Suffolk County Half/Full Marathon 2015

Overall Finish List

September 13, 2015


Results provided by Just Finish Systems Inc., Splits and net times by 6pm today! Course measurements
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Chao Zhou                         New York  NY          906    39   M       1 Top Fin          2:46:50.71      6:54/M
      2    Jerry Pannullo                    East Islip  NY        944    45   M       2 Top Fin          2:47:39.71      6:56/M
      3    Timothy Messen                    Hanover  NH           565    19   M       3 Top Fin          2:49:07.23      6:59/M
      4    Kristoffer Frey                   Brookline  MA         273    22   M       4 Top Fin          2:52:11.87      7:07/M
      5    Scott Kulm                        East Greenwich  RI    460    20   M       5 Top Fin          2:53:55.61      7:11/M
      6    Allen Leung                       Pasadena  CA          483    22   M       6 Top Fin          2:54:46.76      7:13/M
      7    Brendan Barrett                   Sayville  NY           39    32   M       7 Top Fin          2:57:42.10      7:20/M
      8    Frank White                       Medford  MA           877    41   M       8 Top Fin          3:01:59.64      7:31/M
      9    Zachary Shtogren                  Brooklyn  NY          764    37   M       9 Top Fin          3:04:53.82      7:38/M
     10    Alex Schneider                    Great Neck  NY        756    25   M      10 Top Fin          3:09:25.58      7:49/M
     11    Timothy O'Connor                  Annapolis  MD         621    30   M       1 30-34            3:11:42.30      7:55/M
     12    Caroline Levesque                 Tiverton  RI          484    34   F       1 Top Fin          3:12:02.84      7:56/M
     13    George Wroth                      Islip  NY             945    52   M       1 50-54            3:15:02.30      8:03/M
     14    Brad OHara                        New York  NY          623    31   M       2 30-34            3:15:29.73      8:04/M
     15    John Kane                         Levittown  NY         413    46   M       1 45-49            3:17:50.35      8:10/M
     16    Michael Nolan                     Sayville  NY          611    52   M       2 50-54            3:18:30.75      8:12/M
     17    Martin Coleman                    Brooklyn  NY          147    42   M       1 40-44            3:18:47.37      8:12/M
     18    Matt Desrosiers                   West Springfield  M   185    28   M       1 25-29            3:19:40.42      8:15/M
     19    Kayla Kenda                       Bay Shore  NY         425    27   F       2 Top Fin          3:20:57.81      8:18/M
     20    Tommy Nettuno                     West Babylon  NY      605    45   M       2 45-49            3:23:27.65      8:24/M
     21    Laura Gottesdiener                Brooklyn  NY          311    28   F       3 Top Fin          3:24:16.93      8:26/M
     22    Patrick Fernald                   Avon  CT              236    43   M       2 40-44            3:24:35.63      8:27/M
     23    Barney Fortunato                  Smithtown  NY         260    28   M       2 25-29            3:24:38.87      8:27/M
     24    Darbi Roberts                     New York  NY          708    31   F       4 Top Fin          3:24:40.43      8:27/M
     25    Sumaili Chunga                    Queens  NY            132    40   M       3 40-44            3:25:18.42      8:29/M
     26    Sean Dowling                      Sayville  NY          205    41   M       4 40-44            3:25:28.55      8:29/M
     27    Pablo Henderson                   Fairfield  CT         363    41   M       5 40-44            3:26:22.17      8:31/M
     28    Kevin McGrady                     Medford  NY           549    47   M       3 45-49            3:26:57.20      8:33/M
     29    Marianne Mealey                   Foxboro  MA           557    28   F       5 Top Fin          3:27:27.93      8:34/M
     30    Michael Petsky                    Garden City  NY       659    53   M       3 50-54            3:28:10.87      8:36/M
     31    Rob Whirty                        New York  NY          875    24   M       1 20-24            3:28:40.18      8:37/M
     32    TJ Adams                          Huntington Station      5    40   M       6 40-44            3:29:36.69      8:39/M
     33    Colin Smith                       Washington  DC        770    29   M       3 25-29            3:30:01.44      8:40/M
     34    James McAleer                     North Babylon  NY     538    39   M       1 35-39            3:30:52.41      8:42/M
     35    Jen Roth                          Plainview  NY         723    32   F       6 Top Fin          3:31:05.76      8:43/M
     36    Nadine Moors                      Sayville  NY          584    37   F       7 Top Fin          3:31:18.55      8:44/M
     37    Peter Tufo                        Nesconset  NY         830    46   M       4 45-49            3:32:30.85      8:47/M
     38    Eileen Donlon                     Sayville  NY          199    39   F       8 Top Fin          3:32:37.53      8:47/M
     39    Michael Corr                      Northport  NY         909    53   M       4 50-54            3:33:13.48      8:48/M
     40    Rafael Tejeda                     Bayshore  NY          803    32   M       3 30-34            3:33:26.48      8:49/M
     41    Timothy Henderson                 Sayville  NY          364    45   M       5 45-49            3:33:27.69      8:49/M
     42    Erick Rosales                     Miller Place  NY      940    44   M       7 40-44            3:33:44.73      8:50/M
     43    Tom Greene                        Brooklyn  NY          922    48   M       6 45-49            3:34:02.60      8:50/M
     44    Jodi Kartes-Heino                 East Quogue  NY       415    45   F       9 Top Fin          3:34:43.17      8:52/M
     45    Barbara Russo                     Bellport  NY          726    52   F      10 Top Fin          3:34:45.41      8:52/M
     46    Gerard Luna                       Brooklyn  NY          505    42   M       8 40-44            3:35:28.20      8:54/M
     47    Jessica O'Sullivan                Bay Shore  NY         631    29   F       1 25-29            3:36:14.29      8:56/M
     48    Tara Farrell                      East Quogue  NY       229    36   F       1 35-39            3:36:24.43      8:56/M
     49    Seth Abrams                       West Sayville  NY     929    38   M       2 35-39            3:36:25.20      8:56/M
     50    Hiroyuki Tamura                   Jackson Heights  NY   799    41   M       9 40-44            3:36:51.61      8:57/M
     51    Jennifer Charvat                  Patchogue  NY         119    42   F       1 40-44            3:36:56.45      8:57/M
     52    Anibal Rodriguez                  Islip  NY             941    49   M       7 45-49            3:37:01.36      8:58/M
     53    Wolf Jean Baptiste                Huntington Station    398    36   M       3 35-39            3:37:53.31      9:00/M
     54    Daniel Valderrama                 Oyster Bay  NY        838    44   M      10 40-44            3:38:18.64      9:01/M
     55    Robert Quinn                      Glastonbury  CT       674    48   M       8 45-49            3:38:36.13      9:02/M
     56    Roberto Roson                     New York  NY          721    45   M       9 45-49            3:39:08.77      9:02/M
     57    Leah Jantzen                      Setauket  NY          397    42   F       2 40-44            3:39:09.99      9:03/M
     58    Brendan Wezik                     Hempstead  NY         871    26   M       4 25-29            3:39:25.95      9:04/M
     59    Robert Shumeyko                   Grafon  MA            947    59   M       1 55-59            3:40:10.68      9:05/M
     60    Shayne Lewis                      Brightwaters  NY      488    24   M       2 20-24            3:40:27.13      9:01/M
     61    Matthew Wells                     Washington  DC        866    31   M       4 30-34            3:40:29.34      9:06/M
     62    Joan Gerold                       Stony Brook  NY       292    66   F       1 65-69            3:40:37.65      9:07/M
     63    John Oakley                       Bayport  NY           616    54   M       5 50-54            3:40:45.45      9:07/M
     64    Eliot Lee                         Croton on Hudson  N   474    53   M       6 50-54            3:41:00.18      9:07/M
     65    Lauren Dorsky                     Huntington  NY        946    20   F       1 20-24            3:41:17.95      9:08/M
     66    Eliseo Morales                    Corona  NY            586    38   M       4 35-39            3:42:16.45      9:11/M
     67    Kevin Messina                     Bayport  NY           566    40   M      11 40-44            3:42:19.70      9:10/M
     68    Michelle Homan                    Farmingville  NY      376    34   F       1 30-34            3:42:33.62      9:11/M
     69    Kevin Ballou                      Saratoga Springs  N    34    36   M       5 35-39            3:42:45.16      9:12/M
     70    Joseph Haas                       De Pere  WI           342    33   M       5 30-34            3:43:09.95      9:12/M
     71    Sara Kulins                       Bellmore  NY          459    22   F       2 20-24            3:43:26.71      9:13/M
     72    Alvin Chu                         Long Island City  N   129    42   M      12 40-44            3:43:36.93      9:14/M
     73    David Weischadle                  Clifton  NJ           865    54   M       7 50-54            3:44:20.99      9:16/M
     74    John Greene                       Dix Hills  NY         327    54   M       8 50-54            3:44:41.88      9:17/M
     75    Bill Johncock                     Hickory  NC           403    51   M       9 50-54            3:45:17.83      9:18/M
     76    Holly Chase                       Brooklyn  NY          120    31   F       2 30-34            3:45:38.71      9:19/M
     77    Olga Greene                       Port Jefferson Stat   328    48   F       1 45-49            3:46:04.47      9:20/M
     78    Matthew Ellwood                   Bay Shore  NY         216    52   M      10 50-54            3:46:17.70      9:20/M
     79    Jose Toro                         Jackson heights  NY   821    51   M      11 50-54            3:46:21.38      9:20/M
     80    Alan Baisch                       Selden  NY             29    54   M      12 50-54            3:46:31.49      9:21/M
     81    Bryan Callaghan                   Bellport  NY           99    32   M       6 30-34            3:46:45.70      9:22/M
     82    Kaye Palomera                     Scarborough  ON       637    28   F       2 25-29            3:46:54.55      9:22/M
     83    Bob Bonett                        East Islip  NY         63    48   M      10 45-49            3:46:54.96      9:22/M
     84    Charles Long                      Sayville  NY          496    42   M      13 40-44            3:47:29.39      9:24/M
     85    BethAnn Telford                   Fairfax  VA           806    46   F       2 45-49            3:47:35.26      9:24/M
     86    John Walsh                        Floral Park  NY       856    35   M       6 35-39            3:47:45.43      9:24/M
     87    Chris Chung                       Brookline  MA         130    25   M       5 25-29            3:48:28.46      9:26/M
     88    Chad Arey                         Greenlawn  NY          22    43   M      14 40-44            3:48:30.96      9:26/M
     89    Michael Fleming                   Centerport  NY        255    48   M      11 45-49            3:48:37.21      9:27/M
     90    Jon Fishlow                       Melville  NY          252    57   M       2 55-59            3:49:00.72      9:27/M
     91    Ken Conahan                       Easton  PA            152    48   M      12 45-49            3:49:17.97      9:21/M
     92    Frank Fezza                       Ronkonkoma  NY        247    24   M       3 20-24            3:50:21.48      9:30/M
     93    Jack Strausman                    Silver Spring  MD     789    54   M      13 50-54            3:50:30.45      9:31/M
     94    James Weydig                      West Islip  NY        870    49   M      13 45-49            3:50:37.74      9:31/M
     95    Annmarie Charno                   Seaford  NY           117    24   F       3 20-24            3:50:42.41      9:32/M
     96    Todd Rowley                       Huntington  NY        724    45   M      14 45-49            3:50:50.72      9:32/M
     97    Andrew Bernstein                  Chatham  NJ            53    43   M      15 40-44            3:50:51.16      9:32/M
     98    William Pine                      Fitzwilliam  NH       662    63   M       1 60-64            3:51:15.10      9:33/M
     99    Michelle Ketcham                  New York  NY          430    25   F       3 25-29            3:51:18.93      9:30/M
    100    Tomasz Trzaska                    Brooklyn  NY          827    35   M       7 35-39            3:51:33.22      9:32/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Joseph Jensen                     Wantagh  NY           399    36   M       8 35-39            3:52:01.96      9:35/M
    102    Seth Bovio                        Southampton  NY        70    48   M      15 45-49            3:52:09.88      9:35/M
    103    Stephanie Ingenito                Holbrook  NY          389    25   F       4 25-29            3:52:19.41      9:35/M
    104    Rafael Molina                     Mastic  NY            579    40   M      16 40-44            3:52:28.93      9:35/M
    105    Spencer Gallop                    Brooklyn  NY          282    29   M       6 25-29            3:52:56.32      9:37/M
    106    Grace Healy                       Bellport  NY          360    23   F       4 20-24            3:52:56.48      9:37/M
    107    Kim Solomine                      Syosset  NY           774    58   F       1 55-59            3:53:12.59      9:38/M
    108    Joseph Callahan                   Babylon  NY           100    39   M       9 35-39            3:53:13.47      9:37/M
    109    Ben Vitale                        Ronkonkoma  NY        848    35   M      10 35-39            3:53:24.56      9:38/M
    110    Albert Turi                       Farmingdale  NY       832    48   M      16 45-49            3:53:27.78      9:38/M
    111    Richard Ardan                     Plainview  NY          15    59   M       3 55-59            3:53:41.71      9:39/M
    112    Christopher Swezey                Great River  NY       797    24   M       4 20-24            3:53:42.42      9:37/M
    113    Christopher Wood                  New York  NY          933    33   M       7 30-34            3:53:46.97      9:39/M
    114    Mark Rutherford                   Fredericksburg  VA    730    56   M       4 55-59            3:54:00.91      9:40/M
    115    Nicolas Gouzien                   Middle Village  NY    313    39   M      11 35-39            3:54:48.39      9:41/M
    116    Kristen Meyer                     Farmingville  NY      570    25   F       5 25-29            3:55:03.22      9:42/M
    117    Donna Gentile                     Long Beach  NY        289    38   F       2 35-39            3:55:11.93      9:41/M
    118    Nicholas Terezakis                Mineola  NY           808    21   M       5 20-24            3:55:35.22      9:43/M
    119    Todd Metro                        Holtsville  NY        568    48   M      17 45-49            3:55:48.66      9:44/M
    120    Andrew Zyrek                      Manchester  CT        908    47   M      18 45-49            3:55:59.47      9:45/M
    121    Lars Petter Johnsen               Boston  MA            404    20   M       6 20-24            3:56:05.95      9:45/M
    122    Rich Bury                         Bellmore  NY           91    53   M      14 50-54            3:56:29.68      9:46/M
    123    Clifford Aronson                  Holbrook  NY           23    56   M       5 55-59            3:57:04.95      9:46/M
    124    Frank Cruthers                    Amityville  NY        170    49   M      19 45-49            3:57:15.10      9:48/M
    125    Christopher Boundy                Coram  NY              68    36   M      12 35-39            3:58:13.96      9:50/M
    126    Kirk Bogardus                     Franklin  NY          950    43   M      17 40-44            3:58:14.79      9:50/M
    127    Paul Salerni                      Little Neck  NY       741    59   M       6 55-59            3:58:44.41      9:51/M
    128    Nicholas Schepps                  Manorville  NY        753    30   M       8 30-34            3:59:36.74      9:54/M
    129    Indarjit Roopchand                Queens Village  NY    716    49   M      20 45-49            3:59:40.40      9:54/M
    130    Mark Cudak                        Jupiter  FL           171    46   M      21 45-49            3:59:42.64      9:53/M
    131    Wai Law                           Bethpage  NY          470    48   M      22 45-49            3:59:51.98      9:54/M
    132    Victoria Alegre                   Patchogue  NY          11    32   F       3 30-34            3:59:55.41      9:54/M
    133    Bridget Fitzgerald                West Sayville  NY     253    36   F       3 35-39            4:00:27.92      9:56/M
    134    Laurie Kimsal                     Mount Kisco  NY       434    50   F       1 50-54            4:00:36.46      9:55/M
    135    Keith Monaghan                    Port Jefferson  NY    580    43   M      18 40-44            4:00:53.27      9:56/M
    136    Brian Patrick Mulligan            Providence  RI        596    55   M       7 55-59            4:00:54.73      9:57/M
    137    Victoria Gianninoto               Holtsville  NY        295    35   F       4 35-39            4:01:01.41      9:57/M
    138    Craig Medlyn                      Baltimore  MD         558    58   M       8 55-59            4:01:05.81      9:57/M
    139    Gail Martin                       Sharon  MA            528    50   F       2 50-54            4:01:26.21      9:58/M
    140    Rohan Dawes                       Elmont  NY            177    48   M      23 45-49            4:01:28.73      9:58/M
    141    Jeremy Susi                       Bridgeport  CT        794    23   M       7 20-24            4:01:33.24      9:58/M
    142    Heather Locanthi                  Smithtown  NY         494    28   F       6 25-29            4:01:38.54      9:58/M
    143    Martha Delgado                    Central Islip  NY     182    39   F       5 35-39            4:01:47.68      9:59/M
    144    Michael Nusblat                   Stony Point  NY       614    62   M       2 60-64            4:01:53.98      9:59/M
    145    Andrew Balistreri                 Manorville  NY         33    42   M      19 40-44            4:01:56.41      9:59/M
    146    Christine Pinkosh                 Shirley  NY           663    42   F       3 40-44            4:02:33.55     10:00/M
    147    Pauline Tang                      Briarwood  NY         800    45   F       3 45-49            4:02:59.90     10:02/M
    148    Kevin Kowalczyk                   Melville  NY          452    40   M      20 40-44            4:03:08.52     10:02/M
    149    Joe Silva                         Pennington  NJ        767    52   M      15 50-54            4:03:42.11     10:02/M
    150    Douglas Patalano                  Smithtown  NY         645    32   M       9 30-34            4:03:54.73     10:04/M
    151    Arjun Majumdar                    Bedford  MA           515    32   M      10 30-34            4:04:00.74     10:05/M
    152    Katy Forman                       Port Jefferson Stat   259    32   F       4 30-34            4:04:14.49     10:05/M
    153    Andrew Stone                      Mount Sinai  NY       788    42   M      21 40-44            4:04:26.55     10:05/M
    154    Angelo Morrongiello               Lynbrook  NY          589    61   M       3 60-64            4:04:41.17     10:06/M
    155    Michelle Perino                   Bay Shore  NY         651    25   F       7 25-29            4:05:02.68     10:07/M
    156    Bill Mullaney                     Sayville  NY          593    50   M      16 50-54            4:05:34.16     10:09/M
    157    David Lajoie                      Commack  NY           464    50   M      17 50-54            4:06:09.74     10:09/M
    158    Alan Michaels                     Wynantskill  NY       572    44   M      22 40-44            4:06:14.41     10:10/M
    159    Sarah Thompsen                    Sayville  NY          812    34   F       5 30-34            4:06:18.24     10:10/M
    160    Adam Smith                        Southold  NY          932    42   M      23 40-44            4:06:21.99     10:10/M
    161    Milton Edmas                      Passaic  NY           939    30   M      11 30-34            4:06:24.49     10:07/M
    162    Padraig Primrose                  Rockville Centre  N   667    35   M      13 35-39            4:06:30.74     10:10/M
    163    Shin Kang                         Flushing  NY          414    60   M       4 60-64            4:06:36.49     10:08/M
    164    Rachel Toolan                     Rensselaer  NY        820    39   F       6 35-39            4:06:36.57     10:11/M
    165    Jeanne Tomlinson                  Centerport  NY        819    44   F       4 40-44            4:06:46.49     10:11/M
    166    James Connell                     Wading River  NY      155    36   M      14 35-39            4:06:58.76     10:12/M
    167    Christine Steinhauer              Wilmington  NC        783    42   F       5 40-44            4:07:41.73     10:14/M
    168    Jeffrey Klein                     New York  NY          440    28   M       7 25-29            4:08:40.20     10:16/M
    169    Jeff Satterley                    Brookhaven  NY        747    30   M      12 30-34            4:08:56.43     10:16/M
    170    Christine Carino                  Islip  NY             104    42   F       6 40-44            4:09:03.96     10:16/M
    171    Jim Morris                        Northport  NY         588    53   M      18 50-54            4:09:22.20     10:18/M
    172    Adrian Centoni                    New York  NY          111    29   M       8 25-29            4:10:00.99     10:19/M
    173    Bobby Bonett                      Massapequa  NY         64    27   M       9 25-29            4:10:10.68     10:20/M
    174    Shannon Fay                       Sayville  NY          233    22   F       5 20-24            4:10:16.75     10:20/M
    175    James Waller                      Towson  MD            855    58   M       9 55-59            4:10:28.50     10:20/M
    176    Colleen Fenton                    Orlando  FL           235    42   F       7 40-44            4:10:37.72     10:21/M
    177    Bobby Moore                       Bluepoint  NY         583    49   M      24 45-49            4:10:40.35     10:21/M
    178    Adam Orlow                        Flushing  NY          628    41   M      24 40-44            4:10:45.62     10:21/M
    179    Rebecca Tsai                      Lexington  MA         828    36   F       7 35-39            4:10:47.20     10:21/M
    180    Michael Howley                    West Islip  NY        379    36   M      15 35-39            4:10:57.61     10:22/M
    181    Michele Kelly                     Patchogue  NY         424    49   F       4 45-49            4:11:05.50     10:22/M
    182    Stephanie Paluchowski             Bellport  NY          633    23   F       6 20-24            4:11:18.91     10:23/M
    183    Neil Ferrara                      Oceanside  NY         239    53   M      19 50-54            4:11:24.75     10:23/M
    184    Vesselin Mitev                    Port Jefferson  NY    578    32   M      13 30-34            4:11:37.74     10:22/M
    185    Monika Farmer                     Ronkonkoma  NY        226    18   F       1 16-19            4:11:39.83     10:23/M
    186    William Ude                       Mastic  NY            835    54   M      20 50-54            4:11:49.98     10:24/M
    187    Marie Cordaro                     Astoria  NY           162    25   F       8 25-29            4:11:59.50     10:24/M
    188    Nikki Matus                       Rosedale  NJ          536    39   M      16 35-39            4:12:11.50     10:25/M
    189    Keith Ferrara                     Farmingdale  NY       238    49   M      25 45-49            4:12:15.74     10:25/M
    190    Monica Enright                    Massapequa  NY        217    52   F       3 50-54            4:12:38.25     10:26/M
    191    Joe George                        Bellport  NY          290    35   M      17 35-39            4:13:28.42     10:11/M
    192    Colleen Thompson                  Saint James  NY       814    38   F       8 35-39            4:13:29.80     10:28/M
    193    Jay Byrne                         Massapequa  NY         97    61   M       5 60-64            4:13:39.50     10:28/M
    194    Joon Won Lee                      Oakland Gardens  NY   475    48   M      26 45-49            4:13:46.66     10:27/M
    195    Kimberly Keary                    Patchogue  NY         420    25   F       9 25-29            4:14:00.45     10:29/M
    196    Jacqueline McGarvey               East Hampton  NY      547    35   F       9 35-39            4:14:03.80     10:29/M
    197    Kim Reiss                         Sayville  NY          692    41   F       8 40-44            4:14:04.50     10:28/M
    198    Anthony DeFelice                  Whitestone  NY        178    47   M      27 45-49            4:14:07.34     10:29/M
    199    Ryan Kophs                        Aurora  CO            451    23   M       8 20-24            4:14:24.80     10:30/M
    200    Mable Wong                        Greenlawn  NY         890    32   F       6 30-34            4:14:47.55     10:31/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    201    Allison McGrath                   Charlestown  MA       550    37   F      10 35-39            4:14:59.91     10:32/M
    202    Dannydexter Beltran               Toms River  NJ         48    37   M      18 35-39            4:15:00.92     10:31/M
    203    James Murphy                      Bayport  NY           598    50   M      21 50-54            4:15:16.96     10:32/M
    204    Terence McCormick                 Lindenhurst  NY       541    55   M      10 55-59            4:15:21.22     10:32/M
    205    Rachael Barrett                   Brooklyn  NY           40    48   F       5 45-49            4:15:24.46     10:32/M
    206    Joe Meyer                         Farmingdale  NY       569    45   M      28 45-49            4:15:31.97     10:33/M
    207    Mark Younker                      Valley Stream  NY     901    53   M      22 50-54            4:15:39.10     10:33/M
    208    Frank Fallon                      Islip  NY             222    67   M       1 65-69            4:16:18.59     10:35/M
    209    Geralynn O'Reilly Krebs           Massapequa  NY        627    47   F       6 45-49            4:16:31.75     10:35/M
    210    Michael Dwyer                     St James  NY          209    44   M      25 40-44            4:16:45.51     10:35/M
    211    Christine Wolf                    Amityville  NY        887    37   F      11 35-39            4:16:53.14     10:36/M
    212    Janis Rau                         Rocky Point  NY       686    39   F      12 35-39            4:17:01.40     10:36/M
    213    Jay Masten                        Bohemia  NY           533    56   M      11 55-59            4:17:01.40     10:37/M
    214    Kathleen Wood                     Islip Terrace  NY     891    24   F       7 20-24            4:17:05.86     10:35/M
    215    Jung Chil Lim                     Fresh Meadows  NY     490    49   M      29 45-49            4:17:18.83     10:36/M
    216    Daniel Verderosa                  Ronkonkoma  NY        842    30   M      14 30-34            4:17:27.11     10:36/M
    217    Anthony Kingren                   East Patchogue  NY    435    43   M      26 40-44            4:17:28.76     10:38/M
    218    Jaime Pita                        Smithtown  NY         664    39   F      13 35-39            4:17:36.26     10:38/M
    219    Kenneth Nuss Jr                   Holtsville  NY        615    44   M      27 40-44            4:17:36.49     10:38/M
    220    Michele Rizzo - Berg              Bellport  NY          705    39   F      14 35-39            4:17:36.69     10:38/M
    221    Jennifer Saltzman                 Nesconset  NY         743    43   F       9 40-44            4:17:38.12     10:37/M
    222    Max Mendoza                       Houston  TX           562    56   M      12 55-59            4:18:19.52     10:40/M
    223    John Peck                         Brielle  NJ           647    43   M      28 40-44            4:18:20.34     10:38/M
    224    Vincent Cagna                     Moriches  NY           98    52   M      23 50-54            4:18:22.16     10:40/M
    225    Robert Tucci                      Manorville  NY        829    41   M      29 40-44            4:18:25.38     10:40/M
    226    Gerard Leigh                      Centereach  NY        479    52   M      24 50-54            4:18:26.19     10:40/M
    227    Denise McKeon                     Holtsville  NY        553    41   F      10 40-44            4:18:35.33     10:40/M
    228    Han Song Kim                      Plainview  NY         432    58   M      13 55-59            4:18:55.61     10:40/M
    229    Kimberly Troy                     Centerport  NY        826    51   F       4 50-54            4:19:17.77     10:42/M
    230    John Abbate                       Yorktown Heights  N     3    60   M       6 60-64            4:19:25.24     10:43/M
    231    Fanchi Cheuk                      Jericho  NY           123    46   M      30 45-49            4:19:35.98     10:42/M
    232    Nancy Ko                          Brooklyn  NY          443    20   F       8 20-24            4:19:52.51     10:43/M
    233    Christopher Dunn                  Rockville Centre  N   207    50   M      25 50-54            4:20:02.98     10:44/M
    234    Danielle Baldwin                  Patchogue  NY          31    29   F      10 25-29            4:20:04.40     10:44/M
    235    Stephanie Marino                  Mt. Sinai  NY         524    37   F      15 35-39            4:20:18.15     10:44/M
    236    Melanie Baldson                   Howard Beach  NY      925    38   F      16 35-39            4:21:14.51     10:47/M
    237    Brandon Ress                      Hauppauge  NY         698    34   M      15 30-34            4:21:26.97     10:48/M
    238    Alberto Perez                     Lynbrook  NY          650    53   M      26 50-54            4:21:37.48     10:32/M
    239    Iris Chen                         New York  NY          121    47   F       7 45-49            4:21:46.23     10:26/M
    240    Brian Boucher                     West New York  NJ      67    33   M      16 30-34            4:21:53.18     10:48/M
    241    David Kurman                      Mineola  NY           462    62   M       7 60-64            4:22:04.78     10:49/M
    242    Ronald Joseph                     Rockaway Park  NY     936    32   M      17 30-34            4:22:19.26     10:50/M
    243    Dawn Ibraham                      Oakdale  NY           387    40   F      11 40-44            4:22:25.40     10:50/M
    244    Joe Marinaccio                    Oakdale  NY           523    45   M      31 45-49            4:22:25.52     10:50/M
    245    Dan Murphy                        Ronkonkoma  NY        597    30   M      18 30-34            4:22:42.20     10:49/M
    246    Joseph Russo                      Saint James  NY       729    26   M      10 25-29            4:22:49.52     10:51/M
    247    Steve Hall                        Farmingdale  NY       345    34   M      19 30-34            4:22:53.36     10:51/M
    248    Leeann Cerpovicz                  West Springfield  M   112    53   F       5 50-54            4:23:03.12     10:51/M
    249    David Martin                      Sharon  MA            527    55   M      14 55-59            4:23:17.20     10:52/M
    250    Vincent Furci                     Smithtown  NY         278    51   M      27 50-54            4:24:06.61     10:55/M
    251    Jeffrey McGregor                  Shelton  CT           551    39   M      19 35-39            4:24:08.77     10:54/M
    252    Nicolas Salamina                  Coram  NY             738    53   M      28 50-54            4:24:13.27     10:54/M
    253    Michael Provenzano                Centereach  NY        669    25   M      11 25-29            4:24:28.11     10:55/M
    254    Adam Clements                     Patchogue  NY         137    47   M      32 45-49            4:24:34.18     10:55/M
    255    Terry Louis                       Central Islip  NY     501    23   M       9 20-24            4:24:38.52     10:56/M
    256    Langdon Chapman                   Campbell Hall  NY     116    43   M      30 40-44            4:25:36.69     10:57/M
    257    Louis Sparaco                     Patchogue  NY         778    56   M      15 55-59            4:26:00.22     10:58/M
    258    Noelle Ebbitts                    Wading River  NY      210    27   F      11 25-29            4:26:05.52     10:59/M
    259    Marissa Hiruma                    Huntington Station    372    29   F      12 25-29            4:26:27.52     10:58/M
    260    Diane Arens                       East Islip  NY         21    46   F       8 45-49            4:27:14.52     11:01/M
    261    Richard Gross                     Sayville  NY          332    54   M      29 50-54            4:27:32.52     11:02/M
    262    Mark Kessel                       Patchogue  NY         429    39   M      20 35-39            4:27:43.76     11:03/M
    263    Kristen Kastrinos                 Kings Park  NY        417    40   F      12 40-44            4:27:54.15     11:03/M
    264    Tom Haddock                       Centereach  NY        343    25   M      12 25-29            4:28:00.71     11:04/M
    265    Joe Werkmeister                   Medford  NY           867    56   M      16 55-59            4:28:17.12     11:04/M
    266    Tom Aiello                        Copiague  NY            9    41   M      31 40-44            4:28:44.70     11:06/M
    267    D. J. Kim                         Hicksville  NY        431    58   M      17 55-59            4:28:48.55     11:05/M
    268    Joo Yeul Park                     Levittown  NY         642    50   M      30 50-54            4:28:48.96     11:05/M
    269    Lauren Papa                       New Milford  CT       639    41   F      13 40-44            4:28:58.34     11:05/M
    270    Robert Massi                      Farmingville  NY      531    30   M      20 30-34            4:29:02.99     11:02/M
    271    Russell Snaith                    Hauppauge  NY         772    55   M      18 55-59            4:29:29.96     11:07/M
    272    Gary Williams                     New York  NY          880    36   M      21 35-39            4:29:38.93     10:58/M
    273    Keith Huntington                  Greenlawn  NY         384    42   M      32 40-44            4:29:45.20     11:08/M
    274    Bill Guichard                     Melville  NY          338    60   M       8 60-64            4:29:51.26     11:08/M
    275    Kevin Boone                       Bay Shore  NY          66    47   M      33 45-49            4:30:02.52     11:08/M
    276    Jennifer Amend                    Bethel  CT             13    43   F      14 40-44            4:30:10.53     11:09/M
    277    Stephen Buckley                   Setauket  NY           85    51   M      31 50-54            4:30:46.37     11:11/M
    278    Kelsie Wilkinson                  Blue Point  NY        879    27   F      13 25-29            4:30:49.70     11:10/M
    279    Gregory O'Connor                  Islip Terrace  NY     620    28   M      13 25-29            4:31:13.53     11:12/M
    280    Concetta Van Winckel              Northport  NY         841    37   F      17 35-39            4:31:28.22     11:13/M
    281    Rich Suttenberg                   East Norwich  NY      795    53   M      32 50-54            4:31:39.53     11:13/M
    282    Kevin Ryan                        Selden  NY            732    47   M      34 45-49            4:32:51.77     11:05/M
    283    Michael Folks                     West Islip  NY        257    47   M      35 45-49            4:33:08.34     11:17/M
    284    Byung Lee                         Flushing  NY          473    54   M      33 50-54            4:33:15.96     11:17/M
    285    Young Yoon                        Ridgefield  NJ        898    48   M      36 45-49            4:33:51.68     11:16/M
    286    Michael Sharp                     Patchogue  NY         762    48   M      37 45-49            4:33:54.10     11:18/M
    287    Jeffrey Reynolds                  Hauppauge  NY         700    48   M      38 45-49            4:33:56.74     11:18/M
    288    Wendy DiSilvestro                 East Northport  NY    194    47   F       9 45-49            4:34:20.28     11:19/M
    289    Gina Merante                      Holtsville  NY        564    20   F       9 20-24            4:34:20.51     11:19/M
    290    Joanna Grossman                   Northport  NY         334    47   F      10 45-49            4:34:53.28     11:21/M
    291    Dipak Bhattacharyya               Fairfax  VA            55    51   M      34 50-54            4:34:57.28     11:20/M
    292    Ori Pagovich                      Great Neck  NY        635    42   M      33 40-44            4:35:05.13     11:21/M
    293    Anthony Martin                    Sayville  NY          526    31   M      21 30-34            4:35:11.78     11:21/M
    294    Craig Brekne 2                    Selden  NY             74    28   M      14 25-29            4:35:15.46     11:21/M
    295    Elik Hirsch                       Bellerose  NY         371    43   M      34 40-44            4:35:33.95     11:21/M
    296    Jason Rivas                       Oakdale  NY           704    44   M      35 40-44            4:35:37.81     11:22/M
    297    Robert Bilodean                   Freeport  NY          923    39   M      22 35-39            4:35:43.67     11:22/M
    298    Jake Russo                        Ronkonkoma  NY        728    17   M       1 16-19            4:35:49.15     11:23/M
    299    Dan Doscher                       Patchogue  NY         203    49   M      39 45-49            4:35:49.76     11:22/M
    300    Vincent Todarello                 New York  NY          818    37   M      23 35-39            4:35:57.26     11:24/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    301    Unknown Partic. 957                                     957         M       1  0- 0            4:36:06.78     11:24/M
    302    Dawn Testa                        Bayport  NY           810    44   F      15 40-44            4:36:38.65     11:25/M
    303    Avin Park                         Alpine  NJ            641    56   M      19 55-59            4:36:51.48     11:25/M
    304    Jennifer Ghaly                    Massapequa Park  NY   293    37   F      18 35-39            4:37:00.58     11:25/M
    305    Arnold Breirhxrt                  Great Neck  NY        914    55   M      20 55-59            4:37:07.28     11:27/M
    306    Arthur Golbert                    Baldwin  NY           307    60   M       9 60-64            4:37:08.50     11:26/M
    307    Brian Grant                       Babylon  NY           316    47   M      40 45-49            4:37:28.60     11:27/M
    308    Fred Freutel                      Valley Stream  NY     272    64   M      10 60-64            4:38:00.54     11:28/M
    309    James Desiderio                   Deer Park  NY         184    51   M      35 50-54            4:38:15.39     11:29/M
    310    Thomas Schaefer                   Lindenhurst  NY       752    25   M      15 25-29            4:38:36.74     11:30/M
    311    Lisa Walker                       Sayville  NY          854    45   F      11 45-49            4:38:54.54     11:30/M
    312    Patrick Harrigan                  Ronkonkoma  NY        349    43   M      36 40-44            4:39:03.94     11:31/M
    313    Stephan Maucere                   West Babylon  NY      537    42   M      37 40-44            4:39:27.78     11:32/M
    314    Jonathan Harris                   Smithtown  NY         352    41   M      38 40-44            4:39:54.48     11:33/M
    315    Kevin Foy                         Inverness  FL         264    44   M      39 40-44            4:40:30.97     11:34/M
    316    Kathleen Burns                    Manorville  NY         89    48   F      12 45-49            4:40:32.54     11:34/M
    317    Robert Smith                      Northport  NY         771    47   M      41 45-49            4:40:44.18     11:36/M
    318    Craig Watson                      Baton Rouge  LA       862    57   M      21 55-59            4:40:44.18     11:35/M
    319    Patricia Baratta                  Bayport  NY            36    48   F      13 45-49            4:40:56.77     11:34/M
    320    Steven Scicutella                 Lindenhurst  NY       759    47   M      42 45-49            4:40:56.96     11:36/M
    321    Bill Faulk                        Manorville  NY        231    38   M      24 35-39            4:41:32.47     11:37/M
    322    Michael McLaughlin                Massapequa Park  NY   554    47   M      43 45-49            4:41:39.54     11:37/M
    323    Sal Graziano                      Sayville  NY          323    40   M      40 40-44            4:41:59.78     11:38/M
    324    Franklin Puello                   Shirley  NY           670    59   M      22 55-59            4:42:06.38     11:38/M
    325    Christopher Gilbert               Hamden  CT            299    37   M      25 35-39            4:42:15.87     11:39/M
    326    Ernest Martinez                   East Patchogue  NY    529    46   M      44 45-49            4:42:23.54     11:39/M
    327    Michael Fred                      Wantagh  NY           268    50   M      36 50-54            4:42:25.86     11:38/M
    328    Jessica Brucia                    New york  NY           82    35   F      19 35-39            4:42:28.54     11:39/M
    329    Katie Raab                        Copiague  NY          676    33   F       7 30-34            4:42:33.45     11:39/M
    330    Maria Fred                        Wantagh  NY           267    50   F       6 50-54            4:42:38.79     11:39/M
    331    Anthony Garguilo                  Kings Park  NY        285    63   M      11 60-64            4:42:43.72     11:40/M
    332    Steven Bellone                    West Babylon  NY        1    46   M      45 45-49            4:42:51.84     11:39/M
    333    Eric Tyler                        Bethpage  NY          833    34   M      22 30-34            4:43:10.54     11:40/M
    334    Kojiro Katayama                   Syosset  NY           418    50   M      37 50-54            4:43:25.51     11:42/M
    335    Matthew Quarte                    Sayville  NY          672    26   M      16 25-29            4:43:46.62     11:43/M
    336    Amy Thornton                      Coram  NY             816    41   F      16 40-44            4:44:08.33     11:43/M
    337    Amy Thompson                      St. James  NY         813    40   F      17 40-44            4:44:08.95     11:43/M
    338    Omar Umanzor                      Bay Shore  NY         836    30   M      23 30-34            4:44:39.20     11:45/M
    339    Karen Friedman                    Plainview  NY         276    38   F      20 35-39            4:44:59.90     11:46/M
    340    Frank Clemente                    Brooklyn  NY          136    34   M      24 30-34            4:46:22.60     11:49/M
    341    Nick Menchyk                      Huntington  NY        561    30   M      25 30-34            4:46:33.50     11:38/M
    342    Derron Palmer                     Rahway  NJ            636    43   M      41 40-44            4:46:36.80     11:50/M
    343    Kyle Rose-Louder                  Freeport  NY          720    54   F       7 50-54            4:46:58.54     11:50/M
    344    Robert MacDowell                  Wading River  NY      510    41   M      42 40-44            4:47:22.50     11:52/M
    345    Gregory Garra                     Lloyd Harbor  NY      287    45   M      46 45-49            4:47:52.55     11:52/M
    346    Kathleen Masone                   Mt Sinai  NY          530    37   F      21 35-39            4:48:10.65     11:53/M
    347    Rovindra Budhu                    Williston Park  NY     86    45   M      47 45-49            4:48:14.70     11:54/M
    348    Gary Nappo                        Mastic  NY            603    52   M      38 50-54            4:48:17.30     11:53/M
    349    Rob Festa                         Lindenhurst  NY       243    44   M      43 40-44            4:48:26.49     11:54/M
    350    Thomas Coll                       Mass Park  NY         148    45   M      48 45-49            4:48:30.53     11:55/M
    351    Stephen Clark                     Lindenhurst  NY       135    41   M      44 40-44            4:48:33.54     11:55/M
    352    Jonathan Heitner                  Port Jefferson Stat   955    24   M      10 20-24            4:48:36.98     11:54/M
    353    Brandon Berman                    Baiting Hollow  NY     51    43   M      45 40-44            4:49:14.11     11:56/M
    354    Jennifer McCourt                  Babylon  NY           542    42   F      18 40-44            4:49:16.96     11:56/M
    355    Younsung Jung                     Flushing  NY          411    37   M      26 35-39            4:49:18.99     11:56/M
    356    Ian Espanol                       Shirley  NY           218    38   M      27 35-39            4:49:34.43     11:57/M
    357    John Giordano                     Holbrook  NY          301    42   M      46 40-44            4:49:56.57     11:57/M
    358    Dmitry Moskvin                    Riverside  CT         590    35   M      28 35-39            4:50:15.60     11:58/M
    359    Andrew Napoleon                   Amityville  NY        602    26   M      17 25-29            4:50:30.25     11:59/M
    360    Jose Paul                         Searingtown  NY       646    59   M      23 55-59            4:50:37.55     11:59/M
    361    Alyssa Harris                     Hicksville  NY        350    29   F      14 25-29            4:50:46.65     12:00/M
    362    Laura Saladino                    Farmingville  NY      737    44   F      19 40-44            4:50:49.50     12:00/M
    363    Amanda Rodriguez                  South Hadley  MA      710    29   F      15 25-29            4:51:00.58     12:00/M
    364    Greg Littell                      Farmingdale  NY       492    25   M      18 25-29            4:51:40.43     12:02/M
    365    Mitchell Mond                     East Brunswick  NJ    931    54   M      39 50-54            4:51:41.43     12:02/M
    366    Debra L Franchi                   Manorville  NY        265    50   F       8 50-54            4:51:44.47     12:03/M
    367    Denise Del Pino                   Lindenhurst  NY       181    36   F      22 35-39            4:51:44.47     12:02/M
    368    Heidi Feyler                      Hauppauge  NY         246    44   F      20 40-44            4:51:53.30     12:02/M
    369    Jay Chung                         Albertson  NY         131    58   M      24 55-59            4:52:02.55     12:03/M
    370    Katie Ann Paden                   Islip  NY             634    27   F      16 25-29            4:52:16.59     12:04/M
    371    Seth Blau                         Oceanside  NY         834    45   M      49 45-49            4:52:42.94     12:04/M
    372    Pam Liebowitz                     Hewlett  NY           489    45   F      14 45-49            4:52:42.94     12:04/M
    373    Donna Greco                       Lindenhurst  NY       324    51   F       9 50-54            4:52:51.26     12:04/M
    374    James Zhao                        Syosset  NY           905    46   M      50 45-49            4:53:15.24     12:06/M
    375    Allison Bridges                   Babylon  NY            77    34   F       8 30-34            4:53:17.47     12:06/M
    376    Jamey Kohn                        Bellerose Manor  NY   445    40   M      47 40-44            4:53:25.38     12:06/M
    377    Hanna Browning                    New York  NY           80    25   F      17 25-29            4:53:29.30     12:06/M
    378    Kweku Abdullah                    Jersey City  NJ         4    42   M      48 40-44            4:53:48.13     11:52/M
    379    Frances Weinberg                  Franklin Square  NY   863    24   F      10 20-24            4:53:50.75     12:08/M
    380    Tom McCay                         Medford  NY           540    50   M      40 50-54            4:53:52.78     12:07/M
    381    Peter Kennedy                     Nesconset  NY         427    44   M      49 40-44            4:53:53.38     12:07/M
    382    Tina Evan                         East Setauket  NY     219    36   F      23 35-39            4:54:09.24     12:08/M
    383    Ronald Grinnell                   Centereach  NY        331    63   M      12 60-64            4:54:11.50     12:09/M
    384    Jessica Hill                      East Northport  NY    369    31   F       9 30-34            4:54:12.83     12:08/M
    385    OREN HEIMAN                                             956    46   M      51 45-49            4:54:25.82     12:09/M
    386    Sakia Anwar                       Selden  NY             18    27   F      18 25-29            4:54:28.62     11:56/M
    387    Patricia Lemery                   Brookhaven  NY        481    47   F      15 45-49            4:54:35.41     12:09/M
    388    Robert Salvesen                   East Meadow  NY       744    39   M      29 35-39            4:54:44.76     12:10/M
    389    Rosalia Scafidi-Iannone           Huntington Station    749    52   F      10 50-54            4:55:04.42     12:10/M
    390    Karl Himmelmann                   Manorville  NY        370    44   M      50 40-44            4:55:06.60     12:11/M
    391    Sebastian Scrio                   Islip Terrace  NY     760    50   M      41 50-54            4:55:11.70     12:10/M
    392    Christopher Eglevsky              Center Moriches  NY   212    41   M      51 40-44            4:55:34.87     12:12/M
    393    Elizabeth Melillo                 Northport  NY         560    50   F      11 50-54            4:56:05.28     12:13/M
    394    Kenneth Greenwell                 Winter Haven  FL      329    66   M       2 65-69            4:56:11.56     12:14/M
    395    Anthony Prinzo                    Mt. Sinai  NY         668    45   M      52 45-49            4:56:46.25     12:13/M
    396    James Beringer                    East Farmingdale  N    49    41   M      52 40-44            4:56:53.61     12:14/M
    397    Chris Mozer                       Huntington Station    592    51   M      42 50-54            4:56:54.22     12:15/M
    398    Robert Cosentino                  Speonk  NY            166    51   M      43 50-54            4:56:55.42     12:16/M
    399    Natalie Radino                    Sayville  NY          678    28   F      19 25-29            4:57:03.51     12:16/M
    400    Marc Kornheiser                   Queens  NY            943    46   M      53 45-49            4:57:12.47     12:16/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    401    Anthony Iafrate                   Islip  NY             386    48   M      54 45-49            4:57:16.55     12:17/M
    402    Fazal Mahmood                     Queens Village  NY    513    57   M      25 55-59            4:57:17.64     12:17/M
    403    Peter Yu                          Brooklyn  NY          902    72   M       1 70-74            4:57:48.56     12:17/M
    404    Jenine Harris                     Smithtown  NY         351    41   F      21 40-44            4:57:52.23     12:17/M
    405    Giselle Gerardi                   Commack  NY           291    32   F      10 30-34            4:57:59.74     12:18/M
    406    Paul Buencamino                   Babylon  NY            87    46   M      55 45-49            4:58:03.56     12:17/M
    407    Gabrielle Waldvogel               Smithtown  NY         852    25   F      20 25-29            4:58:14.76     12:18/M
    408    John Gray                         Smithtown  NY         320    55   M      26 55-59            4:58:21.28     12:19/M
    409    Heather Dlhopolsky                North Bethesda  MD    196    36   F      24 35-39            4:58:42.31     12:19/M
    410    Joel Lewin                        RVC  NY               487    48   M      56 45-49            4:58:45.19     12:20/M
    411    Patricia Farrell                  long beach  NY        228    45   F      16 45-49            4:59:06.72     12:20/M
    412    Zach Teters                       Washington  DC        811    29   M      19 25-29            4:59:09.76     12:21/M
    413    Michael DeNicola                  Hauppauge  NY         183    38   M      30 35-39            4:59:28.56     12:21/M
    414    Alessio Faiella                   Bayport  NY           949    23   M      11 20-24            4:59:32.80     12:22/M
    415    Matthew Mikowski                  Commack  NY           573    38   M      31 35-39            5:00:04.31     12:23/M
    416    Megan Long                        Huntington  NY        497    26   F      21 25-29            5:00:15.31     12:23/M
    417    Dawn Trauthwein                   Bayport  NY           823    47   F      17 45-49            5:00:25.47     12:24/M
    418    Elliot Choi                       Sunnyside  NY         126    32   M      26 30-34            5:00:26.69     12:24/M
    419    Christopher Wrede                 Holbrook  NY          894    43   M      53 40-44            5:00:32.79     12:23/M
    420    Kerry Conlon                      Cranston  RI          154    48   F      18 45-49            5:00:35.15     12:24/M
    421    Kristopher Schmitt                North Babylon  NY     755    42   M      54 40-44            5:00:36.23     12:23/M
    422    Gregory Trauthwein                Bayport  NY           824    49   M      57 45-49            5:00:43.32     12:26/M
    423    Sally Dorovich                    East Northport  NY    202    39   F      25 35-39            5:01:06.67     12:09/M
    424    Michael Oliveri                   Bay Shore  NY         624    61   M      13 60-64            5:01:31.23     12:27/M
    425    Indu Panicker                     Congers  NY           638    52   M      44 50-54            5:01:47.27     12:27/M
    426    Patricia Clifford                 Flanders  NJ          138    54   F      12 50-54            5:02:13.44     12:27/M
    427    Ingrid Abad                       East Patchogue  NY      2    47   F      19 45-49            5:02:32.30     12:28/M
    428    Brian Malone                      Roslyn Heights  NY    516    49   M      58 45-49            5:02:33.76     12:29/M
    429    John Perkins                      East Islip  NY        652    47   M      59 45-49            5:02:46.31     12:30/M
    430    Pamela Perkins                    East Islip  NY        653    45   F      20 45-49            5:02:46.31     12:30/M
    431    Michele Xikis                     Selden  NY            895    40   F      22 40-44            5:03:39.86     12:32/M
    432    Rich Sallustro                    Bayport  NY           742    46   M      60 45-49            5:03:40.81     12:32/M
    433    Gary Circosta                     Rutland  MA           133    68   M       3 65-69            5:04:19.61     12:34/M
    434    Colette Walker                    Roselle  NJ           853    54   F      13 50-54            5:04:21.32     12:11/M
    435    Ryan Miller                       Manhasset  NY         576    32   M      27 30-34            5:05:05.24     12:35/M
    436    Steven Kraseski                   Ridge  NY             454    61   M      14 60-64            5:05:47.82     12:37/M
    437    Joanna Daly                       Brooklyn  NY          173    31   F      11 30-34            5:05:48.53     12:37/M
    438    Vanessa Lockel                    Miller Place  NY      495    38   F      26 35-39            5:06:00.23     12:37/M
    439    Justin Taylor                     West Babylon  NY      802    25   M      20 25-29            5:06:01.57     12:38/M
    440    Alessandra Sorrento               New York  NY          776    23   F      11 20-24            5:06:52.37     12:39/M
    441    David Northridge                  Shirley  NY           612    38   M      32 35-39            5:06:56.57     12:40/M
    442    Joseph Ippolito                   Lindenhurst  NY       392    55   M      27 55-59            5:07:05.79     12:40/M
    443    Kirk Ng                           New Hyde Park  NY     607    48   M      61 45-49            5:07:12.30     12:41/M
    444    Amy Jeon                          Flushing  NY          400    59   F       2 55-59            5:07:15.72     12:40/M
    445    Evonne Converso                   Great River  NE       156    48   F      21 45-49            5:07:32.82     12:41/M
    446    Kevin McCaffrey                   Lindenhurst  NY       910    61   M      15 60-64            5:07:51.53     12:43/M
    447    Laurie Fey                        Massapequa Park  NY   245    49   F      22 45-49            5:07:59.94     12:43/M
    448    Rosa Sapanara                     Massapequa  NY        745    46   F      23 45-49            5:08:00.11     12:43/M
    449    David Sergi                       Holbrook  NY          761    30   M      28 30-34            5:08:03.20     12:43/M
    450    Angela Wakefield Kubelle          St. James  NY         851    42   F      23 40-44            5:08:58.62     12:44/M
    451    Robin Renahan                     Coram  NY             695    25   F      22 25-29            5:09:11.57     12:45/M
    452    Debbi Hole                        Islip Terrace  NY     374    53   F      14 50-54            5:09:30.32     12:46/M
    453    Jason Fried                       Kings Park  NY        275    41   M      55 40-44            5:09:45.90     12:46/M
    454    Eva Casale                        Glen Cove  NY         106    50   F      15 50-54            5:09:57.58     12:46/M
    455    Annmarie Itgen                    Franklin Square  NY   395    45   F      24 45-49            5:09:57.67     12:46/M
    456    Daniel Hsu                        Staten Island  NY     381    39   M      33 35-39            5:10:06.57     12:47/M
    457    Suzanne Newell                    Westwood  NJ          606    38   F      27 35-39            5:10:07.98     12:47/M
    458    Nancy DiPietro                    Staten Island  NY     191    54   F      16 50-54            5:10:36.33     12:49/M
    459    Brendan Russo                     St. James  NY         727    24   M      12 20-24            5:10:39.45     12:50/M
    460    Gabrielle Andersen                Babylon  NY            16    25   F      23 25-29            5:11:02.16     12:50/M
    461    Nicole Ferrara                    Bohemia  NY           240    28   F      24 25-29            5:11:10.24     12:50/M
    462    Paul Trotti                       N. Bellmore  NY       825    44   M      56 40-44            5:11:34.82     12:51/M
    463    Jennie Starr                      Miller Place  NY      930    43   F      24 40-44            5:11:40.83     12:50/M
    464    Jim Hoffman                       Centereach  NY        373    36   M      34 35-39            5:11:47.40     12:52/M
    465    Daniel Herr                       Woodside  NY          367    30   M      29 30-34            5:11:53.82     12:51/M
    466    William Freudenberg               Port Jefferson Stat   271    44   M      57 40-44            5:12:14.20     12:53/M
    467    Megan Lynch                       Huntington  NY        507    22   F      12 20-24            5:12:27.79     12:41/M
    468    Brittney Burreece                 Massapequa Park  NY    90    28   F      25 25-29            5:12:34.30     12:53/M
    469    Luvia Curley                      Huntington Station    951    26   F      26 25-29            5:12:34.30     12:53/M
    470    Dominic Detura                    Islip Terrace  NY     186    26   M      21 25-29            5:12:41.37     12:55/M
    471    Dierdre Bambrick Oriani           Baldwin  NY            35    58   F       3 55-59            5:12:45.58     12:54/M
    472    Tyler Saas                        New York  NY          734    31   M      30 30-34            5:13:26.82     12:57/M
    473    Oh Seung Son                      Flushing  NY          928    62   M      16 60-64            5:13:56.58     12:58/M
    474    Nash Birnholz                     West Islip  NY         56    38   M      35 35-39            5:14:39.58     12:59/M
    475    Kevin Beiner                      New York  NY           47    37   M      36 35-39            5:16:02.83     13:02/M
    476    Brian Fowkes                      East Moriches  NY     262    35   M      37 35-39            5:16:23.15     13:02/M
    477    Nicholas Corleto                  Wading River  NY      163    33   M      31 30-34            5:16:28.33     13:03/M
    478    Kristen Girardi                   Farmingville  NY      302    41   F      25 40-44            5:17:11.28     13:05/M
    479    Howard Rabin                      Plainview  NY         677    57   M      28 55-59            5:17:16.83     13:05/M
    480    John Stauber                      Massapequa  NY        782    54   M      45 50-54            5:17:51.40     13:07/M
    481    Nikki Cohen                       Smithtown  NY         145    24   F      13 20-24            5:18:02.77     13:06/M
    482    Daniel Cohen                      New York  NY          141    24   M      13 20-24            5:18:02.96     13:06/M
    483    Michael Cohen                     Smithtown  NY         144    56   M      29 55-59            5:18:02.97     13:06/M
    484    Ethan Cohen                       Smithtown  NY         142    24   M      14 20-24            5:18:03.16     13:06/M
    485    Stephen Randazzo                  Lindenhurst  NY       683    29   M      22 25-29            5:18:32.14     13:08/M
    486    Ted Blaszczyk                     St. James  NY          58    55   M      30 55-59            5:19:05.83     13:10/M
    487    Paula Eglevsky                    Westhampton  NY       214    39   F      28 35-39            5:19:27.96     13:11/M
    488    Robert Chesnut                    Patchogue  NY         122    36   M      38 35-39            5:19:42.61     13:11/M
    489    Kate Conlon                       Bohemia  NY           153    40   F      26 40-44            5:19:48.57     13:12/M
    490    Thomas Cohn                       Huntington  NY        146    56   M      31 55-59            5:19:51.91     13:12/M
    491    Stanley Chin                      Malverne  NY          124    55   M      32 55-59            5:20:02.32     13:11/M
    492    Tara Harris                       Medford  NY           353    38   F      29 35-39            5:20:02.50     13:13/M
    493    Heather Hruz                      Patchogue  NY         380    28   F      27 25-29            5:20:02.70     13:13/M
    494    Kyoodae Lee                       Flushing  NY          476    56   M      33 55-59            5:20:13.41     13:12/M
    495    Alexa Sullo                       Levittown  NY         792    23   F      14 20-24            5:22:10.51     13:11/M
    496    Frederick Zaccheo                 Levittown  NY         903    23   M      15 20-24            5:22:10.51     13:11/M
    497    Michael Pessalano Jr              Brooklyn  NY          654    24   M      16 20-24            5:22:10.70     13:11/M
    498    Joseph Fabbricatore               Brooklyn  NY          942    23   M      17 20-24            5:22:10.98     13:11/M
    499    Jully Williams                    Farmingville  NY      881    35   F      30 35-39            5:22:51.40     13:19/M
    500    Lisa B Cramer                     East Hampton  NY      169    51   F      17 50-54            5:23:06.30     13:19/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    501    Nicholas Guerrero                 Jackson Heights  NY   337    37   M      39 35-39            5:23:18.30     13:20/M
    502    Alli Landy                        Islip Terrace  NY     466    26   F      28 25-29            5:23:19.24     13:21/M
    503    Elvis Lascano                     Merrick  NY           468    55   M      34 55-59            5:23:20.34     13:20/M
    504    Sung Baek                         Oakland Gardens  NY    28    60   M      17 60-64            5:23:46.84     13:21/M
    505    Charles Mandemaker                Smithtown  NY         519    57   M      35 55-59            5:24:03.27     13:21/M
    506    Daniel Sarrubbo                   Holbrook  NY          746    46   M      62 45-49            5:24:35.95     13:23/M
    507    Myung Yi                          Syosset  NY           897    61   M      18 60-64            5:25:10.52     13:24/M
    508    Jamilee Jones                     Farmingville  NY      409    25   F      29 25-29            5:25:26.34     13:25/M
    509    Joellen Thivierge                 Levittown  NY         935    49   F      25 45-49            5:25:29.96     13:25/M
    510    Tracy DeHayes                     Islip terrace  NY     180    32   F      12 30-34            5:25:39.50     13:27/M
    511    Janet McGee                       Amityville  NY        548    57   F       4 55-59            5:25:39.84     13:23/M
    512    Sydney Baxter                     Massapequa  NY        934    50   M      46 50-54            5:25:56.11     13:26/M
    513    Donte Vashaun                     Rego Park  NY         938    49   M      63 45-49            5:25:56.99     13:26/M
    514    Robert Kopetic                    Glen Head  NY         450    45   M      64 45-49            5:26:25.99     13:28/M
    515    Danielle Ashley                   N. Dighton  MA         24    37   F      31 35-39            5:26:28.35     13:28/M
    516    Denise Egan                       N Bellmore  NY        211    46   F      26 45-49            5:26:49.26     13:28/M
    517    Hosun Song                        Flushing  NY          775    65   M       4 65-69            5:27:17.64     13:29/M
    518    Courtney Havron Garrow            Bayport  NY           358    28   F      30 25-29            5:27:32.24     13:31/M
    519    Vincent Mannelli                  Coram  NY             520    63   M      19 60-64            5:27:36.30     13:31/M
    520    Jeanine Madrigales                Patchogue  NY         512    35   F      32 35-39            5:28:46.68     13:34/M
    521    Joseph Tortora                    Patchogue  NY         822    30   M      32 30-34            5:28:46.68     13:33/M
    522    Kelly Everoski                    Center Moriches  NY   220    35   F      33 35-39            5:28:46.85     13:33/M
    523    John Koopman                      East Islip  NY        449    26   M      23 25-29            5:29:22.41     13:34/M
    524    Christopher DiGregorio            Babylon  NY           189    26   M      24 25-29            5:29:22.82     13:34/M
    525    Jessica Ksiazek                   Levittown  NY         458    37   F      34 35-39            5:30:39.29     13:39/M
    526    Henry Rodriguez                   Jericho  NY           712    48   M      65 45-49            5:30:53.49     13:38/M
    527    Melissa Messina                   Bayport  NY           567    40   F      27 40-44            5:31:14.78     13:40/M
    528    John Capurso                      Bayport  NY           103    44   M      58 40-44            5:31:21.27     13:39/M
    529    Eric Schaefer                     West Babylon  NY      750    20   M      18 20-24            5:31:32.24     13:41/M
    530    Ed Van Dood                       Bohemia  NY           840    50   M      47 50-54            5:31:44.22     13:41/M
    531    Melissa Fricke                    Patchogue  NY         274    30   F      13 30-34            5:31:52.32     13:28/M
    532    Rose Fava                         Patchogue  NY         232    25   F      31 25-29            5:31:54.35     13:41/M
    533    Bert Voland                       Patchogue  NY         849    51   M      48 50-54            5:32:02.91     13:42/M
    534    Bridget Lupia                     North Bergen  NJ      506    49   F      27 45-49            5:32:09.75     13:42/M
    535    Kevin Gleason                     Farmingdville  NY     948    31   M      33 30-34            5:32:27.38     13:42/M
    536    Dennis Skahill                    Lake Ronkonkoma  NY   768    59   M      36 55-59            5:32:34.31     13:42/M
    537    Steven Thompson                   West Babylon  NY      815    49   M      66 45-49            5:33:19.57     13:44/M
    538    Vincent OShaughnessy              West Babylon  NY      630    54   M      49 50-54            5:33:19.84     13:44/M
    539    Thomas Tatarian                   Shoreham  NY          801    51   M      50 50-54            5:33:19.96     13:44/M
    540    Meghan O'Brien                    Huntington Station    619    32   F      14 30-34            5:33:23.10     13:45/M
    541    Everett Reed                      Clinton  MD           689    54   M      51 50-54            5:33:39.83     13:45/M
    542    Jose Ferreyra                     Bellmore  NY          242    44   M      59 40-44            5:34:48.11     13:48/M
    543    Rob Riccardo                      Oakdale  NY           701    58   M      37 55-59            5:34:59.19     13:49/M
    544    Melissa Maltese                   Massapequa  NY        517    31   F      15 30-34            5:35:15.83     13:47/M
    545    Mariela Camejo                    Rockaway Beach  NY    102    36   F      35 35-39            5:35:16.10     13:49/M
    546    David Siegel                      Miller Place  NY      766    46   M      67 45-49            5:35:20.89     13:51/M
    547    Vlad Radulescu                    Long Island City  N   679    28   M      25 25-29            5:35:44.41     13:51/M
    548    Ed Peters                         Norwalk  CT           656    64   M      20 60-64            5:36:45.26     13:53/M
    549    Arnie James                       Somerville  MA        396    71   M       2 70-74            5:36:56.85     13:54/M
    550    Joseph Mammina                    Wading River  NY      518    45   M      68 45-49            5:37:10.43     13:54/M
    551    Thomas Niemczyk                   Holbrook  NY          609    29   M      26 25-29            5:38:26.11     13:57/M
    552    Natalie Niemczyk                  Holbrook  NY          608    28   F      32 25-29            5:38:26.31     13:57/M
    553    Paul Fetscher                     Long Beach  NY        244    69   M       5 65-69            5:38:47.36     13:58/M
    554    Michael Wizior                    Bay Shore  NY         886    57   M      38 55-59            5:38:53.11     13:59/M
    555    Jaime Guachichullca               Selden  NY            336    66   M       6 65-69            5:39:03.36     14:00/M
    556    Nicholas Converso                 Great River  NY       157    22   M      19 20-24            5:39:06.96     14:00/M
    557    Richard Stewart                   Northport  NY         787    26   M      27 25-29            5:39:18.86     13:59/M
    558    Chris Suschinsky                  North Bellmore  NY    793    31   M      34 30-34            5:39:18.86     14:01/M
    559    Kevin Mattimore                   Blue Point  NY        535    39   M      40 35-39            5:39:34.69     14:00/M
    560    Robert Dashow                     Rye Brook  NY         175    49   M      69 45-49            5:39:54.76     14:01/M
    561    Heidi Higgins                     Patchogue  NY         368    32   F      16 30-34            5:39:56.58     14:02/M
    562    Sharon Hoskins                    Freeport  NY          377    44   F      28 40-44            5:40:26.24     13:40/M
    563    Jennean Rogers                    Lynbrook  NY          714    44   F      29 40-44            5:40:28.87     13:40/M
    564    Sarah Peterec                     Winfield  PA          655    36   F      36 35-39            5:40:52.22     14:04/M
    565    Jennifer Coon                     Swansea  MA           159    41   F      30 40-44            5:41:10.61     14:04/M
    566    Patti Adelman                     East Meadow  NY         6    45   F      28 45-49            5:41:22.40     14:04/M
    567    Donald Fahey                      Cutchogue  NY         221    64   M      21 60-64            5:42:09.27     14:08/M
    568    Christine Cook                    Rockville Centre  N   158    45   F      29 45-49            5:42:17.61     14:07/M
    569    John Buckley                      Sound Beach  NY        84    48   M      70 45-49            5:42:30.57     13:59/M
    570    Zackary Browning                  East Islip  NY         81    26   M      28 25-29            5:43:14.59     14:09/M
    571    Stacey Busching                   Mastic Beach  NY       93    38   F      37 35-39            5:44:34.62     14:12/M
    572    James West                        Yonkers  NY           869    49   M      71 45-49            5:44:44.70     14:10/M
    573    Patrick Firth                     Ridgewood  NY         250    35   M      41 35-39            5:44:46.12     14:13/M
    574    Gary Bonetti                      Massapequa  NY         65    51   M      52 50-54            5:45:15.62     14:15/M
    575    Joseph Naples                     Center Moriches  NY   915    33   M      35 30-34            5:46:59.37     14:19/M
    576    Alberto Leal                      Brentwood  NY         471    40   M      60 40-44            5:46:59.37     14:08/M
    577    Jane Kinsella                     Hauppauge  NY         436    59   F       5 55-59            5:47:24.17     14:20/M
    578    Vince Fantauzzi                   East Islip  NY        223    43   M      61 40-44            5:47:24.37     14:20/M
    579    Syed Badsha                       Riyadh                 27    36   M      42 35-39            5:47:44.28     14:21/M
    580    Adel Telab                        Malverne  NY          804    30   M      36 30-34            5:48:23.63     14:22/M
    581    Mohamed Telab                     Stony Brook  NY       805    32   M      37 30-34            5:48:23.68     14:22/M
    582    Yolanda Woodard                   North Babylon  NY     892    53   F      18 50-54            5:48:23.87     14:22/M
    583    William Richards                  Islip  NY             703    33   M      38 30-34            5:48:48.44     14:23/M
    584    Jennifer Eglevsky                 Center Moriches  NY   213    43   F      31 40-44            5:49:13.58     14:24/M
    585    Kaitlyn Eyester                   Lake Grove  NY        953    26   F      33 25-29            5:49:17.84     14:25/M
    586    Eamonn McDonough                  Patchogue  NY         543    32   M      39 30-34            5:49:34.30     14:24/M
    587    Gianna Wezik                      Hempstead  NY         872    21   F      15 20-24            5:49:51.54     14:27/M
    588    Stephanie Rosborg                 Saint James  NY       719    29   F      34 25-29            5:50:36.12     14:27/M
    589    Nicole Basso                      Huntington  NY        926    41   F      32 40-44            5:52:23.97     14:32/M
    590    Donna Ferrante                    New Rochelle  NY      237    59   F       6 55-59            5:52:28.58     14:31/M
    591    Sarah Kirsch                      Stony Brook  NY       438    26   F      35 25-29            5:53:35.13     14:36/M
    592    Irene Allen                       Medford  NY            12    39   F      38 35-39            5:53:59.31     14:36/M
    593    Lora Ann Batorsky                 Sayville  NY          911    35   F      39 35-39            5:54:01.12     14:37/M
    594    Peter Landin                      Bay Shore  NY         465    63   M      22 60-64            5:54:04.55     14:36/M
    595    Dorothy Durand                    Port Jefferson Stat   208    41   F      33 40-44            5:54:18.14     14:37/M
    596    Veronica Morabito-Weeks           Brightwaters  NY      585    55   F       7 55-59            5:54:56.88     14:38/M
    597    Joshua Parez                      Selden  NY            640    42   M      62 40-44            5:55:05.38     14:40/M
    598    Vanessa Logan                     Shoreham  NY          913    38   F      40 35-39            5:55:41.77     14:41/M
    599    Amy Williamson                    Lake Ronkonkoma  NY   882    43   F      34 40-44            5:55:41.77     14:41/M
    600    Christina Lang                    Levittown  NY         467    35   F      41 35-39            5:55:55.63     14:42/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    601    Rachel Flanagan                   Wantagh  NY           254    36   F      42 35-39            5:55:55.77     14:42/M
    602    Barbara Johnson                   Islip  NY             405    39   F      43 35-39            5:56:07.53     14:41/M
    603    Cynthia Baldwin                   Lk Ronkonkoma  NY      30    56   F       8 55-59            5:56:21.74     14:41/M
    604    Luis Quintero                     Sayville  NY          675    24   M      20 20-24            5:56:24.76     14:36/M
    605    Carolyn Moretti                   Plainview  NY         587    27   F      36 25-29            5:56:38.81     14:42/M
    606    Anthony Powell                    Blue Point  NY        665    31   M      40 30-34            5:56:43.66     14:43/M
    607    Robert Klement                    Shirley  NY           441    51   M      53 50-54            5:57:49.39     14:45/M
    608    Joanne Styles                     Centereach  NY        790    60   F       1 60-64            5:58:17.60     14:47/M
    609    Heather Musso                     Miller Place  NY      600    39   F      44 35-39            5:58:17.82     14:46/M
    610    Christopher Villar                Torrington  CT        846    44   M      63 40-44            5:58:22.49     14:46/M
    611    Andrew Arcuri                     Brightwaters  NY       20    55   M      39 55-59            5:58:35.48     14:48/M
    612    Bill Reitzig                      Miller Place  NY      693    57   M      40 55-59            5:58:37.88     14:48/M
    613    Christine Tinerino                West Babylon  NY      817    37   F      45 35-39            5:59:58.39     14:51/M
    614    William Stanley                   Hicksville  NY        781    46   M      72 45-49            5:59:58.99     14:51/M
    615    Seth Farber                       Brooklyn  NY          224    52   M      54 50-54            5:59:59.39     14:51/M
    616    Susan Warsaw                      Coram  NY             860    48   F      30 45-49            6:00:15.85     14:52/M
    617    Kristine Gozaloff                 West Sayville  NY     315    49   F      31 45-49            6:00:35.14     14:53/M
    618    Mary Bernhard                     Rocky Point  NY        52    47   F      32 45-49            6:01:22.80     14:55/M
    619    Jung Sik Suh                      Muttontown  NY        791    70   M       3 70-74            6:02:29.38     14:57/M
    620    Christine Goh                     Brooklyn  NY          306    34   F      17 30-34            6:02:45.39     14:59/M
    621    Steven Gaffan                     Plainview  NY         280    32   M      41 30-34            6:03:20.28     14:59/M
    622    Young Choi                        East Islip  NY        127    67   M       7 65-69            6:05:50.74     15:06/M
    623    S. Michael Harpaul                Rocky Point  NY       348    34   M      42 30-34            6:10:07.33     15:08/M
    624    Alex Mathew                       Dix Hills  NY         534    53   M      55 50-54            6:10:33.53     15:16/M
    625    Jim Ryan                          Manorville  NY        731    49   M      73 45-49            6:11:58.39     15:10/M
    626    Stephen DiPietro                  Staten Island  NY     192    56   M      41 55-59            6:16:45.75     15:33/M
    627    Kenneth Tenebro                   Babylon  NY           912    40   M      64 40-44            6:16:55.12     15:32/M
    628    Lisa Mistretta                    blue point  NY        577    48   F      33 45-49            6:17:05.20     15:33/M
    629    Alex Gilbert                      Babylon  NY           298    33   M      43 30-34            6:18:59.97     15:37/M
    630    Danielle Warsaw                   Mastic  NY            859    40   F      35 40-44            6:20:19.19     15:41/M
    631    Nelson Montalvo                   Medford  NY           581    41   M      65 40-44            6:25:37.51     15:54/M