OFC 5k 10k 2016

Age Group Results

April 23, 2016


Results provided by Just Finish Systems Inc., Course measurements handled by Race Director Just Finish Systems Inc


5k Men: Top Finishers 1-14 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
5k Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59
10k Men: Top Finishers 20-29 40-49 50-59 60-69
10k Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59

5k

Top

Female 5k Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Donna McMahon                     Farmingdale  NY       533   46        4        21:47.8      7:02/M
Top

Male 5k Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dave Desalvo                      Massapequa  NY        511   24        1        18:02.5      5:49/M
Top

Female 14 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lili Noah                         Huntington  NY        569   13       49        32:56.6     10:37/M
Top

Male 14 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shane Lawrence                    Oakdale  NY           580   13       62        42:11.5     13:36/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Dern                        Shirley  NY           583   16       11        23:29.1      7:35/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bailey Weightman                  Port Jefferson  NY    562   23       10        23:20.6      7:32/M
       2    Helen Ong                         New York  NY          542   24       13        23:52.5      7:42/M
       3    Kimberly Kostin                   Babylon  NY           573   26       15        24:56.4      8:03/M
       4    Ziwei Gao                         Islip Terrace  NY     519   25       18        26:21.2      8:30/M
       5    Elizabeth Michaels                Hamburg  NY           534   25       21        27:00.5      8:43/M
       6    Stella Christin Stavrou           Prt Jefferson  NY     557   24       22        27:10.4      8:46/M
       7    Megan Sullivan                    West Babylon  NY      589   25       24        27:31.2      8:53/M
       8    Conor O'Brien                     Rensselaer  NY        540   23       25        27:40.8      8:55/M
       9    Jenna Richardson                  Astoria  NY           546   28       31        28:59.8      9:21/M
      10    Amanda Skeffington                Islip  NY             555   26       33        29:34.6      9:32/M
      11    Wendy Fang                        Port Jefferson Stat   516   22       34        29:34.6      9:32/M
      12    Patricia Phalen                   Babylon  NY           593   24       42        30:51.3      9:57/M
      13    Victoria West                     Port Jefferson Stat   564   21       53        36:53.8     11:54/M
      14    Alana West                        Port Jefferson Stat   563   23       55        36:55.4     11:55/M
      15    Stephanie Asusta                  Staten Island  NY     504   24       57        40:15.8     12:59/M
      16    Jessica Wong                      Stony Brook  NY       568   24       58        40:20.9     13:01/M
      17    Rita O'Dwyer                      St. James  NY         541   28       59        40:23.2     13:02/M
      18    Anya Wolfe                        Stony Brook  NY       565   29       60        40:40.3     13:07/M
      19    Nicolina Risco                    Mount Sinai  NY       549   20       64        46:19.6     14:56/M
      20    Michelle D'Angelo                 Stonybrook  NY        510   25       65        46:21.8     14:57/M
      21    Nabamita Kanjilal                 Port Jefferson Stat   525   24       66      1:01:13.2     19:45/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matthew Hasday                    Rockville Centre  N   521   23        5        22:27.5      7:15/M
       2    Brandon Gruffi                    Selden  NY            520   23        6        22:29.6      7:15/M
       3    Brian Ralph                       Smithtown  NY         544   22        7        22:49.1      7:22/M
       4    Cody Caligiuri                    East Islip  NY        509   23        9        23:09.1      7:28/M
       5    Max Sanacore                      Bellmore  NY          551   26       12        23:41.1      7:38/M
       6    Robert Klink                      Selden  NY            526   22       14        24:41.1      7:58/M
       7    Samir Lilkney                     Jericho  NY           582   26       16        25:48.6      8:19/M
       8    Dennis Andreopoulos               New Hyde Park  NY     502   26       17        26:16.3      8:28/M
       9    Luke Zambetti                     Centereach  NY        566   25       23        27:10.6      8:46/M
      10    Derek Farber                      Hauppauge  NY         517   24       27        28:14.6      9:06/M
      11    Sean Lee                          Great Neck  NY        527   26       28        28:18.3      9:08/M
      12    Thomas Richardson                 Deer Park  NY         572   23       35        29:36.6      9:33/M
      13    Jimmy Shak                        Brooklyn  NY          552   24       67      1:01:24.5     19:48/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jennifer Bellis                   Kew Gardens  NY       577   33       37        29:53.3      9:38/M
       2    Shannon McKenna                   New York  NY          587   37       39        30:25.8      9:49/M
       3    Gina Stacknick                    Rocky Point  NY       556   36       43        31:05.3     10:02/M
       4    Melissa Bonnet                    Bay Shore  NY         581   36       48        32:53.8     10:36/M
       5    Eleni Amoroso                     Coram  NY             501   35       50        34:18.8     11:04/M
       6    Micaela Milano                    New York  NY          535   30       51        36:35.1     11:48/M
       7    Jessica Risalvato                 Huntington Station    548   30       54        36:54.2     11:54/M
       8    Christine Murphy                  Medford  NY           539   36       61        41:27.2     13:22/M
       9    Daniela Lucero                    Central Islip  NY     529   33       68      1:06:57.4     21:36/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ben Vitale                        Ronkonkoma  NY        559   36        3        21:35.8      6:58/M
       2    Aaron Bellis                      Kew Gardens  NY       578   31       19        26:26.1      8:32/M
       3    Eric Imundo                       Kings Park  NY        585   35       29        28:18.5      9:08/M
       4    Robert Malandruccola              Franklin Square  NY   588   39       38        30:25.8      9:49/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maureen Thompson                  Plainview  NY         558   40       44        31:19.7     10:06/M
       2    Maryann Dunleavy                  Seaford  NY           513   43       56        38:39.4     12:28/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Scott Froum                       New York  NY          518   41        8        22:49.8      7:22/M
       2    John Hopkins                      Seaford  NY           523   47       32        29:27.8      9:30/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kathleen Malico                   Centerport  NY        530   53       30        28:50.6      9:18/M
       2    Janet Gonzalez                    Manorville  NY        591   53       46        32:17.8     10:25/M
       3    Denise Echevarrio                 Great River  NY       514   54       63        43:12.9     13:56/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daniel Dern                       Shirley  NY           584   50        2        18:07.4      5:51/M
       2    Thomas Richardson                 Deer Park  NY         547   56       40        30:42.3      9:54/M
       3    Philip Echevarrio                 Great River  NY       515   53       41        30:50.6      9:57/M
       4    John Spelling                     Bellport  NY          592   54       47        32:27.8     10:28/M
       5    John Haslbauer                    Port Washington  NY   522   55       52        36:37.2     11:49/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alan Stern                        Rockville Centre  N   586   68       20        26:34.3      8:34/M
       2    Roger Meyer                       Sea Cliff  NY         576   69       26        27:49.3      8:58/M
       3    Brian McMahon                     Farmingdale  NY       574   60       36        29:50.2      9:37/M
       4    John Damaskos                     Port Jefferson Stat   567   60       45        32:01.6     10:20/M

10k

Top

Female 10k Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kimberly Bruno                    Holbrook  NY          508   27        6        51:22.9      8:17/M
Top

Male 10k Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joshua Jastemski                  Medford  NY           524   36        1        37:15.6      6:00/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Erin Beach                        Commack  NY           505   23        8        52:14.7      8:25/M
       2    Megan Bennett                     Holbrook  NY          506   26       17      1:13:44.2     11:54/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gregory Shank                     St. James  NY         553   25        2        40:42.9      6:34/M
       2    Matthew Kahn                      Port Jefferson  NY    575   25        3        41:13.6      6:39/M
       3    Douglas Lovos                     Brentwood  NY         528   28        5        48:00.4      7:45/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Grace Moran                       Ronkonkoma  NY        537   31        7        52:03.1      8:24/M
       2    Christina Mueller                 New York  NY          538   39       12        58:28.5      9:26/M
       3    Christine Dellavalle              Oakdale  NY           579   36       15      1:02:12.1     10:02/M
       4    Nicole Drepaniotis                Hauppauge  NY         512   39       18      1:13:44.2     11:54/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Susan Vogell                      Port Washington  NY   561   41       14      1:02:04.7     10:01/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Minerva                   Sayville  NY          536   44        4        45:54.6      7:24/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carolyn Sidor                     Mattituck  NY         554   50       11        56:52.9      9:10/M
       2    Regina Parcell Sullivan           East Meadow  NY       543   52       13      1:00:50.5      9:49/M
       3    Deirdre Bambrick-Oriani           Baldwin  NY           571   58       16      1:02:41.7     10:07/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jerry Crennan                     Patchogue  NY         590   58        9        53:56.2      8:42/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Raymond Bonner                    Middle Island  NY     507   69       10        54:48.6      8:50/M