Breathe for Britt 5k 2016

Open

Age Group Results

June 05, 2016


Results provided by Just Finish Systems Inc., Course measurements by Race Director


Men: Top Finishers 0- 0 1-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 75-79
Women: Top Finishers 1-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Isabella Dipalermo                Mt. Sinai  NY         196   13       11        20:45.8      6:42/M
       2    Susann Cuccia                     Port Jefferson Stat   723   48       16        21:55.8      7:04/M
       3    Nicole Williams                   Nesconset  NY         299   23       19        22:52.6      7:23/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gregory Hayward                   Farmingville  NY      719   34        1        17:18.6      5:35/M
       2    Alex Eletto                       Stony Brook  NY       337   18        2        17:37.5      5:41/M
       3    Jonathan Toro                     Shirley  NY           725   30        3        18:10.3      5:52/M
Top

Male No Age Provided

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Unknown Partic. 364                                     364           165        53:53.5     17:23/M
Top

Female 11 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Caileigh Sexton                   Miller Place  NY      284   11       74        30:48.8      9:56/M
       2    Kyla Gawronski                    Massapequa  NY        215    8      147        43:26.9     14:01/M
       3    Taryn Kilrain                     East Islip  NY        237   11      155        49:46.4     16:03/M
       4    Sahara Wilks                      East Islip  NY        407   11      156        50:16.4     16:13/M
       5    Jayme High                        East Islip  NY        408    4      163        51:55.8     16:45/M
       6    Erin Sexton                       Miller Place  NY      286    9      167        55:15.1     17:49/M
Top

Male 11 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brayden Clements                  Patchogue  NY         331   11       43        25:34.8      8:15/M
       2    Nick Fresilla                     Sound Beach  NY       339   11       69        30:40.1      9:54/M
       3    Jaden Rudnicki                    Holtsville  NY        358    9       77        31:51.1     10:16/M
       4    Antonio Sabatino                  St. James  NY         280   11       79        32:01.5     10:20/M
       5    Caeden Homayoon                   Lake Ronkonkoma  NY   228    9      119        38:28.9     12:25/M
       6    Joseph Silino                     Nesconset  NY         722    8      121        38:38.3     12:28/M
       7    Dennis Rindone Jr.                Middle Island  NY     356    7      123        39:02.1     12:35/M
       8    Jaxson Gawronski                  Massapequa  NY        214    9      130        40:16.3     12:59/M
       9    Jake Kilrain                      East Islip  NY        235   11      157        50:20.6     16:14/M
Top

Female 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carissa Philips                   Smithtown  NY         256   12       38        25:05.6      8:05/M
       2    Kristen Sheridan                  St. James  NY         288   12       42        25:25.7      8:12/M
       3    Hailey Sheridan                   St. James  NY         287   14       50        26:58.8      8:42/M
       4    Sofia Sabotino                                          363   13       51        27:00.5      8:43/M
       5    Kiersten Johansson                Smithtown  NY         231   12       82        32:17.4     10:25/M
       6    Lauren Fels                       Smithtown  NY         204   12      115        38:03.8     12:16/M
       7    Julia Ruggiero                      NY                  704   13      144        43:02.7     13:53/M
       8    Britta Sexton                     Miller Place  NY      283   14      168        55:27.9     17:53/M
       9    Julia Rossback                    Commack  NY           278   12      169        55:28.5     17:54/M
Top

Male 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Benjamin Nichols                  Smithtown  NY         247   12       15        21:46.7      7:01/M
       2    Thomas Monahan                    Smithtown  NY         718   13       25        24:17.7      7:50/M
       3    Aaron Rudnicki                    Holtsville  NY        357   12       40        25:07.8      8:06/M
       4    Kevin O'Haire                     Smithtown  NY         251   12       41        25:22.8      8:11/M
       5    Trent Haas                        Smithtown  NY         221   13       56        27:26.6      8:51/M
       6    Christian Donnarumma              Smithtown  NY         199   13       57        27:27.3      8:51/M
       7    Thomas Pilewski                   Smithtown  NY         260   13       65        29:19.6      9:27/M
       8    Ryan Bender                       Smithtown  NY         186   13      140        42:39.4     13:45/M
       9    Dylan Vasapollo                   Smithtown  NY         401   14      143        43:02.5     13:53/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lindsey Kandel                    Smithtown  NY         233   17       29        24:39.8      7:57/M
       2    Eliza Nichols                     Smithtown  NY         248   18       30        24:40.2      7:57/M
       3    Madeline Lipponer                 Patchogue  NY         352   17       64        29:01.6      9:22/M
       4    Jillian Fitzgerald                Smithtown  NY         206   17      124        39:15.1     12:40/M
       5    Sara Haas                         Smithtown  NY         218   18      138        42:29.4     13:42/M
       6    Brianna Rossback                  Commack  NY           276   15      170        55:29.3     17:54/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Garrett Bracht                    Nesconset  NY         717   19       12        20:56.3      6:45/M
       2    Liam Doyle                        Islip Terrace  NY     336   17       26        24:26.4      7:53/M
       3    Michael Rothberg                  Wantagh  NY           702   18       35        25:03.3      8:05/M
       4    Giovani Sabitino                  St. James  NY         281   16       78        31:59.3     10:19/M
       5    Chris Hall                        E.northport  NY       345   17       86        32:48.1     10:35/M
       6    Peter Raso                        Hauppauge  NY         267   16       98        34:36.3     11:10/M
       7    Chris Gillin                      Ronkonkoma  NY        714   15      139        42:37.9     13:45/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kristen Starke                    Eastport  NY          291   21       61        28:15.3      9:07/M
       2    Carly Peters                      Saint James  NY       255   21       68        30:36.6      9:52/M
       3    Sara Leary                        Astoria  NY           239   23       91        33:39.1     10:51/M
       4    Nicole Rosenkranz                 Nesconset  NY         275   24       97        34:24.6     11:06/M
       5    Carly Vittoria                    St. James  NY         755   21      103        35:28.1     11:26/M
       6    Tania Weremeychik                 Wantagh  NY           298   24      109        36:53.6     11:54/M
       7    Amanda McAleavey                  Smithtown  NY         707   20      114        37:56.9     12:14/M
       8    Larissa Polidori                  Miller Place  NY      262   24      125        39:24.6     12:43/M
       9    Georgia Glass                     Coram  NY             342   24      142        42:56.7     13:51/M
      10    Shannon Poole                     West Islip  NY        716   20      160        51:47.7     16:42/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Greg Rachman                      Huntington  NY        265   21        7        19:45.1      6:22/M
       2    Lee Bergman                       Holtsville  NY        327   22       21        23:14.1      7:30/M
       3    Edward Carey                      Hawthorne  NY         192   23       22        23:43.5      7:39/M
       4    Robbie Bergman                    Holtsville  NY        328   22       28        24:34.5      7:55/M
       5    Ernie D'Ambrose                   Selden  NY            334   24       32        24:50.1      8:01/M
       6    David Kirsh                       Setauket  NY          346   24       33        24:50.6      8:01/M
       7    Brandon Short                     Nesconset  NY         712   23       58        27:57.4      9:01/M
       8    Joseph Lunger                     Blue Point  NY        348   22      104        35:39.6     11:30/M
       9    Michael Meany                     Blue Point  NY        355   21      105        35:39.6     11:30/M
      10    Roberto Lipponer                  Patchogue  NY         350   20      113        37:52.4     12:13/M
      11    Eric Gunderson                    Medford  NY           344   24      141        42:55.8     13:51/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Laura Bligh                       Rego Park  NY         188   27       66        30:10.7      9:44/M
       2    Nicole Onello                     Forest Hills  NY      252   26       81        32:15.3     10:24/M
       3    Roxana Gradinaru                  Nesconset  NY         216   28       95        34:10.1     11:01/M
       4    Jennifer Vanek                    Smithtown  NY         296   26      100        34:48.5     11:14/M
       5    Kristin Dolan                     Stamford  CT          197   27      127        39:29.9     12:44/M
       6    Brenda Roth                       Central Islip  NY     715   26      152        48:37.2     15:41/M
       7    Erica Neugebauer                  West Sayville  NY     246   28      153        48:37.8     15:41/M
       8    Katherine Henthorne               Patchogue  NY         227   26      158        51:46.4     16:42/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patrick Young                     M„ľnchen  BY          326   27        4        18:16.8      5:54/M
       2    Robert Pickard                    Shirley  NY           752   26        6        19:34.1      6:19/M
       3    John Garcia                       Stamford  CT          210   26       10        20:42.5      6:41/M
       4    Erik Haughn                       Port Jefferson Stat   223   27       13        21:04.3      6:48/M
       5    Michael Stoute                    Coram  NY             361   27       20        23:13.8      7:29/M
       6    Vinny Tardella                    Stony Brook  NY       362   25       27        24:34.3      7:55/M
       7    Brian Bligh                       Rego Park  NY         187   27       90        33:37.5     10:51/M
       8    Garrick Autler                    Saint James  NY       182   26       99        34:48.5     11:14/M
       9    Frank Dowling                     Oakdale  NY           200   27      106        36:23.1     11:44/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kristen Bence                     South Setauket  NY    703   31       55        27:21.7      8:49/M
       2    Vanessa Gariglio                  Huntington Station    212   34       72        30:42.4      9:54/M
       3    Megan Hatzidakis                  Centereach  NY        222   30       76        31:23.8     10:07/M
       4    Daniela Ragusa                    Middle Village  NY    266   33      128        39:52.6     12:52/M
       5    Meghan Brosnan                    Bellerose Village     724   33      129        39:52.6     12:52/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steve V. Cuomo                    Shirley  NY           333   33        5        18:17.1      5:54/M
       2    Salvatore Riela                   Center Moriches  NY   271   33        8        19:49.5      6:24/M
       3    Joe Meyer                         Central Islip  NY     242   31       14        21:13.6      6:51/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Melissa Wrenn                     Saint James  NY       300   37       63        28:45.8      9:16/M
       2    Kathleen Nasta                    Nesconset  NY         705   38       84        32:26.5     10:28/M
       3    Jacqueline Silino                 Nesconset  NY         721   38      120        38:38.1     12:28/M
       4    Lannie Homayoon                   Lake Ronkonkoma  NY   229   37      122        38:38.5     12:28/M
       5    Dana Gawronski                    Massapequa  NY        213   38      146        43:26.9     14:01/M
       6    Lauren Cornellus                  Deer Park  NY         403   38      154        48:40.2     15:42/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian Axman                       Nesconset  NY         183   38       17        22:22.5      7:13/M
       2    Ryan Pifko                        Rocky Point  NY       259   39       31        24:46.1      7:59/M
       3    Kevin O'Brien                     Bay Shore  NY         250   35       60        28:13.8      9:06/M
       4    Dave Gariglio                     Huntington Station    211   36      108        36:45.9     11:51/M
       5    Clint Hurst                       Nesconset  NY         405   39      131        40:22.4     13:01/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dana Orehosky                     Hauppauge  NY         253   43       47        26:21.3      8:30/M
       2    Bernice Garcia                    Centereach  NY        209   42       49        26:33.2      8:34/M
       3    Charlene Rossback                 Commack  NY           277   44       54        27:16.2      8:48/M
       4    Jennifer Rueb                     West Islip  NY        279   41       75        31:14.3     10:05/M
       5    Michelle Lavitt                   Huntington  NY        238   43       87        32:56.4     10:37/M
       6    Christine Carbone                 Huntington  NY        191   41       96        34:11.9     11:02/M
       7    Melissa Fels                      Smithtown  NY         205   43      116        38:05.4     12:17/M
       8    Sue Rudnicki                      Holtsville  NY        359   44      133        40:46.1     13:09/M
       9    Melissa Sheridan                  St. Jaems  NY         289   44      136        42:18.5     13:39/M
      10    Margaret McLean                   Lake Grove  NY        241   41      148        43:43.1     14:06/M
      11    Melissa High                      East Islip  NY        406   42      162        51:55.6     16:45/M
      12    Allison Lockhart                  Stony Brook  NY       240   40      166        54:06.9     17:27/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sam Blau                          Far Rockaway  NY      709   44        9        20:08.6      6:30/M
       2    Gary Ashley                       Jamacia  NY           181   42       18        22:46.5      7:21/M
       3    David Robinson                    Smithtown  NY         272   41       37        25:04.1      8:05/M
       4    John Irwin                        Smithtown  NY         402   41       62        28:38.4      9:14/M
       5    Aiguo Ying                        Syosset  NY           325   43       70        30:40.3      9:54/M
       6    John Ferro                        Shirley  NY           338   43      145        43:18.1     13:58/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Deana Tietjen                     Mt. Sinai  NY         295   45       73        30:46.4      9:55/M
       2    Crispiwa Philips                  Smithtown  NY         720   45       83        32:23.3     10:27/M
       3    Dawn Meany                        Blue Point  NY        353   47       85        32:43.6     10:33/M
       4    Jennifer Bender                   Smithtown  NY         185   45       93        33:56.3     10:57/M
       5    Liz Simon                         Hauppauge  NY         290   45       94        34:04.1     10:59/M
       6    Lorraine Daly                     Great Neck  NY        195   48      102        35:14.1     11:22/M
       7    Darlene Aguilar                   Levittown  NY         180   46      111        37:11.4     12:00/M
       8    Lucille Polidori                  Miller Place  NY      263   48      126        39:24.6     12:43/M
       9    Shauna Haas                       Smithtown  NY         219   45      132        40:36.4     13:06/M
      10    Barbara Knoll                     Plainview  NY         754   47      150        43:55.4     14:10/M
      11    Hope Rosenkranz                   Nesconset  NY         273   45      151        46:08.8     14:53/M
      12    Debra Henthorne                   Patchogue  NY         226   49      159        51:46.5     16:42/M
      13    Laura Kilrain                     East Islip  NY        236   46      161        51:55.4     16:45/M
      14    Erika Sexton                      Miller Place  NY      285   45      171        55:29.4     17:54/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steven Bellone                    West Islip  NY        409   46       34        25:01.7      8:04/M
       2    Stephen Philips                   Smithtown  NY         257   49       39        25:05.6      8:05/M
       3    Lenny Rosenkranz                  Nesconset  NY         274   48       89        33:15.5     10:44/M
       4    Rich Haas                         Smithtown  NY         217   47      117        38:12.9     12:19/M
       5    Marcus Sanders                    Port Jefferson  NY    360   46      134        40:46.2     13:09/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joan Doyle                        Islip Terrace  NY     335   50       44        25:39.4      8:16/M
       2    Clare Lipponer                    Patchogue  NY         349   53       53        27:08.7      8:45/M
       3    Stephanie Fitzgerald              Smithtown  NY         207   50      112        37:48.5     12:12/M
       4    Beth Bode                         Smithtown  NY         189   50      135        41:46.6     13:28/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian Davis                       Patchogue  NY         706   52       45        25:49.8      8:20/M
       2    Paul Bode                         Smithtown  NY         404   51       46        26:18.8      8:29/M
       3    Denis Meany                       Blue Point  NY        354   50       52        27:01.6      8:43/M
       4    Brian Short                       Nesconset  NY         711   53      137        42:24.1     13:41/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Barbara English                   Smithtown  NY         202   55       88        32:58.9     10:38/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robert Haughn                     Port Jefferson Stat   224   58       24        24:03.4      7:45/M
       2    Brian Gunderson                   Medford  NY           343   56       36        25:03.8      8:05/M
       3    Russell Rothberg                  Plainview  NY         701   55       67        30:24.7      9:48/M
       4    Rich Golub                        Dix Hills  NY         710   56      118        38:21.9     12:22/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nancy Russo                       Nesconset  NY         713   60       59        28:00.3      9:02/M
       2    Dorothy Weremeychik               Wantagh  NY           297   62      149        43:54.4     14:10/M
       3    Iris Kirsh                        Setauket  NY          347   62      164        53:31.2     17:16/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chuck Otto                        Sayville  NY          254   60       23        24:01.6      7:45/M
       2    Anthony Salerno                   Wantagh  NY           753   61       48        26:30.2      8:33/M
       3    Marty Fox                         East Setauket  NY     208   62      110        37:06.6     11:58/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Judi Gallop                       West Islip  NY        340   65       71        30:41.8      9:54/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Jezewski                  Centereach  NY        230   69       80        32:09.8     10:22/M
       2    Mark Gallop                       West Islip  NY        341   65       92        33:53.5     10:56/M
Top

Male 75 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rolf Sternglanz                   Stony Brook  NY       292   77      101        34:52.8     11:15/M
       2    Steve Fuchs                       Stonybrook  NY        751   79      107        36:41.6     11:50/M