Suffolk County Half/Full Marathon 2015

Overall Finish List

September 13, 2015


Results provided by Just Finish Systems Inc., Splits and net times by 6pm today! Course measurements
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Anthony Famiglietti               Davidson  NC         2158    36   M       1 Top Fin          1:07:35.90      5:09/M
      2    Ryan McGUire                      Middleburg  PA       2933    32   M       2 Top Fin          1:10:24.39      5:22/M
      3    Hugh Parker                       New York  NY         3153    25   M       3 Top Fin          1:16:04.20      5:48/M
      4    Yuji Wakimoto                     Port Jefferson Stat  3697    23   M       4 Top Fin          1:17:14.20      5:53/M
      5    Tom Eickelberg                    Lancaster  NY        3829    26   M       5 Top Fin          1:17:36.41      5:55/M
      6    Walter Ingram                     Somerville  NJ       2498    22   M       6 Top Fin          1:17:42.91      5:56/M
      7    Dan Gargaro                       Jericho  NY          2262    25   M       7 Top Fin          1:17:48.58      5:56/M
      8    Luke McCambley                    New York  NY         3997    25   M       8 Top Fin          1:18:49.65      6:01/M
      9    Justin Nakrin                     Oyster Bay  NY       3052    24   M       9 Top Fin          1:19:38.41      6:04/M
     10    Tom Holowka                       Ithaca  NY           2460    30   M      10 Top Fin          1:20:48.21      6:10/M
     11    Keith Guilfoyle                   Commack  NY          2352    48   M       1 45-49            1:21:19.45      6:12/M
     12    Pamela O'Sullivan                 Babylon  NY          3119    27   F       1 Top Fin          1:24:02.15      6:25/M
     13    Paul Milazzo                      Ronkonkoma  NY       3841    30   M       1 30-34            1:24:26.16      6:26/M
     14    Elizabeth Eickelberg              Leonia  NJ           2118    23   F       2 Top Fin          1:25:57.11      6:33/M
     15    Oof Schybergson                   New York  NY         3448    44   M       1 40-44            1:27:18.68      6:39/M
     16    Bonnie Averbuch                   New York  NY         3996    28   F       3 Top Fin          1:27:25.39      6:40/M
     17    Matthew Uzenski                   Boston  MA           3653    33   M       2 30-34            1:27:48.30      6:42/M
     18    Kathryn Fanning                   Manlius  NY          2159    22   F       4 Top Fin          1:27:48.48      6:41/M
     19    Kevin Krause                      Shoreham  NY         3860    44   M       2 40-44            1:28:06.47      6:43/M
     20    Joshua Parsons                    Lynbrook  NY         3158    31   M       3 30-34            1:28:54.48      6:47/M
     21    Heather Williams                  Centerport  NY       3760    40   F       5 Top Fin          1:29:24.95      6:49/M
     22    Andrew Wilson                     Greenlawn  NY        3767    46   M       2 45-49            1:29:35.23      6:50/M
     23    Unknown Partic. 3894                                   3894     0   M       1  0- 0            1:29:53.34      6:51/M
     24    Una Broderick                     Wantagh  NY          1728    49   F       6 Top Fin          1:30:12.41      6:53/M
     25    Danielle Bowen                    Oakdale  NY          1693    24   F       7 Top Fin          1:30:16.66      6:53/M
     26    Edward Jara                       Floral Park  NY      2509    33   M       4 30-34            1:30:25.47      6:53/M
     27    Jeff Steinberg                    Westbury  NY         3557    54   M       1 50-54            1:30:33.15      6:54/M
     28    Shawn Garbien                     Port Washington  NY  2259    38   M       1 35-39            1:30:48.75      6:55/M
     29    Trent Hampton                     West Babylon  NY     2389    36   M       2 35-39            1:31:03.73      6:57/M
     30    George Alvarado                   Houston  TX          4931    24   M       1 20-24            1:31:51.98      7:00/M
     31    Llorenc Aguiar                    Kings Point  NY      1520    21   M       2 20-24            1:32:21.46      7:02/M
     32    James Di Giovanna                 Brightwaters  NY     2041    49   M       3 45-49            1:32:25.72      7:03/M
     33    Paul Murphy                       West Sayville  NY    3039    51   M       2 50-54            1:32:44.78      7:04/M
     34    Michael Brown                     Kings Park  NY       1738    39   M       3 35-39            1:32:56.99      7:05/M
     35    Mark Lewis                        Blue Point  NY       2740    33   M       5 30-34            1:32:57.99      7:05/M
     36    Michael Abrahams                  Brooklyn  NY         1508    46   M       4 45-49            1:32:59.22      7:05/M
     37    Bryan Lynch                       Deer Park  NY        3952    49   M       5 45-49            1:33:03.66      7:05/M
     38    Robert Boerjes                    Patchogue  NY        1675    29   M       1 25-29            1:33:15.99      7:06/M
     39    Matthew Kaplan                    New York  NY         2550    31   M       6 30-34            1:33:17.99      7:07/M
     40    Eric Zimmer                       St. James  NY        3814    64   M       1 60-64            1:33:26.77      7:07/M
     41    Jacob Grabois                     Plainview  NY        2312    17   M       1 16-19            1:33:28.64      7:07/M
     42    Jeffrey Penn                      Rye Brook  NY        3169    44   M       3 40-44            1:33:41.74      7:08/M
     43    Patrick Daly                      Merrick  NY          1973    52   M       3 50-54            1:33:52.36      7:09/M
     44    Peter Schieck                     West Sayville  NY    4906    41   M       4 40-44            1:34:06.99      7:10/M
     45    Andrew Scott                      New York  NY         3453    24   M       3 20-24            1:34:07.74      7:10/M
     46    Jose Ulloa                        Bellport  NY         3648    36   M       4 35-39            1:34:16.11      7:11/M
     47    Michael Fisenne                   East Northport  NY   2197    49   M       6 45-49            1:34:18.95      7:11/M
     48    Lisa Sulikowski                   Northport  NY        3575    33   F       8 Top Fin          1:34:47.74      7:13/M
     49    Adam Heath                        New York  NY         3991    31   M       7 30-34            1:34:55.48      7:14/M
     50    Garrett Chapman                   Lynbrook  NY         1854    30   M       8 30-34            1:35:00.15      7:15/M
     51    Matthew Baudier                   Northport  NY        3857    34   M       9 30-34            1:35:00.55      7:14/M
     52    Doug Farrell                      Water Mill  NY       2165    27   M       2 25-29            1:35:15.74      7:16/M
     53    Jason Taylor                      Medford  NY          4907    41   M       5 40-44            1:35:30.49      7:17/M
     54    Mario Ferone                      Plainview  NY        2180    22   M       4 20-24            1:35:37.24      7:17/M
     55    PJ Diskin                         Mineola  NY          2060    60   M       2 60-64            1:35:57.40      7:19/M
     56    Brian Coyle                       Bayport  NY          4939    24   M       5 20-24            1:35:58.32      7:19/M
     57    Allison Razzano                   West Sayville  NY    3267    37   F       9 Top Fin          1:36:06.49      7:19/M
     58    Phil Erwin                        Wading River  NY      952    47   M       7 45-49            1:36:08.49      7:20/M
     59    Sue Montefusco                    Long beach  NY       2996    32   F      10 Top Fin          1:36:25.74      7:20/M
     60    Allison Waka                      Lake Ronkonkoma  NY  3696    25   F       1 25-29            1:36:38.74      7:22/M
     61    Vincent Spiteri                   Howard Beach  NY     3535    47   M       8 45-49            1:36:42.63      7:22/M
     62    Christopher Prisco                Northport  NY        3225    22   M       6 20-24            1:36:49.97      7:22/M
     63    Philip Schoenfeld                 Stony Brook  NY      3431    48   M       9 45-49            1:36:50.37      7:23/M
     64    Phil Armato                       West Babylon  NY     1568    32   M      10 30-34            1:36:53.22      7:23/M
     65    Robert Mosca                      Massapequa Park  NY  3016    29   M       3 25-29            1:37:07.74      7:24/M
     66    Nate Lavieri-Scull                Brooklyn  NY         2691    27   M       4 25-29            1:37:14.13      7:23/M
     67    Daniel Celikoyar                  Oakdale  NY          1843    26   M       5 25-29            1:37:17.16      7:25/M
     68    Mary Mullen                       Bayport  NY           594    45   F       1 45-49            1:37:35.25      7:26/M
     69    Neil Hagen                        Boston  MA           2372    26   M       6 25-29            1:37:43.37      7:27/M
     70    Nicholas Benito                   Holbrook  NY         1638    32   M      11 30-34            1:37:48.66      7:25/M
     71    Kervin Duncan                     Brooklyn  NY         2101    41   M       6 40-44            1:37:49.88      7:26/M
     72    Javier Palma                      Woodhaven  NY        3134    41   M       7 40-44            1:38:07.73      7:29/M
     73    Pete Martin                       Merrick  NY          2857    44   M       8 40-44            1:38:08.54      7:29/M
     74    Mairead Kelly                     Islip  NY            2571    21   F       1 20-24            1:38:15.63      7:30/M
     75    Nicholas D'Anna                   Huntington  NY       1976    43   M       9 40-44            1:38:25.75      7:29/M
     76    Carianne Wong                     Nesconset  NY        3777    37   F       1 35-39            1:38:26.43      7:30/M
     77    Patrick Hession                   West Sayville  NY    2441    48   M      10 45-49            1:38:29.68      7:30/M
     78    Sarah Schaefer                    Sayville  NY          751    26   F       2 25-29            1:38:33.49      7:30/M
     79    Nancy Prior                       Islip  NY            3224    31   F       1 30-34            1:38:36.25      7:31/M
     80    Kieran Gibbons                    Northport  NY        4913    50   M       4 50-54            1:38:37.25      7:31/M
     81    Bill Mazza                        West Gilgo Beach  N  2893    53   M       5 50-54            1:38:39.75      7:31/M
     82    Joe Flick                         Farmingdale  NY      2209    36   M       5 35-39            1:38:50.74      7:25/M
     83    AnnMarie Zigrosser                Bayport  NY          3813    22   F       2 20-24            1:39:01.13      7:33/M
     84    Connor Harvey                     Coram  NY            4904    26   M       7 25-29            1:39:03.56      7:32/M
     85    Randy Howard                      Centerport  NY       2472    53   M       6 50-54            1:39:09.46      7:34/M
     86    Peter Lee                         Selden  NY           2710    34   M      12 30-34            1:39:14.11      7:33/M
     87    Thomas Duffy                      West Sayville  NY    2098    37   M       6 35-39            1:39:15.49      7:34/M
     88    Michael Maxwell                   Calverton  NY        2886    52   M       7 50-54            1:39:18.50      7:33/M
     89    Robert Fried                      Great Neck  NY       2236    54   M       8 50-54            1:39:21.83      7:35/M
     90    John Clifford                     Seaford  NY          1883    54   M       9 50-54            1:39:33.80      7:35/M
     91    Gregory Kropp                     East Northport  NY   2647    40   M      10 40-44            1:39:37.75      7:36/M
     92    Kevin O'Toole                     Bohemia  NY          3121    31   M      13 30-34            1:39:38.84      7:36/M
     93    Iosif Davidov                     Flushing  NY         1986    23   M       7 20-24            1:39:41.90      7:34/M
     94    Annemarie Dunn                    West Babylon  NY     2103    34   F       2 30-34            1:39:49.62      7:36/M
     95    Chrales Wind                      Brightwaters  NY     3986    57   M       1 55-59            1:39:50.70      7:36/M
     96    Ross Hecht                        Oceanside  NY        2421    34   M      14 30-34            1:39:53.40      7:37/M
     97    Brian Bowen                       Albuquerque  NM      1692    38   M       7 35-39            1:39:56.30      7:25/M
     98    Michael Marrone                   Hauppauge  NY        3900    31   M      15 30-34            1:40:06.72      7:37/M
     99    Mark Stearns                      Stony Brook  NY      3892    42   M      11 40-44            1:40:17.46      7:39/M
    100    Kevin O'Rourke                    Smithtown  NY        3112    43   M      12 40-44            1:40:22.40      7:39/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Arthur Vendryes                   Brooklyn  NY         3669    47   M      11 45-49            1:40:24.98      7:38/M
    102    Javi Oreamuno                     New York  NY         4905    29   M       8 25-29            1:40:47.48      7:35/M
    103    Kristen Cagino                    Slingerlands  NY     1773    23   F       3 20-24            1:40:56.75      7:41/M
    104    Kerice Di Resta                   Staten Island  NY    2042    36   F       2 35-39            1:41:03.72      7:41/M
    105    Michael McCormack                 Copiague  NY         2910    52   M      10 50-54            1:41:04.31      7:42/M
    106    Stephen Bienemann                 Smithtown  NY        1652    24   M       8 20-24            1:41:10.80      7:43/M
    107    Claudio Gonzalez                  Hempstead  NY        3871    41   M      13 40-44            1:41:18.14      7:43/M
    108    Gregory Kipp                      Glen Rock  NJ        2607    39   M       8 35-39            1:41:24.62      7:41/M
    109    Thomas Duncan                     Great Neck  NY       2102    21   M       9 20-24            1:41:25.75      7:43/M
    110    Peter Inserra                     Fort Salonga  NY     2499    57   M       2 55-59            1:41:30.51      7:44/M
    111    Colin Laughlin                    Brooklyn  NY         2689    29   M       9 25-29            1:41:47.18      7:45/M
    112    Manuel Mijangos                   Woodhaven  NY        2975    43   M      14 40-44            1:41:47.36      7:46/M
    113    Tamas Nagy                        Bayville  NY         3050    31   M      16 30-34            1:42:07.28      7:45/M
    114    Jamie Guzman                      Commack  NY          2365    38   F       3 35-39            1:42:10.73      7:47/M
    115    Aimee Kroll-Desrosiers            West Springfield  M  2645    29   F       3 25-29            1:42:20.75      7:48/M
    116    Eric Luitweiler                   North Bellmore  NY   2782    24   M      10 20-24            1:42:27.50      7:46/M
    117    Sanjaya Senanayake                Great Neck  NY       3467    36   M       9 35-39            1:42:36.49      7:47/M
    118    Christopher Gaudreau              Chicago  IL          2267    37   M      10 35-39            1:42:47.45      7:49/M
    119    Rachel Staiano                    East Meadow  NY      3543    22   F       4 20-24            1:42:49.86      7:50/M
    120    Christina Berliant                South Setauket  NY   1643    37   F       4 35-39            1:42:52.26      7:50/M
    121    Wayne Loveland                    Lindenhurst  NY      2777    47   M      12 45-49            1:42:55.36      7:50/M
    122    Alyssa Liguori                    Ridge  NY            2745    23   F       5 20-24            1:43:00.64      7:50/M
    123    Garrett Kale                      Temecula  CA         2542    22   M      11 20-24            1:43:04.69      7:51/M
    124    Alexandria Abel                   Bayport  NY          1505    22   F       6 20-24            1:43:04.69      7:51/M
    125    Nicole Waters                     Huntington  NY       3715    44   F       1 40-44            1:43:04.69      7:50/M
    126    David Simandl                     Brooklyn  NY         3498    35   M      11 35-39            1:43:08.95      7:51/M
    127    K.C. Brett                        Port Jefferson Sta   1718    55   M       3 55-59            1:43:11.22      7:51/M
    128    Michael Lavee                     Dix Hills  NY        2690    44   M      15 40-44            1:43:13.21      7:51/M
    129    Cathleen Kelly                    Bayport  NY           423    45   F       2 45-49            1:43:20.26      7:52/M
    130    Michael Berg                      Albertson  NY        1641    40   M      16 40-44            1:43:22.10      7:52/M
    131    Andrew Hayes                      Avon  NY             2416    25   M      10 25-29            1:43:25.59      7:51/M
    132    James Kirby                       Bayport  NY          2608    44   M      17 40-44            1:43:45.10      7:54/M
    133    Bernard Schrage                   Medford  NY          3435    22   M      12 20-24            1:43:48.10      7:43/M
    134    Alissa Connell                    Wading River  NY     1917    34   F       3 30-34            1:43:53.21      7:55/M
    135    Joshua Bosley                     Islip  NY            1687    38   M      12 35-39            1:43:57.69      7:54/M
    136    Matthew Loesch                    Garden City  NY      2762    37   M      13 35-39            1:44:00.26      7:55/M
    137    Ira Kaplan                        East Meadow  NY      2549    45   M      13 45-49            1:44:14.51      7:57/M
    138    Gregory Siragusa                  Islip  NY            3508    36   M      14 35-39            1:44:19.30      7:56/M
    139    Rebecca Reilly                    Wantagh  NY          3287    24   F       7 20-24            1:44:23.87      7:57/M
    140    Pete Kechejian                    Northport  NY        2561    23   M      13 20-24            1:44:26.91      7:58/M
    141    Thomas Mihailin                   East Northport  NY   2974    19   M       2 16-19            1:44:30.51      7:57/M
    142    Scott Scheinson                   Oceanside  NY        3411    25   M      11 25-29            1:44:30.52      7:58/M
    143    Eric Carver                       Patchogue  NY        1826    49   M      14 45-49            1:44:31.12      7:55/M
    144    John Doyle                        Sound Beach  NY      2090    43   M      18 40-44            1:44:32.38      7:57/M
    145    Hector Jaramillo                  Baldwin  NY          2510    44   M      19 40-44            1:44:34.40      7:58/M
    146    Mathew Arthurs                    Islip Terrace  NY    1570    28   M      12 25-29            1:44:34.76      7:58/M
    147    Tyler Locatell                    Hoboken  NJ          2760    26   M      13 25-29            1:44:36.16      7:58/M
    148    Thomas Tine                       Huntington  NY       3617    42   M      20 40-44            1:44:42.51      7:58/M
    149    Meghan Knott                      Port Jefferson Stat  2617    36   F       5 35-39            1:44:49.26      7:58/M
    150    Thomas Irving                     Greenlawn  NY        2502    27   M      14 25-29            1:44:53.13      7:58/M
    151    Stuart Salembier                  Port Jefferson Stat  3383    36   M      15 35-39            1:44:54.94      8:00/M
    152    Craig Caperna                     Coram  NY            1799    50   M      11 50-54            1:45:01.64      7:59/M
    153    Claudine Mondesir                 Elmont  NY           2994    38   F       6 35-39            1:45:01.76      7:59/M
    154    Laura Magnuson                    Melville  NY         3840    22   F       8 20-24            1:45:11.20      7:59/M
    155    Joe Parks                         Deer Park  NY        3155    27   M      15 25-29            1:45:11.40      8:01/M
    156    John Manitta                      Wading River  NY     2826    49   M      15 45-49            1:45:45.73      8:02/M
    157    Rachel Sigismondi                 Sayville  NY         3492    23   F       9 20-24            1:45:53.44      8:03/M
    158    Staci Blanket                     Old Bethpage  NY     1666    51   F       1 50-54            1:45:54.24      8:03/M
    159    Erin Abraham                      Boston  MA           1507    23   F      10 20-24            1:45:54.25      8:04/M
    160    Jeanine Encizo                    Bay Shore  NY        2127    26   F       4 25-29            1:46:05.25      8:05/M
    161    Rob Wallace                       New York  NY         3700    30   M      17 30-34            1:46:06.18      8:02/M
    162    Mary Lenzi                        Hauppauge  NY        2726    55   F       1 55-59            1:46:12.26      8:04/M
    163    Tifenn Python                     Brooklyn  NY         3237    41   F       2 40-44            1:46:19.17      8:06/M
    164    Jillian Hansen                    Bethpage  NY         2394    40   F       3 40-44            1:46:19.64      8:06/M
    165    Mark Farrell                      Islip  NY            2167    54   M      12 50-54            1:46:20.65      8:04/M
    166    Marcos Pena                       Lynbrook  NY         3168    34   M      18 30-34            1:46:21.67      8:07/M
    167    Federico Campbell                 Brightwaters  NY     1784    36   M      16 35-39            1:46:23.91      8:06/M
    168    Bill Barna                        Lacey  WA            3931    29   M      16 25-29            1:46:31.82      8:07/M
    169    Walter Howard                     Brentwood  NY        2473    35   M      17 35-39            1:46:37.10      7:46/M
    170    Rick Tloczkowski                  West Sayville  NY    3621    44   M      21 40-44            1:46:38.52      8:05/M
    171    Joseph Tloczkowski                Holbrook  NY         3620    38   M      18 35-39            1:46:38.52      8:05/M
    172    Kathleen Finn                     Sayville  NY         2193    55   F       2 55-59            1:46:40.33      8:06/M
    173    Sean Tumulty                      Lindenhurst  NY      3639    30   M      19 30-34            1:46:42.76      8:08/M
    174    Patrick McQuade                   Smithtown  NY        2946    47   M      16 45-49            1:46:54.51      7:58/M
    175    Kim Powell                        Seaford  NY          3213    32   F       4 30-34            1:46:54.77      8:08/M
    176    Leah Bianco                       Brooklyn  NY         1651    24   F      11 20-24            1:46:58.43      8:08/M
    177    Scott Pobiner                     Manhasset  NY        3202    37   M      19 35-39            1:47:03.18      8:06/M
    178    Jill Sweeney                      Mineola  NY          3586    35   F       7 35-39            1:47:05.51      8:09/M
    179    Fernando Echeverria               Woodmere  NY         2114    49   M      17 45-49            1:47:24.58      8:11/M
    180    Thomas Sherlock                   Wading river  NY     3484    55   M       4 55-59            1:47:24.98      8:11/M
    181    Aimee May                         Rockville Centre  N  2887    43   F       4 40-44            1:47:25.39      8:10/M
    182    Mark Ogden                        Selden  NY           3913    53   M      13 50-54            1:47:34.98      8:08/M
    183    Karole Kalin-Holmes               Miller Place  NY     2543    43   F       5 40-44            1:47:36.18      8:11/M
    184    Frank Notarstefano                Seaford  NY          3086    63   M       3 60-64            1:47:37.21      8:12/M
    185    Elena Shepherd                    Patchogue  NY        3478    20   F      12 20-24            1:48:04.40      8:11/M
    186    Steven Mastrocola                 Briarcliff Manor  N  2870    32   M      20 30-34            1:48:04.51      8:11/M
    187    Mark Chasanoff                    East Islip  NY       1857    26   M      17 25-29            1:48:07.24      8:14/M
    188    Anjali Kapur                      Mount Sinai  NY      2553    22   F      13 20-24            1:48:11.72      8:13/M
    189    Michael Parente                   Shirley  NY          3148    39   M      20 35-39            1:48:13.51      8:14/M
    190    Bethany Scherline                 Huntington  NY       3413    38   F       8 35-39            1:48:19.62      8:04/M
    191    Samantha Abel                     Bayport  NY          1506    22   F      14 20-24            1:48:28.52      8:14/M
    192    Jennifer Waite                    Sayville  NY         3695    26   F       5 25-29            1:48:28.52      8:13/M
    193    Monika Gilejko                    Ridgewood  NY        2283    32   F       5 30-34            1:48:30.40      8:14/M
    194    Erika Habersaat                   Rocky Point  NY      2369    37   F       9 35-39            1:48:31.62      8:11/M
    195    Bob Whirty                        Andover  MA          4924    55   M       5 55-59            1:48:33.84      8:15/M
    196    Gregory Sutorius                  Summit  NJ           3583    44   M      22 40-44            1:48:39.27      8:12/M
    197    Stephen Albright                  Huntngton  NY        1532    57   M       6 55-59            1:48:41.95      8:13/M
    198    Anthony Merola                    Merrick  NY          2963    42   M      23 40-44            1:48:47.65      8:17/M
    199    Michael Doblan                    Hauppauge  NY        3994    44   M      24 40-44            1:48:51.27      8:17/M
    200    Jim Sanderson                     Kings Park  NY       3392    49   M      18 45-49            1:48:53.95      8:17/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    201    Erin Martone                      Medford  NY          2862    26   F       6 25-29            1:48:56.20      8:16/M
    202    Jeanmarie Schweitzer              West Islip  NY       3446    48   F       3 45-49            1:49:03.51      8:13/M
    203    Markus Rentzing                   Old Westbury  NY     3863    45   M      19 45-49            1:49:04.34      8:17/M
    204    Charles Smith                     Bohemia  NY          3512    50   M      14 50-54            1:49:06.20      8:16/M
    205    Patricia Carbonara                Mount Sinai  NY      1810    50   F       2 50-54            1:49:16.49      8:18/M
    206    Andrew Sinchuk                    Wantagh  NY          3506    25   M      18 25-29            1:49:19.31      8:17/M
    207    Deena Kay                         Nesconset  NY        3950    35   F      10 35-39            1:49:21.77      8:17/M
    208    Karen Conkling                    Massapequa  NY       1915    52   F       3 50-54            1:49:22.77      8:19/M
    209    Stephanie Filippazzo              Wantagh  NY          2188    25   F       7 25-29            1:49:24.52      8:12/M
    210    Katie Mitchell                    Bohemia  NY          2988    36   F      11 35-39            1:49:27.26      8:18/M
    211    Jeanne Sims                       Wantagh  NY          3504    33   F       6 30-34            1:49:31.72      8:19/M
    212    Erin Davies                       Islip  NY            1987    29   F       8 25-29            1:49:35.99      8:19/M
    213    Karnik Seferian                   Setauket  NY         3460    57   M       7 55-59            1:49:37.22      8:21/M
    214    Genaro De Jesus                   Malverne  NY         1995    53   M      15 50-54            1:49:39.47      8:21/M
    215    Erin Hurme                        Amityville  NY       2482    35   F      12 35-39            1:49:42.27      8:22/M
    216    John Ottaviano                    Cold Spring Harbor   3122    56   M       8 55-59            1:49:44.95      8:21/M
    217    Robert Witt                       Huntington  NY       3771    47   M      20 45-49            1:49:52.46      8:20/M
    218    Miguel Cabrera                    Great Neck  NY       1770    32   M      21 30-34            1:49:56.91      8:22/M
    219    John Newhoff                      Islip Terrace  NY    3071    52   M      16 50-54            1:50:04.52      8:21/M
    220    Rim Ryn                           Plainview  NY         733    67   M       1 65-69            1:50:06.67      8:21/M
    221    Christine Bilich                  Brooklyn  NY         1653    30   F       7 30-34            1:50:07.27      8:22/M
    222    Karen Cotty                       East Quogue  NY      1942    51   F       4 50-54            1:50:10.27      8:24/M
    223    Alan Calder                       Port Jefferson  NY   1776    48   M      21 45-49            1:50:16.40      8:22/M
    224    Bob Riegel                        Franklin Square  NY  3300    26   M      19 25-29            1:50:17.42      8:21/M
    225    Kimberly Meyer                    Sayville  NY         2968    36   F      13 35-39            1:50:33.64      8:24/M
    226    Thomas Guibert                    Holbrook  NY         2350    39   M      21 35-39            1:50:42.37      8:25/M
    227    Rivky Orlow                       Jamaica Estates  NY  3111    41   F       6 40-44            1:50:43.19      8:24/M
    228    Howie Zwang                       Great Neck  NY       3822    48   M      22 45-49            1:50:44.60      8:24/M
    229    Lisa Bonanni                      Selden  NY           3980    28   F       9 25-29            1:50:46.46      8:26/M
    230    Joseph Ligon                      Babylon  NY          2744    26   M      20 25-29            1:50:58.29      8:25/M
    231    Timothy Hoss                      Greenlawn  NY         378    46   M      23 45-49            1:51:00.65      8:28/M
    232    Matt Razzano                      West Sayville  NY    3268    36   M      22 35-39            1:51:03.26      8:27/M
    233    Gary Ringel                       new hyde park  NY    3301    56   M       9 55-59            1:51:04.27      8:27/M
    234    Jamie Flood                       East Islip  NY       2211    23   F      15 20-24            1:51:07.27      8:26/M
    235    Stephen Yesner                    New York  NY         4943    41   M      25 40-44            1:51:13.27      8:27/M
    236    Dean Neumann                      Northport  NY        3069    57   M      10 55-59            1:51:15.71      8:26/M
    237    Jaclyn Zuccaro                    Bohemia  NY          3818    34   F       8 30-34            1:51:15.91      8:28/M
    238    Beth Ann Clyde                    Lake Grove  NY       1885    28   F      10 25-29            1:51:22.78      8:28/M
    239    Romulo Brito                      Uniondale  NY        3947    37   M      23 35-39            1:51:27.77      8:29/M
    240    Dionida Ryce                      Valley Stream  NY    3375    46   F       4 45-49            1:51:29.81      8:29/M
    241    Ray Downes                        Huntington  NY       2088    44   M      26 40-44            1:51:33.17      8:29/M
    242    Chuck Otto                        Sayville  NY         3123    59   M      11 55-59            1:51:40.89      8:29/M
    243    Alyssa Strong                     Selden  NY           3569    22   F      16 20-24            1:51:45.97      8:31/M
    244    Barry Goodman                     Plainview  NY        2305    43   M      27 40-44            1:51:48.22      8:31/M
    245    Christine Tylee                   Farmingville  NY     3644    27   F      11 25-29            1:51:48.42      8:28/M
    246    Lawrence Quinn                    Brookhaven  NY       3244    52   M      17 50-54            1:51:49.23      8:25/M
    247    Patrick Kennedy                   Lake Ronkonkoma  NY  2585    49   M      24 45-49            1:51:51.27      8:30/M
    248    Anny Espinal                      Sayville  NY         3969    35   F      14 35-39            1:51:55.32      8:31/M
    249    Lisa Ospitale                     South Setauket  NY   3118    39   F      15 35-39            1:51:55.51      8:30/M
    250    Pierce Cohalan                    Great River  NY       139    48   M      25 45-49            1:52:00.21      8:32/M
    251    Cathleen McQuade                  Smithtown  NY        2945    43   F       7 40-44            1:52:01.77      8:21/M
    252    Jaclyn Hannon                     Sayville  NY         2393    30   F       9 30-34            1:52:04.48      8:31/M
    253    John Haley                        East notthport  NY   2380    50   M      18 50-54            1:52:05.28      8:32/M
    254    Kathleen McGarry                  Los Angeles  CA      2921    51   F       5 50-54            1:52:05.70      8:32/M
    255    Richard Brennan                   Whitestone  NY       1716    34   M      22 30-34            1:52:08.13      8:30/M
    256    Elizabeth Arato                   Huntington  NY       1562    40   F       8 40-44            1:52:10.28      8:33/M
    257    Philip Hamid                      Richmond Hill  NY    2384    49   M      26 45-49            1:52:16.26      8:31/M
    258    Charles Regulinski                Setauket  NY         3284    36   M      24 35-39            1:52:16.35      8:24/M
    259    Sean Probert                      Babylon  NY          3226    31   M      23 30-34            1:52:17.47      8:25/M
    260    Jacob Burgess                     Port Washington  NY  1755    38   M      25 35-39            1:52:19.27      8:31/M
    261    Scott Fairgrieve                  Mineola  NY          2149    64   M       4 60-64            1:52:20.51      8:33/M
    262    Lance Prager                      Mattituck  NY        3216    49   M      27 45-49            1:52:20.88      8:31/M
    263    Hakyong Kim                       Manhasset  NY        2599    58   M      12 55-59            1:52:28.33      8:30/M
    264    Alyssa Zulli                      Beacon  NY           3819    28   F      12 25-29            1:52:28.43      8:32/M
    265    Erin MacDonell                    Sayville  NY         2798    19   F       1 16-19            1:52:36.98      8:34/M
    266    Jen Modica                        Bay Shore  NY        2990    42   F       9 40-44            1:52:39.22      8:33/M
    267    Gian Gianfrancesco                Massapequa  NY       2279    46   M      28 45-49            1:52:40.23      8:36/M
    268    Peggy Grote                       Lindenhurst  NY      2337    47   F       5 45-49            1:52:48.74      8:35/M
    269    Dan Giuffrida                     New York  NY         2289    29   M      21 25-29            1:52:51.51      8:34/M
    270    Rhea Lyons                        Brooklyn  NY         2797    29   F      13 25-29            1:53:05.78      8:34/M
    271    Jan Cahill                        Oakdale  NY          1775    36   F      16 35-39            1:53:07.62      8:36/M
    272    Christine Richter                 Babylon  NY          3297    43   F      10 40-44            1:53:09.44      8:37/M
    273    Faith Reyes                       Fresh Meadows  NY    3293    39   F      17 35-39            1:53:11.47      8:33/M
    274    Luis Rivera                       New York  NY         4915    37   M      26 35-39            1:53:13.51      8:33/M
    275    Mary Ramirez                      Nesconset  NY        3252    50   F       6 50-54            1:53:15.53      8:38/M
    276    Wendell Ellison                   Kingston  NY         2122    43   M      28 40-44            1:53:17.77      8:33/M
    277    Gillian Gross                     East Meadow  NY      2331    23   F      17 20-24            1:53:23.69      8:36/M
    278    Michelle Storm                    Clifton Park  NY     3566    31   F      10 30-34            1:53:24.49      8:30/M
    279    Edward Simko                      Huntington  NY       3499    47   M      29 45-49            1:53:30.27      8:38/M
    280    Joaquin Martinez Valdepenas       Bayport  NY          2860    42   M      29 40-44            1:53:31.23      8:37/M
    281    Christine Mccain                  Deer Park  NY        2898    53   F       7 50-54            1:53:33.78      8:37/M
    282    Jonathan deLutio                  Coram  NY            4902    36   M      27 35-39            1:53:35.82      8:36/M
    283    Mark Conca                        Massapequa Park  NY  1914    53   M      19 50-54            1:53:37.50      8:39/M
    284    Robert Neff                       Coram  NY            3061    34   M      24 30-34            1:53:39.52      8:38/M
    285    Arian Peterson                    Bellport  NY         4934    45   M      30 45-49            1:53:41.76      8:34/M
    286    Tim Boyle                         Patchogue  NY        1699    48   M      31 45-49            1:53:42.98      8:37/M
    287    Janet Engel                       East islip  NY       2129    34   F      11 30-34            1:53:45.21      8:39/M
    288    Robert Hegedus                    Kew Gardens Hill  N  2422    39   M      28 35-39            1:53:45.30      8:39/M
    289    Kelly Rapoport                    Babylon  NY          3263    33   F      12 30-34            1:53:46.53      8:39/M
    290    Christina Retzlaff                East Setauket  NY    3838    40   F      11 40-44            1:53:46.78      8:38/M
    291    David Sime                        Levittown  NY        3885    46   M      32 45-49            1:53:48.67      8:39/M
    292    Jack Brehm                        Shoreham  NY         1713    59   M      13 55-59            1:53:56.78      8:41/M
    293    Amanda Scanlan                    Northport  NY        3404    36   F      18 35-39            1:53:57.26      8:39/M
    294    Joshua Prager                     Mattituck  NY        3215    16   M       3 16-19            1:54:00.27      8:39/M
    295    Lindsay Caparco                   Lindenhurst  NY      1797    33   F      13 30-34            1:54:05.13      8:36/M
    296    Michael Platek                    Jersey City  NJ      3200    28   M      22 25-29            1:54:07.77      8:40/M
    297    Ben Beavers                       Amityville  NY       1627    41   M      30 40-44            1:54:07.97      8:40/M
    298    Robert Genovese                   Baldwin  NY          2271    61   M       5 60-64            1:54:17.99      8:42/M
    299    Ed Gialella                       Massapequa  NY        294    45   M      33 45-49            1:54:23.67      8:43/M
    300    Matthew Robinson                  New York City  NY    3320    31   M      25 30-34            1:54:23.86      8:32/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    301    Stephen Curtin                    Farmingville  NY     1967    52   M      20 50-54            1:54:24.35      8:38/M
    302    Steven Webb                       Greenport  NY        3722    27   M      23 25-29            1:54:31.52      8:42/M
    303    Roger Trimble                     Bellerose  NY        3636    36   M      29 35-39            1:54:33.60      8:33/M
    304    Lauren Hirsch                     Hauppauge  NY        2452    22   F      18 20-24            1:54:36.28      8:43/M
    305    Matthew Reuter                    Coram  NY            3292    31   M      26 30-34            1:54:36.46      8:43/M
    306    Chris Manganello                  Huntington Station   2821    45   M      34 45-49            1:54:37.33      8:42/M
    307    Tommy Glenn                       Levittown  NY        2291    62   M       6 60-64            1:54:37.89      8:44/M
    308    Antonio Dias                      Smithtown  NY        2043    49   M      35 45-49            1:54:44.78      8:45/M
    309    Robert King                       Smithtown  NY        3854    53   M      21 50-54            1:54:46.35      8:44/M
    310    Kathy Rosenthal                   East Patchogue  NY   3340    55   F       3 55-59            1:54:53.52      8:45/M
    311    BRYAN WUJCIK                                           4941    29   M      24 25-29            1:54:58.18      8:43/M
    312    Brigid Paddock                    Fairfield  CT        3130    24   F      19 20-24            1:54:59.20      8:44/M
    313    Edward Sekula                     North Babylon  NY    3463    43   M      31 40-44            1:55:07.93      8:46/M
    314    Joseph Imbriaco                   Sayville  NY         3888    30   M      27 30-34            1:55:11.78      8:41/M
    315    Barry Boyarsky                    Woodmere  NY         1696    61   M       7 60-64            1:55:11.99      8:42/M
    316    David Grosskurth                  Dix hills  NY        2334    56   M      14 55-59            1:55:16.24      8:47/M
    317    Benizia Triolo                    Melville  NY         3637    51   F       8 50-54            1:55:17.25      8:45/M
    318    Jodi Lov                          Stony Brook  NY      2775    36   F      19 35-39            1:55:18.27      8:47/M
    319    Robert Hardie                     East Northport  NY   2400    51   M      22 50-54            1:55:19.28      8:46/M
    320    Frederick Hamilton                Ridge  NY            2387    35   M      30 35-39            1:55:20.94      8:45/M
    321    Karen Hayes                       Babylon  NY          2417    40   F      12 40-44            1:55:28.24      8:47/M
    322    Steven Gerardi                    East Meadow  NY      2272    58   M      15 55-59            1:55:29.66      8:47/M
    323    Briana Brancato                   Melville  NY         1702    25   F      14 25-29            1:55:32.90      8:47/M
    324    Sue Corrie                        New Hyde Park  NY    1932    54   F       9 50-54            1:55:32.97      8:48/M
    325    Fred Roerden                      Oyster Bay  NY       3329    52   M      23 50-54            1:55:34.72      8:46/M
    326    Christine Dougherty               Lindenhurst  NY      2081    26   F      15 25-29            1:55:36.97      8:48/M
    327    John Ahern                        Fairfield  CT        1528    25   M      25 25-29            1:55:37.52      8:47/M
    328    Matthew Ackerson                  Huntington  NY       1515    28   M      26 25-29            1:55:38.53      8:47/M
    329    Ingrid Mathison                   West Hempstead  NY   2874    52   F      10 50-54            1:55:39.40      8:47/M
    330    Jennifer Horton                   Sayville  NY         2468    37   F      20 35-39            1:55:40.29      8:46/M
    331    Louis LaFleur                     Holbrook  NY         3833    59   M      16 55-59            1:55:41.23      8:49/M
    332    Jeffrey Fontana                   West Islip  NY       2219    30   M      28 30-34            1:55:43.49      8:43/M
    333    Howard Rothenberg                 Commack  NY          3346    54   M      24 50-54            1:55:52.78      8:49/M
    334    Lacey Christopher                 Nesconset  NY        3960    48   F       6 45-49            1:55:53.14      8:50/M
    335    Margaret Bertram                  Bayport  NY          1646    55   F       4 55-59            1:55:53.61      8:50/M
    336    Helen Primrose                    Floral Park  NY      3223    36   F      21 35-39            1:55:56.85      8:49/M
    337    Matthew Colucci                   East Islip  NY       1910    54   M      25 50-54            1:55:58.69      8:48/M
    338    Jennifer Wagner                   Island Park  NY      3693    42   F      13 40-44            1:56:08.53      8:50/M
    339    Len Oppenheimer                   Hewlett Harbor  NY   3108    47   M      36 45-49            1:56:08.53      8:50/M
    340    Jason Joiner                      East Islip  NY       2528    32   M      29 30-34            1:56:18.28      8:46/M
    341    Helen Chambers                    Patchogue  NY        3849    51   F      11 50-54            1:56:18.28      8:50/M
    342    Matthew Townsend                  Brooklyn  NY         3630    39   M      31 35-39            1:56:20.43      8:41/M
    343    Albert Strauss                    Holbrook  NY         3567    46   M      37 45-49            1:56:21.24      8:51/M
    344    Jeremy Munoz                      Shirley  NY          3028    33   M      30 30-34            1:56:21.37      8:50/M
    345    Katherine Gowen                   Massapequa Park  NY   314    49   F       7 45-49            1:56:22.45      8:52/M
    346    Ryan Demeri                       Massapequa Park  NY  2021    29   M      27 25-29            1:56:25.29      8:51/M
    347    Kelly Demeri                      Massapequa Park  NY  2020    36   F      22 35-39            1:56:25.92      8:51/M
    348    Daniel Lahey                      Port Jefferson  NY   2667    51   M      26 50-54            1:56:26.72      8:50/M
    349    Milton Yu                         Syosset  NY          3797    40   M      32 40-44            1:56:27.28      8:51/M
    350    Daniel Marmo                      Merrick  NY          2847    25   M      28 25-29            1:56:28.97      8:47/M
    351    Jennifer Granai                   Levittown  NY        2315    38   F      23 35-39            1:56:29.55      8:48/M
    352    John McDonnell                    Oceanside  NY        2914    52   M      27 50-54            1:56:32.78      8:51/M
    353    Jonathan Golden                   Glen Head  NY        2297    61   M       8 60-64            1:56:36.27      8:51/M
    354    Audra Zakar                       Miller Place  NY     3805    41   F      14 40-44            1:56:45.84      8:52/M
    355    Matthew Harbin                    Kings Park  NY       2399    36   M      32 35-39            1:56:47.48      8:52/M
    356    Scott Fredriksen                  Rocky Point  NY      2231    39   M      33 35-39            1:56:47.69      8:50/M
    357    Carl Zanetti                      Selden  NY           3809    26   M      29 25-29            1:56:48.90      8:51/M
    358    Brian Miller                      Nesconset  NY        2977    26   M      30 25-29            1:56:50.75      8:53/M
    359    Lisa Colby                        Smithtown  NY        1896    50   F      12 50-54            1:56:50.97      8:52/M
    360    Cara Nelson                       St. James  NY        3064    29   F      16 25-29            1:56:58.67      8:53/M
    361    John Inglese                      Farmingville  NY     3905    32   M      31 30-34            1:57:00.40      8:45/M
    362    Kelly Gibbons                     Holtsville  NY       3999    37   F      24 35-39            1:57:05.96      8:51/M
    363    Glenn Morse                       Massapequa  NY       3015    66   M       2 65-69            1:57:08.21      8:56/M
    364    Lisa Miller                       West Islip  NY       2980    45   F       8 45-49            1:57:10.48      8:54/M
    365    Katie Hundertmark                 East Williston  NY   2477    24   F      20 20-24            1:57:12.28      8:48/M
    366    Gary Plotkin                      Plainview  NY        3884    41   M      33 40-44            1:57:13.78      8:55/M
    367    Karen Martella                    Smithtown  NY        2848    35   F      25 35-39            1:57:15.97      8:53/M
    368    Molly McLean                      East Islip  NY       3930    24   F      21 20-24            1:57:16.18      8:48/M
    369    Victoria Spector                  Yaphank  NY          3532    21   F      22 20-24            1:57:16.28      8:56/M
    370    Heather Tomich                    Eastport  NY         3626    39   F      26 35-39            1:57:16.98      8:53/M
    371    Bryan Guthy                       Levittown  NY        2364    24   M      14 20-24            1:57:17.40      8:53/M
    372    Jan Bredenkamp                    East Setauket  NY    1710    35   M      34 35-39            1:57:18.62      8:53/M
    373    Leigh Briscoe-Dwyer               Laurens  NY          1721    51   F      13 50-54            1:57:21.23      8:55/M
    374    Samantha Simon                    Yaphank  NY          3500    27   F      17 25-29            1:57:21.35      8:54/M
    375    Michael Souto                     Bayport  NY          3530    43   M      34 40-44            1:57:21.53      8:54/M
    376    Yusuf Avci                        Medford  NY          3959    42   M      35 40-44            1:57:26.78      8:57/M
    377    Tracie Paszel                     Sayville  NY         3161    33   F      14 30-34            1:57:27.52      8:56/M
    378    Bridget Baker                     Brightwaters  NY     1589    39   F      27 35-39            1:57:30.99      8:51/M
    379    Craig DeName                      Sayville  NY         2026    33   M      32 30-34            1:57:31.28      8:56/M
    380    Matt Wells                        Mount Sinai  NY      3740    38   M      35 35-39            1:57:31.78      8:54/M
    381    Lauren Magel                      Avon  CT             2803    42   F      15 40-44            1:57:40.50      8:55/M
    382    Ralph Serpicp                     Farmingdale  NY      3953    38   M      36 35-39            1:57:41.39      8:33/M
    383    Susan Tomassone                   Bayport  NY          3624    40   F      16 40-44            1:57:43.98      8:57/M
    384    Dominic Eleanya                   Queens  NY           2121    23   M      15 20-24            1:57:46.48      8:57/M
    385    James Cusumano                    Westbury  NY         1969    50   M      28 50-54            1:57:48.28      8:58/M
    386    Sean Lewin                        New York  NY         2739    21   M      16 20-24            1:57:54.54      8:59/M
    387    Paul Lipsky                       Bayport  NY          2755    27   M      31 25-29            1:57:56.79      8:58/M
    388    Barry Lipsky                      Bayport  NY          2754    60   M       9 60-64            1:57:56.79      8:58/M
    389    Michele Chetuck                   Laurel  NY           1863    33   F      15 30-34            1:57:58.79      8:50/M
    390    Donna Skidmore                    Manorville  NY       3509    45   F       9 45-49            1:58:00.42      8:55/M
    391    Kristin McGorty                   Seaford  NY          2925    27   F      18 25-29            1:58:01.48      8:58/M
    392    James Samartino                   Holbrook  NY         3386    37   M      37 35-39            1:58:01.67      8:57/M
    393    Heidi Kissinger                   Islip terrace  NY    2611    25   F      19 25-29            1:58:02.75      8:56/M
    394    Michael Minerva                   Sayville  NY         2985    43   M      36 40-44            1:58:05.28      8:56/M
    395    Mary Catherines                   Centerport  NY       1838    51   F      14 50-54            1:58:08.38      8:54/M
    396    Attila Maczak                     Brooklyn  NY          511    29   M      32 25-29            1:58:08.79      8:57/M
    397    Luis Rodriguez                    West Islip  NY       3325    46   M      38 45-49            1:58:09.78      8:54/M
    398    Donald Sievers                    West Islip  NY       3491    57   M      17 55-59            1:58:17.29      8:59/M
    399    Tara Noeth                        North Babylon  NY    3079    34   F      16 30-34            1:58:17.78      8:56/M
    400    Yousuf Aslam                      Selden  NY           1571    22   M      17 20-24            1:58:18.35      9:00/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    401    Janine Pessah                     Massapequa  NY       3179    24   F      23 20-24            1:58:18.76      8:56/M
    402    Kayla Garner                      Smithtown  NY        2263    26   F      20 25-29            1:58:18.95      9:00/M
    403    Melanie Benesh                    Washington  DC       1637    31   F      17 30-34            1:58:22.82      8:59/M
    404    Laurel Parrish                    Deer Park  NY        3157    30   F      18 30-34            1:58:23.79      9:01/M
    405    David Fell                        New York  NY         2175    27   M      33 25-29            1:58:27.90      8:59/M
    406    Maged Eldeiry                     Northport  NY        2120    43   M      37 40-44            1:58:28.51      8:58/M
    407    Tricia Cammaroto                  Amityville  NY       1783    30   F      19 30-34            1:58:30.14      9:01/M
    408    Osvaldo Cruz                      East Norwich  NY     1960    38   M      38 35-39            1:58:31.38      8:54/M
    409    Andrea Stadler                    Wading River  NY     3539    36   F      28 35-39            1:58:33.53      8:57/M
    410    Christine Duffy                   East Quogue  NY      2095    40   F      17 40-44            1:58:34.79      9:01/M
    411    Patrick Leen                      Seaford  NY          2713    26   M      34 25-29            1:58:34.79      8:56/M
    412    Amanda Hall                       Westhampton Beach    2382    33   F      20 30-34            1:58:37.25      9:00/M
    413    Matthew Connolly                  Melville  NY         1919    41   M      38 40-44            1:58:37.63      8:59/M
    414    Ted Makarick                      St James  NY         2809    47   M      39 45-49            1:58:37.63      8:55/M
    415    Bobby Newman                      Long Beach  NY       3072    48   M      40 45-49            1:58:40.68      9:01/M
    416    Adrienne Morpurgo                 Patchogue  NY        3009    32   F      21 30-34            1:58:44.76      8:59/M
    417    Bill Halagarda                    Baltimore  MD        2379    45   M      41 45-49            1:58:45.78      9:03/M
    418    Sue Volkman                       Bayport  NY          3686    40   F      18 40-44            1:58:49.44      9:02/M
    419    Emily Cheng                       Richmond Hill  NY    1859    23   F      24 20-24            1:58:50.79      9:01/M
    420    Charlie Bingham                   Tinton Falls  NJ     1655    58   M      18 55-59            1:58:55.94      9:02/M
    421    ANTHONY MONACO                                         4944    50   M      29 50-54            1:58:57.36      8:58/M
    422    Edward Marian                     Huntington  NY       3917    55   M      19 55-59            1:59:00.64      9:03/M
    423    Miguel Alava                      Brooklyn  NY         3924    39   M      39 35-39            1:59:01.42      8:57/M
    424    Art Hickey                        Bohemia  NY          2442    55   M      20 55-59            1:59:02.26      8:59/M
    425    Alison Schum                      Long Beach  NY       3441    33   F      22 30-34            1:59:05.51      9:02/M
    426    Melanie Kaloust                   Massapequa  NY       2545    27   F      21 25-29            1:59:06.93      9:02/M
    427    Georgia Carden                    Lake Grove  NY       1811    45   F      10 45-49            1:59:08.15      9:02/M
    428    Joseph Carapazza                  Huntington Station   1808    37   M      40 35-39            1:59:08.54      8:58/M
    429    Frank Capone                      Wading River  NY     1801    67   M       3 65-69            1:59:09.97      9:04/M
    430    Gary Albaranes                    Massapequa  NY       1531    57   M      21 55-59            1:59:14.85      9:02/M
    431    Rick Haviland                     Laurel  NY           3830    40   M      39 40-44            1:59:22.16      9:03/M
    432    Richard Rinick                    St. James  NY        3303    54   M      30 50-54            1:59:24.79      9:03/M
    433    Kristin Cohen                     West Babylon  NY     1891    27   F      22 25-29            1:59:26.40      9:05/M
    434    Courtney Gross                    East Meadow  NY      2329    23   F      25 20-24            1:59:27.21      9:04/M
    435    Vinny Ambrico                     New York  NY         1543    32   M      33 30-34            1:59:27.21      9:04/M
    436    Joseph Lavin                      Wantagh  NY          2692    25   M      35 25-29            1:59:28.22      9:04/M
    437    Christopher Dowd                  Manorville  NY       2086    39   M      41 35-39            1:59:28.79      9:05/M
    438    Brian Gunderson                   Medford  NY          2356    55   M      22 55-59            1:59:29.27      9:05/M
    439    Tricia Dowd                       Manorville  NY       2087    36   F      29 35-39            1:59:31.53      9:05/M
    440    Tricia Livingston                 Sayville  NY         2758    40   F      19 40-44            1:59:31.60      9:02/M
    441    Joseph Gatto                      Nesconset  NY         288    40   M      40 40-44            1:59:32.68      9:06/M
    442    Heather Dolan                     Sayville  NY         2066    40   F      20 40-44            1:59:34.29      9:04/M
    443    Paul Nelson                       St. James  NY        3065    60   M      10 60-64            1:59:37.29      9:07/M
    444    Kathleen Brunn                    East Hampton  NY     1747    39   F      30 35-39            1:59:41.48      9:04/M
    445    Marit Molin                       Amagansett  NY       4937    38   F      31 35-39            1:59:46.52      9:05/M
    446    Mary Otto                         Oakdale  NY          3837    49   F      11 45-49            1:59:51.81      9:03/M
    447    Maureen Salvadori                 West Babylon  NY     3385    50   F      15 50-54            1:59:53.23      9:06/M
    448    Elizabeth Robelen                 Silver Springs  MD   3961    57   F       5 55-59            1:59:53.63      9:06/M
    449    David Jones                       Queensbury  NY       2529    49   M      42 45-49            1:59:53.84      9:08/M
    450    Susan Keogh                       Bellmore  NY         2588    62   F       1 60-64            1:59:54.47      9:05/M
    451    Christopher Barry                 Wading River  NY     1611    44   M      41 40-44            1:59:54.54      9:08/M
    452    Edwin Salas                       West Babylon  NY     3381    33   M      34 30-34            2:00:01.99      9:04/M
    453    John LaCorte                      Saint James  NY      2663    46   M      43 45-49            2:00:03.79      9:01/M
    454    Michele Ansman                    West Islip  NY       3828    43   F      21 40-44            2:00:06.65      9:08/M
    455    William Shepherd                  Patchogue  NY        3480    49   M      44 45-49            2:00:10.93      9:06/M
    456    Jennifer Hughes                   Nesconset  NY        2476    37   F      32 35-39            2:00:17.53      9:10/M
    457    Amy Canterella                    West Sayville  NY    1796    39   F      33 35-39            2:00:18.22      9:06/M
    458    Maria Slager                      West Sayville  NY    3846    20   F      26 20-24            2:00:19.46      9:08/M
    459    Shawn Stephenson                  Islip  NY            3883    36   M      42 35-39            2:00:20.54      9:08/M
    460    Maria Nagel                       New York  NY         3048    24   F      27 20-24            2:00:21.29      9:05/M
    461    Adriana Staiano                   East Meadow  NY      3542    52   F      16 50-54            2:00:22.44      9:10/M
    462    Cathy Coughlin                    Greenlawn  NY        1943    36   F      34 35-39            2:00:27.79      9:08/M
    463    Susan Maier                       Long Beach  NY       2808    51   F      17 50-54            2:00:29.31      9:07/M
    464    Keith Houghtaling                 Bay shore  NY        2469    32   M      35 30-34            2:00:32.88      9:07/M
    465    Nyree Roviello-Meadows            Sound Beach  NY      3347    41   F      22 40-44            2:00:34.92      9:06/M
    466    Anjali Narayan                    Mineola  NY          3055    26   F      23 25-29            2:00:35.52      9:09/M
    467    Justin Siegenthaler               Seaford  NY          3489    32   M      36 30-34            2:00:36.73      9:05/M
    468    Carly Beyar                       South Hempstead  NY  1648    23   F      28 20-24            2:00:36.93      9:09/M
    469    Mari DeMonte                      Brooklyn  NY         2023    30   F      23 30-34            2:00:39.53      9:01/M
    470    Alex Getelman                     Freeport  NY         2274    42   M      42 40-44            2:00:39.76      9:11/M
    471    Megan Shepherd                    Patchouge  NY        3479    23   F      29 20-24            2:00:40.54      9:09/M
    472    Mark Dawson                       Mastic  NY           1992    42   M      43 40-44            2:00:41.53      9:07/M
    473    Pastor Ramirez                    Bay Shore  NY        3911    55   M      23 55-59            2:00:45.64      9:12/M
    474    Chris Keyes                       Brooklyn  NY         2594    34   M      37 30-34            2:00:48.10      9:02/M
    475    Sean Callahan                     Bohemia  NY          1778    38   M      43 35-39            2:00:48.29      9:07/M
    476    Josh Mallalieu                    Merrick  NY          2815    32   M      38 30-34            2:00:51.29      9:09/M
    477    Dawn Roehrig                      East Patchogue  NY   3328    46   F      12 45-49            2:00:52.59      9:09/M
    478    Steve Lefkowitz                   Roslyn  NY           2715    40   M      44 40-44            2:00:52.98      9:12/M
    479    Jennifer Magnusson                Oakdale  NY          2804    31   F      24 30-34            2:01:01.45      9:12/M
    480    Victor Volin                      Wantagh  NY          3954    38   M      44 35-39            2:01:05.17      8:48/M
    481    Frank Ging                        West Babylon  NY     4916    40   M      45 40-44            2:01:05.37      9:13/M
    482    Krystal Loughlin Cardillo         Nesconset  NY        2774    30   F      25 30-34            2:01:07.60      9:14/M
    483    Donna Rooney                      St. James  NY        3337    49   F      13 45-49            2:01:11.26      9:13/M
    484    Nicole Rosati                     St James  NY         3861    43   F      23 40-44            2:01:11.46      9:13/M
    485    John Rosati                       Rocky point  NY      3339    45   M      45 45-49            2:01:11.54      9:13/M
    486    Robert Pickus                     Plainview  NY        3188    46   M      46 45-49            2:01:15.29      9:14/M
    487    Kevin Fuchs                       Sayville  NY         2240    49   M      47 45-49            2:01:19.54      9:12/M
    488    Gina Polizzi                      Lake Grove  NY       3206    37   F      35 35-39            2:01:26.90      9:12/M
    489    Tara Daub                         Sea Cliff  NY        1981    43   F      24 40-44            2:01:27.89      9:13/M
    490    Olivia Schum                      Queens  NY           3443    28   F      24 25-29            2:01:33.29      9:13/M
    491    James Ahearn                      Huntington St  NY    1524    60   M      11 60-64            2:01:40.26      9:08/M
    492    Lisa Annibale                     Patchogue  NY        1556    37   F      36 35-39            2:01:40.46      9:13/M
    493    Caitlin Logan                     Long Beach  NY       3870    26   F      25 25-29            2:01:41.45      9:04/M
    494    Linda Gennusa                     Holbrook  NY         3839    45   F      14 45-49            2:01:43.73      9:13/M
    495    Nancy Godden                      North Babylon  NY    2293    55   F       6 55-59            2:01:49.21      9:16/M
    496    Pamela Lee                        Syosset  NY          2709    62   F       2 60-64            2:01:49.80      9:16/M
    497    Michael Kruse                     Lake Ronkonkoma  NY  2651    23   M      18 20-24            2:01:51.66      9:07/M
    498    Ting Cheng                        hauppauge  NY        1860    42   M      46 40-44            2:01:55.45      9:18/M
    499    Allen Wolhfert                    East Islip  NY       3775    30   M      39 30-34            2:01:55.73      9:05/M
    500    Kelly Belcastro                   Huntington  NY       1634    36   F      37 35-39            2:01:57.54      9:12/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    501    Lisa A Prudenti                   Manorville  NY       3232    49   F      15 45-49            2:02:00.41      9:08/M
    502    Ramon Colon                       Bay Shore  NY        4919    43   M      47 40-44            2:02:00.61      9:10/M
    503    Erik Haughn                       Port Jefferson Stat  2413    26   M      36 25-29            2:02:01.23      9:17/M
    504    Lorenzo Outar                     West Babylon  NY     3124    34   M      40 30-34            2:02:01.62      9:13/M
    505    Ronald Presti                     Smithtown  NY        3220    34   M      41 30-34            2:02:02.63      9:16/M
    506    Abigail Brendum                   Sayville  NY         1714    32   F      26 30-34            2:02:04.23      9:18/M
    507    Gregory Yencharis                 New York  NY         3790    31   M      42 30-34            2:02:04.63      9:13/M
    508    James Dougherty                   East Northport  NY   3824    51   M      31 50-54            2:02:08.54      9:12/M
    509    Christopher Cortes                Miller Place  NY     1934    46   M      48 45-49            2:02:09.71      9:17/M
    510    Patricia Larkin                   Bay Shore  NY        2682    32   F      27 30-34            2:02:11.75      9:10/M
    511    Ralph Cartisano                   Setauket  NY         1824    50   M      32 50-54            2:02:12.54      9:13/M
    512    April Rosequist                   Port Jefferson Stat  3341    41   F      25 40-44            2:02:14.42      9:16/M
    513    In Roo Chang                      Manhasset Hills  NY  3851    60   M      12 60-64            2:02:15.29      9:17/M
    514    Tammy Balg                        Rocky Point  NY      1593    41   F      26 40-44            2:02:15.43      9:15/M
    515    Andrew Ryan                       East Islip  NY       3367    35   M      45 35-39            2:02:19.49      9:15/M
    516    Katy Menusan                      Franklin Square  NY  2962    24   F      30 20-24            2:02:19.70      9:16/M
    517    Bhawna Halwan                     North Hills  NY      3874    45   F      16 45-49            2:02:20.92      9:19/M
    518    Gary Stone                        Centerport  NY       3565    59   M      24 55-59            2:02:26.11      9:17/M
    519    Brian Browne                      West Hempstead  NY   1742    44   M      48 40-44            2:02:26.54      9:18/M
    520    Anthony Felice                    Hicksville  NY       2174    46   M      49 45-49            2:02:32.68      9:17/M
    521    Michael Quinn                     Yaphank  NY          3245    39   M      46 35-39            2:02:35.34      9:20/M
    522    Barugh Toledtno                   Great Neck  NY       3835    55   M      25 55-59            2:02:36.76      9:20/M
    523    Regan Casey                       Babylon  NY          1832    33   F      28 30-34            2:02:42.29      9:18/M
    524    Matthew Kogan                     Plainview  NY        2622    41   M      49 40-44            2:02:45.67      9:19/M
    525    Brianne Ledda                     Miller Place  NY     2705    16   F       2 16-19            2:02:46.91      9:17/M
    526    John Ledda                        Miller Place  NY     2706    45   M      50 45-49            2:02:46.91      9:17/M
    527    Steve Rossi                       Hauppauge  NY        3343    35   M      47 35-39            2:02:48.54      9:17/M
    528    Alison Kucera                     Sayville  NY         3875    23   F      31 20-24            2:02:49.29      9:19/M
    529    Denise Brown                      Kings Park  NY       1733    39   F      38 35-39            2:02:52.79      9:20/M
    530    Brian Rees                        Seaford  NY          3279    35   M      48 35-39            2:02:53.60      9:07/M
    531    David Claps                       Oakdale  NY          1877    43   M      50 40-44            2:02:54.61      9:19/M
    532    Christopher Hahn                  Setauket  NY         2374    43   M      51 40-44            2:02:58.66      9:19/M
    533    Joseph Stapleton                  Miller Place  NY     3553    39   M      49 35-39            2:02:59.48      9:20/M
    534    Greg Slager                       West Sayville  NY    3845    49   M      51 45-49            2:03:02.56      9:20/M
    535    Owen Zechman                      Patchogue  NY        3856    31   M      43 30-34            2:03:03.15      9:21/M
    536    Denisse McDermott                 New York  NY         2913    26   F      26 25-29            2:03:03.96      9:18/M
    537    Debra Hamilton                    Oneonta  NY          2386    29   F      27 25-29            2:03:04.56      9:20/M
    538    Kathleen Scrivani                 East Islip  NY       3455    32   F      29 30-34            2:03:05.99      9:20/M
    539    Daniel Goldstein                  Huntington Station   2300    53   M      33 50-54            2:03:08.63      9:18/M
    540    Christine Van Guilder             Bay Shore  NY        3658    37   F      39 35-39            2:03:14.30      9:20/M
    541    Joseph Alway                      Holbrook  NY         1542    48   M      52 45-49            2:03:20.43      9:24/M
    542    Andrew Lupu                       N. Bellmore  NY      2787    53   M      34 50-54            2:03:22.54      9:25/M
    543    Ned Vickers                       Brooklyn  NY         3678    46   M      53 45-49            2:03:23.68      9:19/M
    544    Elizabeth Moran                   Lindenhurst  NY      3000    28   F      28 25-29            2:03:32.49      9:22/M
    545    Kathleen Baier                    East Islip  NY       1586    51   F      18 50-54            2:03:32.80      9:22/M
    546    Terry Drew                        Oak Hill  VA         2092    49   F      17 45-49            2:03:34.23      9:22/M
    547    David Scaduto                     Oakdale  NY          3403    28   M      37 25-29            2:03:34.62      9:23/M
    548    Johnny Price                      Brooklyn  NY         3221    30   M      44 30-34            2:03:39.54      9:18/M
    549    Kara Bruno                        Amityville  NY       1750    44   F      27 40-44            2:03:40.14      9:23/M
    550    Jeanine Sforza                    Lindenhurst  NY      3995    30   F      30 30-34            2:03:43.54      9:23/M
    551    Amy Wheeler                       babylon  NY          3746    34   F      31 30-34            2:03:47.80      9:23/M
    552    Laura Quinn                       Westbury  NY         3242    45   F      18 45-49            2:03:50.31      9:22/M
    553    Jessica Ebenstein                 Setauket  NY         2110    39   F      40 35-39            2:03:53.15      9:24/M
    554    Brandon Lavista                   Sayville  NY         2693    28   M      38 25-29            2:03:55.36      9:24/M
    555    Selina Rutovitz                   New York  NY         3365    46   F      19 45-49            2:03:57.30      9:19/M
    556    Brian Axman                       Nesconset  NY        1579    38   M      50 35-39            2:03:57.54      9:27/M
    557    Regina Cestari                    Nesconset  NY        1846    45   F      20 45-49            2:04:02.52      9:16/M
    558    Linda Parsons                     Shoreham  NY         3159    52   F      19 50-54            2:04:04.52      9:22/M
    559    Rosemarie Busse                   North Babylon  NY    1763    41   F      28 40-44            2:04:06.77      9:21/M
    560    Adrienne Fernandes                Port Jefferson Stat  2178    36   F      41 35-39            2:04:11.30      9:26/M
    561    Jim Casey                         West Babylon  NY     1829    53   M      35 50-54            2:04:14.48      9:24/M
    562    Eileen Walter                     Bethpage  NY         3706    48   F      21 45-49            2:04:17.30      9:24/M
    563    Peter Weisbecker                  Tivoli  NY           3735    48   M      54 45-49            2:04:17.92      9:22/M
    564    Kenneth Boss                      Bohemia  NY          1688    44   M      52 40-44            2:04:20.99      9:28/M
    565    Kristen Essposito                 Ronkonkoma  NY       2141    40   M      53 40-44            2:04:21.21      9:28/M
    566    Janice Rucky                      East Islip  NY       3353    59   F       7 55-59            2:04:21.59      9:26/M
    567    Louise Schrader                   Islip Terrace  NY    3434    51   F      20 50-54            2:04:21.60      9:26/M
    568    Adolph Anglade                    Garden City  NY      4918    39   M      51 35-39            2:04:22.50      8:55/M
    569    Gilda Schultz                     Blue Point  NY       3440    47   F      22 45-49            2:04:25.45      9:22/M
    570    Kathy Twible                      East Islip  NY       3935    41   F      29 40-44            2:04:26.25      9:26/M
    571    Kylie Baiertein                   West Islip  NY       1587    38   F      42 35-39            2:04:32.31      9:28/M
    572    Nicole Marcou                     Kings Park  NY       2838    30   F      32 30-34            2:04:32.31      9:27/M
    573    Louis Ceja                        Brentwood  NY        1842    29   M      39 25-29            2:04:32.96      9:26/M
    574    Bridget Nargentino                Plainview  NY        3057    41   F      30 40-44            2:04:34.30      9:25/M
    575    Kelly Mansfield-Andkhoie          Lynbrook  NY         2831    39   F      43 35-39            2:04:35.79      9:21/M
    576    Colleen Van Tassel                Bay shore  NY        3659    39   F      44 35-39            2:04:38.19      9:26/M
    577    LEI KANGQIAO                                           4940    20   M      19 20-24            2:04:39.63      9:26/M
    578    Michael Russell                   Nesconset  NY        3362    49   M      55 45-49            2:04:43.49      9:26/M
    579    Michael Broderick                 Hicksville  NY       1726    51   M      36 50-54            2:04:44.53      9:29/M
    580    Mark Charvat                      Patchogue  NY        1856    42   M      54 40-44            2:04:45.51      9:30/M
    581    Ryan Fee                          Sayville  NY         3975    35   M      52 35-39            2:04:46.30      9:29/M
    582    Adolfo Manalo                     Holtsville  NY       3872    42   M      55 40-44            2:04:48.98      9:30/M
    583    Tracy Kaplan                      Westfield  NJ        2551    22   F      32 20-24            2:04:49.54      9:19/M
    584    Nancy Rapp                        Huntington  NY       3264    51   F      21 50-54            2:04:52.52      9:30/M
    585    Keri Schmidt                      Jamesport  NY        3421    43   F      31 40-44            2:04:54.92      9:28/M
    586    Susan Robinson                    Coram  NY            3321    56   F       8 55-59            2:05:02.54      9:27/M
    587    Samantha Burns                    Commack  NY          1761    27   F      29 25-29            2:05:04.47      9:29/M
    588    Michele McCaffrey                 East Islip  NY       2897    45   F      23 45-49            2:05:05.54      9:28/M
    589    Juan Oliveras                     Northport  NY        3102    63   M      13 60-64            2:05:06.69      9:32/M
    590    Rogerio Justino                   Williston Park  NY   3906    52   M      37 50-54            2:05:07.37      9:32/M
    591    John Sorocco                      Brooklyn  NY         3527    62   M      14 60-64            2:05:07.70      9:25/M
    592    Tamie Kranis                      Bellmore  NY         2639    54   F      22 50-54            2:05:08.10      9:31/M
    593    Luke Rowsell                      West Babylon  NY     3350    31   M      45 30-34            2:05:08.53      9:27/M
    594    Caryn Adams                       Apt j  NY            1516    34   F      33 30-34            2:05:13.19      9:27/M
    595    Diana Suprenant                   North Babylon  NY    3582    42   F      32 40-44            2:05:15.42      9:31/M
    596    Peter Polakos                     Holbrook  NY         3203    38   M      53 35-39            2:05:18.50      9:30/M
    597    Bill Donohue                      Garden City  NY       200    52   M      38 50-54            2:05:19.73      9:25/M
    598    Lynda Maniscalco                  Patchogue  NY        2823    38   F      45 35-39            2:05:19.73      9:32/M
    599    Ryan Stanton                      Islip Terrace  NY    3551    27   M      40 25-29            2:05:23.52      9:31/M
    600    Mark Berger                       Great Neck  NY       1642    39   M      54 35-39            2:05:23.81      9:29/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    601    Gerri Guinessey                   Sayville  NY         2353    55   F       9 55-59            2:05:27.88      9:28/M
    602    Rose Connolly                     Southold  NY         1920    47   F      24 45-49            2:05:28.89      9:32/M
    603    Craig Clare                       Bayport  NY          1878    47   M      56 45-49            2:05:29.55      9:29/M
    604    Erika Starr                       Plainview  NY        3554    26   F      30 25-29            2:05:29.57      9:27/M
    605    Nicole Falkman                    Farmingville  NY     2152    30   F      34 30-34            2:05:32.55      9:27/M
    606    Allen Kram                        Lagrangeville  NY    2637    53   M      39 50-54            2:05:33.54      9:28/M
    607    Jessica Kirsch                    Ronkonkoma  NY       2609    30   F      35 30-34            2:05:34.80      9:31/M
    608    Adam Wells                        Brooklyn  NY         3739    34   M      46 30-34            2:05:35.20      9:21/M
    609    Eli Tretola                         NY                 3847    41   M      56 40-44            2:05:35.30      9:32/M
    610    Pamela Duffy                      West Babylon  NY     2097    52   F      23 50-54            2:05:35.80      9:28/M
    611    Brooke Laskowski                  Islip terrace  NY    2687    39   F      46 35-39            2:05:36.21      9:29/M
    612    Jose Mendez                       Brooklyn  NY         2957    38   M      55 35-39            2:05:36.30      9:28/M
    613    Bum Du Park                       Flushing  NY         3152    58   M      26 55-59            2:05:41.53      9:31/M
    614    Shawn Cohn                        Hewlett  NY          1893    43   F      33 40-44            2:05:41.53      9:30/M
    615    Lisa Krashinsky                   Valley Stream  NY    2640    52   F      24 50-54            2:05:41.71      9:30/M
    616    Margaret Aycock                   New York  NY         1581    36   F      47 35-39            2:05:44.75      9:33/M
    617    Kelly Mackay                      Long beach  NY       2799    30   F      36 30-34            2:05:45.54      9:33/M
    618    Kimberly Polito                   Sayville  NY         3205    40   F      34 40-44            2:05:49.23      9:31/M
    619    Patricia Walter                   Greenlawn  NY        3707    41   F      35 40-44            2:05:50.45      9:34/M
    620    Kristie Thornton                  Bohemia  NY          3609    42   F      36 40-44            2:05:59.30      9:35/M
    621    Nicole Henn                       Syosset  NY          2428    47   F      25 45-49            2:06:00.30      9:33/M
    622    Michael Landri                    West islip  NY       2676    54   M      40 50-54            2:06:03.25      9:31/M
    623    Debra Ferry                       Mount Sinai  NY      2185    44   F      37 40-44            2:06:03.39      9:34/M
    624    Kelly Archer                      Greenlawn  NY        1564    37   F      48 35-39            2:06:04.66      9:34/M
    625    James Sciara                      Lindenhurst  NY      3449    35   M      56 35-39            2:06:06.69      9:34/M
    626    Bill Crispino                     Freeport  NY         1950    57   M      27 55-59            2:06:07.29      9:33/M
    627    Lisa Schickling                   Lynbrook  NY         3416    49   F      26 45-49            2:06:08.51      9:32/M
    628    Jack Shapiro                      Miller place  NY     3474    44   M      57 40-44            2:06:09.30      9:34/M
    629    Tom McKillop                      Sayville  NY         2937    44   M      58 40-44            2:06:09.57      9:34/M
    630    Hank Manning                      New York  NY         2828    60   M      15 60-64            2:06:10.55      9:35/M
    631    Matthew Kramer                    Bellmore  NY         2638    34   M      47 30-34            2:06:12.57      9:37/M
    632    Nicole Smolenski                  Dix Hills  NY        3516    23   F      33 20-24            2:06:12.98      9:32/M
    633    Dawn Konopka                      Ridge  NY            2629    36   F      49 35-39            2:06:16.85      9:33/M
    634    James Chant                       Bayport  NY          1853    55   M      28 55-59            2:06:18.89      9:35/M
    635    Britton Bistrian                  Amagansett  NY       1661    37   F      50 35-39            2:06:19.92      9:34/M
    636    Genya Allen                       Staten Island  NY    1540    39   F      51 35-39            2:06:23.79      9:35/M
    637    Jennifer Ebert                    Elmont  NY           2112    44   F      38 40-44            2:06:28.24      9:37/M
    638    Jacque McCormack                  Patchogue  NY        2908    35   F      52 35-39            2:06:32.29      9:37/M
    639    Edna Leiva-Ortiz                  Bayshore  NY         2720    42   F      39 40-44            2:06:33.30      9:38/M
    640    Jamie Fischer                     Port Jefferson Stat  2196    16   F       3 16-19            2:06:33.55      9:33/M
    641    Raymond Kelly                     Port Jefferson Stat  2577    23   M      20 20-24            2:06:34.92      9:34/M
    642    Kelly Abbate                      Hoboken  NJ          1504    23   F      34 20-24            2:06:35.75      9:34/M
    643    Jennifer Abbate                   Northport  NY        1503    25   F      31 25-29            2:06:36.15      9:34/M
    644    Kathleen Favale                   East Setauket  NY    2170    30   F      37 30-34            2:06:36.56      9:35/M
    645    Lori Papagni                      East Moriches  NY    3144    41   F      40 40-44            2:06:37.78      9:29/M
    646    Jeremiah Bautista                 Saint James  NY      1624    31   M      48 30-34            2:06:38.39      9:29/M
    647    Kris Mannino                      Shirley  NY          2829    37   M      57 35-39            2:06:40.30      9:38/M
    648    Cori Cronin                       Patchogue  NY        1955    37   F      53 35-39            2:06:40.80      9:38/M
    649    Cara Talento                      Oyster Bay  NY       3595    33   F      38 30-34            2:06:43.68      9:34/M
    650    Rebecca Feehan                    Levittown  NY        2172    36   F      54 35-39            2:06:44.50      9:39/M
    651    Richard Kass                      Malverne  NY         3915    60   M      16 60-64            2:06:45.30      9:34/M
    652    Tracy Pisano                      West islip  NY       3197    36   F      55 35-39            2:06:46.31      9:37/M
    653    Shelbi Thurau                     Northport  NY        3612    28   F      32 25-29            2:06:46.76      9:36/M
    654    Jennifer Willms                   Stony Brook  NY      3765    33   F      39 30-34            2:06:54.69      9:34/M
    655    Marvin Canita                     East Meadow  NY      1795    39   M      58 35-39            2:06:58.94      9:39/M
    656    Caitlin Meuser                    Huntington Station   2967    24   F      35 20-24            2:07:00.17      9:38/M
    657    Timothy Swann                     Nesconset  NY        3584    27   M      41 25-29            2:07:09.28      9:38/M
    658    Stacey Rubino                     Holbrook  NY         3352    37   F      56 35-39            2:07:09.48      9:40/M
    659    Richard Elliott                   Eastport  NY         3979    57   M      29 55-59            2:07:13.54      9:36/M
    660    Chris Pratt                       Central Islip  NY    3217    48   M      57 45-49            2:07:14.55      9:34/M
    661    Bonnie Song                       Little Neck  NY      3526    33   F      40 30-34            2:07:15.80      9:34/M
    662    PETER JUDGE                                            4945    58   M      30 55-59            2:07:18.46      9:37/M
    663    Erin Broderick                    East Setauket  NY    1724    26   F      33 25-29            2:07:19.28      9:39/M
    664    Michael Misilewich                Queens  NY           2987    28   M      42 25-29            2:07:20.57      9:37/M
    665    Nick Rice                         East Meadow  NY      3294    16   M       4 16-19            2:07:21.80      9:29/M
    666    Erika Ball                        West Islip  NY       1595    24   F      36 20-24            2:07:23.31      9:39/M
    667    Elena Fezza                       Smithtown  NY        2186    35   F      57 35-39            2:07:24.30      9:41/M
    668    David Gonzalez                    Manchester  CT       2303    44   M      59 40-44            2:07:26.35      9:39/M
    669    Brian Brown                       Lindenhurst  NY      1731    33   M      49 30-34            2:07:27.16      9:21/M
    670    Joana Bekerman                    Muttontown  NY       4935    43   F      41 40-44            2:07:28.58      9:40/M
    671    Tasneem Hoque                     Centereach  NY       2465    37   F      58 35-39            2:07:29.59      9:32/M
    672    Andrea Kay                        West Islip  NY       2558    42   F      42 40-44            2:07:30.80      9:37/M
    673    Christine Hartmann                Islip Terrace  NY    2407    44   F      43 40-44            2:07:31.42      9:37/M
    674    Marianne Zacharia                 East Northport  NY   3799    60   F       3 60-64            2:07:34.91      9:41/M
    675    Steve Affelt                      Great River  NY      4923    30   M      50 30-34            2:07:38.17      9:38/M
    676    Eric Perrotta                     Massapequa  NY       3176    60   M      17 60-64            2:07:38.98      9:43/M
    677    June Luciano                      Holbrook  NY         4909    51   F      25 50-54            2:07:39.58      9:41/M
    678    Jessica Florio                    Port Jeff Sta  NY    2213    36   F      59 35-39            2:07:41.56      9:37/M
    679    Jessica Takats                    West islip  NY       3594    22   F      37 20-24            2:07:41.59      9:42/M
    680    Christine Perez                   Woodside  NY         3958    29   F      34 25-29            2:07:43.30      9:35/M
    681    Meghan Schum                      Cortlandt Manor  NY  3442    30   F      41 30-34            2:07:43.80      9:41/M
    682    Diane Pollard                     West Islip  NY       3209    42   F      44 40-44            2:07:44.82      9:43/M
    683    Eric Holle                        Rocky Point  NY      2459    38   M      59 35-39            2:07:49.30      9:39/M
    684    Tara Probert                      Babylon  NY          3227    31   F      42 30-34            2:07:50.52      9:36/M
    685    Richard Jones                     Wheatley Heights  N  2531    41   M      60 40-44            2:07:50.72      9:41/M
    686    Socrates Medina                   N. Merrick  NY       2948    39   M      60 35-39            2:07:53.38      9:41/M
    687    Jennifer Ferraro                  Malverne  NY         2183    31   F      43 30-34            2:07:55.83      9:36/M
    688    Sunny Kim                         Fresh Meadows  NY    2604    64   M      18 60-64            2:07:57.84      9:46/M
    689    Noah Lam                          Stony Brook  NY      2671    45   M      58 45-49            2:07:58.58      9:42/M
    690    Jessica Kennaugh                  Huntington  NY       2582    30   F      44 30-34            2:07:59.81      9:33/M
    691    Cliff Zimmer Jr                   Cinnaminson  NJ      3815    54   M      41 50-54            2:08:00.88      9:44/M
    692    Timothy Driscoll                  East Setauket  NY    2094    50   M      42 50-54            2:08:03.58      9:41/M
    693    Sean Atkinson                     Patchogue  NY        1574    24   M      21 20-24            2:08:05.58      9:30/M
    694    Emil Wisekal                      East Setauket  NY    3768    58   M      31 55-59            2:08:07.81      9:45/M
    695    Jennifer Bosley                   Islip  NY            1686    35   F      60 35-39            2:08:08.21      9:40/M
    696    Jonathan Warshauer                Medford  NY          3714    28   M      43 25-29            2:08:12.99      9:40/M
    697    Joyce Mccormack                   Copiague  NY         2909    48   F      27 45-49            2:08:13.60      9:43/M
    698    Shannon McGahan                   West Islip  NY       2919    22   F      38 20-24            2:08:13.92      9:43/M
    699    Frank Nemazie                     Robbinsville  NJ     3066    35   M      61 35-39            2:08:15.31      9:36/M
    700    John Conry                        Oceanside  NY        1923    41   M      61 40-44            2:08:23.45      9:44/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    701    Charlene Colucci                  East Islip  NY       1909    49   F      28 45-49            2:08:25.28      9:45/M
    702    Michael Floman                    Bayside  NY          2210    71   M       1 70-74            2:08:25.69      9:48/M
    703    Christopher Zuccarello            West Sayville  NY    3816    39   M      62 35-39            2:08:28.62      9:44/M
    704    Hironori Ito                      Medford  NY          2503    44   M      62 40-44            2:08:30.31      9:43/M
    705    Danielle Simone                   Levittown  NY        3501    37   F      61 35-39            2:08:30.54      9:44/M
    706    Barbara Kuznetz                   Islandia  NY         2657    42   F      45 40-44            2:08:31.99      9:45/M
    707    Tara Reminick                     Huntington  NY        694    35   F      62 35-39            2:08:32.99      9:19/M
    708    Debbie Blair                      Cold Spring Harbor   1665    57   F      10 55-59            2:08:36.45      9:45/M
    709    Dawn Pipek Guidone                Hicksville  NY       3193    45   F      29 45-49            2:08:36.45      9:45/M
    710    Lauren Harnick                    Merrick  NY          2402    43   F      46 40-44            2:08:36.65      9:37/M
    711    Ann Metz                          Manorville  NY       3893    37   F      63 35-39            2:08:41.13      9:43/M
    712    Brittany MacCrea                  Albany  NY           3988    30   F      45 30-34            2:08:48.17      9:40/M
    713    Meghan Broderick                  East Setauket  NY    1725    24   F      39 20-24            2:08:48.80      9:46/M
    714    Allison Fallier                   Long Island City  N  2153    32   F      46 30-34            2:08:50.44      9:45/M
    715    Paul Willms                       Stony Brook  NY      3766    35   M      63 35-39            2:08:52.48      9:43/M
    716    Danielle Leon                     Brentwood  NY        2727    27   F      35 25-29            2:08:54.73      9:46/M
    717    Robert Fitzsimmons                Bronx  NY            2204    45   M      59 45-49            2:08:55.55      9:43/M
    718    Crystal Mello                     Smithtown  NY        2954    33   F      47 30-34            2:08:57.98      9:41/M
    719    Grace Moran                       Ronkonma  NY         3967    30   F      48 30-34            2:08:58.56      9:47/M
    720    Hubert Keen                       Farmingdale  NY      2563    71   M       2 70-74            2:09:04.53      9:49/M
    721    Anthony Guluzzi                   Massapequa  NY       2355    30   M      51 30-34            2:09:08.34      9:37/M
    722    Pavan Konduru                     melville  NY         2627    34   M      52 30-34            2:09:08.81      9:50/M
    723    Rick Harbers                      Moriches  NY         2397    30   M      53 30-34            2:09:13.67      9:44/M
    724    Dennis Delaney                    West Sayvile  NY     2006    47   M      60 45-49            2:09:13.67      9:49/M
    725    Daniel Tesseyman                  Rocky Point  NY      3602    50   M      43 50-54            2:09:17.37      9:49/M
    726    Asim Kaya                         Sayville  NY         2559    40   M      63 40-44            2:09:19.61      9:49/M
    727    Mark Kistoo                       East Meadow  NY      4912    39   M      64 35-39            2:09:20.45      9:43/M
    728    Susanne Arcuri                    Bay Shore  NY        1566    48   F      30 45-49            2:09:22.81      9:51/M
    729    Kristina Arcuri                   Deer Park  NY        1565    26   F      36 25-29            2:09:22.81      9:50/M
    730    John Braun                        East Northport  NY   1705    37   M      65 35-39            2:09:26.13      9:47/M
    731    Brendan Stanton                   Islip  NY            3550    32   M      54 30-34            2:09:28.37      9:52/M
    732    Ralph Diers                       Bethpage  NY         2049    48   M      61 45-49            2:09:31.60      9:47/M
    733    Jie Yang                          Brooklyn  NY         3787    25   M      44 25-29            2:09:32.22      9:41/M
    734    Mara Cella                        Port Jefferson Stat  1845    34   F      49 30-34            2:09:33.64      9:50/M
    735    Michael Kallish                   Melville  NY         2544    55   M      32 55-59            2:09:40.74      9:45/M
    736    Justin Fitze                      Greenlawn  NY        2201    23   M      22 20-24            2:09:41.55      9:48/M
    737    Alison Conroy                     Sayville  NY         1922    43   F      47 40-44            2:09:41.76      9:51/M
    738    Kristin Wist                      Bohemia  NY          3769    45   F      31 45-49            2:09:43.60      9:51/M
    739    Megan Cunningham                  Malverne  NY         1964    36   F      64 35-39            2:09:45.44      9:49/M
    740    Denny Hartmann                    Islip Terrace  NY    2408    52   M      44 50-54            2:09:48.27      9:47/M
    741    Sunjin Ha                         New York  NY         2367    51   F      26 50-54            2:09:49.63      9:42/M
    742    Kim Sudama                        Bay Shore  NY        3573    34   F      50 30-34            2:09:51.31      9:52/M
    743    Jaime DeMaria                     East Islip  NY       2016    37   M      66 35-39            2:09:52.13      9:53/M
    744    Gretchen Berry                    Rockford  MI         1645    54   F      27 50-54            2:09:52.31      9:50/M
    745    Leanne Dombrowsky                 Middle Island  NY    2069    24   F      40 20-24            2:09:52.76      9:51/M
    746    Jacquelyn Dougherty               New York  NY         2082    28   F      37 25-29            2:09:54.31      9:53/M
    747    Lauren Coonan                     Malverne  NY         1926    30   F      51 30-34            2:09:56.41      9:51/M
    748    Jeannine Amodeo                   Malverne  NY         1547    30   F      52 30-34            2:09:56.56      9:51/M
    749    Christine Tamney                  North Babylon  NY    3596    49   F      32 45-49            2:09:57.84      9:53/M
    750    Jesse Lasko                       Oakdale  NY          2686    37   M      67 35-39            2:09:59.67      9:50/M
    751    Jane Arnott                       Bay Shore  NY        1569    68   F       1 65-69            2:10:00.27      9:55/M
    752    Gabriella Briffa                  Pittsburgh  PA       1720    25   F      38 25-29            2:10:05.55      9:50/M
    753    Alison Boboris                    St James  NY         1671    26   F      39 25-29            2:10:05.55      9:50/M
    754    Jim Balsan                        Flushing  NY         1598    53   M      45 50-54            2:10:08.81      9:44/M
    755    Karen Jensen                      Islip Terrace  NY    2519    38   F      65 35-39            2:10:13.93      9:51/M
    756    Kathleen Henn                     Bay Shore  NY        2427    35   F      66 35-39            2:10:16.36      9:51/M
    757    William Gustafson                 Patchogue  NY        3993    61   M      19 60-64            2:10:17.55      9:49/M
    758    Henry Coleman                     Sayville  NY         1899    45   M      62 45-49            2:10:19.40      9:50/M
    759    Joseph Lena                       East Pathogue  NY    2723    36   M      68 35-39            2:10:20.22      9:47/M
    760    Elizabeth Huggins                 Lindenhurst  NY      2474    22   F      41 20-24            2:10:20.43      9:48/M
    761    Kelsey LaPort                     Ronkonkoma  NY       2679    32   F      53 30-34            2:10:20.81      9:52/M
    762    Laura Schmidt                     Holbrook  NY         3422    44   F      48 40-44            2:10:24.56      9:53/M
    763    Carrie Gallagher                  Stony Brook  NY      2250    41   F      49 40-44            2:10:25.71      9:29/M
    764    Melissa Carlin                    West Islip  NY       3923    25   F      40 25-29            2:10:30.61      9:54/M
    765    Cliff Gibbons                     Great River  NY      2281    39   M      69 35-39            2:10:31.81      9:53/M
    766    Vanessa Scharfenberger            Bohemia  NY          3407    41   F      50 40-44            2:10:32.61      9:55/M
    767    Kelly Martin                      Bohemia  NY          2854    37   F      67 35-39            2:10:38.49      9:50/M
    768    Thomas O'Brien                    West Islip  NY       3094    26   M      45 25-29            2:10:39.50      9:27/M
    769    Steven Foley                      West babylon  NY     2218    26   M      46 25-29            2:10:39.70      9:27/M
    770    Karen Cotten                      Farmingville  NY     1940    58   F      11 55-59            2:10:41.96      9:55/M
    771    Katrina Johrden                   Wantagh  NY          2527    24   F      42 20-24            2:10:42.17      9:51/M
    772    Craig Barnes                      North Stonington  C  3970    59   M      33 55-59            2:10:42.57      9:51/M
    773    Jessica Schust                    Levittown  NY        3444    37   F      68 35-39            2:10:42.78      9:54/M
    774    David Keith                       Mount Kisco  NY      2565    54   M      46 50-54            2:10:42.79      9:54/M
    775    Kaylyn Cross                      North Babylon  NY    1956    22   F      43 20-24            2:10:43.31      9:50/M
    776    Morgan Smyth                      North Babylon  NY    3517    22   F      44 20-24            2:10:43.63      9:50/M
    777    Robert Watson                     East Patchogue  NY   3719    37   M      70 35-39            2:10:48.26      9:56/M
    778    Claudia Ramone                    Southold  NY         3254    40   F      51 40-44            2:10:50.85      9:54/M
    779    Katherine Loiacono                Kings Park  NY       2767    25   F      41 25-29            2:10:53.64      9:56/M
    780    Unknown Partic. 4930                                   4930     0   M       2  0- 0            2:10:54.98      9:54/M
    781    Anastasiya Lipatov                Rockville Centre  N  2751    32   F      54 30-34            2:10:58.22      9:46/M
    782    Marie Rodriguez                   West Islip  NY       3326    44   F      52 40-44            2:11:01.27      9:53/M
    783    Ronni Balestra                    Bluepoint  NY        1591    44   F      53 40-44            2:11:01.48      9:52/M
    784    Glenn Spetta                      Miller Place  NY      779    60   M      20 60-64            2:11:01.81      9:57/M
    785    Alexa Purdy                       Great River  NY      3235    24   F      45 20-24            2:11:03.29      9:56/M
    786    Robert Purdy                      Great River  NY      3236    56   M      34 55-59            2:11:03.29      9:56/M
    787    Unknown Partic. 4946                                   4946     0   M       3  0- 0            2:11:06.64      9:56/M
    788    Lori Slattery                     East Setauket  NY    3983    46   F      33 45-49            2:11:07.74      9:55/M
    789    Olufunmilayo Agunloye             Lindenhurst  NY      1521    24   F      46 20-24            2:11:26.44     10:00/M
    790    Jeanmarie McNeill                 Sayville  NY         2943    45   F      34 45-49            2:11:27.45      9:57/M
    791    Dolores Guevara                   Huntington  NY       3877    43   F      54 40-44            2:11:30.89     10:00/M
    792    Brian Cooper                      Massapequa Park  NY  1927    37   M      71 35-39            2:11:31.70      9:52/M
    793    Nelson Guevara                    Huntington Station   2349    42   M      64 40-44            2:11:31.86     10:00/M
    794    Jaime Werner                      Islip Terrace  NY    3743    26   F      42 25-29            2:11:37.60      9:55/M
    795    William Neftleberg                Bohemia  NY          3062    49   M      63 45-49            2:11:39.23     10:00/M
    796    John Sheahan                      New York  NY         3475    44   M      65 40-44            2:11:41.66      9:56/M
    797    Katie Delgado                     Hauppauge  NY        2011    39   F      69 35-39            2:11:42.69     10:01/M
    798    John O'Neil                       East Islip  NY       3106    49   M      64 45-49            2:11:43.64      9:57/M
    799    Dana Kelly                        Lindenhurst  NY      2566    38   F      70 35-39            2:11:45.56      9:51/M
    800    Meagan Hyman                      Hauppauge  NY        2489    24   F      47 20-24            2:11:45.65      9:56/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    801    Joseph Choinski                   East Northport  NY   1868    20   M      23 20-24            2:11:48.32     10:02/M
    802    Jennifer Regini                   Shoreham  NY         3282    33   F      55 30-34            2:11:48.81      9:57/M
    803    Kumar Yadav                       South Setauket  NY   3784    43   M      66 40-44            2:11:50.86      9:48/M
    804    Joseph Reinhart                   Hicksville  NY       3289    32   M      55 30-34            2:11:52.81      9:53/M
    805    Matthew Schwartz                  Brooklyn  NY         3985    54   M      47 50-54            2:11:57.31      9:59/M
    806    Gina Shalhoub                     Commack  NY          3472    48   F      35 45-49            2:11:59.67     10:00/M
    807    Michelina Sundberg                East Islip  NY       3581    37   F      71 35-39            2:12:02.56     10:00/M
    808    John White                        Hauppauge  NY        3751    62   M      21 60-64            2:12:03.55      9:59/M
    809    Christopher Alagna                Centereach  NY       1529    42   M      67 40-44            2:12:05.82      9:52/M
    810    John Coll                         Huntington Station   1903    47   M      65 45-49            2:12:05.85     10:03/M
    811    James Walters                     Sayville  NY         3708    50   M      48 50-54            2:12:09.49      9:35/M
    812    Michele Walters                   Sayville  NY         3709    50   F      28 50-54            2:12:10.30      9:35/M
    813    Rob Baudier                       East northport  NY   1620    45   M      66 45-49            2:12:12.75     10:01/M
    814    Mark McCain                       Deer Park  NY        3946    54   M      49 50-54            2:12:17.22     10:03/M
    815    Maureen Gilroy                    North bellmore  NY   2286    49   F      36 45-49            2:12:18.31     10:00/M
    816    Soyeon Yoo                        Fresh Meadows  NY    3793    36   F      72 35-39            2:12:20.88     10:00/M
    817    Tom Stack                         Northport  NY        3538    49   M      67 45-49            2:12:25.75     10:00/M
    818    Tara Ernst                        Islip Terrace  NY    2136    22   F      48 20-24            2:12:27.55     10:04/M
    819    Anthony Legotti                   Ridge  NY            4903    36   M      72 35-39            2:12:28.31     10:04/M
    820    Mary Kate Burns                   Brightwaters  NY     1760    25   F      43 25-29            2:12:29.10      9:57/M
    821    Elizabeth Scheiner-Hoppe          Centereach  NY       3410    39   F      73 35-39            2:12:30.11     10:03/M
    822    Alyssa Denzler                    W. Islip  NY         2030    53   F      29 50-54            2:12:36.71     10:02/M
    823    Katherine Trama                   Lake grove  NY       3631    47   F      37 45-49            2:12:37.92     10:03/M
    824    John Yancigay                     East Islip  NY       3785    52   M      50 50-54            2:12:39.14     10:05/M
    825    Ryan Stephens                     Bellport  NY         3559    20   M      24 20-24            2:12:41.78     10:05/M
    826    Katie Butler                      Sayville  NY         1764    22   F      49 20-24            2:12:42.56     10:04/M
    827    Joyce McGrath                     Southampton  NY      2929    53   F      30 50-54            2:12:43.81     10:05/M
    828    William Collins                   Forest Hills  NY     1905    41   M      68 40-44            2:12:48.52     10:03/M
    829    Alex Lipsky                       Bayport  NY          2753    29   M      47 25-29            2:12:49.54      9:55/M
    830    Natalie Mackow                    East Setauket  NY    2800    25   F      44 25-29            2:12:51.77     10:05/M
    831    Jeremy Roberts                    Bellmore  NY         3316    23   M      25 20-24            2:12:55.81     10:00/M
    832    Deborah Curtis                    Medford  NY          1968    42   F      55 40-44            2:12:57.46     10:02/M
    833    Arnoldo Saravia                   Deer Park  NY        3400    31   M      56 30-34            2:12:58.26     10:08/M
    834    Alison Giacco-Vogt                Massapequa park  NY  2276    36   F      74 35-39            2:12:58.59     10:04/M
    835    Zachary Riyaz                     Farmingville  NY     3314    39   M      73 35-39            2:12:58.87     10:06/M
    836    Tao Jiang                         Sunderland  MA       2521    25   M      48 25-29            2:12:59.48      9:57/M
    837    Sara O'Sullivan                   Bay Shore  NY        3120    23   F      50 20-24            2:12:59.66     10:07/M
    838    Theresa Nardella                  East Williston  NY   3056    30   F      56 30-34            2:13:00.32     10:09/M
    839    Danielle Guida                    Bayport  NY          2351    27   F      45 25-29            2:13:08.43     10:06/M
    840    Meredith Dennis                   Islip  NY            2028    25   F      46 25-29            2:13:09.31     10:02/M
    841    John D'Amato                      Copiague  NY         1975    48   M      68 45-49            2:13:11.25     10:00/M
    842    Brian DeMasters                   Mineola  NY          2017    56   M      35 55-59            2:13:13.49     10:06/M
    843    Anne Marie Paccione               Commack  NY          3127    47   F      38 45-49            2:13:14.81     10:05/M
    844    Megan Donlevy                     lake grove  NY       2074    27   F      47 25-29            2:13:15.11      9:58/M
    845    Aimee Lupia                       Copiague  NY         2786    44   F      56 40-44            2:13:17.31     10:01/M
    846    Kevin Hicks                       Freehold  NY         2444    48   M      69 45-49            2:13:18.67     10:03/M
    847    Jeanette Velsmid                  Wantagh  NY          3668    31   F      57 30-34            2:13:18.97     10:08/M
    848    Mary Krobel                       Oakdale  NY          3962    51   F      31 50-54            2:13:19.20     10:08/M
    849    Jamie Fishlow                     Old Bethpage  NY     3957    57   M      36 55-59            2:13:22.11     10:06/M
    850    Christine Breslin                 Islip  NY            1717    41   F      57 40-44            2:13:27.88     10:04/M
    851    Laura Lofberg                     Islip  NY            2763    39   F      75 35-39            2:13:28.30     10:04/M
    852    Hyeok Jung Kim                    Rego Park  NY        2600    20   M      26 20-24            2:13:33.79     10:07/M
    853    Jeffrey Rubenstein                Mt Sinai  NY         3907    42   M      69 40-44            2:13:36.87     10:07/M
    854    Earl Parks                        Deer Park  NY        3154    58   M      37 55-59            2:13:39.25     10:07/M
    855    Patricia Colton                   Lindenhurst  NY      1908    52   F      32 50-54            2:13:40.87     10:05/M
    856    Verena Orski                      East Islip  NY       3116    43   F      58 40-44            2:13:41.28     10:07/M
    857    Sharon Liang                      Smithtown  NY        2741    52   F      33 50-54            2:13:46.97     10:09/M
    858    Danny Greenwald                   Islip  NY            3981    46   M      70 45-49            2:13:50.44     10:06/M
    859    Meghan Samartino                  Holbrook  NY         3387    29   F      48 25-29            2:13:52.72     10:10/M
    860    Roy Gordon                        Huntington  NY       2308    48   M      71 45-49            2:13:55.51     10:10/M
    861    Michael Caulo                     Dix Hills  NY        1840    27   M      49 25-29            2:13:56.52     10:11/M
    862    Teresa Caputo                     Hauppauge  NY        1806    23   F      51 20-24            2:13:58.33     10:10/M
    863    Nancy Russo                       Nesconset  NY        3363    60   F       4 60-64            2:13:59.55     10:10/M
    864    Brian Webber                      Oakdale  NY          3723    39   M      74 35-39            2:14:01.19     10:03/M
    865    Susan Webber                      Oakdale  NY          3729    38   F      76 35-39            2:14:01.56     10:03/M
    866    Jennifer Florio                   Lynbrook  NY         2212    31   F      58 30-34            2:14:01.56     10:05/M
    867    Heather Reineking                 Oakdale  NY          3288    41   F      59 40-44            2:14:02.57     10:03/M
    868    Kelly Malone                      Massapequa Park  NY  2817    30   F      59 30-34            2:14:03.67     10:01/M
    869    Daniel Neville                    New York  NY         3070    29   M      50 25-29            2:14:06.70     10:09/M
    870    Victoria Brown                    New York  NY         1741    28   F      49 25-29            2:14:06.91     10:09/M
    871    Salvatore Marinello               West Babylon  NY     2843    49   M      72 45-49            2:14:07.72     10:05/M
    872    Alexandra Flynn                   Islip  NY            2215    25   F      50 25-29            2:14:08.66     10:06/M
    873    Brett Besmertnik                  Melville  NY         1647    36   M      75 35-39            2:14:08.94     10:11/M
    874    Wilfredo Colon                    Ronkonkoma  NY       1907    37   M      76 35-39            2:14:13.00     10:08/M
    875    Vanessa Elbaum                    Melville  NY         2119    53   F      34 50-54            2:14:13.20     10:12/M
    876    Suanne Waldron                    East Islip  NY       3698    44   F      60 40-44            2:14:15.20     10:12/M
    877    Robert March                      Patchogue  NY        2836    54   M      51 50-54            2:14:17.30     10:11/M
    878    Emma Peck                         Huntington  NY       3165    27   F      51 25-29            2:14:17.63     10:12/M
    879    Guido Wittong                     Deer Park  NY        3772    41   M      70 40-44            2:14:19.49     10:03/M
    880    William Graham                    Bayport  NY          2314    45   M      73 45-49            2:14:22.31     10:10/M
    881    Mary Ellen Frandolig              Dix Hills  NY        2227    55   F      12 55-59            2:14:22.70     10:08/M
    882    Francisco Jin                     Roslyn Heights  NY    402    53   M      52 50-54            2:14:23.72     10:03/M
    883    Kyunghee Jin                      United States  NY    2522    52   F      35 50-54            2:14:23.93     10:03/M
    884    Andy Wong                         Brooklyn  NY         3776    53   M      53 50-54            2:14:25.96     10:07/M
    885    Edras Hidalgo                     Brentwood  NY        2445    44   M      71 40-44            2:14:27.37     10:13/M
    886    Elizabeth Kelly                   Smithtown  NY        2568    42   F      61 40-44            2:14:28.31     10:04/M
    887    Andrew Nagy                       Bayport  NY          3049    53   M      54 50-54            2:14:30.41     10:09/M
    888    Kristie Sosnowski                 Massapequa Park  NY  3528    27   F      52 25-29            2:14:30.61     10:11/M
    889    Laura Sosnowski                   Massapequa Park  NY  3529    56   F      13 55-59            2:14:30.82     10:11/M
    890    Erin Graham                       West babylon  NY     2313    31   F      60 30-34            2:14:31.20     10:08/M
    891    Jordan Markle                     Bayshore  NY         2845    24   F      52 20-24            2:14:31.56     10:09/M
    892    Drew Kuruc                        Garden City  NY      4925    57   M      38 55-59            2:14:33.89     10:10/M
    893    Theodosios Kountotsis             Melville  NY         2635    38   M      77 35-39            2:14:38.31     10:13/M
    894    Jaclyn Frandolig                  Dix Hills  NY        2226    21   F      53 20-24            2:14:45.30     10:10/M
    895    Erin Caputo                       Setauket  NY         1805    34   F      61 30-34            2:14:47.94     10:15/M
    896    Charles Schmidt                   Babylon  NY          3420    70   M       3 70-74            2:14:49.32     10:15/M
    897    Jason McElroy                     Patchogue  NY        2917    42   M      72 40-44            2:15:00.14     10:14/M
    898    Melissa Gaetano                   Massapequa Park  NY  2246    23   F      54 20-24            2:15:01.37     10:15/M
    899    Jill Hamill                       Patchogue  NY        2385    23   F      55 20-24            2:15:02.39     10:11/M
    900    Sabino Curcio                     Huntington Station   1966    25   M      51 25-29            2:15:04.21     10:16/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    901    Matthew Gannon                    Huntington  NY       2257    23   M      27 20-24            2:15:05.25     10:17/M
    902    Micael Co                         Milford  CT          1886    29   M      52 25-29            2:15:05.56     10:06/M
    903    Erik Bunze                        Lake Ronkonkoma  NY  3933    29   M      53 25-29            2:15:07.82     10:06/M
    904    Lauren DeGaetano                  Huntington  NY       2001    32   F      62 30-34            2:15:08.32     10:07/M
    905    Chris DeGaetano                   Huntington  NY       2000    32   M      57 30-34            2:15:08.32     10:07/M
    906    Jeff Fitterman                    Flushing  NY         2199    40   M      73 40-44            2:15:10.48     10:07/M
    907    Heidi Goldberg                    Flushing  NY         2295    34   F      63 30-34            2:15:10.72     10:07/M
    908    Louise Mills-Strasser             Franklin Square  NY  2981    23   F      56 20-24            2:15:12.54     10:13/M
    909    Gerard Morda                      Temple Terrace  FL   3006    65   M       4 65-69            2:15:14.55     10:18/M
    910    Ken Kolman                        S. Setauket  NY      2626    46   M      74 45-49            2:15:14.82     10:08/M
    911    Jackie Foglia                     Wading River  NY     2217    49   F      39 45-49            2:15:16.32     10:11/M
    912    Desiree LaCova                    West islip  NY       2664    32   F      64 30-34            2:15:22.75     10:16/M
    913    Jennifer Nussbaum                 Bellmore  NY         3090    44   F      62 40-44            2:15:29.41     10:14/M
    914    Addison Morana                    Islip  NY            3005    43   F      63 40-44            2:15:30.20     10:14/M
    915    Christine Peirano                 Mount Sinai  NY      3167    39   F      77 35-39            2:15:31.82     10:16/M
    916    Scott Martella                    Northport  NY        2849    28   M      54 25-29            2:15:35.45     10:16/M
    917    Megan Diehl                       Patchogue  NY        2046    30   F      65 30-34            2:15:35.85     10:16/M
    918    Nina Eng                          Huntington Station   2128    51   F      36 50-54            2:15:39.10     10:13/M
    919    Kiersten Bartolotta               Sayville  NY         1613    45   F      40 45-49            2:15:41.35     10:16/M
    920    Bruce Wingate                     Huntungton Station   3976    48   M      75 45-49            2:15:41.76     10:15/M
    921    Milton Yanza                      Patchogue  NY        3788    43   M      74 40-44            2:15:43.38     10:21/M
    922    Stephen Cole                      East Islip  NY       1897    23   M      28 20-24            2:15:45.82     10:19/M
    923    Haesook Pryhuber                  Manhasset  NY        3234    48   F      41 45-49            2:15:47.26     10:17/M
    924    Lisa Randberg                     Bohemia  NY          3257    45   F      42 45-49            2:15:48.82     10:14/M
    925    Denise Hughes                     Bohemia  NY          2475    47   F      43 45-49            2:15:48.82     10:14/M
    926    Michelle Locklin                  East islip  NY       2761    50   F      37 50-54            2:15:49.51     10:18/M
    927    Fred Caravousanos                 West Babylon  NY     1809    53   M      55 50-54            2:15:52.77     10:17/M
    928    Scott Thompson                    Mastic Beach  NY     3606    16   M       5 16-19            2:15:55.21     10:18/M
    929    Anthony Norton                    Shirley  NY          3085    17   M       6 16-19            2:15:55.33     10:18/M
    930    Dawn Regina                       New Rochelle  NY     4928    42   F      64 40-44            2:15:56.22     10:13/M
    931    Stephen Gusz                      South Farmingdale    2363    40   M      75 40-44            2:15:57.56     10:12/M
    932    Jina Arafat                       Ronkonkoma  NY       1561    39   F      78 35-39            2:15:58.24     10:18/M
    933    DeDee Meehan                      Ronkonkoma  NY       2950    47   F      44 45-49            2:15:58.55     10:14/M
    934    David Shereck                     North Woodmere  NY   3481    51   M      56 50-54            2:16:00.68     10:15/M
    935    Shelley Shereck                   North Woodmere  NY   3482    50   F      38 50-54            2:16:00.68     10:15/M
    936    Keith Drayer                      N. Woodmere  NY      2091    50   M      57 50-54            2:16:00.82     10:15/M
    937    Marc Hirshenson                   Manorville  NY       2455    33   M      58 30-34            2:16:03.52     10:17/M
    938    Miguel De Leon                    Huntington  NY       1996    66   M       5 65-69            2:16:06.81     10:21/M
    939    Thomas Baudier                    Northport  NY        1621    31   M      59 30-34            2:16:07.41     10:19/M
    940    John Williams                     Oak Beach  NY        3761    59   M      39 55-59            2:16:13.82     10:19/M
    941    Alison Northorn                   West Islip  NY       3084    40   F      65 40-44            2:16:15.13     10:20/M
    942    Tara Pilewski                     West Islip  NY       3191    37   F      79 35-39            2:16:15.33     10:20/M
    943    Brian Randolph                    Farmingville  NY     3258    48   M      76 45-49            2:16:16.76     10:21/M
    944    Carrie Alexandrowicz              Huntington  NY       1536    32   F      66 30-34            2:16:16.96     10:17/M
    945    Mary Ellen Schneider              Port Jefferson Stat  3429    37   F      80 35-39            2:16:17.56     10:19/M
    946    Michael Recupero                  Dix Hills  NY        3274    36   M      78 35-39            2:16:18.78     10:21/M
    947    Peter Recupero                    Mount Sinai  NY      3275    38   M      79 35-39            2:16:18.97     10:21/M
    948    Michael Cohen                     Plainview  NY        1892    40   M      76 40-44            2:16:21.10     10:21/M
    949    Margaret Dixon                    West Islip  NY       2062    44   F      66 40-44            2:16:21.80     10:22/M
    950    Alisa Birkel                      Islip Terrace  NY    1657    40   F      67 40-44            2:16:23.36     10:10/M
    951    Cossette Lacy                     Holtsville  NY       2665    43   F      68 40-44            2:16:23.82     10:15/M
    952    Angela Montana                    Smithtown  NY        2995    45   F      45 45-49            2:16:24.60     10:17/M
    953    Katie McCabe                      East Rockaway  NY    2896    34   F      67 30-34            2:16:26.29     10:21/M
    954    Brian Farley                      Levittown  NY        2162    25   M      55 25-29            2:16:28.73     10:20/M
    955    Jaime Tomeo                       Ronkonkoma  NY       3625    34   F      68 30-34            2:16:29.55     10:17/M
    956    Ben Turner                        Babylon  NY          3640    28   M      56 25-29            2:16:30.96     10:19/M
    957    Amy Yencharis                     Babylon  NY          3789    29   F      53 25-29            2:16:31.32     10:19/M
    958    Irene Robinson                    West Islip  NY       3319    69   F       2 65-69            2:16:31.77     10:23/M
    959    Emily Lowe                        Brooklyn  NY         2778    24   F      57 20-24            2:16:33.19     10:20/M
    960    Brooks Leigh                      Sea Cliff  NY        2717    32   M      60 30-34            2:16:33.32     10:17/M
    961    James Keane                       Oyster Bay  NY       3878    44   M      77 40-44            2:16:35.39     10:23/M
    962    John Collins                      East Islip  NY       3966    31   M      61 30-34            2:16:37.67     10:16/M
    963    Alison Fassnacht                  Babylon  NY          2169    35   F      81 35-39            2:16:38.29     10:19/M
    964    Nancy Gonzalez                    Manchester  CT       2304    44   F      69 40-44            2:16:38.48     10:21/M
    965    James Kalaitzis                   Smithtown  NY        2540    48   M      77 45-49            2:16:38.83     10:23/M
    966    James Corbett                     Manorville  NY       1930    47   M      78 45-49            2:16:40.57     10:17/M
    967    Steve Fils-Aime                   Long Branch  NJ      2189    26   M      57 25-29            2:16:42.35     10:22/M
    968    Oliver Mann                       Huntington Sta  NY   2827    44   M      78 40-44            2:16:42.74     10:13/M
    969    Kimberly Falzone                  Bay Shore  NY        2157    25   F      54 25-29            2:16:43.73     10:22/M
    970    Brittany LaVista                  Rocky Point  NY      2694    25   F      55 25-29            2:16:43.97     10:23/M
    971    Dana Fusco                        Patchogue  NY        2244    34   F      69 30-34            2:16:44.84     10:19/M
    972    Nicholas Carleton                 Farmingville  NY     1813    37   M      80 35-39            2:16:44.85     10:12/M
    973    Mike Gulcharan                    Wst Babylon  NY      2354    25   M      58 25-29            2:16:45.39     10:20/M
    974    Joseph Dooley                     Bardonia  NY         2077    26   M      59 25-29            2:16:46.40     10:18/M
    975    Kevin Corcoran                    Patchogue  NY        1931    67   M       6 65-69            2:16:51.49     10:23/M
    976    Amy Willing                       Lansing  MI          3764    51   F      39 50-54            2:16:52.82     10:23/M
    977    Christine Miller                  Bellerose  NY        2978    49   F      46 45-49            2:16:55.16     10:25/M
    978    Emma Walker                       Brooklyn  NY         3699    43   F      70 40-44            2:16:55.97     10:18/M
    979    Lauren Quinn                      Wantagh  NY          3243    25   F      56 25-29            2:16:57.56     10:20/M
    980    Timothy Argeroplos                Centereach  NY       1567    26   M      60 25-29            2:16:58.59     10:23/M
    981    Chelsea Murray                    Islip  NY            3044    23   F      58 20-24            2:17:00.21     10:06/M
    982    Dina Underwood                    Patchogue  NY        3650    50   F      40 50-54            2:17:01.56     10:22/M
    983    David Underwood                   Patchogue  NY        3649    50   M      58 50-54            2:17:01.82     10:22/M
    984    Meylyn Chery                      Brooklyn  NY         3903    28   F      57 25-29            2:17:03.67     10:21/M
    985    Joseph Malandro                   Medford  NY          2810    30   M      62 30-34            2:17:03.88      9:45/M
    986    Ty Austin                         New York  NY         1578    32   M      63 30-34            2:17:05.56     10:27/M
    987    Allison Galeotafiore              Rockville Centre  N  2249    33   F      70 30-34            2:17:08.76     10:21/M
    988    Joshua Jemal                      Holtsville  NY       2515    48   M      79 45-49            2:17:09.56     10:17/M
    989    David Zimmerer                    Babylon  NY          3968    18   M       7 16-19            2:17:11.20     10:27/M
    990    Harry Vanleuvan                   East Northport  NY   3663    53   M      59 50-54            2:17:12.57     10:28/M
    991    Susan Padovano                    Bay Shore  NY        3131    56   F      14 55-59            2:17:14.25     10:27/M
    992    Edward Kanaley                    Sayville  NY         2548    44   M      79 40-44            2:17:15.27     10:23/M
    993    Andrea Kwamya                     Ronkonkoma  NY       2658    25   F      58 25-29            2:17:16.29     10:25/M
    994    Colleen McNamara                  Brookline  MA        2942    33   F      71 30-34            2:17:19.32     10:22/M
    995    Michelle Whyte                    Coram  NY            3755    43   F      71 40-44            2:17:19.75     10:14/M
    996    Kerri Rivas                       Oakdale  NY          3308    39   F      82 35-39            2:17:21.82     10:25/M
    997    John Rodriguez                    New York  NY         3826    36   M      81 35-39            2:17:27.55     10:23/M
    998    Kelly Hoffman                     Patchogue  NY        2457    42   F      72 40-44            2:17:28.47     10:25/M
    999    Gary Bochner                      Plainview  NY        1673    52   M      60 50-54            2:17:29.48     10:24/M
   1000    Barry Gibson                      Islip Terrace  NY    2282    27   M      61 25-29            2:17:32.33     10:21/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
   1001    Janice Tabone                     Saint James  NY      3590    34   F      72 30-34            2:17:32.97     10:25/M
   1002    Lisa Rossell-Warner               Smithtown  NY        3936    34   F      73 30-34            2:17:33.16     10:25/M
   1003    Michelle Mason                    Islip  NY            2865    37   F      83 35-39            2:17:34.81     10:25/M
   1004    Michael Caparco                   Lindenhurst  NY      1798    33   M      64 30-34            2:17:35.16     10:24/M
   1005    Steve Delacrausaz                 West Babylon  NY     2005    46   M      80 45-49            2:17:35.18     10:22/M
   1006    Lori Grattan                      Mattituck  NY        2316    47   F      47 45-49            2:17:35.57     10:19/M
   1007    Ramsey Al-Khalil                  Lake Grove  NY       1539    23   M      29 20-24            2:17:40.30     10:25/M
   1008    William Pacula                    Garden City  NY      3129    65   M       7 65-69            2:17:41.71     10:29/M
   1009    Theresa Kleine                    Islip  NY            2616    42   F      73 40-44            2:17:43.95     10:23/M
   1010    Tom Quinton                       Blue Point  NY       3247    47   M      81 45-49            2:17:45.15     10:28/M
   1011    Robert Rate                       Selden  NY           3265    50   M      61 50-54            2:17:48.40     10:28/M
   1012    Jean Abazis                       Center Moriches  NY  1501    48   F      48 45-49            2:17:50.59     10:18/M
   1013    Kate Abazis                       Center Moriches  NY  1502    21   F      59 20-24            2:17:50.59     10:18/M
   1014    Frank Martinez                    Commack  NY          2858    58   M      40 55-59            2:17:52.47     10:30/M
   1015    Michael Verbsky                   Plainview  NY        3673    37   M      82 35-39            2:18:00.15     10:27/M
   1016    Michele Guelfi                    Medford  NY          2346    49   F      49 45-49            2:18:02.79     10:26/M
   1017    Dean Babich                       East Setauket  NY    1583    51   M      62 50-54            2:18:02.99     10:26/M
   1018    Christine Velia                   Shirley  NY          3667    38   F      84 35-39            2:18:03.81     10:26/M
   1019    Gloria Withus                     Brentwood  NY        3770    65   F       3 65-69            2:18:05.74     10:30/M
   1020    Kristen Cruz                      East Norwich  NY     1959    39   F      85 35-39            2:18:05.82     10:24/M
   1021    Kim Engel                         West Islip  NY       2130    42   F      74 40-44            2:18:09.82     10:30/M
   1022    Kevin Jennings                    Lindenhurst  NY      2516    35   M      83 35-39            2:18:11.93     10:29/M
   1023    John Novello                      Franklin Square  NY  3087    43   M      80 40-44            2:18:12.82     10:27/M
   1024    Filippo Limitone                  Valley Stream  NY    2746    34   M      65 30-34            2:18:15.32     10:02/M
   1025    Mary Bohenek                      Boston  MA           1676    31   F      74 30-34            2:18:16.58     10:27/M
   1026    Michael Aquilina                  South Setauket  NY   1560    50   M      63 50-54            2:18:18.82     10:27/M
   1027    Brian Ballou                      East Islip  NY       1596    41   M      81 40-44            2:18:20.57     10:28/M
   1028    Susan Roman                       Baiting hollow  NY   3334    44   F      75 40-44            2:18:20.90     10:27/M
   1029    Orlando Bautista                  Saint James  NY      1625    63   M      22 60-64            2:18:23.55     10:29/M
   1030    Marlana Krulish                   Babylon  NY          2650    17   F       4 16-19            2:18:24.80     10:27/M
   1031    Emma Saunders                     E. Norwich  NY       3862    36   F      86 35-39            2:18:25.78     10:27/M
   1032    Jamie Scholfield                  Greenlawn  NY        3432    47   F      50 45-49            2:18:28.57     10:29/M
   1033    Jean Nesbitt                      Miller Place  NY     3068    56   F      15 55-59            2:18:33.80     10:22/M
   1034    Olivia Watkins                    Deer Park  NY        3716    22   F      60 20-24            2:18:40.32     10:27/M
   1035    Shaun Denton                      Port Jefferson Stat  2029    43   M      82 40-44            2:18:43.25     10:29/M
   1036    Elizabeth Hazard                  New York  NY         3989    36   F      87 35-39            2:18:45.83     10:26/M
   1037    Eon Springer                      Astoria  NY          3537    32   M      66 30-34            2:18:46.27     10:31/M
   1038    Karen Bernstein                   East Northport  NY   1644    36   F      88 35-39            2:18:46.87     10:31/M
   1039    Daniel Bachety                    West Islip  NY       1584    55   M      41 55-59            2:18:47.30     10:32/M
   1040    Erin Mccormack                    Levittown  NY        2907    36   F      89 35-39            2:18:47.50     10:24/M
   1041    Joshua Stahl                      Smithtown  NY        3825    34   M      67 30-34            2:18:50.33     10:31/M
   1042    Jane Bishow Semevolos             Northport  NY        1660    32   F      75 30-34            2:18:51.84     10:31/M
   1043    Robert Meyerson                   Rockville Centre  N  2969    61   M      23 60-64            2:18:54.57     10:35/M
   1044    Nancy Tremblay                    Huntington  NY       3634    54   F      41 50-54            2:18:55.23     10:34/M
   1045    Alexandra Azzurro                 Shirley  NY          1582    27   F      59 25-29            2:18:58.28     10:32/M
   1046    Jacquelyn Henson                  Plano  TX            2432    50   F      42 50-54            2:19:02.56     10:35/M
   1047    Randi Alarcon                     Bayport  NY          1530    38   F      90 35-39            2:19:02.56     10:29/M
   1048    Lisa Rossi                        Merrick  NY          3342    49   F      51 45-49            2:19:04.32     10:32/M
   1049    Rudy Rank                         Center Moriches  NY  3260    48   M      82 45-49            2:19:10.82     10:31/M
   1050    Catherine Colavito                lindenhurst  NY      1894    42   F      76 40-44            2:19:13.55     10:31/M
   1051    Jerry Crennan                     Patchogue  NY        1949    57   M      42 55-59            2:19:21.33     10:34/M
   1052    Kimber Kessinger                  Miller Place  NY     2591    51   F      43 50-54            2:19:23.23     10:29/M
   1053    Amy Zambrana                      West Babylon  NY     3807    38   F      91 35-39            2:19:23.44     10:34/M
   1054    Maureen Hanley                    Oakdale  NY          2391    40   F      77 40-44            2:19:23.82     10:34/M
   1055    Pilar Stevens                     Centereach  NY       3562    45   F      52 45-49            2:19:25.48     10:34/M
   1056    Maren Perez                       New York  NY         3964    47   F      53 45-49            2:19:26.50     10:29/M
   1057    Virginia Pfeifer                  Islip  NY            3183    51   F      44 50-54            2:19:27.73     10:36/M
   1058    John Flannelly                    West Babylon  NY     2206    38   M      84 35-39            2:19:32.32     10:38/M
   1059    Laura Zuccarello                  West Sayville  NY    3817    31   F      76 30-34            2:19:34.34     10:34/M
   1060    Jennifer Fillekes                 Northport  NY        3992    41   F      78 40-44            2:19:35.85     10:35/M
   1061    Jayme Maultasch                   Plainview  NY        2880    36   M      85 35-39            2:19:36.32     10:33/M
   1062    Dawn Lee                          Sayville  NY         2708    55   F      16 55-59            2:19:41.73     10:35/M
   1063    Audry Horan                       Shoreham  NY         2466    56   F      17 55-59            2:19:46.80     10:32/M
   1064    Vicki Zhu                         Flushing  NY         3812    29   F      60 25-29            2:19:47.33     10:39/M
   1065    Daniel Holtzman                   Sayville  NY         2461    41   M      83 40-44            2:19:48.83     10:37/M
   1066    Mary Beth Tiedemann               West Babylon  NY     3613    35   F      92 35-39            2:19:49.23     10:33/M
   1067    Amy Sckipp                        Center Moriches  NY  3450    40   F      79 40-44            2:19:50.24     10:34/M
   1068    Jimmy Prophete                    Bay Shore  NY        3228    57   M      43 55-59            2:19:53.68     10:39/M
   1069    Kevin Olore                       Wantagh  NY          3104    36   M      86 35-39            2:19:53.84     10:32/M
   1070    Elizabeth Hehir                   Lindenhurst  NY      2423    21   F      61 20-24            2:19:54.32     10:35/M
   1071    Richard Hoppe                     Centereach  NY       2464    42   M      84 40-44            2:19:54.32     10:37/M
   1072    Donna Greenstein                  Dix Hills  NY        2321    44   F      80 40-44            2:19:54.89     10:35/M
   1073    Cheryl Harrington                 Kingston  MA         2403    35   F      93 35-39            2:19:54.89     10:35/M
   1074    Evan Hay                          West Islip  NY       2415    31   M      68 30-34            2:19:59.81     10:32/M
   1075    Jehan Mathias                     Hauppauge  NY        2873    36   M      87 35-39            2:20:02.58     10:29/M
   1076    Frank Zieman                      Islip Terrace  NY    3908    56   M      44 55-59            2:20:02.67     10:33/M
   1077    Cathy Bruno                       Yaphank  NY          1748    46   F      54 45-49            2:20:03.89     10:35/M
   1078    Scott Herfel                      Kings Park  NY       2435    37   M      88 35-39            2:20:06.32     10:37/M
   1079    Christine Stankard                Massapequa  NY       3548    58   F      18 55-59            2:20:12.33     10:35/M
   1080    Meredith Marin                    Wantagh  NY          2842    35   F      94 35-39            2:20:12.80     10:35/M
   1081    John Chiofalo                     Coram  NY            1864    30   M      69 30-34            2:20:14.16     10:34/M
   1082    John Krogstad                     Sayville  NY         3848    60   M      24 60-64            2:20:19.79     10:37/M
   1083    Sheelagh McNeill                  New York  NY         2944    56   F      19 55-59            2:20:21.11     10:39/M
   1084    Megan Rehm                        Islip  NY            3285    25   F      61 25-29            2:20:29.83     10:40/M
   1085    Anthony Ciuffo, Jr.               North Bellmore  NY   1876    38   M      89 35-39            2:20:30.32     10:36/M
   1086    Mark Collins                      Floral Park  NY      1904    55   M      45 55-59            2:20:36.76     10:36/M
   1087    August Costanza                   Lindenhurst  NY      1936    58   M      46 55-59            2:20:36.80     10:39/M
   1088    Jessica Hautsch                   East Setauket  NY    2414    28   F      62 25-29            2:20:39.40     10:41/M
   1089    Joan Schneider                    West Islilp  NY      3427    42   F      81 40-44            2:20:42.26     10:40/M
   1090    Stacy Piropato                    West Islip  NY       3196    41   F      82 40-44            2:20:42.26     10:40/M
   1091    Alona Fusco                       Lake grove  NY       2243    40   F      83 40-44            2:20:42.68     10:36/M
   1092    Cynthia Hall                      Miller Place  NY     3972    37   F      95 35-39            2:20:43.82     10:01/M
   1093    Eric Cruz                         Bayport  NY          1958    47   M      83 45-49            2:20:44.30     10:41/M
   1094    Rey Paulemont                     Medford  NY          3927    44   M      85 40-44            2:20:45.92     10:42/M
   1095    Janet Tucker                      Baldwin  NY          3638    52   F      45 50-54            2:20:49.33     10:36/M
   1096    James Gallagher                   Lindenhurst  NY      2251    55   M      47 55-59            2:20:53.83     10:41/M
   1097    Sorah Kim                         New York  NY         2602    25   F      63 25-29            2:20:54.66     10:40/M
   1098    Kristi Silko                      Sunnyside  NY        3494    31   F      77 30-34            2:20:54.83     10:40/M
   1099    Anthony Comerford                 Stony brook  NY      1911    41   M      86 40-44            2:20:55.83     10:34/M
   1100    Robert Hines                      Patchogue  NY        2450    41   M      87 40-44            2:20:57.10     10:40/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
   1101    Frederick Webber                  Medford  NY          3727    77   M       1 75-79            2:20:59.96     10:35/M
   1102    Stacey Chiofalo                   Coram  NY            1865    30   F      78 30-34            2:21:00.77     10:37/M
   1103    Thomas Ryder                      Oakdale  NY          3376    47   M      84 45-49            2:21:01.38     10:38/M
   1104    Nina Smith                        E. Moriches  NY      3514    54   F      46 50-54            2:21:01.79     10:38/M
   1105    Erica Massmann                    West Babylon  NY     2866    23   F      62 20-24            2:21:03.60     10:35/M
   1106    Ellen Brandly                     Holtsville  NY       3921    46   F      55 45-49            2:21:04.58     10:38/M
   1107    Lauren Beltrami                   Islip  NY            1636    22   F      63 20-24            2:21:04.80     10:35/M
   1108    Shannon Longo                     Lindenhurst  NY      2771    29   F      64 25-29            2:21:05.83     10:40/M
   1109    Colleen Grodotzke                 Rocky Point  NY      2327    26   F      65 25-29            2:21:10.86     10:40/M
   1110    Cherie Lehmann                    Kings Park  NY       3858    44   F      84 40-44            2:21:11.57     10:38/M
   1111    Beth Murray                       Holtsville  NY       3043    50   F      47 50-54            2:21:13.55     10:42/M
   1112    Robin Munch                       East Setauket  NY    3026    45   F      56 45-49            2:21:13.97     10:42/M
   1113    Maria Watson                      Hempstead  NY        3717    36   F      96 35-39            2:21:16.21     10:38/M
   1114    Marek Piecka                      Copiaque  NY         3189    52   M      64 50-54            2:21:16.22     10:35/M
   1115    Justin Spradley                   Miller Place  NY     3536    34   M      70 30-34            2:21:16.58     10:40/M
   1116    Monica Altkin                     Commack  NY          1541    50   F      48 50-54            2:21:18.49     10:38/M
   1117    Janet Longo                       Coram  NY            2770    60   F       5 60-64            2:21:26.79     10:44/M
   1118    Kimberly Monahan                  Lloyd harbor  NY     2992    35   F      97 35-39            2:21:27.40     10:18/M
   1119    Brittany Whitehead                New York  NY         3753    24   F      64 20-24            2:21:29.43     10:44/M
   1120    Paul Edgecomb                     Huntington  NY       2115    52   M      65 50-54            2:21:32.33     10:45/M
   1121    Jamie Harris                      Syosset  NY          2405    39   F      98 35-39            2:21:33.45     10:41/M
   1122    Joseph Papagni                    East Moriches  NY    3143    41   M      88 40-44            2:21:33.83     10:37/M
   1123    Ed Simonetti                      Terryville  NY       3503    41   M      89 40-44            2:21:38.74     10:40/M
   1124    Mary Robbins                      Kings Park  NY       3315    48   F      57 45-49            2:21:39.97     10:44/M
   1125    David Gordon                      Syosset  NY          2307    51   M      66 50-54            2:21:42.21     10:41/M
   1126    Debra Bianco                      Wilbraham  MA        1649    52   F      49 50-54            2:21:51.97     10:44/M
   1127    Susan Burdick                     Seaford  NY          1616    49   F      58 45-49            2:21:51.97     10:44/M
   1128    Erin Burdick                      Seaford  NY          1754    20   F      65 20-24            2:21:52.17     10:44/M
   1129    Tim Stamm                         Smithtown  NY        3546    37   M      90 35-39            2:21:54.40     10:50/M
   1130    Shaina Penso                      West Islip  NY       3170    26   F      66 25-29            2:21:55.14     10:43/M
   1131    Emily Brady                       White Plains  NY     1700    27   F      67 25-29            2:21:55.82     10:43/M
   1132    Jing Wu                           Summit  NJ           3781    26   F      68 25-29            2:22:08.40     10:40/M
   1133    Ashley Hennessy                   Shirley  NY          2431    22   F      66 20-24            2:22:09.19     10:45/M
   1134    Stephanie Giardina                Commack  NY          2280    48   F      59 45-49            2:22:16.77     10:45/M
   1135    Keri Wyllie                       Centereach  NY       3782    28   F      69 25-29            2:22:17.34     10:45/M
   1136    Lisa Sala                         Massapequa Park  NY  3380    20   F      67 20-24            2:22:17.54     10:45/M
   1137    Uman Chan                         Staten Island  NY    1851    34   M      71 30-34            2:22:18.14     10:41/M
   1138    Michael Motley                    Merrick  NY          3020    25   M      62 25-29            2:22:19.33     10:48/M
   1139    Rajesh Nair                       N Babylon  NY        3051    40   M      90 40-44            2:22:22.58     10:46/M
   1140    Rachel Migliorino                 Smithtown  NY        2972    37   F      99 35-39            2:22:25.57     10:40/M
   1141    Alexandro Romeo                   West Babylon  NY     3335    31   M      72 30-34            2:22:32.13     10:41/M
   1142    Joanne Frechlich                  Commack  NY          3879    48   F      60 45-49            2:22:33.14     10:45/M
   1143    Jesse Ortiz                       Melville  NY         3117    41   M      91 40-44            2:22:34.33     10:43/M
   1144    Carson White                      East Patchogue  NY   3750    22   F      68 20-24            2:22:40.83     10:46/M
   1145    Brian Dolan                       Woodside  NY         2065    29   M      63 25-29            2:22:41.89     10:23/M
   1146    Elena Esposito                    Farmingdale  NY      2139    43   F      85 40-44            2:22:42.50     10:46/M
   1147    Georgia Mandemaker                Smithtown  NY        2820    56   F      20 55-59            2:22:43.12     10:46/M
   1148    Robert Guadalupe                  Commack  NY          2341    45   M      85 45-49            2:22:45.94     10:46/M
   1149    Larry Reiter                      Babylon  NY          3291    61   M      25 60-64            2:22:51.35     10:48/M
   1150    Kristen Vitale                    West Sayville  NY    3682    36   F     100 35-39            2:22:52.84     10:45/M
   1151    Janine Esposito                   North Massapequa  N  2140    35   F     101 35-39            2:22:53.61     10:45/M
   1152    Patrick Martin                    Greenlawn  NY        2856    51   M      67 50-54            2:22:53.66     10:45/M
   1153    Stephen Dreyer                    Lindenhurst  NY      2093    41   M      92 40-44            2:22:55.89     10:47/M
   1154    Wayne White                       Huntington  NY       3752    50   M      68 50-54            2:22:56.58     10:54/M
   1155    Christine DeLisser                Freeport  NY         2013    41   F      86 40-44            2:22:57.32     10:53/M
   1156    Alyssa Channin                    Plainview  NY        1852    23   F      69 20-24            2:22:59.33     10:47/M
   1157    John Zaia                         Massapequa Park  NY  3802    48   M      86 45-49            2:23:01.19     10:49/M
   1158    Victoria Kavitt                   West Islip  NY       2557    22   F      70 20-24            2:23:04.50     10:51/M
   1159    Wendi Andria                      Islip  NY            1551    39   F     102 35-39            2:23:12.33     10:49/M
   1160    Teresa Marandino                  Holbrook  NY         2834    38   F     103 35-39            2:23:17.28     10:45/M
   1161    Daniel Kerr                       Kings Park  NY       2590    40   M      93 40-44            2:23:17.68     10:56/M
   1162    Marie DeCrombrugghe               Stony Brook  NY      1999    63   F       6 60-64            2:23:19.31     10:49/M
   1163    Melissa Pryer                     South Hempstead  NY  3233    30   F      79 30-34            2:23:22.84     10:50/M
   1164    Kristi Harbers                    Schenectady  NY      2396    32   F      80 30-34            2:23:26.38     10:49/M
   1165    Joshua Lax                        Plainview  NY        2698    40   M      94 40-44            2:23:27.81     10:50/M
   1166    Allison Sweeney                   Huntington  NY       3585    27   F      70 25-29            2:23:30.51     10:21/M
   1167    Nicole Juszczak                   Levittown  NY        2536    21   F      71 20-24            2:23:31.48     10:46/M
   1168    Joe Maucere                       Bohemia  NY          3948    45   M      87 45-49            2:23:34.73     10:45/M
   1169    Jennifer Maucere                  Bohemia  NY          3949    41   F      87 40-44            2:23:35.94     10:45/M
   1170    Carly Emmer                       New York  NY         2125    23   F      72 20-24            2:23:45.84     10:52/M
   1171    Michael Weissman                  Coram  NY            3737    29   M      64 25-29            2:23:52.33     10:48/M
   1172    Denise Kelly                      Bethpage  NY         2567    28   F      71 25-29            2:23:53.19     10:48/M
   1173    John Anthony                      Patchogue  NY        1557    44   M      95 40-44            2:23:58.83     10:46/M
   1174    Lynne Lemieux                     Babylon  NY          2721    37   F     104 35-39            2:24:00.91     10:54/M
   1175    Gerry Barrasso                    Smithtown  NY        3939    47   M      88 45-49            2:24:01.72     10:20/M
   1176    Stephen Ruland                    East Islip  NY       3361    53   M      69 50-54            2:24:02.53     10:52/M
   1177    Lisa Lackemann                    Sayville  NY         2662    51   F      50 50-54            2:24:05.57     10:55/M
   1178    Laura Fragale                     Dix Hills  NY        2225    34   F      81 30-34            2:24:06.60     10:52/M
   1179    Joseph Terrana                    Kings Park  NY       3601    43   M      96 40-44            2:24:06.61     10:51/M
   1180    Frank Coletti                     Rockville Centre  N  1901    45   M      89 45-49            2:24:06.81     10:47/M
   1181    Kelly Santangelo                  Sayville  NY         3395    22   F      73 20-24            2:24:11.69     10:57/M
   1182    Kristin Venendaal                 Holtsville  NY       3671    33   F      82 30-34            2:24:13.32     10:52/M
   1183    Barbara Stanley                   Franklin Square  NY  3549    61   F       7 60-64            2:24:15.83     10:58/M
   1184    Moira Breen                       rockville centre  N  1712    45   F      61 45-49            2:24:16.37     10:48/M
   1185    Warren Thomas III                 West Islip  NY       2493    40   M      97 40-44            2:24:17.99     10:57/M
   1186    Aubrey Bittner                    Ronkonkoma  NY       1662    28   F      72 25-29            2:24:26.55     10:53/M
   1187    Michael La Rocco                  Brentwood  NY        2660    50   M      70 50-54            2:24:33.65     10:49/M
   1188    Jessie Petretti                   East Northport  NY   3180    26   F      73 25-29            2:24:37.90     10:55/M
   1189    Patricia Howard                   Levittown  NY        2471    47   F      62 45-49            2:24:45.34     10:57/M
   1190    Mari Lynch                        West Babylon  NY     3941    43   F      88 40-44            2:24:52.52     10:57/M
   1191    Timothy Lynch                     West Babylon  NY     3943    44   M      98 40-44            2:24:52.75     10:57/M
   1192    Karne Audia                       Holbrook  NY         1576    49   F      63 45-49            2:24:53.33     10:56/M
   1193    Clarke Carroll                    Bayport  NY          1822    48   M      90 45-49            2:24:57.57     10:58/M
   1194    Dara Orlando                      Mount Sinai  NY      3109    47   F      64 45-49            2:24:58.59     11:00/M
   1195    Laurie Laforge                    Mt Sinai  NY         4932    42   F      89 40-44            2:24:58.62     11:00/M
   1196    Lynn Schwartz                     East Northport  NY   3445    44   F      90 40-44            2:25:02.10     10:59/M
   1197    Kent Metzrath                     Huntington  NY       2966    41   M      99 40-44            2:25:07.83     10:55/M
   1198    Robert Cook                       East islip  NY       1925    34   M      73 30-34            2:25:09.99     11:00/M
   1199    Doug Pandolf                      Patchogue  NY        3139    47   M      91 45-49            2:25:11.11     11:02/M
   1200    Jolene Bredenkamp                 East Setauket  NY    1711    35   F     105 35-39            2:25:11.22     11:01/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
   1201    Robert Youngman                   Commack  NY          3882    57   M      48 55-59            2:25:13.83     10:59/M
   1202    Elizabeth Scully                  hampton bays  NY     3456    35   F     106 35-39            2:25:14.58     10:52/M
   1203    Terry Leach                       Islip  NY            2701    54   F      51 50-54            2:25:15.67     11:02/M
   1204    Marcia Goldberg                   Massapequa  NY       2296    57   F      21 55-59            2:25:18.75     11:00/M
   1205    Theresa Whelan                    Wading River  NY     3747    53   F      52 50-54            2:25:19.74     10:57/M
   1206    Victoria Johnson                  Yaphank  NY          2526    46   F      65 45-49            2:25:20.74     10:26/M
   1207    Ann Demott                        Sayville  NY         2024    60   F       8 60-64            2:25:21.75     11:01/M
   1208    Rhony Dostaly                     Brooklyn  NY         2080    49   M      92 45-49            2:25:22.97     10:57/M
   1209    Tara Gross                        Sayville  NY         2333    21   F      74 20-24            2:25:24.18     11:04/M
   1210    Emily Jordan                      Islip  NY            2532    30   F      83 30-34            2:25:26.84     10:54/M
   1211    Siobhan Hohf                      Mount sinai  NY      2458    31   F      84 30-34            2:25:26.85     10:54/M
   1212    Melanie Mund                      New Haven  CT        3027    33   F      85 30-34            2:25:27.33     11:03/M
   1213    Felix Perez                       West Babylon  NY     3171    43   M     100 40-44            2:25:28.48     11:03/M
   1214    Kaitlin Roe                       Smithtown  NY        3327    25   F      74 25-29            2:25:30.52     11:02/M
   1215    Michael McGuire                   West Islip  NY       2932    40   M     101 40-44            2:25:33.57     11:04/M
   1216    Anthony Summo                     Islip  NY            3579    27   M      65 25-29            2:25:33.97     11:04/M
   1217    Michael Howard                    Deer Park  NY        2470    33   M      74 30-34            2:25:34.38     11:04/M
   1218    Tiffany Bowman                    Patchogue  NY        1695    33   F      86 30-34            2:25:35.58     10:55/M
   1219    Grace Bianco                      Wilbraham  MA        1650    17   F       5 16-19            2:25:36.34     11:02/M
   1220    Robert Cisco                      Holbrook  NY         1875    66   M       8 65-69            2:25:37.35     11:01/M
   1221    James LaMantia                    Smithtown  NY        2673    52   M      71 50-54            2:25:37.85     11:05/M
   1222    Danielle Alaimo                   Islip  NY            3971    44   F      91 40-44            2:25:40.84     10:59/M
   1223    Allie Ahern                       Smithtown  NY        1527    30   F      87 30-34            2:25:42.58     11:01/M
   1224    Mariann Senese                    Hauppauge  NY        3469    49   F      66 45-49            2:25:43.94     11:00/M
   1225    Jannine Freelin                   Islip  NY            2233    43   F      92 40-44            2:25:44.15     11:00/M
   1226    Mary Gallina                      Patchogue  NY        2252    32   F      88 30-34            2:25:44.56     11:02/M
   1227    Danielle Kamine                   Goldenrod  FL        2547    36   F     107 35-39            2:25:44.96     11:01/M
   1228    Deborah Lena                      East Patchogue  NY   2722    37   F     108 35-39            2:25:49.84     10:57/M
   1229    Johanna Moustouka                 Dix Hills  NY        3021    37   F     109 35-39            2:25:58.34     11:05/M
   1230    Diane Schocken                    Massapequa Park  NY  3430    52   F      53 50-54            2:26:00.98     11:03/M
   1231    Ashley Olivieri                   Holbrook  NY         3103    29   F      75 25-29            2:26:04.21     11:03/M
   1232    Beth Oliver                       Hauppauge  NY        3101    49   F      67 45-49            2:26:04.60     10:59/M
   1233    Natalie Johnston                  Doyleston  PA        3899    31   F      89 30-34            2:26:05.22     11:06/M
   1234    Mary Ellen Peck                   Huntington  NY       3904    62   F       9 60-64            2:26:07.64     11:06/M
   1235    Man H Bae                         Bayside  NY          1585    64   M      26 60-64            2:26:11.92     10:57/M
   1236    Sean Teahan                       Islip  NY            3600    30   M      75 30-34            2:26:13.85     11:02/M
   1237    Emily Baxter                      Oakdale  NY          1626    40   F      93 40-44            2:26:14.33     11:01/M
   1238    Susan Sheahan                     New York  NY         3476    40   F      94 40-44            2:26:14.34     11:03/M
   1239    Marlo Signoracci                  Hicksville  NY       3493    43   F      95 40-44            2:26:14.43     11:04/M
   1240    Karena Tsakiris                   Coram  NY            4920    42   F      96 40-44            2:26:16.59     11:04/M
   1241    Anthony Beck                      Sound Beach  NY      1628    51   M      72 50-54            2:26:16.59     11:04/M
   1242    John Randazzo                     West Babylon  NY      682    49   M      93 45-49            2:26:20.58     11:10/M
   1243    Annmarie Vollaro                  Bay Shore  NY        3687    36   F     110 35-39            2:26:20.91     11:09/M
   1244    Paula Rubino                      Islip Terrace  NY    3351    23   F      75 20-24            2:26:21.95     10:49/M
   1245    Eveyln Deleon                     West Islip  NY       2010    58   F      22 55-59            2:26:27.23     11:05/M
   1246    Jennifer Coyne                    Ronkonkoma  NY       1945    40   F      97 40-44            2:26:27.23     11:06/M
   1247    Danielle Borgo                    North Babylon  NY    1682    45   F      68 45-49            2:26:28.84     10:57/M
   1248    Joseph Gansrow                    Eastport  NY         2258    41   M     102 40-44            2:26:32.72     11:01/M
   1249    Susan Critz                       Islip  NY            1952    57   F      23 55-59            2:26:36.77     11:07/M
   1250    Pamela Lynch                      Smithtown  NY        2793    41   F      98 40-44            2:26:37.18     11:06/M
   1251    Eileen Cibuls                     Blue Point  NY       1871    47   F      69 45-49            2:26:41.84     11:06/M
   1252    Stephanie Tomich                  East Moriches  NY    3627    43   F      99 40-44            2:26:42.75     11:04/M
   1253    Jon Schneider                     Port Jefferson Star  3428    37   M      91 35-39            2:26:46.33     11:07/M
   1254    Justine Brando                    Wantagh  NY          1703    36   F     111 35-39            2:26:50.39     11:01/M
   1255    Danielle Turrin                   Westbury  NY         3641    32   F      90 30-34            2:26:53.84     11:04/M
   1256    Melanie Graziano-Seneta           Massapequa Park  NY  2318    56   F      24 55-59            2:26:57.94     11:08/M
   1257    Fred Bruno                        Amityville  NY       1749    44   M     103 40-44            2:27:00.76     11:10/M
   1258    Angela Lalor                      Smithtown  NY        2669    49   F      70 45-49            2:27:07.34     11:06/M
   1259    Chris Carrieri                    Brooklyn  NY         1821    45   M      94 45-49            2:27:07.84     11:08/M
   1260    John Piropato                     West Islip  NY       3195    51   M      73 50-54            2:27:08.34     11:10/M
   1261    Doreen McDougall                  Ronkonkoma  NY       3866    51   F      54 50-54            2:27:12.52     11:13/M
   1262    Adriana Young                     West Islip  NY       3794    27   F      76 25-29            2:27:14.92     11:07/M
   1263    Rick Koster                       Sayville  NY         2632    36   M      92 35-39            2:27:19.84     11:12/M
   1264    Marde Croly                       Bayport  NY          1953    50   F      55 50-54            2:27:21.26     11:07/M
   1265    Meghan Browne                     Holtsville  NY       1743    24   F      76 20-24            2:27:22.68     11:11/M
   1266    Jennifer L Wagner                 Huntington Station   3692    44   F     100 40-44            2:27:22.82     11:07/M
   1267    Michael Friar                     North Massapequa  N  2235    32   M      76 30-34            2:27:22.84     11:11/M
   1268    Christine Amodio                  East Islip  NY       1548    48   F      71 45-49            2:27:24.72     11:11/M
   1269    Aldred Munyeneh                   Islip  NY            3029    27   F      77 25-29            2:27:25.53     11:12/M
   1270    Cara McCormack                    Douglaston  NY       2906    45   F      72 45-49            2:27:33.47     11:10/M
   1271    Jolene McCarthy                   Patchogue  NY        2899    43   F     101 40-44            2:27:35.89     11:11/M
   1272    Shinaide Polley                   Patchogue  NY        3210    34   F      91 30-34            2:27:36.29     11:11/M
   1273    Jennifer Schnabel                 Middle Island  NY    3934    30   F      92 30-34            2:27:36.30     11:09/M
   1274    Azad Gucwa                        Farmingville  NY     3843    35   F     112 35-39            2:27:39.53     11:10/M
   1275    Richard McCarthy                  Islip Terrace  NY    2900    33   M      77 30-34            2:27:44.34     11:07/M
   1276    Sheri Gaitings                    Huntington  NY       2248    54   F      56 50-54            2:27:47.62     11:08/M
   1277    Atul Kumar                        North Hills  NY      3873    50   M      74 50-54            2:27:47.93     11:15/M
   1278    Jaclyn Leary                      Bayport  NY          2703    25   F      78 25-29            2:27:48.31     11:15/M
   1279    Jennifer Pignataro                Holbrook  NY         3868    36   F     113 35-39            2:27:48.84     11:12/M
   1280    Nyles Garrison                    New York  NY         2264    41   M     104 40-44            2:27:49.46     11:14/M
   1281    Heather Mcbride                   North Babylon  NY    2895    33   F      93 30-34            2:27:52.90     11:12/M
   1282    Andrea Hernandez                  Wantagh  NY          2437    26   F      79 25-29            2:28:08.84     11:16/M
   1283    Nicole Broderick                  Islip  NY            1727    38   F     114 35-39            2:28:11.99     11:14/M
   1284    Amanda Lynch                      East Northport  NY   2790    24   F      77 20-24            2:28:13.41     11:08/M
   1285    Nicholas Vicale                   Ronkonkoma  NY       3677    31   M      78 30-34            2:28:19.50     11:11/M
   1286    Denise DeMattia                   Port Jefferson Stat  2018    32   F      94 30-34            2:28:20.10     11:09/M
   1287    Lisa Le Berre                     Northport  NY        2699    35   F     115 35-39            2:28:24.57     11:10/M
   1288    Patricia Gambale                  Rocky Point  NY      2255    50   F      57 50-54            2:28:25.39     11:13/M
   1289    Brian Alimena                     West Sayville  NY    1538    57   M      49 55-59            2:28:27.21     11:15/M
   1290    Sung Kim                          Manhattan  NY        2603    42   M     105 40-44            2:28:27.83     11:10/M
   1291    Judi Cestaro                      Bayport  NY          1847    58   F      25 55-59            2:28:35.97     11:13/M
   1292    Vince Depaola                     Nesconset  NY        2032    39   M      93 35-39            2:28:40.59     11:14/M
   1293    Mike Miller                       East Islip  NY       3963    47   M      95 45-49            2:28:41.25     11:15/M
   1294    Stuart Burkhoff                   Great Neck  NY       1758    44   M     106 40-44            2:28:43.26     11:16/M
   1295    Allyson Wolff                     Coram  NY            3774    35   F     116 35-39            2:28:46.84     11:15/M
   1296    Nalrudee Kittiratanaporn          Greenvale  NY        2614    30   F      95 30-34            2:28:47.52     11:10/M
   1297    Laura Baldino                     Manorville  NY       1590    44   F     102 40-44            2:28:48.95     11:14/M
   1298    Cathy Casey                       Mount Sinai  NY      1828    52   F      58 50-54            2:28:49.36     11:14/M
   1299    Matthew Johnson                   Medford  NY          2525    28   M      66 25-29            2:28:52.41     11:18/M
   1300    Kimberly Lombardo                 Sayville  NY         2768    36   F     117 35-39            2:28:57.28     11:13/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
   1301    Edward Siira                      Kings Park  NY       3867    21   M      30 20-24            2:29:09.87     11:17/M
   1302    Josephine Barretta                Astoria  NY          1610    45   F      73 45-49            2:29:10.60     11:14/M
   1303    Elaine Cappadona                  Kings Park  NY       1802    46   F      74 45-49            2:29:10.79     11:17/M
   1304    Paul Dlug                         Port Jefferson  NY   3881    34   M      79 30-34            2:29:13.10     11:16/M
   1305    Palma Caggiano                    lindenhurst  NY      1772    47   F      75 45-49            2:29:13.34     11:16/M
   1306    Taylor Guercio                    Brightwaters  NY     2348    37   F     118 35-39            2:29:17.77     11:18/M
   1307    Nicholas Guercio                  Brightwaters  NY     2347    36   M      94 35-39            2:29:17.77     11:18/M
   1308    Matt Greve                        West Hempstead  NY   2322    27   M      67 25-29            2:29:21.43     11:21/M
   1309    Lucille Mansfield                 Commack  NY          2830    65   F       4 65-69            2:29:22.67     11:15/M
   1310    Tami Koller                       Medford  NY          2625    23   F      78 20-24            2:29:27.34     11:16/M
   1311    Matt Lamando                      East Islip  NY       2672    47   M      96 45-49            2:29:27.55     11:16/M
   1312    Gary Koch                         Lake Grove  NY       2618    53   M      75 50-54            2:29:34.44     11:18/M
   1313    Philip Echavarrio                 Great River  NY      2113    52   M      76 50-54            2:29:36.67     11:23/M
   1314    Kelly Webber                      Wading River  NY     3728    44   F     103 40-44            2:29:41.75     11:15/M
   1315    Jon Leach                         Islip  NY            2700    61   M      27 60-64            2:29:41.96     11:23/M
   1316    Cathi Campisi                     Selden  NY           1786    39   F     119 35-39            2:29:44.38     11:20/M
   1317    Unknown Partic. 3910                                   3910     0   M       4  0- 0            2:29:47.34     11:22/M
   1318    Jeannie Gavigan                   Merrick  NY          2268    40   F     104 40-44            2:29:48.63     11:23/M
   1319    Lauren Wellems                    Blue Point  NY       3738    31   F      96 30-34            2:29:51.65     11:23/M
   1320    Mackenzie Grant                   Babylon  NY          3853    23   F      79 20-24            2:29:54.31     11:21/M
   1321    Michael Keneski                   Farmingville  NY     2581    36   M      95 35-39            2:29:54.51     11:23/M
   1322    Boon Park                         Oakland Gardens  NY  3151    43   F     105 40-44            2:29:57.95     11:21/M
   1323    Michael Yanosik                   Smithtown  NY        3890    46   M      97 45-49            2:29:59.58     11:19/M
   1324    Christopher Clarke                Huntington  NY       1881    50   M      77 50-54            2:30:15.58     11:19/M
   1325    Kelly Kramer                      Darien  CT           4921    40   F     106 40-44            2:30:16.66     11:12/M
   1326    William Raftery                   East Islip  NY       3249    52   M      78 50-54            2:30:17.47     11:26/M
   1327    James Weaver                      Hempstead  NY        3937    34   M      80 30-34            2:30:17.85     11:19/M
   1328    Martiza Sanabria-Howard           Brentwood  NY        4922    35   F     120 35-39            2:30:22.10     11:07/M
   1329    Michael Davis                     Aquebogue  NY        1989    43   M     107 40-44            2:30:27.40     11:18/M
   1330    Joi Jackson Perle                 Wainscott  NY        2506    54   F      59 50-54            2:30:27.70     11:18/M
   1331    Lawrence Ryan                     Babylon  NY          3372    58   M      50 55-59            2:30:28.31     11:19/M
   1332    Charlie Ruvola                    Lake Ronkonkoma  NY  3366    43   M     108 40-44            2:30:34.34     11:24/M
   1333    Sung Kwon                         Roslyn  NY           2659    44   M     109 40-44            2:30:36.35     11:20/M
   1334    Debra Zaech                       Farmingville  NY     3800    54   F      60 50-54            2:30:37.16     11:21/M
   1335    Karen Grieco                      Deer Park  NY        2323    51   F      61 50-54            2:30:37.35     11:21/M
   1336    Matthew Nemeth                    Patchogue  NY        3067    37   M      96 35-39            2:30:37.78     11:27/M
   1337    Frank Biondo                      Wantagh  NY          1656    36   M      97 35-39            2:30:37.78     11:27/M
   1338    Justin Kreutzer                   Coram  NY            3842    33   M      81 30-34            2:30:38.35     11:26/M
   1339    Jim Silvestri                     Greenlawn  NY        3497    45   M      98 45-49            2:30:38.99     11:24/M
   1340    Seylan Daspinar                   Deer Park  NY        1978    41   M     110 40-44            2:30:39.19     11:29/M
   1341    Annette Johnson                   St. James  NY        2524    41   F     107 40-44            2:30:39.59     11:25/M
   1342    Michael Ciardullo                 Centereach  NY       1870    30   M      82 30-34            2:30:41.80     11:20/M
   1343    Michele Haines                    West Babylon  NY     2378    51   F      62 50-54            2:30:43.23     11:28/M
   1344    Joseph Haines                     West Babylon  NY     2377    53   M      79 50-54            2:30:43.35     11:28/M
   1345    Bari Rees                         Seaford  NY          3278    35   F     121 35-39            2:30:44.23     11:14/M
   1346    Susan Grosso                      Babylon  NY          2336    38   F     122 35-39            2:30:46.47     11:23/M
   1347    Sheila Kelly                      East Northport  NY   2579    26   F      80 25-29            2:30:48.71     11:17/M
   1348    Nicole Stadnicky                  Chicago  IL          3540    26   F      81 25-29            2:30:48.85     11:17/M
   1349    Neil Doherty                      Floral Park  NY      3951    55   M      51 55-59            2:30:50.55     10:56/M
   1350    Glenn Warmuth                     Medford  NY          3713    46   M      99 45-49            2:30:51.59     11:29/M
   1351    Dan Micciche                      Dallas  NY           4936    58   M      52 55-59            2:30:54.60     11:30/M
   1352    Ann Marie Hassett                 Coram  NY            2411    46   F      76 45-49            2:30:56.67     11:24/M
   1353    Cassandra Pearson                 East Patchogue  NY   3164    30   F      97 30-34            2:30:57.26     11:20/M
   1354    Dawn Lyons                        West Babylon  NY     3990    46   F      77 45-49            2:30:58.80     11:25/M
   1355    Jamie Callahan                    Bayport  NY          1777    27   F      82 25-29            2:30:59.29     11:19/M
   1356    Meghan Szydlowski                 Islip Terrace  NY    3589    27   F      83 25-29            2:31:00.98     11:24/M
   1357    Avianna Goldman                   Hoboken  NJ          2298    23   F      80 20-24            2:31:01.58     11:24/M
   1358    Ann Marie Cagnazzi                Kings Park  NY       1774    32   F      98 30-34            2:31:01.92     11:24/M
   1359    Lori Caggiano                     Islip  NY            3912    40   F     108 40-44            2:31:03.14     11:27/M
   1360    Daniel Debord                     East Meadow  NY      1998    36   M      98 35-39            2:31:03.35     11:26/M
   1361    Dennis Brown                      Sayville  NY         1734    60   M      28 60-64            2:31:05.35     11:23/M
   1362    Micah Korn                        South Huntington  N  2630    45   M     100 45-49            2:31:05.79     11:28/M
   1363    Fred Webber                       Eastport  NY         3726    51   M      80 50-54            2:31:06.19     11:21/M
   1364    Keith Lefkof                      Jamaica Estates  NY  2714    39   M      99 35-39            2:31:09.47     11:28/M
   1365    Kristina Lucenko                  Miller Place  NY     2781    45   F      78 45-49            2:31:11.28     11:21/M
   1366    Brian Gulle                       Bohemia  NY          3916    37   M     100 35-39            2:31:15.99     11:22/M
   1367    Danielle Aniano                   Merrick  NY          1555    36   F     123 35-39            2:31:21.59     11:21/M
   1368    Emily Rogan                       Huntington  NY       3330    49   F      79 45-49            2:31:23.99     11:28/M
   1369    Melissa Callis                    Sayville  NY         1780    41   F     109 40-44            2:31:31.19     11:28/M
   1370    Lori Ann Novello                  Lindenhurst  NY      3088    52   F      63 50-54            2:31:34.35     11:26/M
   1371    Antonietta Toscano                Elmont  NY           3629    28   F      84 25-29            2:31:35.67     11:04/M
   1372    Ramnarine Mahoye                  Jamaica  NY          2807    44   M     111 40-44            2:31:40.54     11:24/M
   1373    Jassette Dawes                    Elmont  NY           1990    45   F      80 45-49            2:31:45.98     11:26/M
   1374    Charles Ebert                     Holbrook  NY         2111    37   M     101 35-39            2:31:51.85     11:31/M
   1375    Patricia Mendiola                 Houston  TX          2958    57   F      26 55-59            2:32:00.41     11:28/M
   1376    Thomas Brown                      Shoreham  NY         1740    59   M      53 55-59            2:32:01.59     11:27/M
   1377    Jim Femminella                    West Islip  NY       2176    33   M      83 30-34            2:32:03.59     11:35/M
   1378    Stephanie Mattondo                Carle Place  NY      2877    22   F      81 20-24            2:32:10.97     11:31/M
   1379    Tim Ryan                          New York  NY         3374    72   M       4 70-74            2:32:11.79     11:28/M
   1380    Diana Battaglia                   Holbrook  NY         1617    24   F      82 20-24            2:32:14.60     11:31/M
   1381    Michelle Wilinski                 Riverhead  NY        3758    37   F     124 35-39            2:32:16.23     11:30/M
   1382    Lauren Yancigay                   East Islip  NY       3786    26   F      85 25-29            2:32:17.53     11:35/M
   1383    Colin Barr                        Selden  NY           1607    57   M      54 55-59            2:32:20.29     11:28/M
   1384    Laurie Morris                     Patchogue  NY        3010    39   F     125 35-39            2:32:24.75     11:31/M
   1385    Alyssa Iannotti                   Port Jefferson Stat  2492    27   F      86 25-29            2:32:25.16     10:55/M
   1386    Brittany Little                   Mount Sinai  NY      2756    27   F      87 25-29            2:32:26.59     11:33/M
   1387    Alex Thall                        Islip Terrace  NY    3603    23   M      31 20-24            2:32:29.10     11:35/M
   1388    Tom Masterson                     Bayville  NY         2869    51   M      81 50-54            2:32:31.25     11:29/M
   1389    Pamela Lopez                      North Babylon  NY    2772    24   F      83 20-24            2:32:37.35     11:31/M
   1390    Georgios Karagiannis              Bronx  NY            2554    27   M      68 25-29            2:32:38.15     10:56/M
   1391    Frankie Sierra                    Massapequa Park  NY  3490    44   M     112 40-44            2:32:44.60     11:29/M
   1392    Michael Mahan                     Wading River  NY     2805    51   M      82 50-54            2:32:50.97     11:32/M
   1393    Suzanne Koster                    Sayville  NY         2633    33   F      99 30-34            2:32:52.79     11:37/M
   1394    Leslie Braun                      Dix Hills  NY        1707    56   F      27 55-59            2:32:55.24     11:34/M
   1395    Anthony Bivona                    Rocky Point  NY      1664    45   M     101 45-49            2:32:55.85     11:38/M
   1396    Gail Miranda                      Hampton Bays  NY     2986    54   F      64 50-54            2:32:57.35     11:32/M
   1397    David Greene                      Shirley  NY          2320    29   M      69 25-29            2:32:57.86     11:38/M
   1398    Martha Niwa                       Oyster Bay  NY       3078    62   F      10 60-64            2:33:02.85     11:23/M
   1399    Debra Janusz                      Dix Hills  NY        2508    51   F      65 50-54            2:33:03.31     11:33/M
   1400    Jeffrey Krugman                   Roslyn Heights  NY   2649    72   M       5 70-74            2:33:17.10     11:34/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
   1401    Kenny Maslak                      South setauket  NY   2864    45   M     102 45-49            2:33:18.10     11:38/M
   1402    Sara Kinsey                       Great River  NY       437    31   F     100 30-34            2:33:19.78     11:21/M
   1403    Daniel Ryan                       Lake Ronkonkoma  NY  3370    32   M      84 30-34            2:33:21.22     11:32/M
   1404    Antonio Patino                    Seaford  NY          3162    72   M       6 70-74            2:33:25.23     11:37/M
   1405    Pat McKay                         Farmingdale  NY      2934    59   F      28 55-59            2:33:32.10     11:38/M
   1406    Trevor Redhead                    Elmont  NY           3276    51   M      83 50-54            2:33:37.18     11:35/M
   1407    Robert DiTommaso                  Medford  NY          3940    32   M      85 30-34            2:33:38.82     11:33/M
   1408    Bryanna White                     East Setauket  NY    3889    22   F      84 20-24            2:33:41.43     11:32/M
   1409    Rick Capobianco                   Holtsville  NY       1800    54   M      84 50-54            2:33:43.85     11:37/M
   1410    Linda Festa                       Lindenhurst  NY      3831    44   F     110 40-44            2:33:45.13     11:38/M
   1411    Betsy Curran                      Rye  NY              3978    50   F      66 50-54            2:33:46.75     11:35/M
   1412    Matthew DeVinney                  Huntington Station   2038    34   M      86 30-34            2:33:49.80     11:36/M
   1413    Amanda DeVinney                   Huntington Station   2037    36   F     126 35-39            2:33:50.10     11:36/M
   1414    Michele Colavolpe                 Oakdale  NY          1895    45   F      81 45-49            2:33:56.56     11:41/M
   1415    Anne Malitzis                     Old Bethpage  NY     2814    48   F      82 45-49            2:33:57.10     11:40/M
   1416    Alicia Cobb                       Bayport  NY          1887    45   F      83 45-49            2:33:58.10     11:39/M
   1417    Maria Trimble                     Bellerose  NY        3635    39   F     127 35-39            2:34:06.45     11:34/M
   1418    Lukas Ward                        Brooklyn  NY         3710    38   M     102 35-39            2:34:07.29     11:39/M
   1419    Lisa Brunengraber                 Bay Shore  NY        1746    36   F     128 35-39            2:34:07.89     11:39/M
   1420    Michelle Ward                     Brooklyn  NY         3711    37   F     129 35-39            2:34:08.29     11:39/M
   1421    Lisa Hutchinson                   Wheatley Heights  N  2484    45   F      84 45-49            2:34:11.85     11:37/M
   1422    Amy Lustig                        Commack  NY          2788    41   F     111 40-44            2:34:14.10     11:39/M
   1423    Heather Baird                     Massapequa  NY       1588    30   F     101 30-34            2:34:15.85     11:32/M
   1424    Chuck Scharff                     Miller Place  NY     3408    51   M      85 50-54            2:34:18.60     11:37/M
   1425    Daniel Serrano                    Oakdale  NY          3470    38   M     103 35-39            2:34:19.35     11:17/M
   1426    Melanie Guadagno                  Islip  NY            2340    27   F      88 25-29            2:34:20.53     11:39/M
   1427    Vincent Moran                     Lindenhurst  NY      3004    58   M      55 55-59            2:34:21.59     11:41/M
   1428    Anna Robinson                     Huntington  NY       3318    22   F      85 20-24            2:34:22.67     11:40/M
   1429    John Giallanza                    Oakdale  NY          2277    31   M      87 30-34            2:34:24.10     11:37/M
   1430    Atik Mehta                        Westbury  NY         2952    43   M     113 40-44            2:34:29.57     11:45/M
   1431    Erika Kuhn                        Northport  NY        2652    25   F      89 25-29            2:34:29.97     11:15/M
   1432    Robert Lawson                     Northport  NY        2697    25   F      90 25-29            2:34:30.10     11:15/M
   1433    Jennifer Deutcsh                  East Northport  NY   2036    37   F     130 35-39            2:34:36.86     11:43/M
   1434    Lisa Fritz                        Bellmore  NY         2239    45   F      85 45-49            2:34:37.49     11:44/M
   1435    Lynda Nicolino                    Bethpage  NY         3074    50   F      67 50-54            2:34:39.52     11:35/M
   1436    Nancy Stallone                    Bethpage  NY         3544    50   F      68 50-54            2:34:39.52     11:35/M
   1437    Sydney Margetson                  Jersey City  NJ      2840    44   M     114 40-44            2:34:41.85     11:27/M
   1438    Michelle Waller                   East Patchogue  NY   3701    43   F     112 40-44            2:34:42.60     11:40/M
   1439    James Logan                       Shoreham  NY         3836    45   M     103 45-49            2:34:43.85     11:42/M
   1440    Alisa Rosati                      Lake Grove  NY       3338    49   F      86 45-49            2:34:45.19     11:41/M
   1441    Allison Candelore                 Islip  NY            1790    28   F      91 25-29            2:35:03.13     11:45/M
   1442    Christine Hanmer                  Hauppauge  NY        2392    44   F     113 40-44            2:35:04.94     11:37/M
   1443    Mike Buttita                      Patchogue  NY        3869    41   M     115 40-44            2:35:06.35     11:35/M
   1444    Robert Schierenbeck               Patchogue  NY        3417    39   M     104 35-39            2:35:07.35     11:43/M
   1445    Harold Gross                      West Babylon  NY     2332    49   M     104 45-49            2:35:11.79     11:45/M
   1446    Steven Cottral                    Bay Shore  NY        1941    48   M     105 45-49            2:35:12.35     11:42/M
   1447    Chris Karrmann                    Hicksville  NY       4911    67   M       9 65-69            2:35:15.42     11:41/M
   1448    Michele Frankel                   Commack  NY          2228    45   F      87 45-49            2:35:15.44     11:44/M
   1449    Adam Browser                      Dix Hills  NY        1744    49   M     106 45-49            2:35:15.45     11:44/M
   1450    Leigh Coleman                     Baiting Hollow  NY   1900    31   F     102 30-34            2:35:18.10     11:45/M
   1451    Dean Parodi                       Patchogue  NY        3156    42   M     116 40-44            2:35:24.81     11:44/M
   1452    Angel Rivera                      Holbrook  NY         3309    49   M     107 45-49            2:35:26.60     11:44/M
   1453    Diego Segura                      Levittown  NY        3462    25   M      70 25-29            2:35:28.47     11:47/M
   1454    Agnieszka Skurka                  Islip  NY            3510    45   F      88 45-49            2:35:37.35     11:43/M
   1455    Danielle DiSanto                  Holbrook  NY          193    34   F     103 30-34            2:35:39.35     11:50/M
   1456    Nancy Segreto                     Oakdale  NY          3461    54   F      69 50-54            2:35:40.24     11:43/M
   1457    Cecelia Mattera                   Bay Shore  NY        2875    53   F      70 50-54            2:35:41.35     11:47/M
   1458    Lorie Beers                       Ocean Beach  NY      1631    52   F      71 50-54            2:35:43.85     11:44/M
   1459    William Balg                      Rocky Point  NY      1594    40   M     117 40-44            2:35:46.57     11:43/M
   1460    Connie Attanasio                  Flushing  NY         1575    44   F     114 40-44            2:35:50.35     11:45/M
   1461    Julia Salembier                   Port Jefferson St    3382    39   F     131 35-39            2:35:50.61     11:45/M
   1462    Kimberly Gosselin                 Sound Beach  NY      2311    33   F     104 30-34            2:35:50.85     11:45/M
   1463    Linda Scarth                      East Setauket  NY    3405    45   F      89 45-49            2:35:53.86     11:44/M
   1464    Nicole Axlerad                    Islip Terrace  NY    3987    23   F      86 20-24            2:35:54.29     11:45/M
   1465    Laura Castellano                  Northport  NY        1836    26   F      92 25-29            2:36:07.68     11:50/M
   1466    Stephanie Ahearn                  West Islip  NY       1526    27   F      93 25-29            2:36:10.10     11:47/M
   1467    Irene Brociner                    East Meadow  NY      1722    53   F      72 50-54            2:36:10.32     11:43/M
   1468    Anthony Andreach                  Stony Brook  NY      1550    30   M      88 30-34            2:36:12.55     11:33/M
   1469    Todd Weinstein                    East Meadow  NY      3732    40   M     118 40-44            2:36:19.85     11:48/M
   1470    Bill Kaiser                       Westbury  NY         2539    62   M      29 60-64            2:36:21.69     11:50/M
   1471    Susan Bishop                      West Islip  NY       1659    44   F     115 40-44            2:36:30.60     11:53/M
   1472    Charles Dietrich                  Stony Brook  NY      2050    28   M      71 25-29            2:36:33.59     11:53/M
   1473    Jeremy Brown                      Jericho  NY          1735    27   M      72 25-29            2:36:37.85     11:44/M
   1474    Angela Lovaglio                   Dixhills  NY         2776    26   F      94 25-29            2:36:43.22     11:53/M
   1475    Karissa Thurau                    Smithtown  NY        3611    25   F      95 25-29            2:36:44.36     11:53/M
   1476    Dawne Gross                       West islip  NY       2330    59   F      29 55-59            2:36:46.61     11:49/M
   1477    Ryane Como                        Huntington  NY       1913    30   F     105 30-34            2:36:46.66     11:47/M
   1478    Annie Bos-Greene                  Wesy Islip  NY       1685    58   F      30 55-59            2:36:46.86     11:49/M
   1479    Charles Leporin                   Dix Hills  NY        2729    51   M      86 50-54            2:36:47.68     11:48/M
   1480    Stephanie Leporin                 Dix Hills  NY        2730    52   F      73 50-54            2:36:47.86     11:48/M
   1481    Mary Denning                      Holbrook  NY         2027    35   F     132 35-39            2:36:51.93     11:50/M
   1482    Keith Frain                       Port Jefferson  NY   4927    36   M     105 35-39            2:36:52.60     11:47/M
   1483    Zara Friedman                     Rockville Centre  N  2238    37   F     133 35-39            2:36:52.94     11:48/M
   1484    Kim McGreevey                     Nesconset  NY        2931    46   F      90 45-49            2:36:54.37     11:49/M
   1485    Gregory Jerry                     Mastic  NY           4917    58   M      56 55-59            2:36:56.83     11:46/M
   1486    Bryana Ventura                    Astoria  NY          3672    27   F      96 25-29            2:36:56.83     11:22/M
   1487    Linda Valdez                      Huntington  NY       3656    53   F      74 50-54            2:36:59.76     11:50/M
   1488    Carolin Paidoussis                West Islip  NY       3132    45   F      91 45-49            2:37:00.10     11:52/M
   1489    Nina Juszczak                     Levittown  NY        2537    21   F      87 20-24            2:37:01.72     11:48/M
   1490    Michael Weaver                    Nesconset  NY        3721    31   M      89 30-34            2:37:08.45     11:47/M
   1491    Rosemary Reinis                   Amityville  NY       3290    62   F      11 60-64            2:37:08.60     11:54/M
   1492    Simonette Rivera                  Central Islip  NY    3313    50   F      75 50-54            2:37:13.12     11:49/M
   1493    Joseph Costanza                   West Islip  NY       1937    24   M      32 20-24            2:37:13.34     11:49/M
   1494    Steven Tomasini                   Manorville  NY       3623    45   M     108 45-49            2:37:13.54     11:52/M
   1495    Michael Como                      Huntington  NY       1912    30   M      90 30-34            2:37:13.86     11:49/M
   1496    Keith Wagner                      Manorville  NY       3694    49   M     109 45-49            2:37:18.60     11:50/M
   1497    Kimberly Broda                    Manorville  NY       1723    50   F      76 50-54            2:37:18.86     11:50/M
   1498    Melissa Cavaliere-Ng              East Northport  NY   1841    45   F      92 45-49            2:37:19.78     11:55/M
   1499    Hope Woodrick                     Bayshore  NY         3778    51   F      77 50-54            2:37:20.79     11:52/M
   1500    Brianne Cunningham                Wantagh  NY          1963    25   F      97 25-29            2:37:22.61     11:49/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
   1501    Daniel Carmack                    Kings Park  NY       3855    35   M     106 35-39            2:37:25.52     11:59/M
   1502    Brian Cronin                      Port Washington  NY  1954    41   M     119 40-44            2:37:30.34     11:49/M
   1503    John Angerame                     Bayville  NY         1554    57   M      57 55-59            2:37:36.83     11:59/M
   1504    Jenn Coggin                       Lake Grove  NY       1889    44   F     116 40-44            2:37:54.72     11:53/M
   1505    Kerry Weaver                      Hempstead  NY        3720    28   M      73 25-29            2:37:58.78     11:54/M
   1506    Mary Fay                          Sayville  NY         2171    54   F      78 50-54            2:38:01.39     12:00/M
   1507    Grace DiNorcia                    Wantagh  NY          2058    45   F      93 45-49            2:38:04.42     11:54/M
   1508    Rona Platt                        Oakland gardens  NY  3201    51   F      79 50-54            2:38:07.60     12:02/M
   1509    Ryan Shea                         Patchogue  NY        3982    33   F     106 30-34            2:38:09.10     11:54/M
   1510    Courtney Horst                    East Moriches  NY    2467    27   F      98 25-29            2:38:09.51     12:00/M
   1511    Kasey McCluskey                   Manorville  NY       2905    33   F     107 30-34            2:38:09.93     11:54/M
   1512    Susannah Moran                    Bay Shore  NY        3003    49   F      94 45-49            2:38:23.86     11:54/M
   1513    Nicole Wessels                    Sayville  NY         3744    45   F      95 45-49            2:38:27.36     11:53/M
   1514    Gabrielle Charno                  Seaford  NY          1855    22   F      88 20-24            2:38:28.80     12:00/M
   1515    Theresa Fisher                    Bohemia  NY          2198    53   F      80 50-54            2:38:37.36     11:57/M
   1516    Michael Gadaleta                  Glen Cove  NY        3895    49   M     110 45-49            2:38:43.65     11:57/M
   1517    Marie Achatz                      Massapequa  NY       1511    58   F      31 55-59            2:38:50.11     12:03/M
   1518    Christopher DeRosa                Stony Brook  NY      2033    50   M      87 50-54            2:38:54.61     11:55/M
   1519    Michelle Mallalieu                Merrick  NY          2816    35   F     134 35-39            2:38:59.36     11:58/M
   1520    Kristina Imandt                   Oceanside  NY        2495    50   F      81 50-54            2:39:05.75     11:54/M
   1521    Rich Palmese                      Mount Sinai  NY      3135    37   M     107 35-39            2:39:11.24     11:58/M
   1522    Elizabeth Maffia                  Nesconset  NY        2802    51   F      82 50-54            2:39:12.11     12:01/M
   1523    Dina Giulietti                    Nesconset  NY        2290    52   F      83 50-54            2:39:12.27     12:01/M
   1524    Julie Munaco                      Farmingdale  NY      3025    48   F      96 45-49            2:39:12.86     12:02/M
   1525    Kevin Candido                     Bellmore  NY         1792    45   M     111 45-49            2:39:13.27     12:00/M
   1526    Collen Gardner                    Farmingdale  NY      3898    38   F     135 35-39            2:39:13.77     12:02/M
   1527    John Ninivaggi                    Farmingdale  NY      3076    25   M      74 25-29            2:39:21.36     11:58/M
   1528    Cania Infante                     Freeport  NY         2496    36   F     136 35-39            2:39:21.79     12:03/M
   1529    Danielle Gruosso                  Farmingdale  NY      2339    32   F     108 30-34            2:39:22.80     12:01/M
   1530    Ashley DiTommaso                  Medford  NY          3942    32   F     109 30-34            2:39:26.36     12:00/M
   1531    Susan Reid                        Valley Stream  NY    3286    44   F     117 40-44            2:39:29.11     12:09/M
   1532    Patricia Bush                     East Islip  NY       1762    60   F      12 60-64            2:39:31.78     11:59/M
   1533    Estephani Chaves                  Valley Stream  NY    1858    25   F      99 25-29            2:39:32.36     12:00/M
   1534    Matthew Adelmann                  Riverhead  NY        1519    39   M     108 35-39            2:39:39.50     11:59/M
   1535    Caroline Ryan                     Sound Beach  NY      3369    34   F     110 30-34            2:39:40.31     12:01/M
   1536    Pete Maniscalco                   Blue Point  NY       2824    44   M     120 40-44            2:39:46.11     12:05/M
   1537    Karen Morgan                      Sayville  NY         3007    38   F     137 35-39            2:39:50.85     11:34/M
   1538    Travis Morgan                     Sayville  NY         3008    36   M     109 35-39            2:39:50.86     11:34/M
   1539    Alise Selvaggio                   Center Moriches  NY  3466    34   F     111 30-34            2:39:51.86     12:05/M
   1540    Michael Austin                    Middle Island  NY    1577    36   M     110 35-39            2:39:52.83     12:05/M
   1541    Kathleen Malico                   Centerport  NY       2811    53   F      84 50-54            2:40:00.61     12:02/M
   1542    Tammy Mays                        Dix Hills  NY        2892    51   F      85 50-54            2:40:02.61     12:03/M
   1543    Amanda Mancuso                    Holbrook  NY         2819    26   F     100 25-29            2:40:08.32     12:05/M
   1544    Andrew Gallo                      Lake Grove  NY       2253    24   M      33 20-24            2:40:09.12     12:03/M
   1545    Bill Neikam                       Farmingville  NY     3063    46   M     112 45-49            2:40:17.11     12:06/M
   1546    Michelle Ackerman                 North Bellmore  NY   1514    51   F      86 50-54            2:40:19.48     12:06/M
   1547    Jonathan Persaud                  Brooklyn  NY         3178    30   M      91 30-34            2:40:24.86     12:14/M
   1548    Mary Schatz                       Holbrook  NY         3409    44   F     118 40-44            2:40:25.37     12:04/M
   1549    Lisa Caracci                      Elmira  NY           1807    41   F     119 40-44            2:40:27.60     12:06/M
   1550    Kerri Lacey                       Rocky Point  NY      2661    38   F     138 35-39            2:40:30.87     12:07/M
   1551    Tonja McClain                     Central Islip  NY    2904    45   F      97 45-49            2:40:32.50     12:06/M
   1552    Stephanie Jordan                  Babylon  NY          4926    50   F      87 50-54            2:40:35.35     12:06/M
   1553    Meghan Kelly                      East islip  NY       2572    24   F      89 20-24            2:40:35.95     12:05/M
   1554    Filomena Scholl                   Massapequa  NY       3433    33   F     112 30-34            2:40:42.61     12:04/M
   1555    Flavien Freedman                  Lake Ronkonkoma  NY  2232    39   M     111 35-39            2:40:52.61     12:12/M
   1556    Kevin Venendaal                   Holtsville  NY       3670    35   M     112 35-39            2:40:53.36     12:08/M
   1557    David Sterling                    Ronkonkoma  NY       3560    52   M      88 50-54            2:41:01.54     12:04/M
   1558    Kaitlyn Mayne                     Bayport  NY          2890    26   F     101 25-29            2:41:06.86     12:05/M
   1559    Dawn Robson                       West Sayville  NY    3323    49   F      98 45-49            2:41:07.58     12:08/M
   1560    Jennifer Alexander                Roosevelt  NY        1534    37   F     139 35-39            2:41:08.36     12:08/M
   1561    Lisa Cardinale                    West Babylon  NY     1812    39   F     140 35-39            2:41:09.86     12:06/M
   1562    Donald Lyons                      West Babylon  NY     2796    45   M     113 45-49            2:41:13.56     12:12/M
   1563    Courtney Olton                    Levittown  NY        3105    26   F     102 25-29            2:41:15.11     12:14/M
   1564    Silvia Sinchi                     Bay Shore  NY        3505    26   F     103 25-29            2:41:17.36     12:14/M
   1565    Linc Leder                        Melville  NY         2707    38   M     113 35-39            2:41:22.66     11:37/M
   1566    Diana Palmieri                    Port Jefferson Stat  3137    44   F     120 40-44            2:41:23.72     12:13/M
   1567    Chikako Amendola                  Babylon  NY          1546    38   F     141 35-39            2:41:30.59     12:08/M
   1568    Hammad Qamar                      Queens Village  NY   3238    57   M      58 55-59            2:41:32.30     12:08/M
   1569    Jackie Phillip                    Queens Village  NY   3186    38   F     142 35-39            2:41:32.30     12:08/M
   1570    Debbie Ramirez                    Blue Point  NY       3844    52   F      88 50-54            2:41:33.87     12:09/M
   1571    Melynda Hirsch                    Hauppauge  NY        2453    55   F      32 55-59            2:41:40.53     12:18/M
   1572    Cathy Wei                         Dix Hills  NY        3730    39   F     143 35-39            2:41:41.12     12:20/M
   1573    Lori Pitta                        Rye  NY              3199    54   F      89 50-54            2:42:00.87     12:09/M
   1574    Eric Lindskog                     Holbrook  NY         2748    49   M     114 45-49            2:42:03.11     12:22/M
   1575    Kerri Held                        Holbrook  NY         2425    39   F     144 35-39            2:42:03.93     12:11/M
   1576    Alexa Basile                      Islip  NY            1614    21   F      90 20-24            2:42:08.40     12:09/M
   1577    Keith Pollanen                    APO  AE              3208    47   M     115 45-49            2:42:17.72     12:17/M
   1578    Stephen Rudmann                   Kings Park  NY       3356    57   M      59 55-59            2:42:22.21     12:11/M
   1579    Alyssa Verdi                      Hoboken  NJ          3675    25   F     104 25-29            2:42:24.62     12:15/M
   1580    Jonathan Jensen                   Sayville  NY         2518    32   M      92 30-34            2:42:25.46     12:13/M
   1581    Christianne Jensen                Sayville  NY         2517    29   F     105 25-29            2:42:25.58     12:13/M
   1582    Dina Stumm                        Wading RIver  NY     3571    50   F      90 50-54            2:42:28.87     12:15/M
   1583    Cathy Doxey                       Oyster Bay  NY       2089    53   F      91 50-54            2:42:32.75     12:19/M
   1584    Chris Wagner                      West Sayville  NY    3690    45   M     116 45-49            2:42:32.87     12:13/M
   1585    Carolynn Levine                   Sayville  NY         2733    25   F     106 25-29            2:42:32.95     12:20/M
   1586    Jill Lepore                       Port Jefferson  NY   2728    42   F     121 40-44            2:42:36.80     12:13/M
   1587    Adolfo Lucana                     Melville  NY         2780    42   M     121 40-44            2:42:37.21     12:12/M
   1588    Patty Pacheco                     Huntington  NY       3128    45   F      99 45-49            2:42:37.37     12:12/M
   1589    Cristine Murray                   Islip  NY            3045    55   F      33 55-59            2:42:41.87     12:00/M
   1590    Deana Tietjen                     Mt. Sinai  NY        3614    44   F     122 40-44            2:42:43.73     12:24/M
   1591    Jeff Canfora                      East Islip  NY       1793    39   M     114 35-39            2:42:45.12     12:19/M
   1592    Ronald Zarembok                   Coram  NY            3811    46   M     117 45-49            2:42:55.60     12:16/M
   1593    Eric Gunderson                    Medford  NY          2357    23   M      34 20-24            2:42:58.77     12:22/M
   1594    Georgia Gass                      Coram  NY            2265    21   F      91 20-24            2:42:58.97     12:22/M
   1595    Vickie Lawrence                   Sag Harbor  NY       2696    54   F      92 50-54            2:42:59.16     12:15/M
   1596    Lauren Murphy                     Wallingford  CT      3037    33   F     113 30-34            2:42:59.77     12:21/M
   1597    Amanda Piro                       Sag Harbor  NY       3194    29   F     107 25-29            2:42:59.97     12:15/M
   1598    Melanie Domke                     Patchogue  NY        2070    40   F     123 40-44            2:43:00.37     12:15/M
   1599    Kim Boucher                       West New York  NJ    1691    33   F     114 30-34            2:43:00.38     12:14/M
   1600    Christine Thorp                   Ronkonkoma  NY       3610    48   F     100 45-49            2:43:24.34     12:14/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
   1601    Michael DiBartolo                 Farmingville  NY     2045    54   M      89 50-54            2:43:24.55     12:14/M
   1602    Rebecca Carr                      North Babylon  NY    1820    25   F     108 25-29            2:43:25.36     12:22/M
   1603    Maryanne Steves                   Islip  NY            3563    51   F      93 50-54            2:43:29.82     12:21/M
   1604    Barbara Stockman                  Bay Shore  NY        3564    53   F      94 50-54            2:43:29.83     12:21/M
   1605    Carley Tadlock                    Virigina Beach  VA   3592    24   F      92 20-24            2:43:32.48     12:23/M
   1606    Lindsey Del Prete                 Lindenhurst  NY      2004    17   F       6 16-19            2:43:44.87     12:23/M
   1607    Alex Barrett                      West Babylon  NY     1608    17   M       8 16-19            2:43:44.87     12:23/M
   1608    Loren Debel                       Melville  NY         1997    36   M     115 35-39            2:43:48.34     11:47/M
   1609    Debbie Boaro                      Holtsville  NY       1670    57   F      34 55-59            2:43:51.99     12:20/M
   1610    Karen Headley                     Lake Ronkonkoma  NY  2418    58   F      35 55-59            2:43:54.83     12:05/M
   1611    Michael Zullo                     East Moriches  NY    3820    33   M      93 30-34            2:43:55.19     12:21/M
   1612    Jennifer Robins                   Selden  NY           3317    42   F     124 40-44            2:43:58.27     12:23/M
   1613    Bobby Gonzalez                    Briarwood  NY        2302    54   M      90 50-54            2:44:02.34     12:28/M
   1614    Therese Shirreffs                 Rockville Centre  N  3486    31   F     115 30-34            2:44:03.79     12:20/M
   1615    Katrina Brown                     Hempstead  NY        1736    54   F      95 50-54            2:44:08.42     12:23/M
   1616    Karl Silverberg                   Central Islip  NY    3496    45   M     118 45-49            2:44:12.10     12:20/M
   1617    Christina Vaccaro                 Massapequa Park  NY  3654    48   F     101 45-49            2:44:12.62     12:26/M
   1618    Luisa Santiago-Farrell            Seaford  NY          3396    59   F      36 55-59            2:44:12.62     12:26/M
   1619    Erik Laskowski                    Patchogue  NY        2688    37   M     116 35-39            2:44:33.61     12:27/M
   1620    Rebecca Pilson                    East Northport  NY   3192    50   F      96 50-54            2:44:50.49     12:23/M
   1621    Maureen O'Connor                  Rye  NY              3977    48   F     102 45-49            2:44:56.81     12:26/M
   1622    Richard Astarita                  Babylon  NY          1572    72   M       7 70-74            2:44:58.37     12:30/M
   1623    Suzanne Fleming                   West Sayville  NY    2208    50   F      97 50-54            2:45:07.87     12:33/M
   1624    Bonnie McGarrell                  Selden  NY           2920    58   F      37 55-59            2:45:09.57     12:34/M
   1625    Jessica Barboza                   Bellport  NY         3850    31   F     116 30-34            2:45:15.86     12:25/M
   1626    Vic Gaffan                        Saint james  NY      2247    64   M      30 60-64            2:45:21.77     12:32/M
   1627    Linda Jablonsky                   Smithtown  NY        2504    48   F     103 45-49            2:45:29.27     12:32/M
   1628    Christine Dempsey                 Sound Beach  NY      2025    43   F     125 40-44            2:45:35.95     12:15/M
   1629    Joseph Yonda                      Mineola  NY          3792    65   M      10 65-69            2:45:37.87     12:30/M
   1630    Mica Dayborn                      Copiague  NY         1994    38   M     117 35-39            2:45:39.19     12:31/M
   1631    Susan Murphy                      W. Sayville  NY      3040    51   F      98 50-54            2:45:39.82     12:32/M
   1632    Jodi Dayborn                      Copiague  NY         1993    38   F     145 35-39            2:45:43.87     12:32/M
   1633    Bert Allmer                       Wading River  NY     3859    53   M      91 50-54            2:45:45.87     12:31/M
   1634    Lysa Mullady                      Smithtown  NY        3024    51   F      99 50-54            2:45:48.12     12:30/M
   1635    Bruce Darroch                     Seaford  NY          1977    61   M      31 60-64            2:45:53.49     12:28/M
   1636    Ashlee Tran                       Oakdale  NY          3632    28   F     109 25-29            2:45:56.92     12:31/M
   1637    Meghan Coffey                     West Sayville  NY    1888    37   F     146 35-39            2:45:57.33     12:33/M
   1638    Steven Hunter                     Patchogue  NY        2479    59   M      60 55-59            2:45:58.95     12:30/M
   1639    Laurie Boehmann                   Patchogue  NY        1674    37   F     147 35-39            2:45:59.87     12:29/M
   1640    Jamie Lee Cooper                  West Babylon  NY     1928    26   F     110 25-29            2:46:04.84     12:10/M
   1641    Brenda Batter                     Port Jefferson  NY   1618    44   F     126 40-44            2:46:09.92     12:32/M
   1642    Carolyn Barnett                   West Sayville  NY    1604    40   F     127 40-44            2:46:11.12     12:30/M
   1643    Cyndi Mastandrea                  Bohemia  NY          2867    45   F     104 45-49            2:46:11.54     12:29/M
   1644    Keith Bittner                     Miller Place  NY     1663    65   M      11 65-69            2:46:27.98     12:34/M
   1645    Janine Cowell                     Francestown  NH      1944    54   F     100 50-54            2:46:31.82     12:31/M
   1646    Jennifer Callery                  North Bellmore  NY   1779    44   F     128 40-44            2:46:35.47     12:35/M
   1647    Scott Orski                       East Islip  NY       3115    44   M     122 40-44            2:46:36.49     12:37/M
   1648    Bill Lepping                      West Sayville  NY    2731    48   M     119 45-49            2:46:44.44     12:37/M
   1649    Rose Cummings                     East Islip  NY       1962    51   F     101 50-54            2:46:46.86     12:36/M
   1650    Kimberly Schechter                Plainview  NY        3956    44   F     129 40-44            2:47:00.49     12:17/M
   1651    Maritza Santos                    East  Patchogue  NY  3397    42   F     130 40-44            2:47:05.13     12:37/M
   1652    Amy McCartney                     Sayville  NY         2901    40   F     131 40-44            2:47:08.37     12:35/M
   1653    Maureen Boyle                     East Islip  NY       1697    56   F      38 55-59            2:47:12.62     12:39/M
   1654    Federico Kamelhar                 Great Neck  NY       2546    30   M      94 30-34            2:47:15.55     12:36/M
   1655    Ed Adams                          Patchogue  NY        1517    44   M     123 40-44            2:47:15.55     12:33/M
   1656    Kari Schlessinger                 Ronkonkoma  NY       3834    24   F      93 20-24            2:47:30.79     12:45/M
   1657    Leslie Sewell                     Patchogue  NY        3471    36   F     148 35-39            2:47:36.26     12:41/M
   1658    James Ferguson                    East Meadow  NY      2177    61   M      32 60-64            2:47:37.69     12:35/M
   1659    Vanessa Gordon                    Rocky Point  NY      2310    23   F      94 20-24            2:47:41.33     12:05/M
   1660    Anna Cirelli                      Wading River  NY     1874    23   F      95 20-24            2:47:52.35     12:16/M
   1661    Karen Santangelo                  Sayville  NY         3394    54   F     102 50-54            2:47:54.37     12:45/M
   1662    Kelly Weisbecker                  Tivoli  NY           3734    48   F     105 45-49            2:47:58.12     12:37/M
   1663    Maureen Lam                       Great Neck  NY       2670    57   F      39 55-59            2:47:59.12     12:44/M
   1664    Cathleen Ellsworth                Greenwich  CT        2123    52   F     103 50-54            2:48:04.12     12:43/M
   1665    Kristine Slear                    Bohemia  NY          3511    24   F      96 20-24            2:48:06.33     12:39/M
   1666    Cindy Miller                      Miller Place  NY     2979    38   F     149 35-39            2:48:07.13     12:44/M
   1667    Bryan Nye                         Oakdale  NY          3091    33   M      95 30-34            2:48:12.16     12:38/M
   1668    Warren Vandewater                 North Bellmore  NY   3662    61   M      33 60-64            2:48:18.10     12:42/M
   1669    Nicole Powers                     Great River  NY      3214    31   F     117 30-34            2:48:18.30     12:38/M
   1670    Ana C. Fleming                    Bay Shore  NY        2207    52   F     104 50-54            2:48:20.13     12:40/M
   1671    Larry Dillingham                  Ronkonkoma  NY       2055    43   M     124 40-44            2:48:21.15     12:42/M
   1672    Kristen Kropp                     East Northport  NY   2648    40   F     132 40-44            2:48:25.38     12:46/M
   1673    Jennifer Mammina                  Wading River  NY     2818    44   F     133 40-44            2:48:27.45     12:47/M
   1674    John Cunningham                   Hauppauge  NY        4908     0   M       5  0- 0            2:48:27.58     12:42/M
   1675    Amy Keyes                         East Patchogue  NY   2593    31   F     118 30-34            2:48:30.37     12:40/M
   1676    Sandy Infante                     Freeport  NY         2497    38   M     118 35-39            2:48:31.48     12:45/M
   1677    Jenipher Quintanilla              North Babylon  NY    3246    40   F     134 40-44            2:48:32.37     12:40/M
   1678    Keith Clement                     Greenlawn  NY        1882    49   M     120 45-49            2:48:36.12     12:43/M
   1679    Vivien Levine                     Lake Grove  NY       2735    25   F     111 25-29            2:48:39.62     12:39/M
   1680    Richard Burke                     Merrick  NY          1756    49   M     121 45-49            2:48:42.67     12:43/M
   1681    Janna Stein                       Central Islip  NY    3556    35   F     150 35-39            2:48:42.68     12:43/M
   1682    Jennifer Irizarry                 Holbrook  NY         2501    33   F     119 30-34            2:48:53.62     12:42/M
   1683    April Bordges                     Medford  NY          1680    30   F     120 30-34            2:48:54.85     12:42/M
   1684    Juliann Martin                    Islip  NY            2853    24   F      97 20-24            2:48:58.32     12:44/M
   1685    Laurie Ferraiuolo                 Hoboken  NJ          2181    32   F     121 30-34            2:48:59.94     12:45/M
   1686    Brea Ledbetter                    Deer Park  NY        2704    36   F     151 35-39            2:49:00.54     12:46/M
   1687    Kelly Barrett                     Douglaston  NY       1609    45   F     106 45-49            2:49:21.40     12:46/M
   1688    Kasenya Pandolf                   Patchogue  NY        3140    13   F       1 13-15            2:49:24.84     12:46/M
   1689    Allison Guzowski                  Apt 1 s  NY          2366    31   F     122 30-34            2:49:28.29     12:47/M
   1690    ShaeLee Diaz                      Central Islip  NY    3901    40   F     135 40-44            2:49:31.34     12:48/M
   1691    Russ Englot                       Islip  NY            2132    64   M      34 60-64            2:49:50.13     12:47/M
   1692    Sean Clark                        Manorville  NY       1880    20   M      35 20-24            2:49:52.63     12:25/M
   1693    Brian Bennett                     Setauket  NY         1639    55   M      61 55-59            2:49:53.58     12:26/M
   1694    Kevin Sullivan                    Bohemia  NY          3576    55   M      62 55-59            2:50:05.66     12:51/M
   1695    Sander Lehrer                     Oceanside  NY        2716    73   M       8 70-74            2:50:09.35     12:45/M
   1696    Robert Wohler                     O'Fallon  MO         3773    72   M       9 70-74            2:50:11.82     12:51/M
   1697    Sonnia Sheridan                   Scarsdale  NY        3483    44   F     136 40-44            2:50:15.62     12:47/M
   1698    Susana Rogers-Kalimnios           Montauk  NY          3331    46   F     107 45-49            2:50:15.62     12:48/M
   1699    Kelly Hynson                      Bay SHore  NY        2491    52   F     105 50-54            2:50:17.38     12:56/M
   1700    Melody Zajmi                      West Islip  NY       3804    47   F     108 45-49            2:50:27.60     12:50/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
   1701    Gloria Mooney                     Cortlandt Manor  NY  2997    45   F     109 45-49            2:50:29.22     12:49/M
   1702    Doreen Carlson                    Manorville  NY       1815    40   F     137 40-44            2:50:32.87     12:49/M
   1703    Linda Hyman                       Hauppauge  NY        2488    54   F     106 50-54            2:50:34.38     12:50/M
   1704    Alicia Delano                     Medford  NY          2009    41   F     138 40-44            2:50:36.63     12:49/M
   1705    Jennifer Capra                    Coram  NY            1803    44   F     139 40-44            2:50:42.10     12:53/M
   1706    Paul Murcott                      Huntington  NY       3031    39   M     119 35-39            2:50:44.13     12:47/M
   1707    Amanda Linder                     Huntington  NY       3865    26   F     112 25-29            2:50:50.11     12:25/M
   1708    Lisa Scheuing                     Cold Spring Harbor   3415    23   F      98 20-24            2:50:53.56     12:20/M
   1709    Kelley Scully                     Lloyd Harbor  NY     3457    24   F      99 20-24            2:50:53.57     12:20/M
   1710    Thomas Farina                     Brooklyn  NY         2161    55   M      63 55-59            2:50:58.63     12:50/M
   1711    Amy Hirsch                        Smithtown  NY        2451    39   F     152 35-39            2:50:59.64     12:53/M
   1712    Jeanette Castaldo                 Smithtown  NY        1835    41   F     140 40-44            2:50:59.85     12:53/M
   1713    Patricia Delaney                  Bay Shore  NY        2007    76   F       1 75-79            2:51:13.46     13:02/M
   1714    Gigi Becker                       Huntington Station   1629    41   F     141 40-44            2:51:16.63     12:53/M
   1715    Jon Prendamano                    N Bellmore  NY       3218    41   M     125 40-44            2:51:30.38     13:03/M
   1716    Sun Lee                           Flushing  NY         2711    53   F     107 50-54            2:51:33.13     12:57/M
   1717    Colleen Finn                      Jersey City  NJ      2192    27   F     113 25-29            2:51:35.97     12:56/M
   1718    Stefanie Welt                     Levittown  NY        3741    32   F     123 30-34            2:51:37.19     12:50/M
   1719    Judy Tyo                          Massena  NY          3646    57   F      40 55-59            2:51:46.11     12:55/M
   1720    Chad Larrow                       Deer Park  NY        2684    35   M     120 35-39            2:51:46.31     12:55/M
   1721    Keilani Zajmi                     West Islip  NY       3803    18   F       7 16-19            2:51:50.13     12:56/M
   1722    Carol Caserta                     Levittown  NY        1827    56   F      41 55-59            2:51:50.79     12:56/M
   1723    Lars Krieger                      Port jefferson Stat  2643    43   M     126 40-44            2:51:52.13     12:56/M
   1724    Chris Gommlich                    East Northport  NY   2301    56   M      64 55-59            2:51:56.13     13:07/M
   1725    Desi Flanagan                     Smithtown  NY        2205    54   F     108 50-54            2:52:05.79     12:35/M
   1726    Karen Hurlbert                    Islip Terrace  NY    2481    43   F     142 40-44            2:52:07.62     13:02/M
   1727    Tara Gray                         Bayport  NY          3974    29   F     114 25-29            2:52:13.72     12:58/M
   1728    Jeannette Judge                   Southold  NY         3945    41   F     143 40-44            2:52:15.54     12:57/M
   1729    John Judge                        Southold  NY         3944    43   M     127 40-44            2:52:15.54     12:56/M
   1730    Chelsea Lynch                     Shoreham  NY         2791    25   F     115 25-29            2:52:16.63     13:02/M
   1731    Stephen Gassert                   Lawrenceville  GA    2266    52   M      92 50-54            2:52:21.13     12:58/M
   1732    Kristine Bochicchio               Selden  NY           1672    27   F     116 25-29            2:52:26.88     13:05/M
   1733    Kimberly Sturges                  Massapequa  NY       3572    27   F     117 25-29            2:52:31.78     12:59/M
   1734    Laurie Martin                     Greenlawn  NY        2855    52   F     109 50-54            2:52:36.83     13:01/M
   1735    JennyRose Corritore               Farmingdale  NY      1933    47   F     110 45-49            2:52:37.13     13:06/M
   1736    Mary Whelan-Levine                Watermill  NY        3748    58   F      42 55-59            2:52:37.38     13:06/M
   1737    Marc Caudron                      Mastic Beach  NY     1839    41   M     128 40-44            2:52:48.62     13:05/M
   1738    Steven Sconfienza                 Patchouge  NY        3452    38   M     121 35-39            2:52:53.28     13:02/M
   1739    Donna Ricci                       West Islip  NY       3914    55   F      43 55-59            2:53:00.36     12:47/M
   1740    Susan Lussiev                     East Islip  NY       3864    49   F     111 45-49            2:53:01.58     13:10/M
   1741    Christine Phillips                Massapequa Park  NY  3187    45   F     112 45-49            2:53:01.78     12:59/M
   1742    Jamie Alfano                      Centerport  NY       1537    26   F     118 25-29            2:53:06.87     13:06/M
   1743    Taylor Sommers                    Hicksville  NY       3525    24   F     100 20-24            2:53:06.87     13:11/M
   1744    Richard Sommers                   Hicksville  NY       3524    54   M      93 50-54            2:53:07.47     13:11/M
   1745    Scott Brown                       Farmingdale  NY      1739    50   M      94 50-54            2:53:11.62     13:07/M
   1746    Hyunjin Choi                      Great Neck  NY       1866    48   F     113 45-49            2:53:19.86     13:07/M
   1747    Yun Choi                          Great Neck  NY       1867    53   M      95 50-54            2:53:20.62     13:07/M
   1748    Ann Diers                         Bethpage  NY         2048    47   F     114 45-49            2:53:20.87     13:07/M
   1749    Elizabeth Fernandez               Copiague  NY         2179    29   F     119 25-29            2:53:21.48     13:07/M
   1750    Christine Doscher                 Patchogue  NY        2079    47   F     115 45-49            2:53:28.97     13:07/M
   1751    James Mauro                       Kings Park  NY       2881    32   M      96 30-34            2:53:34.26     13:11/M
   1752    Jessica Lenehan                   MASSAPEQUA PARK  NY  2724    30   F     124 30-34            2:53:35.38     13:02/M
   1753    Alison Oest                       Commack  NY          3097    33   F     125 30-34            2:53:36.38     13:02/M
   1754    John Javis                        Setauket  NY         2513    50   M      96 50-54            2:53:37.89     13:05/M
   1755    Colleen Kiker                     Bohemia  NY          2597    38   F     153 35-39            2:53:48.10     13:05/M
   1756    Joanne Kong                       West Babylon  NY     2628    57   F      44 55-59            2:53:55.13     13:10/M
   1757    Vilma Quevedo                     Central Islip  NY    3240    39   F     154 35-39            2:53:57.39     13:03/M
   1758    Michelle Cassese                  North Massapequa  N  1833    40   F     144 40-44            2:53:58.85     13:07/M
   1759    Jim Hutter                        Lindenhurst  NY      2485    46   M     122 45-49            2:54:06.88     13:05/M
   1760    Kathleen Edwards                  Medford  NY          2116    30   F     126 30-34            2:54:21.89     13:09/M
   1761    Nick Digaetano                    Lindenhurst  NY      2053    14   M       1 13-15            2:54:27.89     13:13/M
   1762    Jason Vittore                     Levittown  NY        3684    40   M     129 40-44            2:54:28.51     13:09/M
   1763    Joe Digaetano                     Lindenhurst  NY      2052    44   M     130 40-44            2:54:29.31     13:14/M
   1764    Gina Wei                          South Setauket  NY   3731    22   F     101 20-24            2:54:34.38     13:10/M
   1765    Ashley Johansen                   Centerport  NY       2523    30   F     127 30-34            2:54:35.14     13:08/M
   1766    Ian Pallmeyer                     Huntington  NY       3133    35   M     122 35-39            2:54:36.79     13:08/M
   1767    Maria Messina                     Commack  NY          2965    52   F     110 50-54            2:54:36.99     13:11/M
   1768    James Xikis                       Selden  NY           3783    46   M     123 45-49            2:54:38.43     13:07/M
   1769    Sally Waller                      Towson  MD           3702    56   F      45 55-59            2:54:56.28     13:10/M
   1770    Duk Kim                           Flushing  NY         2598    31   M      97 30-34            2:55:03.61     13:11/M
   1771    Lori Polansky                     East Meadow  NY      3204    47   F     116 45-49            2:55:28.97     13:16/M
   1772    Laurie Sarquis                    Patchogue  NY        3401    43   F     145 40-44            2:55:29.38     13:12/M
   1773    Rich Edwards                      East Meadow  NY      2117    39   M     123 35-39            2:55:30.14     13:11/M
   1774    Michael LaForgia                  Smithtown  NY        2666    50   M      97 50-54            2:55:30.14     13:16/M
   1775    Jennifer Dietrich                 Stony Brook  NY      2051    35   F     155 35-39            2:55:58.59     13:15/M
   1776    Erin Baudier                      East northport  NY   1619    42   F     146 40-44            2:56:01.63     13:15/M
   1777    Mayo David                        Queens Village  NY   1984    66   M      12 65-69            2:56:22.89     13:18/M
   1778    Marisa Reeves                     Bay Shore  NY        3280    33   F     128 30-34            2:56:24.34     13:13/M
   1779    Alanna Cameron                    Babylon  NY          1781    26   F     120 25-29            2:56:43.83     13:21/M
   1780    Alexandra Juliano                 Queensbury  NY       2534    20   F     102 20-24            2:56:44.39     13:21/M
   1781    Thomas Maust                      Patchogue  NY        2883    18   M       9 16-19            2:57:00.85     13:18/M
   1782    Susan Moran                       Brightwaters  NY     3002    71   F       1 70-74            2:57:07.14     13:20/M
   1783    Carolyn Maust                     Patchogue  NY        2882    51   F     111 50-54            2:57:07.54     13:19/M
   1784    Katie Williams                    Ronkonkoma  NY       3762    26   F     121 25-29            2:57:21.60     13:20/M
   1785    Meaghan Zanfardino                E. Setauket  NY      3810    33   F     129 30-34            2:57:33.57     13:24/M
   1786    Elaine Rutherford                 Fredericksburg  VA   3364    48   F     117 45-49            2:57:33.77     13:22/M
   1787    Keith Farmer                      Lake Grove  NY       2163    56   M      65 55-59            2:57:38.86     13:23/M
   1788    Meg Murphy                        New York  NY         3038    26   F     122 25-29            2:57:46.18     13:30/M
   1789    Peg Noonan                        Holtsville  NY       3082    49   F     118 45-49            2:57:47.58     13:30/M
   1790    Carlos Valencia                   Brighton  MA         3657    22   M      36 20-24            2:57:48.39     13:28/M
   1791    Tracy Strining                    Sayville  NY         3568    41   F     147 40-44            2:58:00.57     13:26/M
   1792    Suzanne McLoughlin                Mount Sinai  NY      2939    38   F     156 35-39            2:58:01.38     13:24/M
   1793    Lisa Molluso                      Bellport  NY         2991    46   F     119 45-49            2:58:15.82     13:27/M
   1794    Emily Lumley                      Sayville  NY         2783    21   F     103 20-24            2:58:22.31     13:30/M
   1795    Ann Marie Salica                  Holbrook  NY         3384    43   F     148 40-44            2:58:22.39     13:30/M
   1796    Keith Arce                        Medford  NY          1563    41   M     131 40-44            2:58:41.89     13:31/M
   1797    Deborah McGovern                  ASTORIA  NY          2926    44   F     149 40-44            2:58:46.39     13:26/M
   1798    Judi Gallop                       West Islip  NY       2254    63   F      13 60-64            2:58:46.63     13:27/M
   1799    Michael Zweroff                   Manorville  NY       3823    25   M      75 25-29            2:58:50.89     13:27/M
   1800    Dan Figliozzi                     St James  NY         3876    21   M      37 20-24            2:58:53.39     13:32/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
   1801    Janet Gogel                       Manorville  NY       2294    63   F      14 60-64            2:58:53.76     13:27/M
   1802    Gordon Dollack                    N. Babylon  NY       2068    61   M      35 60-64            2:58:55.39     13:36/M
   1803    Terry England                     East Meadow  NY      2131    35   M     124 35-39            2:59:19.28     13:34/M
   1804    Jessica Barry                     Islip  NY            1612    36   F     157 35-39            2:59:24.32     13:34/M
   1805    Gregory Geithner                  North Massapequa  N  2269    33   M      98 30-34            2:59:32.14     13:30/M
   1806    Ivana Roman                       Elmont  NY           3984    24   F     104 20-24            2:59:34.89     13:35/M
   1807    Frank Martorana                   North Bellmore  NY   2863    49   M     124 45-49            2:59:38.16     13:30/M
   1808    Nirupa RamjiSingh                 Miller Place  NY     3253    46   F     120 45-49            3:00:03.41     13:35/M
   1809    Lea Gjodesen                      Massapequea  NY      3925    54   F     112 50-54            3:00:12.65     13:35/M
   1810    Steven Hyman                      Hauppauge  NY        2490    60   M      36 60-64            3:00:21.78     13:35/M
   1811    Erika Rivera                      Islip  NY            3310    35   F     158 35-39            3:00:30.89     13:12/M
   1812    Samantha Carman                   Bohemia  NY          1817    20   F     105 20-24            3:00:31.90     13:30/M
   1813    Mary Elizabeth O'Hara             East Islip  NY       3099    31   F     130 30-34            3:00:35.22     13:37/M
   1814    Regina Kelly                      Massapequa  NY       2578    48   F     121 45-49            3:00:38.47     13:35/M
   1815    Gina Giorgini                     west islip  NY       2288    51   F     113 50-54            3:00:42.76     13:35/M
   1816    Terri Butler                      Freeport  NY         1767    62   F      15 60-64            3:00:54.54     13:39/M
   1817    Lauren Lustig                     Bayport  NY          2789    46   F     122 45-49            3:01:05.72     13:38/M
   1818    Cyndi Tloczkowski                 West Sayville  NY    3619    43   F     150 40-44            3:01:45.90     13:43/M
   1819    Kellie Ebe                        Flushing  NY         2109    33   F     131 30-34            3:01:55.89     13:40/M
   1820    Beth Young                        Flanders  NY         3795    37   F     159 35-39            3:02:02.19     13:41/M
   1821    Kim Groves                        Wichita  KS          2338    51   F     114 50-54            3:02:09.35     13:43/M
   1822    Amy Tyo                           Massena  NY          3645    29   F     123 25-29            3:02:12.80     13:43/M
   1823    Lauren Stanton-Gladd              West Islip  NY       3552    32   F     132 30-34            3:02:18.67     13:51/M
   1824    Nancy Kelly                       Northport  NY        2574    54   F     115 50-54            3:02:19.89     13:44/M
   1825    Nora Cherry                       Bay Shore  NY        1862    37   F     160 35-39            3:02:40.63     13:47/M
   1826    Jessica Nocero                    Smithtown  NY        4933    29   F     124 25-29            3:02:41.86     13:47/M
   1827    Tricia Waring                     Manorville  NY       3712    44   F     151 40-44            3:02:43.28     13:47/M
   1828    Denis Demers                      Bohemia  NY          2022    68   M      13 65-69            3:02:43.90     13:45/M
   1829    Marcelle Leis                     Patchogue  NY        2719    47   F     123 45-49            3:02:44.11     13:45/M
   1830    Luis Damas                        Central Islip  NY    1974    39   M     125 35-39            3:02:51.24     13:49/M
   1831    Lauren Mastandrea                 Bayport  NY          2868    29   F     125 25-29            3:02:59.59     13:50/M
   1832    Charles Payret                    Lake Grove  NY       3163    54   M      98 50-54            3:03:53.73     13:51/M
   1833    Melissa Pandolf                   Patchogue  NY        3141    41   F     152 40-44            3:03:54.48     13:53/M
   1834    Joseph Harbin                     Huntington Station   2398    65   M      14 65-69            3:03:54.48     13:53/M
   1835    Nicole Teahan                     Islip  NY            3599    34   F     133 30-34            3:03:54.90     13:54/M
   1836    Alex Baier                        Easy Islip  NY       3902    22   M      38 20-24            3:03:55.10     13:59/M
   1837    Harish Muraleedharan              Congers  NY          3030    31   M      99 30-34            3:04:01.15     13:52/M
   1838    David Fuentes                     Brentwood  NY        2242    17   M      10 16-19            3:04:04.19     13:53/M
   1839    Heather Apsel                     Medford  NY          1558    29   F     126 25-29            3:04:05.60     13:53/M
   1840    Nicole Manzello                   Shoreham  NY         3926    24   F     106 20-24            3:04:08.65     13:53/M
   1841    Dyanna Rapin                      Huntington Station   3262    32   F     134 30-34            3:04:17.85     13:55/M
   1842    Shari Levine                      Coram  NY            2734    41   F     153 40-44            3:04:35.53     13:53/M
   1843    Samara McCourt                    Port Jefferson  NY   2911    29   F     127 25-29            3:05:09.23     13:58/M
   1844    Lisa Ambrose                      Centereach  NY       1544    45   F     124 45-49            3:05:19.35     14:01/M
   1845    Peter Guaraldi                    Babylon  NY          2344    26   M      76 25-29            3:06:20.57     13:55/M
   1846    Maria DePalo                      Bayport  NY          2031    48   F     125 45-49            3:06:26.66     14:01/M
   1847    Kathleen Hickey                   Bayport  NY          2443    48   F     126 45-49            3:06:32.40     14:02/M
   1848    Natalie Vazquez                   Central Islip  NY    3665    33   F     135 30-34            3:06:57.60     14:03/M
   1849    Harold Rowan                      Commack  NY          3348    49   M     125 45-49            3:07:00.85     14:13/M
   1850    John Iliou                        West Babylon  NY     2494    46   M     126 45-49            3:07:03.91     14:07/M
   1851    Kristina DeMarco                  Manorville  NY       2015    51   F     116 50-54            3:07:22.91     14:08/M
   1852    Deirdre Donat                     West Babylon  NY     2073    63   F      16 60-64            3:07:28.48     14:13/M
   1853    Sarah Eltabib                     Oyster Bay  NY       2124    34   F     136 30-34            3:07:28.65     14:13/M
   1854    Alexis Cote                       New York  NY         1939    36   F     161 35-39            3:07:35.36     14:06/M
   1855    Danielle Vedder                   East Northport  NY   3666    39   F     162 35-39            3:07:35.56     14:06/M
   1856    Courtney Perlee                   Hoboken  NJ          3174    27   F     128 25-29            3:07:39.16     14:08/M
   1857    Tom McGovern                      East Islip  NY       2928    47   M     127 45-49            3:07:48.56     14:10/M
   1858    Allison Pamlanye                  Ronkonkoma  NY       3138    26   F     129 25-29            3:07:53.41     14:13/M
   1859    Patrick Boyle                     Ronkonkoma  NY       1698    28   M      77 25-29            3:07:53.43     14:13/M
   1860    Jillian Torre                     Bohemia  NY          3628    23   F     107 20-24            3:07:54.41     13:49/M
   1861    Bernadette Rodriguez              Bohemia  NY          3324    49   F     127 45-49            3:08:11.65     13:50/M
   1862    Theresa Hutchison                 Centereach  NY       3932    41   F     154 40-44            3:08:18.16     14:14/M
   1863    Janean Campo                      Moriches  NY         1787    41   F     155 40-44            3:08:18.57     14:14/M
   1864    L. Hunter                         Bay Shore  NY        2478    39   F     163 35-39            3:08:21.16     14:18/M
   1865    Deb Richards                      Freeport  NY         3295    47   F     128 45-49            3:08:26.10     14:14/M
   1866    Darlene Randazzo                  Lindenhurst  NY      3256    49   F     129 45-49            3:08:29.36     14:15/M
   1867    Graceann Kieffer                  Patchogue  NY        2596    39   F     164 35-39            3:08:37.69     14:14/M
   1868    Wendy Delaney                     East Islip  NY       2008    37   F     165 35-39            3:08:51.65     14:14/M
   1869    Matthew Fabiitti                  Port Jefferson Stat  2147    24   M      39 20-24            3:08:56.36     13:55/M
   1870    Michele Casey                     Sayville  NY         1831    39   F     166 35-39            3:09:01.83     14:15/M
   1871    Janine Leute                      East Setauket  NY    2732    42   F     156 40-44            3:09:13.39     14:15/M
   1872    Katy Pettit                       Rocky Point  NY      3880    48   F     130 45-49            3:09:13.79     14:19/M
   1873    Kimberly Petrosino                North Babylon  NY    3182    31   F     137 30-34            3:09:25.16     14:15/M
   1874    Dianne Davis                      East Setauket  NY    1988    45   F     131 45-49            3:09:45.41     14:18/M
   1875    Karen Karakaya                    Bethpage  NY         2555    36   F     167 35-39            3:09:56.22     14:17/M
   1876    Cheryl Gancio                     Ronkonkoma  NY       2256    45   F     132 45-49            3:10:42.41     14:24/M
   1877    Laura Duffy                       Colorado Springs  C  2096    43   F     157 40-44            3:11:03.35     14:29/M
   1878    Michelle Kostoff                  Selden  NY           2634    40   F     158 40-44            3:11:12.90     14:23/M
   1879    Christine Ray                     North Babylon  NY    3266    47   F     133 45-49            3:11:21.81     14:01/M
   1880    David Ramirez                     Selden  NY           3251    47   M     128 45-49            3:11:26.50     14:24/M
   1881    Laura Craig                       Medford  NY          1947    26   F     130 25-29            3:11:48.61     14:31/M
   1882    Charlie Eyester                   Lake Grove  NY       4929    56   M      66 55-59            3:11:57.91     14:28/M
   1883    Michael Kelly                     Mastic Beach  NY     2573    46   M     129 45-49            3:11:59.41     14:39/M
   1884    Tom Byrnes                        hampton bays  NY     1769    68   M      15 65-69            3:12:12.42     14:30/M
   1885    Katherine Byrnes                  Hampton Bays  NY     1768    35   F     168 35-39            3:12:12.64     14:30/M
   1886    Kathy Guadarrama                  Copiague  NY         2342    64   F      17 60-64            3:12:33.77     14:42/M
   1887    Tom Guadarrama                    Copiague  NY         2343    64   M      37 60-64            3:12:35.17     14:42/M
   1888    William Papaemanuel               Farmingville  NY     3142    21   M      40 20-24            3:12:35.20     14:40/M
   1889    Robert Fornuff                    Lindenhurst  NY      2221    62   M      38 60-64            3:12:53.87     14:38/M
   1890    Joan Schubert                     Holbrook  NY         3929    72   F       2 70-74            3:13:14.35     14:36/M
   1891    Michele Schaefer                  Oyster Bay  NY       3406    36   F     169 35-39            3:13:20.16     14:37/M
   1892    Vernon David                      Elmont  NY           1985    35   M     126 35-39            3:13:25.41     14:36/M
   1893    Grace Abamwa                      Amityville  NY       1500    49   F     134 45-49            3:13:42.66     14:39/M
   1894    Linda Scrio                       Islip Terrace  NY    3454    47   F     135 45-49            3:13:54.12     14:35/M
   1895    Allison Engstrom                  Sound Beach  NY      2133    37   F     170 35-39            3:14:00.41     14:41/M
   1896    Michele Reed                      West Hempstead  NY   3277    47   F     136 45-49            3:14:17.86     14:05/M
   1897    Jacqueline Berbrick               Albany  NY           1640    42   F     159 40-44            3:14:19.91     14:40/M
   1898    Colleen Unverzagt                 Islip  NY            3651    39   F     171 35-39            3:14:45.45     14:40/M
   1899    Megan Riordan                     Merrick  NY          3304    47   F     137 45-49            3:14:46.66     14:43/M
   1900    Stephen Ruddy                     Port Jefferson Sta   3355    52   M      99 50-54            3:15:11.60     14:43/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
   1901    Kerry Blomberg                    Farmingville  NY     1668    33   F     138 30-34            3:15:19.92     14:42/M
   1902    Charles Kuil                      Shirley  NY          2653    48   M     130 45-49            3:15:32.66     14:44/M
   1903    Linda Kuil                        Shirley  NY          2654    44   F     160 40-44            3:15:33.36     14:44/M
   1904    Doug Softy                        Bethpage  NY         3519    59   M      67 55-59            3:15:36.60     14:56/M
   1905    Laura Softy                       Bethpage  NY         3521    31   F     139 30-34            3:15:36.79     14:47/M
   1906    Heather Softy                     Bethpage  NY         3520    33   F     140 30-34            3:15:36.79     14:47/M
   1907    Nicole Leeman                     Sergeantsville  NJ   2712    40   F     161 40-44            3:15:49.17     14:48/M
   1908    Jody Colon                        Sayville  NY         1906    45   F     138 45-49            3:15:56.10     14:52/M
   1909    Won He Lee                        Franklin Square  NY  3852    68   M      16 65-69            3:16:11.31     14:56/M
   1910    Mary Catalanotto                  East Islip  NY       1837    46   F     139 45-49            3:16:28.16     14:56/M
   1911    Lisa Farmer                       Huntington station   2164    25   F     131 25-29            3:17:17.42     14:59/M
   1912    Erin Kelly                        Ronkonkoma  NY       2569    24   F     108 20-24            3:17:35.94     14:54/M
   1913    Iris Greco                        North Babylon  NY    2319    54   F     117 50-54            3:18:01.68     14:55/M
   1914    Grace Moreo                       North Babylon  NY    3891    51   F     118 50-54            3:18:02.10     14:55/M
   1915    Kathleen Nolan                    Sayville  NY         3080    53   F     119 50-54            3:18:30.55     15:00/M
   1916    Alexandra Erickson                Selden  NY           2135    32   F     141 30-34            3:18:53.50     15:01/M
   1917    Nancy Ciorciari                   Lake Ronkonkoma  NY  1873    51   F     120 50-54            3:19:22.85     15:04/M
   1918    Britany Nunez-Saraco              Farmingdale  NY      3089    29   F     132 25-29            3:19:27.92     14:55/M
   1919    Aaron Saraco                      Farmingdale  NY      3399    30   M     100 30-34            3:19:28.39     14:55/M
   1920    Lianna Miceili                    Patchogue  NY        3897    25   F     133 25-29            3:19:28.92     15:02/M
   1921    Jennifer Alfonso-Zea              Patchogue  NY        3896    36   F     172 35-39            3:19:28.93     15:02/M
   1922    Michelle Ahearn                   Plainview  NY        1525    31   F     142 30-34            3:19:29.82     15:03/M
   1923    Steve Sun                         Briarwood  NY        3580    58   M      68 55-59            3:19:57.85     15:04/M
   1924    Alexandra Rueda                   Mineola  NY          3360    30   F     143 30-34            3:20:01.29     15:05/M
   1925    Louise Brumfield                  Holtsville  NY       1745    69   F       5 65-69            3:20:08.92     15:14/M
   1926    Christopher Palmieri              Babylon  NY          3136    25   M      78 25-29            3:20:14.42     15:05/M
   1927    Nancy Spatola                     East Islip  NY       3531    50   F     121 50-54            3:20:24.66     15:09/M
   1928    Patricia Reals                    Manorville  NY       3270    50   F     122 50-54            3:20:37.62     15:08/M
   1929    Deborah Brown                     Babylon  NY          1732    49   F     140 45-49            3:20:41.17     15:07/M
   1930    Marianne Parl                     Setauket  NY         4910    52   F     123 50-54            3:21:03.17     15:20/M
   1931    Bob Falk                          New York  NY         2151    72   M      10 70-74            3:21:13.33     15:12/M
   1932    Bonnie Hlavac                     East Islip  NY       2456    52   F     124 50-54            3:21:39.87     15:09/M
   1933    Virginia Birkel                   East Islip  NY       1658    68   F       6 65-69            3:21:44.76     15:09/M
   1934    Kevin Stahl                       Holbrook  NY         3541    64   M      39 60-64            3:22:42.38     15:18/M
   1935    Lanny Levit                       Brooklyn  NY         2736    64   M      40 60-64            3:23:05.67     15:21/M
   1936    Kerri Haughey                     West Sayville  NY    2412    50   F     125 50-54            3:23:13.18     15:22/M
   1937    Diane Langton                     Sayville  NY         2678    58   F      46 55-59            3:23:15.45     15:22/M
   1938    Tanya Lee Behnke                  Medford  NY          1633    34   F     144 30-34            3:23:30.68     15:24/M
   1939    Monique Banks-barr                Selden  NY           1600    41   F     162 40-44            3:23:41.86     15:24/M
   1940    Renee Pardo                       Huntington  NY       3147    46   F     141 45-49            3:24:08.93     15:31/M
   1941    Anita Shepherd                    Patchogue  NY        3477    46   F     142 45-49            3:24:09.35     15:35/M
   1942    Aaron Koffler                     Brooklyn  NY         2621    65   M      17 65-69            3:25:30.99     15:34/M
   1943    Kathryn Hidalgo                   Rego Park  NY        2446    27   F     134 25-29            3:26:15.18     15:32/M
   1944    Wieslawa Maliszewski              Oakdale  NY          2812    55   F      47 55-59            3:26:27.93     15:32/M
   1945    AKARSU HUSEYIN                                         4938    50   M     100 50-54            3:26:39.18     15:46/M
   1946    Natasha Beckmann                  Danbury  CT            45    36   F     173 35-39            3:27:24.66     15:46/M
   1947    Keri DeGraff                      Sayville  NY         2003    35   F     174 35-39            3:27:55.38     15:42/M
   1948    Laura Ferrelli                    Massapequa  NY       3955    28   F     135 25-29            3:28:52.44     15:45/M
   1949    Wendy Falcon                      Ronkonkoma  NY       2150    45   F     143 45-49            3:29:02.94     15:45/M
   1950    Virginia Donovan                  Lake Ronkonkoma  NY  2076    43   F     163 40-44            3:29:05.86     15:46/M
   1951    Lisa Pfisterer                    West Babylon  NY     3185    31   F     145 30-34            3:29:23.10     15:30/M
   1952    Mark Kratter                      Norwalk  CT          2641    51   M     101 50-54            3:29:47.84     15:52/M
   1953    Leah Koch                         Lake Grove  NY       2619    42   F     164 40-44            3:29:55.97     15:54/M
   1954    Kaitlin Scherer                   East Northport  NY   3412    27   F     136 25-29            3:30:13.23     15:51/M
   1955    Neil Chadderton                   Port Jefferson  NY   1849    53   M     102 50-54            3:30:37.14     15:48/M
   1956    Jean Chadderton                   Port Jefferson  NY   1848    56   F      48 55-59            3:30:37.35     15:48/M
   1957    Mike Hennen                       Lake Grove  NY       2430    35   M     127 35-39            3:31:22.63     15:34/M
   1958    Erin Hennen                       Lake Grove  NY       2429    34   F     146 30-34            3:31:22.63     15:34/M
   1959    Krystyna Baumgartner              Holbrook  NY         1623    29   F     137 25-29            3:31:30.56     15:57/M
   1960    Kathryn Larkin                    Bayport  NY          2681    41   F     165 40-44            3:31:34.44     15:58/M
   1961    William Blomberg                  Farmingville  NY     1669    35   M     128 35-39            3:32:00.94     15:59/M
   1962    John Michel                       Bayshore  NY         2971    38   M     129 35-39            3:33:08.41     16:05/M
   1963    John Carman                       Bohemia  NY          1816    50   M     103 50-54            3:33:10.64     15:59/M
   1964    Megan Hallquest                   East Meadow  NY      2383    24   F     109 20-24            3:33:17.95     16:10/M
   1965    Karen Gomez                       Setauket  NY         3832    30   F     147 30-34            3:33:18.95     16:06/M
   1966    Lauren Hyman                      Hauppauge  NY        2487    28   F     138 25-29            3:33:19.15     16:06/M
   1967    Shirley Kennedy                   Lindenhurst  NY      2586    56   F      49 55-59            3:33:23.63     16:05/M
   1968    Jennifer Martin                   West Babylon  NY     2852    44   F     166 40-44            3:33:24.23     16:04/M
   1969    Virginia Bosak                    Lindenhurst  NY      1684    46   F     144 45-49            3:34:32.95     16:11/M
   1970    Chris Ahearn                      Oakdale  NY          1522    60   M      41 60-64            3:35:11.36     16:14/M
   1971    Donna Jannine                     Great Neck  NY       2507    51   F     126 50-54            3:35:13.58     16:07/M
   1972    Lori Somma                        Ronkonkoma  NY       3523    42   F     167 40-44            3:35:55.20     16:21/M
   1973    Frank McKenna                     Levittown  NY        2935    57   M      69 55-59            3:36:29.51     16:18/M
   1974    Zbigniew I Maliszewski            Oakdale  NY          2813    56   M      70 55-59            3:37:17.18     16:22/M
   1975    Samantha Apsel                    Medford  NY          1559    25   F     139 25-29            3:37:45.69     16:27/M
   1976    Jennifer Moran                    Lindenhurst  NY      3001    42   F     168 40-44            3:37:47.20     16:28/M
   1977    Vanessa A Gordon                  Lindenhurst  NY      2309    22   F     110 20-24            3:37:52.91     16:07/M
   1978    James Kern                        East Islip  NY       2589    46   M     131 45-49            3:38:11.33     16:29/M
   1979    Howard Kestenbaum                 Plainview  NY        2592    84   M       1 80-84            3:38:23.34     16:33/M
   1980    Gladys Campoverde                 Valley Stream  NY    1789    65   F       7 65-69            3:39:11.41     16:18/M
   1981    Karen Prikios                     Oakdale  NY          3222    41   F     169 40-44            3:39:12.41     16:32/M
   1982    Francis Ahearn                    Huntngton St  NY     1523    55   F      50 55-59            3:40:41.70     16:40/M
   1983    Joan Kelly                        Hampton Bays  NY     2570    46   F     145 45-49            3:41:07.30     16:39/M
   1984    Wendy Donahue                     Hampton Bays  NY     2071    42   F     170 40-44            3:41:07.49     16:39/M
   1985    Heather Hines                     Patchogue  NY        2449    41   F     171 40-44            3:41:15.63     16:36/M
   1986    Christie Desmond                  Patchogue  NY        3886    23   F     111 20-24            3:41:15.64     16:36/M
   1987    Reyna Mangual                     Deer Park  NY        2822    34   F     148 30-34            3:42:00.88     16:45/M
   1988    Shari Diaz                        Hempstead  NY        2044    32   F     149 30-34            3:42:28.71     16:13/M
   1989    Marc Saffren                      Manorville  NY       3378    45   M     132 45-49            3:43:43.44     17:02/M
   1990    Kerrie Henderson                  Manorville  NY       4942    44   F     172 40-44            3:43:43.70     16:54/M
   1991    Marie Travis                      Lindenhurst  NY      3633    28   F     140 25-29            3:45:40.95     17:02/M
   1992    Kim Doerrbecker                   Islip  NY            2064    45   F     146 45-49            3:45:54.15     17:02/M
   1993    Stacey Hartcorn                   Port Jefferson Stat  2406    41   F     173 40-44            3:46:31.70     17:08/M
   1994    Leesa Yu                          Stony Brook  NY      3796    35   F     175 35-39            3:46:31.90     17:08/M
   1995    Heather Giambalvo                 Islip Terrace  NY    2278    48   F     147 45-49            3:46:55.68     17:07/M
   1996    Amy Pfister                       Patchogue  NY        3184    39   F     176 35-39            3:47:02.46     17:13/M
   1997    Richard Ahronheim                 Merrick  NY          3918    30   M     101 30-34            3:47:39.13     17:11/M
   1998    Holly Ahronheim                   Merrick  NY          3919    33   F     150 30-34            3:47:39.21     17:11/M
   1999    Janet Margulies                   Port Jefferson  NY   2841    51   F     127 50-54            3:48:16.30     17:13/M
   2000    James Kolodny                     Muttontown  NY       3922    54   M     104 50-54            3:48:31.92     17:14/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
   2001    Leighann Kissinger                Islip Terrace  NY    2612    55   F      51 55-59            3:52:53.97     17:34/M
   2002    LuAnne DeSantis                   Cary  NC             2034    45   F     148 45-49            3:53:44.22     17:38/M
   2003    Penny Short                       Endwell  NY          3487    47   F     149 45-49            3:53:44.45     17:38/M
   2004    Angie Miller                      Lindenhurst  NY      2976    57   F      52 55-59            3:53:47.48     17:39/M
   2005    Megan Gilroy                      Lindenhurst  NY      2287    30   F     151 30-34            3:54:48.97     17:45/M
   2006    Hollie Brostek                    north babylon  NY    1730    50   F     128 50-54            3:59:15.26     18:08/M
   2007    Christine Lentz                   East Northport  NY   2725    46   F     150 45-49            3:59:17.23     18:08/M
   2008    Corey Leahy                       Port Jefferson Stat  2702    23   M      41 20-24            4:03:29.95     18:24/M
   2009    Candice Ryan                      Rocky Point  NY      3368    44   F     174 40-44            4:03:33.44     18:22/M
   2010    Tracey Brice                      Melville  NY         1719    37   F     177 35-39            4:03:34.23     18:22/M
   2011    Charmaine Fraser                  Patchogue  NY        2229    37   F     178 35-39            4:03:40.49     18:21/M
   2012    Loraine Richardson McCray         East Patchogue  NY   3296    43   F     175 40-44            4:03:42.72     18:21/M
   2013    Laurie Wallner                    Lindenhurst  NY      3703    52   F     129 50-54            4:06:28.19     18:38/M
   2014    Lucille Weisberg                  Babylon  NY          3736    64   F      18 60-64            4:06:28.39     18:38/M
   2015    Sarah Hansen                      Holtsville  NY       2395    22   F     112 20-24            4:06:32.25     18:45/M
   2016    Tara Sanders                      Wading River  NY     3391    21   F     113 20-24            4:06:33.49     18:45/M
   2017    Deborah Thomson                   Lindenhurst  NY      3607    52   F     130 50-54            4:08:47.92     18:47/M
   2018    Diana Daus                        Pjs  NY              1982    41   F     176 40-44            4:12:08.45     18:37/M
   2019    Diane Bolger                      Patchogue  NY        1677    45   F     151 45-49            4:12:58.50     19:05/M
   2020    Harold Daus                       Terryville  NY       1983    82   M       2 80-84            4:12:58.76     19:08/M
   2021    Donna D'Abramo                    Sayville  NY         1972    66   F       8 65-69            4:15:24.90     19:19/M
   2022    Bill Dunn                         Lindenhurst  NY      2104    68   M      18 65-69            4:15:25.77     19:20/M
   2023    Harold Foy                        Holbrook  NY         2224    70   M      11 70-74            4:15:31.97     18:54/M
   2024    Chris Foy                         Holtsville  NY       4914     0   M       6  0- 0            4:15:32.26     18:54/M
   2025    Rachelle Broomer                  Amityville  NY       1729    43   F     177 40-44            4:22:15.51     19:48/M
   2026    Andrea Ohle                       Lindenhurst  NY      3100    40   F     178 40-44            4:22:15.64     19:48/M
   2027    Thomas Ronayne                    Greenlawn  NY        3336    52   M     105 50-54            4:25:47.21     20:14/M
   2028    Pamela Robinson                   Huntington  NY       3322    63   F      19 60-64            4:25:47.21     20:11/M
   2029    Hazel Wagner                      North Babylon  NY    3691    50   F     131 50-54            4:59:00.82     22:38/M
   2030    Anna Reguero                      Brooklyn  NY         3283    32   F     152 30-34            5:23:18.32     24:38/M
   2031    Serg Celikoyar                    Oakdale  NY           954    51   M     106 50-54            5:48:47.12     26:34/M
   2032    Mary Ellen Kreye                  Uniondale  NY        2642    79   F       2 75-79            6:13:17.34     27:25/M