Summerfest 4 Mile 2016

Open

Age Group Results

August 06, 2016


Results provided by Just Finish Systems Inc., Course measurements handled by Race Director Just Finish Systems Inc


Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-84
Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79

Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brendan Martin                    Smithtown  NY         322   27        1        19:49.4      4:57/M
       2    Conor Shelley                     Rockville Centre  N   269   28        2        20:12.9      5:03/M
       3    Trevor Guerrera                   Farmingville  NY      366   20        3        20:41.9      5:10/M
Top

Male Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anthony Ricevuto                  West Sayville  NY     251   41       28        24:25.9      6:06/M
       2    Sean Dowling                      Sayville  NY           64   42       30        25:09.1      6:17/M
       3    Marcus Love                       Bayport  NY           161   43       35        25:46.6      6:27/M
Top

Male 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Aidan Ke                          Little Neck  NY       135   10      119        32:02.1      8:01/M
       2    Domenick J Palmeri                West Islip  NY        229   10      339        50:20.2     12:35/M
Top

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Riley Corcoran                    Sag Harbor  NY        378   14       59        27:37.4      6:54/M
       2    Matthew Pietzak                     NY                  239   14       76        28:40.6      7:10/M
       3    Michael McKillop                  Sayville  NY          186   14       93        30:14.2      7:34/M
       4    Kevin Budveit                     Islip Terrace  NY      21   13      117        31:52.9      7:58/M
       5    Cole Bunicci                      Ronkonkoma  NY         22   14      123        32:31.9      8:08/M
       6    Brian Velazquez                   Sayville  NY          294   13      224        38:59.5      9:45/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Riper                        Stonybrook  NY        353   19        6        21:07.7      5:17/M
       2    John Onken                        Holbrook  NY          225   19        7        21:17.2      5:19/M
       3    Gerard Connelly                   Smithtown  NY          43   19        9        21:42.7      5:26/M
       4    Eric Herrmann                     Blue Point  NY        402   19       11        21:53.4      5:28/M
       5    Ryan Fan                          Stony Brook  NY        72   19       14        22:23.4      5:36/M
       6    Brandon Guerrera                  Farmingville  NY      367   17       15        22:32.9      5:38/M
       7    Nick Morfesi                      West Babylon  NY      412   19       16        22:43.6      5:41/M
       8    Matt Whalen                                             351   19       17        22:49.3      5:42/M
       9    Matt Patsy                        Holbrook  NY          231   18       18        22:55.5      5:44/M
      10    Daniel Stretz                                           376   19       22        23:12.7      5:48/M
      11    Steven Mosher                     Amityville  NY        203   19       23        23:26.2      5:52/M
      12    Brandon Turbush                   Manorville  NY        437   17       26        24:07.7      6:02/M
      13    Matteo Bracco                     Blue Point  NY        417   18       32        25:38.1      6:25/M
      14    Peter Argerakis                   Holtsville  NY        365   16       44        26:07.2      6:32/M
      15    Michael West                      Bay Shore  NY         309   19       45        26:12.9      6:33/M
      16    Douglas Read                      Sayville  NY          425   16       48        26:36.2      6:39/M
      17    John Arrigo                       Farmingville  NY      356   16       57        27:32.2      6:53/M
      18    Ryan MacDonnell                   Sayville  NY          164   18       62        27:40.9      6:55/M
      19    Andrew Campbell                   Farmingville  NY      391   16       65        27:54.1      6:59/M
      20    Utsav Deshpande                   Ronkonkoma  NY         54   19       68        28:16.7      7:04/M
      21    Spencer Milito                    West Babylon  NY      196   16       75        28:37.1      7:09/M
      22    Michael Lofaro Jr                 West Sayville  NY     154   16       84        29:40.4      7:25/M
      23    Ryan Brooks                       Deer Park  NY          17   15       97        30:22.3      7:36/M
      24    Garrett Bracht                    Nesconset  NY         352   19      104        30:57.1      7:44/M
      25    Zachary Wally                     Farmingville  NY      301   17      121        32:20.9      8:05/M
      26    Louie Lourenco                    Bay Shore  NY         160   18      126        32:46.3      8:12/M
      27    Connor White                      Bayport  NY           344   18      128        32:53.4      8:13/M
      28    Adam Fisher                       Sayville  NY           76   18      150        34:26.8      8:37/M
      29    Ryan Salvia                                             398   15      190        37:18.2      9:20/M
      30    Jack Bunicci                      Ronkonkoma  NY         24   17      330        49:26.3     12:22/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeffrey Duncan                    Haverford  PA          68   23        5        21:01.8      5:15/M
       2    Tropical Storm Petrina            Sound Beach  NY       334   24        8        21:38.1      5:25/M
       3    Lloyd Webb                        E. Setauket  NY       360   21       10        21:50.2      5:28/M
       4    Connor Dolan                      Ronkonkoma  NY         62   23       13        22:17.9      5:34/M
       5    Zachary Patsy                     Holbrook  NY          232   22       19        22:56.2      5:44/M
       6    John Albinson                     Port Jefferson  NY    436   20       20        23:06.2      5:47/M
       7    Stephen Cole                      East Islip  NY         40   24       92        30:05.4      7:31/M
       8    Ryan Cohn                         Northport  NY         427   20      135        33:26.9      8:22/M
       9    Michael O'Shea                    Ronkonkoma  NY        227   20      222        38:53.4      9:43/M
      10    Eric Elgin                        Mechanicsburg  PA     329   24      242        40:24.2     10:06/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dan Gargaro                       Jericho  NY            84   26        4        21:00.4      5:15/M
       2    John Gil                          Sayville  NY           89   26       51        26:45.9      6:41/M
       3    Brian Dulmovits                   West Babylon  NY       67   28       99        30:31.6      7:38/M
       4    Andrew Goerier                    Lake Ronkonkoma  NY    92   27      145        34:13.2      8:33/M
       5    Kenneth A. Morris                 Northport  NY         429   28      204        37:52.7      9:28/M
       6    Brad Hartman                      Rocky Point  NY       107   29      213        38:36.4      9:39/M
       7    Thomas Murray                     Bronx  NY             212   29      324        47:49.6     11:57/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brendan Barrett                   Sayville  NY            4   32       12        22:10.8      5:33/M
       2    Ryan Soltan                       Holbrook  NY          274   32       24        23:57.4      5:59/M
       3    Kenny Janosick                    Patchogue  NY         325   33       53        26:55.4      6:44/M
       4    Ryan Sullivan                     Long Beach  NY        282   31       58        27:32.9      6:53/M
       5    Michael Silvering                 Oakdale  NY           271   33       69        28:19.7      7:05/M
       6    Ryan McGarry                      Patchogue  NY         438   33       80        29:16.7      7:19/M
       7    Matt Miller                       Sayville  NY          197   32       96        30:21.3      7:35/M
       8    Michael Long                      Smithtown  NY         387   31      106        31:11.2      7:48/M
       9    Andrew Passel                     Sayville  NY          430   33      130        33:10.7      8:18/M
      10    Vincent Amoroso                   Islip Terrace  NY     422   34      180        36:14.2      9:04/M
      11    Ryan McKenna                      Swarthmore  PA        184   30      291        44:49.4     11:12/M
      12    Daniel Funshpan                   Great River  NY       392   32      310        46:14.4     11:34/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Travis Tate                       East Northport  NY    424   39       21        23:08.7      5:47/M
       2    Kevin Beach                       West Sayville  NY       9   35       27        24:12.9      6:03/M
       3    Thomas Mareno                     Sayville  NY          169   39       37        25:54.1      6:29/M
       4    Andrew Janosick                   Patchogue  NY         443   36       49        26:38.4      6:40/M
       5    Joseph Tloczkowski                Holbrook  NY          382   39       54        27:10.9      6:48/M
       6    Ryan Fee                          Sayville  NY           74   36       66        28:05.7      7:01/M
       7    Daniel Hartmann                   Bellport  NY          108   38       74        28:29.2      7:07/M
       8    Eddyson Rios                      Brentwood  NY         254   37       85        29:42.7      7:26/M
       9    Thomas Duffy                      West Sayville  NY      65   38       90        30:03.2      7:31/M
      10    Craig Covallo                                           373   39      101        30:40.7      7:40/M
      11    Robert Johnson                    Sayville  NY          342   36      122        32:21.1      8:05/M
      12    James Sciara                      Lindenhurst  NY       268   36      125        32:36.9      8:09/M
      13    Nick Dileo                        Sayville  NY          337   35      188        37:10.2      9:18/M
      14    Peter Dilorenzo                   Bohemia  NY           379   39      208        38:21.4      9:35/M
      15    Terrence McCartney                Sayville  NY          441   37      239        40:05.9     10:01/M
      16    Mike Sicurella                    Holbrook  NY          433   39      257        41:52.2     10:28/M
      17    Eric Laskowski                    Patchogue  NY         148   38      264        42:40.4     10:40/M
      18    Rick Foster                       Sayville  NY          320   37      271        43:14.5     10:49/M
      19    Al Ayoub                          Sayville  NY            3   39      295        45:03.6     11:16/M
      20    Todd M. Jones                     Sayville  NY          359   37      337        50:11.4     12:33/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gregg Minerva                     West Sayville  NY     315   40       73        28:28.4      7:07/M
       2    David Claps                       Oakdale  NY            37   44      103        30:54.3      7:44/M
       3    Brian Kieffer                     Patchogue  NY         139   42      113        31:35.5      7:54/M
       4    Lance Homan                       Farmingville  NY      119   44      144        34:06.3      8:32/M
       5    Desmond Megna                     Sayville  NY          394   41      152        34:31.7      8:38/M
       6    Rem Godfrey                       Mastic  NY             91   41      162        35:09.1      8:47/M
       7    Gary Svedberg                     Oakdale  NY           403   43      164        35:15.9      8:49/M
       8    Thomas Manganello                 Commack  NY           168   40      175        35:54.7      8:59/M
       9    Scott Mastronardi                 Oakdale  NY           173   42      183        36:38.9      9:10/M
      10    Charlie Ruvola                    Ronkonkoma  NY        259   44      191        37:20.2      9:20/M
      11    Eric Lundquist                    Sayville  NY          162   43      232        39:27.4      9:52/M
      12    Christopher Gatz                  West Sayville  NY      85   42      274        43:18.9     10:50/M
      13    Domenick Palmeri                  West Islip  NY        228   44      279        43:33.1     10:53/M
      14    Kenneth McDonald                  Nesconset  NY         175   42      328        48:37.7     12:09/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tim Henderson                     Sayville  NY          111   46       40        25:57.2      6:29/M
       2    James Sanderlin                   Blue Point  NY        264   46       43        26:02.2      6:31/M
       3    Patrick McCloskey                 New York  NY          420   46       46        26:14.2      6:34/M
       4    Rob Devinney                      Long Beach  NY         57   45       47        26:17.7      6:34/M
       5    Pierce Cohalan                    Great River  NY        39   49       83        29:40.3      7:25/M
       6    Kevin Corcoran                    West Sayville  NY      44   48      105        31:03.9      7:46/M
       7    Thomas Ryder                      Oakdale  NY           261   48      156        34:55.5      8:44/M
       8    Edgar Montero                     Holbrook  NY          200   49      157        34:56.4      8:44/M
       9    Tom McKillop                      Sayville  NY          187   45      163        35:15.2      8:49/M
      10    James Russo                       Sayville  NY          338   49      179        36:09.9      9:02/M
      11    Chris Sacco                       Holtsville  NY        262   45      227        39:12.1      9:48/M
      12    Kevin Kilkenny                    Holbrook  NY          407   47      228        39:18.2      9:50/M
      13    Joseph Golio                      Sayville  NY           93   48      233        39:35.4      9:54/M
      14    Paul Yonick                       Islip  NY             406   48      268        42:54.1     10:44/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Oakley                       Bayport  NY           222   54       38        25:55.7      6:29/M
       2    Jeff Pinkosh                      Mastic Beach  NY      242   50       64        27:47.6      6:57/M
       3    Jim Morris                        Northport  NY         202   54       72        28:25.9      7:06/M
       4    Steve Eisner                      Sayville  NY          350   50      134        33:26.4      8:22/M
       5    Patrick Wynne                     Nesconset  NY         313   50      159        34:59.6      8:45/M
       6    Robert Rate                       Selden  NY            250   51      170        35:40.7      8:55/M
       7    Bill Morrissey                    Islip  NY             415   51      198        37:37.2      9:24/M
       8    Gary Koch                         Lake Grove  NY        142   53      212        38:32.9      9:38/M
       9    Bill Priemer                      West Sayville  NY     401   50      219        38:50.4      9:43/M
      10    Paul Murphy                       West Sayville  NY     343   52      236        39:57.4      9:59/M
      11    Frank Egan                        Bayport  NY            70   50      276        43:23.1     10:51/M
      12    Vimo Hand                         East Moriches  NY     435   53      280        43:40.7     10:55/M
      13    Charles Payret                    Lake Grove  NY        233   54      332        49:34.1     12:24/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eric Gustafson                    Islip  NY             104   58      116        31:40.9      7:55/M
       2    John Gray                         Smithtown  NY          99   55      129        32:55.9      8:14/M
       3    Gregory Newman                    Sayville  NY          214   57      136        33:35.4      8:24/M
       4    John Nora                         Massapequa Park  NY   219   59      138        33:43.4      8:26/M
       5    Jerry Crennan                     Patchogue  NY         390   58      155        34:49.2      8:42/M
       6    John Gil Sr                       Sayville  NY           90   55      165        35:16.1      8:49/M
       7    Brian Demasters                   Mineola  NY           354   57      176        35:56.4      8:59/M
       8    Matthew Burns                     Sayville  NY           25   58      181        36:24.9      9:06/M
       9    Jim Skopek                        Sayville  NY          330   58      182        36:31.1      9:08/M
      10    Earl Parks                        Deer Park  NY         372   59      192        37:23.9      9:21/M
      11    Kevin Tunney                      Selden  NY            292   58      237        40:02.4     10:01/M
      12    Ken Carmel                        Lake Ronkonkoma  NY   335   56      292        44:53.2     11:13/M
      13    John Gravina                      Brooklyn  NY           97   57      347        52:12.3     13:03/M
      14    Michael Gelormino                 Farmingville  NY       87   59      350        52:20.4     13:05/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Louis Lafleur                     Holbrook  NY          146   60      108        31:16.9      7:49/M
       2    John Hamilton                     West Islip  NY        106   63      114        31:36.5      7:54/M
       3    Allen Kaminsky                    Oakdale  NY           131   63      140        33:53.1      8:28/M
       4    Jesus A Estaba                    Brooklyn  NY          349   61      185        36:51.2      9:13/M
       5    Dennis Elder                      Sayville  NY          345   61      225        39:04.8      9:46/M
       6    Brian Johnston                    Ronkonkoma  NY        130   60      245        40:37.2     10:09/M
       7    Gary Hyland                       Oakdale  NY           125   62      265        42:43.4     10:41/M
       8    Scott Keith                       Lake Grove  NY        138   60      309        46:09.9     11:32/M
       9    Paul Steigerwald                  Merrick  NY           278   60      312        46:20.1     11:35/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Ort                         Bayport  NY           226   65       79        29:07.2      7:17/M
       2    Dennis Michel                     Sayville  NY          199   69      107        31:14.2      7:49/M
       3    Dave Hepding                      Sayville  NY          114   68      148        34:20.5      8:35/M
       4    Joseph Franco                     East  NY               81   68      207        38:14.4      9:34/M
       5    Richard Hoefener                  East Setauket  NY     118   69      209        38:26.2      9:37/M
       6    Michael Jezewski                  Centereach  NY        129   69      259        42:15.9     10:34/M
       7    Joe D'Agostino                    Holbrook  NY          341   67      315        46:59.3     11:45/M
Top

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patrick Keenan                    East Islip  NY        137   74      166        35:18.9      8:50/M
       2    Hubert Keen                       Garden City  NY       136   71      177        35:56.7      8:59/M
       3    Lewis Thornton                    Medford  NY           287   73      196        37:33.2      9:23/M
       4    Ron Smith                         Sayville  NY          273   70      215        38:37.9      9:39/M
       5    Anthony Inzirillo                 Selden  NY            126   71      293        45:01.2     11:15/M
Top

Male 75 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Octavio Lopez                     Brooklyn  NY          348   76      214        38:37.2      9:39/M
       2    Steve Fuchs                       Stony Brook  NY        83   79      303        45:44.6     11:26/M
       3    Thomas Brown                      Ronkonkoma  NY         19   75      307        46:07.1     11:32/M
       4    Jack Jacobs                       Bradenton  FL         128   76      320        47:24.4     11:51/M
       5    James McGrath                     Medford  NY           180   79      346        51:22.4     12:51/M
Top

Male 80 to 84

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Frank Martin                      W. Bayshore  NY       170   81      360        59:23.4     14:51/M
Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Katie McGrath                     Oakdale  NY           380   31       25        23:59.7      6:00/M
       2    Shannon Miller                    Smithtown  NY         408   31       29        24:59.2      6:15/M
       3    Alexandra Decicco                 Holtsville  NY         49   18       31        25:29.1      6:22/M
Top

Female Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amy Contant                       Miller Place  NY      388   43       39        25:56.4      6:29/M
       2    Eileen Donlon                     Sayville  NY           63   40       55        27:16.5      6:49/M
       3    Christie Donaldson                Northport  NY         428   47       87        30:00.8      7:30/M
Top

Female 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Madeline McKillop                 Sayville  NY          185   10      160        35:05.9      8:46/M
       2    Lucy Livingston                   Sayville  NY          384    8      202        37:42.2      9:26/M
       3    Loghan McNamara                   Sayville  NY          383   10      203        37:42.4      9:26/M
       4    Julianna Vollaro                  Bay Shore  NY         298    9      344        51:10.5     12:48/M
Top

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jenna Newman                      Sayville  NY          215   14       88        30:00.9      7:30/M
       2    Melissa Merone                    Holbrook  NY          192   14       94        30:15.7      7:34/M
       3    Anna Murphy                       Farmingville  NY      206   13      147        34:19.9      8:35/M
       4    Tara Donohue                      Sayville  NY          397   13      210        38:27.8      9:37/M
       5    Lilia Bartolotta                  Sayville  NY            7   13      217        38:39.2      9:40/M
       6    Lauren Hendler                    Southlake  TX         112   13      226        39:10.1      9:48/M
       7    Caroline Gozaloff                 West Sayville  NY      95   11      254        41:49.4     10:27/M
       8    Rosie Vollaro                                           399   14      270        43:12.3     10:48/M
       9    Katie Gozaloff                    West Sayville  NY      96   12      281        43:45.9     10:56/M
      10    Bianca Rios                       Brentwood  NY         253   11      323        47:40.3     11:55/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Valerie Romero                    Holtsville  NY        361   17       34        25:46.4      6:27/M
       2    Lindsey Dodenhoff                 Farmingville  NY       61   15       36        25:52.3      6:28/M
       3    Rachel Ruggiero                   Holtsville  NY        371   15       42        26:00.2      6:30/M
       4    Shayna Arrigo                     Farmingville  NY      357   16       56        27:16.9      6:49/M
       5    Amanda Engrassia                  Islip Terrace  NY     358   18       67        28:12.2      7:03/M
       6    Kaitlyn Licata                    Holbrook  NY          395   16       71        28:22.4      7:06/M
       7    Jillian Manfredi                  Farmingville  NY      167   18       78        29:04.2      7:16/M
       8    Brigid Lipari                     West Sayville  NY     152   16       89        30:01.8      7:30/M
       9    Julia Howland                     West Sayville  NY     122   17       91        30:04.8      7:31/M
      10    Chelsea Benedict                  Farmingville  NY      374   16       95        30:16.4      7:34/M
      11    Bella Coan                        Sayville  NY          324   15       98        30:22.9      7:36/M
      12    Olivia Werner                     Sayville  NY          308   15      111        31:30.9      7:53/M
      13    Brokke Howell                     Holtsville  NY        364   16      124        32:33.7      8:08/M
      14    Moira Mahoney                     Sayville  NY          166   16      137        33:42.2      8:26/M
      15    Giavanna Carr                     Ronkonkoma  NY         33   15      139        33:45.2      8:26/M
      16    Karli Murphy                      Farmingville  NY      207   17      146        34:18.7      8:35/M
      17    Deanna McNally                    Sayville  NY          188   15      161        35:06.9      8:47/M
      18    Kate Donohue                      Sayville  NY          396   15      171        35:44.2      8:56/M
      19    Anna Avrigo                       Farmingville  NY      355   16      173        35:48.2      8:57/M
      20    Wendy Tully-Gustafson             Islip  NY             389   17      197        37:36.6      9:24/M
      21    Nicolette Brudi                   Sayville  NY           20   16      199        37:37.2      9:24/M
      22    Alexa Laskowitz                   Sayville  NY          386   17      200        37:37.7      9:24/M
      23    Jennifer Campbell                 Farmingville  NY      375   19      230        39:22.3      9:51/M
      24    Lauren Twele                      Elkridge  MD          381   19      231        39:22.9      9:51/M
      25    Shaina Montero                    Holbrook  NY          201   16      255        41:50.1     10:28/M
      26    Emma Bunicci                      Ronkonkoma  NY         23   15      267        42:50.7     10:43/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kaitlin Hicks                     Islip  NY             117   21       41        25:59.2      6:30/M
       2    Danielle Milo                     West Islip  NY        347   22       50        26:42.9      6:41/M
       3    Katie Hempfling                   Holbrook  NY          110   20       61        27:39.4      6:55/M
       4    Erin MacDonell                    Sayville  NY          163   20       63        27:42.3      6:56/M
       5    Megan Lavery                      Islip  NY             426   23       77        28:41.7      7:10/M
       6    Allyson Figalora                  Holtsville  NY         75   21      118        32:01.7      8:00/M
       7    Amy Elgin                         Mechanicsburg  PA     328   20      131        33:16.4      8:19/M
       8    Ashley Ayers                      Holbrook  NY            1   23      168        35:36.9      8:54/M
       9    Meghan Walsh                      Bellport  NY          302   23      169        35:37.7      8:54/M
      10    Emily Murray                      Oakdale  NY           211   23      178        36:00.7      9:00/M
      11    Shannan Hayes                     Northport  NY         411   22      194        37:30.8      9:23/M
      12    Jennifer Meier                    Sayville  NY          327   23      211        38:27.9      9:37/M
      13    Ariana Nunez                      Oakdale  NY           220   20      221        38:51.8      9:43/M
      14    Felicia Dellavecchia              Bellport  NY          331   23      319        47:18.6     11:50/M
      15    Naomi Silva                       Bay Shore  NY         270   22      356        57:58.5     14:30/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Schaefer                    Bohemia  NY           267   26       33        25:42.2      6:26/M
       2    Allison Waka                      Ronkonkoma  NY        300   26       70        28:21.1      7:05/M
       3    Amanda Dulmovits                  West Babylon  NY       66   27       86        29:53.1      7:28/M
       4    Brittany Ochs                     Patchogue  NY         224   27      206        38:14.2      9:34/M
       5    Dana Peluso                       Holtsville  NY        419   28      249        41:25.3     10:21/M
       6    Caitlin Murray                    Bronx  NY             210   29      252        41:30.2     10:23/M
       7    Crystal Gray                      Smithtown  NY          98   27      294        45:03.4     11:16/M
       8    Kimberly Crispin                  Patchogue  NY          46   29      306        46:06.9     11:32/M
       9    Alicia Ryan                       Farmingville  NY      260   26      308        46:08.2     11:32/M
      10    Anne Sachs                        Lake Grove  NY        263   28      311        46:18.5     11:35/M
      11    Courtney Horst                    Farmingville  NY      332   27      318        47:18.3     11:50/M
      12    Paige Martin                      Blue Point  NY        172   28      345        51:15.3     12:49/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jessica Petrina                   Selden  NY            234   34       52        26:51.4      6:43/M
       2    Veronica Welsh                    Smithtown  NY         333   31      115        31:40.2      7:55/M
       3    Lauren Wellems                    Blue Point  NY        306   32      120        32:03.1      8:01/M
       4    Tracie Paszel                     Sayville  NY          230   34      132        33:18.6      8:20/M
       5    Jennifer Brennan                  Sayville  NY           15   32      153        34:37.6      8:39/M
       6    Leigh-Ann Degroot                 Ronkonkoma  NY         50   33      253        41:31.2     10:23/M
       7    Melanie Sweeney                   Patchogue  NY         284   34      260        42:16.6     10:34/M
       8    Amanda White                      Selden  NY            310   31      261        42:23.4     10:36/M
       9    Sara Kinsey                       Great River  NY       141   32      273        43:18.2     10:50/M
      10    Michelle Gatz                     West Sayville  NY      86   34      275        43:19.1     10:50/M
      11    Kristen McKenna                   Swarthmore  PA        183   30      290        44:49.2     11:12/M
      12    Holly Iuliucci                    Patchogue  NY         127   34      300        45:32.2     11:23/M
      13    Esmeralda Braganca                Sayville  NY           13   32      326        48:32.9     12:08/M
      14    Amanda Strong                     Patchogue  NY         281   32      355        55:59.1     14:00/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christina Belliant                E. Setauket  NY       346   38       60        27:38.9      6:55/M
       2    Sarah Voyack                      Blue Point  NY        321   35       81        29:20.2      7:20/M
       3    Trisha Sicurella                  Holbrook  NY          432   38       82        29:24.5      7:21/M
       4    Sarah Thompsen                    Sayville  NY          286   35      109        31:25.6      7:51/M
       5    Sarah Robinson                    Medford  NY           404   35      110        31:29.6      7:52/M
       6    Noreen Pieper                     Smithtown  NY         238   37      141        33:57.9      8:29/M
       7    Anmarie Vollaro                   Bay Shore  NY         297   36      149        34:23.6      8:36/M
       8    Michelle Homan                    Farmingville  NY      120   35      158        34:56.4      8:44/M
       9    Jennifer Cox                      Sayville  NY           45   38      172        35:45.7      8:56/M
      10    Christine Velia                   Shirley  NY           296   39      174        35:48.8      8:57/M
      11    Robyn McGee                       Patchogue  NY         178   39      186        36:54.1      9:14/M
      12    Lisa Nicholsen                    Blue Point  NY        217   36      189        37:13.3      9:18/M
      13    Jennifer Meittinis                Sayville  NY          191   36      216        38:38.8      9:40/M
      14    Cindy McGuinness                  Sayville  NY          336   39      234        39:40.2      9:55/M
      15    Martha Nuss                       Holtsville  NY        416   36      244        40:30.4     10:08/M
      16    Brenda Flores                     West Sayville  NY      80   38      248        40:54.4     10:14/M
      17    Krista Svedberg                   Oakdale  NY           418   38      250        41:26.7     10:22/M
      18    Marcy Winokur                     Somerville  MA        362   37      251        41:29.4     10:22/M
      19    Nicole Pignataro                  Bayport  NY           241   38      296        45:12.5     11:18/M
      20    Suzanne Kosters                   Sayville  NY          319   37      298        45:16.4     11:19/M
      21    Jessica Pignataro                 Bayport  NY           240   38      342        50:50.7     12:43/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Donna Haakonson                   Sayville  NY          105   40      100        30:33.7      7:38/M
       2    Kimberly Polito                   Sayville  NY          243   40      112        31:34.7      7:54/M
       3    Laurie Morrow                     Auburn  WA            317   42      154        34:46.5      8:42/M
       4    Jen Christofor                    Sayville  NY          405   42      184        36:42.2      9:11/M
       5    Tricia Livingston                 Sayville  NY          385   41      193        37:30.2      9:23/M
       6    Allison Montalto                                        370   41      201        37:41.1      9:25/M
       7    Janet Rock                        West Sayville  NY     316   44      220        38:51.6      9:43/M
       8    Michelle Cagnetto                 Ronkonkoma  NY         27   44      241        40:23.2     10:06/M
       9    Amy McCartney                     Sayville  NY          442   41      247        40:48.4     10:12/M
      10    Barbara Schoening                 Bohemia  NY           421   43      258        41:53.4     10:28/M
      11    Emily Baxter                      Oakdale  NY             8   40      269        42:57.2     10:44/M
      12    Melissa Callis                    Sayville  NY           28   42      272        43:15.9     10:49/M
      13    Laura Stasi                       West Sayville  NY     277   44      284        44:08.7     11:02/M
      14    Elyssa Werner                     East Setauket  NY     307   42      287        44:14.5     11:04/M
      15    Melissa Hendler                   Southlake  TX         113   42      304        46:05.5     11:31/M
      16    Shu-Chun Liao                     Hauppauge  NY         150   42      325        48:24.4     12:06/M
      17    Melanie Fisher                    East Meadow  NY        77   40      327        48:34.9     12:09/M
      18    Leah Koch                         Lake Grove  NY        143   43      329        48:50.4     12:13/M
      19    Denise Volka                                            326   41      334        50:05.2     12:31/M
      20    Joanne Strauss                    Sayville  NY          280   42      336        50:07.2     12:32/M
      21    Graceann Kieffer                  Patchogue  NY         140   40      351        52:34.3     13:09/M
      22    Amy Pfister                       Patchogue  NY         236   40      359        58:54.4     14:44/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Wendy Disilvestro                 East Northport  NY     59   48      142        34:02.2      8:31/M
       2    Kiersten Bartolotta               Sayville  NY            6   46      151        34:29.7      8:37/M
       3    Irene Velazquez                   Sayville  NY          295   47      205        37:58.3      9:30/M
       4    Maria Demeo                       Selden  NY            434   46      229        39:21.5      9:50/M
       5    Heidi Kamvakis                    Smithtown  NY         134   46      238        40:05.3     10:01/M
       6    Allison Corcoran                  Sag Harbor  NY        377   47      240        40:09.2     10:02/M
       7    Debra Mitchell                    Sayville  NY          444   45      256        41:51.9     10:28/M
       8    Lynn Mueller                      Selden  NY            363   47      263        42:35.7     10:39/M
       9    Christine Egan                    Bayport  NY            69   47      277        43:24.3     10:51/M
      10    Patricia Savarese                 Islip Terrace  NY     266   49      297        45:15.3     11:19/M
      11    Dawn Robson                       West Sayville  NY     256   49      305        46:06.9     11:32/M
      12    Rebecca McDonald                  Nesconset  NY         176   47      313        46:21.4     11:35/M
      13    Jennifer Licata-Gritz             Shirley  NY           151   45      317        47:17.7     11:49/M
      14    Maureen Vollaro                   Miller Place  NY      400   48      333        49:50.1     12:28/M
      15    Jody Colon                        Sayville  NY           42   46      338        50:11.7     12:33/M
      16    Patricia Morrissey                Islip  NY             414   49      340        50:22.9     12:36/M
      17    Tracy Vollaro                     Bay Shore  NY         299   46      357        58:04.5     14:31/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Veronica Decicco                  Holtsville  NY        393   51      102        30:51.1      7:43/M
       2    Catherine Bongo-Liselli           Sayville  NY           12   50      133        33:21.6      8:20/M
       3    Renee Newman                      Sayville  NY          216   50      143        34:03.7      8:31/M
       4    Helen Farinella                   Sayville  NY           73   50      218        38:47.2      9:42/M
       5    Dianne Fitzpatrick                Setauket  NY          431   50      223        38:59.3      9:45/M
       6    Susan Murphy                      West Sayville  NY     209   52      235        39:57.2      9:59/M
       7    Julie Weinheimer                  Coram  NY             423   50      246        40:44.1     10:11/M
       8    Julie Vaccaro                     Oakdale  NY           293   52      262        42:30.6     10:38/M
       9    Paz Minero                        Brentwood  NY         198   50      285        44:10.4     11:03/M
      10    Patty Urban                       Medford  NY           368   51      286        44:10.6     11:03/M
      11    Christine Velle                   Lake Grove  NY        440   50      289        44:38.8     11:10/M
      12    Debbie Ramirez                    Blue Point  NY        249   53      302        45:40.5     11:25/M
      13    Jean Rico                         West Sayville  NY     252   52      321        47:28.5     11:52/M
      14    Cindy Haugland                    Easr Islip  NY        109   53      331        49:33.9     12:23/M
      15    Linda McGrellis                   Oakdale  NY           181   50      335        50:06.7     12:32/M
      16    Carleen Tunney                    Selden  NY            291   52      341        50:37.4     12:39/M
      17    Amanda Rodriguez-O'Connor         Bohemia  NY           257   50      358        58:13.1     14:33/M
      18    Anita Wooten                      Riverhead  NY         413   50      361      1:00:43.4     15:11/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Debra Woloschin                   Remsenburg  NY        340   55      127        32:50.1      8:13/M
       2    Susan Critz                       Islip  NY              47   58      195        37:31.8      9:23/M
       3    Judi Cestaro                      Bayport  NY            34   59      243        40:27.7     10:07/M
       4    Laurie Mehner                     Great River  NY       190   55      266        42:49.7     10:42/M
       5    Gail McCauley                     Ronkonkoma  NY        174   55      278        43:31.4     10:53/M
       6    Tana Piccirillo                   Ronkonkoma  NY        237   55      282        43:48.1     10:57/M
       7    Joanne Martin                     Blue Point  NY        171   57      283        44:01.7     11:00/M
       8    Joanne Kong                       West Babylon  NY      144   58      299        45:23.1     11:21/M
       9    Susan Brosnan                     Sayville  NY           18   58      349        52:19.6     13:05/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kathy McNeill                     Sayville  NY          369   64      167        35:36.6      8:54/M
       2    Rosemary Camilleri                Sayville  NY           30   62      301        45:33.3     11:23/M
       3    Patrice McGee                     Deer Park  NY         177   63      314        46:43.2     11:41/M
       4    Francine Hyland                   Oakdale  NY           124   60      316        47:08.6     11:47/M
       5    Patricia Bush                     East Islip  NY         26   61      348        52:18.7     13:05/M
       6    Laurie McMillen                   Sayville  NY          323   60      352        54:26.2     13:37/M
       7    Carolyn Grupe                     Ronkonkoma  NY        102   61      353        54:32.7     13:38/M
       8    Patricia Porcelli                 Patchogue  NY         244   61      354        55:45.3     13:56/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gloria Withus                     Brentwood  NY         312   66      187        37:06.9      9:17/M
       2    Ann Prezioso                      Oakdale  NY           245   65      343        51:02.9     12:46/M
Top

Female 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Helma Clavin                      Lake Ronkonkoma  NY    38   73      288        44:16.4     11:04/M
Top

Female 75 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patricia Delaney                  Bay Shore  NY          51   77      322        47:32.1     11:53/M