LI MacArthur 5k Run 2012

Age Group Results

June 02, 2012


Results By Just Finish, Inc.

Open

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jennifer King                     Bayport  NY           734   32       18        18:09.4      5:51/M
       2    Laura Rodriguez                   bronx  NY            1278   32       20        18:23.1      5:56/M
       3    Heidi Nathan                      Medford  NY           601   28       29        19:09.8      6:11/M

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Billy Holl                        Bayport  NY           111   26        1        15:29.4      5:00/M
       2    Zachary Krause                    Bohemia  NY          1681   18        2        15:58.1      5:09/M
       3    Tyler Murtha                      Bohemia  NY          1060   19        3        16:00.4      5:10/M

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Megan Giovanniello                Ny  NY                501   12       68        20:44.7      6:41/M
       2    Bianca De Lucia                   Medford  NY           317   14       94        21:18.6      6:52/M
       3    Jessica Reilly                    Sayville  NY          679   14      190        23:04.2      7:26/M
       4    Lauren McNeill                    Sayville  NY          980   13      198        23:10.1      7:28/M
       5    Shea Bohan                        Sound beach  NY      1729   14      225        23:33.6      7:36/M
       6    Theresa Ferrigno                  Oakdale  NY          1810   13      226        23:33.8      7:36/M
       7    Jessica Friedman                  smithtown  NY         451   12      245        23:52.2      7:42/M
       8    Theresa DeFillippo                Patchogue  NY        1690   14      270        24:07.6      7:47/M
       9    Alison Briggs                     Commack  NY           154   14      272        24:10.2      7:48/M
      10    Sophia Saladino                   Farmingville  NY     1337   13      312        24:39.3      7:57/M
      11    Kelli Smith                       Massapequa  NY       1421   13      335        24:56.7      8:03/M
      12    Nicole Campbell                   Ronkonkoma  NY        194   13      506        26:47.2      8:38/M
      13    Jamie Fleming                     Holtsville  NY        426   12      509        26:48.8      8:39/M
      14    Jenna Newman                      Sayville  NY         1737   10      529        26:57.2      8:42/M
      15    Alyssa Campbell                   West Babylon  NY      197   14      579        27:20.3      8:49/M
      16    Shannon Deutsch                   saint james  NY       343   13      666        28:24.4      9:10/M
      17    Emma Horoszewski                  Manorville  NY        642   12      722        29:01.8      9:22/M
      18    Miranda Tenaglia                  Bohemia  NY          1491   11      733        29:11.1      9:25/M
      19    Juliana Trezza                    Nesconset  NY        1522   12      751        29:26.9      9:30/M
      20    Cammi Farash                      West Babylon  NY      409   13      802        29:54.8      9:39/M
      21    Olivia Harrison                   Sayville  NY         1129   11      825        30:12.0      9:45/M
      22    Abigail Newman                    Sayville  NY         1738   12      903        31:18.9     10:06/M
      23    Lara Orelli                       Port Jefferson Stat  1136   11      944        31:49.7     10:16/M
      24    Ava Stanley                       Hicksville  NY       1903    9      966        32:11.7     10:23/M
      25    Caitlin Kerr                      Lindenhurst  NY       716   14      967        32:12.1     10:23/M
      26    Laura Gordon                      Syosset  NY           520   13      990        32:33.9     10:30/M
      27    Juliana Quiery                    Manorville  NY       1956    9      998        32:39.4     10:32/M
      28    Corinne Caminske                  Sayville  NY          191   14     1075        34:08.2     11:01/M
      29    Alexis Trama                      Centereach  NY       1843   13     1228        37:48.3     12:12/M
      30    Lindsey Bailey                    Centerreach  NY      1844   12     1233        37:53.1     12:13/M
      31    Elina McAteer                     Centereach  NY        918   10     1243        38:10.6     12:19/M
      32    Emily Netuschil                   Lake Ronkonkoma  NY  1085   11     1252        38:32.6     12:26/M
      33    Elizabeth Jones                   Center Moriches  NY   684   13     1286        39:51.6     12:51/M
      34    Stephanie Ripp                    N. Babylon  NY       1954    9     1328        41:48.7     13:29/M
      35    Vivian Stapleton                  Holbrook  NY         1446   13     1380        43:32.6     14:03/M
      36    Natalie Webb                      Centereach  NY       1572   11     1383        43:36.0     14:04/M
      37    Ashley O'Brien                    Holtsville  NY       1115   14     1384        43:41.0     14:05/M
      38    Danielle DeGirolamo               Ronkonkoma  NY        325   13     1412        46:05.2     14:52/M
      39    Meghan Orelli                     Port Jefferson Stre  1137    8     1418        46:15.8     14:55/M
      40    Kimberly McCalla                  Bay Shore  NY         923   11     1436        47:29.8     15:19/M
      41    Kathryn Paidoussis                West Islip  NY       1150   10     1505        51:08.6     16:30/M
      42    Alyssa Molina                     Kings Park  NY       1028   14     1531        52:19.5     16:53/M
      43    Elizabeth Havjar                  Huntington Station    587   13     1552        52:52.6     17:03/M
      44    Victoria Dagostino                Babylon  NY           304   12     1560        53:42.1     17:19/M
      45    Kaelyn Heavyside                  Bellport  NY          596   10     1567        54:25.6     17:33/M
      46    Elva Zhang                        Syosset  NY          1654   **     1584        55:59.3     18:04/M
      47    Rose Barbera                      Huntington  NY       1758   13     1585        56:00.0     18:04/M
      48    Jessica Chiu                      West Babylon  NY      244   14     1586        56:01.0     18:04/M
      49    Marcella Campos                   Hampton Bays  NY      204   13     1593        56:34.5     18:15/M
      50    Jaylene Hubbard                   Huntington  NY        649   12     1595        56:35.0     18:15/M
      51    Teresa Caballero                  Bay Shore  NY         181   **     1596        56:35.7     18:15/M
      52    Cayla Rogers                      Center moriches  NY  1283   12     1605        56:54.3     18:21/M

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gerard Connelly                   Nesconset  NY        1884   14       15        17:48.5      5:45/M
       2    Victor Garifo                     Blue Point  NY        473   14       22        18:37.7      6:00/M
       3    Nicholas Caruana                  holbrook  NY         1864   14       31        19:20.6      6:14/M
       4    Daniel Dobbins                    Holtsville  NY       1977   14       42        20:02.4      6:28/M
       5    Josh Tanenbaum                    Port Jefferson  NY   1482   13       44        20:11.3      6:31/M
       6    Justin Cooper                     Cold Spr. Har.  NY   1885   14       55        20:33.8      6:38/M
       7    Ryan Groskopf                     Shoreham  NY          551   14       85        21:07.2      6:49/M
       8    Tyler Laffey                      bohemia  NY          1670   13      107        21:29.3      6:56/M
       9    Ryan MacDonell                    Sayville  NY         1673   14      110        21:35.8      6:58/M
      10    Joe Cuningham                     Sayville  NY         1784   14      125        21:55.8      7:04/M
      11    Nicholas Froehlich                Smithtown  NY         453   13      128        21:59.4      7:05/M
      12    Daniel Kikel                      Setauket  NY          725   13      166        22:36.1      7:17/M
      13    Dylan Abad                        East Setauket  NY       5   14      174        22:51.6      7:22/M
      14    Raymond Novelli                   Bronx  NY            1104   14      180        22:55.1      7:24/M
      15    William Scheck                    Sayville  NY         1749   12      182        22:58.7      7:25/M
      16    Griffin Mills                     Sayville  NY         1013   13      189        23:03.7      7:26/M
      17    Owen Guinessey                    Sayville  NY          564   14      202        23:17.3      7:31/M
      18    Matthew Barden                    Oakdale  NY            70   14      211        23:26.1      7:34/M
      19    Nicholas Olsen                    holbrook  NY         1130   13      217        23:29.2      7:35/M
      20    Michael Freshour Jr.              Bayport  NY           446   10      235        23:42.5      7:39/M
      21    Nick Pugliano                     Bethpage  NY         1213   13      240        23:47.3      7:40/M
      22    Michael Grabowski                 Kings Park  NC        528   12      247        23:53.3      7:42/M
      23    Andrew Polakos                    Holbrook  NY         1197   14      249        23:53.6      7:42/M
      24    Timothy Brown                     N Merrick  NY         159   **      256        23:59.3      7:44/M
      25    Jack Rellis                       Centereach  NY       1761   13      318        24:44.9      7:59/M
      26    Andrew Varvaro                    Port Washington  NY  1544   14      473        26:24.6      8:31/M
      27    Alec Boettcher                    Bohemia  NY           128   13      520        26:52.1      8:40/M
      28    Christopher Burke                 Merrick  NY           172   13      532        26:58.3      8:42/M
      29    Brendan Stanley                   hicksiville ny       1904   09      557        27:11.5      8:46/M
      30    Miles Velez                       Babylon  NY          1861   13      562        27:12.9      8:46/M
      31    Michael Lofaro, Jr.               W. Sayville  NY       828   12      597        27:31.5      8:53/M
      32    Matthew Meehan                    Lake Ronkonkoma  NY   990   14      629        27:54.4      9:00/M
      33    Jason Greenberg                   Dix Hills  NY         537   13      660        28:21.1      9:09/M
      34    Jason Griff                       port jeff station    1759    9      680        28:30.7      9:12/M
      35    Matthew Mancuso                   Lake Ronkonkoma  NY   878   10      739        29:16.6      9:26/M
      36    Jack Rupe                           NY                 1702    7      742        29:19.3      9:27/M
      37    Quintin Soloviev                  E. Hampton  NY       1979    9      755        29:27.6      9:30/M
      38    Alexander Hamarich                Medford  NY           570   10      763        29:30.8      9:31/M
      39    Jake Leone                        Bohemia  NY           799   13      774        29:35.6      9:33/M
      40    Thomas Van Vliet                  Port Jefferson Stat  1542    9      778        29:41.0      9:35/M
      41    Vincenzo Mediate                  east islip  NY        983   12      789        29:48.1      9:37/M
      42    Matthew Kolongowski               Mastic  NY            749    8      796        29:51.6      9:38/M
      43    Peter Dugan                       Wantagh  NY           379   13      809        29:57.8      9:40/M
      44    Matt Schindler                    Melville  NY         1371   13      812        29:59.0      9:40/M
      45    Shane Campodonico                 Westbury  NY          202   14      834        30:18.2      9:46/M
      46    Matthew Sgrizzi                   Huntington  NY       1397   13      913        31:26.2     10:08/M
      47    Michael Pont                      Commack  NY          1199   12      914        31:26.4     10:08/M
      48    William Schaefer                  Seaford  NY          1364   13      969        32:12.9     10:23/M
      49    Liam Mckeown                      Babylon  NY           971   11      974        32:13.6     10:24/M
      50    Jason Crean                       Farmingville  NY      293   12     1002        32:42.1     10:33/M
      51    Avery Rosado                      W Sayville  NY       1683   10     1010        32:48.7     10:35/M
      52    Jacob Heavyside                   Bellport  NY          595   14     1012        32:50.1     10:35/M
      53    EJ Rivera                         Islip Terr  NY       1888    9     1038        33:20.0     10:45/M
      54    Zachary Teufel                    Bayport  NY          1500    6     1103        34:39.8     11:11/M
      55    Hunter Anderson                   Port Jefferson Stat    41    8     1108        34:47.0     11:13/M
      56    Zachary Rowe                      Ronkonkoma  NY       1303   11     1113        34:55.2     11:16/M
      57    Aidan Weiler                      Medford  NY          1579    9     1127        35:09.3     11:20/M
      58    Jordan McCalla                    Bay Shore  NY         922    9     1153        36:09.9     11:40/M
      59    Justin Grunthal                   Hauppauge  NY         556   11     1165        36:22.6     11:44/M
      60    Jacob Horoszewski                 Manorville  NY        643   10     1184        36:43.5     11:51/M
      61    Evan McAteer                      Centereach  NY        917   13     1189        36:48.7     11:52/M
      62    Samuel Strauss                    Syosset  NY          1460   13     1203        37:13.8     12:00/M
      63    Brandon Pamatat                   Selden  NY           1156   10     1206        37:17.6     12:02/M
      64    Noah Tanenbaum                    Port Jefferson  NY   1484   12     1237        38:05.7     12:17/M
      65    Dylan Davis                       Manorville  NY       1860   11     1247        38:19.5     12:22/M
      66    Tyler Teufel                      Bayport  NY          1499    9     1254        38:38.2     12:28/M
      67    James Paidoussis                  West Islip  NY       1151   13     1289        39:55.6     12:53/M
      68    Matthew Donovan                   Southampton  NY       365   10     1325        41:37.4     13:25/M
      69    Scottie Marro                     Holbrook  NY         1711   11     1331        41:58.7     13:32/M
      70    Joseph Prieter                    Ronkonkoma  NY       1208   12     1365        42:57.9     13:51/M
      71    Joseph Kikel                      Setauket  NY          727    9     1366        42:58.7     13:52/M
      72    Grant Van Vliet                   Port Jefferson Stat  1541   11     1407        45:36.0     14:43/M
      73    Norma Figueroa                    East Patchogue  NY    421   **     1452        48:09.7     15:32/M
      74    Jason Prieter                     Ronkonkoma  NY       1209   11     1480        49:33.5     15:59/M
      75    Chris Gillin                      Ronkonkoma  NY        498   11     1481        49:33.6     15:59/M
      76    Chris Musmacker                   Islip  NY            1720   13     1516        51:28.5     16:36/M
      77    Dan Hartman                       Commack  NY           582   13     1535        52:26.8     16:55/M
      78    Nolan Foley                       Wantagh  NY           430   13     1598        56:40.6     18:17/M
      79    Alex McCloskey                    west hempstead  NY    935   12     1607        57:00.8     18:23/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brittany Cuttieri                 Oakdale  NY           302   17       43        20:04.4      6:28/M
       2    Erin MacDonell                    Sayville  NY         1672   16       59        20:37.7      6:39/M
       3    Alyssa Strong                     Selden  NY           1464   18      119        21:48.2      7:02/M
       4    Kristin Lyons                     Oakdale  NY           859   18      127        21:57.2      7:05/M
       5    Victoria Folz                     West Islip  NY       1901   18      167        22:37.2      7:18/M
       6    McElroy Kelly                     Sayville  NY          708   16      179        22:55.0      7:24/M
       7    Ashlee Rommeney                   Ronkonkoma  NY       1287   15      209        23:24.9      7:33/M
       8    Kimberly Cornstock                Port Jeff Sta.  NY   1848   17      230        23:38.0      7:37/M
       9    Kaitlin Hicks                     Islip  NY            2002   17      233        23:39.3      7:38/M
      10    Kayleigh Mullanry                 Sayville  NY         1703   15      237        23:43.7      7:39/M
      11    Colleen Henderson                 Sayville  NY          604   15      265        24:05.3      7:46/M
      12    Valeria Kudinov                   Sayville  NY          757   17      323        24:48.2      8:00/M
      13    Erin MacDougall                   Fort Salonga  NY      867   15      348        25:07.1      8:06/M
      14    Britt Rihaldi                     Miller Place  NY     1726   15      350        25:08.7      8:06/M
      15    Sean Karika                       Islip Terrace  NY     694   15      446        26:09.9      8:26/M
      16    Kerianne Meehan                   Lake Ronkonkoma  NY   989   16      450        26:11.7      8:27/M
      17    Megan Power                       Holtsville  NY       1203   18      524        26:53.9      8:40/M
      18    Ashley Ayers                      Holbrook  NY           58   18      635        27:59.0      9:02/M
      19    Tammy Pope                        amityville  NY       1200   15      718        28:59.7      9:21/M
      20    Jackie Luchetti                   Farmingville  NY      852   15      726        29:05.5      9:23/M
      21    Jocelyn Doina                     Ronkonkoma  NY        362   19      821        30:09.8      9:44/M
      22    Leah Stoltz                       smithtown  NY        1859   19      961        32:05.6     10:21/M
      23    Kimmie Deutsch                    saint james  NY       342   16     1033        33:13.3     10:43/M
      24    Emma Neiman                       Port Jefferson  NY   1080   17     1063        34:01.0     10:58/M
      25    Maria Gillin                      Ronkonkoma  NY        497   17     1091        34:29.3     11:07/M
      26    Albairis Ramirez                  islip  NY            1786   19     1109        34:48.3     11:14/M
      27    Kenna Meyerhoff                   Syosset  NY           999   18     1145        35:50.6     11:34/M
      28    Sarah Gordon                      Syosset  NY           527   18     1146        35:51.3     11:34/M
      29    Julia Marvaro                     Selden  NY           1789   15     1171        36:27.3     11:45/M
      30    Megan Netuschil                   Lake Ronkonkoma  NY  1084   15     1250        38:29.0     12:25/M
      31    Elizabeth Rosche                  Center Moriches  NY  1852   15     1428        46:52.1     15:07/M
      32    Jessica O'Donnell                 Coram  NY            1123   18     1447        48:03.7     15:30/M
      33    Casey Campodonico                 Westbury  NY          201   17     1558        53:03.1     17:07/M
      34    Daniella Anzalone                 Lindenhurst  NY        47   15     1561        53:43.5     17:20/M
      35    Breanna Grunthal                  Hauppauge  NY         555   15     1592        56:33.1     18:15/M
      36    Kelsey Rogers                     Center moriches  NY  1282   15     1603        56:51.2     18:20/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chaz Abad                         East Setauket  NY       6   18        8        16:32.7      5:20/M
       2    Bobby Kelly                       ronkonkoma  NY       2003   16        9        16:44.4      5:24/M
       3    Patrick Hurd                      Smithtown  NY        1830   16       12        17:36.7      5:41/M
       4    John Jr. Seskus                   Commack  NY          1396   17       13        17:36.9      5:41/M
       5    Demetrios Caroussos               smithtown  NY         216   15       14        17:43.8      5:43/M
       6    Scott Scolnick                    Sayville  NY         1934   16       25        19:02.5      6:08/M
       7    Daniel Cohen                      East Meadow  NY       261   16       50        20:24.2      6:35/M
       8    Robert Jacoby                     Smithtown  NY         670   18       51        20:30.5      6:37/M
       9    Ralph Savarese                    Islip Terrace  NY    1352   17       62        20:40.0      6:40/M
      10    Noah Berley                       Dix Hills  NY         100   16       65        20:42.4      6:41/M
      11    Nick Bjelke                       Dix Hills  NY         115   15       67        20:43.9      6:41/M
      12    Charles Folz IV                   W. Islip  NY         1902   15       76        20:56.7      6:45/M
      13    Kurt Caminske, JR.                Sayville  NY          192   15       86        21:08.1      6:49/M
      14    Zachary Hoffman                   N. Bellmore  NY       626   19       88        21:09.1      6:49/M
      15    William Banducci                  Center Moriches  NY    65   19       97        21:20.7      6:53/M
      16    garrett bracht                    holbrook  NY          143   15       98        21:20.8      6:53/M
      17    Christian Grabowski               Kings Park  NY       1816   17      113        21:42.4      7:00/M
      18    Frank Egan III                    Bayport  NY           394   15      135        22:03.5      7:07/M
      19    Drake Davison                     Sayville  NY          316   15      137        22:05.7      7:07/M
      20    Daniel Nolan                      Sayville  NY         1091   17      145        22:13.9      7:10/M
      21    Liam Harrison                     Sayville  NY          810   15      149        22:15.6      7:11/M
      22    Eugene Coughlin                   Lindenhurst  NY       289   19      203        23:20.1      7:32/M
      23    Robert Gilmor                     Huntington  NY       1845   19      304        24:35.3      7:56/M
      24    Connor Lowery                     Oakdale  NY           847   15      337        24:58.4      8:03/M
      25    Nicholas Novelli                  Bronx  NY            1103   17      346        25:04.9      8:05/M
      26    Alexander Smith                   Miller Place  NY     1423   16      372        25:22.4      8:11/M
      27    John Clark                        Shoreham  NY         1680   18      412        25:51.0      8:20/M
      28    Eric Dulmovits                    Sayville  NY          381   19      449        26:10.2      8:26/M
      29    Peter Trapani                     West Babylon  NY     1519   17      467        26:22.8      8:30/M
      30    Peter Pollizatto                  Ronkonkoma  NY       1675   17      598        27:33.0      8:53/M
      31    Ben Hoffman                       Bellmore  NY         1869   16      613        27:43.7      8:56/M
      32    Anthony Garcia                    Bohemia  NY          1840   17      615        27:44.4      8:57/M
      33    Brendan Tunney                    Selden  NY           1529   19      620        27:50.4      8:59/M
      34    John Donovan Jr                   Southampton  NY       368   17      748        29:24.7      9:29/M
      35    Christopher Benkovsky             St. James  NY          89   17      762        29:29.8      9:31/M
      36    James Strack                      Wading River  NY     1825   18      780        29:41.0      9:35/M
      37    Matthew Visgauss                  babylon  NY          1837   15      790        29:48.5      9:37/M
      38    Tom Harris                        Blue Point  NY        579   18     1059        33:56.2     10:57/M
      39    Max Crean                         Farmingville  NY      292   15     1082        34:16.0     11:03/M
      40    Joseph Gillin                     Ronkonkoma  NY        500   19     1150        36:02.6     11:37/M
      41    Stephen McGrady                   Islip  NY             954   15     1166        36:23.6     11:44/M
      42    Christian Szajna                  Bayport  NY          1479   17     1178        36:32.6     11:47/M
      43    Raymond Borkowski                 Shirley  NY           138   18     1205        37:14.3     12:01/M
      44    Matthew Lang                      Syosset  NY           782   16     1310        40:46.7     13:09/M
      45    matthew McCloskey                 farmingdale  NY       940   18     1321        41:28.9     13:23/M
      46    Pablo Martinez                    Far Rockaway  NY      895   19     1322        41:30.8     13:23/M
      47    Nicky DeGirolamo                  Ronkonkoma  NY        324   19     1411        46:04.4     14:52/M
      48    James Bliss                       Selden  NY            121   17     1443        48:01.7     15:29/M
      49    Nicholas Musmacker                Bayshore  NY         1063   16     1517        51:29.1     16:36/M
      50    Patrick Foley                     Wantagh  NY           429   15     1601        56:50.1     18:20/M
      51    Brendan Foley                     Wantagh  NY           431   17     1654      1:01:05.8     19:42/M

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Allison Waka                      Lake Ronkonkoma  NY  1558   22       70        20:45.3      6:42/M
       2    Nicole Freeman                    holtsville           1988   23      183        22:59.2      7:25/M
       3    Catherine Schaefer                Islip terrace  NY    1365   21      205        23:21.3      7:32/M
       4    Ashley Rex                        brighton  MA         1700   24      293        24:26.1      7:53/M
       5    Tami Goetz                        bellport  NY          506   24      321        24:45.5      7:59/M
       6    Grace Pentecoste                  Bohemia  NY          2006   21      331        24:52.3      8:01/M
       7    Rebecca Burns                     Sayville  NY         1659   23      357        25:14.2      8:08/M
       8    Courtney McDermott                Levittown  NY         944   21      396        25:36.5      8:15/M
       9    Alison Cooley                     Islip  NY             282   24      405        25:49.3      8:20/M
      10    Guarino Stefanie                  Centereach  NY       1966   24      451        26:11.8      8:27/M
      11    Crystal Gray                      smithtown  NY         531   23      482        26:32.9      8:34/M
      12    Melissa Carlin                    West Islip  NY        212   22      537        26:59.9      8:42/M
      13    Emily Haracopos                   New York  NY          576   24      556        27:11.0      8:46/M
      14    Laura Giacopelli                  Bellmore  NY          488   22      570        27:16.1      8:48/M
      15    Marcolena DiLeo                   Levittown  NY         348   20      575        27:18.9      8:48/M
      16    Olivia Fischetti                  Farmingville  NY     1678   21      595        27:31.3      8:53/M
      17    Michelle Racioppo                 South Setauket  NY   1227   23      651        28:14.5      9:06/M
      18    Ariel Wynne                       Coram  NY            1633   21      654        28:16.3      9:07/M
      19    Christine Dempsey                 Sound Beach  NY      1722   20      673        28:25.8      9:10/M
      20    Lauren Funes                      Holbrook  NY          458   24      691        28:40.9      9:15/M
      21    Tiffany Hufford                   bellmore  NY          651   21      712        28:57.0      9:20/M
      22    Kaitlyn Mayne                     Bayport  NY           912   23      714        28:58.0      9:21/M
      23    Veronica Pascariello              Sayville  NY         1168   22      736        29:14.1      9:26/M
      24    Kristen Kelly                     Rnkonkoma  NY        2005   23      784        29:44.4      9:35/M
      25    Jessica Auriemmo                  Ronkonkoma  NY       1962   22      787        29:45.2      9:36/M
      26    Erin Kelly                        ronkonkoma  NY       2004   21      792        29:48.7      9:37/M
      27    Jennifer Quigley                  HOLBROOK  NY         1222   23      815        30:02.8      9:41/M
      28    Christine Walsh                   Islip  NY            1564   24      840        30:26.2      9:49/M
      29    Kim Jardin                        Hauppauge  NY         677   22      872        30:51.2      9:57/M
      30    Nora Hennessey                    East Quogue  NY       607   21      955        31:55.9     10:18/M
      31    Amanda Seidel                     East Meadow  NY      1389   23      956        31:57.3     10:18/M
      32    Debbie Izzo                       Fort Salonga  NY      667   22      957        32:02.0     10:20/M
      33    Kiersten Bartlein                 Holbrook  NY           76   21      981        32:20.1     10:26/M
      34    Amanda Lebow                      Holbrook  NY         1961   22      982        32:20.8     10:26/M
      35    Lori Fucaloro                     Holbrook  NY          455   24      983        32:23.0     10:27/M
      36    Lauren Ferry                      Bohemia  NY           417   22     1086        34:21.9     11:05/M
      37    Anne Ryan                         Lake Ronkonkoma  NY  1330   24     1090        34:27.8     11:07/M
      38    Jessica Coggins                   Remsenburg  NY        260   23     1101        34:37.8     11:10/M
      39    Stephanie Satalino                Centereach  NY       1347   24     1161        36:19.9     11:43/M
      40    Danielle Bergmann                 Sound beach  NY        96   22     1204        37:14.1     12:01/M
      41    Samantha Benkovsky                St. James  NY          88   23     1231        37:52.7     12:13/M
      42    Jeanie Bermudez                   Patchogue  NY         102   22     1234        37:53.4     12:13/M
      43    Ashley Clark                      Shoreham  NY         1812   23     1245        38:17.4     12:21/M
      44    Lauren Wannermeyer                Manorville  NY       1567   22     1251        38:30.7     12:25/M
      45    Christine Conlin                  Huntington Station    274   24     1296        40:08.9     12:57/M
      46    Andreana Malkin                   Ronkonkoma  NY        874   22     1358        42:50.0     13:49/M
      47    Samantha McGrady                  Patchogue  NY         953   22     1361        42:50.8     13:49/M
      48    Elizabeth Klapproth               Manorville  NY        737   22     1368        43:01.3     13:53/M
      49    Sara Lang                         Syosset  NY           783   20     1403        45:11.5     14:35/M
      50    Ocarina Peralta                   Islandia  NY         1176   24     1413        46:05.6     14:52/M
      51    Amanda Tirelli                    Ronkonkoma  NY       1507   23     1503        50:44.2     16:22/M
      52    Nicole Reass                      Holbrook  NY         1239   22     1538        52:31.1     16:56/M
      53    Samantha Easters                  Mastic  NY           1739   24     1539        52:31.6     16:56/M
      54    Jaclyn Mustachio                  Holbrook  NY         1065   21     1582        55:38.4     17:57/M
      55    Jennifer Colletti                 Massapequa Park  NY   268   23     1639        59:31.4     19:12/M

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Conor Shelley                     Rockville Centre  N  1408   24        4        16:03.5      5:11/M
       2    Chris Morfesi                     Stony Brook  NY      1684   24        6        16:17.0      5:15/M
       3    Elmer Eckert                      Bronx  NY             389   24        7        16:28.6      5:19/M
       4    Erik Kleeman                      Mount Sinai  NY       739   22       17        17:57.1      5:47/M
       5    Michael Blanda                    Deer Park  NY        1858   23       21        18:30.0      5:58/M
       6    Anthony Hessel                    East Northport  NY    616   22       39        19:47.1      6:23/M
       7    Daniel Butera                     Saint James  NY       176   24       48        20:17.3      6:33/M
       8    David Kamen                       port jeff station     691   22       74        20:49.9      6:43/M
       9    Ian Poshka                        Farmingville  NY     1201   20       75        20:55.5      6:45/M
      10    Ryan McCloskey                    Holtsville  NY        930   20      106        21:28.8      6:55/M
      11    Fred Bertino                      Babylon  NY          1856   23      153        22:19.7      7:12/M
      12    Kevin Madden                      Selden  NY           1925   21      154        22:20.5      7:12/M
      13    Louis Guardino                    Ronkonkoma  NY        557   24      156        22:22.9      7:13/M
      14    Joseph Belmonte                   Lake Ronkonkoma  NY    86   24      164        22:34.8      7:17/M
      15    Richard Selgrad                   East Islip  NY       1391   22      194        23:07.9      7:27/M
      16    Robert Desz                       Ronkonkoma  NY       1831   22      223        23:32.2      7:35/M
      17    David Rosen                       Centerport  NY       1293   23      231        23:38.6      7:37/M
      18    Frank Tantone                     Ronkonkoma  NY       1874   22      255        23:59.2      7:44/M
      19    Robert Michielini, Jr             Levittown  NY        1005   20      261        24:01.3      7:45/M
      20    Seamus Flannery                   East islip  NY        423   20      273        24:10.5      7:48/M
      21    Dylan Neidorff                    Brighton  MA         1699   24      289        24:25.4      7:53/M
      22    William Anderson                  Medford  NY            39   20      302        24:33.0      7:55/M
      23    Sean Dougherty                    Holtsville  NY        373   21      305        24:35.9      7:56/M
      24    John McGuire                      Holbrook             1989   24      306        24:36.7      7:56/M
      25    Timothy Swann                     Nesconset  NY        1476   23      316        24:40.2      7:57/M
      26    John Van Houten                   Medford  NY          1537   24      419        25:57.0      8:22/M
      27    Dan Hanlon                        Centereach  NY       1965   24      443        26:09.3      8:26/M
      28    Tim Gozaloff                      West Sayville  NY     524   24      495        26:39.2      8:36/M
      29    Greg Pfeifer                      Breezy Point  NY     1186   23      540        27:01.2      8:43/M
      30    Eric Marx                         Bohemia  NY           901   20      584        27:23.1      8:50/M
      31    Juan Carlos Pabor Jr.             Holtsville  NY       1908   24      616        27:45.6      8:57/M
      32    Ryan McCormack                    Seaford  NY           941   22      627        27:54.1      9:00/M
      33    Andrew Nadj                       North Babylon  NY    1068   24      713        28:57.8      9:20/M
      34    Patrick Williams                  ronkonkoma  NY       1609   22      768        29:33.2      9:32/M
      35    George Monica                     Ronkonkoma  NY       1031   24      772        29:34.9      9:32/M
      36    Michael McCloskey                 Holtsville  NY        933   23      817        30:03.8      9:42/M
      37    Cody Acampora                     Dix Hills  NY          14   20     1159        36:19.1     11:43/M
      38    Patrick Boyle                     Islip  NY            1713   24     1192        36:53.9     11:54/M
      39    Anthony LaMonica                  Oakdale  NY           775   24     1196        37:00.4     11:56/M
      40    Christopher Hessel                East Northport  NY    615   24     1280        39:36.6     12:46/M
      41    Matthew Leya                      Brentwood  NY         808   21     1583        55:39.7     17:57/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lindsay LaFleur                   Holbrook  NY          762   25       36        19:42.3      6:21/M
       2    Tatiana Kenul                     Huntington  NY       1719   26       66        20:42.5      6:41/M
       3    Jess Hyland                       Conshohocken  PA     1814   27       71        20:47.8      6:42/M
       4    Brittany Tortorella               Lake Grove  NY       1518   25       79        20:58.1      6:46/M
       5    Alyssa Mazurek                    Hauppauge  NY         913   25       80        20:58.4      6:46/M
       6    Stephanie Zeis                    West Babylon  NY     1648   28      177        22:54.4      7:23/M
       7    Megan Miller                      Massapequa park  NY  1012   26      220        23:31.0      7:35/M
       8    Brittany Giuliano                 Kings Park  NY        503   26      280        24:14.2      7:49/M
       9    Natale Caputo                     Massapequa  NY        208   25      282        24:15.1      7:49/M
      10    Sarah Clark                       East Patchogue  NY    256   28      317        24:43.8      7:58/M
      11    Sara Kinsey                       Great River  NY      1666   28      329        24:51.9      8:01/M
      12    Kathleen Kiernan                  Holbrook  NY          724   26      358        25:15.0      8:09/M
      13    Cassandra Jones                   West Islip  NY       1780   26      376        25:25.9      8:12/M
      14    Christina DeFrancisco             West Islip  NY       1781   25      380        25:28.8      8:13/M
      15    Victoria Alegre                   Holtsville  NY         24   29      391        25:33.0      8:15/M
      16    Lauren Wellems                    ronkonkoma  NY       1591   27      401        25:46.3      8:19/M
      17    Amy Nuszen                        Islip  NY            1109   26      404        25:48.4      8:19/M
      18    Laurel Parrish                    Deer Park  NY        1163   26      427        26:00.2      8:23/M
      19    Kelsey LaPort                     Ronkonkoma  NY        786   29      431        26:01.5      8:24/M
      20    Krista Chervy                     E. Quogue  NY        1919   26      448        26:10.1      8:26/M
      21    Jennifer Cooley                   Central Islip  NY     281   29      452        26:11.9      8:27/M
      22    Annette Snyder                    Bethpage  NY         1430   26      460        26:17.5      8:29/M
      23    Linda LoSardo                     Baiting Hollow  NY    839   26      464        26:21.1      8:30/M
      24    Janine O'Brien                    Massapequa  NY       1112   26      486        26:33.4      8:34/M
      25    Kelly Kiernan                     Holbrook  NY          723   26      490        26:36.2      8:35/M
      26    Krista Galeotti                   West Babylon  NY      465   26      494        26:38.5      8:35/M
      27    Christina Bramante                Commack  NY           149   28      502        26:43.8      8:37/M
      28    Jaclyn Mitacek                    Commack  NY          1021   25      515        26:51.0      8:40/M
      29    Nina Balo                         Ronkonkoma  NY       1970   27      516        26:51.1      8:40/M
      30    Jennifer Groen                    Holtsville  NY       1969   25      518        26:51.5      8:40/M
      31    Amy Yencharis                     N Massapequa  NY     1637   25      538        27:00.1      8:43/M
      32    Meghan Hunter                     smithtown  NY        1995   28      548        27:06.2      8:45/M
      33    Jennifer Mabanta                  Islip  NY             864   28      549        27:06.3      8:45/M
      34    Andrea Accardi                    Centereach  NY         15   25      551        27:07.7      8:45/M
      35    Kate Dornemann                    east islip  NY        371   28      561        27:11.8      8:46/M
      36    Elizabeth Van Houten              Medford  NY          1536   28      571        27:16.2      8:48/M
      37    Kristine Katt                     Deer Park  NY         699   29      580        27:20.6      8:49/M
      38    Deirdre O'Sullivan                West Babylon  NY     1144   28      643        28:04.4      9:03/M
      39    Michelle Westby                   Islip  NY            1596   25      648        28:12.1      9:06/M
      40    Laura Dinis                       SHIRLEY  NY           351   28      655        28:17.1      9:07/M
      41    Erica Massano                     Mt. Sinai  NY         904   26      661        28:21.9      9:09/M
      42    MaryKate Terrono                  East Islip  NY       1494   28      676        28:28.0      9:11/M
      43    Sayo Hosoda                       Albertson  NY         645   26      681        28:30.8      9:12/M
      44    Katie O'Neill                     Blue Point  NY       1133   25      706        28:51.8      9:18/M
      45    Bonnie Antelo                     Holbrook  NY         1940   27      723        29:02.6      9:22/M
      46    Betsy Ambrosio                    Patchogue  NY        1667   29      731        29:09.7      9:24/M
      47    Diana Williams                    Rockville Centre  N  1606   25      749        29:25.4      9:29/M
      48    Ashley Benn                       easton  PA           1978   28      757        29:28.0      9:30/M
      49    Nicole Russo                      Forest Hills  NY     1324   28      775        29:36.6      9:33/M
      50    Colleen McEwen                    sayville  NY         1894   28      798        29:52.6      9:38/M
      51    Stephanie Callaway                Wilmington  DE        186   29      800        29:53.7      9:38/M
      52    Crystal Consalvo                  St James  NY         1794   27      831        30:16.8      9:46/M
      53    Katty Pyne                        East elmhurst  NY    1219   25      832        30:17.4      9:46/M
      54    Stephanie Kenny                   Hauppauge  NY         714   26      845        30:34.5      9:52/M
      55    Melissa Horrmann                  Patchogue  NY         644   28      851        30:37.2      9:53/M
      56    Nicole Porzse                     Huntington  NY       1815   27      866        30:47.8      9:56/M
      57    Stef Witherell                    Hauppauge  NY        1622   28      867        30:48.1      9:56/M
      58    Kirsten Minschke                  Medford  NY          1017   27      876        30:53.7      9:58/M
      59    Jessica Kennedy                   Coram  NY             712   28      891        31:11.4     10:04/M
      60    Paige Gmoser                      East patchogue  NY    505   26      892        31:12.7     10:04/M
      61    Brenda Orejuela                   Medford  NY          1911   28      898        31:14.3     10:05/M
      62    Carissa Costello                  East Patchogue  NY    288   28      937        31:46.1     10:15/M
      63    Gina Ducker                       Rocky Point  NY       376   29      940        31:46.8     10:15/M
      64    Brooke Law                        Bayport  NY           789   26      945        31:50.3     10:16/M
      65    Heather Softy                     Bethpage  NY         1432   29      960        32:05.4     10:21/M
      66    Barbra Blumenstetter              Baldwin Harbor  NY    125   29      962        32:07.0     10:22/M
      67    Meg Fazzetta                      Ridge  NY             414   27      984        32:24.0     10:27/M
      68    Tara Manzella                     Shirley  NY           883   29     1004        32:42.6     10:33/M
      69    Nicole Weissman                   Dix Hills  NY        1587   26     1024        33:01.2     10:39/M
      70    Mina Gaudino                      Port Jefferson Stat   477   29     1027        33:05.8     10:40/M
      71    Karen Surrey                      Levittown  NY        1474   28     1029        33:07.5     10:41/M
      72    Laura Rosamilia                   Holbrook  NY         1290   28     1037        33:19.2     10:45/M
      73    Melissa McNamee                   ronkonkoma  NY        979   25     1048        33:38.1     10:51/M
      74    Lorena Pineda                     Levittown  NY        1191   28     1049        33:38.8     10:51/M
      75    Danielle Distefano                massapequa  NY       1891   29     1055        33:46.4     10:54/M
      76    Tiffany Reynolds                  Mount Laurel  NJ     1254   28     1070        34:05.9     11:00/M
      77    Beatice Flipse                    Wantagh  NY          1950   26     1072        34:06.8     11:00/M
      78    Elizabeth Lodato                  Bay Shore  NY         827   28     1084        34:16.8     11:03/M
      79    Emma McGarry                      Levittown  NY         949   26     1111        34:51.5     11:15/M
      80    Kristen Harrigan                  rockypoint  NY       1766   26     1124        35:06.5     11:19/M
      81    Diana Marcelino                   Bay shore  NY         884   26     1144        35:48.8     11:33/M
      82    Danielle Sadler                   CENTRAL ISLIP  NY    1335   27     1155        36:14.3     11:41/M
      83    Kaitlin Schiraldi                 Massapequa Park  NY  1372   26     1156        36:15.2     11:42/M
      84    Yvonne DeCaro                     Central Islip  NY     318   29     1169        36:25.5     11:45/M
      85    Regan Burns                       Bayport  NY          1939   27     1173        36:28.0     11:46/M
      86    Alison Pamlanye                   islip  NY            1714   27     1193        36:54.7     11:54/M
      87    Sarah Bergeron                    Stony Brook  NY        94   27     1211        37:21.1     12:03/M
      88    Danielle Kaiser                   Centereach  NY        688   28     1230        37:49.3     12:12/M
      89    Erin Carey                        Jamesport  NY         209   28     1261        39:01.3     12:35/M
      90    Gina Marie Diolosa                Coram  NY             353   26     1270        39:19.2     12:41/M
      91    Melissa Rose Levine               Medford  NY           806   29     1293        40:07.7     12:56/M
      92    Jennifer Zaun                     Sayville  NY         1646   29     1294        40:08.6     12:57/M
      93    Kimberly Baillie                  Brentwood  NY          61   26     1313        40:52.6     13:11/M
      94    Heather Ripp                      Ronkonkoma  NY       1263   28     1332        42:01.1     13:33/M
      95    Alison Gumpel                     holtsville  NY       1753   25     1339        42:13.3     13:37/M
      96    Krystyna M Baumgartner            Holbrook  NY           80   26     1347        42:25.5     13:41/M
      97    Lisamarie Puglisi                 Holbrook  NY         1216   27     1348        42:26.1     13:41/M
      98    Angela I Ramirez                  Brentwood  NY        1234   28     1353        42:36.7     13:45/M
      99    Erin Tarrant                      Springfield  NJ      1486   29     1374        43:14.1     13:57/M
     100    Nicole O'Brien                    Holtsville  NY       1113   29     1385        43:44.0     14:06/M
     101    Anita Esposito                    Ronkonkoma  NY        403   26     1397        44:45.7     14:26/M
     102    Jacquelyn Nielsen                 East Islip  NY       1089   26     1398        44:55.0     14:29/M
     103    Maria Sarmiento                   Bayshore  NY         1343   27     1410        46:03.6     14:51/M
     104    Kelly Gould                       Smithtown  NY         521   25     1492        50:07.8     16:10/M
     105    Kathryn Hutter                    Queens  NY            236   27     1509        51:16.8     16:32/M
     106    Joanne Troncose                   Central Islip        1997   28     1529        52:14.6     16:51/M
     107    colleen Darrah                    Brentwood  NY         309   28     1530        52:14.7     16:51/M
     108    Colleen Nye                       Oakdale  NY          1111   29     1547        52:45.5     17:01/M
     109    Melissa Becashro                  Melville  NY         1798   29     1551        52:52.3     17:03/M
     110    April Caccavale                   Saville  NY          1762   26     1565        54:01.3     17:25/M
     111    Stephanie Stucchio                Miller Place  NY     1465   28     1566        54:04.7     17:26/M
     112    Kristen Horn                      Smithtown  NY         639   29     1580        55:32.7     17:55/M
     113    Cindi Smith                       Ronkonkoma  NY       1420   28     1612        57:16.6     18:28/M
     114    Kristina Weissman                 Dix Hills  NY        1588   29     1635        59:14.0     19:06/M
     115    Danielle Hirchhoff                East Northport  NY    621   25     1637        59:28.3     19:11/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brendan Barrett                   Sayville  NY           74   28        5        16:12.3      5:14/M
       2    Matthew Knowlan                   Centereach  NY        743   28       16        17:49.9      5:45/M
       3    Roy Johnson                       Patchogue  NY        1306   29       53        20:31.5      6:37/M
       4    Alex Lipsky                       Bayport  NY           820   26       56        20:35.0      6:38/M
       5    Josh Fueger                       rocky point  NY      1986   25       90        21:12.9      6:50/M
       6    Daniel Parella                    Bohemia  NY          1161   29       93        21:15.5      6:51/M
       7    Ben Turner                        Williamsburg  MA     1531   25       95        21:19.2      6:53/M
       8    Michael Long                      Smithtown  NY         833   27      143        22:13.2      7:10/M
       9    Michael D'Campara                 Lake Ronk.  NY       1716   29      186        23:02.9      7:26/M
      10    Daniel Lago                       Lake Grove  NY        764   29      192        23:04.7      7:26/M
      11    Jeffrey Wong                      Port Jefferson Stat  1625   28      201        23:15.3      7:30/M
      12    Seth Novick                       Huntington  NY       1105   27      219        23:29.3      7:35/M
      13    Eric Farrell                      Sayville  NY          412   28      224        23:32.4      7:35/M
      14    William Bela                      Brightwaters  NY       84   27      277        24:11.9      7:48/M
      15    Andrew Vandercreek                riverhead  NY        1987   26      385        25:30.5      8:14/M
      16    Edward Livote                     Lindenhurst  NY       823   27      411        25:50.7      8:20/M
      17    Adam Spanjer                      Ridge  NY            1439   28      425        25:59.7      8:23/M
      18    Robert Hommel                     Bohemia  NY          1871   26      433        26:03.4      8:24/M
      19    Patrick Morganelli                Forest Hills  NY     1040   29      435        26:03.8      8:24/M
      20    James Miller                      Ridge  NY            1009   27      436        26:03.8      8:24/M
      21    Miguel Agudo                      Corona  NY             21   28      444        26:09.4      8:26/M
      22    Chris Pedullo                     Plainview  NY        1173   27      485        26:33.4      8:34/M
      23    David Schmidt                     Oakdale  NY          1377   25      501        26:43.7      8:37/M
      24    Stephen Sherry                    Bayport  NY          1410   25      555        27:10.9      8:46/M
      25    Piotr Sujka                       Centereach  NY       1767   29      558        27:11.6      8:46/M
      26    Fernando Dueinas                  selden  NY           1967   29      576        27:19.4      8:49/M
      27    Neil Toohey, Jr                   Islip Terrace  NY    1514   29      599        27:33.0      8:53/M
      28    Scott Dickson                     Lake Ronkonkoma  NY   346   26      610        27:41.9      8:56/M
      29    Chris Wilson                      Bayport  NY          1616   27      628        27:54.2      9:00/M
      30    Greg Pinto                        ronkonkoma  NY       1192   28      685        28:34.9      9:13/M
      31    Ryan Welch                        holtsville  NY       1590   29      710        28:54.7      9:19/M
      32    Travis Liebtag                    West Babylon  NY      813   28      724        29:03.2      9:22/M
      33    Joshua Greengrass                 Patchogue  NY         540   27      793        29:49.9      9:37/M
      34    Carlos Alloores                   Holtsville  NY       1948   29      804        29:55.1      9:39/M
      35    Chris Tomasson                    Farmingville  NY     1512   29      807        29:56.6      9:39/M
      36    William Lawrence                  Center Moriches  NY   790   27      830        30:15.1      9:45/M
      37    Felix Moreau                      Bay Shore  NY        1039   26      923        31:36.4     10:12/M
      38    Charles Vollmer                   islip  NY            1555   26     1120        35:03.9     11:18/M
      39    Victor Romero                     E. Patchogue  NY     1913   27     1198        37:04.7     11:57/M
      40    Ben Armfield                      ronkonkoma  NY         52   29     1221        37:30.7     12:06/M
      41    Travis Faulhaber                  Port Jefferson Sta    413   27     1275        39:26.1     12:43/M
      42    Michael Astarita                  Selden  NY             55   27     1301        40:18.1     13:00/M
      43    Corey Parthey                     Holtsville  NY       1752   29     1338        42:11.8     13:36/M
      44    Mark Espino                       Springfield  NJ       402   29     1373        43:13.5     13:56/M
      45    Rob Catalanotto                   Dix Hills  NY         229   27     1636        59:16.0     19:07/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Erica Lottman                     Massapequa  NY        841   33       72        20:48.2      6:43/M
       2    Michelle Homan                    Medford  NY           636   31      126        21:56.0      7:05/M
       3    Katie O'Hara                      Massapequa  NY       1124   30      155        22:22.5      7:13/M
       4    Jennifer DiStefano                Ronkonkoma  NY       1730   31      200        23:13.9      7:29/M
       5    Betsy Heckman                     east islip  NY        598   31      234        23:39.9      7:38/M
       6    Eileen Liguori                    Ronkonkoma  NY        816   32      267        24:06.4      7:46/M
       7    Cheryl Rowett                     Holbrook  NY         1304   33      295        24:27.0      7:53/M
       8    Michelle Johnson                  Patchogue  NY         682   32      322        24:46.1      7:59/M
       9    Melissa Smith                     East Islip  NY       1422   30      356        25:14.2      8:08/M
      10    Cathy Vitale                      Ronkonkoma  NY       1554   32      406        25:49.3      8:20/M
      11    Dawn Konopka                      Ridge  NY             751   32      422        25:58.8      8:23/M
      12    Kelly Rudish                      Medford  NY          1309   34      459        26:16.8      8:28/M
      13    Marissa Ribolini                  Astoria  NY          1255   31      470        26:23.7      8:31/M
      14    Kelly Hand                        COMMACK  NY           571   34      480        26:29.9      8:33/M
      15    Jo-Marra Lopez                    Coram  NY            1715   32      497        26:40.3      8:36/M
      16    Denise Cohen                      EAST NORTHPORT  NY    263   30      504        26:46.5      8:38/M
      17    Jennifer Young                    Holbrook  NY         1643   32      507        26:47.6      8:38/M
      18    Helen Paone                       farmingdale  NY      1160   34      508        26:48.7      8:39/M
      19    Lauren Montes                     Commack  NY          1033   33      530        26:57.7      8:42/M
      20    Kira Merlino                      E. Patchogue  NY     1907   34      536        26:59.5      8:42/M
      21    Wendy Sylvester                   East Islip  NY       1478   34      541        27:01.5      8:43/M
      22    Maria Niemiec                     locust valley  NY    1090   30      552        27:09.0      8:45/M
      23    Sunita Nanan                      Queens  NY           1070   31      585        27:23.2      8:50/M
      24    Elizabeth Foresta                 Massapequa  NY        433   31      594        27:29.7      8:52/M
      25    Melissa Thurston                  Farmingville  NY      507   32      605        27:35.8      8:54/M
      26    Christine Cicciari                Mastic  NY            250   31      609        27:37.6      8:55/M
      27    Colleen Kobayashi                 Lindenhurst  NY       744   34      632        27:57.0      9:01/M
      28    Maureen Restrepo                  Massapequa Park  NY  1252   32      637        27:59.7      9:02/M
      29    Danielle Johntry                  Moriches  NY          683   32      650        28:13.5      9:06/M
      30    Danielle Christiansen             East Setauket  NY     247   32      657        28:18.0      9:08/M
      31    Caroline Ryan                     Stony Brook  NY      1332   31      658        28:18.6      9:08/M
      32    Janelle Marturano                 Manorville  NY        900   32      674        28:26.5      9:10/M
      33    Lisa Warner                       Smithtown  NY        1570   30      678        28:28.6      9:11/M
      34    Julie Weightman                   Woodstock  IL        1577   32      686        28:35.6      9:13/M
      35    Lin Coney                         Mount Sinai  NY       818   34      687        28:37.9      9:14/M
      36    Jennifer Reilly                   Mastic Beach  NY     1246   34      695        28:46.4      9:17/M
      37    Jacki Brandi                      patchogue            2176   32      767        29:32.7      9:32/M
      38    Gina Trezza                       Nesconset  NY        1521   32      771        29:33.8      9:32/M
      39    Janice Tabone                     Kings Park  NY       1480   31      777        29:40.3      9:34/M
      40    Amanda Weiss                      East Islip  NY       1583   32      794        29:50.1      9:37/M
      41    Vicki Alessi                      Patchogue  NY          25   34      803        29:54.8      9:39/M
      42    Cara Reed                         West Babylon  NY     1244   32      816        30:03.8      9:42/M
      43    Valentina Verrelli                wading river  NY     1548   33      819        30:04.7      9:42/M
      44    Stephanie Venetucci               Wantagh  NY          1545   31      836        30:23.7      9:48/M
      45    Kerri Bruckner                    bayport  NY          1943   33      838        30:24.5      9:48/M
      46    Caroline Basner                   E. Elmhurst  NY        78   31      868        30:48.8      9:56/M
      47    Karen Nash                        East Meadow  NY      1072   30      879        30:58.3      9:59/M
      48    Marisa Catalanotto                Smithtown  NY         227   32      899        31:15.2     10:05/M
      49    Elizabeth Izzo                    Mount Sinai  NY       665   33      901        31:17.0     10:05/M
      50    Jamie Lupinacci                   Smithtown  NY         856   31      916        31:28.7     10:09/M
      51    Donna Alfiere                     Sayville  NY           28   34      918        31:32.3     10:10/M
      52    Jamie Sperling                    Patchogue  NY        1833   32      932        31:43.3     10:14/M
      53    Kavita Bhola                      Yonkers  NY           108   32      949        31:52.0     10:17/M
      54    Gillian Rooney                    Rocky Point  NY      1289   32      953        31:53.8     10:17/M
      55    Kimberly Greenwald                Westbury  NY          541   33      976        32:15.9     10:24/M
      56    Christina Shaw                    Long Beach  NY       1402   31      980        32:19.0     10:25/M
      57    Kelly Leisner                     Medford  NY           792   33     1006        32:44.1     10:34/M
      58    Melody Pagotto                    Patchogue  NY        1148   31     1007        32:47.0     10:35/M
      59    Allison Engstrom                  Sound Beach  NY       400   34     1013        32:51.7     10:36/M
      60    Tara Delgado                      Islip  NY             328   32     1018        32:54.2     10:37/M
      61    Susan Lienau                      Medford  NY           814   33     1020        32:55.4     10:37/M
      62    Melinda Ott                       Central Islip  NY    1145   32     1023        32:59.8     10:38/M
      63    Jennifer Lally                    bohemia  NY           770   34     1042        33:25.8     10:47/M
      64    Allison Whitman                   Hicksville  NY       1601   34     1051        33:39.9     10:51/M
      65    Cindy Karnbach                    East Setauket  NY     697   34     1053        33:44.5     10:53/M
      66    Elizabeth Boeschen                Bohemia  NY          1959   31     1069        34:05.5     11:00/M
      67    Joselin Buckley                   West Islip  NY        163   34     1081        34:11.8     11:02/M
      68    Julie Hon                         Astoria  NY           638   34     1106        34:44.5     11:12/M
      69    Christy Weiler                    Medford  NY          1578   31     1126        35:08.0     11:20/M
      70    Gen Muldering                     E. Patchogue  NY      482   32     1143        35:48.3     11:33/M
      71    Susan Schenck                     Bayside  NY          1368   34     1151        36:07.7     11:39/M
      72    Sarah Satalino                    Centereach  NY       1348   31     1162        36:20.2     11:43/M
      73    Ashley Bloch                      Ridge  NY             122   32     1177        36:29.7     11:46/M
      74    Carianne Wong                     Nesconset  NY        1624   34     1180        36:33.7     11:47/M
      75    Kathy Maura                       Moriches  NY          910   32     1190        36:52.4     11:54/M
      76    Dara Jackson                      East Elmont  NY       668   33     1201        37:10.7     11:59/M
      77    Angela Torres                     Astoria  NY          1517   31     1212        37:22.6     12:03/M
      78    Kristine Rago                     Copiague  NY         1231   32     1226        37:45.4     12:11/M
      79    Jennifer Medordi                  Lindenhurst  NY       984   34     1236        38:00.1     12:15/M
      80    Jane Li                           Manhasset  NY         809   33     1246        38:17.5     12:21/M
      81    Eva Armfield                      ronkonkoma  NY         51   30     1248        38:20.1     12:22/M
      82    Theresa Potter                    Coram  NY            1751   34     1249        38:24.2     12:23/M
      83    Linda Buchellt                    Central Islip  NY    1832   31     1255        38:42.2     12:29/M
      84    Christina Tenaglia                Bohemia  NY          1492   34     1257        38:49.5     12:31/M
      85    Christina Battaglia               Islip  NY              79   31     1269        39:17.0     12:40/M
      86    Jennifer Rosand                   Islip Terrace  NY    1292   34     1272        39:24.3     12:43/M
      87    Digna Salazar                     Islip  NY            1338   34     1279        39:34.3     12:46/M
      88    Elizabeth Fleming                 Saint James  NY       424   30     1292        40:04.1     12:55/M
      89    Kathryn Davidian                  Brooklyn  NY          314   31     1295        40:08.6     12:57/M
      90    Kissena LaGrandier                Brentwood  NY         766   30     1304        40:28.7     13:03/M
      91    Jamie Viggiano                    North Babylon  NY    1549   33     1306        40:35.9     13:05/M
      92    Jessica Perna                     Deer Park  NY        1178   33     1326        41:42.5     13:27/M
      93    Patricia Westerlind               Holtsville  NY       1597   34     1393        44:32.2     14:22/M
      94    Vanessa Trent                     cetereach  NY        1935   34     1419        46:22.6     14:57/M
      95    Melanie Zengel                    Farmingville  NY     1652   31     1448        48:04.4     15:30/M
      96    Jennifer Alleva                   North Babylon  NY      30   32     1463        48:40.3     15:42/M
      97    Lori Russo                        Center Moriches  NY  1318   34     1476        49:18.6     15:54/M
      98    Christine Remy                    Lindenhurst  NY      1249   31     1493        50:09.7     16:11/M
      99    Kathy Stalaj                      Sayville  NY         1443   31     1510        51:17.7     16:33/M
     100    Theresa Miller                    West Hempstead  NY   1010   31     1512        51:22.8     16:34/M
     101    Danielle LaMonica                 Smithtown  NY        1819   32     1556        52:59.0     17:05/M
     102    Jodi Hubbard                      Farmingdale  NY       648   33     1570        54:33.3     17:36/M
     103    Christina Holst                   Farmingville  NY      635   31     1581        55:33.1     17:55/M
     104    Andrea Sobocinski                 West Babylon  NY     1431   30     1642        59:42.6     19:15/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ilyas Diani                       astoria  NY          1899   32       10        17:19.3      5:35/M
       2    Walter Chomicki                   Port jefferson  NY   1734   32       30        19:18.1      6:14/M
       3    Martin Escobar                    Islandia  NY          401   30       46        20:13.2      6:31/M
       4    Erik Nakutavicius                 Sea Cliff  NY        1069   32       47        20:13.6      6:31/M
       5    Craig Cohen                       Levittown  NY         265   30       87        21:08.5      6:49/M
       6    Andrew McLaughlin                 Ronkonkoma  NY        973   31      108        21:31.0      6:56/M
       7    Jon Lein                          Babylon  NY          1992   31      115        21:43.8      7:00/M
       8    Martin Czuba                      Sayville  NY         1664   34      121        21:53.8      7:04/M
       9    Lane Chereskin                    Sayville  NY          242   31      134        22:00.4      7:06/M
      10    Dustin Trivisonno                 Homer  NY            1524   32      136        22:04.3      7:07/M
      11    Darwin Ryan                       Sayville  NY         1334   34      139        22:08.8      7:08/M
      12    Scott Boller                      Cromwell  CT          130   32      151        22:18.1      7:12/M
      13    Gerald Stannard                   Stony Brook  NY      1444   32      162        22:33.5      7:16/M
      14    Jung Gary                         Holbrook  NY          687   34      172        22:50.6      7:22/M
      15    Nick Smith                        Sayville  NY         1425   34      176        22:53.0      7:23/M
      16    Ben Vitale                        Ronkonkoma  NY       1553   32      191        23:04.2      7:26/M
      17    Steve Bendetto                    Patchogue  NY          87   34      193        23:07.8      7:27/M
      18    Bryan Nye                         Oakdale  NY          1110   30      195        23:08.8      7:28/M
      19    John Gibbons                      East Patchogue  NY    490   33      303        24:34.3      7:55/M
      20    Jeffrey LoSardo                   Baiting Hollow  NY    840   31      324        24:48.8      8:00/M
      21    Craig Fredriksen                  Coram  NY            1741   34      332        24:53.4      8:02/M
      22    Jason Rudish                      Medford  NY          1310   34      343        25:02.5      8:05/M
      23    Nicholas Booth                    Islip  NY            2001   34      384        25:30.4      8:14/M
      24    Charles Ebert                     holbrook  NY          388   34      403        25:47.4      8:19/M
      25    William Nevin                     Coram  NY            1087   33      468        26:22.9      8:30/M
      26    Philip Nash                       East Meadow  NY      1073   30      488        26:35.3      8:35/M
      27    Mike Wisniewski                   Dix Hills  NY        1620   33      493        26:38.4      8:35/M
      28    James Callaway                    Wilmington  DE        187   31      523        26:53.3      8:40/M
      29    Matthew DiStefano                 Ronkonkoma  NY       1731   34      546        27:05.6      8:44/M
      30    Timothy Izzo                      Mount Sinai  NY       664   33      550        27:07.3      8:45/M
      31    Matthew Cohen                     EAST NORTHPORT  NY    264   32      587        27:23.9      8:50/M
      32    Nathaniel King                    Bayport  NY           731   31      590        27:25.6      8:51/M
      33    Nick Foresta                      Hicksville  NY        435   31      592        27:29.2      8:52/M
      34    Mike Warner                       Smithtown  NY        1569   33      593        27:29.4      8:52/M
      35    John Pitocco                      PATCHOGUE  NY        1193   32      606        27:36.1      8:54/M
      36    Shaun Brett                       Sayville  NY          151   30      639        28:00.0      9:02/M
      37    John Bopp                         Lindenhurst  NY      1875   31      649        28:12.6      9:06/M
      38    Felix Blanco                      Port Jefferson Stat   118   34      662        28:23.2      9:09/M
      39    Steve Keyser                      Lindenhurst  NY       721   31      671        28:25.3      9:10/M
      40    Gene Spelman                      Bhoemia  NY          1941   33      709        28:54.5      9:19/M
      41    Robert Bramante                   Commack  NY           148   30      744        29:21.2      9:28/M
      42    Robert Lupinacci                  Smithtown  NY         857   34      753        29:27.3      9:30/M
      43    Jason Minarovich                  Bethpage  NY         1016   32      773        29:35.4      9:33/M
      44    Jared Greengrass                  Ronkonkoma  NY        539   32      853        30:40.1      9:54/M
      45    Jonathan Venetucci                Wantagh  NY          1546   32      871        30:50.4      9:57/M
      46    Thomas McGrann                    Lake Grove  NY        956   32      883        31:03.3     10:01/M
      47    Michael Catalanotto               Smithtown  NY         228   33      904        31:19.1     10:06/M
      48    James Lamaida                     Islandia  NY          771   34      915        31:27.7     10:09/M
      49    Christopher Macomber              PORT JEFFERSON STAT   868   34      919        31:33.4     10:11/M
      50    Jason Weiss                       Islip  NY            1584   33      936        31:45.8     10:15/M
      51    David Greenberg                   Selden  NY            535   31      959        32:02.3     10:20/M
      52    Chad Larrow                       Bay Shore  NY        1821   32      963        32:07.7     10:22/M
      53    Brian Scandariato                 Brentwood  NY        1359   32     1032        33:11.0     10:42/M
      54    Ruben Towes jr                    bohemia  NY          1958   32     1065        34:02.1     10:59/M
      55    Orlando Torres                    Bayside Hills  NY    1516   33     1107        34:46.3     11:13/M
      56    Kyle Markott                      Miller Place  NY      890   32     1123        35:06.4     11:19/M
      57    Ross DelVecchio                   Holtsville  NY       1765   32     1154        36:14.3     11:41/M
      58    Sean LaVista                      West Islip  NY        788   34     1183        36:42.1     11:50/M
      59    Thomas Sorensen                   Ronkonkoma  NY       1923   32     1222        37:31.7     12:06/M
      60    Scottie Byrne                     Holtsville  NY        179   31     1227        37:47.3     12:11/M
      61    Justin Alba                       Islip  NY              22   30     1297        40:09.8     12:57/M
      62    Benn Schulberg                    Manorville  NY       1378   32     1438        47:44.7     15:24/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Karena Tsakiris                   Coram  NY            1527   39      124        21:55.2      7:04/M
       2    Nicolle Zeman                     Wading River  NY     1651   39      150        22:16.9      7:11/M
       3    Melissa Scott                     Islip  NY            1386   39      213        23:27.4      7:34/M
       4    Vanessa Scharfenberger            Bohemia  NY          1366   37      241        23:47.6      7:40/M
       5    Kate Conlon                       Bohemia  NY           276   37      253        23:56.0      7:43/M
       6    Diana Heidenreich                 Hauppauge  NY         600   39      254        23:57.6      7:44/M
       7    Pamela Schmidlin                  Smithtown  NY        1376   39      286        24:19.4      7:51/M
       8    Christina Law                     Saville  NY          1776   36      353        25:12.1      8:08/M
       9    Alycia Broderick                  Sayville  NY           34   36      355        25:13.0      8:08/M
      10    Jinan Monique Arafat              Nesconset  NY          49   35      361        25:15.5      8:09/M
      11    Jaisle Chester                    Amityville  NY        243   36      370        25:20.1      8:10/M
      12    Darling Stewart                   Huntington Station   1456   38      374        25:23.0      8:11/M
      13    Bernadette Mouzithras             Selden  NY           1046   38      409        25:50.5      8:20/M
      14    Nikki Ganzer                      ridge  NY             467   39      416        25:53.6      8:21/M
      15    Michele Rach                      Massapequa  NY       1226   37      469        26:23.4      8:31/M
      16    Keri Colontonio                   East Northport  NY    269   37      475        26:26.7      8:32/M
      17    Isabel Wilimczyk                  Copiague  NY         1605   35      521        26:52.4      8:40/M
      18    Carolann Coffey                   Babylon  NY           259   39      543        27:03.1      8:44/M
      19    Shannon Palagiano                 North Merrick  NY    1152   38      566        27:14.7      8:47/M
      20    Samantha Mc Eachin                WHEATLEY HEIGHTS  N   914   35      581        27:21.3      8:49/M
      21    Sarah Acunzo                      Ronkonkoma  NY         18   38      623        27:51.3      8:59/M
      22    Denise Oren                       Wantagh  NY          1931   35      624        27:51.4      8:59/M
      23    Tara Higgins                      Sayville  NY          620   38      634        27:57.8      9:01/M
      24    Jeannie Nunez                     North Merrick  NY    1108   36      659        28:20.4      9:08/M
      25    Nicole Russo                      Merrick  NY          1317   38      672        28:25.4      9:10/M
      26    Jennifer Beach                    Kings Park  NY         81   39      675        28:26.9      9:10/M
      27    Catherine Mcloughlin              lindenhurst  NY       974   37      682        28:32.0      9:12/M
      28    Robyn Livingston                  Farmingdale  NY       822   36      697        28:46.7      9:17/M
      29    Pam Rosand                        Islip Terrace  NY    1291   39      730        29:09.4      9:24/M
      30    Noreen Morris                     Islip Terrace  NY    1043   39      756        29:28.0      9:30/M
      31    Heather Musso                     miller place  NY     1064   35      782        29:42.1      9:35/M
      32    Johan Fernandez                   Bayport  NY           416   35      806        29:56.0      9:39/M
      33    Giselle Cosme                     Brentwood  NY         286   35      848        30:36.1      9:52/M
      34    Susan Friedlander                 Wading River  NY      448   38      849        30:36.1      9:52/M
      35    Dena Giacobbe                     Medford  NY           487   35      857        30:43.2      9:55/M
      36    Ann Marie Salica                  Holbrook  NY         1339   39      900        31:15.9     10:05/M
      37    Donna Biondo                      Lindenhurst  NY       113   35      902        31:17.5     10:05/M
      38    Joanna Campo                      Rocky Point  NY       198   36      908        31:24.5     10:08/M
      39    Adina Barbosa                     Bellmore  NY           68   38      924        31:37.4     10:12/M
      40    Sharon Herbauer                   Smithtown  NY        1878   39      925        31:37.6     10:12/M
      41    Maureen Reynolds                  Hauppauge  NY        1706   38      926        31:38.9     10:12/M
      42    Elyssa Wernes                     E. Setauket  NY      1595   37      929        31:40.5     10:13/M
      43    Renee Elliott                     sayville  NY          396   38      933        31:44.0     10:14/M
      44    Neetu Rajpal                      Smithtown  NY        1233   37      952        31:52.7     10:17/M
      45    Melissa Rahl                      Jericho  NY          1232   36      958        32:02.3     10:20/M
      46    Jeanine Zapolski                  Levittown  NY        1645   37      972        32:13.3     10:24/M
      47    Daniela Maniscalchi               Sound Beach  NY       881   36      979        32:18.2     10:25/M
      48    Erica Whelan                      New York  NY         1599   39      988        32:32.5     10:30/M
      49    Guadalupe Campos                  New York  NY          203   36     1014        32:52.1     10:36/M
      50    Jae-Sook Park                     Coram  NY            1162   38     1047        33:31.1     10:49/M
      51    Sarah Sternglanz                  Plantation  FL       1455   36     1056        33:48.2     10:54/M
      52    Maricel Franco                    Brentwood  NY         440   39     1061        33:57.4     10:57/M
      53    Diana Youngs                      Coram  NY            1644   36     1064        34:01.5     10:58/M
      54    Jennifer Hamarich                 Medford  NY           569   37     1068        34:03.5     10:59/M
      55    Marie Kwiatkowski                 Lindenhurst  NY      1811   35     1073        34:07.2     11:00/M
      56    Linda Van Vliet                   Port Jefferson Stat  1539   36     1076        34:08.3     11:01/M
      57    Kelly Shea                        Merrick  NY          1405   38     1078        34:09.3     11:01/M
      58    Meg Navatto                       Oceanside  NY        1077   37     1079        34:09.3     11:01/M
      59    Kari Schlessinger                 Ronkonkoma  NY       1374   38     1089        34:26.5     11:06/M
      60    Christina Grimes                  Port Jefferson Stat   548   39     1092        34:31.8     11:08/M
      61    Melanie DeMarco                   Coram  NY             334   36     1100        34:37.5     11:10/M
      62    Alexandra Teixeira                Huntington Station   1489   38     1104        34:43.6     11:12/M
      63    Jennifer Barcia                   Commack  NY            69   38     1115        34:59.1     11:17/M
      64    Patricia Thomson                  Saint James  NY      1503   39     1132        35:15.7     11:22/M
      65    Laurie Sarquis                    Patchogue  NY        1344   39     1134        35:27.1     11:26/M
      66    Deena Abbe                        Commack  NY             8   35     1147        35:51.5     11:34/M
      67    Danielle Aprigliano               Port Jefferson Stat    48   37     1174        36:28.2     11:46/M
      68    Kim-Marie Catello                 Ronkonkoma  NY        230   37     1195        36:57.3     11:55/M
      69    Aileen Martoscia                  Holtsville  NY        898   39     1240        38:07.6     12:18/M
      70    Jennifer Libertoff                BROOKVILLE  NY        811   36     1253        38:36.3     12:27/M
      71    Jennifer Tock                     Merrick  NY          1509   39     1259        38:52.1     12:32/M
      72    Danielle Rocktaschel              Lansdowne  PA        1275   35     1262        39:03.6     12:36/M
      73    Christine Medordi                 Staten Island  NY     986   36     1264        39:06.8     12:37/M
      74    Brenda DeEsso                     Nesconset  NY         321   38     1273        39:25.0     12:43/M
      75    Nicole Teufel                     Bayport  NY          1497   38     1277        39:28.7     12:44/M
      76    Marissa Anselmo                   East Northport  NY     44   35     1281        39:37.3     12:47/M
      77    Allison Bertman                   Kings Park  NY        105   38     1287        39:52.2     12:52/M
      78    Desiree LaGrandier                Patchogue  NY         765   38     1303        40:27.8     13:03/M
      79    Kelly Connelly                    West Islip  NY        277   37     1308        40:40.1     13:07/M
      80    Kelly McKee                       Islip Terrace  NY     965   38     1316        41:11.1     13:17/M
      81    Jennifer Ripp                     N. Babylon  NY       1955   38     1334        42:03.8     13:34/M
      82    Kerrie Amerson                    Southold  NY           35   36     1369        43:01.9     13:53/M
      83    Jodi O'Shaughnessy                Forest Hills  NY     1142   37     1370        43:02.8     13:53/M
      84    Kim Chadwick                      Deer Park  NY         238   39     1371        43:08.1     13:55/M
      85    Christy Gagliano                  Sayville  NY          461   37     1375        43:19.5     13:58/M
      86    Dawn Savarese                     Coram  NY            1351   37     1391        44:13.3     14:16/M
      87    Marguerite Garguilo               Centereach  NY        472   36     1404        45:20.5     14:37/M
      88    Jennifer Kolongowski              Mastic  NY            750   38     1440        47:47.8     15:25/M
      89    Jennifer Restaino                 Seaford  NY          1251   38     1441        47:50.7     15:26/M
      90    Debra Smith                       St. Augustine  FL    1418   38     1461        48:33.2     15:40/M
      91    Jodi Flynn                        North Babylon  NY     427   36     1474        49:17.2     15:54/M
      92    Candice Barnet                    W Hempstead  NY        72   37     1511        51:22.7     16:34/M
      93    Maureen Haran                     Levittown  NY         577   35     1594        56:35.0     18:15/M
      94    Jessica Burnham                   Franklin Square  NY   173   38     1638        59:28.6     19:11/M
      95    Sarianne Holst                    Farmingville  NY      634   37     1646        59:49.5     19:18/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeffrey Cooper                    New York  NY          283   36       60        20:38.1      6:39/M
       2    James McAleer                     North Babylon  NY     915   36       61        20:39.6      6:40/M
       3    Bill Brock                        ridge  NY             155   37       69        20:45.0      6:42/M
       4    Thomas Meehan                     Mastic beach  NY     1712   38       83        21:03.7      6:47/M
       5    Kurt Christensen                  Lindenhurst  NY       245   35       99        21:23.6      6:54/M
       6    Dominic Eugenio                   Brooklyn  NY          404   38      109        21:35.2      6:58/M
       7    Richard Rupe                      Center Moriches  NY  1314   38      114        21:43.5      7:00/M
       8    Alan Gordon                       commack  NY           516   37      131        21:59.8      7:05/M
       9    Paul Bolliger                     W. Sayville  NY       131   36      133        22:00.1      7:06/M
      10    Alex Narvaez                      Coram  NY            1071   36      148        22:14.9      7:10/M
      11    John Famiglietti                  Wantagh  NY           410   38      161        22:32.8      7:16/M
      12    Gary Plotkin                      Plainview  NY        1195   38      168        22:42.2      7:19/M
      13    Gil Lewkowitz                     Islandia  NY          807   35      169        22:44.0      7:20/M
      14    Erik Seidel                       Glen Cove  NY        1388   39      184        22:59.6      7:25/M
      15    Eric Schramm                      Kings park  NY       1971   37      185        23:00.4      7:25/M
      16    Michael Demauro                   Coram  NY             336   38      206        23:22.5      7:32/M
      17    Steven Weiss                      Plainview  NY        1582   35      207        23:24.1      7:33/M
      18    George Saueracker III             Old Bethpage  NY     1350   39      208        23:24.7      7:33/M
      19    Brandon Berman                    Baiting Hollow  NY    101   39      248        23:53.3      7:42/M
      20    Brian Rodgers                     Centereach  NY       1277   36      252        23:55.1      7:43/M
      21    Sean ONeill                       Lindenhurst  NY      1132   38      260        24:00.8      7:45/M
      22    Pete Lopez                        medford  NY          1775   36      264        24:02.7      7:45/M
      23    Dan Yucute                        Ronkonkoma  NY       1924   35      296        24:29.4      7:54/M
      24    Mike Wirth                        rockville centre  N  1619   36      297        24:30.3      7:54/M
      25    Pablo Serrano                     Bay Shore  NY        1820   37      300        24:32.3      7:55/M
      26    Charles Dudley                    Islip                1972   35      301        24:32.4      7:55/M
      27    James Spahr                       Brooklyn  NY         1438   38      313        24:39.4      7:57/M
      28    Richard Mugno                     East Islip  NY       1050   38      326        24:50.5      8:01/M
      29    Anthony Beard                     Ridge  NY             523   36      334        24:56.3      8:03/M
      30    Mike Whitman                      Hicksville  NY       1600   35      345        25:03.6      8:05/M
      31    Paul D'Avanzo                     Brooklyn  NY          312   35      347        25:05.8      8:05/M
      32    Adam Bruzzese                     Farmingdale  NY       162   38      387        25:31.6      8:14/M
      33    Peter Navatto                     Oceanside  NY        1076   37      428        26:00.8      8:23/M
      34    Michael Hegarty                   Forest Hills  NY      599   39      441        26:08.0      8:26/M
      35    Tom Moore                         Stony Brook  NY      1037   39      442        26:08.4      8:26/M
      36    Philip Schiffman                  Nesconset  NY        1369   36      478        26:29.1      8:33/M
      37    Joseph Colontonio                 East Northport  NY    270   37      479        26:29.2      8:33/M
      38    Sean Callahan                     Sayville  NY          185   35      483        26:33.1      8:34/M
      39    Michael Weightman                 Lindenhurst  NY      1576   37      484        26:33.3      8:34/M
      40    Arthur Christiansen               East Setauket  NY     246   35      496        26:40.2      8:36/M
      41    Gerald McCrystal                  Dix Hills  NY         942   39      534        26:58.6      8:42/M
      42    Jason Vittore                     Levittown  NY        1744   37      544        27:03.9      8:44/M
      43    James O'Shaughnessy               Forest Hills  NY     1141   39      559        27:11.7      8:46/M
      44    Flavien Freedman                  lake ronkonkoma  NY   442   36      574        27:18.0      8:48/M
      45    Vincent Medordi                   Lindenhurst  NY       985   36      582        27:22.2      8:50/M
      46    Joseph Messana                    North Massapequa  N   996   35      589        27:25.5      8:51/M
      47    Pasquale Foresta                  Massapequa  NY        434   35      596        27:31.4      8:53/M
      48    Mankit Wu                         Manhasset  NY        1631   36      636        27:59.1      9:02/M
      49    James Green                       Holbrook  NY          534   39      701        28:49.1      9:18/M
      50    George Raynor                     Medford  NY          1910   35      703        28:49.3      9:18/M
      51    Chris Hormann                     Ridge  NY            1742   38      708        28:52.9      9:19/M
      52    William Meer                      bellmore  NY          991   36      711        28:56.6      9:20/M
      53    Jim DeEsso                        Nesconset  NY         320   36      758        29:28.4      9:30/M
      54    Brendan McGarry  Jr               Lindenhurst  NY       950   37      770        29:33.6      9:32/M
      55    Michael Viggiano                  North Babylon  NY    1550   36      822        30:10.1      9:44/M
      56    Al Ayoub                          Sayville  NY           59   35      833        30:17.6      9:46/M
      57    Rob Abbatiello                    lake hills  NY          7   38      844        30:33.3      9:51/M
      58    George Berenz                     Medford  NY          1933   39      885        31:05.4     10:02/M
      59    Jason Newell                      Holtsville  NY       1088   38      931        31:42.3     10:14/M
      60    Chris Hetman                      Lake Ronkonkoma  NY   617   35      948        31:51.3     10:16/M
      61    Leon Drexler                      Babylon  NY           375   35     1030        33:09.3     10:42/M
      62    Justin Angelino                   Kings Park  NY         42   35     1031        33:10.6     10:42/M
      63    Eric Rivera                       Islip Terr  NY       1887   36     1040        33:21.1     10:45/M
      64    Jean Innocent                     Centereach  NY        660   37     1057        33:48.7     10:54/M
      65    Frank Rignola                     patchague  NY        1926   37     1074        34:07.9     11:00/M
      66    James DeMarco                     Coram  NY             335   37     1094        34:34.1     11:09/M
      67    Wayne Friedfertig                 Holbrook  NY         1733   39     1148        35:51.9     11:34/M
      68    Paul Medordi                      Staten Island  NY     987   39     1188        36:45.1     11:51/M
      69    Michael Smith                     Ronkonkoma  NY       1419   38     1207        37:18.2     12:02/M
      70    Michael Lucca                     Brentwood  NY         850   38     1218        37:26.7     12:05/M
      71    Vikas Aggarwal                    Yonkers  NY            20   35     1235        37:57.7     12:15/M
      72    Frank Martoscia                   Holtsville  NY        897   39     1239        38:06.6     12:17/M
      73    John Noonan                       Brentwood  NY        1094   35     1244        38:13.9     12:20/M
      74    Jeffrey Smith                     St Augustine  FL     1424   37     1355        42:43.8     13:47/M
      75    Leonel Rivera                     Hauppauge  NY        1698   38     1525        51:53.6     16:44/M
      76    Michael McCloskey                 west hempstead  NY    934   35     1606        56:58.9     18:23/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patricia Novelli                  Bronx  NY            1102   41      123        21:54.5      7:04/M
       2    Jennifer Kolar                    Sayville  NY         1866   40      146        22:14.2      7:10/M
       3    Kristine Kolar                    Sayville  NY         1867   44      147        22:14.4      7:10/M
       4    Maggie Pat Rafferty               rockypoint  NY       1728   43      197        23:09.5      7:28/M
       5    Tara Krieger                      Bohemia  NY           756   40      227        23:35.1      7:36/M
       6    Gail Dawkins                      Sayville  NY          462   41      244        23:50.1      7:41/M
       7    Gilda Schultz                     Blue Point  NY       1380   43      284        24:17.3      7:50/M
       8    Barbara Casimirri                 Port Jefferson Stat   223   40      287        24:19.7      7:51/M
       9    Annmarie Maiello                  Lake Ronkonkoma  NY   869   43      299        24:31.7      7:55/M
      10    Dana Moccio                       West Sayville  NY    1023   44      359        25:15.3      8:09/M
      11    Briana Taylor                     Wading River  NY     1487   40      360        25:15.5      8:09/M
      12    Amy Williamson                    Lake Ronkonkoma  NY  1613   40      397        25:36.8      8:15/M
      13    danielle keller                   Port Jefferson Stat   707   41      410        25:50.6      8:20/M
      14    Lorraine Houlihan                 shoreham  NY          646   43      414        25:51.5      8:20/M
      15    Melissa Bofinger                  Bayport  NY           129   44      415        25:53.2      8:21/M
      16    Sandy Mac Gilvray                 Amityville  NY        865   40      417        25:54.7      8:21/M
      17    Sharon Gingola                    Patchogue  NY        1893   42      420        25:57.4      8:22/M
      18    Megan Stringer                    Rocky Point  NY      1463   42      437        26:05.1      8:25/M
      19    Michelle Busching                 East Islip  NY        175   41      438        26:05.2      8:25/M
      20    Jill Cohen                        Old Bethpage  NY      262   41      439        26:06.2      8:25/M
      21    Angela Montana                    Smithtown  NY        1032   42      463        26:20.7      8:30/M
      22    Barbara Barone                    Sayville  NY           73   42      491        26:36.4      8:35/M
      23    Kerry Hicks                       Smithtown  NY         619   40      500        26:43.1      8:37/M
      24    dorothy campbell                  ronkonkoma  NY        193   42      512        26:49.5      8:39/M
      25    Christine Morra                   Farmingdale  NY      1042   43      513        26:50.3      8:39/M
      26    Jennifer Friedman                 smithtown  NY         450   41      519        26:51.6      8:40/M
      27    Nancy Rommeney                    Ronkonkoma  NY       1288   43      526        26:55.5      8:41/M
      28    TRACY Joost-Morea                 Patchogue  NY         685   41      527        26:55.7      8:41/M
      29    Lisa Wagner                       Riverhead  NY        1557   40      542        27:02.3      8:43/M
      30    Lynda Montgomery                  Bellport  NY         1808   41      568        27:15.8      8:47/M
      31    Lisa Lamitie                      Ridge  NY             773   42      577        27:20.0      8:49/M
      32    Jen Ross                          Farmingville  NY     1927   41      602        27:35.0      8:54/M
      33    Trish Lernery                     Brookhaven  NY       1790   43      612        27:42.4      8:56/M
      34    Kim McGreevey                     Nesconset  NY         957   42      617        27:46.7      8:57/M
      35    Susan Reed                        Stony Brook  NY      1242   43      619        27:50.2      8:59/M
      36    Linda Kuil                        Shirley  NY           759   40      626        27:51.9      8:59/M
      37    Michelle Lanberg                  East Islip  NY        778   40      642        28:03.3      9:03/M
      38    Michele Sullivan                  Ronkonkoma  NY       1470   40      667        28:24.5      9:10/M
      39    Jennifer Moore                    Sayville  NY         1773   40      668        28:24.6      9:10/M
      40    Laura Ostrosky                    Blue Point  NY       1143   40      715        28:58.7      9:21/M
      41    Toni Butler                       New York  NY          177   41      720        29:00.2      9:21/M
      42    Paidoussis Carolin                West Islip  NY        215   42      732        29:10.6      9:25/M
      43    Linda Festa                       Lindenhurst  NY       419   41      738        29:15.5      9:26/M
      44    Eva LaBonte                       Bethpage  NY          761   41      745        29:22.0      9:28/M
      45    Alicia Cobb                       Bayport  NY            29   42      766        29:32.4      9:32/M
      46    Karen Martin                      Patchogue  NY        1721   41      779        29:41.0      9:35/M
      47    Ellen Boettcher                   Bohemia  NY           127   40      781        29:41.3      9:35/M
      48    Tara Germain                      ST. JAMES  NY         484   41      791        29:48.5      9:37/M
      49    Lisa Walker                       Sayville  NY         1560   42      799        29:52.9      9:38/M
      50    Nikki Dougherty                   Bayport  NY          1791   42      801        29:53.8      9:38/M
      51    Jennifer Kimpel                   Sayville  NY          729   41      811        29:58.9      9:40/M
      52    Dawn McCarthy                     Patchogue  NY         924   41      813        30:00.5      9:41/M
      53    Bonnie Gillette                   Bayport  NY           495   44      824        30:11.6      9:44/M
      54    Stacey Heavyside                  Bellport  NY          594   43      826        30:12.9      9:45/M
      55    Susan Rudnicki                    Holtsville  NY       1311   40      837        30:23.8      9:48/M
      56    Jamie Levine                      Merrick  NY           805   42      850        30:36.8      9:52/M
      57    Michele Sarrubbo                  Holbrook  NY         1346   41      856        30:41.2      9:54/M
      58    Karen Gatehouse                   Yaphank  NY           476   40      865        30:47.8      9:56/M
      59    Michele Bailey                    N Patchogue  NY        60   40      877        30:54.7      9:58/M
      60    Stacey Heinz                      St James  NY          602   44      878        30:56.4      9:59/M
      61    Regina Guevara                    Shoreham  NY          560   43      882        31:03.2     10:01/M
      62    Jennifer Martin                   West Babylon  NY      893   40      887        31:05.5     10:02/M
      63    Misha Monticciolo                 Coram  NY            1035   42      890        31:10.0     10:03/M
      64    Marie Zeller                      Seaford  NY          1650   42      893        31:13.3     10:04/M
      65    christine Steffens                West Sayville  NY    1450   42      912        31:25.8     10:08/M
      66    Valerie Lowe                      Sayville  NY          845   44      917        31:30.0     10:10/M
      67    Kathleen Catalano                 Port Jefferson Stat   226   40      920        31:34.5     10:11/M
      68    Antoinette Seibert                holbrook  NY         1387   40      934        31:44.5     10:14/M
      69    Donna Casola                      Mass. Park  NY       1932   41      951        31:52.5     10:17/M
      70    Kathleen Pettit                   Rocky Point  NY      1185   44      978        32:17.3     10:25/M
      71    Nicole Cagno-Angerame             Miller Place  NY      183   42      987        32:27.0     10:28/M
      72    Gloria Mongelluzzo                Shirley  NY          1030   42      991        32:34.8     10:30/M
      73    Caroline Misuraca                 Selden  NY           1020   40      996        32:38.5     10:32/M
      74    Jenny Mancuso                     Lake Ronkonkoma  NY   877   40      997        32:38.6     10:32/M
      75    Jeanine Foster                    Middle Island  NY     437   40     1000        32:41.5     10:33/M
      76    Kathleen Rolon                    Sayville  NY         1286   43     1003        32:42.6     10:33/M
      77    Diane Kilkenny                    Holbrook  NY          728   41     1009        32:48.4     10:35/M
      78    Susan McIntyre                    Hauppauge  NY         963   41     1015        32:52.4     10:36/M
      79    Janice Rosado                     W Sayville  NY       1682   42     1017        32:53.5     10:36/M
      80    Christine Triandafils             East Moriches  NY    1523   40     1022        32:57.9     10:38/M
      81    Megan LeCluse                     Hauppauge  NY         992   43     1034        33:14.9     10:43/M
      82    Lisa Truong                       Smithtown  NY        1526   42     1035        33:15.6     10:44/M
      83    Elicia Nolan                      center moriches  NY  1886   43     1041        33:25.2     10:47/M
      84    Betty Harrell                     Lindenhurst  NY       578   42     1096        34:35.4     11:09/M
      85    Nancy Anderson                    Port Jefferson Stat    40   43     1105        34:43.8     11:12/M
      86    Patricia Gittins                  Medford  NY           502   42     1117        35:01.5     11:18/M
      87    Lynn Winters                      Deer Park  NY        1618   43     1129        35:12.0     11:21/M
      88    Nicole Rogers                     Center moriches  NY  1281   42     1137        35:32.0     11:28/M
      89    Kristen Lysen                     Smithtown  NY         863   41     1138        35:34.3     11:28/M
      90    AnnMarie Netuschil                Lake Ronkonkoma  NY  1083   43     1139        35:37.4     11:29/M
      91    Kim Doerrbecker                   ISLIP  NY             359   42     1141        35:43.0     11:31/M
      92    Laura Speciale                    holbrook  NY         1440   40     1164        36:22.6     11:44/M
      93    Nicolle Dipardo                   North Babylon  NY     354   42     1167        36:24.1     11:45/M
      94    Christina Hayes                   Wading River  NY      590   43     1175        36:28.3     11:46/M
      95    Kim Skillen                       West Babylon  NY     1416   40     1176        36:28.8     11:46/M
      96    Lori Dyer                         West Islip  NY        387   40     1187        36:44.7     11:51/M
      97    Lisa Feit                         Commack  NY           415   44     1208        37:19.2     12:02/M
      98    Diane Pamatat                     Selden  NY           1155   40     1219        37:29.0     12:05/M
      99    Marisol Mateo                     levittown  NY         906   41     1278        39:30.5     12:45/M
     100    Jodi Lareo                        Wantagh  NY           787   43     1298        40:11.7     12:58/M
     101    Karin Penny                       East Meadow  NY      1175   40     1300        40:18.1     13:00/M
     102    Margo Hall                        Central Islip  NY    1754   44     1315        40:59.7     13:13/M
     103    Karen Hurlbert                    Islip Terrace  NY     652   40     1317        41:11.3     13:17/M
     104    Dawn Woods                        Stony Brook  NY      1628   40     1319        41:15.1     13:18/M
     105    Lynette Brown                     N Merrick  NY         158   42     1337        42:08.2     13:35/M
     106    Lisa Swain                        Holtsville  NY       1475   41     1376        43:19.5     13:58/M
     107    Laura Stapleton                   Holbrook  NY         1445   41     1378        43:31.6     14:02/M
     108    Joanne Kozikowski                 Bethpage  NY          755   42     1392        44:24.8     14:19/M
     109    Michelle Williams                 Ronkonkoma  NY       1611   44     1425        46:38.6     15:03/M
     110    virginia bosak                    lindenhurst  NY       139   43     1442        47:52.5     15:26/M
     111    Jones Kelly                       Blue Point  NY        709   43     1469        48:55.8     15:47/M
     112    Trish Bergin-Weichbrodt           East Islip  NY         95   40     1504        50:58.3     16:26/M
     113    Nancy Tomassi                     Oakdale  NY          1511   43     1507        51:12.6     16:31/M
     114    Kelly Hirschkind                  Medford  NY           622   41     1569        54:31.1     17:35/M
     115    Denise Rando                      Miller Place  NY     1236   42     1589        56:22.2     18:11/M
     116    Michelle Whyte                    Coram  NY            1602   40     1597        56:38.5     18:16/M
     117    Margaret Acello                   Central Islip  NY      16   43     1600        56:49.8     18:20/M
     118    Laura Balkam                      Lake Grove  NY         64   40     1609        57:03.7     18:24/M
     119    Michelle Arenth                   Huntington Station     50   43     1613        57:17.8     18:29/M
     120    Theresa Robertson                 Bayport  NY          1270   41     1618        57:56.6     18:41/M
     121    Kathleen Walsh                    S. Jamesport  NY     1563   42     1619        57:57.4     18:42/M
     122    Jennifer Prieter                  Ronkonkoma  NY       1207   40     1634        59:10.8     19:05/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Timothy Murphy                    Ronkonkoma  NY       1056   40       11        17:30.4      5:39/M
       2    Patrick Hession                   West Sayville  NY    1170   44       19        18:20.6      5:55/M
       3    Timothy Henderson                 Sayville  NY          605   42       26        19:03.7      6:09/M
       4    Michael Doblan                    Hauppauge  NY         358   41       28        19:09.6      6:11/M
       5    Fernando Diluca                   bronx  NY             350   42       37        19:42.7      6:21/M
       6    Lance Homan                       Medford  NY           637   40       38        19:46.3      6:23/M
       7    Brian Courtois                    Bayport  NY          1917   44       41        20:01.1      6:27/M
       8    Thomas Gozaloft                   W.Sayville  NY       1763   42       73        20:48.9      6:43/M
       9    Chuck Lamitie                     Ridge  NY             774   42       77        20:57.2      6:45/M
      10    Robert Horoszewski                Manorville  NY        640   41       89        21:12.0      6:50/M
      11    John Taylor                       Wading River  NY     1488   42       91        21:13.0      6:51/M
      12    Giuseppe DeMarco                  E. Northport  NY     1921   42      103        21:27.4      6:55/M
      13    Michael Guffanti                  Mastic  NY            561   42      117        21:45.3      7:01/M
      14    David Claps                       Oakdale  NY           255   40      120        21:49.5      7:02/M
      15    Todd Metro                        Holtsville  NY        997   44      130        21:59.7      7:05/M
      16    Gregory Morley                    Lake Grove  NY       1041   41      140        22:10.3      7:09/M
      17    Jeffrey Rellir                    Wading River  NY     1764   43      157        22:27.2      7:15/M
      18    Robert Pickus                     Plainview  NY        1189   42      159        22:30.7      7:15/M
      19    Rob Festa                         Lindenhurst  NY       418   40      163        22:33.8      7:16/M
      20    Dennis Shay                       Islip  NY            1403   42      170        22:47.0      7:21/M
      21    Kevin Krauth                      lake ronkonkoma  NY  1778   44      181        22:58.1      7:25/M
      22    edward bracht                     holbrook  NY          142   42      188        23:03.6      7:26/M
      23    Daniel Murphy                     Sayville  NY         1054   44      199        23:11.4      7:29/M
      24    Michael Randazzo                  Manorville  NY       1235   42      216        23:29.1      7:35/M
      25    William Graham                    Bayport  NY           529   42      218        23:29.3      7:35/M
      26    Peter Lepore                      Bohemia  NY           801   42      221        23:31.0      7:35/M
      27    Keith Lane                        Dix Hills  NY         779   43      222        23:31.9      7:35/M
      28    Kevin McGrady                     MEDFORD  NY           955   43      251        23:54.9      7:43/M
      29    Michael Moccio                    West Sayville  NY    1024   44      257        24:00.1      7:45/M
      30    Dan Wallace                       Oakdale  NY          1991   43      263        24:01.5      7:45/M
      31    Steven Weitzman                   Centerport  NY       1589   41      268        24:06.8      7:46/M
      32    Anthony Malley                    Centereach  NY       1883   42      278        24:12.5      7:48/M
      33    Keith Boos                        islip  NY             136   42      285        24:17.8      7:50/M
      34    Albert Struss                     Holbrook  NY         1915   43      308        24:37.4      7:56/M
      35    Matthew Carman                    Bellport  NY          213   40      330        24:52.0      8:01/M
      36    Gary Robertson                    Bayport  NY          1953   42      333        24:53.5      8:02/M
      37    John Palagye                      Lindenhurst  NY      1153   44      340        25:01.3      8:04/M
      38    Michael McGuire                   Patchogue  NY        1824   42      352        25:11.4      8:07/M
      39    Douglas Acker                     Bohemia  NY            17   40      362        25:15.6      8:09/M
      40    Daniel Sarrubbo                   Holbrook  NY         1345   43      365        25:16.6      8:09/M
      41    Paul McGuirk                      Port Jefferson  NY    959   44      368        25:18.8      8:10/M
      42    Al Zavala                         Bayport  NY          1768   42      377        25:26.1      8:12/M
      43    Michael Budiansky                 Plainview  NY        1896   41      379        25:27.2      8:13/M
      44    Michael Baker                     Holbrook  NY           63   41      382        25:29.8      8:13/M
      45    Richard Annunziato                Massapequa Park  NY    43   41      386        25:30.7      8:14/M
      46    Chris Skelley                     St James  NY         1415   40      388        25:32.5      8:14/M
      47    Todd Chalfen                      Plainview  NY         239   43      429        26:01.1      8:24/M
      48    Neil Stringer                     Rocky Point  NY      1462   42      432        26:02.4      8:24/M
      49    Will Safer                        Fort Salonga  NY     1336   41      434        26:03.5      8:24/M
      50    Joe Zito                          sound beach  NY      1657   41      477        26:28.4      8:32/M
      51    Thomas Winkler                    Northport  NY        1617   44      489        26:35.4      8:35/M
      52    Michael Davis                       NY                 1865   40      499        26:42.6      8:37/M
      53    Steve Campbell                    Oakdale  NY           195   41      514        26:50.5      8:39/M
      54    Eric Johnson                      Manorville  NY       1709   40      545        27:04.2      8:44/M
      55    Keith Montgomery                  Bellport  NY         1034   43      554        27:10.5      8:46/M
      56    Sean Russell                      Port Jefferson  NY   1316   40      588        27:24.3      8:50/M
      57    Joe Cerbone                       farmingville  NY     1914   40      603        27:35.3      8:54/M
      58    Clarke Carroll                    Bayport  NY          1769   44      611        27:42.1      8:56/M
      59    Robert Reed                       Stony Brook  NY      1243   43      618        27:49.8      8:58/M
      60    Richard Sallustro                 Bayfort  NY          1783   43      688        28:39.4      9:15/M
      61    Patrick Noonan                    Brooklyn  NY         1095   44      725        29:05.2      9:23/M
      62    Robert Tenaglia                   Bohemia  NY          1490   41      734        29:11.8      9:25/M
      63    Michael Mancuso                   Lake Ronkonkoma  NY   879   41      741        29:18.7      9:27/M
      64    William Gleason                   Oakdale  NY           408   43      747        29:24.3      9:29/M
      65    Stephen Chwatek                   Coram  NY             248   41      760        29:28.8      9:30/M
      66    JP David                          Huntington  NY        313   42      761        29:28.8      9:30/M
      67    John Martin                       Patchogue  NY         892   41      783        29:42.4      9:35/M
      68    Frank Lima                        West Babylon  NY      817   42      805        29:55.2      9:39/M
      69    Joseph Digaetano                  lindenhurst  NY       347   40      818        30:03.9      9:42/M
      70    Joe Golio                         Sayville  NY          513   44      852        30:39.0      9:53/M
      71    Ramnarine Mahoye                  jamaica  NY          1889   40      941        31:47.0     10:15/M
      72    Roy Grego                         Mt. Sinai  NY         542   42      954        31:54.5     10:17/M
      73    Bill Stanley                      Hicksville  NY       1905   43      968        32:12.2     10:23/M
      74    Robert Mckeown                    Babylon  NY           970   41      973        32:13.6     10:24/M
      75    Dylan Friedlander                 Wading River  NY      449   40     1026        33:02.1     10:39/M
      76    Brian Buday                       Riverhead  NY         164   42     1097        34:35.7     11:09/M
      77    Daniel Rowe                       Ronkonkoma  NY       1302   42     1112        34:54.7     11:15/M
      78    George Mouzithras                 Selden  NY           1047   40     1116        35:00.1     11:17/M
      79    Walter Karle                      Williston Park  NY    696   43     1125        35:07.8     11:20/M
      80    Jonathan Ehrlich                  Farmingdale  NY       395   43     1135        35:28.0     11:26/M
      81    Steven Strauss                    Syosset  NY          1461   44     1202        37:12.0     12:00/M
      82    Rob Nosek                         Glen Cove  NY        1101   44     1238        38:05.8     12:17/M
      83    Kimani Powell                     Coram  NY            1202   40     1242        38:10.3     12:19/M
      84    Robert Person                     sayville  NY         1179   44     1258        38:51.9     12:32/M
      85    Thomas Teufel                     Bayport  NY          1498   41     1276        39:27.0     12:44/M
      86    Peter Maniscalco                  Blue Point  NY       1180   41     1285        39:51.0     12:51/M
      87    Sean Leister                      Stony Brook  NY      1747   41     1299        40:12.2     12:58/M
      88    David Pfister                     Middle Island  NY    1187   40     1323        41:35.6     13:25/M
      89    Matthew Silberman                 Coram  NY            1676   41     1324        41:36.7     13:25/M
      90    Scott Marro                       Holbrook  NY         1710   43     1330        41:58.3     13:32/M
      91    Christopher McNamara              Commack  NY          1851   43     1343        42:22.8     13:40/M
      92    Ayman Awat                        Smithtown  NY        1863   41     1344        42:23.2     13:40/M
      93    Joseph Lanzi                      Yonkers  NY           785   41     1362        42:51.9     13:49/M
      94    Robert Russo                      Center Moriches  NY  1319   40     1406        45:29.1     14:40/M
      95    Michael Gilberg                   Holbrook  NY          494   44     1414        46:09.6     14:53/M
      96    Sean Hendrickson                  Lindenhurst  NY       606   40     1433        47:10.7     15:13/M
      97    Daniel Heavyside                  Bellport  NY          597   43     1568        54:27.9     17:34/M
      98    Rich Hoffman                      babylon  NY           629   40     1575        55:01.3     17:45/M
      99    Glen Casimirri                    Port Jefferson Stat   222   41     1610        57:13.1     18:27/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jennifer Love                     Riverhead  NY         844   48      160        22:31.0      7:16/M
       2    Christine Rupp                    Sayville  NY         1968   49      187        23:03.0      7:26/M
       3    Alison Bertothy                   St. James  NY         107   47      210        23:25.6      7:33/M
       4    Linda Bohman                      Sayville  NY         1674   48      236        23:42.6      7:39/M
       5    Maureen Salvadori                 west babylon  NY     1340   46      276        24:11.9      7:48/M
       6    Karen Phillips                    Ronkonkoma  NY       1188   46      281        24:14.6      7:49/M
       7    Dawn Ryan                         Hauppauge  NY        1331   46      288        24:22.6      7:52/M
       8    Karen Grieco                      Deer Park  NY         544   48      291        24:25.8      7:53/M
       9    Linda Parsons                     Shoreham  NY         1165   49      320        24:45.1      7:59/M
      10    Priscilla Castellano              Middle Island  NY     225   49      354        25:12.3      8:08/M
      11    Kristin Thayer                    Sayville  NY         1502   47      378        25:27.1      8:13/M
      12    Kerry Conlon                      Cranston  RI          275   45      395        25:36.5      8:15/M
      13    Kathy King                        Islip  NY             732   45      400        25:44.9      8:18/M
      14    Eileen DeFillippo                 Patchogue  NY        1691   48      418        25:55.6      8:22/M
      15    June Norberto                     Holbrook  NY         1096   47      458        26:15.4      8:28/M
      16    Princess Pitterson                Coram  NY            1194   47      498        26:42.1      8:37/M
      17    Marcella Marcley                  Bethpage  NY          886   49      511        26:49.5      8:39/M
      18    Christina Peterson                Sayville  NY         1184   46      528        26:55.8      8:41/M
      19    Lisa A Prudenti                   Manorville  NY       1211   45      535        26:59.2      8:42/M
      20    Beth Karr                         Wantagh  NY           698   46      547        27:05.7      8:44/M
      21    Laura Scattareggia                Ronkonkoma  NY       1361   47      601        27:34.5      8:54/M
      22    Joanne Orelli                     Port Jefferson Stat  1135   45      622        27:51.0      8:59/M
      23    Donna Donovan                     Holbrook  NY          367   49      645        28:07.5      9:04/M
      24    Lisa DeVoulshey                   Saville  NY          1774   49      647        28:09.3      9:05/M
      25    Ann MacDougall                    Fort Salonga  NY      866   48      653        28:16.3      9:07/M
      26    Joellen Thivierge                 Levittown  NY        1800   45      665        28:24.3      9:10/M
      27    Clara Wilson                      Islip  NY            1615   45      670        28:24.9      9:10/M
      28    Kristine Gozaloff                 West Sayville  NY     525   46      693        28:42.6      9:15/M
      29    Hall Theresa                      Charlotte  NC        1963   47      704        28:50.7      9:18/M
      30    MIchele Slavik                    Center Moriches  NY  1417   48      717        28:59.0      9:21/M
      31    Barbara Caminske                  Sayville  NY          190   46      727        29:06.5      9:23/M
      32    Martha Carlin                     West Islip  NY        211   48      735        29:12.6      9:25/M
      33    Marguerite Blonder                Lindenhurst  NY       123   46      765        29:32.4      9:32/M
      34    Constance Leone                   Bohemia  NY           798   45      797        29:51.8      9:38/M
      35    Michele Guelfi                    Medford  NY           559   45      835        30:19.7      9:47/M
      36    Jodi Ferrigrio                    oakdale  NY          1809   47      855        30:40.5      9:54/M
      37    Lora Rosenthal                    Islip Terrace  NY    1297   45      859        30:43.9      9:55/M
      38    Nancy Reagan                      Bay Shore  NY        1892   47      860        30:45.0      9:55/M
      39    Kathleen Steban                   Medford  NY          1447   46      869        30:49.3      9:56/M
      40    Ann Logan                         Babylon  NY           832   45      873        30:52.5      9:57/M
      41    Corinne Campbell                  Oakdale  NY           196   46      889        31:09.0     10:03/M
      42    Terry Kehl                        Islip  NY             706   48      894        31:13.4     10:04/M
      43    Judy Meyer                        Shoreham  NY         1732   49      896        31:14.1     10:05/M
      44    Renee Newman                      Sayville  NY         1736   46      906        31:21.3     10:07/M
      45    Maria Oleary                      East Meadow  NY      1126   47      910        31:25.2     10:08/M
      46    Pam Kaleita                       St James  NY          690   48      943        31:49.5     10:16/M
      47    Kathleen Albrecht                 Smithtown  NY          23   48      946        31:50.7     10:16/M
      48    Angela Shapiro                    Shoreham  NY         1401   48      970        32:13.0     10:24/M
      49    Arlene Karle                      Williston Park  NY    695   45      977        32:16.7     10:25/M
      50    Kathy Creen                       Center Moriches  NY   294   47      995        32:37.0     10:31/M
      51    Michelle Lopez                    Holbrook  NY          837   45     1011        32:49.0     10:35/M
      52    Maureen Bateman                   bayport  NY          1704   48     1019        32:54.6     10:37/M
      53    Denise Ruppert                    massapequa  NY       1315   48     1039        33:21.1     10:45/M
      54    Sheila Doolan                     Bethpage  NY          370   45     1043        33:29.3     10:48/M
      55    Mary Ellen Lyons                  Massapequa Park  NY   861   48     1071        34:06.5     11:00/M
      56    Suzanne Mission                   Ronkonkoma  NY       1019   46     1083        34:16.4     11:03/M
      57    Joanne McGlinchey                 Holbrook  NY          951   48     1133        35:21.8     11:24/M
      58    Joanne Delia                      LINDENHURST  NY       329   45     1160        36:19.4     11:43/M
      59    Angie Tremble                     Shirley  NY          1520   45     1181        36:35.7     11:48/M
      60    Maria Avitable                    Plainedge  NY          57   48     1197        37:04.4     11:57/M
      61    Carol Johnson                     S Jamesport  NY      1807   49     1215        37:24.0     12:04/M
      62    Jeane O'Donnell                   Coram  NY            1122   49     1241        38:09.2     12:18/M
      63    Tara Marcellino                   holbrook  NY          885   46     1288        39:54.6     12:52/M
      64    Adeline Perez                     Patchogue  NY        1177   49     1302        40:19.4     13:00/M
      65    Valerie Hopper                    Bohemia  NY          1755   46     1311        40:49.6     13:10/M
      66    Patricia Savarese                 Islip Terrace  NY    1353   45     1314        40:53.9     13:11/M
      67    Yvette Maldonado                  Shirley  NY           871   45     1329        41:56.5     13:32/M
      68    Kelley Gould                      St. James  NY         522   45     1335        42:03.9     13:34/M
      69    Marla Donovan                     Southampton  NY       364   47     1342        42:21.8     13:40/M
      70    Mel Conste                        Blue Point  NY        280   49     1356        42:49.7     13:49/M
      71    Christine Garcia                  Selden  NY            468   45     1359        42:50.5     13:49/M
      72    Paula Scala                       FRANKLIN SQUARE  NY  1358   45     1364        42:52.3     13:50/M
      73    Karin Kikel                       Setauket  NY          726   46     1388        44:05.6     14:13/M
      74    Heide Hlawaty                     Elmont  NY            623   47     1399        44:55.7     14:29/M
      75    Eleanor Burgess                   Ronkonkoma  NY        169   49     1400        45:00.9     14:31/M
      76    Deborah Mischuch                  Bay Shore  NY        1018   47     1408        45:38.0     14:43/M
      77    Angie DeGirolamo                  Ronkonkoma  NY        323   48     1437        47:30.7     15:19/M
      78    Paula Almes                       islip  NY            1944   46     1453        48:13.1     15:33/M
      79    Maria Fischetti                   Farmingville  NY     1677   49     1459        48:27.0     15:38/M
      80    Lucille Gibson                    Oakdale  NY           492   47     1465        48:42.8     15:43/M
      81    Ann Marie Redmond                 Levittown  NY        1241   49     1487        49:43.0     16:02/M
      82    June Duffy                        Levittown  NY        1802   49     1502        50:44.1     16:22/M
      83    Sandy Altamirano                  Mount Sinai  NY        32   45     1515        51:24.3     16:35/M
      84    Suzanne Tangredi                  Stewart Manor  NY    1485   47     1520        51:34.8     16:38/M
      85    Judy Raptopoulos                  Smithtown  NY        1237   49     1528        51:58.1     16:46/M
      86    Jean Marx                         St. James  NY        1801   49     1537        52:30.6     16:56/M
      87    shirley adelman                   patchogue  NY          19   46     1545        52:40.9     16:59/M
      88    Tina Musmacker                    Bayshore  NY         1061   46     1548        52:48.5     17:02/M
      89    Randy Tanenbaum                   Port Jefferson  NY   1483   48     1562        53:48.3     17:21/M
      90    Maureen Campodonico               Westbury  NY          199   45     1563        53:52.4     17:23/M
      91    Marie Lupico                      Shirley  NY           855   47     1571        54:38.0     17:37/M
      92    Shari Berkowitz                   Oakland Gardens  NY    99   49     1572        54:38.2     17:37/M
      93    Jackie Plume                      Holbrook  NY         1196   46     1590        56:23.3     18:11/M
      94    Olga Turner                       aquebogue  NY        1532   49     1622        57:58.5     18:42/M
      95    Laura Peters                      Ronkonkoma  NY       1181   47     1625        58:07.6     18:45/M
      96    Loretta O'Connor                  Shirley  NY          1120   48     1626        58:09.8     18:45/M
      97    Giovanna Love                     Nesconset  NY        1918   46     1627        58:09.9     18:45/M
      98    Paula McGuigan                    West Hempstead  NY    958   45     1628        58:40.1     18:55/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    James Weydig                      West Islip  NY       1855   46       24        18:57.6      6:07/M
       2    Richie Meyer                      Shoreham  NY          998   46       32        19:26.0      6:16/M
       3    CRAIG CAPERNA                     CORAM  NY             205   46       33        19:40.3      6:21/M
       4    William Mullaney                  Bayport  NY          1052   47       34        19:41.5      6:21/M
       5    Michael Nolan                     Sayville  NY         1092   49       40        19:52.3      6:25/M
       6    Yujen Lai                         E Setauket  NY        768   49       49        20:20.4      6:34/M
       7    Lance Prager                      Mattituck  NY        1204   46       52        20:31.5      6:37/M
       8    Indartit Roopchand                Queens  NY           1853   46       57        20:35.7      6:38/M
       9    Hewitt Thayer                     Sayville  NY         1501   49       58        20:37.6      6:39/M
      10    Nick Cucuzza                      Roslyn Heights  NY    299   46       78        20:57.6      6:45/M
      11    Steven Amoroso                    Greenlawn  NY          37   45       84        21:06.3      6:48/M
      12    James Stelling                    bluepoint  NY        1964   45      100        21:25.4      6:55/M
      13    Howard Crawford                   Manorville  NY        291   46      101        21:25.4      6:55/M
      14    Joseph Materazo                   Ronkonkoma  NY        907   48      102        21:27.2      6:55/M
      15    Robert Yoskowitz                  Sayville  NY         1642   49      112        21:40.6      6:59/M
      16    Chris Mozer                       Huntington Station   1048   48      122        21:53.8      7:04/M
      17    fred altrui                       patchogue  NY          33   47      138        22:07.2      7:08/M
      18    Steve Schaumburg                  Plainview  NY        1367   47      158        22:29.5      7:15/M
      19    Todd Arnesen                      West Sayville  NY      53   45      165        22:35.4      7:17/M
      20    Bill LeCluse                      Hauppauge  NY         110   46      175        22:52.1      7:23/M
      21    David Duke                        Ronkonkoma  NY        380   47      196        23:09.0      7:28/M
      22    Bo Prefontaihe                    rockypoint  NY       1727   49      228        23:35.3      7:36/M
      23    Michael Freshour                  Bayport  NY           445   47      239        23:45.8      7:40/M
      24    Jeffery Reynolds                  Haupauge  NY         1707   45      242        23:48.6      7:41/M
      25    Frank Egan                        Bayport  NY           392   46      246        23:53.0      7:42/M
      26    Bill Hurd                         Smithtown  NY        1829   48      250        23:54.5      7:43/M
      27    Doug Dutton                       Ronkonkoma  NY        385   47      266        24:06.1      7:46/M
      28    Jimmy Groskopf                    Shoreham  NY          550   48      269        24:07.2      7:47/M
      29    John O'Neil                       East Islip  NY       1131   46      292        24:26.0      7:53/M
      30    Mark Lesko                        Islip                2000   45      298        24:31.5      7:55/M
      31    Gary Freitag                      Ronkonkoma  NY        444   48      319        24:45.0      7:59/M
      32    Jim Braunstein                    Central Islip  NY     150   46      327        24:51.2      8:01/M
      33    Ramiro Rivera                     Patchogue  NY        1266   47      328        24:51.6      8:01/M
      34    Ronald Beard                      Dix Hills  NY        1898   46      336        24:57.0      8:03/M
      35    William Raftery                   East Islip  NY       1229   49      341        25:02.5      8:05/M
      36    Kenneth Carsten                   Melville  NY          220   46      366        25:16.9      8:09/M
      37    Richard Blackmore                 Patchogue  NY         117   45      371        25:20.8      8:10/M
      38    Robert Gilmor                     huntington  NY       1846   47      381        25:29.3      8:13/M
      39    Louis Lowe                        Sayville  NY          846   47      383        25:30.3      8:14/M
      40    Eric Fuchman                      Melville  NY          456   45      402        25:46.4      8:19/M
      41    Keith Kleiman                     Syosset  NY           741   48      407        25:49.7      8:20/M
      42    John Blosser                      Greenlawn  NY         124   47      408        25:50.0      8:20/M
      43    John Rellis                       Centereach  NY       1760   46      421        25:58.0      8:23/M
      44    Robert Gerry                      Upton  NY             485   48      430        26:01.5      8:24/M
      45    John Luchetti                     Farmingville  NY      851   47      447        26:10.0      8:26/M
      46    Jim Graziano                      Bellport  NY          533   47      454        26:12.7      8:27/M
      47    john DeGirolamo                   Ronkonkoma  NY        322   49      461        26:19.3      8:29/M
      48    Edward Detweiler                  Patchogue  NY         341   48      471        26:24.3      8:31/M
      49    Keith Gurnick                     Sayville  NY          565   49      474        26:25.8      8:31/M
      50    Jim Dekonig                       Holtsville  NY        326   47      503        26:45.5      8:38/M
      51    Gregory Weegar                    West Babylon  NY     1575   49      510        26:49.2      8:39/M
      52    Edward Lederer                    Plainview  NY         791   46      525        26:54.7      8:41/M
      53    Juan Carlos Pabor                 Holtsville  NY       1873   49      564        27:14.1      8:47/M
      54    Thomas Iwanejko                   bohemia  NY          1862   45      565        27:14.3      8:47/M
      55    Craig Moran                       manorville  NY       1838   45      583        27:22.8      8:50/M
      56    Demos Stefano                     Massapequa  NY       1449   48      600        27:33.4      8:53/M
      57    Michael Lofaro, Sr.               W. Sayville  NY       829   45      607        27:36.5      8:54/M
      58    Charles Kuil                      Shirley  NY           760   45      621        27:50.9      8:59/M
      59    Joseph Orelli                     Port Jefferson Stat  1134   47      625        27:51.8      8:59/M
      60    Anthony Cavallaro                 Port Washington  NY   232   48      638        27:59.8      9:02/M
      61    Anthony Varvaro                   Selden  NY           1788   45      640        28:00.7      9:02/M
      62    Patrick Cotto                     Sayville  NY         1171   49      646        28:09.0      9:05/M
      63    Evan Tanenbaum                    Port Jefferson  NY   1481   47      656        28:17.3      9:07/M
      64    Louis Jainchill                   Woodbury  NY          673   47      669        28:24.8      9:10/M
      65    Ramon Abad                        East Setauket  NY       3   49      679        28:28.9      9:11/M
      66    Christopher Miller                Bohemia  NY          1011   46      684        28:33.5      9:13/M
      67    Christopher Shelton               lake ronkonkoma  NY  1409   46      692        28:41.7      9:15/M
      68    Joseph Pugliano                   Bethpage  NY         1214   47      705        28:50.9      9:18/M
      69    Steven Hoffman                    N. Bellmore  NY       627   46      707        28:52.6      9:19/M
      70    John Donovan                      Southampton  NY       363   49      750        29:26.5      9:30/M
      71    James Leykis                      Selden  NY           1960   46      776        29:37.8      9:33/M
      72    Frank Mediate                     east islip  NY        982   47      788        29:47.8      9:36/M
      73    Bob Bjelke                        Dix Hills  NY         114   48      795        29:50.3      9:37/M
      74    Ed Campodonico                    Westbury  NY          200   47      827        30:13.8      9:45/M
      75    Matt Borcina                      patchogue  NY         137   46      847        30:35.0      9:52/M
      76    John Valente                      Brookhaven  NY       1534   45      863        30:47.7      9:56/M
      77    Raymond Keane                     Holbrook  NY          703   47      881        31:03.1     10:01/M
      78    David Schaefer                    Seaford  NY          1363   45      975        32:14.7     10:24/M
      79    David Gordon                      Syosset  NY           518   48      993        32:36.1     10:31/M
      80    Doug Quiery                       Manorville  NY       1957   46      999        32:41.4     10:33/M
      81    Alex Bateman                      bayport  NY          1705   48     1021        32:55.9     10:37/M
      82    Aaron Neiman                      Port Jefferson  NY   1079   47     1062        34:00.8     10:58/M
      83    Glenn Netuschil                   Lake Ronkonkoma  NY  1082   45     1067        34:03.0     10:59/M
      84    Kurt Caminske                     Sayville  NY          189   45     1077        34:08.8     11:01/M
      85    Henry Milton                      Holbrook  NY         1701   49     1080        34:09.9     11:01/M
      86    Frederick Benlein                 Farmingdale  NY        90   47     1087        34:24.0     11:06/M
      87    Richard Burke                     Merrick  NY           171   46     1118        35:02.9     11:18/M
      88    Richard McCalla                   Bay Shore  NY         921   46     1119        35:03.5     11:18/M
      89    John Meehan                       Lake Ronkonkoma  NY   988   47     1149        35:54.4     11:35/M
      90    Steven Lubrino                    Ronkonkoma  NY        849   45     1152        36:07.8     11:39/M
      91    Angel Rivera                      Central Islip  NY    1267   46     1168        36:25.1     11:45/M
      92    Tommy Czerepinski                 Stony Brook  NY       303   46     1172        36:27.4     11:45/M
      93    Craig Norberto                    Holbrook  NY         1748   46     1179        36:33.7     11:47/M
      94    Salvatore Gaudio                  Ronkonkoma  NY        478   48     1217        37:24.7     12:04/M
      95    gary Rogers                       center moriches  NY  1284   45     1352        42:36.0     13:45/M
      96    Anthony Scala                     FRANKLIN SQUARE  NY  1357   46     1363        42:51.9     13:49/M
      97    Kevin Doolan                      Bethpage  NY          369   46     1426        46:39.6     15:03/M
      98    Herman Van Vliet                  Port Jefferson Stat  1540   45     1462        48:35.2     15:40/M
      99    Edward Gibson                     Oakdale  NY           491   49     1464        48:42.3     15:43/M
     100    Scott Froehlich                   Smithtown  NY         452   46     1490        50:03.2     16:09/M
     101    Victor Deleon                     Brentwood  NY         327   49     1495        50:11.5     16:11/M
     102    John Ryan                         Ronkonkoma  NY       1333   47     1496        50:14.8     16:12/M
     103    George Paidoussis                 West Islip  NY       1149   46     1506        51:09.4     16:30/M
     104    Frank Musmacker                   Bayshore  NY         1062   47     1550        52:50.4     17:03/M
     105    Philip Bianco                     Lindenhurst  NY       109   46     1644        59:46.9     19:17/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Clare Cunniffe                    Bayport  NY           300   52      144        22:13.7      7:10/M
       2    Gerri Guinessey                   Sayville  NY          563   52      238        23:45.2      7:40/M
       3    Jean Nesbitt                      Miller Place  NY     1081   53      262        24:01.3      7:45/M
       4    Mary Harrison                     Sayville  NY          902   51      279        24:13.6      7:49/M
       5    Dee Vogt                          Huntington  NY        319   52      344        25:03.3      8:05/M
       6    Maritza Hernandez                 jamaica  NY          1930   50      349        25:07.3      8:06/M
       7    Maria McManis                     Shoreham  NY          976   53      363        25:15.6      8:09/M
       8    Debbie Lemery                     Patchogue  NY         794   52      375        25:25.0      8:12/M
       9    Annina Luck WIldermuth            Huntington  NY       1604   50      423        25:59.5      8:23/M
      10    Leslie Price                      st. james  NY        1206   51      456        26:14.3      8:28/M
      11    Dawn Young                        sayville  NY         1947   51      465        26:21.3      8:30/M
      12    Maureen Matos                     Deer Park  NY         908   50      539        27:01.0      8:43/M
      13    Donna Kleiman                     Syosset  NY           740   50      563        27:13.7      8:47/M
      14    Susan Critz                       Islip  NY             297   54      572        27:16.2      8:48/M
      15    Mary-Jo McAllister                Lindenhurst  NY       916   53      608        27:37.0      8:55/M
      16    Barbara Shalvey                   Cutchogue  NY        1398   53      641        28:03.0      9:03/M
      17    Debbie Marino                     Sayville  NY          889   50      664        28:24.2      9:10/M
      18    Neila Hernandez                   Stony Brook  NY       609   52      694        28:46.1      9:17/M
      19    Laura Logan                       Miller Place  NY      831   51      721        29:01.7      9:22/M
      20    Victoria O'Connor                 Great River  NY      1119   54      786        29:45.1      9:36/M
      21    Maureen Boyle                     east islip  NY       1909   52      808        29:57.5      9:40/M
      22    Marianne Russ                     Sayville  NY         1928   53      814        30:02.1      9:41/M
      23    Nancy O'Malley                    Rocky Point  NY      1916   50      823        30:11.4      9:44/M
      24    Maria Basile-Farash               West Babylon  NY       77   53      842        30:31.5      9:51/M
      25    Colleen Moore                     Port Jefferson Stat  1036   51      843        30:32.4      9:51/M
      26    Lorri Auriemmo                    Ronkonkoma  NY         56   53      862        30:47.6      9:56/M
      27    Dana Jahn                         Commack  NY           671   53      880        31:02.6     10:01/M
      28    Kathy Dubuke                      Farmingdale  NY      1842   52      888        31:05.9     10:02/M
      29    Marge Brady                       Hauppauge  NY         146   51      895        31:13.7     10:04/M
      30    Debbie Antolini                   Ridge  NY              46   52      907        31:22.2     10:07/M
      31    Veronica Yandolino                E Northport  NY      1636   50      930        31:41.3     10:13/M
      32    Kathryn Lyons                     Oakdale  NY           860   53      986        32:25.3     10:27/M
      33    Nancy McGurk                      Smithtown  NY         960   54     1050        33:38.9     10:51/M
      34    Kathy Liguori                     Nesconset  NY         815   53     1093        34:33.4     11:09/M
      35    Patricia Knecht                   Farmingville  NY      742   52     1102        34:38.5     11:10/M
      36    Fran Wozniak                      Bohemia  NY          1630   50     1122        35:05.8     11:19/M
      37    Johanna Wells                     Mattituck  NY        1592   54     1128        35:11.6     11:21/M
      38    Linda McKenna                     North Babylon  NY     968   52     1200        37:07.3     11:58/M
      39    Kathryn Machin                    Central Islip  NY    1756   52     1216        37:24.2     12:04/M
      40    Maureen Proverdi                  n massapequa  NY     1210   52     1225        37:45.0     12:11/M
      41    Carol Werner                      Bayport  NY          1594   52     1274        39:25.5     12:43/M
      42    Laurie Rizzo                      Rocky Point  NY      1725   52     1309        40:42.2     13:08/M
      43    Laurie Mehner                     Great river  NY       993   51     1312        40:52.3     13:11/M
      44    Anne Spiegeleire                  Farmingville  NY     1779   51     1333        42:02.8     13:34/M
      45    Barbara Grant                     Wantagh  NY           530   53     1354        42:38.1     13:45/M
      46    Lorelei Stephens                  Sayville  NY         1452   54     1357        42:50.0     13:49/M
      47    Penelope Jasper                   Middle Island  NY    1942   52     1386        44:03.1     14:13/M
      48    Toni Riedel                       Holbrook  NY         1262   52     1387        44:04.7     14:13/M
      49    Jean O'Brien                      Holtsville  NY       1114   51     1395        44:34.3     14:23/M
      50    Pietrina Scareglino               Pt Washington        1974   51     1409        45:40.8     14:44/M
      51    Camille Rizzo                     East Northport  NY   1268   53     1416        46:12.3     14:54/M
      52    Sarah Wildman                     Mastic  NY           1877   51     1421        46:31.3     15:00/M
      53    Mary Roy                          wadding river  NY    1879   53     1422        46:31.5     15:00/M
      54    Tammy Englot                      Valley Stream  NY     398   53     1434        47:20.7     15:16/M
      55    Lorraine Giacopelli               Bellmore  NY          489   54     1435        47:22.8     15:17/M
      56    Ann Beauman                       S. Jamesport  NY       82   51     1444        48:01.8     15:29/M
      57    Colleen Columbia                  Kings Park  NY        271   53     1457        48:20.0     15:35/M
      58    Jean Seirno                       Bay Shore  NY        1390   50     1458        48:22.7     15:36/M
      59    Deb Zinnel                        Blue Point  NY       1656   53     1460        48:33.1     15:40/M
      60    Diane Kriegan                     Farmingdale  NY      1804   54     1472        49:05.5     15:50/M
      61    Carol Wynne                       Coram  NY            1634   53     1489        50:01.4     16:08/M
      62    Catherine Liebl                   Hicksville  NY        812   51     1498        50:21.5     16:15/M
      63    Diann Durack                      Bethpage  NY          383   50     1500        50:28.8     16:17/M
      64    Kathy Murray                      Bayshore  NY         1058   53     1501        50:43.4     16:22/M
      65    Karen Kroeppel                    Huntington St  NY    1696   52     1519        51:31.8     16:37/M
      66    Susan Zderko                      Stewart Manor  NY    1647   54     1521        51:36.6     16:39/M
      67    Theresa Coughlin                  W. Islip  NY         1937   52     1534        52:24.1     16:54/M
      68    Maryan Lockwood                   Ronkonkoma  NV        824   50     1540        52:32.6     16:57/M
      69    Beth Lamonica                     Smithtown  NY        1818   53     1554        52:57.7     17:05/M
      70    Nancy Beattie                     Shirley  NY          1817   52     1557        52:59.2     17:05/M
      71    Teresa Puorro                     Oakdale  NY          1217   51     1559        53:15.8     17:11/M
      72    Bety Caccioppo                    Riverhead  NY         182   51     1564        53:59.6     17:25/M
      73    Mary Walsh                        Riverhead  NY        1565   53     1579        55:18.4     17:50/M
      74    Vivian McCloskey                  Holtsville  NY        929   52     1608        57:01.8     18:24/M
      75    Barbara Gibson                    Farmingville  NY      493   51     1615        57:31.1     18:33/M
      76    Karen Lang                        Syosset  NY           780   54     1621        57:57.8     18:42/M
      77    Jean Rafferty                     Smithtown  NY        1228   52     1624        58:04.0     18:44/M
      78    Lisa Rosselli                     Mass.Park  NY        1299   51     1647      1:00:23.8     19:29/M
      79    Lori Wakefield                    levittown  NY        1559   51     1650      1:00:31.8     19:31/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ken DeMulder                      Bayport  NY           713   50       23        18:42.3      6:02/M
       2    Paul Bonanni                      Selden  NY            134   51       27        19:06.6      6:10/M
       3    David Coletti                     Eastport  NY          267   52       63        20:40.4      6:40/M
       4    Timothy Moley                     Melville  NY         1027   50       64        20:41.7      6:40/M
       5    Jerry Crennan                     Patchogue  NY         295   54       81        21:01.6      6:47/M
       6    Rick Secor                        Ronkonkoma  NY       1261   50       92        21:14.7      6:51/M
       7    Dean Neumann                      Northport  NY        1086   54      104        21:27.8      6:55/M
       8    Alan Baisch                       Selden  NY             62   50      105        21:28.3      6:55/M
       9    Marty Schimmele                   Massapequa  NY       1370   51      111        21:37.9      6:58/M
      10    Jim Comstock                      Port Jefferson  NY   1849   52      118        21:45.4      7:01/M
      11    Art Hickey                        Islip Terrace  NY     618   51      129        21:59.4      7:05/M
      12    Kevin McKiernan                   Farmingville  NY      972   50      152        22:18.9      7:12/M
      13    Mark King                         Centereach  NY        733   51      173        22:51.3      7:22/M
      14    Oscar Hanzano                     Ozone Park  NY       1929   53      178        22:54.7      7:23/M
      15    Seamas Dunbar                     Lindenhurst  NY      1946   52      215        23:27.9      7:34/M
      16    Rich Darrell                      West Islip  NY        310   52      271        24:09.3      7:47/M
      17    Alan Jacoby                       Smithtown  NY         669   53      274        24:10.7      7:48/M
      18    James McKenna                     Westbury  NY          966   52      294        24:26.5      7:53/M
      19    Rick Johnson                      Kings Park  NY       1920   54      309        24:38.0      7:57/M
      20    Jim Skopek                        Sayville  NY         1936   54      314        24:39.7      7:57/M
      21    John Gordon                       Selden  NY            515   52      325        24:49.6      8:00/M
      22    Michael Schmid                    Lindenhurst  NY      1375   51      338        25:00.8      8:04/M
      23    Matthew Burns                     Sayville  NY         1660   54      367        25:17.5      8:09/M
      24    John Halton                       Oakdale  NY           568   51      393        25:34.2      8:15/M
      25    Joe Looney                        Dix Hills  NY         834   54      394        25:35.2      8:15/M
      26    Peter Savino                      ridge  NY            1880   51      399        25:44.8      8:18/M
      27    Mark Ruszczynski                  New York  NY         1328   54      413        25:51.1      8:20/M
      28    Thomas Shalvey                    Cutchogue  NY        1399   52      424        25:59.6      8:23/M
      29    Glenn Corbett                     Islip  NY             284   50      426        26:00.0      8:23/M
      30    Bill Lofmark                      Lake Ronkonkoma  NY   830   54      445        26:09.4      8:26/M
      31    John Davies                       Medford  NY           315   52      455        26:14.3      8:28/M
      32    Glen Peterson                     West Islip  NY       1182   51      466        26:21.6      8:30/M
      33    Robert Gonzalez                   Queens  NY           1679   51      487        26:33.5      8:34/M
      34    Brian O'Her                       Setauket  NY         1922   54      522        26:53.0      8:40/M
      35    Matt Rivas                        Dix Hills  NY        1264   52      531        26:58.1      8:42/M
      36    Michael Martino                   Smithtown  NY         896   50      533        26:58.5      8:42/M
      37    Ed Murphy                         Rocky Point  NY      1055   54      569        27:15.8      8:47/M
      38    Alan Quackenbush                  Sayville  NY         1220   54      591        27:26.1      8:51/M
      39    Thomas Quigley                    HOLBROOK  NY         1221   50      614        27:44.0      8:57/M
      40    David Williams                    Melville  NY         1610   50      630        27:54.7      9:00/M
      41    Jerry Dubuke                      farmingdale  NY      1841   51      633        27:57.5      9:01/M
      42    James Carfora                     Shirley  NY          1771   53      652        28:16.0      9:07/M
      43    Randy Bliex                       Farmingdale  NY       120   52      663        28:23.2      9:09/M
      44    Michael Kaufmann                  Patchogue  NY         700   52      677        28:28.1      9:11/M
      45    Philip Grabowski                  Kings Park  NC        526   51      690        28:40.8      9:15/M
      46    Robert Montgomery                 Hicksville  NY       1981   52      696        28:46.5      9:17/M
      47    Todd Johnson                      Central Islip  NY    1795   50      700        28:48.2      9:17/M
      48    Jeffery Roelofsen                 PATCHOGUE  NY        1279   51      702        28:49.1      9:18/M
      49    Rob Saracino                      Lindenhurst  NY      1342   50      716        28:58.8      9:21/M
      50    John Gray                         smithtown  NY         532   52      752        29:27.1      9:30/M
      51    Steve Browne                      farmingville  NY     1952   51      754        29:27.5      9:30/M
      52    Rick Brown                        Massapequa  NY        161   50      759        29:28.5      9:30/M
      53    Higgins Bob                       Mt. Sinai  NY         126   50      820        30:05.5      9:42/M
      54    Gerard Ruiz                       Queens Village  NY   1313   52      828        30:14.6      9:45/M
      55    Joseph Varvaro                    Port Washington  NY  1543   51      861        30:46.0      9:55/M
      56    Mitch Borcina                     Holtsville  NY       1708   53      864        30:47.7      9:56/M
      57    John Cochrane                     Brightwaters  NY     1718   52      874        30:52.5      9:57/M
      58    Steve Gerson                      East Meadow  NY       486   54      884        31:05.4     10:02/M
      59    Michael Geiger                    Commack  NY           480   52      905        31:19.6     10:06/M
      60    Susan Koch                        east setauket  NY     745   51      922        31:35.1     10:11/M
      61    Timothy Kerr                      Lindenhurst  NY       715   53      971        32:13.2     10:24/M
      62    Wayne Donovan                     Holbrook  NY          366   51      994        32:36.3     10:31/M
      63    Lance Lampitok                    Ronkonkoma  NY        777   52     1005        32:43.7     10:33/M
      64    Eric Jahn                         Commack  NY           672   53     1025        33:01.8     10:39/M
      65    John Redmond                      Levittown  NY        1240   51     1028        33:06.7     10:41/M
      66    Enrico Fischetti                  Farmingville  NY      422   51     1036        33:18.4     10:45/M
      67    Dan Dobbins                       Holtsville  NY       1976   51     1046        33:31.0     10:49/M
      68    Bill Visgauss                     Babylon  NY          1836   53     1058        33:55.7     10:56/M
      69    Gerard Luckman                    Old Brookville  NY    853   52     1095        34:34.4     11:09/M
      70    Richard Nebiosini                 port jefferson stat  1078   52     1098        34:36.7     11:10/M
      71    Bruce Rosen                       Centerport  NY       1294   50     1099        34:37.4     11:10/M
      72    Anthony Acampora                  Dix Hills  NY          13   52     1163        36:21.0     11:44/M
      73    Peter Diolosa                     Selden  NY            352   53     1182        36:41.4     11:50/M
      74    Kevin Tunney                      Selden  NY           1528   54     1186        36:44.1     11:51/M
      75    Brian Dwyer                       Huntington Station    386   54     1220        37:29.9     12:05/M
      76    Dennis McIntyre                   Oakdale  NY           964   53     1284        39:51.0     12:51/M
      77    John Doina                        Ronkonkoma  NY        361   50     1320        41:18.3     13:19/M
      78    Steve Thomson                     Holtsville  NY       1504   52     1340        42:19.7     13:39/M
      79    Frank Bove                        West Islip  NY        141   52     1345        42:24.1     13:41/M
      80    Frank Rizzo                       East Northport  NY   1269   52     1415        46:10.2     14:54/M
      81    John A Mattia                     Bohemia  NY           519   53     1424        46:37.6     15:02/M
      82    Linda McDermott                   Levittown  NY         943   51     1430        46:56.3     15:08/M
      83    Richard Gardini                   east moriches  NY     470   53     1446        48:03.3     15:30/M
      84    Martin Columbia                   Kings Park  NY        272   54     1455        48:16.1     15:34/M
      85    Michael Fleming                   Holtsville  NY        425   52     1456        48:17.1     15:35/M
      86    Laura Hollander                   Holtsville  NY        633   52     1523        51:48.1     16:43/M
      87    Edward Reass                      West Sayville  NY    1238   51     1536        52:28.0     16:55/M
      88    Frank Surace                      North Massapequa  N  1472   52     1623        58:03.8     18:44/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jodi Brodsky                      atlantic beach       2178   57      212        23:26.7      7:34/M
       2    Lori Grover                       Selden  NY            553   56      369        25:19.4      8:10/M
       3    Pamela Lee                        Syosset  NY          1876   59      390        25:32.8      8:14/M
       4    Nancy Russo                       Nesconset  NY        1325   56      476        26:28.0      8:32/M
       5    Patricia Hnetinka                 miller place  NY      624   59      492        26:36.6      8:35/M
       6    Joanne Styles                     Lake Ronkonkoma  NY  1467   57      578        27:20.3      8:49/M
       7    Rosemary Camilleri                Sayville  NY          188   57      728        29:06.9      9:23/M
       8    Joanne Palisi                     Eastport  NY         1154   57      729        29:07.5      9:24/M
       9    Judi Cestaro                      Bayport  NY           237   55      743        29:19.3      9:27/M
      10    Alexandra Kotov                   Port Jefferson  NY    754   55      785        29:45.0      9:36/M
      11    Debbie Boos                       Miller Place  NY      135   55      829        30:14.9      9:45/M
      12    Karen Headley                     Lake Ronkonkoma  NY   592   55      875        30:53.5      9:58/M
      13    Debra Pennacchio                  Holbrook  NY         1174   58      909        31:24.8     10:08/M
      14    Miriam Dahl                       Patchogue  NY         306   59      911        31:25.7     10:08/M
      15    Kathy Sheridan                    E Northport  NY      1993   56      921        31:35.1     10:11/M
      16    Ruth Weissman                     North Merrick  NY    1585   57      947        31:50.9     10:16/M
      17    Rochelle Holden                   Westbury  NY          632   58     1001        32:41.9     10:33/M
      18    Janet Walsh                       Oakdale  NY          1562   56     1008        32:47.9     10:35/M
      19    Ellen Ballaban                    merrick  NY          1890   55     1054        33:44.5     10:53/M
      20    Cathie Harris                     Blue Point  NY        580   57     1060        33:56.7     10:57/M
      21    Cynthia Sanico                    Glen Head  NY        1341   55     1088        34:24.2     11:06/M
      22    Jacqueline Leonard                Islip Terrace  NY     797   55     1110        34:50.5     11:14/M
      23    Laurie McMillen                   Sayville  NY          977   56     1114        34:56.6     11:16/M
      24    Catherine Beriloff                Franklin Square  NY    98   57     1131        35:13.6     11:22/M
      25    Millie Rivas                      Dix Hills  NY        1265   55     1157        36:17.5     11:42/M
      26    Maureen Casey                     huntington  NY        221   56     1210        37:19.8     12:02/M
      27    Audrey Bryant                     Centereach  NY       1735   56     1213        37:23.1     12:04/M
      28    Maria Bugler                      Baldwin  NY           166   58     1305        40:35.8     13:05/M
      29    Debbie Trosper                    West Babylon  NY     1525   56     1307        40:37.8     13:06/M
      30    Kathleen Carroll                  Bellmore  NY          217   55     1350        42:34.6     13:44/M
      31    Melanie Zimonlis                  Medford  NY          1982   59     1351        42:35.7     13:44/M
      32    Laurie Reilly                     Mattituck  NY        1247   58     1377        43:31.6     14:02/M
      33    Connie Savino                     Holbrook  NY         1356   55     1379        43:32.6     14:03/M
      34    Laura Delvecchio                  Holtsville  NY        332   56     1381        43:33.0     14:03/M
      35    Gail Doyle                        Ronkonkoma  NY        374   57     1423        46:37.3     15:02/M
      36    Kathleen Dorso                    Massapequa  NY        372   57     1427        46:48.6     15:06/M
      37    Colleen Morvay                    Babylon  NY          1044   58     1429        46:53.7     15:07/M
      38    Martha Klapproth                  Manorville  NY        736   58     1439        47:46.3     15:25/M
      39    Chrystyna Kestler                 mattituck  NY         717   55     1466        48:47.8     15:44/M
      40    Chrys Kestler                     Mattituck  NY         720   55     1471        48:57.9     15:47/M
      41    Karen Schultz                     South Setauket  NY   1381   59     1478        49:28.0     15:57/M
      42    Marilyn Weintraub                 South Setauket  NY   1581   57     1484        49:39.3     16:01/M
      43    Deborah Begin                     Merrick  NY          1999   56     1485        49:39.5     16:01/M
      44    Arlene Chavanne                   Seaford  NY           241   58     1514        51:23.5     16:35/M
      45    Patrice Wissman                   Massapequa Pk  NY    1621   56     1574        54:46.9     17:40/M
      46    Eileen Turi                       RONKONKOMA  NY       1530   56     1576        55:12.7     17:48/M
      47    Debra Solanollier                 Holtsville  NY       1433   57     1577        55:12.7     17:48/M
      48    Susan Rothe                       Medford  NY          1301   59     1587        56:20.6     18:10/M
      49    Gertrude Cintorino                Coram  NY             252   56     1588        56:21.5     18:11/M
      50    Vanessa O'Connor                  Blauvelt  NY         1118   59     1640        59:39.0     19:15/M
      51    Linda Carmosino                   Merrick  NY           214   59     1645        59:47.6     19:17/M
      52    Sue Fredericks                    Westbury  NY          441   59     1651      1:00:43.8     19:35/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Louis LaFleur                     Holbrook  NY          763   56       35        19:41.8      6:21/M
       2    Ray Costanzo                      SOUND BEACH  NY       287   56       45        20:12.0      6:31/M
       3    James McFarlane                   Ridgewood  NY         674   56       54        20:33.3      6:38/M
       4    Tom Zimoulis                      Medford  NY          1655   59       82        21:01.8      6:47/M
       5    Jonathan Golden                   Glen Head  NY         510   58       96        21:19.6      6:53/M
       6    Augie Hoffman                     Upton  NY             628   59      116        21:45.0      7:01/M
       7    Edward Buonocore                  Yaphank  NY           168   59      142        22:11.9      7:09/M
       8    Barry Kleeman                     Mount Sinai  NY       738   55      204        23:20.9      7:32/M
       9    Joseph Tuozzolo                   sayville  NY         1895   57      229        23:37.8      7:37/M
      10    Allen Kaminsky                    Oakdale  NY           692   59      232        23:38.8      7:37/M
      11    Barry Rosenthal                   Moriches  NY         1984   58      243        23:49.5      7:41/M
      12    John Guinessy                     Sayville  NY         1990   55      259        24:00.7      7:45/M
      13    Franklin Puello                   Shirley  NY          1803   56      283        24:16.0      7:50/M
      14    Neil Toohey                       Islip Terrace  NY    1513   56      290        24:25.5      7:53/M
      15    Tim Rogan                         Miller Place  NY     1280   59      307        24:36.8      7:56/M
      16    Brad Pincus                       Hauppauge  NY        1190   57      310        24:38.2      7:57/M
      17    Ed Barrett                        Sayville  NY           75   56      339        25:01.0      8:04/M
      18    Michael Ribuffo                   east northport  NY   1906   58      351        25:08.7      8:06/M
      19    Andre Mason                       Selden  NY            903   58      373        25:22.8      8:11/M
      20    Richard Brosky                    atlantic beach       2177   59      472        26:24.6      8:31/M
      21    Dwayne Weissman                   Dix Hills  NY        1586   59      517        26:51.1      8:40/M
      22    Frank Kestler                     Mattituck  NY         719   56      699        28:48.2      9:17/M
      23    Richard Ciado                     east northport  NY   1985   56      719        28:59.7      9:21/M
      24    Ron Stepnowski                    Esat Meadow  NY      1453   59      737        29:15.1      9:26/M
      25    Bill Maniace                      Baldwin  NY           880   55      764        29:31.7      9:31/M
      26    Raymond Hnetinka                  miller place  NY      625   57      841        30:28.6      9:50/M
      27    Lou Maurio                        Deer Park  NY         911   56      854        30:40.5      9:54/M
      28    Michael Gelormino                 Farmingville  NY      481   55      858        30:43.6      9:55/M
      29    Robert Begin                      Merrick  NY          1998   58      897        31:14.3     10:05/M
      30    Thomas Richardson                 Bellmore  NY         1260   59      927        31:39.4     10:13/M
      31    Kevin Murray                      Sound Beach  NY      1059   56      928        31:40.4     10:13/M
      32    Gerhard Pagels                    Sayville  NY         1147   56      965        32:11.6     10:23/M
      33    Edward Pettinato                  Valley Stream  NY    1850   57      985        32:24.8     10:27/M
      34    Joseph Izzo                       Fort Salonga  NY      666   58      989        32:32.6     10:30/M
      35    Michael Oliveri                   Ronkonkoma  NY       1128   55      992        32:35.8     10:31/M
      36    Rich Mitchell                     Merrick  NY          1743   57     1044        33:30.6     10:48/M
      37    Murray Baraw                      Coram  NY              66   56     1121        35:04.3     11:19/M
      38    Jerry Clark                       west islip  NY       1854   56     1140        35:38.6     11:30/M
      39    Gerarlo Numar                     Holtsville  NY       1949   56     1271        39:23.3     12:42/M
      40    Robert Bartlein                   Holbrook  NY         1828   59     1290        39:56.2     12:53/M
      41    Daniel Hayes                      Holtsville  NY        588   59     1341        42:21.1     13:40/M
      42    Luis Garcia                       Lake Grove  NY        469   55     1346        42:25.1     13:41/M
      43    William Fallar                    Ronkonkoma  NY        407   57     1396        44:36.0     14:23/M
      44    Matthew Morvay                    Babylon  NY          1045   59     1431        47:00.7     15:10/M
      45    charles alfaro                    S. Jamesport  NY       26   59     1450        48:04.7     15:30/M
      46    Angel Figueroa                    East Patchogue  NY    420   58     1451        48:09.6     15:32/M
      47    Francis Kestler                   mattituck  NY         718   56     1467        48:48.0     15:45/M
      48    John Lang                         Syosset  NY           781   55     1468        48:53.8     15:46/M
      49    Joseph Colasanti                  Yaphank  NY           266   59     1475        49:18.6     15:54/M
      50    Wareen Kroeppel                   Huntington St  NY    1697   57     1526        51:55.1     16:45/M
      51    John Compitello                   Deer Park  NY         273   59     1543        52:40.1     16:59/M
      52    Richard Gambale                   Ridge  NY             466   55     1544        52:40.4     16:59/M
      53    Brian Grunthal                    Hauppauge  NY         554   55     1591        56:31.1     18:14/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julieann Fahner                   Mineola  NY           406   61      258        24:00.5      7:45/M
       2    Lynn Lopez                        Medford  NY           838   62      462        26:20.5      8:30/M
       3    Gail Gomez                        Bayport  NY           463   61      567        27:15.3      8:47/M
       4    Gloria Withus                     Brentwood  NY        1623   62      586        27:23.6      8:50/M
       5    Martha Solowey                    West Sayville  NY    1435   64      689        28:39.5      9:15/M
       6    Haydee Romero                     E. Patchogue  NY     1912   62     1199        37:04.7     11:57/M
       7    Joanne Quinn                      Upper Brookville  N  1224   64     1260        38:57.5     12:34/M
       8    Helen Hessel                      East Northport  NY    614   63     1283        39:42.0     12:48/M
       9    Sharon Cavaliere                  Levittown  NY         231   63     1349        42:29.1     13:42/M
      10    Beatrice Malkin                   Ronkonkoma  NY        873   60     1360        42:50.8     13:49/M
      11    Bette King                        Farmingville  NY      730   60     1382        43:33.4     14:03/M
      12    Dorothy Williams                  Rockville Centre  N  1607   63     1394        44:32.6     14:22/M
      13    Susan Mikulas                     Holtsville  NY       1006   60     1401        45:07.1     14:33/M
      14    Christine Valente                 Brookhaven  NY       1535   60     1432        47:05.0     15:11/M
      15    Donna Incardona                   Massapequa  NY        658   63     1473        49:15.4     15:53/M
      16    Nancy Vigneaux                    Smithtown  NY        1551   63     1482        49:33.6     15:59/M
      17    Barbara Rago                      Copaigue  NY         1230   60     1483        49:33.9     15:59/M
      18    Barbara Rudish                    Holbrook  NY         1308   61     1497        50:18.4     16:14/M
      19    Patricia Hyman                    Malverne  NY          653   60     1508        51:15.2     16:32/M
      20    Jane Hayes                        Holtsville  NY        589   63     1524        51:49.5     16:43/M
      21    Deirde Surber                     West Sayville  NY    1473   60     1532        52:20.5     16:53/M
      22    Susan Schultz                     Oakdale  NY          1383   62     1533        52:21.5     16:53/M
      23    Lillian Eckert                    Farmingdale  NY       390   60     1546        52:45.0     17:01/M
      24    Susan DePalma                     Bablon  NY            339   61     1573        54:42.9     17:39/M
      25    Michele Scott                     Patchogue  NY        1384   63     1578        55:17.3     17:50/M
      26    Barbara Asessio                   Holbrook  NY           54   61     1599        56:48.9     18:19/M
      27    Maddy Cavaluzzi                   Calverton  NY         234   62     1616        57:55.6     18:41/M
      28    Deb Bingham                       Lake Ronkonkoma  NY   112   60     1632        59:06.5     19:04/M
      29    Lorraine Kosinski                 Floral Park  NY       753   60     1649      1:00:25.4     19:29/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Frank Capone                      Wading River  NY      207   64      171        22:49.8      7:22/M
       2    Joseph D'Agostino                 Holbrook  NY          305   62      214        23:27.5      7:34/M
       3    Thomas Farmer                     Middle Island  NY     411   60      389        25:32.7      8:14/M
       4    James Reilly                      West Babylon  NY     1245   62      392        25:34.0      8:15/M
       5    John McElhone                     Lake Ronkonkoma  NY   946   63      398        25:37.8      8:16/M
       6    Robert Cisco                      Holbrook  NY          254   63      453        26:12.6      8:27/M
       7    Russ Englot                       Islip  NY             399   61      553        27:09.8      8:45/M
       8    John Lundman                      Patchogue  NY         854   61      573        27:16.9      8:48/M
       9    Bill Grennan                      Shirley  NY           543   63      698        28:47.0      9:17/M
      10    Robert Miller                     Eastport  NY         1008   63      740        29:18.3      9:27/M
      11    Robert Preble                     Bellport  NY         1205   61      746        29:23.1      9:29/M
      12    Kevin Byrne                       Hicksville  NY        180   62      839        30:25.9      9:49/M
      13    John Fahner                       Mineola  NY           405   64     1016        32:52.9     10:36/M
      14    Joseph Mitola                     Deer Park  NY        1022   62     1045        33:30.6     10:48/M
      15    John Hoffmann                     Sound Beach  NY       630   63     1052        33:42.5     10:52/M
      16    Douglas Weston                    Port Washington  NY  1598   60     1066        34:02.3     10:59/M
      17    John Williams                     Ronkonkoma  NY       1757   61     1085        34:19.7     11:04/M
      18    Richard Harty                     Babylon  NY           585   60     1130        35:12.3     11:21/M
      19    Joseph Guastello                  Shirley  NY           558   63     1214        37:23.6     12:04/M
      20    Anthony Russo                     Nesconset  NY        1326   61     1263        39:04.8     12:36/M
      21    Les Francis                       Westbury  NY          438   63     1266        39:09.9     12:38/M
      22    Jim McEneaney                     Sayville  NY          947   64     1318        41:12.3     13:17/M
      23    Eugene Maier                      Ridge  NY             870   61     1327        41:46.6     13:28/M
      24    Linus Klapproth                   Manorville  NY        735   61     1367        43:00.4     13:52/M
      25    George Calcanes                   Coram  NY             184   60     1390        44:11.8     14:15/M
      26    Joseph Mikulas                    Holtsville  NY       1007   64     1402        45:08.6     14:34/M
      27    George Dahl Jr                    Patchogue  NY         307   62     1417        46:15.2     14:55/M
      28    Kevin Matthews                    Melville  NY          909   63     1420        46:27.4     14:59/M
      29    LESLIE ALLIER                     Holtsville  NY         31   64     1477        49:19.3     15:55/M
      30    Henry Malkin                      Ronkonkoma  NY        875   60     1488        49:44.6     16:03/M
      31    Abe Weintraub                     South Setauket  NY   1580   62     1491        50:07.1     16:10/M
      32    Jeff Schultz                      South Setauket  NY   1382   60     1494        50:09.8     16:11/M
      33    Hugh Beriloff                     Franklin Square  NY    97   60     1513        51:23.0     16:35/M
      34    John Koenig                       Center Moriches  NY   747   60     1527        51:57.7     16:45/M
      35    Marty Garfinkel                   East Meadow  NY       471   62     1648      1:00:24.3     19:29/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Betty Hortsmann                   Bayport  NY          1900   67      275        24:11.7      7:48/M
       2    Irene Robinson                    west islip  NY       1746   66      440        26:07.5      8:25/M
       3    Helma Calvin                      Lake Ronkonkoma  NY   603   69      683        28:32.1      9:12/M
       4    Domenica DeLuca                   Shirley  NY           331   69     1185        36:43.9     11:51/M
       5    Rose Russo                        Merrick  NY          1323   65     1223        37:34.8     12:07/M
       6    Linda Guttman                     Commack  NY           566   69     1232        37:52.9     12:13/M
       7    Particia Dugan                    Hauppauge  NY         377   68     1268        39:13.3     12:39/M
       8    Martha Roche                      Kings Park  NY       1272   68     1336        42:07.0     13:35/M
       9    Elizabeth Germain                 Hicksville  NY        483   65     1499        50:25.6     16:16/M
      10    Carol Huck                        Wading River  NY      650   66     1541        52:32.7     16:57/M
      11    Rosemarie Willms                  Stony Brook  NY      1614   67     1549        52:49.8     17:02/M
      12    Maisie Williams                   Laurelton  NY        1612   69     1555        52:57.8     17:05/M
      13    Carol Otto                        Center Moriches  NY  1146   67     1604        56:52.0     18:21/M
      14    Patricia E Pane                   Massapequa  NY       1157   68     1611        57:16.3     18:28/M
      15    Barbara Norpoth                   Stony Brook  NY      1098   67     1629        58:43.5     18:56/M
      16    Susan Hoffmann                    Hicksville  NY        631   65     1630        59:00.0     19:02/M
      17    Elissa Cibbarelli                 Holbrook  NY          249   67     1641        59:39.1     19:15/M
      18    Cynthia Broderick                 Franklin Square  NY   157   66     1653      1:01:04.7     19:42/M
      19    Roberta Beebe                     Valley Stream  NY      83   65     1655      1:01:23.1     19:48/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dennis Michel                     Sayville  NY         1004   65      141        22:11.3      7:09/M
       2    Lewis Thornton                    Medford  NY          1505   69      311        24:38.9      7:57/M
       3    Jerry Givner                      Howard Beach  NY     1882   67      315        24:39.9      7:57/M
       4    Vic Rossi                         Hauppauge  NY        1300   65      364        25:16.0      8:09/M
       5    Ron Smith                         Sayville  NY         1671   66      481        26:30.2      8:33/M
       6    Hubert Keen                       farmingdale  NY      1980   67      560        27:11.7      8:46/M
       7    Ed Webber                         Bay Shore  NY        1573   65      604        27:35.5      8:54/M
       8    Anthony Inzirrillo                Selden  NY             45   67      631        27:56.7      9:01/M
       9    William Halperin                  huntington  NY       1857   66      769        29:33.3      9:32/M
      10    John Parrish                      Center Moriches  NY  1164   65      810        29:58.8      9:40/M
      11    Helmut Norpoth                    Stony Brook  NY      1097   68      846        30:34.9      9:52/M
      12    Mark Rosenberg                    Syosset  NY          1296   69      870        30:49.7      9:56/M
      13    Reynard Burns                     Bayport  NY          1938   65     1170        36:25.9     11:45/M
      14    Richard Herbert                   Port Jefferson  NY    608   65     1191        36:52.5     11:54/M
      15    Robert Forella                    nesconset  NY         432   69     1194        36:55.7     11:55/M
      16    Ron DeMilta                       ROSLYN HEIGHTS  NY    337   68     1256        38:44.8     12:30/M
      17    Joseph Consalvo                   St James  NY         1796   66     1265        39:07.9     12:37/M
      18    Richard Hessel                    East Northport  NY    613   65     1282        39:41.3     12:48/M
      19    William Quinn                     Upper Brookville  N  1223   65     1372        43:08.4     13:55/M
      20    Henri Delmar                      Brentwood  NY         330   65     1389        44:05.7     14:13/M
      21    Tom Fosorile                      North Massapequa  N   436   65     1449        48:04.7     15:30/M
      22    Peter Reisner                     Commack  NY          1248   65     1470        48:56.7     15:47/M
      23    Terrence Roche                    Kings Park  NY       1273   68     1486        49:39.9     16:01/M
      24    Joseph Cavaluzzi                  Flanders  NY          235   66     1542        52:34.2     16:57/M
      25    Warren Stoker                     East Islip  NY       1459   67     1553        52:53.6     17:04/M
      26    Daniel Bertoni                    N.Shirley  NY         106   66     1620        57:57.7     18:42/M
      27    John Burns                        Mastic  NY            174   65     1643        59:45.0     19:16/M

Female 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sheila Isaacs                     Shoreham  NY          662   74      935        31:45.7     10:15/M
       2    Daisy Mendez                      Brentwood  NY         995   73     1405        45:21.1     14:38/M

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Philip Murphy                     Bayport  NY          1057   70      342        25:02.5      8:05/M
       2    Mendez Jose                       Brentwood  NY         686   73      457        26:14.4      8:28/M
       3    Fred Webber                       Holbrook  NY         1574   74      505        26:46.7      8:38/M
       4    Joseph Dornicik                   Sound Beach  NY      1723   72      886        31:05.4     10:02/M
       5    Curtis Diton                      Amityville  NY       1835   70      942        31:48.5     10:15/M
       6    Rolf Sternglanz                   Stony Brook  NY      1454   73      964        32:08.3     10:22/M
       7    Carl Grossbard                    West Islip  NY        552   73     1136        35:31.6     11:27/M
       8    Curt Robinson                     West Islip  NY       1745   70     1224        37:42.9     12:10/M
       9    James Dugan                       Hauppauge  NY         378   70     1267        39:13.1     12:39/M
      10    Emidio DeMarco                    Ronkonkoma  NY        333   73     1445        48:02.0     15:30/M
      11    Bob Broderick                     Franklin Square  NY   156   70     1602        56:50.4     18:20/M
      12    David Malkin                      Smithtown  NY         872   73     1614        57:24.6     18:31/M
      13    Alec Clerihew                     Saddle River  NJ      258   72     1633        59:06.6     19:04/M

Female 75 to 97

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eleanore Abrams                   Hicksville  NY         11   75     1631        59:01.9     19:02/M

Male 75 to 97

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    George Devoe                      Hauppauge  NY         345   79      938        31:46.2     10:15/M
       2    Hugh Isaacs                       Shoreham  NY          663   75      939        31:46.5     10:15/M
       3    Steve Fuchs                       Stony Brook  NY       457   75      950        31:52.3     10:17/M
       4    Frank Martin                      W. Bay Shore  NY      894   77     1142        35:45.5     11:32/M
       5    Guy Froehlig                      Central Islip  NY     454   82     1158        36:19.0     11:43/M

Female 98 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eleni Rotziokes                   Smithtown  NY        1787   99      132        22:00.0      7:06/M
       2    Karen Seheen                      Sayville  NY         1750   99      644        28:07.2      9:04/M
       3    Sherri Dugan                      Wading River  NY     1945   99     1209        37:19.5     12:02/M
       4    Elizabeth Rosenberry              Sunnyside  NY        1793   99     1229        37:48.6     12:12/M
       5    Nicole Governale                  Stony Brook  NY      1686   99     1291        40:03.7     12:55/M
       6    Debbie Teahan                     islip  NY            1782   99     1454        48:13.3     15:33/M
       7    Mary Wildner                      Shirley  NY          1806   99     1479        49:32.3     15:59/M
       8    Patricia Junge                    Ronkonkoma  NY       1695   99     1518        51:30.1     16:37/M
       9    Donna Porrizone                   patchague  NY        1994   99     1522        51:44.0     16:41/M
      10    Faye McGown                       Jamesport  NY        1983   99     1617        57:55.7     18:41/M
      11    Melissa Feeney                    Hicksville  NY       1799   99     1652      1:00:46.8     19:36/M

Airport Employee

Female Airport Employee Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Allison Williams                  NY  NY               1608   29        2        23:23.3      7:33/M

Male Airport Employee Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Don Peterson                      Blue Point  NY       1183   56        1        20:40.7      6:40/M

Military Active/Veteran

Female Military Active/Vete Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    DeAnna Comstock                   portjeff station  N  1847   28        2        23:39.2      7:38/M

Male Military Active/Vete Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    George Worth                      Islip  NY            1629   49        1        18:33.7      5:59/M

Wheelchair

Male Wheelchair Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Peter Hawkins                     Malverne  NY         1881   48        1        13:51.2      4:28/M