50.1      7:18/M
     32    Brian Brydon                      Brooklyn  NY           98    32   M       4 30-34             1:07:59.7      7:19/M
     33    Kelly Grosskurth                  Washington  DC        343    26   F       2 25-29             1:08:18.5      7:21/M
     34    Timothy Henderson                 Sayville  NY          377    47   M       2 45-49             1:08:26.6      7:22/M
     35    Derrick Edwin                     Lindenhurst  NY       234    38   M       4 35-39             1:08:30.9      7:22/M
     36    Connor Harvey                     Coram  NY             370    27   M       1 25-29             1:08:34.2      7:22/M
     37    John Oakley                       Bayport  NY           626    55   M       4 55-59             1:08:52.7      7:24/M
     38    Mark Sheridan                     Rocky Point  NY       770    45   M       3 45-49             1:08:59.3      7:25/M
     39    Jennifer Charvat                  Patchogue  NY         129    43   F       1 Top Fin           1:09:01.5      7:25/M
     40    Kc Brett                          Port Jeff Sta  NY      86    56   M       5 55-59             1:09:01.7      7:25/M
     41    Jessica Petrina                   Selden  NY            663    34   F       1 30-34             1:09:02.1      7:25/M
     42    Steven Toto                       Hauppauge  NY         844    43   M      11 40-44             1:09:21.5      7:27/M
     43    Eric Israel                       Holbrook  NY          411    39   M       5 35-39             1:09:23.6      7:28/M
     44    Joe Scholz                        Smithtown  NY         750    35   M       6 35-39             1:09:48.9      7:30/M
     45    Raymond Williams                  Smithtown  NY         887    24   M       1 21-24             1:09:55.2      7:31/M
     46    Ben Brinkmann                     Bayport  NY            89    39   M       7 35-39             1:09:55.5      7:31/M
     47    Joseph Tloczkowski                Holbrook  NY          837    40   M      12 40-44             1:10:09.5      7:33/M
     48    Frank Tripoli                     Melville  NY          847    39   M       8 35-39             1:10:14.5      7:33/M
     49    Bill Mazza                        W Gilgo Beach  NY     554    54   M       2 50-54             1:10:21.7      7:34/M
     50    Samantha Gesuele                  Deer Park  NY         312    36   F       1 35-39             1:10:25.6      7:34/M
     51    Martha Delgado                    Central Islip  NY     927    40   F       2 Top Fin           1:10:51.7      7:37/M
     52    David Grosskurth                  Dix Hills  NY         342    57   M       6 55-59             1:10:52.5      7:37/M
     53    Erin Grosskurth                   Silver Spring  MD     344    23   F       1 21-24             1:10:53.7      7:37/M
     54    Marc Mandello                     Lake Grove  NY        530    38   M       9 35-39             1:10:57.4      7:38/M
     55    Joe Meyer                         Central Islip  NY     583    31   M       5 30-34             1:10:58.2      7:38/M
     56    Jay Senzatimore                   Merrick  NY           762    44   M      13 40-44             1:11:09.8      7:39/M
     57    Steven Amoroso                    Greenlawn  NY           9    49   M       4 45-49             1:11:18.9      7:40/M
     58    Daniel Dunmire                    Stony Brook  NY       221    54   M       3 50-54             1:11:26.2      7:41/M
     59    Ryan Dassau                       Nesconset  NY         176    38   M      10 35-39             1:11:28.7      7:41/M
     60    Michael Minerva                   Sayville  NY          589    45   M       5 45-49             1:11:35.2      7:42/M
     61    John Greene                       Dix Hills  NY         935    55   M       7 55-59             1:11:44.2      7:43/M
     62    Michael Solarsh                   Tuckahoe  NY          791    26   M       2 25-29             1:11:47.1      7:43/M
     63    Bill Mullaney                     Oakdale  NY           608    51   M       4 50-54             1:11:48.7      7:43/M
     64    Mimi Blake                        Stamford  CT           55    44   F       3 Top Fin           1:12:01.5      7:45/M
     65    Matt Devincenzo                   Prt Jefferson  NY     199    51   M       5 50-54             1:12:18.4      7:46/M
     66    Tyler Yarema                      Setauket  NY          903    26   M       3 25-29             1:12:25.5      7:47/M
     67    John Ledda                        Miller Place  NY      484    46   M       6 45-49             1:12:38.2      7:49/M
     68    Mark Ogden                        Selden  NY            633    54   M       6 50-54             1:12:44.7      7:49/M
     69    Brian Axman                       Nesconset  NY          25    39   M      11 35-39             1:12:47.7      7:50/M
     70    Frank Sicari                      Setauket  NY          772    26   M       4 25-29             1:12:47.7      7:50/M
     71    John Filacchione                  Smithtown  NY         271    46   M       7 45-49             1:12:48.3      7:50/M
     72    Justin Appel                      Merrick  NY            16    29   M       5 25-29             1:12:57.9      7:51/M
     73    Craig Brekne                      Selden  NY             80    29   M       6 25-29             1:13:02.3      7:51/M
     74    Jim Morris                        Northport  NY         603    54   M       7 50-54             1:13:03.2      7:51/M
     75    Jann Stavro                       East Setauket  NY     805    27   M       7 25-29             1:13:13.3      7:52/M
     76    Michael Brady                     Kings Park  NY         75    48   M       8 45-49             1:13:33.8      7:55/M
     77    Mark Stearns                      Stony Brook  NY       806    43   M      14 40-44             1:13:34.8      7:55/M
     78    Peter Tortorici                   Hauppauge  NY         843    37   M      12 35-39             1:13:40.5      7:55/M
     79    John Obrien                       East Moriches  NY     627    44   M      15 40-44             1:13:43.3      7:56/M
     80    Brian Karp                        Stony Brook  NY       428    45   M       9 45-49             1:13:43.5      7:56/M
     81    Stephen Rankel                    Huntingtn Sta  NY     682    39   M      13 35-39             1:13:49.7      7:56/M
     82    Joseph Wilkonski                  Deer Park  NY         926    46   M      10 45-49             1:13:53.7      7:57/M
     83    Jeffrey Krabel                    Rocky Point  NY       934    46   M      11 45-49             1:13:56.1      7:57/M
     84    Philip Rybecky                    Prt Washingtn  NY     728    58   M       8 55-59             1:14:10.4      7:58/M
     85    Brian Dell                        Melville  NY          186    39   M      14 35-39             1:14:15.7      7:59/M
     86    Don Winters                       East Setauket  NY     894    56   M       9 55-59             1:14:20.4      8:00/M
     87    John Cipriani II                  Washington  DC        139    29   M       8 25-29             1:14:21.8      8:00/M
     88    Jon Sanneman                      Rockville Ctr  NY     735    39   M      15 35-39             1:14:22.5      8:00/M
     89    Tommy Nettuno                     Babylon  NY           620    46   M      12 45-49             1:14:30.5      8:01/M
     90    Allison Waka                      Lake Ronkonkoma  NY   865    26   F       3 25-29             1:14:30.6      8:01/M
     91    Brian Boucher                     Westfield  NJ          69    34   M       6 30-34             1:14:35.5      8:01/M
     92    James McAleer                     North Babylon  NY     555    40   M      16 40-44             1:14:43.5      8:02/M
     93    Lesli Hiller                      New Hyde Park  NY     385    50   F       1 50-54             1:14:48.5      8:03/M
     94    Ken Ruskin                        Prt Washingtn  NY     724    45   M      13 45-49             1:15:03.3      8:04/M
     95    Mark Knott                        Smithtown  NY         448    57   M      10 55-59             1:15:05.3      8:04/M
     96    Thomas Irving                     Greenlawn  NY         410    28   M       9 25-29             1:15:09.2      8:05/M
     97    Joanne Digraziano                 Smithtown  NY         206    52   F       2 50-54             1:15:15.8      8:05/M
     98    Kenny Swierupski                  Kew Gardens  NY       819    34   M       7 30-34             1:15:17.3      8:06/M
     99    Michael Napolitano                S Huntington  NY      615    52   M       8 50-54             1:15:26.9      8:07/M
    100    Luke Gasquez                      Massapequa Pk  NY     308    35   M      16 35-39             1:15:30.5      8:07/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    James Kirby                       Bayport  NY           442    45   M      14 45-49             1:15:33.5      8:07/M
    102    Daniel Thieke                     Wantagh  NY           828    42   M      17 40-44             1:15:34.9      8:08/M
    103    Lisa Markowitz                    Saint James  NY       541    56   F       1 55-59             1:15:36.8      8:08/M
    104    Nicolle Zeman                     Miller Place  NY      915    43   F       1 40-44             1:15:45.8      8:09/M
    105    Erick Rosales                     Sayville  NY          920    45   M      15 45-49             1:15:49.6      8:09/M
    106    Olga Greene                       Lake Grove  NY        336    49   F       1 45-49             1:15:53.8      8:10/M
    107    Christine Borella                 Saint James  NY        67    23   F       2 21-24             1:15:53.9      8:10/M
    108    Kenneth Faltischek                Prt Washingtn  NY     245    42   M      18 40-44             1:15:58.5      8:10/M
    109    Thomas Leninger                   Rockville Ctr  NY     486    29   M      10 25-29             1:16:00.2      8:10/M
    110    John Sinclair                     Prt Washingtn  NY     781    45   M      16 45-49             1:16:13.9      8:12/M
    111    Timothy Carey                     Prt Jefferson  NY     114    39   M      17 35-39             1:16:16.5      8:12/M
    112    Eric Wilberg                      Setauket  NY          884    35   M      18 35-39             1:16:18.8      8:12/M
    113    Jim Arnone                        Westhampton  NY        20    62   M       1 60-64             1:16:19.5      8:12/M
    114    Mary Lenzi                        Hauppauge  NY         488    56   F       2 55-59             1:16:19.6      8:12/M
    115    Chris Vachris                     Setauket  NY          855    52   M       9 50-54             1:16:33.9      8:14/M
    116    James Kehoe                       Northport  NY         432    64   M       2 60-64             1:16:34.5      8:14/M
    117    John Novak                        Fresh Meadows  NY     622    57   M      11 55-59             1:16:42.5      8:15/M
    118    Brian Taranto                     Prt Jefferson  NY     820    38   M      19 35-39             1:16:42.5      8:15/M
    119    Edward Harvet                     Richmond Hill  NY     367    24   M       2 21-24             1:16:45.3      8:15/M
    120    Vasken Kazandjian                 E Northport  NY       430    43   M      19 40-44             1:17:04.8      8:17/M
    121    Theresa Gannon                    Farmingdale  NY       303    29   F       4 25-29             1:17:25.9      8:19/M
    122    Matthew Loesch                    Garden City  NY       503    38   M      20 35-39             1:17:36.1      8:21/M
    123    James Connell                     Wading River  NY      155    37   M      21 35-39             1:17:36.8      8:21/M
    124    David Murcott                     East Norwich  NY      609    45   M      17 45-49             1:17:37.3      8:21/M
    125    Dan Perlmutter                    Setauket  NY          661    37   M      22 35-39             1:17:38.1      8:21/M
    126    Terence McCormick                 Lindenhurst  NY       557    56   M      12 55-59             1:17:41.3      8:21/M
    127    Michael Chanzis                   East Meadow  NY       128    28   M      11 25-29             1:17:41.4      8:21/M
    128    Dee Vogt                          Huntington  NY        858    56   F       3 55-59             1:17:45.2      8:22/M
    129    Ira Kaplan                        East Meadow  NY       427    46   M      18 45-49             1:17:57.7      8:23/M
    130    Noal Goldfarb                     Prt Washingtn  NY     324    48   M      19 45-49             1:17:59.2      8:23/M
    131    Susann Cuccia                     Port Jeff Sta  NY     167    49   F       2 45-49             1:18:04.4      8:24/M
    132    Al Zenie                          Long Beach  NY        916    27   M      12 25-29             1:18:09.3      8:24/M
    133    David Parker                      Sound Beach  NY       652    52   M      10 50-54             1:18:22.4      8:26/M
    134    Patrick Brennan                   Mastic Beach  NY       82    40   M      20 40-44             1:18:29.5      8:26/M
    135    M Martino                         Greenlawn  NY         547    26   F       5 25-29             1:18:32.8      8:27/M
    136    Adriana Staiano                   East Meadow  NY       800    54   F       3 50-54             1:18:35.3      8:27/M
    137    John Manitta                      Wading River  NY      534    50   M      11 50-54             1:18:41.9      8:28/M
    138    Charles Regulinski                Setauket  NY          689    37   M      23 35-39             1:18:46.2      8:28/M
    139    William Herbert                   Smithtown  NY         379    57   M      13 55-59             1:18:46.5      8:28/M
    140    Sean Alexander                    E Northport  NY         4    38   M      24 35-39             1:18:51.7      8:29/M
    141    Pete Mahnken                      Port Jeff Sta  NY     523    43   M      21 40-44             1:19:00.2      8:30/M
    142    Jen Morgo                         Holtsville  NY        602    47   F       3 45-49             1:19:01.5      8:30/M
    143    John Clifford                     Seaford  NY           148    55   M      14 55-59             1:19:01.9      8:30/M
    144    Jarrett Hettena                   Commack  NY           381    41   M      22 40-44             1:19:02.3      8:30/M
    145    Brian Ryniker                     Sea Cliff  NY         730    40   M      23 40-44             1:19:04.7      8:30/M
    146    Brittany Caronti                  Holbrook  NY          118    26   F       6 25-29             1:19:06.3      8:30/M
    147    Robert Hardie                     E Northport  NY       359    52   M      12 50-54             1:19:26.9      8:32/M
    148    Christine Amato                   Miller Place  NY        8    42   F       2 40-44             1:19:27.1      8:33/M
    149    Daniel Hartmann                   Bellport  NY          364    38   M      25 35-39             1:19:27.7      8:33/M
    150    Pierce Lydon                      Middle Vlg  NY        515    27   M      13 25-29             1:19:33.4      8:33/M
    151    Jon-Michael Frisch                Farmingville  NY      295    41   M      24 40-44             1:19:37.3      8:34/M
    152    Christopher Boundy                Coram  NY              71    37   M      26 35-39             1:19:45.5      8:35/M
    153    Sean Mahoney                      Smithtown  NY         524    39   M      27 35-39             1:19:53.5      8:35/M
    154    Katie Mitchell                    Bohemia  NY           593    37   F       2 35-39             1:19:57.5      8:36/M
    155    Christopher Dowd                  Nesconset  NY         212    41   M      25 40-44             1:19:58.5      8:36/M
    156    Ed Sekula                         North Babylon  NY     760    44   M      26 40-44             1:20:00.1      8:36/M
    157    Amyee St. Pierre                  Hauppauge  NY         799    46   F       4 45-49             1:20:00.8      8:36/M
    158    Jennifer Digaetano                Oakdale  NY           205    42   F       3 40-44             1:20:17.6      8:38/M
    159    Patrick McQuade                   Smithtown  NY         573    48   F       5 45-49             1:20:21.8      8:38/M
    160    Patrick Cocks                     Northport  NY         150    42   M      27 40-44             1:20:22.5      8:38/M
    161    John Doyle                        Sound Beach  NY       215    44   M      28 40-44             1:20:36.9      8:40/M
    162    Kerri Devaney                     Brooklyn  NY          198    43   F       4 40-44             1:20:44.2      8:41/M
    163    James Steigele                    Ronkonkoma  NY        808    35   M      28 35-39             1:21:10.1      8:44/M
    164    Robert Mosca                      Port Jeff Sta  NY     605    30   M       8 30-34             1:21:10.7      8:44/M
    165    Tom St John                       Port Jeff Sta  NY     798    36   M      29 35-39             1:21:11.1      8:44/M
    166    Heather Lynch                     Prt Jefferson  NY     518    38   F       3 35-39             1:21:14.6      8:44/M
    167    Matt Eisaman                      Prt Jefferson  NY     236    38   M      30 35-39             1:21:15.2      8:44/M
    168    Craig Bizjak                      Basking Ridge  NJ      52    54   M      13 50-54             1:21:17.5      8:44/M
    169    Elena Fezza                       Smithtown  NY         268    36   F       4 35-39             1:21:28.5      8:46/M
    170    Dianne Finneran                   Smithtown  NY         272    50   F       4 50-54             1:21:29.6      8:46/M
    171    Grace Healy                       Bellport  NY          373    24   F       3 21-24             1:21:32.5      8:46/M
    172    Jamie Paterson                    Kings Park  NY        657    54   F       5 50-54             1:21:32.7      8:46/M
    173    Michael Edmonds                   Saint James  NY       231    30   M       9 30-34             1:21:35.2      8:46/M
    174    Francis Ricigliano                Garden City  NY       696    53   M      14 50-54             1:21:37.4      8:47/M
    175    Matthew Barnabee                  Middle Island  NY      31    31   M      10 30-34             1:21:37.8      8:47/M
    176    Allison Maue                      Northport  NY         550    42   F       5 40-44             1:21:40.3      8:47/M
    177    John Ferrante                     S Huntington  NY      259    52   M      15 50-54             1:21:41.8      8:47/M
    178    Matt Wells                        Mount Sinai  NY       879    39   M      31 35-39             1:21:50.3      8:48/M
    179    Christopher Smith                 Oceanside  NY         784    35   M      32 35-39             1:21:57.5      8:49/M
    180    Jan Dittmar                       West Sayville  NY     210    34   M      11 30-34             1:22:00.5      8:49/M
    181    Frank Wilson                      Setauket  NY          893    51   M      16 50-54             1:22:08.8      8:50/M
    182    Christopher Thompson              West Islip  NY        830    52   M      17 50-54             1:22:10.3      8:50/M
    183    John Famiglietti                  Wantagh  NY           246    43   M      29 40-44             1:22:13.8      8:50/M
    184    Ilya Marmur                       Prt Washingtn  NY     542    36   M      33 35-39             1:22:16.2      8:51/M
    185    Jeffrey Reynolds                  Hauppauge  NY         693    50   M      18 50-54             1:22:22.3      8:51/M
    186    Andrew Malenda                    Long Island City  N   925    40   M      30 40-44             1:22:24.1      8:52/M
    187    Dan Roach                         Sound Beach  NY       701    42   M      31 40-44             1:22:24.3      8:52/M
    188    Dominick Delorenzo                Lk Ronkonkoma  NY     187    48   M      20 45-49             1:22:31.6      8:52/M
    189    Micah Korn                        S Huntington  NY      455    46   M      21 45-49             1:22:32.2      8:52/M
    190    Tim Reilly                        Shirley  NY           929    31   M      12 30-34             1:22:32.8      8:52/M
    191    Lauren Wellems                    Blue Point  NY        878    32   F       2 30-34             1:22:32.8      8:52/M
    192    Kelly MacKay                      Long Beach  NY        520    31   F       3 30-34             1:22:41.2      8:53/M
    193    Jaclyn Zuccaro                    Bohemia  NY           918    35   F       5 35-39             1:22:41.4      8:53/M
    194    Kim Sims                          Seaford  NY           777    33   F       4 30-34             1:22:42.3      8:54/M
    195    Robert Hindebrand                 Long Beach  NY        386    30   M      13 30-34             1:22:42.8      8:54/M
    196    Daniel Murphy                     Lake Grove  NY        612    50   M      19 50-54             1:22:52.8      8:55/M
    197    Katy Schomburg                    Centerport  NY        751    36   F       6 35-39             1:22:59.7      8:55/M
    198    Anthony Devito                    Huntington  NY        200    47   M      22 45-49             1:23:00.1      8:55/M
    199    Barry Goodman                     Plainview  NY         327    44   M      32 40-44             1:23:01.9      8:56/M
    200    Jose Mendez                       Woodside  NY          579    39   M      34 35-39             1:23:04.2      8:56/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    201    Karen Martella                    Smithtown  NY         543    36   F       7 35-39             1:23:06.2      8:56/M
    202    Nicole Taylor                     Nesconset  NY         822    38   F       8 35-39             1:23:06.3      8:56/M
    203    Dan Ryan                          Nesconset  NY         727    29   M      14 25-29             1:23:09.5      8:56/M
    204    Steve Liuzzo                      Smithtown  NY         501    56   M      15 55-59             1:23:13.6      8:57/M
    205    David Maschke                     East Moriches  NY     548    51   M      20 50-54             1:23:15.6      8:57/M
    206    Patrick Fallot                    Amityville  NY        244    27   M      15 25-29             1:23:18.6      8:57/M
    207    Dennis Gowen                      Massapequa Pk  NY     331    54   M      21 50-54             1:23:27.2      8:58/M
    208    John McKenna                      Greenlawn  NY         568    47   M      23 45-49             1:23:32.3      8:59/M
    209    Molly Cleary                      New York  NY          146    28   F       7 25-29             1:23:34.6      8:59/M
    210    Emily Brown                       New York  NY           95    27   F       8 25-29             1:23:41.6      9:00/M
    211    Benjamin Beavers                  Amityville  NY         36    43   M      33 40-44             1:23:43.3      9:00/M
    212    Caitlin Harley                    Astoria  NY           360    29   F       9 25-29             1:23:46.2      9:00/M
    213    Kevin Boone                       Bay Shore  NY          64    48   M      24 45-49             1:23:54.9      9:01/M
    214    Michael Fee                       Northport  NY         251    52   M      22 50-54             1:23:56.8      9:02/M
    215    Kimberly Bruno                    Holbrook  NY           97    27   F      10 25-29             1:24:03.5      9:02/M
    216    Jill Loveland                     Long Beach  NY        510    30   F       5 30-34             1:24:04.1      9:02/M
    217    Michael Russell                   Larchmont  NY         725    44   M      34 40-44             1:24:04.5      9:02/M
    218    Trisha Sicurella                  Holbrook  NY          773    38   F       9 35-39             1:24:07.8      9:03/M
    219    Gian Gianfrancesco                Massapequa  NY        313    47   M      25 45-49             1:24:17.5      9:04/M
    220    Sean Anderson                     Huntington  NY         10    51   M      23 50-54             1:24:35.4      9:06/M
    221    David Frisone                     New Hyde Park  NY     298    71   M       1 70-74             1:24:39.5      9:06/M
    222    Katelyn Boyle                     Speonk  NY             72    24   F       4 21-24             1:24:39.8      9:06/M
    223    Mary Kroebel                      Oakdale  NY           462    52   F       6 50-54             1:24:39.9      9:06/M
    224    Dan Mitaro                        New York  NY          592    29   M      16 25-29             1:24:41.1      9:06/M
    225    Glenn Morse                       Massapequa  NY        604    67   M       1 65-69             1:24:48.9      9:07/M
    226    Sharon Philbrick                  Port Jeff  NY         932    38   F      10 35-39             1:24:49.9      9:07/M
    227    Vera Fichtelberg                  New York  NY          269    26   F      11 25-29             1:24:51.1      9:07/M
    228    Steve Burtless                    Saint James  NY       100    44   M      35 40-44             1:24:58.6      9:08/M
    229    Gabrielle Meier                   Smithtown  NY         577    36   F      11 35-39             1:25:12.5      9:10/M
    230    Chanel Tillman                    Astoria  NY           835    34   F       6 30-34             1:25:13.1      9:10/M
    231    Neeranjan Paray                   Mount Sinai  NY       647    53   M      24 50-54             1:25:14.1      9:10/M
    232    Jason Sapper                      East Setauket  NY     931    26   M      17 25-29             1:25:19.2      9:10/M
    233    Larry Brown                       Oyster Bay  NY         93    59   M      16 55-59             1:25:20.8      9:11/M
    234    Leah Jantzen                      Setauket  NY          413    43   F       6 40-44             1:25:28.4      9:11/M
    235    Walter Ingram                     Kings Park  NY        406    49   M      26 45-49             1:25:29.1      9:12/M
    236    Michael Jantzen                   Setauket  NY          414    35   M      35 35-39             1:25:29.3      9:12/M
    237    Danna Castiglia                   Merrick  NY           121    45   F       6 45-49             1:25:30.6      9:12/M
    238    Joyce Ingram                      Kings Park  NY        407    49   F       7 45-49             1:25:32.2      9:12/M
    239    Curtis Fotiades                   Prt Jefferson  NY     286    30   M      14 30-34             1:25:32.2      9:12/M
    240    Jennifer Jarit                    Mount Sinai  NY       415    40   F       7 40-44             1:25:33.1      9:12/M
    241    Stephanie May                     Rocky Point  NY       553    23   F       5 21-24             1:25:43.9      9:13/M
    242    Lauren Boyle                      Miller Place  NY       73    25   F      12 25-29             1:25:44.1      9:13/M
    243    Gary Plotkin                      Plainview  NY         673    43   M      36 40-44             1:25:46.7      9:13/M
    244    Jennifer Dukofsky                 Hauppauge  NY         218    42   F       8 40-44             1:25:47.5      9:13/M
    245    Katherine Loiacono                Kings Park  NY        506    26   F      13 25-29             1:25:47.9      9:13/M
    246    James Campbell                    Woodside  NY          109    26   M      18 25-29             1:26:00.1      9:15/M
    247    Brian Ettinger                    Wantagh  NY           242    41   M      37 40-44             1:26:07.6      9:16/M
    248    John Cipriani                     Wading River  NY      137    58   M      17 55-59             1:26:18.3      9:17/M
    249    John Furlong                      Huntington  NY        302    69   M       2 65-69             1:26:21.6      9:17/M
    250    Joseph Mareci                     Syosset  NY           537    43   M      38 40-44             1:26:23.6      9:17/M
    251    Mark Jackett                      Prt Jefferson  NY     412    42   M      39 40-44             1:26:24.3      9:17/M
    252    Joseph Lazzaro                    Ridge  NY             481    71   M       2 70-74             1:26:28.4      9:18/M
    253    Jennifer Saltzman                 Nesconset  NY         734    44   F       9 40-44             1:26:31.7      9:18/M
    254    Ann Marie Nedell                  Kings Park  NY        616    38   F      12 35-39             1:26:35.1      9:19/M
    255    Dennis Fediw                      Williston Pk  NY      250    43   M      40 40-44             1:26:35.8      9:19/M
    256    Jamie Dwyer                       Poughkeepsie  NY      227    30   F       7 30-34             1:26:36.5      9:19/M
    257    Brian Fogel                       S Huntington  NY      279    45   M      27 45-49             1:26:39.7      9:19/M
    258    Georgia Carden                    Lake Grove  NY        112    46   F       8 45-49             1:26:41.5      9:19/M
    259    Jason Kornweiss                   Saint James  NY       456    41   M      41 40-44             1:26:42.3      9:19/M
    260    Steven Brennan                    Saint James  NY        83    51   M      25 50-54             1:26:43.1      9:19/M
    261    Lani Wille                        Saint James  NY       886    44   F      10 40-44             1:26:47.5      9:20/M
    262    Elizabeth Moran                   Lindenhurst  NY       599    29   F      14 25-29             1:27:06.9      9:22/M
    263    Joseph Maiorana                   Shirley  NY           526    46   M      28 45-49             1:27:10.7      9:22/M
    264    Anthony Kuczewski                 Wading River  NY      463    57   M      18 55-59             1:27:15.8      9:23/M
    265    Amy Pierce                        Smithtown  NY         670    45   F       9 45-49             1:27:16.2      9:23/M
    266    Nicole Savin                      Patchogue  NY         742    34   F       8 30-34             1:27:24.1      9:24/M
    267    Paul Nelson                       Saint James  NY       618    61   M       3 60-64             1:27:24.6      9:24/M
    268    Susan Webber                      Oakdale  NY           872    39   F      13 35-39             1:27:26.4      9:24/M
    269    David Demilt                      Rockville Ctr  NY     190    45   M      29 45-49             1:27:29.1      9:24/M
    270    Michael Sharp                     Rocky Point  NY       769    49   M      30 45-49             1:27:32.8      9:25/M
    271    Amanda Watral                     Hauppauge  NY         870    31   F       9 30-34             1:27:34.3      9:25/M
    272    Kathleen Wagner                   Huntingtn Sta  NY     864    34   F      10 30-34             1:27:34.6      9:25/M
    273    Kim Boucher                       Westfield  NJ          70    34   F      11 30-34             1:27:42.6      9:26/M
    274    Elizabeth Kelly                   Smithtown  NY         435    43   F      11 40-44             1:27:43.6      9:26/M
    275    Andrew Hafele                     Bay Shore  NY         348    36   M      36 35-39             1:27:54.5      9:27/M
    276    Elizabeth Huggins                 Lindenhurst  NY       400    23   F       6 21-24             1:27:56.1      9:27/M
    277    Christine Harrison                Patchogue  NY         363    41   F      12 40-44             1:27:57.6      9:27/M
    278    Lori Kim Pullman                  Shirley  NY           678    52   F       7 50-54             1:27:58.3      9:28/M
    279    Erika Walker                      Wading River  NY      866    45   F      10 45-49             1:27:58.8      9:28/M
    280    Thomas Tatarian                   Shoreham  NY          821    52   M      26 50-54             1:28:02.3      9:28/M
    281    Nancy Redelman                    Melville  NY          688    46   F      11 45-49             1:28:10.1      9:29/M
    282    Richard Nuss                      Setauket  NY          625    48   M      31 45-49             1:28:10.5      9:29/M
    283    Ryan Fennelly                     Rockville Ctr  NY     256    42   M      42 40-44             1:28:13.7      9:29/M
    284    Amanda Fields                     Coram  NY             270    29   F      15 25-29             1:28:19.8      9:30/M
    285    Kevin Hicks                       Freehold  NY          383    49   M      32 45-49             1:28:22.9      9:30/M
    286    John Lafalce                      Farmingdale  NY       471    42   M      43 40-44             1:28:30.6      9:31/M
    287    Katie Ann Paden                   Islip  NY             642    28   F      16 25-29             1:28:31.9      9:31/M
    288    Rick Koster                       Sayville  NY          457    37   M      37 35-39             1:28:32.6      9:31/M
    289    Dan Hickey                        Merrick  NY           382    56   M      19 55-59             1:28:37.6      9:32/M
    290    Stephen Phillips                  Smithtown  NY         665    49   M      33 45-49             1:28:43.8      9:32/M
    291    Jeffrey Redelman                  Melville  NY          687    49   M      34 45-49             1:28:44.9      9:32/M
    292    Kevin Barry                       Philadelphia  PA       33    32   M      15 30-34             1:29:00.6      9:34/M
    293    Kristen Magliola                  Shoreham  NY          522    25   F      17 25-29             1:29:03.6      9:35/M
    294    Jessica Ciardullo                 Prt Jefferson  NY     135    37   F      14 35-39             1:29:07.1      9:35/M
    295    Catherine Dennehy                 Sayville  NY          192    28   F      18 25-29             1:29:10.6      9:35/M
    296    Debra D'Attolico                  Centereach  NY        177    45   F      12 45-49             1:29:12.8      9:35/M
    297    Ryan McHale                       Port Jeff Sta  NY     565    31   M      16 30-34             1:29:21.5      9:36/M
    298    Augie Hoffmann                    Upton  NY             392    63   M       4 60-64             1:29:24.6      9:37/M
    299    Yolanda Woodard                   North Babylon  NY     900    54   F       8 50-54             1:29:28.3      9:37/M
    300    Brian Byrne                       East Meadow  NY       104    42   M      44 40-44             1:29:29.9      9:37/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    301    Diana Suprenant                   North Babylon  NY     816    43   F      13 40-44             1:29:31.8      9:38/M
    302    Denise Mandolese                  Bethpage  NY          532    41   F      14 40-44             1:29:33.2      9:38/M
    303    Deb Ferry                         Mount Sinai  NY       262    45   F      13 45-49             1:29:33.6      9:38/M
    304    Alison Fenech                     Long Beach  NY        255    36   F      15 35-39             1:29:34.6      9:38/M
    305    Joseph Conklin                    Huntington  NY        154    52   M      27 50-54             1:29:35.4      9:38/M
    306    Ashley Citron                     E Northport  NY       142    26   F      19 25-29             1:29:35.8      9:38/M
    307    Joe Bianco                        Centerport  NY         49    50   M      28 50-54             1:29:39.6      9:38/M
    308    John Antonucci                    Stony Brook  NY        14    51   M      29 50-54             1:29:51.1      9:40/M
    309    Joseph Stapleton                  Miller Place  NY      804    40   M      45 40-44             1:29:51.6      9:40/M
    310    Lorraine McDermott                Smithtown  NY         559    39   F      16 35-39             1:29:51.8      9:40/M
    311    Tara Fitzgerald                   Island Park  NY       275    42   F      15 40-44             1:29:56.3      9:40/M
    312    Christine Edmonds                 Rocky Point  NY       230    53   F       9 50-54             1:30:05.3      9:41/M
    313    Christopher Hull                  Richmond Hill  NY     402    42   M      46 40-44             1:30:06.2      9:41/M
    314    Bill Curcio                       East Meadow  NY       172    28   M      19 25-29             1:30:06.2      9:41/M
    315    Rosalia Butera                    N Massapequa  NY      102    46   F      14 45-49             1:30:08.7      9:42/M
    316    Gerard Birmingham                 Greenlawn  NY          50    36   M      38 35-39             1:30:15.6      9:42/M
    317    Mathew Hegarty                    Prt Washingtn  NY     375    38   M      39 35-39             1:30:25.3      9:43/M
    318    Alan Engelsher                    Huntington  NY        238    59   M      20 55-59             1:30:35.3      9:44/M
    319    Jessica Hill                      E Northport  NY       384    32   F      12 30-34             1:30:35.7      9:44/M
    320    Loreen Pazderka                   Bay Shore  NY         659    28   F      20 25-29             1:30:42.2      9:45/M
    321    Chris Carden                      Lake Grove  NY        113    46   M      35 45-49             1:30:45.3      9:45/M
    322    Dennis Hartmann                   Islip Terrace  NY     365    53   M      30 50-54             1:30:48.8      9:46/M
    323    Noreen Pieper                     Smithtown  NY         669    37   F      17 35-39             1:30:49.2      9:46/M
    324    Mara Cella                        Port Jeff Sta  NY     126    35   F      18 35-39             1:30:49.8      9:46/M
    325    Christine Hartmann                Islip Terrace  NY     366    45   F      15 45-49             1:30:50.5      9:46/M
    326    Terri Ruane                       Farmingdale  NY       719    47   F      16 45-49             1:30:52.3      9:46/M
    327    Joseph Rousseau                   Patchogue  NY         717    33   M      17 30-34             1:31:06.8      9:48/M
    328    Pamela Geisel                     Long Beach  NY        310    28   F      21 25-29             1:31:07.8      9:48/M
    329    Veronica McGoldrick               Wantagh  NY           563    42   F      16 40-44             1:31:12.1      9:48/M
    330    Lisa Grippo                       Commack  NY           340    48   F      17 45-49             1:31:13.6      9:48/M
    331    Jack Shapiro                      Miller Place  NY      768    45   M      36 45-49             1:31:15.3      9:49/M
    332    Kathleen Favale                   East Setauket  NY     249    31   F      13 30-34             1:31:18.3      9:49/M
    333    Kurt Christensen                  Lindenhurst  NY       132    39   M      40 35-39             1:31:18.7      9:49/M
    334    Joseph Savarese                   New York  NY          741    38   M      41 35-39             1:31:20.1      9:49/M
    335    Kelsey Laport                     Holbrook  NY          475    34   F      14 30-34             1:31:20.3      9:49/M
    336    Ryan Dunaske                      Ronkonkoma  NY        219    41   M      47 40-44             1:31:28.5      9:50/M
    337    Wendy Disilvestro                 E Northport  NY       208    48   F      18 45-49             1:31:28.8      9:50/M
    338    Scott Belfield                    Baiting Holw  NY       38    55   M      21 55-59             1:31:31.9      9:50/M
    339    Jennifer Oliveira                 Coram  NY             636    23   F       7 21-24             1:31:36.6      9:51/M
    340    Jay Ratto                         Calverton  NY         684    50   M      31 50-54             1:31:37.6      9:51/M
    341    Kate Ferrante                     Long Beach  NY        260    36   F      19 35-39             1:31:40.5      9:51/M
    342    Brianne Ognibene                  Merrick  NY           634    23   F       8 21-24             1:31:42.1      9:52/M
    343    Louis Cappelli                    East Meadow  NY       111    46   M      37 45-49             1:31:46.3      9:52/M
    344    Mary Passaro                      Huntington  NY        656    50   F      10 50-54             1:31:50.1      9:52/M
    345    Sarah Smith                       Babylon  NY           790    32   F      15 30-34             1:31:54.4      9:53/M
    346    Bernice Garcia                    Centereach  NY        306    42   F      17 40-44             1:31:54.6      9:53/M
    347    Trevor Cudmore                    Bayport  NY           168    50   M      32 50-54             1:31:58.1      9:53/M
    348    Robert Alvarado                   Baldwin  NY             7    62   M       5 60-64             1:32:05.3      9:54/M
    349    Jeanne Brennan                    Hauppauge  NY          85    43   F      18 40-44             1:32:08.5      9:54/M
    350    Scott Gelber                      Port Jeff Station     930    36   M      42 35-39             1:32:11.6      9:55/M
    351    Peter Kelly                       Smithtown  NY         436    44   M      48 40-44             1:32:16.8      9:55/M
    352    Caitlin Ross                      Long Beach  NY        712    30   F      16 30-34             1:32:25.8      9:56/M
    353    Brian Kelly                       Commack  NY           433    41   M      49 40-44             1:32:31.6      9:57/M
    354    Sarah Obrien                      Mount Sinai  NY       628    23   F       9 21-24             1:32:32.6      9:57/M
    355    Dhaneshwar Paray                  Mount Sinai  NY       650    23   M       3 21-24             1:32:32.8      9:57/M
    356    Jenn Despagna                     Huntington  NY        197    53   F      11 50-54             1:32:33.8      9:57/M
    357    Rosa Sapanara                     Massapequa  NY        738    47   F      19 45-49             1:32:37.1      9:58/M
    358    Jennifer Lillis                   Bay Shore  NY         496    27   F      22 25-29             1:32:38.8      9:58/M
    359    Dawn May                          Sea Cliff  NY         552    48   F      20 45-49             1:32:41.8      9:58/M
    360    Pamela Raudsepp                   Fort Salonga  NY      685    55   F       4 55-59             1:32:48.5      9:59/M
    361    Brian Fowkes                      East Moriches  NY     287    36   M      43 35-39             1:32:50.5      9:59/M
    362    Elizabeth Zanolli                 Sayville  NY          913    40   F      19 40-44             1:32:51.1      9:59/M
    363    Maggie Bopp                       Hampton Bays  NY       65    34   F      17 30-34             1:32:51.8      9:59/M
    364    Amy Glase                         Lake Grove  NY        319    33   F      18 30-34             1:32:52.3      9:59/M
    365    Annmarie Lauritsen                Bethpage  NY          479    47   F      21 45-49             1:32:53.2      9:59/M
    366    Gary Robertson                    Bayport  NY           702    47   M      38 45-49             1:32:55.2      9:59/M
    367    Elizabeth Sagarin                 Coram  NY             732    41   F      20 40-44             1:33:07.7     10:01/M
    368    Vanessa Lockel                    Miller Place  NY      502    39   F      20 35-39             1:33:11.6     10:01/M
    369    Frank Hall III                    Selden  NY            352    37   M      44 35-39             1:33:14.8     10:02/M
    370    Jenifer Kirby                     Bayport  NY           441    42   F      21 40-44             1:33:18.7     10:02/M
    371    Brian Webber                      Oakdale  NY           871    40   M      50 40-44             1:33:36.5     10:04/M
    372    Melissa Rothstein                 Baltimore  MD         716    45   F      22 45-49             1:33:39.5     10:04/M
    373    Linda Chan                        Syosset  NY           127    35   F      21 35-39             1:33:52.8     10:06/M
    374    Danielle Baldwin                  Stony Brook  NY        28    30   F      19 30-34             1:33:58.3     10:06/M
    375    Eve Volonakis                     Huntington  NY        859    63   F       1 60-64             1:33:59.1     10:06/M
    376    Katy Forman                       Bayport  NY           283    33   F      20 30-34             1:34:00.1     10:06/M
    377    John Heeg                         Mattituck  NY         374    41   M      51 40-44             1:34:07.5     10:07/M
    378    Jean Nesbitt                      Miller Place  NY      619    57   F       5 55-59             1:34:37.3     10:10/M
    379    Victoria Salerno                  Mount Sinai  NY       733    23   F      10 21-24             1:34:40.1     10:11/M
    380    Claudia Cabanas                   Lindenhurst  NY       105    39   F      22 35-39             1:34:40.8     10:11/M
    381    Michael Edebohls                  E Northport  NY       229    41   M      52 40-44             1:34:49.7     10:12/M
    382    John Guinessey                    Sayville  NY          345    59   M      22 55-59             1:34:50.7     10:12/M
    383    Peggy Delaney                     New Hyde Park  NY     182    59   F       6 55-59             1:34:52.8     10:12/M
    384    Scott Benenati                    Islip Terrace  NY      42    49   M      39 45-49             1:34:54.4     10:12/M
    385    Ryan Blackmore                    Astoria  NY            53    26   M      20 25-29             1:34:56.7     10:12/M
    386    Lewis Thornton                    Medford  NY           832    73   M       3 70-74             1:34:56.7     10:12/M
    387    Jennifer Kim                      Astoria  NY           440    35   F      23 35-39             1:34:56.9     10:12/M
    388    Joe Orofino                       Prt Jefferson  NY     640    45   M      40 45-49             1:35:01.7     10:13/M
    389    Carolyn Orofino                   Prt Jefferson  NY     639    43   F      22 40-44             1:35:02.1     10:13/M
    390    Kevin Edwards                     Islip  NY             233    50   M      33 50-54             1:35:07.4     10:14/M
    391    Gina Cipriani                     Astoria  NY           138    26   F      23 25-29             1:35:10.3     10:14/M
    392    Marie Cordaro                     Shoreham  NY          158    26   F      24 25-29             1:35:11.1     10:14/M
    393    Karen Cotten                      Farmingville  NY      159    60   F       2 60-64             1:35:18.4     10:15/M
    394    John Farrell                      Saint James  NY       247    56   M      23 55-59             1:35:18.4     10:15/M
    395    Elspeth McSweeney                 Prt Jefferson  NY     574    49   F      23 45-49             1:35:19.3     10:15/M
    396    Peter Recupero                    Mount Sinai  NY       686    39   M      45 35-39             1:35:19.3     10:15/M
    397    Briana Sloper                     Williston Pk  NY      783    26   F      25 25-29             1:35:25.2     10:16/M
    398    Janine Biancaniello               Miller Place  NY       47    47   F      24 45-49             1:35:25.2     10:16/M
    399    Amy Sckipp                        Ctr Moriches  NY      753    41   F      23 40-44             1:35:28.1     10:16/M
    400    Michael Ribuffo                   E Northport  NY       694    62   M       6 60-64             1:35:28.8     10:16/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    401    Christine Pinkosh                 Shirley  NY           672    43   F      24 40-44             1:35:29.1     10:16/M
    402    Marguerite Leamey                 Saint James  NY       483    50   F      12 50-54             1:35:35.8     10:17/M
    403    Rudy Rank                         Ctr Moriches  NY      681    49   M      41 45-49             1:35:36.2     10:17/M
    404    Frank Martinez                    Commack  NY           546    59   M      24 55-59             1:35:38.6     10:17/M
    405    Joseph Campisi                    Selden  NY            110    40   M      53 40-44             1:35:44.3     10:18/M
    406    Hubert Keen                       Garden City  NY       431    72   M       4 70-74             1:35:47.4     10:18/M
    407    Jamie Mistretta                   Sound Beach  NY       590    39   F      24 35-39             1:35:47.6     10:18/M
    408    Douglas Lessing                   Blue Point  NY        489    48   M      42 45-49             1:35:51.1     10:18/M
    409    Laura McKellar                    Greenlawn  NY         567    44   F      25 40-44             1:35:59.4     10:19/M
    410    Courtney Godan                    East Islip  NY        323    35   F      25 35-39             1:36:25.3     10:22/M
    411    Jim Lenox                         East Islip  NY        487    41   M      54 40-44             1:36:25.3     10:22/M
    412    Humberto Diaz                     Locust Valley  NY     204    47   M      43 45-49             1:36:27.7     10:22/M
    413    Mara D'Amico                      West Islip  NY        174    36   F      26 35-39             1:36:28.1     10:22/M
    414    Chris Grando                      Islip  NY             334    49   M      44 45-49             1:36:29.3     10:22/M
    415    Susan McKane                      Greenlawn  NY         566    53   F      13 50-54             1:36:29.8     10:22/M
    416    April Rosequist                   Miller Place  NY      711    42   F      26 40-44             1:36:47.7     10:24/M
    417    Paul Kolbusz                      Centereach  NY        452    29   M      21 25-29             1:36:51.6     10:25/M
    418    Seth Meier                        Smithtown  NY         578    37   M      46 35-39             1:36:55.8     10:25/M
    419    Kristine Urea                     Prt Jefferson  NY     854    43   F      27 40-44             1:36:57.5     10:25/M
    420    Michael Wrobel                    Patchogue  NY         902    30   M      18 30-34             1:36:58.8     10:26/M
    421    Dennis Elder                      Sayville  NY          237    61   M       7 60-64             1:37:00.2     10:26/M
    422    Tom Price                         Ctr Moriches  NY      676    54   M      34 50-54             1:37:00.6     10:26/M
    423    Walter Schmidt                    Smithtown  NY         747    63   M       8 60-64             1:37:05.6     10:26/M
    424    John Maiero                       Port Jeff Sta  NY     525    44   M      55 40-44             1:37:12.6     10:27/M
    425    Jd Bredenkamp                     East Setauket  NY      79    36   M      47 35-39             1:37:14.1     10:27/M
    426    Emily Greer                       Rye  NY               337    26   F      26 25-29             1:37:16.5     10:28/M
    427    Sherry Schmidt                    Smithtown  NY         746    62   F       3 60-64             1:37:22.3     10:28/M
    428    Beatriz Rodriguez                 Ridge  NY             705    45   F      25 45-49             1:37:25.3     10:28/M
    429    Kara Hahn                         Setauket  NY          351    45   F      26 45-49             1:37:31.8     10:29/M
    430    John Young                        Ridge  NY             910    63   M       9 60-64             1:37:33.5     10:29/M
    431    Kyle Rose-Louder                  Freeport  NY          708    55   F       7 55-59             1:37:40.4     10:30/M
    432    Mark Younker                      Valley Stream  NY     912    54   M      35 50-54             1:37:40.5     10:30/M
    433    Michael Pam                       Miller Place  NY      645    46   M      45 45-49             1:37:41.2     10:30/M
    434    Eric Mistretta                    Sound Beach  NY       591    41   M      56 40-44             1:37:49.6     10:31/M
    435    Steven Tomasini                   Manorville  NY        840    46   M      46 45-49             1:37:54.8     10:32/M
    436    Gerri Guinessey                   Sayville  NY          346    56   F       8 55-59             1:38:02.8     10:32/M
    437    Theodoros Peikidis                East Meadow  NY       660    28   M      22 25-29             1:38:03.6     10:33/M
    438    Louise Mills-Strasser             Franklin Sq  NY       588    24   F      11 21-24             1:38:05.1     10:33/M
    439    Rick Harbers                      Moriches  NY          358    31   M      19 30-34             1:38:07.8     10:33/M
    440    Joseph Weiss                      Lake Grove  NY        877    32   M      20 30-34             1:38:08.1     10:33/M
    441    Joseph Merlino                    S Hempstead  NY       580    60   M      10 60-64             1:38:08.4     10:33/M
    442    Laurence Campbell                 Merrick  NY           108    60   M      11 60-64             1:38:15.3     10:34/M
    443    Doris Martinez                    New York  NY          545    28   F      27 25-29             1:38:25.5     10:35/M
    444    John Williams                     Oak Beach  NY         889    60   M      12 60-64             1:38:27.4     10:35/M
    445    John White                        Hauppauge  NY         881    63   M      13 60-64             1:38:28.4     10:35/M
    446    Gloria Withus                     Brentwood  NY         896    66   F       1 65-69             1:38:41.1     10:37/M
    447    Elizabeth Scheiner-Hoppe          Centereach  NY        745    40   F      28 40-44             1:38:44.5     10:37/M
    448    Amy Goldstein                     Farmingdale  NY       326    56   F       9 55-59             1:38:46.7     10:37/M
    449    Robert Rate                       Selden  NY            683    51   M      36 50-54             1:38:48.3     10:37/M
    450    Maureen Frisone                   New Hyde Park  NY     297    68   F       2 65-69             1:38:55.8     10:38/M
    451    Tony Santomauro                   Huntington  NY        737    51   M      37 50-54             1:39:06.4     10:39/M
    452    Robert Freese                     Bethpage  NY          292    52   M      38 50-54             1:39:08.3     10:40/M
    453    Crystal Logue-Boyd                Babylon  NY           505    44   F      29 40-44             1:39:09.3     10:40/M
    454    Marialena Anzalone                Ctr Moriches  NY       15    48   F      27 45-49             1:39:22.1     10:41/M
    455    Michael Dowd                      S Setauket  NY        213    37   M      48 35-39             1:39:27.2     10:42/M
    456    Patrick Waryold                   Centereach  NY        868    35   M      49 35-39             1:39:38.6     10:43/M
    457    Kim Waryold                       Centereach  NY        869    34   F      21 30-34             1:39:39.9     10:43/M
    458    Debra Rossi                       Hauppauge  NY         714    52   F      14 50-54             1:39:52.9     10:44/M
    459    Joseph Suprenant                  North Babylon  NY     815    43   M      57 40-44             1:40:11.1     10:46/M
    460    Douglas Derosa                    Centerport  NY        194    51   M      39 50-54             1:40:14.8     10:47/M
    461    Joann Distler                     Merrick  NY           209    55   F      10 55-59             1:40:19.6     10:47/M
    462    George Darienzo                   E Northport  NY       175    49   M      47 45-49             1:40:19.6     10:47/M
    463    Terry Motherway                   S Huntington  NY      606    44   M      58 40-44             1:40:21.3     10:47/M
    464    Alison Fassnacht                  Babylon  NY           248    36   F      27 35-39             1:40:23.9     10:48/M
    465    Thomas Oleary                     Carle Place  NY       635    56   M      25 55-59             1:40:24.1     10:48/M
    466    Kevin Hammershoy                  Wantagh  NY           354    52   M      40 50-54             1:40:32.1     10:49/M
    467    Marie Brewer                      Mineola  NY            87    62   F       4 60-64             1:40:48.7     10:50/M
    468    Ben Turner                        Babylon  NY           852    31   M      21 30-34             1:40:54.1     10:51/M
    469    Amy Yencharis                     Babylon  NY           904    30   F      22 30-34             1:40:54.1     10:51/M
    470    Pauline Schachner                 Malverne  NY          743    54   F      15 50-54             1:40:54.8     10:51/M
    471    Thomas Manganello                 Commack  NY           533    40   M      59 40-44             1:40:56.2     10:51/M
    472    Suzanne Newell                    Westwood  NJ          621    39   F      28 35-39             1:41:05.6     10:52/M
    473    Greg Sims                         Seaford  NY           778    30   M      22 30-34             1:41:16.6     10:53/M
    474    John Despagna                     Huntington  NY        196    52   M      41 50-54             1:42:00.2     10:58/M
    475    Dianne Fitzpatrick                Setauket  NY          276    50   F      16 50-54             1:43:25.8     11:07/M
    476    Julie Weinheimer                  Coram  NY             873    50   F      17 50-54             1:43:25.8     11:07/M
    477    Lauren Incarnato                  Farmingdale  NY       405    25   F      28 25-29             1:43:34.2     11:08/M
    478    Maria Fucella                     Levittown  NY         300    56   F      11 55-59             1:43:54.7     11:10/M
    479    Adem Ilker                        Coram  NY             404    24   M       4 21-24             1:44:12.3     11:12/M
    480    Casey Hassett                     Coram  NY             372    23   F      12 21-24             1:44:12.9     11:12/M
    481    William Brennan                   Ctr Moriches  NY       81    38   M      50 35-39             1:44:15.1     11:13/M
    482    Damian Bradley                    Bay Shore  NY          74    44   F      30 40-44             1:44:27.4     11:14/M
    483    Jennifer Fernandes                Rocky Point  NY       258    48   F      28 45-49             1:44:39.6     11:15/M
    484    Stephen Dreyer                    Stony Brook  NY       217    42   M      60 40-44             1:44:45.1     11:16/M
    485    Samantha Joltin                   East Meadow  NY       418    42   F      31 40-44             1:44:59.1     11:17/M
    486    Michael La Rocco                  Brentwood  NY         466    51   M      42 50-54             1:44:59.7     11:17/M
    487    Vincent Moran                     Lindenhurst  NY       600    59   M      26 55-59             1:44:59.9     11:17/M
    488    Carson White                      E Patchogue  NY       880    23   F      13 21-24             1:45:10.8     11:18/M
    489    Philip Freedberg                  Manorville  NY        291    37   M      51 35-39             1:45:13.5     11:19/M
    490    Jennifer Haggerty                 Brightwaters  NY      350    53   F      18 50-54             1:45:13.6     11:19/M
    491    Christine Odonohue                Floral Park  NY       631    40   F      32 40-44             1:45:18.1     11:19/M
    492    Marc Saffren                      Manorville  NY        731    46   M      48 45-49             1:45:22.6     11:20/M
    493    Jessica Clasen                    Franklin Sq  NY       144    34   F      23 30-34             1:45:25.1     11:20/M
    494    Karen Labeck                      West Islip  NY        467    46   F      29 45-49             1:45:25.1     11:20/M
    495    Daniel Clements                   Floral Park  NY       147    59   M      27 55-59             1:45:32.7     11:21/M
    496    Vanessa Gordon                    Rocky Point  NY       328    24   F      14 21-24             1:45:36.9     11:21/M
    497    Devon Scott                       Bay Shore  NY         754    33   M      23 30-34             1:45:37.8     11:21/M
    498    Vanessa Hewitt                    Bayport  NY           921    39   F      29 35-39             1:45:41.6     11:22/M
    499    Carmella Parlato                  Coram  NY             653    45   F      30 45-49             1:45:47.6     11:22/M
    500    Ashley Fertig                     Bayside  NY           264    25   F      29 25-29             1:45:51.1     11:23/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    501    Beth Lee Ferriola                 East Moriches  NY     261    62   F       5 60-64             1:45:52.6     11:23/M
    502    Hannah Fertig                     Flushing  NY          263    22   F      15 21-24             1:45:53.1     11:23/M
    503    William Vitale                    Prt Jefferson  NY     857    68   M       3 65-69             1:45:55.8     11:23/M
    504    Courtney Feminella                North Babylon  NY     252    29   F      30 25-29             1:45:58.6     11:24/M
    505    Eileen Belfield                   Baiting Holw  NY       39    28   F      31 25-29             1:45:59.7     11:24/M
    506    Jina Arafat                       Ronkonkoma  NY         17    40   F      33 40-44             1:46:02.1     11:24/M
    507    Allison Engstrom                  Sound Beach  NY       239    38   F      30 35-39             1:46:02.8     11:24/M
    508    Michael Mandolese                 Bethpage  NY          531    46   M      49 45-49             1:46:04.5     11:24/M
    509    Marilia Lara                      Prt Jefferson  NY     476    47   F      31 45-49             1:46:06.6     11:25/M
    510    Danielle Lasalle                  Bay Shore  NY         478    32   F      24 30-34             1:46:07.4     11:25/M
    511    Jonathan Warshauer                Medford  NY           867    29   M      23 25-29             1:46:09.5     11:25/M
    512    Amanda Spina                      N Massapequa  NY      796    25   F      32 25-29             1:46:14.8     11:25/M
    513    Robert Spina Jr                   N Massapequa  NY      797    53   M      43 50-54             1:46:15.2     11:25/M
    514    Dominick Logiudice                Patchogue  NY         504    59   M      28 55-59             1:46:28.1     11:27/M
    515    Richard Hoppe                     Centereach  NY        398    43   M      61 40-44             1:46:45.3     11:29/M
    516    Leanne Masters                    Lake Grove  NY        549    37   F      31 35-39             1:46:51.3     11:29/M
    517    Randy Larrison                    Centereach  NY        477    46   M      50 45-49             1:46:54.3     11:30/M
    518    David Eaton                       Miller Place  NY      228    48   M      51 45-49             1:46:55.3     11:30/M
    519    Tom Brewer                        Mineola  NY            88    62   M      14 60-64             1:47:13.1     11:32/M
    520    Seepaul Paray                     Mount Sinai  NY       649    25   M      24 25-29             1:47:13.3     11:32/M
    521    Joe Chriest                       Conneaut Lake  PA     131    62   M      15 60-64             1:47:17.9     11:32/M
    522    Heidi Stanya                      Oceanside  NY         803    34   F      25 30-34             1:47:18.8     11:32/M
    523    Gary Koch                         Lake Grove  NY        450    54   M      44 50-54             1:47:22.9     11:33/M
    524    Robert Kopetic                    Glen Head  NY         454    46   M      52 45-49             1:47:33.1     11:34/M
    525    Michael Murray                    Ctr Moriches  NY      613    46   M      53 45-49             1:47:35.3     11:34/M
    526    Luke Kalinoski                    East Walpole  MA      422    26   M      25 25-29             1:47:52.6     11:36/M
    527    Dermot Hoyne                      Bellmore  NY          399    30   M      24 30-34             1:47:56.9     11:36/M
    528    Cristina Andrews                  Smithtown  NY          11    33   F      26 30-34             1:48:05.5     11:37/M
    529    Marissa Hiruma                    Huntingtn Sta  NY     388    30   F      27 30-34             1:48:11.2     11:38/M
    530    Jaime Aubel                       S Hempstead  NY        23    40   F      34 40-44             1:48:11.4     11:38/M
    531    Karen Trovato                     Massapequa  NY        848    45   F      32 45-49             1:48:12.4     11:38/M
    532    Meghan Foote                      Huntingtn Sta  NY     281    31   F      28 30-34             1:48:13.1     11:38/M
    533    Eddy Kwan                         Flushing  NY          464    46   M      54 45-49             1:48:20.9     11:39/M
    534    Laura Hoehl                       East Islip  NY        389    35   F      32 35-39             1:48:28.8     11:40/M
    535    Michael Hoehl                     East Islip  NY        390    39   M      52 35-39             1:48:29.1     11:40/M
    536    Jessica Sliwak                    Babylon  NY           782    40   F      35 40-44             1:48:33.7     11:40/M
    537    Jaclyn Mienriewicz                Plainview  NY         933    26   F      33 25-29             1:48:36.1     11:41/M
    538    Brenda Batter                     Prt Jefferson  NY      35    45   F      33 45-49             1:48:38.4     11:41/M
    539    Michelle Cagnetto                 Lk Ronkonkoma  NY     106    37   F      33 35-39             1:48:40.6     11:41/M
    540    Chet Bogdan                       New York  NY           62    57   M      29 55-59             1:48:42.9     11:41/M
    541    Mark Aronberg                     Northport  NY          21    54   M      45 50-54             1:49:08.1     11:44/M
    542    Ira Sauber                        Ronkonkoma  NY        740    53   M      46 50-54             1:49:14.3     11:45/M
    543    Portia Lack                       Freeport  NY          468    54   F      19 50-54             1:49:17.1     11:45/M
    544    Melissa Serbonich                 Farmingdale  NY       763    35   F      34 35-39             1:49:24.4     11:46/M
    545    David Seibold                     Merrick  NY           759    42   M      62 40-44             1:49:28.8     11:46/M
    546    Cynthia Areskog-Baldwin           Lk Ronkonkoma  NY      19    57   F      12 55-59             1:49:44.3     11:48/M
    547    Hope Woodrick                     Bay Shore  NY         901    52   F      20 50-54             1:49:57.2     11:49/M
    548    Liz Brown                         Oyster Bay  NY         96    58   F      13 55-59             1:49:58.8     11:49/M
    549    Kevin Wood                        Prt Jefferson  NY     899    59   M      30 55-59             1:49:59.6     11:50/M
    550    Elizabeth Wood                    Prt Jefferson  NY     898    59   F      14 55-59             1:50:00.3     11:50/M
    551    Cathy Casey                       Mount Sinai  NY       120    53   F      21 50-54             1:50:08.6     11:51/M
    552    Steven Schoenfeld                 Syosset  NY           748    40   M      63 40-44             1:50:09.4     11:51/M
    553    Courtney Olton                    East Meadow  NY       637    27   F      34 25-29             1:50:10.9     11:51/M
    554    Joel Fagin                        Woodbury  NY          243    46   M      55 45-49             1:50:10.9     11:51/M
    555    Kenny Chu                         Floral Park  NY       134    64   M      16 60-64             1:50:23.4     11:52/M
    556    Lauren Migliozzi                  Holbrook  NY          585    46   F      34 45-49             1:50:35.4     11:53/M
    557    Keith Wagner                      Manorville  NY        862    50   M      47 50-54             1:50:39.8     11:54/M
    558    Lianna Portnoy                    Brooklyn  NY          675    28   F      35 25-29             1:50:45.3     11:55/M
    559    Kimberly Wagner                   Manorville  NY        863    51   F      22 50-54             1:50:46.1     11:55/M
    560    Lon Cohen                         Mount Sinai  NY       151    46   M      56 45-49             1:50:50.8     11:55/M
    561    Brandy Trefz                      Holtsville  NY        846    41   F      36 40-44             1:51:07.3     11:57/M
    562    Jolene Bredenkamp                 East Setauket  NY      78    36   F      35 35-39             1:51:07.9     11:57/M
    563    Nancy Nowak                       Mineola  NY           624    47   F      35 45-49             1:51:10.6     11:57/M
    564    Stephen O'Brien                   Mount Sinai  NY       629    56   M      31 55-59             1:51:12.2     11:57/M
    565    Charles Lubliner                  Ronkonkoma  NY        511    31   M      25 30-34             1:51:12.6     11:57/M
    566    Sean Hollett                      Long Beach  NY        395    33   M      26 30-34             1:51:37.2     12:00/M
    567    Kristin Ruhs                      East Moriches  NY     722    41   F      37 40-44             1:51:43.6     12:01/M
    568    Amy Hollmann                      Bellport  NY          396    40   F      38 40-44             1:51:44.7     12:01/M
    569    Kayla Bettenhauser                West Babylon  NY       44    28   F      36 25-29             1:51:46.6     12:01/M
    570    Richard Bettenhauser              West Babylon  NY       43    55   M      32 55-59             1:51:48.1     12:01/M
    571    Jennifer Smith                    Saint James  NY       788    39   F      36 35-39             1:51:52.1     12:02/M
    572    Helma Clavin                      Lk Ronkonkoma  NY     145    73   F       1 70-74             1:51:56.6     12:02/M
    573    Erika Angley                      Teaneck  NJ            13    39   F      37 35-39             1:52:24.1     12:05/M
    574    Edward Angley                     Teaneck  NJ            12    37   M      53 35-39             1:52:25.4     12:05/M
    575    Lars Krieger                      Port Jefferson Stat   461    44   M      64 40-44             1:52:31.4     12:06/M
    576    Donna Rosen                       Jericho  NY           709    60   F       6 60-64             1:52:37.9     12:07/M
    577    Dorothy Chiapperino               Lindenhurst  NY       130    23   F      16 21-24             1:52:46.2     12:08/M
    578    Loretta Henry                     Prt Jefferson  NY     378    47   F      36 45-49             1:52:51.3     12:08/M
    579    Carisa Gaylardo                   Floral Park  NY       309    33   F      29 30-34             1:52:58.9     12:09/M
    580    William Fruin                     Wading River  NY      299    31   M      27 30-34             1:52:59.1     12:09/M
    581    Jose Cruz                         Hicksville  NY        165    58   M      33 55-59             1:53:04.9     12:09/M
    582    Paul Fetschert                    Long Beach  NY        265    70   M       5 70-74             1:53:05.9     12:10/M
    583    Louis Piccirillo                  Ronkonkoma  NY        667    57   M      34 55-59             1:53:10.1     12:10/M
    584    Laura Ryniker                     Sea Cliff  NY         729    39   F      38 35-39             1:53:12.9     12:10/M
    585    Filomena Scholl                   Massapequa  NY        749    34   F      30 30-34             1:53:38.9     12:13/M
    586    Bill Kaiser                       Westbury  NY          421    63   M      17 60-64             1:54:23.2     12:18/M
    587    Cristin Delaney-Guille            Long Beach  NY        184    35   F      39 35-39             1:54:30.8     12:19/M
    588    Sara Hempson                      Smithtown  NY         376    30   F      31 30-34             1:54:44.9     12:20/M
    589    Lisa Lamitie                      Ridge  NY             473    46   F      37 45-49             1:54:59.5     12:22/M
    590    Christina Carini                  Shirley  NY           115    31   F      32 30-34             1:55:11.5     12:23/M
    591    Stacey Weisberg                   Hauppauge  NY         875    45   F      38 45-49             1:55:39.9     12:26/M
    592    Nicole Esposito                   Levittown  NY         241    27   F      37 25-29             1:56:07.6     12:29/M
    593    Larry Schachner                   Malverne  NY          744    56   M      35 55-59             1:56:19.8     12:30/M
    594    Doreen McDougall                  Ronkonkoma  NY        560    52   F      23 50-54             1:56:38.4     12:32/M
    595    Chelsea Long                      Glen Cove  NY         507    28   F      38 25-29             1:56:43.9     12:33/M
    596    Mirco Joseph                      Roosevelt  NY         419    46   F      39 45-49             1:56:49.9     12:34/M
    597    Liz Simon                         Hauppauge  NY         774    45   F      40 45-49             1:57:38.7     12:39/M
    598    Rachel Michaelis                  Greenlawn  NY         584    52   F      24 50-54             1:57:54.2     12:41/M
    599    Heather Reineking                 Oakdale  NY           691    42   F      39 40-44             1:57:59.1     12:41/M
    600    Joseph Yonda                      Mineola  NY           905    66   M       4 65-69             1:57:59.9     12:41/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    601    Jessica Frisina                   Sound Beach  NY       296    21   F      17 21-24             1:58:01.8     12:41/M
    602    Sheila Furey                      Baiting Holw  NY      301    47   F      41 45-49             1:58:11.8     12:42/M
    603    Anthony Bossone                   Calverton  NY          68    53   M      48 50-54             1:58:13.9     12:43/M
    604    Nicholas Auletta                  East Northport  NY    922    35   M      54 35-39             1:58:26.1     12:44/M
    605    Kerrin Blieka                     Rocky Point  NY        58    28   F      39 25-29             1:58:27.7     12:44/M
    606    Noyes Harrigan                    Seaford  NY           361    64   M      18 60-64             1:58:34.6     12:45/M
    607    Renee Harrigan                    Seaford  NY           362    60   F       7 60-64             1:58:36.7     12:45/M
    608    Lauren Glaser                     Sound Beach  NY       320    28   F      40 25-29             1:59:16.9     12:49/M
    609    Michael Biancaniello              Miller Place  NY       48    34   M      28 30-34             1:59:40.2     12:52/M
    610    Lori Bocker                       Blue Point  NY         61    55   F      15 55-59             2:00:37.2     12:58/M
    611    Tana Piccirillo                   Ronkonkoma  NY        666    55   F      16 55-59             2:00:38.6     12:58/M
    612    Taramattie Paray                  Mount Sinai  NY       648    47   F      42 45-49             2:00:47.5     12:59/M
    613    Marisa Glaser                     West Islip  NY        321    31   F      33 30-34             2:01:02.6     13:01/M
    614    Patricia Delaney                  Bay Shore  NY         183    77   F       1 75-79             2:01:18.1     13:03/M
    615    Rochelle Holden                   Westbury  NY          393    63   F       8 60-64             2:02:09.4     13:08/M
    616    Samantha Carman                   Bohemia  NY           117    21   F      18 21-24             2:02:40.9     13:11/M
    617    Joe Frigano                       Mastic  NY            294    38   M      55 35-39             2:02:49.9     13:12/M
    618    Ashley Benck                      Hauppauge  NY         924    22   F      19 21-24             2:03:14.2     13:15/M
    619    Mike Benck                        Hauppauge  NY          41    54   M      49 50-54             2:03:14.4     13:15/M
    620    Nancy Haddock                     Selden  NY            928    41   F      40 40-44             2:03:47.4     13:19/M
    621    John Feminella                    North Babylon  NY     253    32   M      29 30-34             2:04:09.4     13:21/M
    622    April Bordges                     Medford  NY            66    31   F      34 30-34             2:04:19.6     13:22/M
    623    Gregory Zelo                      Saint James  NY       914    45   M      57 45-49             2:04:24.6     13:23/M
    624    Leah Koch                         Lake Grove  NY        449    43   F      41 40-44             2:04:51.1     13:25/M
    625    Chip Herbst                       Medford  NY           380    68   M       5 65-69             2:05:30.7     13:30/M
    626    Melody Butler                     Lindenhurst  NY       103    30   F      35 30-34             2:06:06.2     13:34/M
    627    Kelly Zwiebel                     Williston Pk  NY      919    28   F      41 25-29             2:07:10.4     13:40/M
    628    Sarah Fortin                      Astoria  NY           285    26   F      42 25-29             2:07:10.4     13:40/M
    629    Kevin Hassett                     Coram  NY             371    48   M      58 45-49             2:08:05.4     13:46/M
    630    Joseph Mitola                     Deer Park  NY         595    66   M       6 65-69             2:12:37.5     14:16/M
    631    Stanley Kalinoski                 Commack  NY           423    72   M       6 70-74             2:12:54.6     14:17/M
    632    Linda Simon                       Jericho  NY           776    63   F       9 60-64             2:13:48.7     14:23/M
    633    Katherine Hull                    Richmond Hill  NY     403    43   F      42 40-44             2:14:44.1     14:29/M