LIMA 5k 2013

Overall Finish List

June 01, 2013


Results By Just Finish, Inc.
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Harry Norton                      NY  NY               2227    27   M       1 Top Fin             15:59.3      5:09/M
       2    Colin Culhane                     Sayville  NY         2194    22   M       2 Top Fin             16:15.6      5:15/M
       3    Rick Trojanowski                  Calverton  NY        1922    38   M       3 Top Fin             16:22.5      5:17/M
       4    Franklin Diaz                     Copaigue  NY         2360    29   M       1 25-29               16:25.4      5:18/M
       5    Gerry O'Hara                      East Rockaway  NY    2346    49   M       1 45-49               16:29.6      5:19/M
       6    Gerard Connelly                   Nesconset  NY        2339    15   M       1 15-19               17:13.8      5:33/M
       7    Brendan Barrett                   Sayville  NY           83    29   M       2 25-29               17:22.0      5:36/M
       8    Brandon Wyman                     SHIRLEY  NY          2056    18   M       2 15-19               17:45.4      5:44/M
       9    Paul Murphy                       Sayville  NY         1307    48   M       2 45-49               18:04.2      5:50/M
      10    Nick Morfesi                      West Babylon  NY     1278    16   M       3 15-19               18:07.9      5:51/M
      11    Michael Blanda                    Deer Park  NY        2238    24   M       1 20-24               18:14.0      5:53/M
      12    Shaun Mara                        E. Northport  NY     2293    46   M       3 45-49               18:22.9      5:55/M
      13    Katie Mcgrath                     Oakdale  NY          1199    28   F       1 Top Fin             18:24.0      5:56/M
      14    Brandon Turbush                   Manorville  NY       1929    14   M       1  0-14               18:32.5      5:59/M
      15    Erik Kleeman                      Mount Sinai  NY       964    23   M       2 20-24               18:33.9      5:59/M
      16    matt connors                      brightwaters  NY      338    38   M       1 35-39               18:36.1      6:00/M
      17    George Worth                      Islip  NY            2052    50   M       1 50-54               18:36.5      6:00/M
      18    James Moltzen                     Ronkonkoma  NY       2191    16   M       4 15-19               18:56.5      6:06/M
      19    Matthew Longo                     Mastic Beach  NY     1078    23   M       3 20-24               18:58.4      6:07/M
      20    Brian Clark                       Smithtown  NY        2219    27   M       3 25-29               19:00.1      6:08/M
      21    Kevin Beach                       West Sayville  NY     109    32   M       1 30-34               19:09.6      6:11/M
      22    Jennifer King                     Bayport  NY           954    32   F       2 Top Fin             19:12.6      6:12/M
      23    Brice Beach                       Sayville  NY          108    27   M       4 25-29               19:14.9      6:12/M
      24    Jeffrey Byrne                     Blue Point  NY        215    20   M       4 20-24               19:16.4      6:13/M
      25    Christopher Lico                  Hauppauge  NY        1058    26   M       5 25-29               19:17.6      6:13/M
      26    Spencer Gallop                    Brooklyn  NY          638    27   M       6 25-29               19:20.5      6:14/M
      27    Krystal Foster                    Islandia  NY         2082    20   F       3 Top Fin             19:24.4      6:15/M
      28    Vincent Cavalli Cavallino         Holtsville  NY        269    15   M       5 15-19               19:24.7      6:15/M
      29    Tim Henderson                     Sayville  NY          792    44   M       1 40-44               19:31.3      6:18/M
      30    Peter Kaplan                      Bayport  NY           910    23   M       5 20-24               19:34.5      6:19/M
      31    Tyler Laffey                      Bohemia  NY          1010    14   M       2  0-14               19:35.2      6:19/M
      32    Steven Easterbrook                Bethpage  NY         2347    17   M       6 15-19               19:38.6      6:20/M
      33    Marcus Sanders                    Pt Jefferson  NY     1691    43   M       2 40-44               19:39.5      6:20/M
      34    Christopher Richards              Oakdale  NY          1591    19   M       7 15-19               19:40.3      6:21/M
      35    greg hansen                       stony brook  NY       760    37   M       2 35-39               19:44.1      6:22/M
      36    Steven Cuomo                      Shirley  NY           372    30   M       2 30-34               19:49.0      6:24/M
      37    Diego Ferreyra                    New York  NY          566    53   M       2 50-54               19:51.5      6:24/M
      38    garrett bracht                    holbrook  NY          167    14   M       3  0-14               19:53.9      6:25/M
      39    Andrew McLaughlin                 Ronkonkoma  NY       1210    32   M       3 30-34               19:54.1      6:25/M
      40    James Sanderlin                   Blue Point  NY       1689    43   M       3 40-44               19:54.4      6:25/M
      41    Jeffrey Votteler                  Manorville  NY       1972    41   M       4 40-44               19:55.2      6:25/M
      42    Steven Weiss                      Plainview  NY        2016    36   M       3 35-39               19:57.7      6:26/M
      43    Brian Lyssmer                     Ronkonkoma  NY       2365    16   M       8 15-19               19:59.1      6:27/M
      44    Allison Waka                      Lake Ronkonkoma  NY  1978    23   F       1 20-24               19:59.5      6:27/M
      45    Justin Cooper                     Cold Spring Harbor   2338    15   M       9 15-19               20:02.1      6:28/M
      46    Ryan Groskopf                     shoreham  NY          724    15   M      10 15-19               20:06.1      6:29/M
      47    Rick Haviland                     Laurel  NY            772    38   M       4 35-39               20:10.7      6:30/M
      48    Cathleen Kelly                    Bayport  NY           932    43   F       1 40-44               20:17.9      6:33/M
      49    Jason Cohen                       Manorville  NY        318    46   M       4 45-49               20:20.7      6:34/M
      50    JOHN Taylor                       wading river  NY     1875    43   M       5 40-44               20:23.1      6:35/M
      51    Brandon Bozeat                    Hauppauge  NY        2280    18   M      11 15-19               20:23.2      6:35/M
      52    Matt Goodman                      holbrook  NY          693    40   M       6 40-44               20:27.0      6:36/M
      53    Daniel Dobbins                    Holtsville  NY        474    15   M      12 15-19               20:27.2      6:36/M
      54    Alan Baisch                       Selden  NY             67    51   M       3 50-54               20:28.9      6:36/M
      55    Ryan Kutch                        Holtsville  NY       1005    14   M       4  0-14               20:30.0      6:37/M
      56    Chris Dreher                      Lindenhurst  NY      2393    16   M      13 15-19               20:32.2      6:37/M
      57    Matt Botros                       Farmingville  NY      158    14   M       5  0-14               20:32.5      6:37/M
      58    Louis Sparaco                     patchogue  NY        1816    54   M       4 50-54               20:33.9      6:38/M
      59    Todd Metro                        Holtsville  NY       1235    45   M       5 45-49               20:34.8      6:38/M
      60    Charles Lamitie                   Ridge  NY            1015    43   M       7 40-44               20:41.1      6:40/M
      61    Armando Torres                    Ridge  NY            1911    35   M       5 35-39               20:45.6      6:42/M
      62    Christopher Rachek                Stony Brook  NY      1542    17   M      14 15-19               20:46.0      6:42/M
      63    Stephen Dingfelder                St James  NY         2385    26   M       7 25-29               20:46.2      6:42/M
      64    Mattew Conroy                     GardenCIty  NY       2091    44   M       8 40-44               20:48.3      6:43/M
      65    Lindsay LaFleur                   Holbrook  NY         1011    26   F       1 25-29               20:49.1      6:43/M
      66    James Sanderson                   Nesconset  NY        1693    47   M       6 45-49               20:49.4      6:43/M
      67    Michael Singh                     Valley Stream  NY    1788    46   M       7 45-49               20:49.6      6:43/M
      68    james desz                        Holbrook  NY          438    43   M       9 40-44               20:51.9      6:44/M
      69    TARA MANNINO                      MASSAPEQUA  NY       1136    24   F       2 20-24               20:52.2      6:44/M
      70    Don Peterson                      Blue Point  NY       2061    57   M       1 55-59               20:52.8      6:44/M
      71    Matthew Hansen                    East Patchogue  NY   2381    28   M       8 25-29               20:57.4      6:45/M
      72    Kerry Cullhane                    Sayville  NY         2183    18   F       1 15-19               20:58.8      6:46/M
      73    Kevin McGrady                     Medford  NY          1195    44   M      10 40-44               20:59.6      6:46/M
      74    Jacqueline McGarvey               East Hampton  NY     1192    32   F       1 30-34               21:02.1      6:47/M
      75    Kate Most                         Bayport  NY          1294    42   F       2 40-44               21:03.8      6:47/M
      76    Rick Secor                        Ronkonkoma  NY       1740    52   M       5 50-54               21:07.1      6:49/M
      77    Robbie Rex Jr                     Islip terrace  NY    1585    31   M       4 30-34               21:08.7      6:49/M
      78    Karl O'Leary                      Belle Terre  NY      1372    33   M       5 30-34               21:09.6      6:49/M
      79    indarjit roopchand                queens  NY           1627    46   M       8 45-49               21:10.4      6:50/M
      80    John Graziano                     Riverhead  NY        2172    44   M      11 40-44               21:10.6      6:50/M
      81    Tim Mineria                       West Sayville  NY    2168    34   M       6 30-34               21:18.7      6:52/M
      82    Dan Cohen                         East Meadow  NY       316    17   M      15 15-19               21:20.2      6:53/M
      83    david coletti                     eastport  NY          321    53   M       6 50-54               21:20.9      6:53/M
      84    Scott McWilliams                  Mount Sinai  NY      1223    45   M       9 45-49               21:21.3      6:53/M
      85    Eric Bruno                        Shirley  NY          2271    43   M      12 40-44               21:22.2      6:54/M
      86    Steven Amoroso                    Greenlawn  NY          33    46   M      10 45-49               21:24.1      6:54/M
      87    Jerry Crennan                     Patchogue  NY         359    55   M       2 55-59               21:26.3      6:55/M
      88    Roy Johnson                       Patchogue  NY         889    31   M       7 30-34               21:26.6      6:55/M
      89    Kaitlin Hicks                     Islip  NY             815    19   F       2 15-19               21:27.2      6:55/M
      90    Matteo Bracco                     Blue Point  NY       2327    14   M       6  0-14               21:30.2      6:56/M
      91    Matthew Baudier                   Northport  NY         105    32   M       8 30-34               21:31.2      6:56/M
      92    Dean Neumann                      Northport  NY        1334    55   M       3 55-59               21:31.8      6:56/M
      93    Alistair Walker                   Centereach  NY       1983    14   M       7  0-14               21:32.8      6:57/M
      94    Salvatore Piazza                  Selden  NY           1472    15   M      16 15-19               21:33.0      6:57/M
      95    Matthew Herrschaft                Bohemia  NY           806    29   M       9 25-29               21:33.4      6:57/M
      96    Jon O'Rourke                      Amityville  NY       1396    24   M       6 20-24               21:34.8      6:57/M
      97    Jesse Carow                       oakdale  NY          2192    18   M      17 15-19               21:35.7      6:58/M
      98    Yvonne Leippert                   Coram  NY            1040    45   F       1 45-49               21:39.3      6:59/M
      99    Angelica Knuppel                  Selden  NY            970    20   F       3 20-24               21:40.2      6:59/M
     100    John Powers                       Westhampton  NY      1501    22   M       7 20-24               21:45.9      7:01/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     101    Melanie Sterling                  Ronkonkoma  NY       1836    18   F       3 15-19               21:46.5      7:01/M
     102    IAN PEDERSEN                      CENTEREACH  NY       1443    16   M      18 15-19               21:46.6      7:01/M
     103    Ray Costanzo                      Sound Beach  NY      2193    57   M       4 55-59               21:49.1      7:02/M
     104    Jason Ihle                        East Northport  NY    851    35   M       6 35-39               21:50.1      7:03/M
     105    Louis LaFleur                     Holbrook  NY         1012    57   M       5 55-59               21:50.4      7:03/M
     106    Andrew Polakos                    Holbrook  NY         1483    15   M      19 15-19               21:51.8      7:03/M
     107    Bob Gaeta                         Deer Park,  NY        630    50   M       7 50-54               21:52.0      7:03/M
     108    Bill Mullaney                     Bayport  NY          1303    48   M      11 45-49               21:52.6      7:03/M
     109    Ralph Savarese Jr                 Islip Terrace  NY    1707    18   M      20 15-19               21:54.5      7:04/M
     110    Brandon Berman                    Baiting Hollow  NY    129    40   M      13 40-44               21:56.1      7:05/M
     111    Chris Mozer                       Huntington Station   1299    49   M      12 45-49               21:56.7      7:05/M
     112    Craig Cohen                       Seaford  NY           315    31   M       9 30-34               21:56.9      7:05/M
     113    michele vitale                    patchogue  NY        1966    47   F       2 45-49               21:57.5      7:05/M
     114    Paul Martin                       ronkonkoma  NY       1153    39   M       7 35-39               22:00.7      7:06/M
     115    Ian Poshca                        Farmingville  NY     1498    21   M       8 20-24               22:01.0      7:06/M
     116    louden webster                    smithtown  NY        2004    20   M       9 20-24               22:01.9      7:06/M
     117    Jillian Manfredi                  Farmingville  NY     1132    15   F       4 15-19               22:02.1      7:06/M
     118    Tom Aiello                        Copiague  NY           17    39   M       8 35-39               22:04.7      7:07/M
     119    Kelly Mullady                     Rocky Point  NY      1302    31   F       2 30-34               22:04.9      7:07/M
     120    Amanda Jacob                      Sayville  NY          872    24   F       4 20-24               22:06.7      7:08/M
     121    RYAN FEE                          SAYVILLE  NY          557    33   M      10 30-34               22:06.7      7:08/M
     122    Natalie Pekoff                    Bellmore  NY         2274    12   F       1  0-14               22:08.3      7:08/M
     123    Patrick Kutch                     Holtsville  NY       1004    13   M       8  0-14               22:08.3      7:08/M
     124    Craig Caperna                     Coram  NY             238    47   M      13 45-49               22:08.6      7:08/M
     125    Chue Fue Moua                     East Meadow  NY      1297    27   M      10 25-29               22:08.9      7:08/M
     126    Brian Reiss                       Sayville  NY         1580    38   M       9 35-39               22:10.9      7:09/M
     127    Kim Reiss                         Sayville  NY         1581    38   F       1 35-39               22:11.5      7:09/M
     128    Craig Orski                       Hoboken  NJ          1398    32   M      11 30-34               22:11.7      7:09/M
     129    andrew hentze                     east northport  NY    795    48   M      14 45-49               22:13.9      7:10/M
     130    Brianne Yannotta                  Lake Ronkonkoma  NY  2059    22   F       5 20-24               22:16.8      7:11/M
     131    Cortney Evola                     Holtsville  NY        543    16   F       5 15-19               22:18.3      7:12/M
     132    Robert Pickus                     Plainview  NY        1474    43   M      14 40-44               22:19.3      7:12/M
     133    Chris Cooper                      Amityville  NY        344    34   M      12 30-34               22:20.3      7:12/M
     134    Eileen Donlon                     Sayville  NY          484    37   F       2 35-39               22:20.7      7:12/M
     135    Steven Bendetto                   Patchogue  NY         120    35   M      10 35-39               22:22.7      7:13/M
     136    Justin Beufve                     Lindenhurst  NY       131    26   M      11 25-29               22:23.3      7:13/M
     137    Louis Guardino                    Ronkonkoma  NY        733    25   M      12 25-29               22:23.5      7:13/M
     138    Susan Tomassone                   Bayport  NY          1905    38   F       3 35-39               22:23.7      7:13/M
     139    jeff rellis                       wading river  NY     1582    44   M      15 40-44               22:26.1      7:14/M
     140    Joseph Choinski                   East Northport  NY    284    18   M      21 15-19               22:26.5      7:14/M
     141    Lenny Gagliano                    Centereach  NY        632    51   M       8 50-54               22:26.7      7:14/M
     142    Marty Schimmele                   Massapequa  NY       1719    52   M       9 50-54               22:27.3      7:15/M
     143    Michael Mancuso                   Lake Ronkonkoma  NY  1130    42   M      16 40-44               22:29.7      7:15/M
     144    Thomas Weismantel                 Brentwood  NY        2013    46   M      15 45-49               22:30.4      7:15/M
     145    Jessica Glass                     Commack  NY          2361    23   F       6 20-24               22:30.7      7:15/M
     146    Glenn Hope                        Deer Park  NY         836    12   M       9  0-14               22:32.0      7:16/M
     147    Joshua Faeger                     Patchogue  NY        2329    26   M      13 25-29               22:32.1      7:16/M
     148    William Shannon                   Bohemia  NY          1752    17   M      22 15-19               22:33.0      7:16/M
     149    Brian Holtje                      Smithtown  NY         834    44   M      17 40-44               22:37.4      7:18/M
     150    Howard Crawford                   Manorville  NY        356    47   M      16 45-49               22:38.6      7:18/M
     151    Maritza Van Cott                  Shirley  NY          1942    37   F       4 35-39               22:39.5      7:18/M
     152    Donna Zephrine                    Bayshore  NY         2073    40   F       3 40-44               22:42.7      7:19/M
     153    Eddyson Rios                      Brentwood  NY        1599    34   M      13 30-34               22:43.3      7:20/M
     154    Brian Walsh                       W.Sayville  NY       1987    16   M      23 15-19               22:44.2      7:20/M
     155    Monica Enright                    Massapequa  NY        537    50   F       1 50-54               22:44.4      7:20/M
     156    Jonathan Simeone                  Lake Grove  NY       1776    16   M      24 15-19               22:45.4      7:20/M
     157    Brianna Lecaros                   Islip  NY            1034    17   F       6 15-19               22:46.7      7:21/M
     158    Michael Russell                   Nesconset  NY        2221    47   M      17 45-49               22:47.5      7:21/M
     159    Ronald Grinnell                   Centereach  NY        719    60   M       1 60-64               22:51.8      7:22/M
     160    Joseph Belmonte                   Ronkonkoma  NY        119    25   M      14 25-29               22:52.2      7:23/M
     161    Andy DiNatale                     North Babylon  NY     461    27   M      15 25-29               22:52.2      7:23/M
     162    Bob Yoskowitz                     Sayville  NY         2256    50   M      10 50-54               22:54.5      7:23/M
     163    Alice Cummings                    New York  NY          368    30   F       3 30-34               22:55.2      7:24/M
     164    Andy Bracco                       Blue Point  NY       2325    14   M      10  0-14               22:55.3      7:24/M
     165    NICOLE FREEMAN                    HOLTSVILLE  NY        612    24   F       7 20-24               22:55.8      7:24/M
     166    robert barnes                     bay shore  NY          79    43   M      18 40-44               22:56.1      7:24/M
     167    Joseph Materazo                   Ronkonkoma  NY       1161    49   M      18 45-49               22:57.0      7:24/M
     168    Jennifer Distefano                Ronkonkoma  NY        468    32   F       4 30-34               22:57.7      7:24/M
     169    Sean Clark                        Manorville  NY       2224    17   M      25 15-19               22:58.0      7:25/M
     170    Eric Oakley                       Centereach  NY       2396    38   M      11 35-39               22:58.3      7:25/M
     171    Joe Penny                         lindenhurst  NY      2164     0   M      11  0-14               22:58.7      7:25/M
     172    Michael Smith                     Kingston Jamaica  N  1799    46   M      19 45-49               23:01.8      7:25/M
     173    jonathan golden                   glen head  NY         680    59   M       6 55-59               23:02.6      7:26/M
     174    Matthew Dideriksen                Oakdale  NY           451    30   M      14 30-34               23:03.4      7:26/M
     175    Brendan Ryan                      Ronkonkoma  NY       1673    13   M      12  0-14               23:05.9      7:27/M
     176    John Bachek                       Bayport  NY          2326    15   M      26 15-19               23:07.1      7:27/M
     177    Gabriella Mott                    Ronkonkoma  NY       1295    12   F       2  0-14               23:07.5      7:27/M
     178    Steven Balsamo                    Islip  NY              73    35   M      12 35-39               23:07.6      7:27/M
     179    Mike McMillin                     Massapequa Park  NY  1217    42   M      19 40-44               23:07.8      7:27/M
     180    Kevin Sanders                     Wading River  NY     1690    99   M       1 98-99               23:07.9      7:27/M
     181    Joseph Brida                      Miller Place  NY      178    61   M       2 60-64               23:08.1      7:28/M
     182    peggy grote                       lindenhurst  NY       726    45   F       3 45-49               23:08.2      7:28/M
     183    Tracey Minor                      New York  NY         1254    29   F       2 25-29               23:08.4      7:28/M
     184    Gina Luciano                      Lake Ronkonkoma  NY  1095    22   F       8 20-24               23:09.3      7:28/M
     185    Jennifer Love                     Riverhead  NY        1089    49   F       4 45-49               23:09.7      7:28/M
     186    Jeffrey Reynolds                  Hauppauge  NY        1586    46   M      20 45-49               23:11.3      7:29/M
     187    Gary Freitag                      Ronkonkoma  NY        613    49   M      21 45-49               23:11.7      7:29/M
     188    Brian Gunderson                   Medford  NY           743    53   M      11 50-54               23:14.0      7:30/M
     189    Frank Martinez                    Commack  NY          2134    56   M       7 55-59               23:16.4      7:30/M
     190    Michael McKillop                  Sayville  NY         1208    11   M      13  0-14               23:18.1      7:31/M
     191    Henry Shannon                     Bohemia  NY          1751    15   M      27 15-19               23:19.2      7:31/M
     192    Stephanie Zeis                    West Babylon  NY     2069    29   F       3 25-29               23:21.2      7:32/M
     193    dennis shay                       islip  NY            1759    43   M      20 40-44               23:21.2      7:32/M
     194    Andrew Rachek                     Stony Brook  NY      1541    11   M      14  0-14               23:21.5      7:32/M
     195    Jeremey Krebs                     Massapequa  NY       2294    19   M      28 15-19               23:21.7      7:32/M
     196    Rich Sallustro                    Bayport  NY          1687    44   M      21 40-44               23:25.4      7:33/M
     197    Lee Neugebauer                    Sayville  NY         1333    32   M      15 30-34               23:25.8      7:33/M
     198    Tony Ng                           Bayside  NY          1338    25   M      16 25-29               23:27.9      7:34/M
     199    Gary Plotkin                      Plainview  NY        1481    39   M      13 35-39               23:28.6      7:34/M
     200    Jennifer Phillips                 Lake Ronknokoma  NY  2236    35   F       5 35-39               23:28.8      7:34/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     201    geralynn o'reilly-krebs           massapequa  NY       1394    45   F       5 45-49               23:29.1      7:35/M
     202    Eliana Themistocleous             Melville  NY         2090    45   F       6 45-49               23:29.2      7:35/M
     203    Frank Bove                        WestIslip  NY         161    53   M      12 50-54               23:31.0      7:35/M
     204    Samuel Post                       Shoreham  NY         1499    54   M      13 50-54               23:32.9      7:35/M
     205    Austin Serra                      Medford  NY          1746    16   M      29 15-19               23:33.1      7:36/M
     206    George Saueracker                 Old Bethpage  NY     1705    40   M      22 40-44               23:34.8      7:36/M
     207    Robert Michielini                 Levittown  NY        1242    21   M      10 20-24               23:35.1      7:36/M
     208    Victoria Alegre                   Mt sinai  NY           21    30   F       5 30-34               23:35.8      7:36/M
     209    Phil Berger                       Sayville  NY          126    28   M      17 25-29               23:36.5      7:37/M
     210    Jonathan Belmonte                 Coram  NY             118    29   M      18 25-29               23:36.5      7:37/M
     211    Edward Langabek                   Farmingville  NY     2213    45   M      22 45-49               23:37.6      7:37/M
     212    Janet Rock                        W. Sayville  NY      2397    41   F       4 40-44               23:39.4      7:38/M
     213    jeremy lally                      bohemia  NY          1014    37   M      14 35-39               23:39.8      7:38/M
     214    Bryan Zaczynski                   Farmingville  NY     2063    27   M      19 25-29               23:43.8      7:39/M
     215    Frank Capone                      Wading River  NY      241    65   M       1 65-69               23:44.1      7:39/M
     216    ross titza                        lake ronokonkoma  N  1903    35   M      15 35-39               23:44.1      7:39/M
     217    Melissa Baker                     East Northport  NY     68    29   F       4 25-29               23:44.6      7:39/M
     218    Alan Stein                        Rockvillle Centre    1831    65   M       2 65-69               23:44.7      7:39/M
     219    Jennifer Adelberg                 Saint James  NY        11    40   F       5 40-44               23:45.5      7:40/M
     220    Lee Bergmann                      Holbrook  NY          127    19   M      30 15-19               23:45.6      7:40/M
     221    Craig Capobianco                  Islip Terrace  NY     239    38   M      16 35-39               23:46.1      7:40/M
     222    Janet Longo                       Coram  NY            1077    57   F       1 55-59               23:47.0      7:40/M
     223    Michael Cavallaro                 Port Washington  NY   268    15   M      31 15-19               23:48.2      7:41/M
     224    Damian Acevedo                    Valley Stream  NY    2354    24   M      11 20-24               23:48.9      7:41/M
     225    Jamie Fleming                     Holtsville  NY        583    15   F       7 15-19               23:49.0      7:41/M
     226    Alison Briggs                     Commack  NY           180    15   F       8 15-19               23:50.0      7:41/M
     227    Arthur Hickey                     Bohemia  NY           813    52   M      14 50-54               23:50.1      7:41/M
     228    Kathleen Giuliani                 Lindenhurst  NY       673    46   F       7 45-49               23:52.4      7:42/M
     229    Nicholas Ceccoli                  Farmingville  NY      273    14   M      15  0-14               23:54.4      7:43/M
     230    Louis Lowe                        Sayville  NY         1090    49   M      23 45-49               23:55.3      7:43/M
     231    chris Lester                      oakdale  NY          1047    43   M      23 40-44               23:57.2      7:44/M
     232    Dee Vogt                          Huntington  NY       1967    53   F       2 50-54               23:59.9      7:44/M
     233    Mike Whitman                      Hicksville  NY       2035    36   M      17 35-39               24:00.5      7:45/M
     234    Allison Barth                     Northport  NY          90    35   F       6 35-39               24:01.2      7:45/M
     235    Edward Guelfi                     Medford  NY           735    48   M      24 45-49               24:03.3      7:45/M
     236    Fred Altrui                       patchogue  NY          30    48   M      25 45-49               24:03.7      7:45/M
     237    Chris Lacey                       Nesconset  NY        2276    46   M      26 45-49               24:05.8      7:46/M
     238    David Claps                       Oakdale  NY           304    41   M      24 40-44               24:05.9      7:46/M
     239    Manuel Dias                       Selden  NY            447    26   M      20 25-29               24:06.0      7:46/M
     240    Franklin Puello                   Shirley  NY          2133    57   M       8 55-59               24:08.3      7:47/M
     241    Guy Edwards                       Bohemia  NY           522    50   M      15 50-54               24:09.3      7:47/M
     242    Griffin Mills                     Sayville  NY         1250    14   M      16  0-14               24:09.3      7:47/M
     243    Alexandria Cristello              ossining  NY         2181    17   F       9 15-19               24:12.0      7:48/M
     244    Cheryl Rowett                     Holbrook  NY         1653    34   F       6 30-34               24:12.3      7:48/M
     245    briana taylor                     wading river  NY     1874    41   F       6 40-44               24:12.7      7:48/M
     246    Enn Collins                       East Patchogue  NY   2382    30   F       7 30-34               24:13.0      7:49/M
     247    Alex Narvaez                      Coram  NY            1322    37   M      18 35-39               24:15.4      7:49/M
     248    Timothy Kernstiens                Manorville  NY       2330    19   M      32 15-19               24:15.8      7:49/M
     249    Dale Froese                       Fort Solonga  NY      620    54   M      16 50-54               24:15.9      7:49/M
     250    Laurel Parrish                    Deer Park  NY        1435    27   F       5 25-29               24:16.2      7:50/M
     251    Leor Needleman                    East Setauket  NY    1327    21   M      12 20-24               24:19.0      7:51/M
     252    Colleen Thompson                  St.james  NY         2298    36   F       7 35-39               24:19.1      7:51/M
     253    Emily Wichard                     E. Moriches  NY      2143    14   F       3  0-14               24:19.7      7:51/M
     254    Kaitlin Veigl                     Holbrook  NY         1955    15   F      10 15-19               24:20.7      7:51/M
     255    Gerri Guinnessy                   Sayville  NY          741    53   F       3 50-54               24:21.7      7:51/M
     256    daniel singer                     Hauppauge  NY        1787    28   M      21 25-29               24:22.1      7:52/M
     257    Andrea Racanelli                  Sayville  NY         1538    42   F       7 40-44               24:22.4      7:52/M
     258    Richard Cowan                     Massapequa Park  NY   354    59   M       9 55-59               24:22.7      7:52/M
     259    Sophia Saladino                   Farmingville  NY     1683    14   F       4  0-14               24:22.8      7:52/M
     260    Melissa Scott                     Islip  NY            1737    40   F       8 40-44               24:23.6      7:52/M
     261    Edward Rambarran                  Mt Sinai  NY         1555    29   M      22 25-29               24:27.4      7:53/M
     262    Martin Chiffriller                Massapequa  NY       2395    44   M      25 40-44               24:28.0      7:54/M
     263    cory calamuso                     levittown  NY         221    28   F       6 25-29               24:28.9      7:54/M
     264    Tyler Adams                       Ridge  NY            2088    14   M      17  0-14               24:29.3      7:54/M
     265    Nico Abbatiello                   ronkonkoma  NY          3    15   M      33 15-19               24:29.7      7:54/M
     266    Gregg Carlin                      Cold Spring Harbor   2286    49   M      27 45-49               24:30.6      7:54/M
     267    Barry Kleeman                     Mount Sinai  NY       963    56   M      10 55-59               24:31.0      7:55/M
     268    Jodi Brodsky                      Atlantic Beach  NY   2370    58   F       2 55-59               24:31.4      7:55/M
     269    John Guinnessy                    Sayville  NY          742    56   M      11 55-59               24:31.5      7:55/M
     270    Larry Robinson                    Commack  NY          2341    54   M      17 50-54               24:32.2      7:55/M
     271    Michael Stamberg                  Bellmore  NY         2209    40   M      26 40-44               24:32.3      7:55/M
     272    souvik Chatterjee                 Holtsville  NY        281    20   M      13 20-24               24:33.0      7:55/M
     273    Timothy Rachek                    Stony Brook  NY      1543    52   M      18 50-54               24:33.3      7:55/M
     274    Christopher Kyrkostas             Miller Place  NY     1006    49   M      28 45-49               24:33.9      7:55/M
     275    Michael DeCanio                   East Islip  NY        204    15   M      34 15-19               24:34.7      7:55/M
     276    Emma Henderson                    Sayville  NY         2154    18   F      11 15-19               24:36.6      7:56/M
     277    Philip Rubis                      Wading River  NY     1657    35   M      19 35-39               24:36.9      7:56/M
     278    Lauren Edwards                    Northport  NY         524    33   F       8 30-34               24:36.9      7:56/M
     279    Guy Napolitano                    Manorville  NY       1319    34   M      16 30-34               24:37.5      7:56/M
     280    Gills Rivadeneyra                 Ridge  NY            2199    59   M      12 55-59               24:38.0      7:57/M
     281    Alanna Laino                      Farmingville  NY     2313    16   F      12 15-19               24:38.4      7:57/M
     282    Vincent Passannante               Lake Grove  NY       1437    14   M      18  0-14               24:38.6      7:57/M
     283    Jennifer Campbell                 Farmingville  NY     2312    16   F      13 15-19               24:39.2      7:57/M
     284    Matthew Miller                    Smithtown  NY        1248    19   M      35 15-19               24:39.3      7:57/M
     285    Annmarie Hickey                   Nesconset  NY         812    48   F       8 45-49               24:39.6      7:57/M
     286    Kelly Uruburu                     Coram  NY            1937    39   F       8 35-39               24:40.6      7:57/M
     287    Gregory Newman                    Sayville  NY         1336    54   M      19 50-54               24:41.0      7:58/M
     288    Melanie O'Leary                   Belle Terre  NY      1373    27   F       7 25-29               24:41.2      7:58/M
     289    Dawn Konopka                      Ridge  NY             979    33   F       9 30-34               24:41.9      7:58/M
     290    Albert Strauss                    Holbrook  NY         1844    44   M      27 40-44               24:42.5      7:58/M
     291    Anthony Malley                    Centereach  NY       1126    43   M      28 40-44               24:44.9      7:59/M
     292    Lauren Orski                      Hoboken  NJ          1399    30   F      10 30-34               24:45.7      7:59/M
     293    Brendan McNamara                  Lake Grove  NY       2296    23   M      14 20-24               24:47.7      8:00/M
     294    Robert Ryan                       Ronkonkoma  NY       2297    23   M      15 20-24               24:47.9      8:00/M
     295    James Petroski                    Farmingville  NY     1463    18   M      36 15-19               24:47.9      8:00/M
     296    Cezary Doda                       Kew Gardens  NY      2323    99   M       2 98-99               24:48.8      8:00/M
     297    James Logan                       Shoreham  NY         1073    42   M      29 40-44               24:51.7      8:01/M
     298    Thomas Burke                      North Bellmore  NY    205    31   M      17 30-34               24:52.4      8:01/M
     299    April Rosequist                   Port Jefferson Stat  1638    39   F       9 35-39               24:54.4      8:02/M
     300    Herman Jean-Baptiste              Deer Park  NY        2260    27   M      23 25-29               24:58.0      8:03/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     301    Ruben Ordonez                     Ronkonkoma  NY       1391    52   M      20 50-54               24:58.5      8:03/M
     302    Louis Cianci                      Lindenhurst  NY       290    35   M      20 35-39               24:58.7      8:03/M
     303    Edward Buonocore                  Yaphank  NY           202    60   M       3 60-64               24:59.5      8:04/M
     304    Steven Nasta                      Lake grove  NY       1323    45   M      29 45-49               25:00.6      8:04/M
     305    Amanda Aghabekian                 Levittown  NY          13    29   F       8 25-29               25:01.3      8:04/M
     306    Thomas Sherlock                   Wading River  NY     1769    53   M      21 50-54               25:01.4      8:04/M
     307    Joseph LaComb                     East Setauket  NY    1009    26   M      24 25-29               25:02.5      8:05/M
     308    Ellen Thompson                    east meadow  NY      1894    29   F       9 25-29               25:02.7      8:05/M
     309    Michael Fernandez                 Centerach  NY        2299    32   M      18 30-34               25:03.5      8:05/M
     310    Carlos Berenguel                  Bethpage  NY          124    38   M      21 35-39               25:03.6      8:05/M
     311    NICHOLAS OLSEN                    HOLBROOK  NY         1380    14   M      19  0-14               25:04.9      8:05/M
     312    Michael Minerva                   Sayville  NY         1253    41   M      30 40-44               25:05.2      8:05/M
     313    Thomas Cutihela                   NY  NY               2342    14   M      20  0-14               25:05.7      8:05/M
     314    Linda Bohman                      Sayville  NY         2358    49   F       9 45-49               25:05.9      8:05/M
     315    priscilla Castellano              middle island  NY     263    50   F       4 50-54               25:07.7      8:06/M
     316    Brianne Ricernto                  W. Sayville  NY      2186    30   F      11 30-34               25:09.3      8:07/M
     317    Sarah Hanson                      Holtsville  NY       2160    20   F       9 20-24               25:10.8      8:07/M
     318    edward bracht                     holbrook  NY          166    43   M      31 40-44               25:11.2      8:07/M
     319    Michael Hubert                    Riverhead  NY         842    31   M      19 30-34               25:11.6      8:07/M
     320    Colleen Rosalid                   Stonybrook  NY       2384    38   F      10 35-39               25:11.6      8:07/M
     321    Anne Picken                       E Patchogue  NY      1473    38   F      11 35-39               25:12.9      8:08/M
     322    james groskopf                    shoreham  NY          723    49   M      30 45-49               25:13.1      8:08/M
     323    Chris Meyer                       St.james  NY         2377    37   M      22 35-39               25:13.6      8:08/M
     324    FRANK RENDON                      EAST SETAUKET  NY    1583    45   M      31 45-49               25:13.8      8:08/M
     325    Gustavo Orosco                    Bay Shore  NY        1395    48   M      32 45-49               25:14.9      8:08/M
     326    Marcus Mitchell                   Holbrook  NY         1259    39   M      23 35-39               25:15.7      8:09/M
     327    Bill Britz                        Sayville  NY          181    65   M       3 65-69               25:16.9      8:09/M
     328    Sophia Kadir                      Islip  NY             900    18   F      14 15-19               25:18.2      8:10/M
     329    Betty Elder                       Medford  NY           533    55   F       3 55-59               25:18.8      8:10/M
     330    kelly gibbons                     holtsville  NY        659    34   F      12 30-34               25:19.0      8:10/M
     331    Brendan P Murphy                  Patchogue  NY        2229    36   M      24 35-39               25:20.3      8:10/M
     332    Jessica Hill                      East Northport  NY    820    29   F      10 25-29               25:20.5      8:10/M
     333    Gilda Schultz                     Blue Point  NY       1728    44   F       9 40-44               25:21.7      8:11/M
     334    Michael Oliveri                   Bay Shore  NY        2104    58   M      13 55-59               25:26.9      8:12/M
     335    Eileen McAlpine                   Miller Place  NY     1171    49   F      10 45-49               25:28.0      8:13/M
     336    Peter Navatto                     Oceanside  NY        1325    38   M      25 35-39               25:28.8      8:13/M
     337    Tom Roden                         Holbrook  NY         1615    53   M      22 50-54               25:28.9      8:13/M
     338    Craig Clare                       Bayport  NY          2098    44   M      32 40-44               25:29.5      8:13/M
     339    Helen Paone                       Farmingdale  NY      1431    35   F      12 35-39               25:30.2      8:14/M
     340    Mary Kroebel                      Oakdale  NY           996    49   F      11 45-49               25:31.2      8:14/M
     341    Conner Ferrell                    Oakdale  NY          2167    12   M      21  0-14               25:31.6      8:14/M
     342    Kate Conlon                       Bohemia  NY           332    38   F      13 35-39               25:32.1      8:14/M
     343    brittany giuliano                 kings park  NY        674    27   F      11 25-29               25:32.3      8:14/M
     344    Philip Murphy                     Bayport  NY          1308    72   M       1 70-74               25:34.0      8:15/M
     345    Dwayne Weissman                   Dix Hills  NY        2017    60   M       4 60-64               25:35.2      8:15/M
     346    Timothy Swann                     Nesconset  NY        1865    24   M      16 20-24               25:36.0      8:15/M
     347    John Gibbons                      East Patchogue  NY    658    34   M      20 30-34               25:36.8      8:15/M
     348    Charles Neacy                     Lindenhurst  NY      1326    53   M      23 50-54               25:36.9      8:15/M
     349    allen kaminsky                    oakdale  NY           906    60   M       5 60-64               25:38.7      8:16/M
     350    Nina Schlissel                    Jericho  NY          1720    26   F      12 25-29               25:39.1      8:16/M
     351    Patricia farrell                  Long Beach  NY        554    42   F      10 40-44               25:39.8      8:16/M
     352    Bryan Ranker                      Amityville  NY       1562    29   M      25 25-29               25:40.2      8:17/M
     353    Vic Rossi                         Hauppauge  NY        2254    66   M       4 65-69               25:40.7      8:17/M
     354    Christopher Whitehorn             Hauppauge  NY        2032    19   M      37 15-19               25:41.6      8:17/M
     355    Steven Eisner                     Sayville  NY          532    46   M      33 45-49               25:42.8      8:17/M
     356    Jason Rudish                      Medford  NY          1658    35   M      26 35-39               25:43.5      8:18/M
     357    Christopher Innace                Hauppauge  NY         855    36   M      27 35-39               25:43.9      8:18/M
     358    Jessica Friedman                  Rocky Point  NY       618    13   F       5  0-14               25:44.3      8:18/M
     359    Joseph Querbach                   Holbrook  NY         1528    23   M      17 20-24               25:44.6      8:18/M
     360    Ray Reardon                       Sound Beach  NY      2376    17   M      38 15-19               25:46.0      8:19/M
     361    William Anderson                  Medford  NY            36    21   M      18 20-24               25:46.6      8:19/M
     362    Lisa Rossell-Warner               Smithtown  NY        1640    31   F      13 30-34               25:48.3      8:19/M
     363    Mallory Feldman                   Plainview  NY         561    27   F      13 25-29               25:49.5      8:20/M
     364    Gary Robertson                    Bayport  NY          2100    44   M      33 40-44               25:51.9      8:20/M
     365    Steven Foley Jr.                  West Babylon  NY      586    23   M      19 20-24               25:52.1      8:21/M
     366    jim castellano                    middle island  NY     262    46   M      34 45-49               25:52.8      8:21/M
     367    Jeffrey Cohen                     Patchogue  NY         319    31   M      21 30-34               25:52.9      8:21/M
     368    Taylor Ann Coddington             miller place  NY      313    21   F      10 20-24               25:53.5      8:21/M
     369    Thomas McKillop                   Sayville  NY         1209    42   M      34 40-44               25:54.0      8:21/M
     370    Diego Obando                      North Babylon  NY    1355    31   M      22 30-34               25:54.8      8:21/M
     371    Meredith Szypot                   Huntington  NY       1868    34   F      14 30-34               25:55.0      8:22/M
     372    Kristy Herrmann                   Hauppauge  NY         805    24   F      11 20-24               25:55.4      8:22/M
     373    Michelle Johnson                  Patchogue  NY         888    34   F      15 30-34               25:55.8      8:22/M
     374    Drew Alexander                    Holbrook  NY           23    26   M      26 25-29               25:56.3      8:22/M
     375    Jason Minarovich                  Bethpage  NY         1251    33   M      23 30-34               25:56.6      8:22/M
     376    Amy Brady                         Huntington Station    171    47   F      12 45-49               25:57.5      8:22/M
     377    Mark King                         Centereach  NY        956    52   M      24 50-54               25:58.7      8:23/M
     378    June Norberto                     Holbrook  NY         1345    48   F      13 45-49               25:58.8      8:23/M
     379    James Descalso Jr                 Farmingville  NY      434    23   M      20 20-24               25:59.4      8:23/M
     380    Dillon Carney                     Holbrook  NY          253    19   M      39 15-19               26:00.4      8:23/M
     381    Ryan Magill                       Center Moriches  NY  1118    12   M      22  0-14               26:01.0      8:24/M
     382    William Higgens                   Bellport  NY          816    45   M      35 45-49               26:01.6      8:24/M
     383    Rebecca Burns                     Sayville  NY          210    24   F      12 20-24               26:02.5      8:24/M
     384    Matthew Burns                     Sayville  NY          209    56   M      14 55-59               26:02.8      8:24/M
     385    Vanessa Logan                     Shoreham  NY         1074    36   F      14 35-39               26:04.1      8:25/M
     386    Michael Floman                    Bayside  NY           584    69   M       5 65-69               26:04.4      8:25/M
     387    Jesus Estaba                      Brooklyn  NY          541    58   M      15 55-59               26:04.7      8:25/M
     388    William Brennan                   Mount Sinai  NY       176    46   M      36 45-49               26:05.7      8:25/M
     389    Pete Maniscalco                   Blue Point  NY       1135    42   M      35 40-44               26:05.9      8:25/M
     390    Nick Smith                        Sayville  NY         1801    35   M      28 35-39               26:06.3      8:25/M
     391    Thomas Kelly                      Commack  NY           939    49   M      37 45-49               26:06.5      8:25/M
     392    Angela Wakefield-Kubello          St James  NY         1980    39   F      15 35-39               26:07.4      8:25/M
     393    Christina Law                     Sayville  NY         1031    37   F      16 35-39               26:08.1      8:26/M
     394    Darren Belcher                    West Babylon  NY      115    48   M      38 45-49               26:08.6      8:26/M
     395    jason cifuentes                   islandia  NY          295    38   M      29 35-39               26:09.0      8:26/M
     396    christopher pluta                 smithtown  NY        1482    43   M      36 40-44               26:09.2      8:26/M
     397    Eric Stezmashuk                   Holbrook  NY         2300    43   M      37 40-44               26:09.4      8:26/M
     398    Michael Lavin                     Selden  NY           1028    26   M      27 25-29               26:10.6      8:26/M
     399    Alexsandra Neugebauer             Sayville  NY         1332    31   F      16 30-34               26:11.0      8:27/M
     400    alan herrick                      oakdale  NY           804    41   M      38 40-44               26:13.2      8:27/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     401    Kalle Weik                        Sayville  NY         2009    13   F       6  0-14               26:13.5      8:27/M
     402    Madeline Bastiancic               Patchogue  NY         100    14   F       7  0-14               26:13.7      8:27/M
     403    Kelly Rudish                      Medford  NY          1659    35   F      17 35-39               26:15.0      8:28/M
     404    Mitchell Slade                    Oyster Bay Cove  NY  1792    35   M      30 35-39               26:15.3      8:28/M
     405    Daniel Sarrubbo                   Holbrook  NY         1701    44   M      39 40-44               26:16.3      8:28/M
     406    Eileen Liguori                    Ronkonkoma  NY       1060    33   F      17 30-34               26:17.0      8:29/M
     407    Jen Christofor                    Sayville  NY          287    38   F      18 35-39               26:17.6      8:29/M
     408    Joseph Previti                    Hempstead  NY        1507    27   M      28 25-29               26:18.2      8:29/M
     409    James Goldfuss                    Westbury  NY          687    17   M      40 15-19               26:18.5      8:29/M
     410    Brian Randolph                    Farmingville  NY     1560    46   M      39 45-49               26:18.8      8:29/M
     411    Jamie DellaVecchia                Sarasota  FL          417    33   F      18 30-34               26:19.2      8:29/M
     412    Gary Kogel                        Centereach  NY        975    45   M      40 45-49               26:19.3      8:29/M
     413    John Collins                      Levittown  NY         326    29   M      29 25-29               26:19.9      8:29/M
     414    James Hope                        Deer Park  NY         837    10   M      23  0-14               26:20.3      8:30/M
     415    Ashlee Rommeney                   Ronkonkoma  NY       1624    16   F      15 15-19               26:20.7      8:30/M
     416    Eric J Rickenbacker               Coram  NY            2378    43   M      40 40-44               26:20.8      8:30/M
     417    Bobby Lyons                       Lake Ronkonkoma  NY  1103    59   M      16 55-59               26:21.2      8:30/M
     418    Jennifer Mabanta                  Islip  NY            1107    29   F      14 25-29               26:23.2      8:31/M
     419    Linda Parsons                     Shoreham  NY         1436    50   F       5 50-54               26:23.2      8:31/M
     420    Greg Izzo                         Rocky Point  NY       868    28   M      30 25-29               26:23.3      8:31/M
     421    Chris Lamb                        Sayville  NY         2291    41   M      41 40-44               26:23.5      8:31/M
     422    Matthew Distefano                 Ronkonkoma  NY        470    35   M      31 35-39               26:23.5      8:31/M
     423    Nancy Russo                       Nesconset  NY        1670    57   F       4 55-59               26:24.1      8:31/M
     424    Mackenzie Gagliano                Centereach  NY        633    11   F       8  0-14               26:24.2      8:31/M
     425    Thomas Ryder                      Oakdale  NY          1679    45   M      41 45-49               26:25.3      8:31/M
     426    Kathleen Kiernan                  Holbrook  NY          949    27   F      15 25-29               26:26.0      8:32/M
     427    John Van Houten                   Medford  NY          1945    25   M      31 25-29               26:26.5      8:32/M
     428    Kristin McNamara                  Smithtown  NY        1220    38   F      19 35-39               26:27.9      8:32/M
     429    William Rosati                    Lake Grove  NY       2102    18   M      41 15-19               26:29.5      8:33/M
     430    Joseph Colontonio                 East Northport  NY    329    38   M      32 35-39               26:30.4      8:33/M
     431    lewis thornton                    medford  NY          1896    70   M       2 70-74               26:30.8      8:33/M
     432    Andrew Warsaw                     Coram  NY            1996    45   M      42 45-49               26:30.8      8:33/M
     433    Mike Wisniewski                   Dix Hills  NY        2047    34   M      24 30-34               26:31.1      8:33/M
     434    Donna Coreenstein                 Melville  NY         2177    41   F      11 40-44               26:32.3      8:34/M
     435    James Shelley                     Mineola  NY          1762    31   M      25 30-34               26:32.4      8:34/M
     436    Lauren Ferguson                   E. Setauket  NY      2399    31   F      19 30-34               26:32.5      8:34/M
     437    John Angerome                     Smithtown  NY          41    26   M      32 25-29               26:34.1      8:34/M
     438    Ed Barrett                        Sayville  NY           84    58   M      17 55-59               26:34.1      8:34/M
     439    Diana Heidenreich                 Hauppauge  NY         788    40   F      12 40-44               26:34.5      8:34/M
     440    Tyler Dubuke                      farmingdale  NY       500    15   M      42 15-19               26:35.9      8:35/M
     441    Neil Toohey                       Islip Terrace  NY    1906    57   M      18 55-59               26:36.2      8:35/M
     442    Katie Fernandez                   Farmingdale  NY      2245    42   F      13 40-44               26:36.5      8:35/M
     443    Robbie Bergmann                   Holbrook  NY          128    19   M      43 15-19               26:36.6      8:35/M
     444    Charles H. Tekverk                Kings Park  NY       1876    17   M      44 15-19               26:36.6      8:35/M
     445    Frank Carfora                     Huntington Station    250    49   M      43 45-49               26:36.8      8:35/M
     446    Joseph Gallagher                  Nesconset  NY        2261    53   M      25 50-54               26:37.4      8:35/M
     447    Richard Blackmore                 Patchogue  NY         137    46   M      44 45-49               26:37.9      8:35/M
     448    jake itzkowitz                    holbrook  NY          862    18   M      45 15-19               26:38.5      8:35/M
     449    christine morra                   Farmingdale  NY      1282    44   F      14 40-44               26:38.5      8:35/M
     450    Bill Lofmark                      Lake Ronkonkoma  NY  1072    55   M      19 55-59               26:38.5      8:35/M
     451    Karen Martin                      Patchogue  NY        1152    42   F      15 40-44               26:39.5      8:36/M
     452    evan itzkowitz                    holbrook  NY          861    14   M      24  0-14               26:39.5      8:36/M
     453    MATTHEW WERNER                    MEDFORD  NY          2026    47   M      45 45-49               26:39.5      8:36/M
     454    Michael Lofaro, Jr.               West Sayville  NY    1071    13   M      25  0-14               26:41.3      8:36/M
     455    Kelly Kiernan                     Holbrook  NY          950    27   F      16 25-29               26:41.5      8:36/M
     456    Ralph Weyant                      Ronkonkoma  NY       2029    53   M      26 50-54               26:41.8      8:36/M
     457    John Clark                        Shoreham  NY         2079    19   M      46 15-19               26:43.6      8:37/M
     458    Emily Cooper                      Dix Hills  NY         345    22   F      13 20-24               26:44.8      8:37/M
     459    Bernhard Sengstock                East Islip  NY       2282    46   M      46 45-49               26:45.8      8:38/M
     460    dakota shay                       islip  NY            1758    13   M      26  0-14               26:46.3      8:38/M
     461    Sarah Gialiani                    Brightwaters  NY      655    15   F      16 15-19               26:47.4      8:38/M
     462    Perry Bellino                     Selden  NY            117    38   M      33 35-39               26:47.6      8:38/M
     463    Kristine Katt                     Deer Park  NY         917    30   F      20 30-34               26:48.4      8:39/M
     464    Michael Broderick                 Hicksville  NY        184    48   M      47 45-49               26:49.5      8:39/M
     465    KimLi Iadanza                     Holtsville  NY        849    40   F      16 40-44               26:50.1      8:39/M
     466    Elizabeth VanHouten               Medford  NY          2392    29   F      17 25-29               26:50.3      8:39/M
     467    Kevin Krautt                      Lake Ronkonkoma  NY  2184    45   M      48 45-49               26:51.0      8:40/M
     468    Sarah Laterza                     Sayville  NY         1024    14   F       9  0-14               26:51.1      8:40/M
     469    Emily Leath                       Ronkonkoma  NY       1032    15   F      17 15-19               26:51.2      8:40/M
     470    Lauren McNeill                    Sayville  NY         1221    14   F      10  0-14               26:51.3      8:40/M
     471    Mark Ruszczynski                  New York  NY         1672    55   M      20 55-59               26:52.0      8:40/M
     472    carly napoli                      farmingville  NY     1317    13   F      11  0-14               26:52.4      8:40/M
     473    Giovanna Ruggiero                 Sayville  NY         2287    20   F      14 20-24               26:52.7      8:40/M
     474    Patrick Fawcett                   Brightwaters  NY     2145    47   M      49 45-49               26:52.9      8:40/M
     475    James Miller                      Ridge  NY            1247    28   M      33 25-29               26:53.5      8:40/M
     476    Ranier Lehmann                    Bohemia  NY          1038    38   M      34 35-39               26:54.1      8:41/M
     477    Isabel Wilimczyk                  Copaige  NY          2038    36   F      20 35-39               26:54.3      8:41/M
     478    Kathleen Wozniak                  Kings Park  NY       2053    37   F      21 35-39               26:55.6      8:41/M
     479    Sandra Swan                       Blue Point  NY       2105    31   F      21 30-34               26:56.0      8:41/M
     480    Peter Polakos                     Holbrook  NY         1484    36   M      35 35-39               26:56.6      8:41/M
     481    Michael Ribuffo                   E. Northport  NY     2295    59   M      21 55-59               26:56.6      8:41/M
     482    Josephine Vargas                  Farmingville  NY     1950    22   F      15 20-24               26:57.3      8:42/M
     483    Maureen Matos                     Deer Park  NY        1162    51   F       6 50-54               26:57.4      8:42/M
     484    Gloria Withus                     Brentwood  NY        2049    63   F       1 60-64               26:58.7      8:42/M
     485    Lori Decapua                      Ronkonkoma  NY        396    38   F      22 35-39               26:59.7      8:42/M
     486    Keri Colontonio                   East Northport  NY    330    38   F      23 35-39               27:00.3      8:43/M
     487    Frank Mirando Sr                  Holbrook  NY         1255    54   M      27 50-54               27:00.5      8:43/M
     488    Jessica Ott                       Flanders  NY         1413    26   F      18 25-29               27:00.5      8:43/M
     489    John Palagye                      Lindenhurst  NY      1423    45   M      50 45-49               27:00.7      8:43/M
     490    kristen kelly                     ronkonkoma  NY        936    24   F      16 20-24               27:00.7      8:43/M
     491    Joe Looney                        Dix Hills  NY        1080    55   M      22 55-59               27:01.4      8:43/M
     492    Alexander Frunzi                  Bohemia  NY           624    42   M      42 40-44               27:01.6      8:43/M
     493    Kevin Jacob                       Sayville  NY          874    20   M      21 20-24               27:02.7      8:43/M
     494    Thomas Baudier                    Northport  NY        2212    28   M      34 25-29               27:03.7      8:44/M
     495    Kelly McElroy                     Sayville  NY         2182    17   F      18 15-19               27:04.3      8:44/M
     496    Amy Williamson                    Lake Ronkonkoma  NY  2042    41   F      17 40-44               27:04.7      8:44/M
     497    john oneil                        east islip  NY       1385    47   M      51 45-49               27:04.7      8:44/M
     498    Peter Valcarcel                   Bay Shore  NY        1939    21   M      22 20-24               27:05.0      8:44/M
     499    Kerry Conlon                      Cranston  RI          333    46   F      14 45-49               27:05.6      8:44/M
     500    J. Michael DeMeo                  Huntington  NY        430    41   M      43 40-44               27:05.8      8:44/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     501    Kim Pace                          Ronkonkoma  NY       1415    40   F      18 40-44               27:06.4      8:45/M
     502    Flavien Freedman                  Ronkonkoma  NY        611    36   M      36 35-39               27:08.2      8:45/M
     503    Mary Cigliano                     West Islip  NY        296    49   F      15 45-49               27:09.4      8:45/M
     504    Colleen Henderson                 Sayville  NY          790    17   F      19 15-19               27:09.8      8:45/M
     505    Steven Weitzman                   Centerport  NY       2020    42   M      44 40-44               27:11.1      8:46/M
     506    Irene Robinson                    West Islip  NY       1612    67   F       1 65-69               27:11.6      8:46/M
     507    Edward Platt                      W. Hempstead  NY     2198    62   M       6 60-64               27:11.9      8:46/M
     508    Irene Froese                      Fort Solonga  NY      621    51   F       7 50-54               27:12.6      8:46/M
     509    Renee Richter                     East Patchogue  NY   1593    40   F      19 40-44               27:12.7      8:46/M
     510    Kerianne Meehan                   Lake Ronkonkoma  NY  1226    17   F      20 15-19               27:13.2      8:47/M
     511    Meghan Walsh                      farmingville  NY     1990    20   F      17 20-24               27:14.0      8:47/M
     512    Gretchen Brinluna                 Rocky Point  NY      2386    28   F      19 25-29               27:14.1      8:47/M
     513    Megan Power                       Holtsville  NY       1500    19   F      21 15-19               27:14.4      8:47/M
     514    Kate Andrews                      Merrick  NY            38    13   F      12  0-14               27:14.5      8:47/M
     515    Ashley Ayers                      Holbrook  NY           63    19   F      22 15-19               27:14.6      8:47/M
     516    Keith DeLucia                     Medford  NY           421    50   M      28 50-54               27:15.8      8:47/M
     517    Mike Pace                         Sayville  NY         1416    45   M      52 45-49               27:16.1      8:48/M
     518    Nirav Shah                        Carteret  NJ         1749    36   M      37 35-39               27:16.4      8:48/M
     519    Michael Hanley                    Smithtown  NY         754    41   M      45 40-44               27:18.0      8:48/M
     520    Dawn Ryan                         Hauppauge  NY        1676    47   F      16 45-49               27:18.6      8:48/M
     521    Brad Hartman                      Sayville  NY          767    26   M      35 25-29               27:18.7      8:48/M
     522    John Popowitch                    St. James  NY        1491    27   M      36 25-29               27:18.7      8:48/M
     523    ROBERT MARO                       SAYVILLE  NY         1145    52   M      29 50-54               27:20.1      8:49/M
     524    Michael Cabales                   Hauppauge  NY         218    36   M      38 35-39               27:20.5      8:49/M
     525    andrew varvaro                    port washington  NY  1951    14   M      27  0-14               27:20.6      8:49/M
     526    Kerri Goldfuss                    Westbury  NY          688    14   F      13  0-14               27:21.3      8:49/M
     527    John Davies                       Medford  NY           393    53   M      30 50-54               27:22.0      8:50/M
     528    Dave Hepding                      Sayville  NY          796    65   M       6 65-69               27:22.8      8:50/M
     529    john mcpartland                   levittown  NY        1222    40   M      46 40-44               27:23.3      8:50/M
     530    Tim Izzo                          Mount Sinai  NY       871    34   M      26 30-34               27:23.3      8:50/M
     531    Kristen Erario                    Patchogue  NY         539    36   F      24 35-39               27:23.4      8:50/M
     532    Brandan McGarry JR                Lindenhurst  NY      1191    38   M      39 35-39               27:23.5      8:50/M
     533    James Moore                       Setauket  NY         2319    11   M      28  0-14               27:23.9      8:50/M
     534    Grace Pentecoste                  Bohemia  NY          1446    22   F      18 20-24               27:24.2      8:50/M
     535    Dylan Coley-Bishop                Sayville  NY          322    15   M      47 15-19               27:25.1      8:51/M
     536    Bill Lewis                        Patchogue  NY        1054    57   M      23 55-59               27:25.4      8:51/M
     537    Rich Annunziato                   Massapequa Park  NY    42    42   M      47 40-44               27:26.0      8:51/M
     538    razvan gherghe                    central islip  NY     653    27   M      37 25-29               27:26.1      8:51/M
     539    Jared McDuffey                    Astoria  NY          1188    28   M      38 25-29               27:26.3      8:51/M
     540    Doreen Thomasson                  Bohemia  NY          1893    40   F      20 40-44               27:26.4      8:51/M
     541    John Lynch                        Mount Sinai  NY      1102    37   M      40 35-39               27:26.8      8:51/M
     542    Autumn Callahan                   Northport  NY         228    28   F      20 25-29               27:27.2      8:51/M
     543    Paul Bassett                      Copiague  NY           98    40   M      48 40-44               27:28.2      8:52/M
     544    Brendan Stanley                   Hicksville  NY       1828    10   M      29  0-14               27:28.7      8:52/M
     545    Roy Marshall                      Viera  FL            2162    53   M      31 50-54               27:29.0      8:52/M
     546    Joanna Campo                      Rocky point  NY       236    37   F      25 35-39               27:29.8      8:52/M
     547    tom farmer                        middle island  NY     553    61   M       7 60-64               27:30.3      8:52/M
     548    Jeremy Einhart                    East Islip  NY        531    37   M      41 35-39               27:31.2      8:53/M
     549    Courtney Schreiber                Lake Ronkonkoma  NY  1724    23   F      19 20-24               27:32.2      8:53/M
     550    James Descalso Sr                 Farmingville  NY      435    52   M      32 50-54               27:32.4      8:53/M
     551    Jim Skopek                        Sayville  NY         2290    55   M      24 55-59               27:33.6      8:53/M
     552    Patricia Hnetinka                 Miller Place  NY      824    60   F       2 60-64               27:34.2      8:54/M
     553    Susan Critz                       Islip  NY             361    55   F       5 55-59               27:35.1      8:54/M
     554    Joe D'Agostino                    Holbrook  NY         2132    63   M       8 60-64               27:36.0      8:54/M
     555    Eileen Guider                     Holtsville  NY        739    38   F      26 35-39               27:36.0      8:54/M
     556    Peter Wang                        East Setauket  NY    1993    62   M       9 60-64               27:36.1      8:54/M
     557    Lisa Zimmerman                    Holbrook  NY         2075    42   F      21 40-44               27:36.6      8:54/M
     558    Tricia Cammaroto                  Amityville  NY        234    28   F      21 25-29               27:37.2      8:55/M
     559    Tom Moore                         Stony Brook  NY      1271    40   M      49 40-44               27:37.4      8:55/M
     560    John Blosser                      Greenlawn  NY         143    48   M      53 45-49               27:38.9      8:55/M
     561    Cara Berardi                      N. Babylon  NY       2388    30   F      22 30-34               27:39.0      8:55/M
     562    Joanna Troncoso                   CI  NY               2379    29   F      22 25-29               27:39.9      8:55/M
     563    Frank Piazza                      Selden  NY           1471    42   M      50 40-44               27:40.7      8:55/M
     564    Lorraine Rodriguez                Woodside  NY         1618    56   F       6 55-59               27:41.7      8:56/M
     565    Elaine Cappadona                  Northport  NY         242    44   F      22 40-44               27:42.1      8:56/M
     566    Elizabeth Maffia                  Nesconset  NY        2155    49   F      17 45-49               27:42.9      8:56/M
     567    Russell Damato                    Mt sinai  NY          384    23   M      23 20-24               27:43.1      8:56/M
     568    Gregory Bodkin                    Islip  NY             146    61   M      10 60-64               27:43.5      8:56/M
     569    John Tsopanarias                  Commack  NY          1925    34   M      27 30-34               27:43.7      8:56/M
     570    Tracy Strining                    Sayville  NY         1848    38   F      27 35-39               27:43.9      8:56/M
     571    Jose Mendez                       Brentwood  NY        1231    74   M       3 70-74               27:44.8      8:57/M
     572    Jennifer Cooley                   Central Islip  NY     343    30   F      23 30-34               27:45.2      8:57/M
     573    robert gray                       sedona  AZ            707    57   M      25 55-59               27:45.5      8:57/M
     574    Joseph Polley                     West Islip  NY       1485    41   M      51 40-44               27:45.8      8:57/M
     575    lauren wellems                    ronkonkoma  NY       2021    28   F      23 25-29               27:46.1      8:57/M
     576    Andre Mason                       Selden  NY           1157    59   M      26 55-59               27:46.7      8:57/M
     577    joseph portanova                  sayville  NY         1494    38   M      42 35-39               27:47.4      8:58/M
     578    patricia hanlon                   sayville  NY          757    22   F      20 20-24               27:48.3      8:58/M
     579    Corinne Buda                      Long Beach  NY        194    45   F      18 45-49               27:48.3      8:58/M
     580    Keri Lanzarotta                   West Islip  NY       1021    39   F      28 35-39               27:48.5      8:58/M
     581    lucia Dias-Lynch                  Mount Sinai  NY       448    33   F      24 30-34               27:49.6      8:58/M
     582    Jina Arafat                       Ronkonkoma  NY         46    36   F      29 35-39               27:49.8      8:58/M
     583    Liz Hanlon                        sayville  NY          756    54   F       8 50-54               27:50.0      8:59/M
     584    Glen Peterson                     West Islip  NY       1460    52   M      33 50-54               27:50.4      8:59/M
     585    Victoria Evola                    Holtsville  NY        544    16   F      23 15-19               27:52.3      8:59/M
     586    Donald Peterson                   Blue Point  NY       1459    57   M      27 55-59               27:52.4      8:59/M
     587    Adina Barbosa                     Bellmore  NY           76    39   F      30 35-39               27:52.7      8:59/M
     588    frances napoli                    farmingville  NY     1318    16   F      24 15-19               27:52.8      8:59/M
     589    Rob Simmons                       Blue point  NY       1778    36   M      43 35-39               27:52.9      8:59/M
     590    Sara Kinsey                       Great River  NY       959    29   F      24 25-29               27:53.6      9:00/M
     591    Robert Cisco                      Holbrook  NY          301    64   M      11 60-64               27:56.0      9:01/M
     592    Chris Maione                      Northport  NY        2350    52   M      34 50-54               27:56.1      9:01/M
     593    Nick Wyman                        Shirley  NY          2302    14   M      30  0-14               27:56.4      9:01/M
     594    Jaisle Chester                    Amityville  NY        283    37   F      31 35-39               27:57.0      9:01/M
     595    su jit lin-desimone               oakdale  NY          1063    28   F      25 25-29               27:58.4      9:01/M
     596    Nancy Andrews                     Merrick  NY            39    48   F      19 45-49               27:59.5      9:02/M
     597    Nikki Desiderio                   Sayville  NY          437    34   F      25 30-34               27:59.8      9:02/M
     598    Brian Dron                        syosset  NY           496    23   M      24 20-24               28:00.0      9:02/M
     599    Christopher Hoffmann              West Babylon  NY      826    31   M      28 30-34               28:00.2      9:02/M
     600    Justin Leonard                    Mount Sinai  NY      2107    15   M      48 15-19               28:00.4      9:02/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     601    Christopher Frazer                Staten Isladn  NY     609    32   M      29 30-34               28:00.8      9:02/M
     602    Kathe Rufer                       New York  NY         2179    29   F      26 25-29               28:01.0      9:02/M
     603    Justin Moore                      Setauket  NY         2318     8   M      31  0-14               28:01.6      9:02/M
     604    Jason Greenberg                   Dix Hills  NY         710    14   M      32  0-14               28:02.8      9:03/M
     605    Betty Tufariello                  Mount Sinai  NY      1926    52   F       9 50-54               28:03.1      9:03/M
     606    william stuber                    ronkonkoma  NY       1853    57   M      28 55-59               28:03.3      9:03/M
     607    amanda hall                       huntington station    750    30   F      26 30-34               28:03.9      9:03/M
     608    Francois Kanne                    Bayport  NY           908    38   M      44 35-39               28:04.0      9:03/M
     609    Dina Giulietti                    Nesconset  NY        2156    50   F      10 50-54               28:04.9      9:03/M
     610    Alex Alcarraz                     North Babylon  NY      19    29   M      39 25-29               28:05.2      9:04/M
     611    Michele Rach                      Massapequa  NY       1540    38   F      32 35-39               28:05.4      9:04/M
     612    Jim DeEsso                        Nesconset  NY         399    37   M      45 35-39               28:05.8      9:04/M
     613    Nancy LaFleur                     Holbrook  NY         1013    56   F       7 55-59               28:06.1      9:04/M
     614    Meredythe Alliegro                Sayville  NY           25    35   F      33 35-39               28:08.7      9:05/M
     615    Sarah Hamilton                    Yaphank  NY           753    23   F      21 20-24               28:09.4      9:05/M
     616    Charles J. Tekverk                Kings Park  NY       1877    47   M      54 45-49               28:09.9      9:05/M
     617    Brian Doolan                      St James  NY          489    48   M      55 45-49               28:10.1      9:05/M
     618    Liang Jin                         South Setauket  NY    886    25   M      40 25-29               28:11.6      9:05/M
     619    Laura Smith                       Ronkonkoma  NY       1798    42   F      23 40-44               28:11.7      9:05/M
     620    Kelly-Anne Hettinger              Mineola  NY           811    35   F      34 35-39               28:13.8      9:06/M
     621    Ricky Rodriguez                   Richmond Hill  NY    1620    22   M      25 20-24               28:14.0      9:06/M
     622    Erin Caputo                       Setauket  NY          243    32   F      27 30-34               28:14.1      9:06/M
     623    Kristin Winter                    Bay Shore  NY        2044    15   F      25 15-19               28:14.2      9:06/M
     624    Bobby Ganzo                       Bohemia  NY          2355    52   M      35 50-54               28:14.5      9:06/M
     625    steven gafarian                   holbrook  NY          631    37   M      46 35-39               28:15.1      9:07/M
     626    richard mugno                     east islip  NY       1301    39   M      47 35-39               28:15.1      9:07/M
     627    Anne Broderick                    Hicksville  NY        183    47   F      20 45-49               28:16.3      9:07/M
     628    Anthony Cavallaro                 Port Washington  NY   266    49   M      56 45-49               28:16.8      9:07/M
     629    Octavio Lopez                     Brooklyn  NY         1085    72   M       4 70-74               28:18.0      9:08/M
     630    Jessica Morrissey                 Port Jefferson Stat  1287    34   F      28 30-34               28:19.1      9:08/M
     631    Nigel Cosh                        Silver Spring  MD     349    44   M      52 40-44               28:19.3      9:08/M
     632    Linda Glad                        Holtsville  NY        676    46   F      21 45-49               28:19.5      9:08/M
     633    Jessy Davidson                    seaford  NY           392    15   F      26 15-19               28:19.5      9:08/M
     634    james giuliano                    kings park  NY        675    32   M      30 30-34               28:20.6      9:08/M
     635    princess pitterson                coram  NY            1480    48   F      22 45-49               28:21.0      9:09/M
     636    Riley Brennan                     Mount Sinai  NY       175    15   M      49 15-19               28:21.3      9:09/M
     637    Bryan Felice                      Patchogue  NY         562    30   M      31 30-34               28:21.8      9:09/M
     638    Kerry Sands                       West Sayville  NY    1694    38   F      35 35-39               28:22.4      9:09/M
     639    Jeannine Sparacio                 Centereach  NY       1815    29   F      27 25-29               28:22.7      9:09/M
     640    Sandy Cuomo                       Shirley  NY           371    16   F      27 15-19               28:22.8      9:09/M
     641    Gregory Weegar                    Amityville  NY       2005    50   M      36 50-54               28:22.9      9:09/M
     642    Angela Baer                       Bohemia  NY            66    45   F      23 45-49               28:23.0      9:09/M
     643    Eileen Hoy                        East Patchogue  NY    841    42   F      24 40-44               28:23.1      9:09/M
     644    Stuart Millman                    Kings Park  NY       1249    51   M      37 50-54               28:23.5      9:09/M
     645    Elizabeth King                    Sayville  NY          953    34   F      29 30-34               28:23.5      9:09/M
     646    Kevin Ramdeen                     Medford  NY          1557    28   M      41 25-29               28:23.5      9:09/M
     647    Susanne Morris                    Bayport  NY          1286    38   F      36 35-39               28:27.3      9:11/M
     648    Jackie Novack                     Deer Park  NY        1347    46   F      24 45-49               28:27.4      9:11/M
     649    Joseph Guasto                     W. Babylon  NY       2270    43   M      53 40-44               28:28.2      9:11/M
     650    Tom Cunningham                    East meadow  NY       370    53   M      38 50-54               28:28.4      9:11/M
     651    Susie Kalimnios                   Montauk  NY           905    44   F      25 40-44               28:29.3      9:11/M
     652    edward livote                     lindenhurst  NY      1067    28   M      42 25-29               28:30.1      9:12/M
     653    janine della pace                 lindenhurst  NY       416    25   F      28 25-29               28:30.9      9:12/M
     654    Catherine McLoughlin              Lindenhurst  NY      2240    38   F      37 35-39               28:31.2      9:12/M
     655    Kate Van de Berghe                Commack  NY          1944    35   F      38 35-39               28:31.5      9:12/M
     656    Felix Thomassine                  Queens  NY           1891    99   M       3 98-99               28:31.9      9:12/M
     657    Frances Grob                      Levittown  NY         721    34   F      30 30-34               28:32.1      9:12/M
     658    Bonnie McGarrell                  Selden  NY           2189    55   F       8 55-59               28:32.3      9:12/M
     659    Gregg Morga                       Centerport  NY       1279    59   M      29 55-59               28:34.5      9:13/M
     660    Domenico Tassone                  Rinkonkoma  NY       1872    27   M      43 25-29               28:35.4      9:13/M
     661    Michael Kennedy                   Brentwood  NY         942    40   M      54 40-44               28:36.3      9:14/M
     662    Renee Newman                      Sayville  NY         1337    47   F      25 45-49               28:36.4      9:14/M
     663    Jessica Inversa                   Centerport  NY       2095    40   F      26 40-44               28:36.6      9:14/M
     664    Kevin Tunney                      Selden  NY           1928    55   M      30 55-59               28:36.6      9:14/M
     665    Thomas Fraioli                    Islip Terrace  NY     606    27   M      44 25-29               28:37.0      9:14/M
     666    Craig Fredriksen                  Coram  NY             610    35   M      48 35-39               28:37.1      9:14/M
     667    Victor Manzella                   Central Islip  NY    1138    30   M      32 30-34               28:37.9      9:14/M
     668    David Frey                        Northport  NY         616    55   M      31 55-59               28:38.6      9:14/M
     669    Patrick Morganelli                Forest Hills  NY     1281    30   M      33 30-34               28:38.9      9:14/M
     670    Alisa Rosati                      Lake Grove  NY       1632    47   F      26 45-49               28:39.2      9:15/M
     671    Cliff Gibbons                     Great River  NY       657    37   M      49 35-39               28:41.7      9:15/M
     672    Amy Wheeler                       Oak Beach  NY        2030    32   F      31 30-34               28:42.5      9:15/M
     673    Richard Fulgieri                  Bethpage  NY          627    65   M       7 65-69               28:43.1      9:16/M
     674    Malgorzata Griffin                Brookhaven  NY        718    41   F      27 40-44               28:43.3      9:16/M
     675    Richard Brodsky                   Atlantic Beach  NY   2369    60   M      12 60-64               28:45.0      9:16/M
     676    Mark Redding                      Smithtown  NY        1568    52   M      39 50-54               28:46.4      9:17/M
     677    john becherer                     port jefferson  NY    111    39   M      50 35-39               28:46.7      9:17/M
     678    Ronak Dholakia                    Centereach  NY        445    27   M      45 25-29               28:48.5      9:17/M
     679    Melissa Thurston                  Farmingville  NY     1897    33   F      32 30-34               28:49.5      9:18/M
     680    Adam Van de Berghe                Commack  NY          1943    33   M      34 30-34               28:49.7      9:18/M
     681    Jenipher Quintanilla              North Babylon  NY    1536    38   F      39 35-39               28:50.5      9:18/M
     682    Paul Kelly                        Sound beach  NY       937    41   M      55 40-44               28:51.9      9:18/M
     683    Daniel Ryan                       West Sayville  NY    1674    42   M      56 40-44               28:52.0      9:19/M
     684    Laura Ostrosky                    Blue Point  NY       1408    41   F      28 40-44               28:53.1      9:19/M
     685    Tom McGrann                       Kings Park  NY       1197    33   M      35 30-34               28:53.2      9:19/M
     686    Ben Armfield                      Ronkonkoma  NY         51    33   M      36 30-34               28:53.7      9:19/M
     687    Janice Tabone                     Kings Park  NY       1869    32   F      33 30-34               28:53.9      9:19/M
     688    kellyann sullivan                 copiague  NY         1861    20   F      22 20-24               28:54.0      9:19/M
     689    Ramnarine mahoye                  Jamaica  NY          1121    41   M      57 40-44               28:54.5      9:19/M
     690    Robert Bambino                    East Meadow  NY      2185    60   M      13 60-64               28:55.0      9:20/M
     691    Sean Dougherty                    Holtsville  NY        491    22   M      26 20-24               28:55.1      9:20/M
     692    lisa becherer                     port jefferson  NY    112    38   F      40 35-39               28:56.7      9:20/M
     693    Jonathan Moreso                   Holbrook  NY         1277    31   M      37 30-34               28:57.3      9:20/M
     694    Adam Speregen                     E. Northport  NY     1818    49   M      57 45-49               28:57.5      9:20/M
     695    Dennis Kelly                      Smithtown  NY         933    37   M      51 35-39               28:57.8      9:20/M
     696    James Cafiora                     shirly  NY           2204    54   M      40 50-54               28:58.5      9:21/M
     697    Janelle Marturano                 Manorville  NY       1155    42   F      29 40-44               28:59.3      9:21/M
     698    Ed Murphy                         Rocky Point  NY      1306    55   M      32 55-59               28:59.8      9:21/M
     699    Robert Montgomery                 hicksville  NY       1266    54   M      41 50-54               29:00.2      9:21/M
     700    Lori Grover                       Selden  NY            728    57   F       9 55-59               29:01.3      9:22/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     701    Stephen Faber                     Blue Point  NY       2375    20   M      27 20-24               29:01.4      9:22/M
     702    Joseph Schenk                     Ronkonkoma  NY       1717    44   M      58 40-44               29:01.5      9:22/M
     703    Michael Fischetti                 Valley Stream  NY     574    33   M      38 30-34               29:01.9      9:22/M
     704    Bridget Hagest                    Lake Havasu City  A   749    32   F      34 30-34               29:03.0      9:22/M
     705    Noreen Herbert                    Moor Park  CA         797    34   F      35 30-34               29:03.3      9:22/M
     706    michael mcallister                setauket  NY         1170    58   M      33 55-59               29:03.8      9:22/M
     707    Shannon Palagiano                 North Merrick  NY    1422    39   F      41 35-39               29:04.6      9:23/M
     708    paul rizzo                        bohemia  NY          1607    40   M      59 40-44               29:04.7      9:23/M
     709    Lily Moss                         St James  NY         2315    13   F      14  0-14               29:05.4      9:23/M
     710    sunita nanan                      queens  NY           1316    32   F      36 30-34               29:05.5      9:23/M
     711    Michael O'Connell                 South Setauket  NY   1359    41   M      60 40-44               29:06.7      9:23/M
     712    Jennifer Schroeder                Sayville  NY         1726    38   F      42 35-39               29:08.0      9:24/M
     713    Chris Peterson                    Sayville  NY         1458    47   F      27 45-49               29:08.8      9:24/M
     714    Jim DeKoning                      Holtsville  NY        409    48   M      58 45-49               29:08.9      9:24/M
     715    Christine Cicciari                Mastic  NY            292    32   F      37 30-34               29:09.1      9:24/M
     716    Eileen Aloni                      Farmingdale  NY        28    45   F      28 45-49               29:09.1      9:24/M
     717    Fabiana Roscoe                    Port Jefferson  NY   1633    33   F      38 30-34               29:09.8      9:24/M
     718    marissa schultz                   east patchogue  NY   1729    25   F      29 25-29               29:09.9      9:24/M
     719    Vinny Smith                       East Islip  NY       2243    43   M      61 40-44               29:11.2      9:25/M
     720    Jamie Freitag                     Ronkonkoma  NY        614    13   F      15  0-14               29:11.3      9:25/M
     721    Rick Capobianco                   Holtsville  NY        240    52   M      42 50-54               29:12.3      9:25/M
     722    Barbara Barone                    Sayville  NY           82    43   F      30 40-44               29:13.0      9:25/M
     723    Jennifer DeSena                   Stony Brook  NY       436    40   F      31 40-44               29:13.1      9:25/M
     724    Lisa Walker                       Sayville  NY         1984    43   F      32 40-44               29:14.6      9:26/M
     725    Lindsay Baudier                   Northport  NY         104    33   F      39 30-34               29:14.7      9:26/M
     726    Coney Lin                         Mount Sinai  NY      1062    35   F      43 35-39               29:14.8      9:26/M
     727    Susan Warsaw                      Coram  NY            1997    46   F      29 45-49               29:15.7      9:26/M
     728    Scott Pressimone                  Bellport  NY         1506    37   M      52 35-39               29:16.3      9:26/M
     729    Ryan Titmas                       Hauppauge  NY        1901    34   M      39 30-34               29:16.4      9:26/M
     730    Melissa Morreale                  Sound Beach  NY      1284    31   F      40 30-34               29:16.5      9:26/M
     731    Julia O'Connor                    Great River  NY      1363    17   F      28 15-19               29:16.7      9:26/M
     732    WENDY BONILLA                     GARDEN CITY  NY       154    35   F      44 35-39               29:16.8      9:26/M
     733    Tracy Joost                       Patchogue  NY         895    46   F      30 45-49               29:17.8      9:27/M
     734    Nikita Schneider                  East Moriches  NY    2275    26   F      30 25-29               29:18.2      9:27/M
     735    Patrick Clark                     Manorville  NY       2223    48   M      59 45-49               29:18.7      9:27/M
     736    Samantha D'Alonzo                 Port Washington  NY   383    13   F      16  0-14               29:19.7      9:27/M
     737    Cassie Pearson                    Selden  NY           2348    28   F      31 25-29               29:19.9      9:27/M
     738    Gail Gomez                        Bayport  NY           692    63   F       3 60-64               29:20.3      9:28/M
     739    shauna koehler                    South setauket  NY    973    22   F      23 20-24               29:21.3      9:28/M
     740    Amanda Feirstein                  Port Jefferson Stat   560    26   F      32 25-29               29:21.4      9:28/M
     741    Joseph D'Alonzo                   Port Washington  NY   382    45   M      60 45-49               29:23.4      9:29/M
     742    Joanne Styles                     Centereach  NY       1857    58   F      10 55-59               29:23.6      9:29/M
     743    John Lennon                       Selden  NY           1041    39   M      53 35-39               29:23.9      9:29/M
     744    eileen Portelli                   north bellmore,  NY  1495    35   F      45 35-39               29:26.7      9:30/M
     745    Jillian Cohen                     Seaford  NY           320    30   F      41 30-34               29:27.5      9:30/M
     746    Michael Baker                     Holbrook  NY           69    42   M      62 40-44               29:28.6      9:30/M
     747    Avery Rosado                      W. Sayville  NY      2215    11   M      33  0-14               29:29.9      9:31/M
     748    Helen Clavin                      Lake Ronkonkoma  NY   311    71   F       1 70-74               29:30.4      9:31/M
     749    Katie Gozaloff                    West Sayville  NY     699    10   F      17  0-14               29:31.0      9:31/M
     750    Maria DeKoning                    Holtsville  NY        410    14   F      18  0-14               29:31.1      9:31/M
     751    Deborah Lemery                    Patchogue  NY        2178    53   F      11 50-54               29:31.3      9:31/M
     752    Kelin Calabria                    Manorville  NY        220    41   F      33 40-44               29:31.6      9:31/M
     753    Danielle Johntry                  Moriches  NY          891    33   F      42 30-34               29:32.1      9:32/M
     754    Loretta Dionisio                  Long Beach  NY        464    53   F      12 50-54               29:32.1      9:32/M
     755    John Gray                         Smithtown  NY         706    52   M      43 50-54               29:32.2      9:32/M
     756    Donna Shybunko                    Westminster  MD      2317    48   F      31 45-49               29:32.2      9:32/M
     757    valentina verrelli                wading river  NY     1957    34   F      43 30-34               29:32.4      9:32/M
     758    Michael Kurland                   Lake Grove  NY       1002    34   M      40 30-34               29:36.6      9:33/M
     759    Erin Frost                        Smithtown  NY         622    26   F      33 25-29               29:38.1      9:34/M
     760    susan reed                        stony brook  NY      1571    44   F      34 40-44               29:39.7      9:34/M
     761    David Ortlepp                     ronkonkoma  NY       1400    34   M      41 30-34               29:39.9      9:34/M
     762    THOMAS QUIGLEY                    HOLBROOK  NY         1530    51   M      44 50-54               29:42.2      9:35/M
     763    Jessica Sanborn                   Wantagh  NY          1688    21   F      24 20-24               29:42.7      9:35/M
     764    Michael Johnson                   Setauket  NY          887    53   M      45 50-54               29:43.8      9:35/M
     765    anthony inzirillo                 selden  NY            857    68   M       8 65-69               29:44.3      9:35/M
     766    John Meyer                        Hauppauge  NY        2334    60   M      14 60-64               29:45.0      9:36/M
     767    REGINA PARCELL                    EAST MEADOW  NY      1432    50   F      13 50-54               29:46.7      9:36/M
     768    Jim Green                         Holbrook  NY          708    40   M      63 40-44               29:47.0      9:36/M
     769    Denise Philip                     West Sayville  NY    1469    41   F      35 40-44               29:47.2      9:36/M
     770    Alyssa Meyer                      Hauppauge  NY        2335    19   F      29 15-19               29:47.5      9:36/M
     771    Robert Walker                     Sayville  NY         1985    44   M      64 40-44               29:48.3      9:37/M
     772    Marcella Sapanara                 Massapequa  NY       1697    14   F      19  0-14               29:48.4      9:37/M
     773    Darling Stewart                   Huntington Station   1838    39   F      46 35-39               29:49.3      9:37/M
     774    David Sterling                    Ronkonkoma  NY       1835    50   M      46 50-54               29:49.7      9:37/M
     775    MARK SULLIVAN                     EAST MEADOW  NY      1862    53   M      47 50-54               29:50.0      9:37/M
     776    Ryan McGowan                      Northport  NY        1194    41   M      65 40-44               29:51.4      9:38/M
     777    sherry thomassine                 jamaica  NY          1892    44   F      36 40-44               29:55.1      9:39/M
     778    Evi Scapellati                    Sayville  NY         1711    45   F      32 45-49               29:55.4      9:39/M
     779    Patty Buancore                    Melville  NY          189    45   F      33 45-49               29:55.9      9:39/M
     780    Robin Blosser                     Greenlawn  NY         144    46   F      34 45-49               29:56.4      9:39/M
     781    Michael Jezewski                  Centereach  NY        884    64   M      15 60-64               29:56.6      9:39/M
     782    john shelton                      Mount Juliet  TN     1765    49   M      61 45-49               29:56.9      9:39/M
     783    Joanne Palisi                     Eastport  NY         1424    58   F      11 55-59               29:57.2      9:40/M
     784    Craig Vollono                     Dix Hills  NY        1969    36   M      54 35-39               30:00.2      9:41/M
     785    MaryKate Terrono                  East Islip  NY       1886    29   F      34 25-29               30:00.2      9:41/M
     786    Joe Franke                        Patchogue  NY        2216    52   M      48 50-54               30:00.3      9:41/M
     787    Chad Larrow                       Bay Shore  NY        1023    33   M      42 30-34               30:00.3      9:41/M
     788    Craig Moran                       Manorville  NY       1273    46   M      62 45-49               30:01.0      9:41/M
     789    Joan Equale                       East Ilsip  NY        538    50   F      14 50-54               30:01.1      9:41/M
     790    frank correa                      mastic  NY            347    31   M      43 30-34               30:01.8      9:41/M
     791    Marcolena DiLeo                   Levittown  NY         457    21   F      25 20-24               30:01.9      9:41/M
     792    Alex Obert-Thorn                  Melville  NY         1356    18   M      50 15-19               30:02.3      9:41/M
     793    amanda weiss                      east islip  NY       2014    33   F      44 30-34               30:02.5      9:41/M
     794    Ashley Kennedy                    East Islip  NY        941    24   F      26 20-24               30:02.6      9:41/M
     795    Clark Carrol                      Bayport  NY          2099    45   M      63 45-49               30:03.3      9:42/M
     796    kimberly Felice                   Patchogue  NY         563    29   F      35 25-29               30:04.6      9:42/M
     797    Melissa Ruoff                     shoreham  NY         1664    25   F      36 25-29               30:05.5      9:42/M
     798    Andrea Pop                        Deer Park  NY        1490    23   F      27 20-24               30:06.8      9:43/M
     799    Lisa Lamitie                      Ridge  NY            1016    42   F      37 40-44               30:07.0      9:43/M
     800    Joseph Prieter                    Ronkonkoma  NY       1511    13   M      34  0-14               30:07.9      9:43/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     801    Nancy Napolitano                  Manorville  NY       1321    40   F      38 40-44               30:08.7      9:43/M
     802    Jenifer Pignataro                 Nesconset  NY        1478    33   F      45 30-34               30:09.2      9:44/M
     803    Kristine Gozaloff                 West Sayville  NY     700    47   F      35 45-49               30:09.6      9:44/M
     804    Henry Healy                       Seaford  NY           778    51   M      49 50-54               30:09.7      9:44/M
     805    yasmin soto                       nescosnet  NY        1813    35   F      47 35-39               30:10.1      9:44/M
     806    Jim Seery                         Bayport  NY          1741    70   M       5 70-74               30:10.7      9:44/M
     807    Karin O'Shaughnessy               North Babylon  NY    1402    24   M      28 20-24               30:11.0      9:44/M
     808    Natalie Webb                      Centereach  NY       2002    12   F      20  0-14               30:11.1      9:44/M
     809    angela raccomandato               east islip  NY       1539    47   F      36 45-49               30:12.9      9:45/M
     810    John Prentice                     Holbrook  NY         1505    42   M      66 40-44               30:13.0      9:45/M
     811    John Vittore                      Levitown  NY         2092    38   M      55 35-39               30:13.3      9:45/M
     812    Elysa Wengert                     Holbrook  NY         2023    46   F      37 45-49               30:13.3      9:45/M
     813    cathie balbera                    patchogue  NY          70    41   F      39 40-44               30:13.7      9:45/M
     814    Johan Fernandez                   Bayport  NY           565    36   F      48 35-39               30:14.4      9:45/M
     815    Stacey Gersch                     Levittown  NY         651    39   F      49 35-39               30:15.0      9:45/M
     816    Taylor Jones                      Farmingville  NY      894    21   M      29 20-24               30:15.3      9:45/M
     817    Allison Stiles                    South Setauket  NY   1840    34   F      46 30-34               30:17.2      9:46/M
     818    Jonathan Pham                     Ronkonkoma  NY       1467    16   M      51 15-19               30:18.2      9:46/M
     819    Keith Gurnick                     Sayville  NY          747    50   M      50 50-54               30:20.8      9:47/M
     820    Jamilee Jones                     Farmingville  NY      893    23   F      28 20-24               30:21.8      9:47/M
     821    John McGorty                      West Sayville  NY    1193    32   M      44 30-34               30:22.1      9:48/M
     822    Sophie Hannigan                   Holbrook  NY          758    13   F      21  0-14               30:22.3      9:48/M
     823    Robert Tenaglia                   Bohemia  NY          1881    42   M      67 40-44               30:22.8      9:48/M
     824    Matthew Lupia                     plainview  NY        1101    30   M      45 30-34               30:23.0      9:48/M
     825    Nicole Petry                      Islip  NY            2217    17   F      30 15-19               30:23.1      9:48/M
     826    Patricia Brooks                   Bohemia  NY           185    53   F      15 50-54               30:23.2      9:48/M
     827    Joel Cardona                      Shirley  NY           247    30   M      46 30-34               30:24.6      9:48/M
     828    Crystal Gray                      Smithtown  NY         705    24   F      29 20-24               30:25.0      9:49/M
     829    Siobhan Hohf                      Mount Sinai  NY       829    29   F      37 25-29               30:25.3      9:49/M
     830    erin grekin                       Holtsville  NY        714    21   F      30 20-24               30:25.7      9:49/M
     831    Katie Cipollina                   Rocky Point  NY       299    32   F      47 30-34               30:25.8      9:49/M
     832    Sheeso Moua                       East Meadow  NY      1298    31   M      47 30-34               30:26.1      9:49/M
     833    Michelle Busching                 East Islip  NY        211    42   F      40 40-44               30:26.8      9:49/M
     834    Kate Koplinka                     Shirley  NY           981    31   F      48 30-34               30:27.5      9:49/M
     835    Toni Marinucci                    Syosset  NY          1144    22   F      31 20-24               30:27.9      9:49/M
     836    Belle Bastiancic                  Patchogue  NY          99    12   F      22  0-14               30:29.5      9:50/M
     837    Jared Gaudio                      Ronkonkoma  NY        643    12   M      35  0-14               30:29.9      9:50/M
     838    Diane Korkodilos                  Nesconset  NY         982    48   F      38 45-49               30:30.1      9:50/M
     839    Bruce Malings                     Commack  NY          1125    53   M      51 50-54               30:30.3      9:50/M
     840    Keith montgomery                  bellport  NY         1264    44   M      68 40-44               30:30.7      9:50/M
     841    Claudia Turturro                  St James  NY         2314    13   F      23  0-14               30:30.8      9:50/M
     842    Paul Ryan                         Ronkonkoma  NY       1678    48   M      64 45-49               30:31.1      9:51/M
     843    Kerri Watkins                     Nesconset  NY        2345    26   F      38 25-29               30:31.2      9:51/M
     844    Alicia Delano                     Medford  NY           411    39   F      50 35-39               30:31.3      9:51/M
     845    Patricia Schneider                Lindenhurst  NY      1722    41   F      41 40-44               30:32.1      9:51/M
     846    Matthew Meehan                    Lake Ronkonkoma  NY  1227    15   M      52 15-19               30:32.4      9:51/M
     847    Bradford Magill                   Center Moriches  NY  1117    38   M      56 35-39               30:33.1      9:51/M
     848    Dan Turturro                      St James  NY         2316    55   M      34 55-59               30:34.1      9:52/M
     849    Jennifer Reilly                   Mastic Beach  NY     2336    35   F      51 35-39               30:34.1      9:52/M
     850    John Farrell                      St.james  NY         2239    53   F      16 50-54               30:34.2      9:52/M
     851    Michelle Valenti                  Manorville  NY       1940    40   F      42 40-44               30:34.6      9:52/M
     852    Dennis Flaherty                   Sayville  NY          580    62   M      16 60-64               30:34.6      9:52/M
     853    Jennifer Criscitelli              Islip  NY             360    36   F      52 35-39               30:35.4      9:52/M
     854    Nancy Rommeney                    Ronkonkoma  NY       1625    44   F      43 40-44               30:35.6      9:52/M
     855    Rosa Sapanara                     Massapequa  NY       1698    44   F      44 40-44               30:35.8      9:52/M
     856    Brian Philip                      West Sayville  NY    1468    33   M      48 30-34               30:36.1      9:52/M
     857    Eric Fuchsman                     Melville  NY          626    46   M      65 45-49               30:37.4      9:53/M
     858    Jeff Lange                        Central Islip  NY    1019    44   M      69 40-44               30:38.5      9:53/M
     859    Sandi Kanne                       Bayport  NY           909    34   F      49 30-34               30:39.0      9:53/M
     860    Dan Wallace                       Oakdale  NY          1986    44   M      70 40-44               30:39.0      9:53/M
     861    Daniel Kossow                     Lynbrook  NY          986    37   M      57 35-39               30:39.1      9:53/M
     862    Rebecca Turner Wallace            Oakdale  NY          1934    43   F      45 40-44               30:39.3      9:53/M
     863    Andrew Stockton                   Medford  NY          1841    21   M      30 20-24               30:39.8      9:53/M
     864    Jeannine Perrin                   North Bellmore  NY   1455    47   F      39 45-49               30:40.7      9:54/M
     865    Jeanne Nunez                      North Merrick  NY    1349    37   F      53 35-39               30:41.2      9:54/M
     866    Gage Fontanez                     Manorville  NY        590    15   M      53 15-19               30:42.3      9:54/M
     867    Mike Warner                       Smithtown  NY        1995    34   M      49 30-34               30:42.6      9:54/M
     868    Kaitlyn Risberg                   Lindenhurst  NY      1601    22   F      32 20-24               30:42.8      9:54/M
     869    Suzanne Moscatiello               Coram  NY            1290    39   F      54 35-39               30:42.9      9:54/M
     870    Alona Fusco                       Lake Grove  NY        628    37   F      55 35-39               30:44.1      9:55/M
     871    Danielle DiStefano                Massapequa  NY        467    30   F      50 30-34               30:44.3      9:55/M
     872    Michael Fusco                     Lake Grove  NY        629    27   M      46 25-29               30:45.2      9:55/M
     873    Robert Gerry                      Upton  NY             650    49   M      66 45-49               30:45.2      9:55/M
     874    Noel Fontanez                     Manorville  NY        591    42   M      71 40-44               30:45.9      9:55/M
     875    Kevin Peterson                    Sayville  NY         1461    14   M      36  0-14               30:46.0      9:55/M
     876    Kristine Williams                 Pt Jefferson  NY     2041    30   F      51 30-34               30:46.0      9:55/M
     877    Sandy Kyrkostas                   Miller Place  NY     1007    45   F      40 45-49               30:46.1      9:55/M
     878    Ellen Boettcher                   Oakdale  NY           148    41   F      46 40-44               30:46.1      9:55/M
     879    Nancy Reagan                      Bay Shore  NY        1567    48   F      41 45-49               30:46.4      9:55/M
     880    Rebecca Russell                   Baldwin  NY          2233    42   F      47 40-44               30:46.5      9:55/M
     881    Robert Belcher                    Islip  NY             116    45   M      67 45-49               30:47.2      9:56/M
     882    Tara Delgado                      Islip  NY             414    33   F      52 30-34               30:47.8      9:56/M
     883    Victoria Olsen                    Wantagh  NY          1381    15   F      31 15-19               30:47.8      9:56/M
     884    Megan Reid                          FL                 1572    20   F      33 20-24               30:49.5      9:56/M
     885    Stacey Meddis                     Shirley  NY          1224    42   F      48 40-44               30:49.9      9:56/M
     886    Caitlin Kerr                      Lindenhurst  NY       945    15   F      32 15-19               30:50.5      9:57/M
     887    Amanda Ponnwitz                   Lake Grove  NY       1489    28   F      39 25-29               30:50.7      9:57/M
     888    Jerry Dubuke                      farmingdale  NY       498    52   M      52 50-54               30:51.1      9:57/M
     889    Michael Davis                     Aquabogue  NY        2200    99   M       4 98-99               30:52.4      9:57/M
     890    Dan Dobbins                       Holtsville  NY        473    52   M      53 50-54               30:53.1      9:58/M
     891    Jennifer Friedman                 Rocky Point  NY       617    41   F      49 40-44               30:53.5      9:58/M
     892    Jennifer Meittinis                Sayville  NY         1229    33   F      53 30-34               30:55.7      9:58/M
     893    Maria Basile-Farash               West Babylon  NY       97    54   F      17 50-54               30:56.3      9:59/M
     894    christopher lettieri              astoria  NY          1049    24   M      31 20-24               30:56.8      9:59/M
     895    Michelle Lopez                    Holbrook  NY         1084    46   F      42 45-49               30:58.1      9:59/M
     896    Allison Collins                   Levittown  NY         324    29   F      40 25-29               30:59.7     10:00/M
     897    Steven Smith                      Ronkonkoma  NY       1802    42   M      72 40-44               31:01.0     10:00/M
     898    Bob Higgins                       Mount Sinai  NY       817    51   M      54 50-54               31:01.1     10:00/M
     899    Elaina Lorefice                   Islip Terrace  NY    1087    17   F      33 15-19               31:01.4     10:00/M
     900    Amy Hinderliber                   Patchogue  NY         822    33   F      54 30-34               31:01.4     10:00/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     901    Erika Martir                      Babylon  NY          1154    31   F      55 30-34               31:02.5     10:01/M
     902    Philip Echevarrio                 Great River  NY       520    50   M      55 50-54               31:02.9     10:01/M
     903    Erik Karlund                      Islip Terrace  NY     915    42   M      73 40-44               31:03.0     10:01/M
     904    Kristen Cuzzaniti                 Smithtown  NY        2123    30   F      56 30-34               31:03.0     10:01/M
     905    Nicole Russo                      Forest Hills  NY     1671    29   F      41 25-29               31:03.1     10:01/M
     906    Nicole Prisco                     Ronkonkoma  NY       1514    20   F      34 20-24               31:04.2     10:01/M
     907    Dustin Adorno                     East Patchogue  NY     12    39   M      58 35-39               31:06.8     10:02/M
     908    Sean Terry                        East Quogue  NY      2244    42   M      74 40-44               31:07.1     10:02/M
     909    Karim Tarboush                    Laurelton  NY        1871    28   M      47 25-29               31:08.1     10:03/M
     910    Franklin Rodriguez                Richmond Hill  NY    1616    29   M      48 25-29               31:08.6     10:03/M
     911    Joseph Cengia                     Honolulu  HI          276    31   M      50 30-34               31:08.7     10:03/M
     912    Debra Pennacchio                  Holbrook  NY         1444    59   F      12 55-59               31:09.3     10:03/M
     913    Malia Cengia                      Honolulu  HI          277    30   F      57 30-34               31:09.3     10:03/M
     914    Marin Brennan                     Miller Place  NY      174    24   F      35 20-24               31:09.6     10:03/M
     915    Matthew Sherlock                  Wading River  NY     1768    12   M      37  0-14               31:11.1     10:04/M
     916    Carolyn Hanlon                    Sayville  NY          755    27   F      42 25-29               31:11.5     10:04/M
     917    Maureen Restrepo                  Massapequa Park  NY  1584    33   F      58 30-34               31:12.7     10:04/M
     918    Kerri Simeone                     Lake Grove  NY       1777    35   F      56 35-39               31:12.8     10:04/M
     919    Chris Tomasson                    Farmingville  NY     1904    30   M      51 30-34               31:12.9     10:04/M
     920    Brian O'Hara                      Setauket  NY         2340    55   M      35 55-59               31:13.2     10:04/M
     921    Jae-Sook Park                     Coram  NY            1433    39   F      57 35-39               31:13.3     10:04/M
     922    David Somers                      Stony Brook  NY      1811    27   M      49 25-29               31:14.5     10:05/M
     923    Eric Carver                       Patchogue  NY         257    47   M      68 45-49               31:15.1     10:05/M
     924    diana aghabekian                  levittown  NY          14    22   F      36 20-24               31:16.6     10:05/M
     925    Theresa Cappadora                 Bay Shore  NY        2264    29   F      43 25-29               31:16.7     10:05/M
     926    Chelsea Okler                     Shirley  NY          1370    23   F      37 20-24               31:16.9     10:05/M
     927    Kaitlyn Mayne                     Bayport  NY          1169    24   F      38 20-24               31:17.1     10:05/M
     928    Erin Kelly                        Ronkonkoma  NY        935    22   F      39 20-24               31:17.5     10:05/M
     929    Pat McKay                         Farmingdale  NY      1206    57   F      13 55-59               31:17.8     10:05/M
     930    Denise Koches                     N Massapequa  NY      971    48   F      43 45-49               31:17.8     10:05/M
     931    Daniel Bonilla                    Central Islip  NY     153    31   M      52 30-34               31:19.4     10:06/M
     932    Stephanie Kenny                   Smithtown  NY         944    27   F      44 25-29               31:22.2     10:07/M
     933    Brian Dwyer                       Huntington Station    512    55   M      36 55-59               31:24.1     10:08/M
     934    Patricia Urban                    Medford  NY          1936    48   F      44 45-49               31:24.6     10:08/M
     935    Steven Jasuta                     west sayville  NY     880    23   M      32 20-24               31:24.8     10:08/M
     936    John Donivan                      W. Islip  NY         2269    47   M      69 45-49               31:25.2     10:08/M
     937    Vera Musella                      Massapequa Park  NY  1313    31   F      59 30-34               31:26.8     10:08/M
     938    Olivia Marker                     West Islip  NY       2118     8   F      24  0-14               31:27.4     10:09/M
     939    Jaimie Cengia                     Franklin Square  NY   274    25   F      45 25-29               31:29.3     10:09/M
     940    Paul Christoffersen               Mastic  NY            286    52   M      56 50-54               31:30.1     10:10/M
     941    tracy dehayes                     islip terrace  NY     407    30   F      60 30-34               31:30.3     10:10/M
     942    Brianne Volz                      Massapequa  NY       2138    22   F      40 20-24               31:30.8     10:10/M
     943    Danielle Barrington               Lake Ronkonkoma  NY    87    27   F      46 25-29               31:32.8     10:10/M
     944    Alexandra Rowe                    Smithtown  NY        1647    16   F      34 15-19               31:33.0     10:11/M
     945    Jeffery Barrington                Lake Ronkonkoma  NY    88    57   M      37 55-59               31:33.7     10:11/M
     946    Jessica Prass                     Holbrook  NY         1504    28   F      47 25-29               31:34.0     10:11/M
     947    Kristen Strickland                Sayville  NY         1845    22   F      41 20-24               31:36.9     10:12/M
     948    Jessica Lattimer                  Holtsville  NY       1025    38   F      58 35-39               31:37.0     10:12/M
     949    Kathleen Favale                   East Setauket  NY     555    28   F      48 25-29               31:37.3     10:12/M
     950    Patricia Bush                     East Islip  NY        212    58   F      14 55-59               31:37.4     10:12/M
     951    Noreen Kozlowski                  Saint James  NY       992    52   F      18 50-54               31:37.5     10:12/M
     952    Greg Hettinger                    Mineola  NY           810    35   M      59 35-39               31:39.6     10:13/M
     953    Kathleen Maehr                    Sayville  NY         1113    19   F      35 15-19               31:39.9     10:13/M
     954    Steve Gerson                      East  Meadow  NY      652    55   M      38 55-59               31:40.1     10:13/M
     955    Thomas Reinhardt                  West Sayville  NY    1578    49   M      70 45-49               31:42.2     10:14/M
     956    Clara Wilson                      Islip  NY            2043    46   F      45 45-49               31:42.8     10:14/M
     957    Michele Sarrubbo                  Holbrook  NY         1702    42   F      50 40-44               31:44.3     10:14/M
     958    Julie Mauro                       North Haven  CT      1165    25   F      49 25-29               31:44.4     10:14/M
     959    Juliana Quiery                    Manorville  NY       2322    10   F      25  0-14               31:44.5     10:14/M
     960    Erin Doherty                      Massapequa  NY       2117    40   F      51 40-44               31:44.5     10:14/M
     961    Bridgette Bonilla                 Central Islip  NY     152    29   F      50 25-29               31:45.1     10:15/M
     962    Colette Higgins                   Mount Sinai  NY       818    19   F      36 15-19               31:45.6     10:15/M
     963    Ellen Higgins                     Mount Sinai  NY       819    52   F      19 50-54               31:46.0     10:15/M
     964    John Bracco                       Blue Point  NY       2324    47   M      71 45-49               31:48.5     10:15/M
     965    Dan Hearn                         East Northport  NY    779    52   M      57 50-54               31:48.6     10:15/M
     966    christopher Villano               Nesconset  NY        1963    29   M      50 25-29               31:49.2     10:16/M
     967    Anthony Garcia                    Bohemia  NY          2305    18   M      54 15-19               31:49.6     10:16/M
     968    Mathew D Borcina                  Patchogue  NY         156    47   M      72 45-49               31:50.0     10:16/M
     969    C.J. Schiatta                     Medford  NY          1718    25   F      51 25-29               31:50.5     10:16/M
     970    Charlie Kuil                      Shirley  NY          1000    46   M      73 45-49               31:51.5     10:16/M
     971    Linda Kuil                        Shirley  NY          1001    41   F      52 40-44               31:52.9     10:17/M
     972    Susan Ludwig                      Iowa City  IA        1099    55   F      15 55-59               31:53.1     10:17/M
     973    brittany curtin                   ronkonkoma  NY        373    13   F      26  0-14               31:53.5     10:17/M
     974    Peter Pollizatto                  Ronkonkoma  NY       1487    18   M      55 15-19               31:55.5     10:18/M
     975    Robert Bastiancic                 Patchogue  NY         101    18   M      56 15-19               31:56.6     10:18/M
     976    Shinaide Polley                   Patchogue  NY        1486    23   F      42 20-24               31:56.6     10:18/M
     977    Kaitlyn Crosby                    Miller Place  NY      362    23   F      43 20-24               31:56.8     10:18/M
     978    Gregory Scott                     Locust Valley  NY    1736    58   M      39 55-59               31:57.0     10:18/M
     979    Karen Audia                       Holbrook  NY           56    46   F      46 45-49               31:57.4     10:18/M
     980    Dawn McCarthy                     Patchogue  NY        1174    47   F      47 45-49               31:57.6     10:18/M
     981    Alan Mensch                       Melville  NY         2309    67   M       9 65-69               31:58.7     10:19/M
     982    Jason Harrigan                    Rocky point  NY       764    29   M      51 25-29               31:58.7     10:19/M
     983    Michael Astarita                  Selden  NY             54    28   M      52 25-29               31:59.0     10:19/M
     984    Jody Gottwirt                     Levittown  NY         695    29   F      52 25-29               31:59.3     10:19/M
     985    Ashley Clark                      Shoreham  NY         2080    23   F      44 20-24               31:59.5     10:19/M
     986    Steven Campbell                   Oakdale  NY           235    42   M      75 40-44               32:00.1     10:19/M
     987    Joann Carrasquillo                Middle Island  NY     254    60   F       4 60-64               32:00.7     10:19/M
     988    Melissa Greenstein                Jericho  NY           712    38   F      59 35-39               32:02.5     10:20/M
     989    Kyle Stow                         Holtsville  NY       1843    42   M      76 40-44               32:03.0     10:20/M
     990    Sergio Lopez                      N. Babylon  NY       1086    52   M      58 50-54               32:03.3     10:20/M
     991    Theresa Leo                       Bohemia  NY          1043    43   F      53 40-44               32:03.7     10:20/M
     992    Adam Falk                         St. James  NY         548    47   M      74 45-49               32:03.8     10:20/M
     993    MaryJane Pannullo                 East Islip  NY       1429    42   F      54 40-44               32:04.0     10:21/M
     994    Rebecca Aledort                   Lake Ronkonkoma  NY    20    31   F      61 30-34               32:04.4     10:21/M
     995    Miyah Falk                        Plainview  NY         549     9   F      27  0-14               32:04.8     10:21/M
     996    Jennifer Caldwell                 Hampton Bays  NY      226    37   F      60 35-39               32:05.2     10:21/M
     997    joe digaetano                     LINDENHURST  NY       454    41   M      77 40-44               32:05.6     10:21/M
     998    Kristen Girardi                   Farmingville  NY      671    38   F      61 35-39               32:05.7     10:21/M
     999    Daniel Ryan                       Lake Ronkonkoma  NY  1675    29   M      53 25-29               32:05.8     10:21/M
    1000    Stephanie Ruffino                 Centereach  NY       1662    30   F      62 30-34               32:06.0     10:21/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    1001    Lisa Wagner                       Lake Grove  NY       1976    37   F      62 35-39               32:06.9     10:21/M
    1002    tim dwyer                         levittown  NY         515    25   M      54 25-29               32:08.4     10:22/M
    1003    Michael Lofaro                    West Sayville  NY    1070    47   M      75 45-49               32:08.6     10:22/M
    1004    Rebecca Cypher                    Holtsville  NY        376    22   F      45 20-24               32:09.7     10:22/M
    1005    Kimberly Jardin                   Hauppauge  NY         878    23   F      46 20-24               32:10.3     10:23/M
    1006    Keith Ramdeen                     Medford  NY          1556    25   M      55 25-29               32:10.3     10:23/M
    1007    Danielle Sengstock                E. Islip  NY         2283    41   F      55 40-44               32:11.6     10:23/M
    1008    Jeanne Volz                       Massapequa  NY       1970    59   F      16 55-59               32:11.7     10:23/M
    1009    Caroline Misuraca                 Selden  NY           1258    41   F      56 40-44               32:11.9     10:23/M
    1010    carrie goldstein                  forest hills  NY      689    38   F      63 35-39               32:13.4     10:24/M
    1011    Karen Scheck                      Sayville  NY         2242    49   F      48 45-49               32:14.6     10:24/M
    1012    Alison Sablick                    Kings Park  NY       1682    28   F      53 25-29               32:15.0     10:24/M
    1013    dana strittmatter                 west sayville  NY    1849    42   F      57 40-44               32:15.1     10:24/M
    1014    Maria Christ                      Mount Sinai  NY       285    45   F      49 45-49               32:18.3     10:25/M
    1015    Michele Farrugia                  Holtsville  NY       2268    23   F      47 20-24               32:18.6     10:25/M
    1016    Ryan Wagner                       Manorville  NY       1977    12   M      38  0-14               32:19.2     10:25/M
    1017    Pam Rosand                        Islip Terrace  NY    1630    40   F      58 40-44               32:19.3     10:25/M
    1018    Neila Hernandez                   Stony Brook  NY       803    53   F      20 50-54               32:19.6     10:25/M
    1019    Julie Cavallaro                   Port Washington  NY   267    10   F      28  0-14               32:20.6     10:26/M
    1020    Eric Oterson                      Patchogue  NY        1411    40   M      78 40-44               32:20.9     10:26/M
    1021    Colleen Moore                     Port Jefferson Stat  1269    52   F      21 50-54               32:20.9     10:26/M
    1022    Nikki Jackson                     Brentwood  NY        2272    48   F      50 45-49               32:21.0     10:26/M
    1023    Jillian Ragonese                  Westbury  NY         1551    31   F      63 30-34               32:21.5     10:26/M
    1024    lynda montgomery                  bellport  NY         1265    42   F      59 40-44               32:22.3     10:26/M
    1025    Keith Wagner                      Manorville  NY       1975    46   M      76 45-49               32:23.9     10:27/M
    1026    Irene Lohman                      Patchogue  NY        1075    55   F      17 55-59               32:24.2     10:27/M
    1027    Timothy Kerr                      Lindenhurst  NY       946    54   M      59 50-54               32:24.3     10:27/M
    1028    Frank Lima                        West Babylon  NY     1061    43   M      79 40-44               32:24.3     10:27/M
    1029    David Kirsch                      Setauket  NY          961    21   M      33 20-24               32:24.5     10:27/M
    1030    Katie Oterson                     Patchogue  NY        1412     4   F      29  0-14               32:25.4     10:27/M
    1031    Silvia Karasik                    Nesconset  NY         914    34   F      64 30-34               32:26.7     10:28/M
    1032    Rosemary Camilleri                Sayville  NY          231    58   F      18 55-59               32:26.7     10:28/M
    1033    Michele Guelfi                    Medford  NY           736    46   F      51 45-49               32:28.5     10:28/M
    1034    Debbie Boos                       Miller Place  NC      155    56   F      19 55-59               32:29.9     10:29/M
    1035    Tina capogna                      Ronkonkoma  NY       2202    37   F      64 35-39               32:31.1     10:29/M
    1036    Lauren Worhle                     Farmingville  NY     2051    30   F      65 30-34               32:31.5     10:29/M
    1037    Joseph Gillin                     Ronkonkoma  NY        666    20   M      34 20-24               32:31.7     10:29/M
    1038    Nicole Porzse                     Huntington  NY       1497    28   F      54 25-29               32:31.9     10:29/M
    1039    Nicholi DiLeo                     Levittown  NY         458    24   M      35 20-24               32:32.6     10:30/M
    1040    Erin Graham                       West Babylon  NY      702    29   F      55 25-29               32:33.5     10:30/M
    1041    Mark Rosenberg                    Syosset  NY          1635    70   M       6 70-74               32:34.2     10:30/M
    1042    joshua sibbald                    shirley  NY          1772    31   M      53 30-34               32:34.4     10:30/M
    1043    Janna Stein                       Central Islip  NY    1832    32   F      66 30-34               32:36.8     10:31/M
    1044    Jessica D'Amico                   Mastic  NY            386    22   F      48 20-24               32:38.8     10:32/M
    1045    Aidan DeVerna                     West Sayville  NY     440     9   M      39  0-14               32:40.4     10:32/M
    1046    Zach Rowe                         Ronkonkoma  NY       1651    12   M      40  0-14               32:41.1     10:33/M
    1047    Mary Siragusa                     W. Islip  NY         2228    60   F       5 60-64               32:41.3     10:33/M
    1048    Adam Spanjer                      east islip  NY       1814    29   M      56 25-29               32:41.5     10:33/M
    1049    Christine Person-Messina          Amityville  NY       1456    49   F      52 45-49               32:41.9     10:33/M
    1050    Janelle Terciak                   Holbrook  NY         1884    24   F      49 20-24               32:42.3     10:33/M
    1051    Daniel Collins                    Deer Park  NY         325    54   M      60 50-54               32:42.5     10:33/M
    1052    Joseph Mandia                     Shirley  NY          2389    27   M      57 25-29               32:43.0     10:33/M
    1053    jason griff                       port jeff station     717    10   M      41  0-14               32:46.4     10:34/M
    1054    Bobby Cozzie                      Ronkonkoma  NY        355    31   M      54 30-34               32:46.5     10:34/M
    1055    eva Armfield                      Ronkonkoma  NY         52    33   F      67 30-34               32:46.6     10:34/M
    1056    Ann Marie Salica                  Holbrook  NY         1686    40   F      60 40-44               32:47.1     10:35/M
    1057    Debbi Hole                        Islip Terrace  NY     830    50   F      22 50-54               32:48.1     10:35/M
    1058    Thomas van Vliet                  Port Jefferson Stat  1947    10   M      42  0-14               32:48.5     10:35/M
    1059    Kevin Byrne                       Hicksville  NY       2284    63   M      17 60-64               32:49.4     10:35/M
    1060    Patricia DiTomasso                East Meadow  NY       471    50   F      23 50-54               32:50.1     10:35/M
    1061    Randi Strimas                     Manorville  NY       1846    52   F      24 50-54               32:52.0     10:36/M
    1062    Joe Montiel                       Manorville  NY       1268    45   M      77 45-49               32:52.7     10:36/M
    1063    Christian Vasquez                 Commack  NY          1953    16   M      57 15-19               32:53.0     10:36/M
    1064    Tara German                       St James  NY         2357    41   F      61 40-44               32:53.5     10:36/M
    1065    diane orandello                   Seaford  NY          1389    46   F      53 45-49               32:53.9     10:36/M
    1066    Michelle Tooulias                 Farmingville  NY     1909    26   F      56 25-29               32:54.4     10:37/M
    1067    Ann Montiel                       Manorville  NY       1267     0   F      30  0-14               32:55.3     10:37/M
    1068    Daniel Harman                     Babylon  NY          2359    26   M      58 25-29               32:55.6     10:37/M
    1069    Anne Shybunko                     Setauket  NY         2320    42   F      62 40-44               32:56.0     10:37/M
    1070    Wendy Shatz                       Wantagh  NY          1755    35   F      65 35-39               32:56.0     10:37/M
    1071    elizabeth thiel                   patchogue  NY        1889    32   F      68 30-34               32:56.3     10:37/M
    1072    Joeseph Golio                     Sayville  NY          691    45   M      78 45-49               32:56.7     10:37/M
    1073    Mark Ruf                          Sayville  NY         1661    37   M      60 35-39               32:57.7     10:38/M
    1074    megan burley                      bayshore  NY          206    25   M      59 25-29               32:58.8     10:38/M
    1075    Stella Torro                      Shirley  NY          2278    54   F      25 50-54               32:59.1     10:38/M
    1076    Victoria O'Connor                 Great River  NY      1366    55   F      20 55-59               32:59.7     10:38/M
    1077    Alexandra Kotov                   Port Jefferson  NY    989    56   F      21 55-59               33:00.0     10:39/M
    1078    Jenny Moore                       Sayville  NY         1270    41   F      63 40-44               33:00.1     10:39/M
    1079    Jeremy Klug                       Forest Hills  NY      967    33   M      55 30-34               33:00.8     10:39/M
    1080    Rolf Sternglanz                   Stony Brook  NY      1837    74   M       7 70-74               33:01.4     10:39/M
    1081    Rosemary Gannon                   Holtsville  NY       2247    42   F      64 40-44               33:02.0     10:39/M
    1082    Marie Travis                      Holtsville  NY       1915    25   F      57 25-29               33:02.5     10:39/M
    1083    william carew                     oakdale  NY           249    55   M      40 55-59               33:02.5     10:39/M
    1084    nancy carew                       oakdale  NY           248    47   F      54 45-49               33:03.4     10:40/M
    1085    Louis Jainchill                   Woodbury  NY          876    48   M      79 45-49               33:05.1     10:40/M
    1086    Stefanie Sicilia                  East Moriches  NY    1773    45   F      55 45-49               33:06.2     10:41/M
    1087    Albert Ayoub                      Sayville  NY           64    36   M      61 35-39               33:06.2     10:41/M
    1088    Joan Marie Kennedy                W Islip  NY          2140    35   F      66 35-39               33:06.5     10:41/M
    1089    Barbara Schoening                 Sayville  NY         1723    40   F      65 40-44               33:07.7     10:41/M
    1090    Andrew Kiesling                   Medford  NY           951    25   M      60 25-29               33:08.1     10:41/M
    1091    Richard Kearney                   sayville  NY          930    44   M      80 40-44               33:09.3     10:42/M
    1092    Liz Dougherty                     Holtsville  NY        490    48   F      56 45-49               33:09.3     10:42/M
    1093    James Pham                        Ronkonkoma  NY       1466    12   M      43  0-14               33:12.2     10:43/M
    1094    Alicia Cobb                       Bayport  NY           312    43   F      66 40-44               33:12.2     10:43/M
    1095    vincent hardalo                   bellport  NY          761    24   M      36 20-24               33:12.4     10:43/M
    1096    Ellen Cohen                       Manorville  NY        317    48   F      57 45-49               33:12.7     10:43/M
    1097    nicholas digaetano                LINDENHURST  NY       455    12   M      44  0-14               33:12.7     10:43/M
    1098    Mickie Vaden                      Coram  NY            1938    48   F      58 45-49               33:12.7     10:43/M
    1099    Kevin Dolan                       Blue Point  NY        482    38   M      62 35-39               33:12.9     10:43/M
    1100    Justin Perelstein                 Blue Point  NY       1449    11   M      45  0-14               33:14.8     10:43/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    1101    Kristine Kelly                    Lindenhurst  NY      2157    47   F      59 45-49               33:15.4     10:44/M
    1102    Monique Barker                    Westbury  NY           78    32   F      69 30-34               33:15.5     10:44/M
    1103    Samantha McEachin                 Wheatley Heights  N  1189    36   F      67 35-39               33:15.9     10:44/M
    1104    Heather Ciccone                   Huntington  NY        293    44   F      67 40-44               33:17.0     10:44/M
    1105    Miranda Tenaglia                  Bohemia  NY          1879    12   F      31  0-14               33:18.3     10:45/M
    1106    Lauren Mastandrea                 Bayport  NY          2106    27   F      58 25-29               33:18.5     10:45/M
    1107    Ryan Fewell                       Oakdale  NY          2166    38   M      63 35-39               33:19.5     10:45/M
    1108    Bridget Block                     Suffolk  NY           141    28   F      59 25-29               33:20.4     10:45/M
    1109    Stacey Buonasera                  patchogue  NY         201    40   F      68 40-44               33:20.4     10:45/M
    1110    David Williams                    Melville  NY         2039    51   M      61 50-54               33:20.6     10:45/M
    1111    Rhonda Cutter                     East Patchogue  NY    375    49   F      60 45-49               33:22.3     10:46/M
    1112    Ruth Weissman                     North Merrick  NY    2019    58   F      22 55-59               33:22.9     10:46/M
    1113    Shaun Brett                       Sayville  NY          177    31   M      56 30-34               33:23.3     10:46/M
    1114    chelsea duncan                    bellport  NY          505    24   F      50 20-24               33:23.4     10:46/M
    1115    Lorri Auriemmo                    Ronkonkoma  NY         59    54   F      26 50-54               33:23.6     10:46/M
    1116    Evan McAteer                      Centereach  NY       1173    14   M      46  0-14               33:24.7     10:46/M
    1117    Gina Groblewski                   East Yaphank  NY      722    34   F      70 30-34               33:25.3     10:47/M
    1118    Raymond Keane                     Holbrook  NY          929    48   M      80 45-49               33:25.6     10:47/M
    1119    Tyler DeMarco                     Coram  NY             429    10   M      47  0-14               33:25.9     10:47/M
    1120    Marianne Russ                     Sayville  NY         2220    54   F      27 50-54               33:26.1     10:47/M
    1121    Carol Sherlock                    Wading River  NY     1767    50   F      28 50-54               33:26.5     10:47/M
    1122    Valerie Hecht                     Farmingdale  NY       786    59   F      23 55-59               33:27.4     10:47/M
    1123    brigitte rizzo                    bohemia  NY          1606    41   F      69 40-44               33:27.6     10:47/M
    1124    Leigh-Ann deGroot                 Selden  NY            406    30   F      71 30-34               33:27.9     10:47/M
    1125    Jaclyn Bianculli                  new york  NY          132    22   F      51 20-24               33:28.5     10:48/M
    1126    Sarah Stuhlmuller                 Patchogue  NY        1856    31   F      72 30-34               33:29.3     10:48/M
    1127    Eva Edwards                       Bohemia  NY           521    11   F      32  0-14               33:29.5     10:48/M
    1128    Melanie DeMarco                   Coram  NY             428    37   F      68 35-39               33:30.1     10:48/M
    1129    Cammi Farash                      West Babylon  NY      552    14   F      33  0-14               33:31.4     10:49/M
    1130    megan connolly                    selden  NY            336    30   F      73 30-34               33:32.4     10:49/M
    1131    William Gleason                   Oakdale  NY           408    44   M      81 40-44               33:32.6     10:49/M
    1132    Alissa Lindner                    Lake Grove  NY       1064    26   F      60 25-29               33:32.9     10:49/M
    1133    Stephen Faulkner                  N. Bellmore  NY      2371    37   M      64 35-39               33:32.9     10:49/M
    1134    Nira Colon                        Merrick  NY           328    61   F       6 60-64               33:33.0     10:49/M
    1135    Emily Rosado                      W. Sayville  NY      2214     9   F      34  0-14               33:33.8     10:49/M
    1136    Matthew Kolongowski               mastic  NY            978     9   M      48  0-14               33:34.0     10:50/M
    1137    Tim Kahler                        holbrook  NY          902    34   M      57 30-34               33:34.5     10:50/M
    1138    Stephanie Sheehan                 Sayville  NY         2394    42   F      70 40-44               33:34.5     10:50/M
    1139    Aiden Trees                       Holbrook  NY         1916     8   M      49  0-14               33:35.0     10:50/M
    1140    Leonard Hernandez                 Bohemia  NY           801    26   M      61 25-29               33:35.0     10:50/M
    1141    Michelle Westby                   Islip  NY            2028    26   F      61 25-29               33:35.2     10:50/M
    1142    Kim Adams                         Ridge  NY               9    38   F      69 35-39               33:35.5     10:50/M
    1143    Michelle Magalios                 Selden  NY           1116    23   F      52 20-24               33:36.3     10:50/M
    1144    Mitchell Borcina                  Patchogue  NY         157    51   M      62 50-54               33:37.8     10:51/M
    1145    Matthew Lessles                   Selden  NY           1046    25   M      62 25-29               33:37.9     10:51/M
    1146    Kelly Klein                       Centereach  NY        966    36   F      70 35-39               33:38.1     10:51/M
    1147    Kimberly Scaccia                  Westbury  NY         1709    32   F      74 30-34               33:38.9     10:51/M
    1148    Matthew Korn                      Shirley  NY           983    26   M      63 25-29               33:39.2     10:51/M
    1149    Michael Smith                     Ronkonkoma  NY       1800    39   M      65 35-39               33:39.2     10:51/M
    1150    christine villanueva              bohemia  NY          1964    48   F      61 45-49               33:39.6     10:51/M
    1151    Marylou Senatore                  Holbrook  NY         1745    45   F      62 45-49               33:41.1     10:52/M
    1152    MICHELE BENTO                     HAUPPAUGE  NY         122    38   M      66 35-39               33:41.4     10:52/M
    1153    Tim Ferguson                      Deer Park  NY         564    65   M      10 65-69               33:42.8     10:52/M
    1154    Sabriena Matthews                 Queens Village  NY   1163    27   F      62 25-29               33:43.6     10:53/M
    1155    Douglas DaSilva                   New York  NY          391    47   M      81 45-49               33:44.0     10:53/M
    1156    Kerry Maloy                       Northport  NY        2246    51   F      29 50-54               33:44.8     10:53/M
    1157    Krystle Palmer                    Patchogue  NY        1426    26   F      63 25-29               33:45.1     10:53/M
    1158    Jocelyn Doina                     Ronkonkoma  NY        480    20   F      53 20-24               33:45.6     10:53/M
    1159    Elina McAteer                     Centereach  NY       1172    11   F      35  0-14               33:46.3     10:54/M
    1160    Christopher Marro                 Farmingdale  NY      1147    46   M      82 45-49               33:46.4     10:54/M
    1161    Brooke Albani                     Bayport  NY          2289    14   F      36  0-14               33:46.7     10:54/M
    1162    Connor Trees                      Holbrook  NY         1917    11   M      50  0-14               33:48.0     10:54/M
    1163    Chris Evers                       Commack  NY           542    41   M      82 40-44               33:49.4     10:55/M
    1164    laurie guillem                    bohemia  NY           740    51   F      30 50-54               33:49.8     10:55/M
    1165    Gino Luchetti                     Farmingville  NY     1093    12   M      51  0-14               33:50.3     10:55/M
    1166    Anne Keillor                      Wading River  NY      931    27   F      64 25-29               33:51.0     10:55/M
    1167    Lindsay Finter                    Baiting Hollow  NY    573    28   F      65 25-29               33:51.2     10:55/M
    1168    EDWARD SIMONETTI                  Port Jefferson Stat  1782     9   M      52  0-14               33:51.8     10:55/M
    1169    Kerri Bruckner                    Bayport  NY           186    34   F      75 30-34               33:52.1     10:55/M
    1170    Lisa Wolf                         Islip Terrace  NY    2050    47   F      63 45-49               33:52.6     10:55/M
    1171    Susan Rudnicki                    Holtsville  NY       1660    41   F      71 40-44               33:52.7     10:55/M
    1172    Tom Kelly                         Lindenhurst  NY       940    49   M      83 45-49               33:53.1     10:56/M
    1173    Curtis Dixon                      Amityville  NY        472    71   M       8 70-74               33:53.3     10:56/M
    1174    Paula Crovatt                     Central Islip  NY     364    37   F      71 35-39               33:53.6     10:56/M
    1175    John Luchetti                     Farmingville  NY     1094    48   M      84 45-49               33:54.3     10:56/M
    1176    James Cawley                      Dix Hills  NY        2328    62   M      18 60-64               33:55.1     10:56/M
    1177    Ninette Kayton                    Middle island  NY     926    38   F      72 35-39               33:55.2     10:56/M
    1178    Thomas Rowe                       Smithtown  NY        1650    53   M      63 50-54               33:58.7     10:57/M
    1179    Karen Montalbine                  Sayville  NY         1262    48   F      64 45-49               34:01.1     10:58/M
    1180    Susan Lienau                      Ronkonkoma  NY       1059    34   F      76 30-34               34:03.0     10:59/M
    1181    Matthew Byrne                     Blue Point  NY        217    54   M      64 50-54               34:03.2     10:59/M
    1182    Robert Ragonese                   manorville  NY       1552    35   M      67 35-39               34:04.3     10:59/M
    1183    Mary Ellen Byrne                  Blue Point  NY        216    51   F      31 50-54               34:04.6     10:59/M
    1184    Stephanie Diemer                  Islip  NY             452    26   F      66 25-29               34:05.6     11:00/M
    1185    Pamela Ricotta                    N. Bellmore  NY      1595    38   F      73 35-39               34:05.6     11:00/M
    1186    Miiko Hernandez                   Bohemia  NY           802    24   F      54 20-24               34:09.3     11:01/M
    1187    Chong Thao                        East Meadow  NY      1887    19   M      58 15-19               34:11.9     11:02/M
    1188    John Stephens                     Sayville  NY         1833    53   M      65 50-54               34:12.3     11:02/M
    1189    Ted Matos                         Ronkonkoma  NY       2250    43   M      83 40-44               34:12.6     11:02/M
    1190    charisse diangelo                 kings park  NY        446    53   F      32 50-54               34:12.8     11:02/M
    1191    Michael Toomey                    North Bellmore  NY   1907    55   M      41 55-59               34:13.8     11:02/M
    1192    Stacey Heavyside                  Bellport  NY          784    44   F      72 40-44               34:14.3     11:03/M
    1193    Cindy Yoskowitz                   Sayville  NY         2257    41   F      73 40-44               34:14.7     11:03/M
    1194    Elizabeth Yoskowitz               Sayville  NY         2258    10   F      37  0-14               34:15.2     11:03/M
    1195    Erin Andrews                      Bellmore  NY           37    37   F      74 35-39               34:15.6     11:03/M
    1196    Suzanne correa                    mastic  NY            348    31   F      77 30-34               34:16.8     11:03/M
    1197    Danielle Cimafonte                Levittown  NY         298    22   F      55 20-24               34:17.9     11:04/M
    1198    Stephanie Feerick                 Bayside  NY           558    31   F      78 30-34               34:19.1     11:04/M
    1199    James Mateiko                     Manor Park  NY       1159    43   M      84 40-44               34:21.4     11:05/M
    1200    Barbara Carmosino                 Rockville centre  N   251    49   F      65 45-49               34:24.3     11:06/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    1201    Andrea DiGregorio                 Seaford  NY           456    51   F      33 50-54               34:25.3     11:06/M
    1202    George Devoe                      Hauppauge  NY         443    81   M       1 80-97               34:26.5     11:06/M
    1203    Nora Hennessey                    East Quogue  NY       794    22   F      56 20-24               34:29.4     11:07/M
    1204    Brian Dobkin                      New Hyde Park  NY     475    47   M      85 45-49               34:32.2     11:08/M
    1205    Mary Trotto                       Kihei  HI            1924    65   F       2 65-69               34:33.8     11:09/M
    1206    Jack Halton                       Oakdale  NY           752    52   M      66 50-54               34:37.3     11:10/M
    1207    Cindy Haugland                    East Islip  NY        771    50   F      34 50-54               34:37.7     11:10/M
    1208    Bill Stanley                      Hicksville  NY       1827    44   M      85 40-44               34:38.3     11:10/M
    1209    Ava Stanley                       Hicksville  NY       1826    10   F      38  0-14               34:38.4     11:10/M
    1210    Aidan Montalbine                  Sayville  NY         1261    10   M      53  0-14               34:38.9     11:10/M
    1211    Bruce Cappadora                   Bay Shore  NY        2266    56   M      42 55-59               34:39.6     11:11/M
    1212    Kathleen Stanley                  Hicksville  NY       1829    43   F      74 40-44               34:39.9     11:11/M
    1213    joanna napolitano                 smithtown  NY        1320    37   F      75 35-39               34:40.3     11:11/M
    1214    Jeff Waldman                      Dix hills  NY        1981    40   M      86 40-44               34:40.8     11:11/M
    1215    Marcia Rothschild                 Rockville Centre  N  1645    42   F      75 40-44               34:42.0     11:12/M
    1216    Kari Schlessinger                 Ronkonkoma  NY       2163    39   F      76 35-39               34:42.8     11:12/M
    1217    Josh Waldman                      Dix hills  NY        1982    10   M      54  0-14               34:42.9     11:12/M
    1218    Nicole Marra                      Ronkonkoma  NY       1146    22   F      57 20-24               34:44.8     11:12/M
    1219    Brian Conte                       East Setauket  NY     339    15   M      59 15-19               34:44.9     11:12/M
    1220    Kathy Dubuke                      farmingdale  NY       499    53   F      35 50-54               34:45.7     11:13/M
    1221    Kevin Murray                      Sound Beach  NY      1311    57   M      43 55-59               34:45.8     11:13/M
    1222    Matthew Adelmann                  Riverhead  NY        2225    36   M      68 35-39               34:45.8     11:13/M
    1223    Angelo Berardi                    North Babylon  NY     123    36   M      69 35-39               34:48.5     11:14/M
    1224    Courtney Quinn                    Forest Hills  NY     1531    32   F      79 30-34               34:48.6     11:14/M
    1225    Nikki Weissman                    Dix Hills  NY        2018    27   F      67 25-29               34:49.1     11:14/M
    1226    Arnuca Giraldo                    Bay Shore  NY        2349    38   F      77 35-39               34:51.0     11:15/M
    1227    Donna Tortorici                   Mount Sinai  NY      1914    52   F      36 50-54               34:52.9     11:15/M
    1228    Karen Hurlbert                    Islip Terrace  NY     848    41   F      76 40-44               34:54.7     11:15/M
    1229    Donna Casola                      Massapequa Park  NY   260    42   F      77 40-44               34:54.7     11:15/M
    1230    Les Francis                       westbury  NY          607    64   M      19 60-64               34:55.0     11:16/M
    1231    Barry Tacktill                    Kings Park  NY       1870    41   M      87 40-44               34:55.3     11:16/M
    1232    Sean O'Neill                      Farmingville  NY     1386    31   M      58 30-34               34:56.1     11:16/M
    1233    James Rhoads                      Lake Grove  NY       1588    65   M      11 65-69               34:56.5     11:16/M
    1234    Dennis Elder                      Sayville  NY         2249    58   M      44 55-59               34:56.6     11:16/M
    1235    KATHERINE ESCOBAR                 bayside  NY           540    30   F      80 30-34               34:57.7     11:16/M
    1236    Christopher Kochis                Shoreham  NY          972    38   M      70 35-39               34:59.3     11:17/M
    1237    Justin McClafferty                farmingdale  NY      1177    25   M      64 25-29               34:59.6     11:17/M
    1238    Daniel Mari                       Lindenhurst  NY      2390    47   M      86 45-49               34:59.6     11:17/M
    1239    Michael Rhoads                    Lake Grove  NY       1589    36   M      71 35-39               34:59.9     11:17/M
    1240    Steven Orandello                  Seaford  NY          1390    13   M      55  0-14               35:01.5     11:18/M
    1241    Catherine Block                   Brightwaters  NY      142    27   F      68 25-29               35:02.6     11:18/M
    1242    Bill Maniace                      Baldwin  NY          1133    56   M      45 55-59               35:03.7     11:18/M
    1243    Cookie Ayoub                      Sayville  NY         2093    62   F       7 60-64               35:03.7     11:18/M
    1244    CLARICE OSPINA                    bayside  NY          1407    11   F      39  0-14               35:03.8     11:18/M
    1245    CARLOS OSPINA                     bayside  NY          1406    53   M      67 50-54               35:04.6     11:19/M
    1246    Thomas Richardson                 Bellmore  NY         1592    60   M      20 60-64               35:04.7     11:19/M
    1247    Patricia Aceves                   Smithtown  NY        2352    49   F      66 45-49               35:05.4     11:19/M
    1248    Colleen Balsamo                   Islip  NY              72    33   F      81 30-34               35:06.3     11:19/M
    1249    Jaime Marrus                      Plainview  NY        1148    25   F      69 25-29               35:06.7     11:19/M
    1250    Cheryl McNally                    Oceanside  NY        2234    43   F      78 40-44               35:07.3     11:20/M
    1251    Danielle Nicol                    Huntington Station   1341    39   F      78 35-39               35:07.4     11:20/M
    1252    Matthew Mancuso                   Lake Ronkonkoma  NY  1129    11   M      56  0-14               35:07.8     11:20/M
    1253    michael gelormino                 farmingville  NY      646    56   M      46 55-59               35:08.1     11:20/M
    1254    REGINA GUEVARA                    MEDFORD  NY           738    44   F      79 40-44               35:08.1     11:20/M
    1255    Jennifer Fehrman                  Farmingville  NY      559    42   F      80 40-44               35:10.2     11:21/M
    1256    Linda Festa                       Lindenhurst  NY       568    41   F      81 40-44               35:10.9     11:21/M
    1257    Kelly Smith                       East Northport  NY   1797    34   F      82 30-34               35:11.4     11:21/M
    1258    Eva DiLorenzo                     LAke Grove  NY        460    66   F       3 65-69               35:11.6     11:21/M
    1259    Coreen Hickey                     Bohemia  NY           814    48   F      67 45-49               35:11.7     11:21/M
    1260    Margaret Rivera-Simpson           Wyandanch  NY        1605    46   F      68 45-49               35:11.8     11:21/M
    1261    Alexandria Gittins                medford  NY          2174    16   F      37 15-19               35:11.9     11:21/M
    1262    Jenny Mancuso                     Lake Ronkonkoma  NY  1128    41   F      82 40-44               35:12.0     11:21/M
    1263    Delia Symons                      Ronkonkoma  NY       2398    50   F      37 50-54               35:12.7     11:21/M
    1264    Brittany Haslbauer                Franklin Square  NY   769    22   F      58 20-24               35:14.5     11:22/M
    1265    nicole boeckel                    blue point  NY        147    39   F      79 35-39               35:14.5     11:22/M
    1266    Kelly Michele                     Sayville  NY         2353    40   F      83 40-44               35:17.8     11:23/M
    1267    Anastasia Pallace                 East Patchogue  NY   1425    40   F      84 40-44               35:17.9     11:23/M
    1268    Rob Abbatiello                    ronkonkoma  NY          4    39   M      72 35-39               35:19.1     11:24/M
    1269    Darren Chang                      Coram  NY             280    31   M      59 30-34               35:19.2     11:24/M
    1270    Lawrence Haslbauer                Franklin Square  NY   770    27   M      65 25-29               35:19.8     11:24/M
    1271    Kim Czujko                        Mattituck  NY        2321    44   F      85 40-44               35:20.1     11:24/M
    1272    christopher shelton               lake ronkonkoma  NY  1764    47   M      87 45-49               35:21.2     11:24/M
    1273    richard villanueva                bohemia  NY          1965    48   M      88 45-49               35:21.6     11:24/M
    1274    Juliette Koronkiewicz             East patchogue  NY    984    25   F      70 25-29               35:22.9     11:25/M
    1275    MATTHEW SALERNO                   MASSAPEQUA PARK  NY  1685    32   M      60 30-34               35:23.0     11:25/M
    1276    Kerianne Leath                    Ronkonkoma  NY       1033    22   F      59 20-24               35:25.4     11:25/M
    1277    Curt Robinson                     West Islip  NY       1611    71   M       9 70-74               35:27.4     11:26/M
    1278    Andrea Vazquez                    Freeport  NY         1954    40   F      86 40-44               35:28.8     11:26/M
    1279    Dawn Costello                     Miller place  NY      350    24   F      60 20-24               35:29.2     11:27/M
    1280    Kim Doerrbecker                   Islip  NY             478    43   F      87 40-44               35:32.3     11:28/M
    1281    Andrew Michaels                   Deer Park  NY        1239    50   M      68 50-54               35:33.1     11:28/M
    1282    Kelly Castanza                    Medford  NY           261    23   F      61 20-24               35:33.9     11:28/M
    1283    Jennifer Rand                     Bluepoint  NY        1559    39   F      80 35-39               35:34.5     11:28/M
    1284    Lora Rosenthal                    Islip Terrace  NY    1637    47   F      69 45-49               35:35.0     11:29/M
    1285    Hailey Sloane                     massapequa park  NY  1793    27   F      71 25-29               35:35.1     11:29/M
    1286    Nancy Bartling                    West Islip  NY         93    33   F      83 30-34               35:36.4     11:29/M
    1287    Samantha Collins                  Deer Park  NY         327    14   F      40  0-14               35:37.3     11:29/M
    1288    Domenico Rastello                 Sayville  NY         1563    10   M      57  0-14               35:37.3     11:29/M
    1289    Jillian Davis                     N. Bellmore  NY      2337    34   F      84 30-34               35:38.5     11:30/M
    1290    Allison Whitman                   Hicksville  NY       2034    35   F      81 35-39               35:39.0     11:30/M
    1291    marie zeller                      Seaford  NY          2071    43   F      88 40-44               35:39.3     11:30/M
    1292    Nancy Black                       Sound Beach  NY       136    45   F      70 45-49               35:41.9     11:31/M
    1293    Jack Reinhardt                    West Sayville  NY    1577    10   M      58  0-14               35:42.3     11:31/M
    1294    Miriam Dahl                       Patchogue  NY         379    60   F       8 60-64               35:43.3     11:31/M
    1295    Laura Siniski                     Middle Island  NY    1789    37   F      82 35-39               35:44.3     11:32/M
    1296    Steven C. Smith                   Ronkonkoma  NY       1803    14   M      59  0-14               35:44.6     11:32/M
    1297    Christian Jahn                    Commack  NY           875    53   M      69 50-54               35:45.3     11:32/M
    1298    Melissa Fitting                   Smithtown  NY         577    14   F      41  0-14               35:45.8     11:32/M
    1299    Christina Ballis                  Smithtown  NY          71    19   F      38 15-19               35:46.6     11:32/M
    1300    linda hincken                     Lynbrook  NY          821    60   F       9 60-64               35:46.7     11:32/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    1301    Lisa Dunn                         Massapequa park  NY   507    48   F      71 45-49               35:47.9     11:33/M
    1302    Amy Koutsakos                     Lindenhurst  NY       990    40   F      89 40-44               35:48.8     11:33/M
    1303    Dena Giacobbe                     Medford  NY           654    36   F      83 35-39               35:49.6     11:33/M
    1304    carrie tintle                     Mattituck  NY        1899    54   F      38 50-54               35:51.3     11:34/M
    1305    Lauren Redelman                   Melville  NY         1570    10   F      42  0-14               35:51.3     11:34/M
    1306    Jeffrey Redelman                  Melville  NY         1569    46   M      89 45-49               35:51.6     11:34/M
    1307    Jillian Rastello                  Sayville  NY         1564     9   F      43  0-14               35:52.0     11:34/M
    1308    Terry Dunn                        Wantagh  NY          2226    33   F      85 30-34               35:52.4     11:34/M
    1309    Carolyn Barnett                   West Sayville  NY      81    37   F      84 35-39               35:52.6     11:34/M
    1310    Susan McIntyre                    HauppUge  NY         1204    42   F      90 40-44               35:53.3     11:35/M
    1311    Shelia Isaacs                     Shoreham  NY         2230    75   F       1 75-79               35:55.0     11:35/M
    1312    Kaitlyn Gales                     Oceanside  NY         637    25   F      72 25-29               35:55.2     11:35/M
    1313    Catherine Silliman                Ronkonkoma  NY       1775    34   F      86 30-34               35:56.2     11:35/M
    1314    veronica corcoran                 whitestone  NY        346    36   F      85 35-39               35:56.9     11:35/M
    1315    Maureen McManus                   Brightwaters  NY     1213    14   F      44  0-14               35:58.1     11:36/M
    1316    Beth Sherwood                     Smithtown  NY        2111    36   F      86 35-39               35:58.2     11:36/M
    1317    Jacqueline Follis                 Toronto               587    46   F      72 45-49               35:58.3     11:36/M
    1318    Chisun Chun                       Bethesda  MD          289    48   F      73 45-49               36:00.0     11:37/M
    1319    Kim Foy                           Holtsville  NY        605    42   F      91 40-44               36:01.6     11:37/M
    1320    Kimberly Thaw                     Nesconset  NY        1888    40   F      92 40-44               36:02.5     11:37/M
    1321    chris hetman                      lake ronkonkoma  NY   809    36   M      73 35-39               36:02.9     11:37/M
    1322    Taryn Seidenspinner               Islip  NY            1743    22   F      62 20-24               36:08.5     11:39/M
    1323    Ellen Caravella                   Wantagh  NY           245    48   F      74 45-49               36:14.7     11:41/M
    1324    Ruben Ortiz                       Shirley  NY          2263    59   M      47 55-59               36:14.7     11:41/M
    1325    steve walsh                       west islip  NY       1992    28   M      66 25-29               36:14.9     11:41/M
    1326    Victoria Litras                   farmingdale  NY      1066    23   F      63 20-24               36:16.1     11:42/M
    1327    Rob Buda                          Long Beach  NY        195    48   M      90 45-49               36:18.9     11:43/M
    1328    Brian Sullivan                    Ronkonkoma  NY       1859    45   M      91 45-49               36:19.5     11:43/M
    1329    Michele Xiki                      Selden  NY           2310    38   F      87 35-39               36:20.8     11:43/M
    1330    John Meehan                       Lake Ronkonkoma  NY  1225    48   M      92 45-49               36:21.1     11:44/M
    1331    Catherine Scott                   Miller Place  NY     2241    32   F      87 30-34               36:21.6     11:44/M
    1332    Brian Scandariato                 Brentwood  NY        1710    33   M      61 30-34               36:22.1     11:44/M
    1333    Bonnie Chindamo                   Nesconset  NY        2253    50   F      39 50-54               36:23.5     11:44/M
    1334    Michele Herzog                    Islip Terrace  NY     808    38   F      88 35-39               36:23.6     11:44/M
    1335    Jenn Hardwicke                    Mt. Sinai  NY         762    30   F      88 30-34               36:26.5     11:45/M
    1336    Melanie Herschkowitz              Whitestone  NY        807    34   F      89 30-34               36:28.0     11:46/M
    1337    Jason Crean                       Farmingville  NY      357    13   M      60  0-14               36:29.2     11:46/M
    1338    Robert Christ                     Bohemia  NY          2343    13   M      61  0-14               36:29.7     11:46/M
    1339    Denise Echevarrio                 Great River  NY       519    51   F      40 50-54               36:30.3     11:46/M
    1340    Terri Marandino                   Holbrook  NY         1139    35   F      89 35-39               36:30.3     11:46/M
    1341    Brian Bunn                        Wyandanch  NY         197    25   M      67 25-29               36:30.6     11:46/M
    1342    karen mascaro                     Dix Hills  NY        1156    37   F      90 35-39               36:31.2     11:47/M
    1343    Joe Pugliano                      Bethpage  NY         1518    48   M      93 45-49               36:32.5     11:47/M
    1344    Laurie Sarquis                    Pacthogue  NY        1700    40   F      93 40-44               36:32.7     11:47/M
    1345    Karen Williams                    Bellport  NY         2040    54   F      41 50-54               36:33.0     11:47/M
    1346    Samantha Schroder                 Nesconset  NY        1725    27   F      73 25-29               36:34.5     11:48/M
    1347    Hugh Isaacs                       Shoreham  NY         2231    76   M       1 75-79               36:34.9     11:48/M
    1348    Laura Cross                       Islip Terrace  NY     363    44   F      94 40-44               36:35.4     11:48/M
    1349    patricia badala                   west islip  NY         65    46   F      75 45-49               36:35.5     11:48/M
    1350    Lina Sabino                       Kings Park  NY       1681    33   F      90 30-34               36:35.6     11:48/M
    1351    Heather Softy                     Bethpage  NY         1804    30   F      91 30-34               36:35.8     11:48/M
    1352    Artemas Speziale                  Hauppauge  NY        1819    33   M      62 30-34               36:36.0     11:48/M
    1353    Ginger Miller                     E.Patchogue  NY      1246    36   F      91 35-39               36:37.5     11:49/M
    1354    Jennifer Henderson                Bayport  NY           791    40   F      95 40-44               36:37.6     11:49/M
    1355    Catherine Prince                  Seaford  NY          1513    21   F      64 20-24               36:37.9     11:49/M
    1356    Melody Pagotto                    Patchogue  NY        1418    32   F      92 30-34               36:38.1     11:49/M
    1357    Ethan Vogt                        Manorville  NY       2197    23   M      37 20-24               36:38.5     11:49/M
    1358    Deirdre Kirwin                    Ronkonkoma  NY        962    52   F      42 50-54               36:39.0     11:49/M
    1359    Steven Descalso                   Farmingville  NY      433    18   M      60 15-19               36:39.1     11:49/M
    1360    MATTHEW SIEGELBAUM                Lake Grove  NY       1774    43   M      88 40-44               36:39.4     11:49/M
    1361    Elizabeth Rosche                  C. Moriches  NY      2306    16   F      39 15-19               36:40.6     11:50/M
    1362    Christina Breuo                   Ronkonkoma  NY       2081    16   F      40 15-19               36:40.8     11:50/M
    1363    Gail McCauley                     Ronkonkoma  NY       1176    52   F      43 50-54               36:40.8     11:50/M
    1364    Alfonso Jr Zavala                 Bayport  NY          2097    10   M      62  0-14               36:41.4     11:50/M
    1365    Whitney Grekin                    Ronkonkoma  NY       2344    25   F      74 25-29               36:41.5     11:50/M
    1366    Al Zavala                         Bayport  NY          2096    43   M      89 40-44               36:42.0     11:50/M
    1367    Christine Goldfuss                Westbury  NY          685    42   F      96 40-44               36:42.8     11:50/M
    1368    Terrence Grant                    Bayport  NY           704    40   M      90 40-44               36:44.7     11:51/M
    1369    JENNIFER LIBERTOFF                BROOKVILLE  NY       1057    37   F      92 35-39               36:45.7     11:51/M
    1370    Betty Harrell                     Lindenhurst  NY       763    43   F      97 40-44               36:47.5     11:52/M
    1371    DIANE PAMATAT                     SELDEN  NY           1428    41   F      98 40-44               36:47.8     11:52/M
    1372    Aldelira Prince                   New York  NY         1512    48   F      76 45-49               36:48.8     11:52/M
    1373    Jennifer Rosen                    Oakdale  NY          1634    36   F      93 35-39               36:49.2     11:53/M
    1374    joseph varvaro                    port washington  NY  1952    52   M      70 50-54               36:49.3     11:53/M
    1375    Kathleen Rohan                    Holbrook  NY         1623    30   M      63 30-34               36:49.7     11:53/M
    1376    Lori Dyer                         West Islip  NY        517    41   F      99 40-44               36:50.5     11:53/M
    1377    Edward Poppiti                    Smithtown  NY        1492    50   M      71 50-54               36:53.2     11:54/M
    1378    Shannon Powers                    Commack  NY          1503    31   F      93 30-34               36:55.0     11:55/M
    1379    Jessica Facchiano                 Dix Hills  NY         545    22   F      65 20-24               36:55.0     11:55/M
    1380    Maureen Lyons                     Holbrook  NY         1105    54   F      44 50-54               36:55.2     11:55/M
    1381    Tom Puglisi                       Oakdale  NY          1523    99   M       5 98-99               36:57.8     11:55/M
    1382    Lisa Verdi                        Centereach  NY       2332    31   F      94 30-34               36:58.8     11:55/M
    1383    Allison Engstrom                  Sound Beach  NY       536    35   F      94 35-39               37:00.0     11:56/M
    1384    Rebecca Zahtila                   North Bellmore  NY   2065    30   F      95 30-34               37:01.2     11:56/M
    1385    Clare Cunniffe                    Bayport  NY           369    53   F      45 50-54               37:02.1     11:57/M
    1386    Shawna Moscowitz                  Merrick  NY          1291    27   F      75 25-29               37:03.3     11:57/M
    1387    David Rosenthal                   Medford  NY          1636    48   M      94 45-49               37:04.3     11:57/M
    1388    Elizabeth Otoole                  Commack  NY          2288    47   F      77 45-49               37:04.4     11:57/M
    1389    Megan Androvich                   Patchogue  NY          40    17   F      41 15-19               37:04.9     11:57/M
    1390    Claudia Lopez                     North Babylon  NY    1082    29   F      76 25-29               37:05.0     11:58/M
    1391    Roy Gier                          Merrick  NY           660    48   M      95 45-49               37:06.0     11:58/M
    1392    Thomas Sorensen                   Ronkonkoma  NY       1812    33   M      64 30-34               37:06.6     11:58/M
    1393    Jessica Moppen                    Amityville  NY       2380    32   F      96 30-34               37:09.7     11:59/M
    1394    Salvatore Innace                  East Northport  NY    856    66   M      12 65-69               37:10.8     11:59/M
    1395    Maureen Reynolds                  Hauppauge  NY        1587    36   F      95 35-39               37:14.0     12:01/M
    1396    Stefanie DeLeon                   Franklin Square  NY   413    23   F      66 20-24               37:14.2     12:01/M
    1397    Joseph Izzo                       Fort Salonga  NY      870    59   M      48 55-59               37:14.6     12:01/M
    1398    Cara Russo                        Amity harbor  NY     1668    35   F      96 35-39               37:14.7     12:01/M
    1399    James Izzo                        Shoreham  NY          869    60   M      21 60-64               37:15.7     12:01/M
    1400    Vicki Alessi                      Patchogue  NY          22    36   F      97 35-39               37:15.8     12:01/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    1401    Margarett Roy                     Central Islip  NY    1654    68   F       4 65-69               37:16.2     12:01/M
    1402    Krystina Hearn                    WASHINGTONVILLE  NY   780    22   F      67 20-24               37:16.6     12:01/M
    1403    James A Cengia                    Franklin Square  NY   275    66   M      13 65-69               37:18.7     12:02/M
    1404    Katie Dodd                        Amity harbor  NY      477    32   F      97 30-34               37:21.8     12:03/M
    1405    Carl Grossbard                    West Islip  NY        725    74   M      10 70-74               37:23.4     12:04/M
    1406    Krystyna Baumgartner              Holbrook  NY          106    27   F      77 25-29               37:23.8     12:04/M
    1407    Ean Price                         Bayport  NY          2366    37   M      74 35-39               37:24.5     12:04/M
    1408    rebecca triana                    east northport  NY   1921    40   F     100 40-44               37:25.5     12:04/M
    1409    delilah triana                    east northport  NY   1920    10   F      45  0-14               37:25.6     12:04/M
    1410    Chrissy Humann                    Holtsville  NY        846    32   F      98 30-34               37:25.8     12:04/M
    1411    Kaitlin Flaherty                  Sayville  NY          581    27   F      78 25-29               37:27.1     12:05/M
    1412    Neil Duncan                       Bellport  NY         2362    63   M      22 60-64               37:27.1     12:05/M
    1413    Francis Mulvey                    Westhampton  NY      1304    26   M      68 25-29               37:27.5     12:05/M
    1414    James McGrath                     Medford  NY          1198    76   M       2 75-79               37:28.4     12:05/M
    1415    Dakota Ostler                     Manorville  NY       2210    14   M      63  0-14               37:29.1     12:05/M
    1416    Nicolle Manzella                  Central Islip  NY    1137    29   F      79 25-29               37:29.4     12:05/M
    1417    Meg Navatto                       Oceanside  NY        1324    38   F      98 35-39               37:29.6     12:05/M
    1418    Lisa Leptich                      Lake Grove  NY       2087    45   F      78 45-49               37:30.2     12:06/M
    1419    Mark Ostler                       Manorville  NY       2211    50   M      72 50-54               37:31.6     12:06/M
    1420    Melissa Ostler                    Manorville  NY       2208    49   F      79 45-49               37:31.9     12:06/M
    1421    Penelope Jasper                   Middle Island  NY     879    53   F      46 50-54               37:32.0     12:06/M
    1422    Bridget McManus-McCall            Brightwaters  NY     1214    47   F      80 45-49               37:32.4     12:06/M
    1423    Stephanie Dewey                   E. Islip  NY         2356    26   F      80 25-29               37:32.9     12:06/M
    1424    Natalie Hollander                 Medford  NY           833    29   F      81 25-29               37:33.1     12:07/M
    1425    Kimberly Perelstein               Blue Point  NY       1450    44   F     101 40-44               37:33.4     12:07/M
    1426    Adam Hollander                    Medford  NY           831    28   M      69 25-29               37:34.3     12:07/M
    1427    William Crovatt                   Central Islip  NY     365    13   M      64  0-14               37:35.2     12:07/M
    1428    Nicole Terito                     Franklin Square  NY  1885    29   F      82 25-29               37:35.5     12:07/M
    1429    Cynthia Reinhardt                 West Sayville  NY    1576    44   F     102 40-44               37:40.6     12:09/M
    1430    Veronica Odierno                  Ridge  NY            1367    34   F      99 30-34               37:45.2     12:11/M
    1431    Maria Gillin                      Ronkonkoma  NY        667    18   F      42 15-19               37:45.7     12:11/M
    1432    Yvonne D'Amato                    Mastic  NY            385    41   F     103 40-44               37:46.5     12:11/M
    1433    John Ricotta                      N. Bellmore  NY      1594    40   M      91 40-44               37:47.3     12:11/M
    1434    Janet Clarke                      Rocky Point  NY       308    49   F      81 45-49               37:48.8     12:12/M
    1435    Paula Kluse                       Nesconset  NY         968    37   F      99 35-39               37:48.9     12:12/M
    1436    dawnmarie Grisafi                 Holbrook  NY          720    36   F     100 35-39               37:49.5     12:12/M
    1437    Linda McDermott                   Levittown  NY        1183    52   F      47 50-54               37:49.7     12:12/M
    1438    Chris Slocum                      Deer Park  NY        1794    35   M      75 35-39               37:50.2     12:12/M
    1439    Tiffany Matos                     Ronkonkoma  NY       2237    18   F      43 15-19               37:50.6     12:12/M
    1440    Digna Salazar                     Islip  NY            1684    35   F     101 35-39               37:51.0     12:13/M
    1441    Josee Cote                        Sayville  NY          351    40   F     104 40-44               37:52.5     12:13/M
    1442    David Pfister                     Middle Island  NY    1465    41   M      92 40-44               37:52.9     12:13/M
    1443    Lorena Stuart                     Deer park  NY        1852    34   F     100 30-34               37:53.7     12:13/M
    1444    BRANDON PAMATAT                   SELDEN  NY           1427    11   M      65  0-14               37:56.0     12:14/M
    1445    Paige Weber                       selden  NY           2003    20   F      68 20-24               37:56.2     12:14/M
    1446    Jo Mara Lopez                     Coram  NY            1083    33   F     101 30-34               37:57.6     12:15/M
    1447    John Tenyenhuis                   Mastic  NY           1882    18   M      61 15-19               37:58.1     12:15/M
    1448    Dana Calvano                      Ridge  NY            2171    31   F     102 30-34               37:58.3     12:15/M
    1449    Penny Hubert                      Riverhead  NY         843    44   F     105 40-44               37:58.8     12:15/M
    1450    Mollyo Tenyenhuis                 Mastic  NY           1883    40   F     106 40-44               37:58.9     12:15/M
    1451    Lorraine Houlihan                 Shoreham  NY          838    45   F      82 45-49               37:59.7     12:15/M
    1452    Susan Schenck                     Bayside  NY          1716    35   F     102 35-39               38:01.0     12:16/M
    1453    Tim Caffrey                       Commack  NY           219    36   M      76 35-39               38:04.7     12:17/M
    1454    Stacy Schutter                    Holbrook  NY         1731    38   F     103 35-39               38:05.2     12:17/M
    1455    Emma McCormack                    Bay Shore  NY        1181     8   F      46  0-14               38:05.8     12:17/M
    1456    Christine Arroyo                  Selden  NY             53    29   F      83 25-29               38:06.8     12:17/M
    1457    Virginia Mackin                   Kings Park  NY       1111    51   F      48 50-54               38:07.3     12:18/M
    1458    Donna Kontje                      Holtsville  NY        980    46   F      83 45-49               38:08.4     12:18/M
    1459    Karen Wenner                      Bellport  NY         2363    59   F      24 55-59               38:10.2     12:19/M
    1460    Kristin Harrigan                  Rocky point  NY       765    27   F      84 25-29               38:10.3     12:19/M
    1461    Catherine Hansen                  Holtsville  NY        759    46   F      84 45-49               38:10.7     12:19/M
    1462    Lindsay Arena                     Nesconset  NY          48    26   F      85 25-29               38:12.9     12:19/M
    1463    Colleen Liell                     Brooklyn  NY         2273    42   F     107 40-44               38:13.4     12:20/M
    1464    Sheri Anspach                     Smithtown  NY          43    35   F     104 35-39               38:14.9     12:20/M
    1465    Angie Tremble                     Shirley  NY          1919    46   F      85 45-49               38:15.6     12:20/M
    1466    nancy buttine stiek               pt washington  NY     214    47   F      86 45-49               38:16.6     12:21/M
    1467    Alyssa Oliveri                    Ronkonkoma  NY       1374    23   F      69 20-24               38:20.3     12:22/M
    1468    Angelina Price                    Bayport  NY          2367     6   F      47  0-14               38:20.4     12:22/M
    1469    Joan Hernandez                    Flushing  NY          800    48   F      87 45-49               38:23.3     12:23/M
    1470    Katie Finn                        West Islip  NY       2124    36   F     105 35-39               38:23.5     12:23/M
    1471    Ellen Sansone                     Flushing  NY         1696    53   F      49 50-54               38:23.7     12:23/M
    1472    James O'Leary                     Bayport  NY          1371    67   M      14 65-69               38:25.7     12:24/M
    1473    Steven Lubrino                    Ronkonkoma  NY       1092    46   M      96 45-49               38:25.9     12:24/M
    1474    samantha bozza                    holbrook  NY          165    17   F      44 15-19               38:29.8     12:25/M
    1475    Frank Martin                      Bay Shore  NY        1150    78   M       3 75-79               38:31.1     12:25/M
    1476    Dawn West                         N bellmore  NY       2027    46   F      88 45-49               38:32.0     12:26/M
    1477    Pedro Calves                      West Islip  NY        230    54   M      73 50-54               38:32.3     12:26/M
    1478    Terry Kelly                       Murrieta  CA          938    49   M      97 45-49               38:33.5     12:26/M
    1479    Maria Bugler                      Baldwin  NY           196    59   F      25 55-59               38:33.9     12:26/M
    1480    Angela Shapiro                    Shore ham  NY        1754    49   F      89 45-49               38:34.7     12:26/M
    1481    Zoe Clarke                        Rocky Point  NY       310    10   F      48  0-14               38:35.0     12:27/M
    1482    Lucy Clarke                       Rocky Point  NY       309     8   F      49  0-14               38:35.9     12:27/M
    1483    Donna DeFilippi                   Smithtown  NY         400    49   F      90 45-49               38:36.2     12:27/M
    1484    Jennifer Cambria                  Ronkonkoma  NY       2364    40   F     108 40-44               38:37.7     12:27/M
    1485    Bruce O'Shaughnessy               North Babylon  NY    1401    64   M      23 60-64               38:39.6     12:28/M
    1486    Patricia Gittins                  Medford  NY          2175    43   F     109 40-44               38:40.3     12:28/M
    1487    Bernadette Giuliani               Brightwaters  NY      672    45   F      91 45-49               38:42.0     12:29/M
    1488    Tina Permiceo                     Farmingdale  NY      1453    41   F     110 40-44               38:42.1     12:29/M
    1489    Patty Thomson                     Saint James  NY      1895    40   F     111 40-44               38:42.2     12:29/M
    1490    Lucille Leone                     Holbrook  NY         1045    67   F       5 65-69               38:42.8     12:29/M
    1491    Debbie Antolini                   Ridge  NY              44    53   F      50 50-54               38:43.0     12:29/M
    1492    James Goldfuss                    Westbury  NY          686    46   M      98 45-49               38:45.9     12:30/M
    1493    Melanie Zimoulis                  Medford  NY          2076    60   F      10 60-64               38:46.0     12:30/M
    1494    Tom Zimoulis                      Medford  NY          2077    60   M      24 60-64               38:46.7     12:30/M
    1495    Magdalena Schneider               Stony Brook  NY      1721    28   F      86 25-29               38:47.5     12:31/M
    1496    Daniel Michaels                   Deer Park  NY        1240    17   M      62 15-19               38:48.1     12:31/M
    1497    Sal LaRosa                        Dix Hills  NY        1022    22   M      38 20-24               38:51.3     12:32/M
    1498    Brandon Bruno                     Shirley  NY           187    21   M      39 20-24               38:51.5     12:32/M
    1499    Laurie Mehner                     Great river  NY      1228    52   F      51 50-54               38:52.2     12:32/M
    1500    patrick boyle                     Ronkonkoma  NY        163    26   M      70 25-29               38:53.7     12:33/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    1501    Patricia Savarese                 Islip Terrace  NY    1706    46   F      92 45-49               38:54.0     12:33/M
    1502    allison parnlanye                 Ronkonkoma  NY       1434    23   F      70 20-24               38:54.1     12:33/M
    1503    Jacob Heavyside                   Bellport  NY          782    15   M      63 15-19               38:59.9     12:35/M
    1504    Kristine Rago                     Copiague  NY         1549    33   F     103 30-34               39:01.1     12:35/M
    1505    Ed Adams                          Patchogue  NY           8    42   M      93 40-44               39:04.2     12:36/M
    1506    Adriana Fitting                   Smithtown  NY         575    14   F      50  0-14               39:09.6     12:38/M
    1507    Adriana M Fitting                 Hicksville  NY        576    48   F      93 45-49               39:10.8     12:38/M
    1508    Tara Marcellino                   Holbrook  NY         1140    47   F      94 45-49               39:12.1     12:39/M
    1509    Barbara Fontanetta                East Northport  NY    589    50   F      52 50-54               39:13.5     12:39/M
    1510    Jacqueline Leonard                Islip Terrace  NY    1044    56   F      26 55-59               39:14.7     12:39/M
    1511    Christopher Arena                 Nesconset  NY          47    29   M      71 25-29               39:19.3     12:41/M
    1512    Leah Koch                         Lake Grove  NY       2101    40   F     112 40-44               39:20.3     12:41/M
    1513    Michele Kustera                   Huntington  NY       1003    47   F      95 45-49               39:21.1     12:42/M
    1514    adeline perez                     patchogue  NY        1452    50   F      53 50-54               39:22.8     12:42/M
    1515    Vito Titone                       Bohemia  NY          1902    13   M      66  0-14               39:24.1     12:43/M
    1516    Susan Randolph                    Farmingville  NY     1561    44   F     113 40-44               39:27.5     12:44/M
    1517    Maria Avitable                    Plainedge  NY          62    49   F      96 45-49               39:28.1     12:44/M
    1518    Kimberly Petrosino                North Babylon  NY    1462    28   F      87 25-29               39:29.0     12:44/M
    1519    Laurie McMillen                   Sayville  NY         1216    57   F      27 55-59               39:31.4     12:45/M
    1520    Michael Meyers                    Quogue  NY           1237    52   M      74 50-54               39:31.6     12:45/M
    1521    Mark Bonfiglio                    Ronkonkoma  NY        151    33   M      65 30-34               39:31.8     12:45/M
    1522    Jenna Greenberg                   Dix Hills  NY         711    11   F      51  0-14               39:32.8     12:45/M
    1523    Susan Murphy                      Sayville  NY         1309    49   F      97 45-49               39:34.5     12:46/M
    1524    Towfika Yasmin                    Ronkonkoma  NY       2259    25   F      88 25-29               39:35.7     12:46/M
    1525    Ruben Torres Jr                   Bohemia  NY          1913    33   M      66 30-34               39:36.3     12:46/M
    1526    Jessica Perna                     Deer Park  NY        1454    34   F     104 30-34               39:37.1     12:47/M
    1527    John Ferro                        Shirley  NY           567    40   M      94 40-44               39:37.3     12:47/M
    1528    Meagan Fazzetta                   ridge  NY             556    28   F      89 25-29               39:39.9     12:47/M
    1529    jatin kapur                       valley stream  NY     911    29   M      72 25-29               39:40.0     12:48/M
    1530    Joanne Delia                      Lindenhurst  NY       415    46   F      98 45-49               39:41.8     12:48/M
    1531    Joe Guastello                     Holbrook  NY          734    64   M      25 60-64               39:45.0     12:49/M
    1532    Philip Maehr                      Sayville  NY         1114    53   M      75 50-54               39:45.5     12:49/M
    1533    sabrina osorio                    lindenhurst  NY      1405    24   F      71 20-24               39:45.5     12:49/M
    1534    Gianna Garelli                    West Islip  NY       2121     9   F      52  0-14               39:45.6     12:49/M
    1535    Corey Marker                      West Islip  NY       2120     6   M      67  0-14               39:46.8     12:50/M
    1536    Emily Matos                       Holbrook  NY         2170    35   F     106 35-39               39:46.9     12:50/M
    1537    Erik Kotcher                      Westbury  NY          987    24   M      40 20-24               39:47.1     12:50/M
    1538    Sophia Marker                     West Islip  NY       2119    37   F     107 35-39               39:47.1     12:50/M
    1539    Jennifer Coyne                    Ronkonkoma  NY       2176    38   F     108 35-39               39:49.3     12:51/M
    1540    William Schaefer                  Seaford  NY          1713    14   M      68  0-14               39:49.8     12:51/M
    1541    Brittany DeBlasio                 Syosset  NY           395    24   F      72 20-24               39:50.5     12:51/M
    1542    Gabrielle Nolan                   East Islip  NY       1344    38   F     109 35-39               39:52.1     12:52/M
    1543    Corinne Caminske                  Sayville  NY          232    15   F      45 15-19               39:53.0     12:52/M
    1544    Alda Darragh                      Williston Park  NY    389    34   F     105 30-34               39:56.5     12:53/M
    1545    Anya Rusnak                       Farmingville  NY     1665     9   F      53  0-14               39:56.9     12:53/M
    1546    Gigi Becker                       Huntington  NY        114    39   F     110 35-39               39:57.2     12:53/M
    1547    Jessica Simon                     Holbrook  NY         1779    25   F      90 25-29               39:57.9     12:53/M
    1548    Laura Rusnak                      Farmingville  NY     1666    41   F     114 40-44               39:58.1     12:54/M
    1549    ANTOINETTE SEIBERT                HOLBROOK  NY         1742    41   F     115 40-44               39:59.2     12:54/M
    1550    Kim Mcgreevey                     nesconset  NY        1201    43   F     116 40-44               40:00.3     12:54/M
    1551    Ryan Darragh                      Williston Park  NY    390    30   M      67 30-34               40:02.7     12:55/M
    1552    Jamie Morck                       Levittown  NY        1275    41   M      95 40-44               40:02.9     12:55/M
    1553    Virginia Lee                      Ronkonkoma  NY       1036    25   F      91 25-29               40:03.9     12:55/M
    1554    braeden shay                      islip  NY            1757     8   M      69  0-14               40:06.2     12:56/M
    1555    skylar shay                       islip  NY            1760    12   F      54  0-14               40:06.5     12:56/M
    1556    diana madara                      patchogue  NY        1112    47   F      99 45-49               40:09.5     12:57/M
    1557    Kathleen Steban                   Medford  NY          1830    47   F     100 45-49               40:10.6     12:57/M
    1558    Nick Sofolarides                  Jericho  NY          2277    59   M      49 55-59               40:10.6     12:57/M
    1559    Liz Blumenauer                    Brentwood  NY        2265    55   F      28 55-59               40:12.3     12:58/M
    1560    Salvatore Gaudio                  Ronkonkoma  NY        644    49   M      99 45-49               40:12.6     12:58/M
    1561    Lisa DeLuca                       Port Jeff station     419    28   F      92 25-29               40:15.9     12:59/M
    1562    Jodi Cirella                      Levittown  NY         300    50   F      54 50-54               40:16.8     12:59/M
    1563    Catherine Nicosia                 Robkonkoma  NY       1342    28   F      93 25-29               40:18.0     13:00/M
    1564    Astrid Ludwig                     Iowa City  IA        1098    20   F      73 20-24               40:22.0     13:01/M
    1565    Tammy Trees                       Holbrook  NY         1918    46   F     101 45-49               40:23.4     13:02/M
    1566    Kurt Caminske                     Sayville  NY          233    46   M     100 45-49               40:25.2     13:02/M
    1567    Wendy Poppiti                     Smithtown  NY        1493    51   F      55 50-54               40:26.2     13:03/M
    1568    rhonda nurnberger                 island park  NY      1350    51   F      56 50-54               40:27.3     13:03/M
    1569    Christine Durkin                  Holbrook  NY          510    39   F     111 35-39               40:28.1     13:03/M
    1570    Brenda Flores                     Holbrook  NY          585    35   F     112 35-39               40:28.7     13:03/M
    1571    Samantha Seymour                  Bayport  NY          1748    39   F     113 35-39               40:29.3     13:04/M
    1572    Christine Sarni                   Sayville  NY         1699    40   F     117 40-44               40:31.4     13:04/M
    1573    Brian Wisher                      shirley  NY          2045    25   M      73 25-29               40:32.0     13:05/M
    1574    Marissa DeMarco                   Coram  NY             427     7   F      55  0-14               40:32.5     13:05/M
    1575    Mary Ellen Lyons                  Massapequa Park  NY  1104    49   F     102 45-49               40:32.6     13:05/M
    1576    James DeMarco                     Coram  NY             424    38   M      77 35-39               40:32.9     13:05/M
    1577    Samantha Domke                    Patchogue  NY        2196    24   F      74 20-24               40:33.4     13:05/M
    1578    Melanie Domke                     Shirley  NY          2195    38   F     114 35-39               40:33.7     13:05/M
    1579    Veronica Lotito                   Levittown  NY        1088    30   F     106 30-34               40:35.7     13:05/M
    1580    Paula Cantos                      Levittown  NY         237    30   F     107 30-34               40:36.0     13:06/M
    1581    Shirley Kennedy                   lindenhurst  NY       943    54   F      57 50-54               40:37.1     13:06/M
    1582    Anthony Vespa                     oakland gardens  NY  1958    29   M      74 25-29               40:38.9     13:06/M
    1583    Robert Strimas                    Manorville  NY       1847    63   M      26 60-64               40:39.2     13:07/M
    1584    Evan Haffner                      Forest Hills  NY      748    44   M      96 40-44               40:40.1     13:07/M
    1585    Anthony LaMonica                  Oakdale  NY          1017    25   M      75 25-29               40:42.4     13:08/M
    1586    Grace Sengstock                   East Islip  NY       2281    11   F      56  0-14               40:43.3     13:08/M
    1587    Kristin Benincasa                 East islip  NY        121    22   F      75 20-24               40:44.4     13:08/M
    1588    Carleen Tunney                    Selden  NY           1927    49   F     103 45-49               40:46.1     13:09/M
    1589    Dina O'Connor                     Ronkonkoma  NY       1362    44   F     118 40-44               40:46.4     13:09/M
    1590    Christina Petry                   Islip  NY            2368    99   F       1 98-99               40:47.8     13:09/M
    1591    Jennifer Barcia                   Melville  NY         2147    39   F     115 35-39               40:48.3     13:10/M
    1592    Adriana Lopez                     North Babylon  NY    1081    36   F     116 35-39               40:49.7     13:10/M
    1593    Janine Toro                       Oakdale  NY          1910    49   F     104 45-49               40:53.2     13:11/M
    1594    Morgan Tenaglia                   Bohemia  NY          1880     9   F      57  0-14               40:54.1     13:12/M
    1595    Danielle Wade                     N Massapequa  NY     1974    37   F     117 35-39               40:56.6     13:12/M
    1596    patricia ruis                     riverhead  NY        1663    53   F      58 50-54               40:57.7     13:13/M
    1597    ruvimbo nyakurimwa                astoria  NY          1352    31   F     108 30-34               40:58.2     13:13/M
    1598    Katie Zimmermann                  East Islip  NY       2201    35   F     118 35-39               40:59.6     13:13/M
    1599    Jerry Genoa                       Selden  NY            647    12   M      70  0-14               41:00.0     13:14/M
    1600    John James                        Medford  NY           877    57   M      50 55-59               41:06.9     13:15/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    1601    Susan Sabellico                   West Palm Beach  FL  1680    56   F      29 55-59               41:08.5     13:16/M
    1602    Kathleen Calves                   West Islip  NY        229    18   F      46 15-19               41:08.9     13:16/M
    1603    Kathleen Massimo                  Moriches  NY         1158    47   F     105 45-49               41:09.8     13:16/M
    1604    Veronique Shravato                Huntington  NY       1771    33   F     109 30-34               41:10.2     13:17/M
    1605    Jennifer Ogeka                    Moriches  NY         1368    35   F     119 35-39               41:10.3     13:17/M
    1606    Matthew Blake                     Copiague  NY          138    25   M      76 25-29               41:10.5     13:17/M
    1607    Julie Orr                         Mineola  NY          1397    48   F     106 45-49               41:12.6     13:17/M
    1608    Marissa Anselmo                   E. Northport  NY     2115    36   F     120 35-39               41:14.8     13:18/M
    1609    Debra Stewart                     SeldenNY  NY         1839    49   F     107 45-49               41:17.6     13:19/M
    1610    patricia junge                    patchogue  NY         898    52   F      59 50-54               41:18.7     13:19/M
    1611    Genevieve Muldery                 E. Patchogue  NY     2203    33   F     110 30-34               41:19.8     13:20/M
    1612    Noah Falk                         Plainview  NY         550    15   M      64 15-19               41:24.4     13:21/M
    1613    Aidan Weiler                      Medford  NY          2010    10   M      71  0-14               41:25.7     13:22/M
    1614    Jennifer Rosand                   Islip Terrace  NY    1629    35   F     121 35-39               41:26.2     13:22/M
    1615    Sean LaVista                      WEST ISLIP  NY       1029    35   M      78 35-39               41:29.3     13:23/M
    1616    Catherine Cavanagh                Westbury  NY         2373    57   F      30 55-59               41:32.6     13:24/M
    1617    daniel hayes                      holtsville  NY        775    61   M      27 60-64               41:43.8     13:27/M
    1618    ED SIMONETTI                      Port Jefferson Stat  1781    38   M      79 35-39               41:46.8     13:28/M
    1619    Linda van Vliet                   Port Jefferson Stat  1946    37   F     122 35-39               41:47.2     13:29/M
    1620    Michelle Fitting                  Smithtown  NY         578    10   F      58  0-14               41:47.5     13:29/M
    1621    KIM LINDSAY                       HOLTSVILLE  NY       1065    51   F      60 50-54               41:49.3     13:29/M
    1622    Keith Almonaitis                  Lake Grove  NY         27    24   M      41 20-24               41:49.6     13:29/M
    1623    Jillian Kirk                      Lake Grove  NY        960    23   F      76 20-24               41:49.9     13:29/M
    1624    kathleen Hendry                   Bohemia  NY           793    38   F     123 35-39               41:51.4     13:30/M
    1625    Murray Baraw                      Coram  NY              74    57   M      51 55-59               41:54.3     13:31/M
    1626    Nicole Mauro                      Holbrook  NY         1167    33   F     111 30-34               41:59.8     13:33/M
    1627    Jessica Rodriguez                 Shirley  NY          1617    29   F      94 25-29               42:00.4     13:33/M
    1628    Kristin Passaro                   Smithtown  NY        1439    29   F      95 25-29               42:00.6     13:33/M
    1629    Emily Webb                        Centereach  NY       2001    13   F      59  0-14               42:00.7     13:33/M
    1630    Liora Stuart                      Miller Place  NY     1851    62   F      11 60-64               42:08.9     13:35/M
    1631    karin penny                       east mewdow  NY      1445    41   F     119 40-44               42:11.4     13:36/M
    1632    Lawrence Michno                   Middle Island  NY    1243    27   M      77 25-29               42:11.8     13:36/M
    1633    Jason J Bennett                   Patchogue  NY        2137     8   M      72  0-14               42:20.7     13:39/M
    1634    Kimberly Greenwald                Westbury  NY          713    34   F     112 30-34               42:21.7     13:40/M
    1635    Jason Bennett                     Patchogue  NY        2136    39   M      80 35-39               42:23.7     13:40/M
    1636    Lonnie Neumar                     Saint James  NY      1335    45   F     108 45-49               42:24.0     13:41/M
    1637    Maria Fountas                     Freeport  NY          603    41   F     120 40-44               42:24.5     13:41/M
    1638    cynthia sanico                    glen head  NY        1695    56   F      31 55-59               42:32.1     13:43/M
    1639    Jessie Edwards                    Bohemia  NY           523    10   F      60  0-14               42:34.8     13:44/M
    1640    Melissa O'Connell                 Amityville  NY       1358    23   F      77 20-24               42:37.4     13:45/M
    1641    colleen itzkowitz                 holbrook  NY          860    42   F     121 40-44               42:42.2     13:46/M
    1642    Kathy Casatelli                   N. Bellmore  NY       258    48   F     109 45-49               42:42.3     13:46/M
    1643    jennifer abraham                  North Bellmore  NY      5    38   F     124 35-39               42:43.7     13:47/M
    1644    eugene maier                      ridge  NY            1122    62   M      28 60-64               42:46.1     13:48/M
    1645    Christina Eichele                 oakland gardens  NY   530    30   F     113 30-34               42:47.3     13:48/M
    1646    john wickenhauser                 holdbrook  NY        2037    66   M      15 65-69               42:51.1     13:49/M
    1647    Allison McIntyre                  HauppUge  NY         1203    15   F      47 15-19               42:51.5     13:49/M
    1648    Lea Bjorneby                      Mastic  NY            135    36   F     125 35-39               42:52.0     13:50/M
    1649    Jennifer Weiner                   Holtsville  NY       2012    41   F     122 40-44               42:55.0     13:51/M
    1650    Marisol Mateo                     Levittown  NY        1160    42   F     123 40-44               42:55.2     13:51/M
    1651    Laura Walsh                       Holtsville  NY       1988    34   F     114 30-34               42:57.3     13:51/M
    1652    Chris Gillin                      Ronkonkoma  NY        665    12   M      73  0-14               42:57.4     13:51/M
    1653    Robin L Long                      Hampton Bays  NY     2267    60   F      12 60-64               42:58.6     13:52/M
    1654    Robert Giannelli                  Huntington  NY        656    66   M      16 65-69               43:00.1     13:52/M
    1655    David Schaefer                    Seaford  NY          1712    46   M     101 45-49               43:01.6     13:53/M
    1656    Jennifer Shanahan                 Bohemia  NY          1750    42   F     124 40-44               43:02.8     13:53/M
    1657    Joshua Perelstein                 Blue Point  NY       1448    16   M      65 15-19               43:05.6     13:54/M
    1658    Theresa Jenulis                   Malverne  NY          882    43   F     125 40-44               43:08.2     13:55/M
    1659    Sean Grover                       Selden  NY            729    27   M      78 25-29               43:10.3     13:55/M
    1660    Kimberly Passudetti               Chester  NY          1440    27   F      96 25-29               43:11.1     13:56/M
    1661    Debbie Trosper                    West Babylon  NY     1923    57   F      32 55-59               43:11.9     13:56/M
    1662    Hunter Anderson                   Port Jefferson Stat    34     9   M      74  0-14               43:12.6     13:56/M
    1663    Nancy Anderson                    Port Jefferson Stat    35    44   F     126 40-44               43:13.7     13:56/M
    1664    Heather DeVoy                     Merrick  NY           444    30   F     115 30-34               43:14.2     13:57/M
    1665    Stephanie Lester                  Oakdale  NY          2103    10   F      61  0-14               43:14.7     13:57/M
    1666    George Dahl Jr                    Patchogue  NY         380    63   M      29 60-64               43:14.8     13:57/M
    1667    Laura speciale                    holbrook  NY         1817    41   F     127 40-44               43:19.6     13:58/M
    1668    John Doina                        Ronkonkoma  NY        481    51   M      76 50-54               43:20.8     13:59/M
    1669    Tom Dunne                         Centereach  NY        508    56   M      52 55-59               43:21.9     13:59/M
    1670    Pat Facchiano                     Dix Hills  NY         546    52   F      61 50-54               43:23.5     14:00/M
    1671    Odd Sangesland                    Plainview  NY        2255    83   M       2 80-97               43:28.0     14:01/M
    1672    Catriona DiNero                   Centereach  NY        463    14   F      62  0-14               43:29.5     14:02/M
    1673    Joanie Rinaldi                    Lake Ronkonkoma  NY  1597    41   F     128 40-44               43:31.8     14:02/M
    1674    Patricia Dugan                    Hauppauge  NY         502    79   F       2 75-79               43:33.8     14:03/M
    1675    Kit Millan                        Greenlawn  NY        1245    52   F      62 50-54               43:34.0     14:03/M
    1676    James Dugan                       Hauppauge  NY         504    71   M      11 70-74               43:35.7     14:04/M
    1677    William Quinn                     UPPER BROOKVILLE  N  1535    66   M      17 65-69               43:36.8     14:04/M
    1678    Susana Bouza                      Deer Park  NY         160    65   F       6 65-69               43:38.6     14:05/M
    1679    Jeanine O'Reilly                  Medford  NY          1393    46   F     110 45-49               43:38.8     14:05/M
    1680    Kelly Connelly                    WEST ISLIP  NY        334    38   F     126 35-39               43:45.7     14:07/M
    1681    David Michael Bradham             N. Babylon  NY       2190    57   M      53 55-59               43:46.1     14:07/M
    1682    Abigail Bradham                   North Babylon  NY     169    31   F     116 30-34               43:46.3     14:07/M
    1683    Denise Jacob                      Sayville  NY          873    51   F      63 50-54               43:48.8     14:08/M
    1684    Noel Cutinella                    Ronkonkoma  NY        374     9   F      63  0-14               43:49.0     14:08/M
    1685    Irene Portney                     Ronkonkoma  NY       1496    39   F     127 35-39               43:49.2     14:08/M
    1686    Mary Lavin                        Selden  NY           1027    51   F      64 50-54               43:51.4     14:09/M
    1687    Gretchen Stuerzel                 East Rockaway  NY    1854    38   F     128 35-39               43:54.3     14:10/M
    1688    Christina Tenaglia                Ronkonkoma  NY       1878    35   F     129 35-39               43:56.5     14:10/M
    1689    Jessica Nizza                     Shirley  NY          1343    25   F      97 25-29               43:57.1     14:11/M
    1690    Tracy Poltie                      Wantagh  NY          1488    47   F     111 45-49               43:57.2     14:11/M
    1691    Martha Roche                      Kings Park  NY       1613    69   F       7 65-69               44:01.9     14:12/M
    1692    Bernadette Warshawsky             Holbrook  NY         1998    32   F     117 30-34               44:08.0     14:14/M
    1693    Jeanne Frost                      Smithtown  NY         623    56   F      33 55-59               44:08.5     14:14/M
    1694    Christina Morck                   Levittown  NY        1274     9   F      64  0-14               44:10.6     14:15/M
    1695    Jamie Morck                       Levittown  NY        1276    13   M      75  0-14               44:12.6     14:15/M
    1696    william fallar                    ronkonkoma  NY        551    58   M      54 55-59               44:13.4     14:16/M
    1697    Patricia Faulkner                 N.Bellmore  NY       2372    33   F     118 30-34               44:14.8     14:16/M
    1698    Colleen Scharen                   Bethpage  NY         1714    29   F      98 25-29               44:16.2     14:17/M
    1699    Emily Kaiser                      West Babylon  NY      903    51   F      65 50-54               44:18.5     14:17/M
    1700    Lorrie Whitehead                  Holbrook  NY         2252    57   F      34 55-59               44:20.3     14:18/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    1701    Thomas Soika                      Baiting Hollow  NY   1806    35   M      81 35-39               44:22.0     14:19/M
    1702    Kelley Gould                      Saint James  NY       697    46   F     112 45-49               44:23.2     14:19/M
    1703    Jerianne Bradley                  West Babylon  NY      170    58   F      35 55-59               44:24.1     14:19/M
    1704    Carri Raffone                     Baiting Hollow  NY   1545    32   F     119 30-34               44:25.2     14:20/M
    1705    Edward Donnellan                  East Northport  NY    485    51   M      77 50-54               44:26.3     14:20/M
    1706    Susan Donnellan                   East Northport  NY    486    48   F     113 45-49               44:29.3     14:21/M
    1707    Michael Oliveri                   Levittown  NY        1376    56   M      55 55-59               44:29.8     14:21/M
    1708    Allie Aiello                      Copiague  NY           15     9   F      65  0-14               44:30.2     14:21/M
    1709    janet oliveri                     levittown  NY        1375    55   F      36 55-59               44:30.3     14:21/M
    1710    Bill Staak                        Nesconset  NY        1821    53   M      78 50-54               44:31.9     14:22/M
    1711    Robert Gittins                    medford  NY          2173    43   M      97 40-44               44:32.4     14:22/M
    1712    Jade Doina                        Ronkonkoma  NY        479    15   F      48 15-19               44:33.0     14:22/M
    1713    Carmela Aiello                    Copiague  NY           16    42   F     129 40-44               44:34.0     14:23/M
    1714    Felix Blanco                      Port Jefferson Stat   139    35   M      82 35-39               44:39.7     14:24/M
    1715    Joy Lostio                        Lake Ronkonkoma  NY  2333    37   F     130 35-39               44:42.9     14:25/M
    1716    Wendy Jorgensen                   East Setauket  NY     896    47   F     114 45-49               44:48.4     14:27/M
    1717    John Zeiser                       Yaphank  NY          2070    70   M      12 70-74               44:50.1     14:28/M
    1718    Kristi Adams                      Patchogue  NY          10    34   F     120 30-34               44:50.5     14:28/M
    1719    Magdalena Roberts                 Deer Park  NY        1610    47   F     115 45-49               44:53.1     14:29/M
    1720    Krystle Waugh                     Patchogue  NY        2000    22   F      78 20-24               44:53.9     14:29/M
    1721    Patti Humsjo                      Oakdale  NY           847    60   F      13 60-64               44:58.8     14:30/M
    1722    William Shannon                   Bohemia  NY          1753    54   M      79 50-54               44:59.4     14:31/M
    1723    Chris Knappe                      West Sayville  NY     969     9   M      76  0-14               44:59.8     14:31/M
    1724    Kristy Shovlin                    Hauppauge  NY        1770    34   F     121 30-34               44:59.9     14:31/M
    1725    Kristen Lysen                     Smithtown  NY        1106    42   F     130 40-44               45:00.4     14:31/M
    1726    stephen mcgrady                   islip  NY            1196    16   M      66 15-19               45:02.0     14:32/M
    1727    Megan Riordan                     Merrick  NY          1598    44   F     131 40-44               45:02.4     14:32/M
    1728    tiffany legrow                    huntington  NY       1037    32   F     122 30-34               45:04.3     14:32/M
    1729    Ria Ramdeen                       Medford  NY          1558    23   F      79 20-24               45:04.5     14:32/M
    1730    Sharon Cavaliere                  Levittown  NY         265    64   F      14 60-64               45:06.1     14:33/M
    1731    Darlene Boden                     Seaford  NY           145    48   F     116 45-49               45:10.4     14:34/M
    1732    William O'Brien                   Massapequa  NY       1357    64   M      30 60-64               45:14.6     14:35/M
    1733    Joanne Quinn                      UPPER BROOKVILLE  N  1533    65   F       8 65-69               45:18.3     14:37/M
    1734    David Perelstein                  Blue Point  NY       1447    52   M      80 50-54               45:19.5     14:37/M
    1735    Jennifer Kolongowski              mastic  NY            977    39   F     131 35-39               45:22.4     14:38/M
    1736    Jodi Katz                         Northport  NY         920    37   F     132 35-39               45:22.9     14:38/M
    1737    Anthony Biamonte                  Lake Grove  NY       2149    40   M      98 40-44               45:29.0     14:40/M
    1738    Jessica Eberle                    Ronkonkoma  NY       2150    36   F     133 35-39               45:30.3     14:41/M
    1739    Linda Guttman                     Melville  NY         2148    70   F       2 70-74               45:35.3     14:42/M
    1740    Marge Lewis                       Patchogue  NY        1055    53   F      66 50-54               45:35.4     14:42/M
    1741    Matthew Von Hippel                Port Jefferson Stat  1971    23   M      42 20-24               45:41.6     14:44/M
    1742    Stephen Clark                     Rocky Point  NY       307    44   M      99 40-44               45:42.2     14:45/M
    1743    Janet Argentieri                  Sayville  NY           50    61   F      15 60-64               45:42.6     14:45/M
    1744    LAURA DELVECCHIO                  HOLTSVILLE  NY        422    57   F      37 55-59               45:43.6     14:45/M
    1745    Beth Karr                         Wantagh  NY           916    46   F     117 45-49               45:43.7     14:45/M
    1746    Jason Prieter                     Ronkonkoma  NY       1509    12   M      77  0-14               45:45.0     14:45/M
    1747    Lorraine Darcy                    Merrick  NY           388    44   F     132 40-44               45:46.7     14:46/M
    1748    Elizabeth Tassone                 Lake Ronkonkoma  NY  1873    28   F      99 25-29               45:52.7     14:48/M
    1749    John DeGirolamo                   Ronkonkoma  NY        403    50   M      81 50-54               45:55.6     14:49/M
    1750    Christy Weiler                    Medford  NY          2011    32   F     123 30-34               45:57.6     14:49/M
    1751    Angelina DeGirolamo               Ronkonkoma  NY        401    49   F     118 45-49               45:59.0     14:50/M
    1752    Kimberly Skillen                  West Babylon  NY     1790    41   F     133 40-44               46:00.5     14:50/M
    1753    Nicholas DeGirolamo               Ronkonkoma  NY        404    20   M      43 20-24               46:00.6     14:50/M
    1754    Sharon Simon                      west babylon  NY     1780    46   F     119 45-49               46:01.5     14:51/M
    1755    Danielle DeGirolamo               Ronkonkoma  NY        402    14   F      66  0-14               46:02.4     14:51/M
    1756    Tracy Rizzo                       Westbury  NY         1608    20   F      80 20-24               46:04.7     14:52/M
    1757    John Kopp                         massapequia  NY      2141    27   M      79 25-29               46:04.9     14:52/M
    1758    Joseph Fowles                     Seaford  NY           604    30   M      68 30-34               46:06.2     14:52/M
    1759    Robert Carr                       St James  NY         2331    77   M       4 75-79               46:09.4     14:53/M
    1760    Lawrence DeMarco                  Farmingdale  NY       425    59   M      56 55-59               46:12.0     14:54/M
    1761    Diane Bruno                       Dix Hills  NY         188    51   M      82 50-54               46:12.4     14:54/M
    1762    Janice Goldfarb                   Westbury  NY          681    52   F      67 50-54               46:13.3     14:55/M
    1763    Lauren Goldfarb                   Westbury  NY          683    25   F     100 25-29               46:13.6     14:55/M
    1764    Brian Dwyer                       Miller Place  NY      513    44   M     100 40-44               46:14.1     14:55/M
    1765    Pauline Gecsedi                   Glen cove  NY         645    48   F     120 45-49               46:14.5     14:55/M
    1766    christine centrone                north babylon  NY     278    42   F     134 40-44               46:14.8     14:55/M
    1767    Stephani Dwyer                    Miller Place  NY      514    43   F     135 40-44               46:16.0     14:55/M
    1768    karen kroeppel                    huntington  NY        997    53   F      68 50-54               46:16.2     14:55/M
    1769    Rachael Maresco                   Ronkonkoma  NY       1142    39   F     134 35-39               46:17.5     14:56/M
    1770    Anthony Kalimnios                 Montauk  NY           904    50   M      83 50-54               46:18.8     14:56/M
    1771    waren kroeppel                    huntington  NY        998    58   M      57 55-59               46:19.0     14:56/M
    1772    Thelma Edwards                    Bohemia  NY           525    54   F      69 50-54               46:19.0     14:56/M
    1773    Abbe Gossweiler                   Holbrook  NY          694    55   F      38 55-59               46:20.8     14:57/M
    1774    Deborah McMaster                  Holbrook  NY         1215    48   F     121 45-49               46:21.4     14:57/M
    1775    Joe Valverde                      Queens Village  NY   1941    37   M      83 35-39               46:23.0     14:58/M
    1776    Shaun Wheiler                     Sayville  NY         2400    29   M      80 25-29               46:23.8     14:58/M
    1777    Lisa Burnett                      Ronkonkoma  NY        208    48   F     122 45-49               46:39.1     15:03/M
    1778    elyse kay                         islip  NY             925    52   F      70 50-54               46:39.7     15:03/M
    1779    celeste richards                  lake ronkonkoma  NY  1590    51   F      71 50-54               46:41.0     15:04/M
    1780    Kristen Clark                     Bohemia  NY           306    41   F     136 40-44               46:42.7     15:04/M
    1781    Colleen Morvay                    Babylon  NY          1288    59   F      39 55-59               46:46.7     15:05/M
    1782    Kira Dove                         Hauppauge  NY         492    12   F      67  0-14               46:46.7     15:05/M
    1783    Christina DiLorenzo               Islip  NY             459    37   F     135 35-39               46:46.8     15:05/M
    1784    Janet Scherer                     E.Northport  NY      2188    53   F      72 50-54               46:50.6     15:06/M
    1785    Lorelei Stephens                  Sayville  NY         1834    55   F      40 55-59               46:51.1     15:07/M
    1786    Trish Bergen-Weichbrodt           Ronkonkoma  NY        125    41   F     137 40-44               46:52.8     15:07/M
    1787    Angel Figueroa                    East Patchogue  NY    571    59   M      58 55-59               46:53.8     15:07/M
    1788    Elizabeth Atanasio                Bay shore  NY          55    30   F     124 30-34               46:54.9     15:08/M
    1789    Norma Figueroa                    East Patchogue  NY    572    53   F      73 50-54               46:55.1     15:08/M
    1790    Matthew Morvay                    Babylon  NY          1289    60   M      31 60-64               47:01.0     15:10/M
    1791    Laura Softy                       Bethpage  NY         1805    28   F     101 25-29               47:03.8     15:11/M
    1792    Jennifer Passaro                  West Babylon  NY     1438    33   F     125 30-34               47:07.2     15:12/M
    1793    Onika Soman                       Hauppauge  NY        1809    31   F     126 30-34               47:07.3     15:12/M
    1794    Awilda Rosario                    North Bellmore  NY   2391    32   F     127 30-34               47:11.8     15:13/M
    1795    Michael Turkovich                 Lake Ronkonkoma  NY  1932    50   M      84 50-54               47:21.5     15:16/M
    1796    Kyle Adams                        Ridge  NY            2089    11   M      78  0-14               47:27.3     15:18/M
    1797    Liz Britz                         Sayville  NY          182    61   F      16 60-64               47:27.5     15:18/M
    1798    Connie Edwards-Lampert            Shirley  NY           526    46   F     123 45-49               47:30.4     15:19/M
    1799    Jonathan Ehrlich                  Farmingdale  NY       529    44   M     101 40-44               47:30.4     15:19/M
    1800    Marc Lampert                      Shirley  NY          1018    47   M     102 45-49               47:33.8     15:20/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    1801    Lorraine Avila                    Massapequa  NY         61    44   F     138 40-44               47:36.1     15:21/M
    1802    Carol Werner                      Bayport  NY          2024    53   F      74 50-54               47:43.3     15:24/M
    1803    Ireland Devine                    Holbrook  NY          441     5   F      68  0-14               47:47.3     15:25/M
    1804    Nadia Serrano                     Brentwood  NY        1747    35   F     136 35-39               47:47.5     15:25/M
    1805    Joe Dinero                        Centereach  NY       2207    44   M     102 40-44               47:48.8     15:25/M
    1806    Matt Fortner                      Smithtown  NY         595     6   M      79  0-14               47:49.1     15:25/M
    1807    Jennifer Magliola                 Shoreham  NY         1119    48   F     124 45-49               47:49.3     15:25/M
    1808    Mike Magliola                     Shoreham  NY         1120    50   M      85 50-54               47:49.8     15:25/M
    1809    Elizabeth Germain                 Hicksville  NY        649    66   F       9 65-69               47:53.5     15:27/M
    1810    Laura Zavlekas                    Smithtown  NY        2068    34   F     128 30-34               47:55.4     15:27/M
    1811    Stephanie Rogers                  Bethpage  NY         1622    22   F      81 20-24               48:00.8     15:29/M
    1812    Jeanine Foster                    Middle Island  NY     601    41   F     139 40-44               48:01.7     15:29/M
    1813    Taylor Jenulis                    Malverne  NY          881     7   F      69  0-14               48:03.1     15:30/M
    1814    Deena Abee                        E. Northport  NY     2122    37   F     137 35-39               48:05.8     15:31/M
    1815    Michele Bracone                   Patchogue  NY         168    37   F     138 35-39               48:05.9     15:31/M
    1816    Heather Pugliese                  Massapequa  NY       1519    31   F     129 30-34               48:08.5     15:32/M
    1817    Ellen DiFrancisco                 Ridge  NY             453    43   F     140 40-44               48:08.8     15:32/M
    1818    ann beauman                       s. jamesport  NY      110    52   F      75 50-54               48:09.5     15:32/M
    1819    Patricia Okler                    Shirley  NY          2292    52   F      76 50-54               48:09.6     15:32/M
    1820    richard gardini                   east moriches  NY     640    54   M      86 50-54               48:11.6     15:33/M
    1821    charles alfaro                    s. jamesport  NY       24    60   M      32 60-64               48:12.8     15:33/M
    1822    Diana Rivera                      Selden  NY           1604    54   F      77 50-54               48:14.1     15:34/M
    1823    Sakina Hasham                     Lake Mary  FL         768    27   F     102 25-29               48:17.0     15:35/M
    1824    Eleanor Burgess                   Lk Ronkonkoma  NY     203    50   F      78 50-54               48:19.5     15:35/M
    1825    Samantha McGready                 Patchogue  NY        1200    23   F      82 20-24               48:20.1     15:35/M
    1826    Rebecca Kotcher                   Westbury  NY          988    20   F      83 20-24               48:22.1     15:36/M
    1827    Jason McKay                       Bohemia  NY          1205    42   M     103 40-44               48:25.8     15:37/M
    1828    DONNA INCARDONA                   MASSAPEQUA  NY        852    64   F      17 60-64               48:39.7     15:42/M
    1829    Michael Viggiano                  North babylon  NY    1961    37   M      84 35-39               48:41.5     15:42/M
    1830    Jamie Viggiano                    North babylon  NY    1960    34   F     130 30-34               48:44.5     15:43/M
    1831    Eileen Quinn                      Kings Park  NY       1532    50   F      79 50-54               48:47.8     15:44/M
    1832    Miriam Stolin                     Commack  NY          1842    45   F     125 45-49               48:56.8     15:47/M
    1833    Barbara Gaias                     Southampton  NY       635    54   F      80 50-54               48:57.3     15:47/M
    1834    Alina Gaias                       Southampton  NY       634    20   F      84 20-24               49:00.2     15:48/M
    1835    George Colon                      Bay Shore  NY        2232    38   M      85 35-39               49:01.4     15:49/M
    1836    Ramon Colon                       Bay Shore  NY        2222    41   M     104 40-44               49:01.6     15:49/M
    1837    Conor Conzone                     Smithtown  NY         341    12   M      80  0-14               49:02.0     15:49/M
    1838    Elizabeth Foresta                 Massapequa  NY        592    32   F     131 30-34               49:05.6     15:50/M
    1839    Karin Dutton                      N. Babylon  NY        511    42   F     141 40-44               49:09.3     15:51/M
    1840    Constance Savino                  Holbrook  NY         1708    56   F      41 55-59               49:20.3     15:55/M
    1841    Leon VanWormer                    Hauppauge  NY        1949    36   M      86 35-39               49:20.7     15:55/M
    1842    Diane Sulzinski                   Hicksville  NY       1863    53   F      81 50-54               49:21.0     15:55/M
    1843    Eileen Cuche                      Bayshore  NY          367    51   F      82 50-54               49:23.1     15:56/M
    1844    Valerie Baxter                    Amityville  NY        107    52   F      83 50-54               49:28.1     15:57/M
    1845    Gale Clancy                       Port Jeff Sta  NY     302    61   F      18 60-64               49:28.8     15:57/M
    1846    Gerry Clancy                      Port Jeff Sta  NY     303    62   M      33 60-64               49:29.6     15:58/M
    1847    DEBRA SOLANOALLIER                Holtsville  NY       1808    58   F      42 55-59               49:29.6     15:58/M
    1848    Nancy Murray                      Sound Beach  NY      1312    56   F      43 55-59               49:30.3     15:58/M
    1849    Kathy Carroll                     Bellmore  NY          256    56   F      44 55-59               49:32.0     15:59/M
    1850    Eileen Turi                       Ronkonkoma  NY       1930    57   F      45 55-59               49:33.0     15:59/M
    1851    Claudia Marinez                   Brentwood  NY        1143    37   F     139 35-39               49:33.0     15:59/M
    1852    DANIEL BERTONI                    SHIRLEY  NY           130    67   M      18 65-69               49:34.0     15:59/M
    1853    Gina Carroll                      Bellmore  NY          255    27   F     103 25-29               49:36.0     16:00/M
    1854    Lisa Dove                         Hauppauge  NY         493    44   F     142 40-44               49:39.2     16:01/M
    1855    Patty Elder                       Sayville  NY         2248    64   F      19 60-64               49:39.8     16:01/M
    1856    Terrence Roche                    Kings Park  NY       1614    69   M      19 65-69               49:40.4     16:01/M
    1857    Deb Mischuch                      Bayshore  NY         1256    48   F     126 45-49               49:40.8     16:01/M
    1858    Rita Dubowski                     Centereach  NY        497    36   F     140 35-39               49:43.9     16:02/M
    1859    Kerry Ucci                        West Babylon  NY     1935    39   F     141 35-39               49:46.7     16:03/M
    1860    Tracy Fontana                     Patchogue  NY         588    29   F     104 25-29               49:47.2     16:04/M
    1861    Denise Sciangula                  Medford  NY          1732    28   F     105 25-29               49:47.2     16:04/M
    1862    kathy murray                      bayshore  NY         1310    53   F      84 50-54               49:56.4     16:06/M
    1863    LESLIE ALLIER                     Holtsville  NY         26    65   M      20 65-69               50:00.1     16:08/M
    1864    Molly Pierce                      Centereach  NY       1476    13   F      70  0-14               50:11.2     16:11/M
    1865    Robbie Riconey                    Sound Beach  NY      2387    11   M      81  0-14               50:12.2     16:12/M
    1866    Barbara Rago                      copiague  NY         1547    61   F      20 60-64               50:22.1     16:15/M
    1867    Jawaad Sheriff                    South Setauket  NY   1766    29   M      81 25-29               50:34.6     16:19/M
    1868    sherri dugan                      wading river  NY      503    45   F     127 45-49               50:36.3     16:19/M
    1869    melinda ott                       wading river  NY     1414    33   F     132 30-34               50:40.2     16:21/M
    1870    Eileen Izzo                       Shoreham  NY          867    59   F      46 55-59               50:44.2     16:22/M
    1871    Cristy Izzo                       Rocky Point  NY       865    28   F     106 25-29               50:45.8     16:22/M
    1872    Henri Delmar                      Brentwood  NY         418    66   M      21 65-69               50:46.3     16:23/M
    1873    Lindsay Schulhoff                 Commack  NY          1727    27   F     107 25-29               51:00.7     16:27/M
    1874    jean caravello                    amity harbor  NY      246    59   F      47 55-59               51:19.2     16:33/M
    1875    Athena Rosario                    Amityville  NY       2180    20   F      85 20-24               51:19.4     16:33/M
    1876    Kaelyn Heavyside                  Bellport  NY          783    11   F      71  0-14               51:23.5     16:35/M
    1877    Kethleen Donnelly                 East Meadow  NY       488    57   F      48 55-59               51:28.3     16:36/M
    1878    Stephen Pugliese                  Flushing  NY         1520    28   M      82 25-29               51:33.1     16:38/M
    1879    Anne McKeon                       Lake Ronkonkoma  NY  1207    43   F     143 40-44               51:36.9     16:39/M
    1880    Stephamie Wehner                  Bellport  NY         2007    13   F      72  0-14               51:41.0     16:40/M
    1881    Katie Baker                       E. Moriches  NY      2144     7   F      73  0-14               51:45.5     16:42/M
    1882    Randy Bublitz                     St James  NY          193    49   M     103 45-49               51:46.4     16:42/M
    1883    Barbara Rudish                    Holbrook  NY         2083    62   F      21 60-64               51:48.9     16:43/M
    1884    Lynne Henderdon                   Bellport  NY          789    42   F     144 40-44               51:50.8     16:43/M
    1885    Dan Moss                          East Northport  NY   1292    44   M     105 40-44               51:51.8     16:44/M
    1886    Renee Guerrero                    Copiague  NY          737    26   F     108 25-29               51:54.8     16:45/M
    1887    Penny Wehner                      Bellport  NY         2006    36   F     142 35-39               51:55.6     16:45/M
    1888    maryan lockwood                   Ronkonkoma  NY       1068    52   F      85 50-54               51:56.0     16:45/M
    1889    Laura Rubin                       Babylon  NY          1655    62   F      22 60-64               51:56.3     16:45/M
    1890    Roseann Toomey                    North Bellmore  NY   1908    59   F      49 55-59               51:56.5     16:45/M
    1891    samantha kinney                   holbrook  NY          958    22   F      86 20-24               51:57.4     16:45/M
    1892    Rebecca Rubin                     Babylon  NY          1656    24   F      87 20-24               51:57.4     16:45/M
    1893    Robert Powers                     Ronkonkoma  NY       1502    67   M      22 65-69               52:02.6     16:47/M
    1894    Peter Connolly                    Centereach  NY        337    64   M      34 60-64               52:03.2     16:47/M
    1895    Frank Caputo                      Centereach  NY        244    51   M      87 50-54               52:03.5     16:47/M
    1896    kathi Russell                     Centereach  NY       1667    50   M      88 50-54               52:03.7     16:47/M
    1897    Mary Pierce                       Centereach  NY       1475    14   F      74  0-14               52:08.8     16:49/M
    1898    Amanda Rago                       Copiague  NY         1546    26   F     109 25-29               52:12.4     16:50/M
    1899    Barry Sclar                       Wantagh  NY          1734    43   M     106 40-44               52:13.7     16:51/M
    1900    Josephine Sclar                   Wantagh  NY          1735    42   F     145 40-44               52:15.0     16:51/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    1901    Makayla Gilberg                   Islip Terrace  NY     662     9   F      75  0-14               52:32.9     16:57/M
    1902    Lisa Gallagher                    Nesconset  NY        2262    52   F      86 50-54               52:33.1     16:57/M
    1903    Aine DiNero                       Centereach  NY        462    13   F      76  0-14               52:35.7     16:58/M
    1904    Geraldine O Brien                 Middle Island  NY    1353    69   F      10 65-69               52:36.9     16:58/M
    1905    Gabby Rowe                        Ronkonkoma  NY       1649     9   F      77  0-14               52:39.6     16:59/M
    1906    Daniel Rowe                       Ronkonkoma  NY       1648    43   M     107 40-44               52:42.3     17:00/M
    1907    Courtney Thyberg                  Wheatley Heights  N  1898    21   F      88 20-24               52:44.5     17:01/M
    1908    Kelly Kaercher                    Levittown  NY         901    32   F     133 30-34               52:45.3     17:01/M
    1909    Tommy Zahtila                     Levittown  NY        2066    31   M      69 30-34               52:46.0     17:01/M
    1910    Mauro Chris                       Bohemia  NY          2279    60   M      35 60-64               52:47.3     17:02/M
    1911    Kim-Marie Catel Catello           Centereach  NY        264    38   F     143 35-39               52:47.8     17:02/M
    1912    Marguerite Garguilo               Centereach  NY        642    37   F     144 35-39               52:49.6     17:02/M
    1913    Leah O'Loughlin                   Massapequa Park  NY  1379     8   F      78  0-14               53:09.8     17:09/M
    1914    Erica Bublitz                     St James  NY          190    11   F      79  0-14               53:23.4     17:13/M
    1915    Shannon O'Malley                  Ridge  NY            1384    21   F      89 20-24               53:32.3     17:16/M
    1916    eileen vaninoti                   levittown  NY        1948    99   F       2 98-99               53:34.9     17:17/M
    1917    Gregory Chamberlin                Ridge  NY             279    21   M      44 20-24               53:41.0     17:19/M
    1918    james bozza                       holbrok  NY           164    50   M      89 50-54               53:46.4     17:21/M
    1919    connie wisher                     Shirley  NY          2046    53   F      87 50-54               53:55.7     17:24/M
    1920    Hannah Querbach                   Holbrook  NY         1527    20   F      90 20-24               53:57.3     17:24/M
    1921    Kristen Goldfarb                  Westbury  NY          682    16   F      49 15-19               53:59.5     17:25/M
    1922    Todd Goldfarb                     Westbury  NY          684    53   M      90 50-54               53:59.5     17:25/M
    1923    Joseph Cavaluzzi                  Flanders  NY          270    67   M      23 65-69               54:01.0     17:25/M
    1924    Jennifer Prieter                  Ronkonkoma  NY       1510    41   F     146 40-44               54:02.4     17:26/M
    1925    Laura Hollander                   Holtsville  NY        832    53   F      88 50-54               54:08.6     17:28/M
    1926    Linda Barbaro                     Brentwood  NY          75    57   F      50 55-59               54:08.7     17:28/M
    1927    Cathy Jurczyk                     Levittown  NY         899    27   F     110 25-29               54:08.9     17:28/M
    1928    Chrisoula Fosorile                Massapequa  NY        598    41   F     147 40-44               54:09.3     17:28/M
    1929    Michael Fosorile                  Massapequa  NY        599    41   M     108 40-44               54:09.9     17:28/M
    1930    Dominic Barbuto                   Mastic  NY             77    55   M      59 55-59               54:11.5     17:29/M
    1931    Tom Fosorile                      North Massapequa  N   600    66   M      24 65-69               54:11.9     17:29/M
    1932    jane hayes                        holtsville  NY        776    64   F      23 60-64               54:13.2     17:29/M
    1933    camille fosorile                  north massapequa  N   597    66   F      11 65-69               54:14.8     17:30/M
    1934    Eric Gunderson                    Medford  NY           744    22   M      45 20-24               54:18.0     17:31/M
    1935    Terri Springer                    Port Jefferson Stat  1820    39   F     145 35-39               54:23.4     17:33/M
    1936    david gould                       smithtown  NY         696    59   M      60 55-59               54:24.1     17:33/M
    1937    Susan DePalma                     Babylon  NY           432    62   F      24 60-64               54:25.0     17:33/M
    1938    Patrice Wissman                   Massapequa Park  NY  2048    57   F      51 55-59               54:29.3     17:35/M
    1939    kelly gould                       smithtown  NY         698    26   F     111 25-29               54:31.5     17:35/M
    1940    Laurie Connolly                   Centereach  NY        335    62   F      25 60-64               54:35.7     17:36/M
    1941    madeline cavaluzzi                calverton  NY         271    63   F      26 60-64               54:39.8     17:38/M
    1942    Susan Schultz                     Oakdale  NY          1730    63   F      27 60-64               54:45.0     17:40/M
    1943    Deirdre Surber                    West Sayville  NY    1864    61   F      28 60-64               54:45.1     17:40/M
    1944    Scott O'Malley                    Ridge  NY            1383    19   M      67 15-19               54:51.9     17:42/M
    1945    Tara Conzone                      Smithtown  NY         342    10   F      80  0-14               55:02.2     17:45/M
    1946    Jean O'Malley                     Ridge  NY            1382    52   F      89 50-54               55:02.2     17:45/M
    1947    Cathy Conzone                     Smithtown  NY         340    47   F     128 45-49               55:06.8     17:46/M
    1948    John Klein                        Ridge  NY             965    53   M      91 50-54               55:06.9     17:46/M
    1949    Eileen Moss                       East Northport  NY   1293    45   F     129 45-49               55:13.1     17:49/M
    1950    ed demarco                        Ronkonkoma  NY        423    74   M      13 70-74               55:14.7     17:49/M
    1951    Erin Cotes                        New York  NY          353    55   M      61 55-59               55:16.4     17:50/M
    1952    Edward Cotes                      New York  NY          352    58   M      62 55-59               55:16.5     17:50/M
    1953    Irene Bateman                     Bohemia  NY           102    45   F     130 45-49               55:18.4     17:50/M
    1954    Helen Bublitz                     St James  NY          191    47   F     131 45-49               55:18.8     17:50/M
    1955    Michael Bublitz                   St James  NY          192    99   M       6 98-99               55:20.1     17:51/M
    1956    jodi george                       bohemia  NY           648    51   M      92 50-54               55:20.8     17:51/M
    1957    Martha Giordano                   Bayville  NY          669    44   F     148 40-44               55:22.0     17:52/M
    1958    Maureen Gunderson                 Medford  NY           745    54   F      90 50-54               55:22.0     17:52/M
    1959    Rocco Giordano                    Bayville  NY          670    11   M      82  0-14               55:22.7     17:52/M
    1960    Vivian Montalvo                   Central Islip  NY    1263    54   F      91 50-54               55:23.6     17:52/M
    1961    Denis Wurtz                       Centereach  NY       2055    54   M      93 50-54               55:26.6     17:53/M
    1962    Cathy Wurtz                       Centereach  NY       2054    61   F      29 60-64               55:29.4     17:54/M
    1963    Michael Gilberg                   Islip Terrace  NY     663    45   M     104 45-49               55:30.1     17:54/M
    1964    Alexa Gilberg                     Holbrook  NY          661    12   F      81  0-14               55:32.3     17:55/M
    1965    Nancy Vigneau                     Smithtown  NY        2135    64   F      30 60-64               55:48.0     18:00/M
    1966    Peter Reisner                     Commack  NY          1579    66   M      25 65-69               55:51.7     18:01/M
    1967    Richard Herbert                   Pt Jefferson  NY      798    65   M      26 65-69               55:51.9     18:01/M
    1968    Darragh Herlihy                   Coram  NY             799    51   F      92 50-54               55:56.8     18:03/M
    1969    Dawn Hueber                       Bohemia  NY           845    46   F     132 45-49               55:58.8     18:03/M
    1970    Cathy Kaufman                     Hicksville  NY        924    56   F      52 55-59               56:01.2     18:04/M
    1971    Susan Hoffmann                    Hicksville  NY        828    66   F      12 65-69               56:01.3     18:04/M
    1972    Dorothy Sullivan                  Bohemia  NY          1860    56   F      53 55-59               56:02.8     18:05/M
    1973    Stephanie Pierce                  Centereach  NY       1477    16   F      50 15-19               56:04.3     18:05/M
    1974    Jean Seirno                       Bayshore  NY         1744    51   F      93 50-54               56:08.8     18:06/M
    1975    Amanda Mullen                     Centereach  NY       2205    16   F      51 15-19               56:09.7     18:07/M
    1976    Malcolm WAclaw                    Hampton bays  NY     1973    66   M      27 65-69               56:12.4     18:08/M
    1977    Barbara Burnett                   Lake Grove  NY        207    65   F      13 65-69               56:14.1     18:08/M
    1978    Marilyn Pike                      Wantagh  NY          1479    57   F      54 55-59               56:19.0     18:10/M
    1979    Jacqueline O'Loughlin             Massapequa Park  NY  1378    41   F     149 40-44               56:34.8     18:15/M
    1980    Panda Hon                         Bayside Hills  NY     835    35   F     146 35-39               56:36.9     18:15/M
    1981    ALEXA MCNAMARA                    MANORVILLE  NY       1218    12   F      82  0-14               56:37.5     18:16/M
    1982    Desiree McNamara                  Manorville  NY       1219    48   F     133 45-49               56:37.8     18:16/M
    1983    Bear Torres                       Bayside Hills  NY    1912    33   M      70 30-34               56:39.7     18:16/M
    1984    Roseann Tiseo                     Selden  NY           1900    40   F     150 40-44               56:41.2     18:17/M
    1985    Kellee Kress                      Yaphank  NY           994    52   F      94 50-54               56:51.9     18:20/M
    1986    Mark Hecht                        Farmingdale  NY       785    55   M      63 55-59               56:52.8     18:21/M
    1987    Guy O Brien                       Middle Island  NY    1354    67   M      28 65-69               56:58.6     18:23/M
    1988    Edward Forsyth                    Lake Grove  NY        594    69   M      29 65-69               56:58.6     18:23/M
    1989    Jenna Lehning                     Shoreham  NY         1039    27   F     112 25-29               57:00.4     18:23/M
    1990    Michelle Scotti                   Sound Beach  NY      1739    99   F       3 98-99               57:01.5     18:24/M
    1991    Amanda Rowehl                     Shoreham  NY         1652    24   F      91 20-24               57:01.5     18:24/M
    1992    tyler itzkowitz                   holbrook  NY          863    20   M      46 20-24               57:03.7     18:24/M
    1993    Marylynn O'Grady                  Ronkonkoma  NY       1369    99   F       4 98-99               57:04.5     18:25/M
    1994    Lynne Fiebe                       Patchogue  NY        2152    65   F      14 65-69               57:06.0     18:25/M
    1995    dale rothe                        medford  NY          1643    67   M      30 65-69               57:07.8     18:25/M
    1996    Carolein Bennett                  Patchogue  NY        2153    33   F     134 30-34               57:08.2     18:26/M
    1997    Lodz Duplan                       Brentwood  NY         509    50   F      95 50-54               57:08.5     18:26/M
    1998    Kevin Gundlach                    Holbrook  NY          746    40   M     109 40-44               57:12.9     18:27/M
    1999    Carol Huck                        Wading River  NY      844    67   F      15 65-69               57:19.1     18:29/M
    2000    Linda Zadrozny                    Mastic Beach  NY     2064    51   F      96 50-54               57:21.9     18:30/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    2001    Lisa Dabbraccio                   Ronkonkoma  NY        377    50   F      97 50-54               57:21.9     18:30/M
    2002    Peter Ritter                      Holbrook  NY         1602    31   M      71 30-34               57:27.0     18:32/M
    2003    Stephanie Ritter                  Holbrook  NY         1603    31   F     135 30-34               57:28.2     18:32/M
    2004    John Compitello                   Deer Park  NY         331    60   M      36 60-64               57:55.2     18:41/M
    2005    Kerri Mertz                       yaphank  NY          1234    21   F      92 20-24               57:58.6     18:42/M
    2006    Kristin Ketcham                   Mastic Beach  NY      948    35   F     147 35-39               57:59.5     18:42/M
    2007    Joe Mottola                       Ronkonkoma  NY       1296    74   M      14 70-74               58:05.0     18:44/M
    2008    Leslie DeMarco                    Farmingdale  NY       426    56   F      55 55-59               58:05.9     18:44/M
    2009    Lisa Ryan                         Hicksville  NY       1677    56   F      56 55-59               58:08.3     18:45/M
    2010    candice barnet                    west hempstead  NY     80    38   F     148 35-39               58:13.0     18:47/M
    2011    sandy altamirano                  mt sinai  NY           29    46   F     134 45-49               58:14.6     18:47/M
    2012    richard gambale                   ridge  NY             639    56   M      64 55-59               58:18.1     18:48/M
    2013    claudia Distefano                 seaford  NY           466    61   F      31 60-64               58:19.8     18:49/M
    2014    jesscia distefano                 seaford  NY           469    27   F     113 25-29               58:20.0     18:49/M
    2015    Maria Sattler                     Aquebogue  NY        1704    47   F     135 45-49               58:25.4     18:51/M
    2016    Anne Dinero                       Centereach  NY       2206    40   F     151 40-44               58:28.8     18:52/M
    2017    Rosemarie Hoehn                   Plainview  NY         825    32   F     136 30-34               58:29.1     18:52/M
    2018    Barbara DeLeon                    Bohemia  NY           412    99   F       5 98-99               58:29.1     18:52/M
    2019    Elizabeth D'Angelo                Dix Hills  NY         387    57   F      57 55-59               58:31.3     18:53/M
    2020    Kerry Bonesteel                   Sayville  NY          150    16   F      52 15-19               58:31.8     18:53/M
    2021    Tracey MacDonald                  Patchogue  NY        1108    48   F     136 45-49               58:33.4     18:53/M
    2022    Debra Dyckman                     Kings Park  NY        516    54   F      98 50-54               58:34.4     18:54/M
    2023    Katherine Yamaguchi               Centereach  NY       2058    48   F     137 45-49               58:36.4     18:54/M
    2024    Denise Bartone                    Bethpage  NY           96    57   F      58 55-59               58:39.3     18:55/M
    2025    colleen gaitings                  flushing  NY          636    47   F     138 45-49               58:42.5     18:56/M
    2026    Kathryn Paidoussis                West Islip  NY       1421    11   F      83  0-14               58:51.6     18:59/M
    2027    George Paidoussis                 West Islip  NY       1420    47   M     105 45-49               58:54.9     19:00/M
    2028    James Puglisi                     Oakdale  NY          1521    99   M       7 98-99               59:08.4     19:05/M
    2029    John Simpson                      Oakdale  NY          1785    16   M      68 15-19               59:12.8     19:06/M
    2030    Pat Behr                          Syosset  NY          2311    99   F       6 98-99               59:13.2     19:06/M
    2031    lorraine kosinski                 floral park  NY       985    61   F      32 60-64               59:14.5     19:06/M
    2032    michele cierro                    massapequa  NY        294    53   F      99 50-54               59:15.3     19:07/M
    2033    Joanna Freriks                    Holtsville  NY        615    36   F     149 35-39               59:17.2     19:07/M
    2034    Audrey Lowy                       Farmingville  NY     1091    41   F     152 40-44               59:17.9     19:07/M
    2035    Frances Raupp                     Westbury  NY         1565    59   F      59 55-59               59:18.7     19:08/M
    2036    Virginia Raupp                    Westbury  NY         1566    52   F     100 50-54               59:18.9     19:08/M
    2037    Maureen Scharen                   Bethpage  NY         1715    64   F      33 60-64               59:20.6     19:08/M
    2038    Joan McHugh                       Port Jeff. Sta.  NY  1202    69   F      16 65-69               59:23.9     19:09/M
    2039    Demi pristera                     Islip  NY            1516    22   F      93 20-24               59:24.9     19:10/M
    2040    Celeste Igoe                      Hicksville  NY        850    64   F      34 60-64               59:25.7     19:10/M
    2041    Bernadette Waters                 West Islip  NY       1999    69   F      17 65-69               59:25.9     19:10/M
    2042    Laurrie Goetke                    Centereach  NY        677    64   F      35 60-64               59:32.0     19:12/M
    2043    Bonnie Norjen                     Yaphank  NY          1346    51   F     101 50-54               59:32.7     19:12/M
    2044    Marie Aurigemma                   Smithtown  NY          60    72   F       3 70-74               59:32.9     19:12/M
    2045    cheryl pristera                   Islip  NY            1515    49   F     139 45-49               59:33.1     19:13/M
    2046    Maryanne Suarez                   Wantagh  NY          1858    56   F      60 55-59               59:36.0     19:14/M
    2047    Lorraine Wakefield                Levittown  NY        1979    52   F     102 50-54               59:36.3     19:14/M
    2048    Damaius Cruz                      Central Islip  NY     366    38   M      87 35-39               59:37.0     19:14/M
    2049    Meg Daley-Young                   middle  island  NY    381    48   F     140 45-49               59:47.1     19:17/M
    2050    karen koelln                      centereach  NY        974    58   F      61 55-59               59:47.5     19:17/M
    2051    Patrick Pfister                   Middle Island  NY    2084     4   M      83  0-14               59:47.6     19:17/M
    2052    Ryan Pfister                      Middle Island  NY    2086     7   M      84  0-14               59:49.1     19:18/M
    2053    Jennifer Pfister                  Middle Island  NY    2085    38   F     150 35-39               59:49.5     19:18/M
    2054    Glenn Grover                      Selden  NY            727    62   M      37 60-64             1:00:20.5     19:28/M
    2055    Pamela Rago                       Coram  NY            1550    62   F      36 60-64             1:00:36.8     19:33/M
    2056    John Rago                         Coram  NY            1548    62   M      38 60-64             1:00:39.2     19:34/M
    2057    Loretta O'Connor                  Shirley  NY          1360    49   F     141 45-49             1:00:39.2     19:34/M
    2058    Michael OConnor                   Shirley  NY          1361    52   M      94 50-54             1:00:41.5     19:35/M
    2059    James McClean                     Ronkonkoma  NY       1178    76   M       5 75-79             1:00:44.5     19:35/M
    2060    Daniel Purcell                    Lake Ronkonkoma  NY  1525    55   M      65 55-59             1:00:45.2     19:36/M
    2061    Denise Brenna                     Lindenhurst  NY       173    49   F     142 45-49             1:00:45.2     19:36/M
    2062    Annemarie Albate                  Bohemia  NY            18    36   F     151 35-39             1:00:50.6     19:37/M
    2063    Maryellen Ruggiero                Sayville  NY         2285    48   F     143 45-49             1:00:59.7     19:40/M
    2064    Marion MacGowan                   Yaphank  NY          1110    48   F     144 45-49             1:01:02.0     19:41/M
    2065    Laura Peters                      Ronkonkoma  NY       1457    48   F     145 45-49             1:01:06.9     19:43/M
    2066    Christine Dunlap                  Brewster  NY          506    40   F     153 40-44             1:01:12.5     19:45/M
    2067    Ashley Healy                      Shirley  NY          2383    16   F      53 15-19             1:01:18.0     19:46/M
    2068    Linda Carmosino                   Merrick  NY           252    60   F      37 60-64             1:01:20.6     19:47/M
    2069    MaryGrace McCloskey               Farmingdale  NY      1179    45   F     146 45-49             1:01:25.7     19:49/M
    2070    Emily Makowicz                    Centereach  NY       1123    18   F      54 15-19             1:01:34.4     19:52/M
    2071    Eleanore Abrams                   Hicksville  NY          6    76   F       3 75-79             1:01:48.5     19:56/M
    2072    Patrice Simpson                   Oakdale  NY          1786    51   F     103 50-54             1:01:49.1     19:56/M
    2073    Evelyn Russo                      Hicksville  NY       1669    69   F      18 65-69             1:01:49.7     19:56/M
    2074    Margie Puglisi                    Oakdale  NY          1522    99   F       7 98-99             1:01:52.6     19:57/M
    2075    Veronica DeCicco                  Manorville  NY       2126    48   F     147 45-49             1:01:57.3     19:59/M
    2076    Robyn Grufferman                  Levittown  NY         732    56   F      62 55-59             1:02:05.2     20:02/M
    2077    susan rothe                       medford  NY          1644    59   F      63 55-59             1:02:15.5     20:05/M
    2078    Mary Priest                       Holbrook  NY         1508    64   F      38 60-64             1:02:16.8     20:05/M
    2079    Prim Stahl                        Holbrook  NY         1823    62   F      39 60-64             1:02:18.7     20:06/M
    2080    Elizabeth Jones                   Center Moriches  NY   892    14   F      84  0-14             1:02:23.1     20:07/M
    2081    Michael Grufferman                Levittown  NY         731    60   M      39 60-64             1:02:44.4     20:14/M
    2082    John Burns                        Mastic  NY           2169    66   M      31 65-69             1:02:46.7     20:15/M
    2083    Linda Grufferman                  Levittown  NY         730    58   F      64 55-59             1:02:47.4     20:15/M
    2084    David Katz                        Woodbury  NY          918     7   M      85  0-14             1:02:50.0     20:16/M
    2085    John Katz                         Woodbury  NY          921    42   M     110 40-44             1:02:52.2     20:17/M
    2086    Sarah Katz                        Woodbury  NY          923     5   F      85  0-14             1:02:52.5     20:17/M
    2087    Deborah Katz                      Woodbury  NY          919    43   F     154 40-44             1:02:54.1     20:17/M
    2088    Joshua Katz                       Woodbury  NY          922     7   M      86  0-14             1:02:55.0     20:18/M
    2089    donna kinney                      holbrook  NY          957    53   F     104 50-54             1:03:09.1     20:22/M
    2090    Patricia Baker                    E. Moriches  NY      2142    45   F     148 45-49             1:03:13.4     20:24/M
    2091    sara riha                         holbrook  NY         1596    77   F       4 75-79             1:03:13.4     20:24/M
    2092    lisa zolesi                       massapequa park  NY  2078    51   F     105 50-54             1:03:36.8     20:31/M
    2093    Victoria Fortner                  Smithtown  NY         596     8   F      86  0-14             1:03:38.7     20:32/M
    2094    Lisa Rosselli                     Massapequa park  NY  1639    51   F     106 50-54             1:03:40.8     20:32/M
    2095    Denise Oterson                    Patchogue  NY        1410    32   F     137 30-34             1:03:43.1     20:33/M
    2096    David Zavlekas                    Smithtown  NY        2067    42   M     111 40-44             1:03:56.2     20:37/M
    2097    Tara Sanders                      Wading River  NY     1692    19   F      55 15-19             1:04:30.0     20:48/M
    2098    Vanessa O'Connor                  Blauvelt  NY         1365    60   F      40 60-64             1:04:44.6     20:53/M
    2099    Elissa Cibbarelli                 Holbrook  NY          291    68   F      19 65-69             1:04:44.7     20:53/M
    2100    Tiffany O'Connor                  Blauvelt  NY         1364    27   F     114 25-29             1:04:45.7     20:53/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    2101    Colleen Wyman                     SHIRLEY  NY          2057    47   F     149 45-49             1:05:00.2     20:58/M
    2102    olga turner                       aquebogue  NY        1933    50   F     107 50-54             1:05:14.7     21:03/M
    2103    Nancy Foth                        Riverhead  NY         602    54   F     108 50-54             1:05:15.2     21:03/M
    2104    Jill Devine                       Holbrook  NY          442    34   F     138 30-34             1:05:20.1     21:05/M
    2105    Nicholas Calcagno                 West Babylon  NY      225    27   M      83 25-29             1:05:22.3     21:05/M
    2106    Heather Calcagno                  West Babylon  NY      223    26   F     115 25-29             1:05:23.0     21:05/M
    2107    Mike Calcagno                     North Babylon  NY     224    22   M      47 20-24             1:05:25.1     21:06/M
    2108    Robert Simonetti                  West Babylon  NY     1784    28   M      84 25-29             1:05:26.3     21:06/M
    2109    Kristyn Simonetti                 West Babylon  NY     1783    28   F     116 25-29             1:05:27.6     21:07/M
    2110    Dan McDonald                      Holbrook  NY         1186    52   M      95 50-54             1:05:30.3     21:08/M
    2111    Allison McDonald                  Nesconset  NY        1185    33   F     139 30-34             1:05:36.6     21:10/M
    2112    Kristen McDonald                  Nesconset  NY        1187    29   F     117 25-29             1:05:37.2     21:10/M
    2113    lillian vicky indence             lake ronkonkoma  NY   853    68   F      20 65-69             1:07:06.0     21:39/M
    2114    Stacey Coll                       Lake Ronkonkoma  NY   323    45   F     150 45-49             1:07:09.5     21:40/M
    2115    Margaret Kratochvil               Nesconset  NY         993    49   F     151 45-49             1:07:15.7     21:42/M
    2116    ROSEMARIE MERCADANTE              MEDFORD  NY          1233    53   F     109 50-54             1:07:18.4     21:43/M
    2117    Patricia Blinn                    Centereach  NY        140    69   F      21 65-69             1:08:24.0     22:04/M
    2118    Carol Paulsen                     Holbrook  NY         1441    71   F       4 70-74             1:09:18.6     22:21/M
    2119    Lorraine Trentni                  Holbrook  NY         2165    43   F     155 40-44             1:09:20.8     22:22/M
    2120    Joy Paulsen                       Farmingdale  NY      1442    45   F     152 45-49             1:09:22.5     22:23/M
    2121    Thomas Gillin                     Ronkonkoma  NY        668    49   M     106 45-49             1:09:32.3     22:26/M
    2122    peter lockwood                    Ronkonkoma  NY       1069    65   M      32 65-69             1:10:02.5     22:35/M
    2123    Robert McCloskey                  Westbury  NY         1180    72   M      15 70-74             1:10:50.7     22:51/M
    2124    Clara Diaz                        Levittown  NY         449    56   F      65 55-59             1:11:04.4     22:55/M
    2125    Greg Kozlowski                    Holtsville  NY       2151    39   M      88 35-39             1:13:36.7     23:45/M
    2126    Pat Myzwinski                     UPPER BROOKVILLE  N  1315    61   F      41 60-64             1:14:43.8     24:06/M