10 Mile Run to the Brewery Open

Age Group Results

January 28, 2012


Results By Just Finish, Inc.

Overall Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Veronica Jackson                  New York  NY          396   24       34      1:03:39.2      6:22/M
       2    Heather Wright                    Westhampton  NY      1851   38       45      1:05:01.8      6:30/M
       3    Jessica Hampson                   Smithtown  NY        1371   23       46      1:05:08.8      6:31/M

Overall Female Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Barbara Gubbins                   Southampton  NY       325   52       48      1:05:20.9      6:32/M
       2    Kathryn Martin                    Northport  NY         518   60       49      1:05:26.4      6:33/M
       3    Susann Cuccia                     saint james  NY       153   44       85      1:09:02.9      6:54/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Annie Vincenti                    Patchogue  NY         834   18      268      1:17:33.3      7:47/M

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Pamela O'Sullivan                 Bay shore  NY         614   24       55      1:06:11.2      6:38/M
       2    Kate Cervo                        Smithtown  NY         113   22       80      1:08:37.9      6:53/M
       3    Justine Cefalu                    Greenlawn  NY         111   23      140      1:12:27.4      7:15/M
       4    Elizabeth Alizzi                  Syosset  NY            12   24      145      1:12:32.4      7:17/M
       5    Aviva Gat                         New York  NY          285   23      153      1:12:57.0      7:19/M
       6    Kelly Duncan                      Rockville Center  N  1572   22      179      1:13:53.5      7:25/M
       7    Meagan McGregor                   selden  NY            539   24      185      1:14:25.4      7:27/M
       8    Nicole Freeman                    Holtsville  NY        263   23      200      1:14:56.2      7:31/M
       9    Meghan Pasquali                   Providence  RI        627   24      271      1:17:39.1      7:49/M
      10    Kristin Heimbach                  Rutherford  NJ        359   24      460      1:24:41.4      8:32/M
      11    Mary Loffredo                     Old Westbury  NY      479   20      539      1:27:28.2      8:45/M
      12    Sarah Lackner                     Huntington  NY        949   24      562      1:28:18.1      8:55/M
      13    Renee Fallier                     Holbrook  NY          219   24      563      1:28:20.6      8:54/M
      14    Ashley Fellman                    Great river  NY       227   23      607      1:30:10.7      9:06/M
      15    Sara Ong                          Bethpage  NY          610   22      621      1:30:24.4      9:06/M
      16    Erin Rasco                        Port Jefferson Stat   664   23      640      1:31:01.5      9:08/M
      17    Jaclyn Coyne                      Levittown  NY         150   22      663      1:32:10.2      9:19/M
      18    Kerri Whalen                      West Islip  NY        859   24      676      1:32:50.6      9:20/M
      19    Heather Puckey                    miller place  NY     1372   23      719      1:35:05.1      9:35/M
      20    Callie Brennan                    Stony Brook  NY        73   24      756      1:36:50.7      9:45/M
      21    Sakia Anwar                       selden  NY             21   23      787      1:37:57.0      9:53/M
      22    Paige Popdan                      Bayport  NY           647   20      800      1:38:38.9      9:54/M
      23    Megan Fink                        Medford  NY           240   24      813      1:39:04.4      9:58/M
      24    Jayme Burns                       Lindenhurst  NY        84   23      821      1:39:49.0     10:00/M
      25    Stacy Chesloff                    Long Beach  NY        118   24      828      1:40:14.3     10:07/M
      26    Emily Grimes                      Westbury  NY         1386   24      829      1:40:16.4     10:06/M
      27    Michelle marky                    centereach  NY       1583   24      911      1:47:16.1     10:49/M
      28    Brielle Hills                     Oceanside  NY         924   21      929      1:49:18.8     11:01/M
      29    Meaghan Werther                   Lynbrook  NY          909   22      959      1:54:17.2     11:30/M
      30    Tiffany Dahl                      Coram  NY            1533   23      963      1:54:56.4     11:30/M
      31    Allison Levine                    Patchogue  NY         474   23      974      1:55:46.7     11:39/M
      32    Kelly Zwiebel                     williston park  NY    881   24     1020      2:11:11.6     13:11/M
      33    Cassandra Ferrara                 Bohemia  NY           233   22     1023      2:12:03.3     13:15/M
      34    Catherine Dennehy                 Islip Terrace  NY     174   23     1027      2:15:22.2     13:38/M
      35    Sarah Ferraro                     Patchogue  NY        1558   22     1035      2:33:20.0     15:22/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lindsey Block                     Huntington  NY         49   25       76      1:08:19.7      6:50/M
       2    Caroline Balkonis                 New York  NY           30   28      107      1:10:37.2      7:05/M
       3    Meaghen Harris                    Greenlawn  NY         343   28      121      1:11:30.8      7:09/M
       4    Alison Schneider                  Rocky Point  NY       964   27      136      1:12:07.1      7:14/M
       5    Rebecca Seery                     Abingdon  MD          737   26      154      1:12:57.5      7:19/M
       6    Jessica O'Sullivan                Bay Shore  NY         613   25      158      1:13:09.5      7:20/M
       7    Katie McGrath                     Oakdale  NY           992   27      202      1:14:57.0      7:32/M
       8    Jessica Stankard                  Babylon  NY           776   27      219      1:15:42.7      7:35/M
       9    Erin Mc Grath                     Nyack  NY             993   25      234      1:16:26.5      7:41/M
      10    Tatiana Kenul                     Huntington  NY        427   26      277      1:17:53.1      7:48/M
      11    Christina Mark                    Massapequa  NY       1825   29      311      1:19:09.2      7:58/M
      12    Jacklyn Sue                       Treasure Island  FL  1596   29      318      1:19:20.0      7:58/M
      13    Jessie Lynch                      West Islip  NY        917   27      357      1:20:58.8      8:11/M
      14    Jessica Rockford                  Wading River  NY      689   25      439      1:24:02.0      8:25/M
      15    Sarah Bewt                        Speonk  NY           1535   25      440      1:24:02.8      8:26/M
      16    Whitney Cline                     Brooklyn  NY          128   29      464      1:24:52.2      8:31/M
      17    Jennifer Lodico                   Lynbrook  NY          478   27      502      1:25:59.8      8:38/M
      18    Abigail Brendum                   Hauppauge  NY          72   28      525      1:26:38.6      8:41/M
      19    Maeve Connell                     New York  NY          137   25      542      1:27:32.2      8:48/M
      20    Lisa Sofio                        New York  NY          765   29      559      1:28:14.6      8:54/M
      21    Jill Loveland                     Huntington  NY        490   26      603      1:29:58.0      9:02/M
      22    Katie Kid                         Rockville Centre  N   431   26      606      1:30:10.3      9:02/M
      23    Anne Keillor                      Wading River  NY      422   26      610      1:30:12.7      9:03/M
      24    Victoria Tomao                    Stony Brook  NY       816   29      646      1:31:15.2      9:09/M
      25    Nicole Yerganian                  New York  NY          874   25      660      1:31:57.9      9:15/M
      26    Brianne O'Sullivan                New York  NY          615   29      661      1:32:02.5      9:17/M
      27    Laura Bostrom                     Bay Shore  NY          64   27      675      1:32:49.9      9:22/M
      28    Allison Krupski                   Riverhead  NY         443   27      736      1:36:07.3      9:44/M
      29    Amy Muller                        Ronkonkoma  NY        577   28      743      1:36:31.1      9:43/M
      30    Maggie Bopp                       Lindenhurst  NY        60   29      744      1:36:32.0      9:43/M
      31    Jessica Bras                      Redding  CT            69   28      748      1:36:38.2      9:43/M
      32    Alyssa Moran                      Brooklyn  NY          563   26      749      1:36:38.5      9:45/M
      33    Stephanie Breakstone              Jersey City  NJ        71   27      750      1:36:38.7      9:45/M
      34    Kimberly Oetting                  Smithtown  NY         602   25      776      1:37:46.8      9:51/M
      35    Amy Yencharis                     North massapequa  N   873   25      780      1:37:51.2      9:52/M
      36    Tara Costa                        Bethpage  NY         1824   27      818      1:39:19.7      9:58/M
      37    soon yu                           brooklyn  NY         1000   28      820      1:39:28.7      9:58/M
      38    Kelly Buccio                      Moriches  NY           82   29      824      1:39:56.2     10:10/M
      39    Jintana Noonium                   Lynbrook  NY          594   28      831      1:40:35.5     10:07/M
      40    Kyle Silveri                      Brooklyn  NY          749   29      838      1:41:22.2     10:11/M
      41    Melissa Strugatz                  Port Washington  NY   789   27      842      1:41:28.9     10:14/M
      42    Vanessa Protass                   Brooklyn  NY          658   27      846      1:41:39.3     10:12/M
      43    Erin Johnston                     E.Northport  NY       402   28      867      1:43:03.2     10:23/M
      44    Danielle Alexander                East Northport  NY     10   27      873      1:43:27.8     10:24/M
      45    Amanda Caton                      Brooklyn  NY          108   26      898      1:46:05.1     10:38/M
      46    Megan Messmann                    Amityville  NJ        549   28      902      1:46:34.5     10:43/M
      47    Lauren Mastandrea                 Bayport  NY           523   26      905      1:46:41.8     10:42/M
      48    Courtney Jackson                  Nyack  NY             394   27      914      1:47:25.2     10:49/M
      49    Bridget Werther                   New York  NY          910   25      928      1:49:12.1     11:00/M
      50    Pam Calandra                      east islip  NY         90   28      941      1:50:35.5     11:08/M
      51    Marisa Barracca                   Maspeth  NY            34   26      949      1:51:07.8     11:11/M
      52    Kerri Stark                       Ridge  NY            1530   27      964      1:55:04.9     11:33/M
      53    robyn backer                      commack  NY          1379   25      972      1:55:43.2     11:37/M
      54    Jana Kass                         Long Beach  NY        415   25      989      1:58:10.0     11:53/M
      55    Maureen Pearce                    Bronx  NY             630   29      993      1:58:53.9     11:59/M
      56    Ariel Rodriguez                   Farmingdale  NY       692   28     1000      2:01:07.3     12:13/M
      57    Amanda Caro                       Ronkonkoma  NY       1598   27     1012      2:09:07.8     12:57/M
      58    Nicole Ferrara                    Bohemia  NY           231   25     1026      2:15:11.0     13:34/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    shari klarfeld                    plainview  NY         941   31       54      1:06:03.0      6:36/M
       2    Tara Wilson                       West Islip  NY        865   34       86      1:09:00.8      6:54/M
       3    Jennifer King                     Bayport  NY           433   32       89      1:09:18.1      6:56/M
       4    Anna McCusker                     Brooklyn  NY          533   31       91      1:09:23.2      6:57/M
       5    MIshka Vertin                     Brooklyn  NY          832   32       92      1:09:23.6      6:57/M
       6    April Henning                     Brooklyn  NY          362   30      100      1:09:47.9      6:59/M
       7    Allison Clark                     Setauket  NY          945   31      128      1:11:49.4      7:11/M
       8    Heidi Schaller                    Long island city  N   721   30      134      1:11:57.6      7:13/M
       9    Heather Fisher                    West Islip  NY        248   31      156      1:13:01.5      7:19/M
      10    Emily LaGiglia                    Islip  NY             452   34      178      1:13:51.8      7:25/M
      11    Emi Berger                        Southampton  NY      1387   34      182      1:14:06.0      7:25/M
      12    Nadine Moors                      Shirley  NY           897   33      187      1:14:26.9      7:28/M
      13    Rose Soulos                       West Islip  NY        984   34      209      1:15:10.1      7:33/M
      14    Helen Primrose                    Florak Park  NY       655   33      214      1:15:31.7      7:34/M
      15    Beverly Walley                    Brooklyn  NY          844   33      246      1:16:51.2      7:44/M
      16    Jacqueline McGarvey               East Hampton  NY     1592   31      249      1:17:01.7      7:44/M
      17    Antonia Swan                      New York  NY          800   30      262      1:17:25.4      7:45/M
      18    Caryn Adams                       Brooklyn  NY            6   30      264      1:17:27.6      7:45/M
      19    Emma Walker                       Coram  NY             840   34      278      1:17:55.5      7:50/M
      20    Anett Mautes                      Setauket  NY         1536   33      313      1:19:13.3      7:58/M
      21    Lucy Kunkel                       Smithtown  NY         444   34      322      1:19:32.2      8:00/M
      22    Kelly Mullady                     Rocky Point  NY       572   30      336      1:20:02.8      8:02/M
      23    danielle congedo                  mastic  NY           1563   33      379      1:21:41.4      8:13/M
      24    Erika Habersaat                   Rocky Point  NY       332   33      380      1:21:44.3      8:14/M
      25    Karen Marmon                      Brooklyn  NY          512   31      385      1:21:50.0      8:12/M
      26    Deena Kay                         Massapequa  NY        418   31      398      1:22:28.2      8:19/M
      27    Regan Casey                       Babylon  NY          1398   30      409      1:22:47.1      8:21/M
      28    Allison Rothstein                 Bohemia  NY           708   32      426      1:23:27.9      8:23/M
      29    Janel Spero                       sag harbor  NY        770   31      429      1:23:31.9      8:23/M
      30    Christina Magee                   bayport  NY           500   31      442      1:24:08.7      8:31/M
      31    Erin Gonzalez                     Medford  NY           305   32      467      1:24:56.3      8:37/M
      32    Alyssa Greenspan                  New York  NY          317   31      468      1:24:56.9      8:33/M
      33    Jacqueline Sweet                  Babylon  NY           801   31      481      1:25:33.9      8:36/M
      34    Deborah Fisher                    Holbrook  NY          926   32      496      1:25:49.1      8:36/M
      35    Julie Fischer                     Smithtown  NY         247   31      511      1:26:11.6      8:41/M
      36    Kelly Darling                     Sayville  NY          898   32      531      1:26:51.6      8:44/M
      37    Megan Grahlfs                     Long Beach  NY        311   31      538      1:27:28.1      8:48/M
      38    Janice McIntyre                   Long Beach  NY        540   34      544      1:27:36.8      8:52/M
      39    Aly Marx                          New York  NY          521   31      545      1:27:40.0      8:52/M
      40    Jennifer Phillips                 Lake Ronkonkoma  NY   641   34      565      1:28:28.1      8:52/M
      41    Amanda Irish                      E.Moriches  NY        392   31      572      1:28:44.8      8:57/M
      42    Christina Juva                    Forest Hills  NY      408   32      573      1:28:46.6      8:53/M
      43    Kathryn Grassel                   NY  `NY              1569   30      583      1:29:10.9      8:58/M
      44    Casey Pearson                     Lake Grove  NY        631   30      590      1:29:40.1      9:02/M
      45    Jacqueline Wohl                   Holtsville  NY        868   30      596      1:29:47.1      9:02/M
      46    Heather West                      Port Jeff  NY        1551   31      601      1:29:52.6      9:00/M
      47    Michelle Homan                    Medford  NY           381   31      608      1:30:11.3      9:05/M
      48    Cindy Gomes                       bellport  NY          304   32      612      1:30:14.2      9:06/M
      49    Jill Cysner                       Brooklyn  NY          158   34      673      1:32:46.6      9:22/M
      50    Alison Fassnacht                  Babylon  NY           225   31      677      1:32:51.6      9:22/M
      51    Alisa Wainio                      coram  NY             839   34      730      1:35:51.9      9:42/M
      52    Kelly Lombardo                    Yaphank  NY           486   32      735      1:36:06.2      9:41/M
      53    Jacqueline Reilly                 Mattituck  NY         673   30      737      1:36:07.3      9:44/M
      54    Carly Etherson                    NESCONSET  NY         216   30      738      1:36:13.1      9:43/M
      55    Kelli Sullivan                    Long Beach  NY        794   32      740      1:36:16.4      9:40/M
      56    Jacque McCormack                  Patchogue  NY         530   32      745      1:36:32.3      9:45/M
      57    Dawn Konopka                      Ridge  NY            1529   32      746      1:36:35.9      9:40/M
      58    Melissa Meltzer                   BRONX  NY             547   33      747      1:36:37.2      9:41/M
      59    Kimberly Meyer                    Sayville  NY          550   32      752      1:36:43.3      9:45/M
      60    Christina Della Valle             Oakdale  NY           170   32      753      1:36:44.1      9:42/M
      61    Amanda O'Rourke                   Smithtown  NY         612   33      760      1:37:01.5      9:46/M
      62    Courtney Autino                   Port Jefferson Stat    27   32      785      1:37:53.7      9:53/M
      63    Ani Kaprilyna                     Valley Stream  NY     414   34      794      1:38:19.3      9:50/M
      64    Jennifer Landis                   New York  NY          456   32      803      1:38:40.3      9:57/M
      65    marie mcgill                      brooklyn  NY         1322   34      816      1:39:14.3      9:59/M
      66    Mary Robertson                    Brooklyn  NY          687   33      833      1:41:01.3     10:09/M
      67    cristina diaz                     farmingdale  NY      1547   31      836      1:41:19.1     10:10/M
      68    Elizabeth Braun                   West Islip  NY         70   30      871      1:43:20.5     10:25/M
      69    Rose Harrington                   Levittown  NY         340   34      875      1:43:42.8     10:26/M
      70    Sunita Nanan                      queens  NY            584   31      886      1:44:45.1     10:43/M
      71    Lisa Brunengraber                 Bay shore  NY          79   33      893      1:45:29.2     10:35/M
      72    frances bruno-mcbreen             ny  NY               1388   33      895      1:45:40.5     10:38/M
      73    Allison Engstrom                  Sound Beach  NY       212   34      897      1:45:59.7     10:39/M
      74    Kathryn Koplinka                  Moriches  NY          440   30      915      1:47:54.4     10:50/M
      75    Heather Holden                    Central Islip  NY     378   32      930      1:49:21.6     10:58/M
      76    Melissa Ferguson                  Unit 3b  NY           229   30      932      1:49:23.9     10:59/M
      77    jully williams                    Brookhaven  NY       1562   31      950      1:51:43.6     11:15/M
      78    Trisha Beatrice                   Blue Point  NY        914   33      952      1:52:14.1     11:19/M
      79    Renee Girard                      Orlando  FL          1567   31      957      1:53:34.6     11:26/M
      80    Kelly Gellins                     Ronkonkoma  NY       1600   31      966      1:55:12.6     11:44/M
      81    Leah Topek-Walker                 Patchogue  NY         819   31      980      1:56:34.9     11:46/M
      82    Jennifer O'Gorman                 ronkonkoma  NY        605   31      994      1:59:25.3     12:10/M
      83    Sue Silverman                     Farmingdale  NY       750   31      999      2:01:06.5     12:13/M
      84    Kristin McOlvin                   Holtsville  NY        544   30     1002      2:01:51.9     12:17/M
      85    Katie Henry                       bayville  NY         1811   30     1016      2:10:11.0     13:12/M
      86    Lauren Saccaro                    Massapeua  NY         715   30     1022      2:11:15.1     13:08/M
      87    Jo-Mara Lopez                     Coram  NY            1531   32     1029      2:15:27.4     13:35/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carina Ferry                      Long Beach  NY        235   39      143      1:12:28.3      7:15/M
       2    Shannon Constantine               Wading River  NY      142   37      165      1:13:35.8      7:23/M
       3    Celine Seltzer                    West Islip  NY        739   39      203      1:14:58.5      7:31/M
       4    Jen Modica                        bay shore  NY         557   38      207      1:15:06.8      7:31/M
       5    Stephanie Suter                   Riverhead  NY         798   35      210      1:15:22.5      7:33/M
       6    Jennifer Charvat                  Patchogue  NY         116   38      228      1:16:15.2      7:39/M
       7    Christine Duffy                   east quogue  NY       199   37      235      1:16:29.1      7:40/M
       8    Jeanette Hampel                   West Islip  NY        336   37      283      1:18:01.1      7:50/M
       9    Andrea Schieck                    West Sayville  NY     725   37      316      1:19:17.9      7:57/M
      10    Kate Nostrom                      EAST Patchogue  NY    595   35      381      1:21:45.5      8:11/M
      11    Wendy Logue                       Babylon  NY           485   35      390      1:22:14.7      8:15/M
      12    Maria Smit                        Syosset  NY           757   35      414      1:23:00.5      8:24/M
      13    April Rosequist                   Port Jeff St  NY      703   37      431      1:23:38.6      8:23/M
      14    Dana DiPalma                      Nesconset  NY         186   35      438      1:24:01.0      8:26/M
      15    Karina Jimenez                    BETHPAGE  NY          400   35      459      1:24:40.0      8:30/M
      16    Colleen Gardner                   Farmingdale  NY       279   35      485      1:25:38.0      8:36/M
      17    Kathleen Gillen                   NESCONSET  NY         296   37      489      1:25:42.9      8:37/M
      18    Dawn Ibraham                      Oakdale  NY           390   36      492      1:25:47.2      8:37/M
      19    Kate Hobbes                       Stony Brook  NY       374   37      509      1:26:09.8      8:42/M
      20    Colleen McKillop                  Holtsville  NY        541   39      519      1:26:25.8      8:41/M
      21    Jennifer Saltzman                 Oakdale  NY           719   39      524      1:26:36.3      8:43/M
      22    Nicole Hirschman                  Stony Brook  NY       373   38      536      1:27:12.4      8:48/M
      23    Kelly Mandia                      Miller Place  NY      508   39      550      1:27:57.8      8:54/M
      24    Heather Barry                     Brookhaven  NY        968   37      578      1:28:51.0      8:56/M
      25    Danielle Veder                    E.Northport  NY       831   36      580      1:28:56.4      8:59/M
      26    Elizabeth Sagain                  coram  NY             716   36      659      1:31:57.3      9:17/M
      27    Dawn Farina                       West Babylon  NY      223   35      678      1:33:17.7      9:24/M
      28    Vanessa Logan                     Shoreham  NY          483   35      688      1:33:33.6      9:26/M
      29    amy thornton                      coram  NY            1351   37      689      1:33:33.8      9:25/M
      30    Kate Conlon                       Bohemia  NY           135   36      697      1:33:53.6      9:28/M
      31    Rosemarie Milevski-Hawd           seaford  NY           552   35      702      1:34:01.0      9:25/M
      32    Gina Soloperto                    New York  NY          766   38      708      1:34:33.7      9:32/M
      33    Alycia Broderick                  Sayville  NY           76   36      759      1:36:58.2      9:45/M
      34    Jennifer Carlson                  Rocky Point  NY        99   38      763      1:37:03.8      9:48/M
      35    Nancy Sobel                       islip terrace  NY     764   38      765      1:37:04.1      9:48/M
      36    Jenipher Quintanilla              North Babylon  NY     661   36      788      1:37:57.5      9:49/M
      37    Kristin McNamara                  West Babylon  NY      543   36      812      1:39:02.9      9:57/M
      38    Andrea Kay                        W Islip  NY          1595   39      817      1:39:18.9      9:58/M
      39    Catherine Colavito                lindenhurst  NY       130   38      854      1:42:13.0     10:18/M
      40    Tracy Kolar                       Sayville  NY          439   37      860      1:42:42.0     10:18/M
      41    Keri Haviland                     stony brook  NY       351   35      865      1:43:00.8     10:23/M
      42    Danielle Sukoff                   Commack  NY           791   35      866      1:43:02.1     10:23/M
      43    Tania Willman                     Stony Brook  NY       864   37      868      1:43:13.0     10:23/M
      44    Elisonia Valle                    Patchogue  NY         827   37      899      1:46:08.7     10:40/M
      45    Gina Buccio                       Moriches  NY           81   35      901      1:46:23.6     10:50/M
      46    Jennifer McCourt                  Babylon  NY           532   38      916      1:48:13.0     10:53/M
      47    Cindy Jones                       Selden  NY            403   37      946      1:50:49.6     11:06/M
      48    Lisa Moroney                      Medford  NY           567   35      958      1:53:47.4     11:25/M
      49    Andrea Arnowitz                   new york  NY           22   38      965      1:55:09.9     11:42/M
      50    Laura D'Esposito                  Yaohank  NY           178   38      967      1:55:14.9     11:34/M
      51    Debbie Hoda                       East Moriches  NY     375   39      976      1:56:29.5     11:44/M
      52    Danielle Dench                    center moriches  NY   172   37      979      1:56:33.5     11:45/M
      53    Maureen Reynolds                  Hauppauge  NY         678   38      981      1:56:37.7     11:45/M
      54    Katherine Hull                    Richmond Hill  NY     387   38      990      1:58:30.2     11:57/M
      55    Tara Rider                        Calverton  NY        1532   39     1028      2:15:25.4     13:35/M
      56    Jennifer Rosenstein               Holbrook  NY          702   36     1032      2:20:51.4     14:12/M
      57    Meggin Bennett                    Sayville  NY         1822   39     1034      2:25:36.6     14:45/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Danielle Gall                     New York  NY          272   40      109      1:10:46.9      7:05/M
       2    Mary-Frances Horan                Lake Ronkonkoma  NY   383   43      137      1:12:18.7      7:14/M
       3    Lisa DiGennaro                    Saint James  NY       184   42      201      1:14:56.8      7:31/M
       4    eliana themistocleous             Melville  NY         1587   44      237      1:16:32.8      7:40/M
       5    Susan Cosentino                   West Islip  NY        148   44      293      1:18:38.1      7:55/M
       6    Judy Starkey                      centerport  NY        781   41      331      1:19:45.0      8:01/M
       7    Valerie Jones                     Port Jefferson Stat   404   43      359      1:21:02.2      8:09/M
       8    Jenny Hinshaw                     New York  NY          372   43      363      1:21:07.2      8:12/M
       9    Michelle Stickle                  Saint James  NY       786   43      366      1:21:19.0      8:11/M
      10    Ellen Rand                        Huntington  NY        663   41      367      1:21:20.4      8:09/M
      11    barbara hevbev                    st james  NY         1391   43      369      1:21:24.3      8:10/M
      12    Christine Oh                      Manhasset  NY         606   41      387      1:21:51.4      8:12/M
      13    Debbie Thornton                   Lake Grove  NY        813   44      412      1:22:54.1      8:21/M
      14    Sue Porter                        Rocky Point  NY       648   40      417      1:23:06.2      8:19/M
      15    Gilda Schultz                     Blue Point  NY        731   43      423      1:23:19.5      8:23/M
      16    Kristi Graziano                   miller place  NY      316   44      452      1:24:29.8      8:29/M
      17    Joanne Walker                     Stony Brook  NY       842   41      453      1:24:30.8      8:30/M
      18    Rita Goldstein                    Melville  NY          303   42      455      1:24:36.3      8:31/M
      19    Debra D'Attolico                  Centereach  NY        162   40      471      1:25:10.6      8:32/M
      20    Gail Dawkins                      Sayville  NY          164   41      473      1:25:25.7      8:36/M
      21    Jennifer Gatz                     Riverhead  NY         286   40      486      1:25:38.7      8:35/M
      22    Donna Lauro                       Medford  NY           459   41      490      1:25:45.6      8:36/M
      23    Karole Kalin-Holmes               Miller Place  NY      409   40      497      1:25:50.4      8:41/M
      24    Dawn Trauthwein                   Bayport  NY           906   44      532      1:26:55.6      8:44/M
      25    Joann DiLeonardo                  Patchogue  NY         185   43      533      1:26:57.4      8:46/M
      26    Angela Montana                    Smithtown  NY        1352   41      560      1:28:15.6      8:53/M
      27    Kim Andersen                      mattituck  NY          17   41      566      1:28:36.4      8:54/M
      28    Amy Harvey                        Oakdale  NY           347   41      569      1:28:41.0      8:54/M
      29    Rose Connolly                     Southold  NY          138   43      574      1:28:47.0      8:55/M
      30    Nancy Yost                        Bayport  NY           875   40      577      1:28:50.8      8:57/M
      31    Karen Ricciardi                   St. James  NY         908   43      579      1:28:54.5      8:57/M
      32    Heidi Cummings                    Shoreham  NY          965   42      591      1:29:41.3      9:00/M
      33    Laura Harrington                  smithtown  NY         341   43      592      1:29:41.9      9:00/M
      34    Deborah Kane                      Levittown  NY         412   44      594      1:29:46.7      9:00/M
      35    Andrea Tedesco                    Saint James  NY       803   40      597      1:29:49.7      9:02/M
      36    Katherine Welch                   Rocky Point  NY       855   44      599      1:29:51.0      9:05/M
      37    Jennifer Bliss                    Glen Cove  NY          48   40      613      1:30:15.9      9:05/M
      38    Denise Phip                       W Sayville  NY       1559   40      618      1:30:20.8      9:08/M
      39    Kiersten Bartolotta               Sayville  NY          901   41      624      1:30:26.7      9:06/M
      40    Jannine Freelin                   Islip  NY             262   40      625      1:30:32.8      9:08/M
      41    Astrid Wander                     East Setauket  NY     846   42      627      1:30:37.0      9:08/M
      42    Yvonne Leippert                   Coram  NY             466   44      650      1:31:29.6      9:13/M
      43    Christine Hartmann                Islip Terrace  NY     344   41      657      1:31:51.7      9:16/M
      44    Lisa Moran                        Islip  NY             564   40      666      1:32:29.9      9:20/M
      45    Maryellen Peters                  Commack  NY           637   44      682      1:33:24.3      9:24/M
      46    Kerry Conlon                      Cranston  RI          136   44      696      1:33:52.1      9:28/M
      47    Lisa Jansson                      Stony Brook  NY       399   43      700      1:33:58.8      9:30/M
      48    Patricia Iafrate                  Islip  NY             389   44      703      1:34:01.3      9:28/M
      49    Kathleen Stanley                  Hicksville  NY        778   42      706      1:34:25.8      9:32/M
      50    lauren lustig                     bayport  NY           978   43      761      1:37:02.9      9:46/M
      51    Christina Hayes                   Wading River  NY      354   43      769      1:37:22.0      9:48/M
      52    Corinne Domiano                   wading river  NY      191   41      774      1:37:31.6      9:47/M
      53    Mary Robbins                      Kings Park  NY        686   44      790      1:38:06.9      9:50/M
      54    Barbara Balsam                    yaphank  NY            31   40      793      1:38:15.5      9:51/M
      55    Noreen Lynch                      E.Northport  NY       495   44      798      1:38:29.0      9:57/M
      56    Grace Grandville                  Holbrook  NY          312   40      807      1:38:52.0      9:57/M
      57    Patricia Lemery                   Brookhaven  NY        468   41      811      1:39:01.6     10:00/M
      58    Carla Gauss                       cold spring harbor    287   41      825      1:40:02.8     10:03/M
      59    Michelle Aprile                   East Rockawasy  NY    936   41      841      1:41:25.7     10:14/M
      60    Nicole Bertrami                   Locust Valley  NY    1817   40      853      1:42:09.4     10:18/M
      61    Gail Hayes                        Massapequa Pk  NY     353   40      869      1:43:14.4     10:23/M
      62    Kim McGreevy                      NESCONSET  NY         538   42      876      1:43:53.6     10:27/M
      63    Ellen Boettcher                   Bohemia  NY            56   40      882      1:44:32.5     10:28/M
      64    Patricia Schneider                Lindenhurst  NY       729   40      889      1:45:10.5     10:34/M
      65    Alisa Glick                       Commack  NY           300   42      894      1:45:31.2     10:35/M
      66    Theresa Leo                       Bohemia  NY          1548   41      912      1:47:17.7     10:50/M
      67    Angela Baer                       Holtsville  NY       1526   43      913      1:47:18.2     10:50/M
      68    Lisa Lamitie                      ridge  NY             454   41      919      1:48:22.2     10:55/M
      69    Rosanne Kavanagh                  East Islip  NY        417   44      927      1:49:11.5     10:57/M
      70    Dee Parrish                       Poquott,  NY          624   43      939      1:50:14.2     11:08/M
      71    Caroline Potter                   Huntington Station    650   43      945      1:50:46.5     11:07/M
      72    Annmarie Itgen                    Rockville Centre  N   393   41      968      1:55:17.8     11:32/M
      73    Rhonda Hughes                     New York  NY          386   43      969      1:55:19.9     11:32/M
      74    Kris Hines                        Amityville  NY        371   44      970      1:55:27.4     11:38/M
      75    Kathleen Peluso                   FREEPORT  NY          634   43      982      1:56:44.5     11:54/M
      76    Tisa DeForest                     New York  NY          168   40      983      1:56:53.4     11:45/M
      77    Karen Ann Devito                  Farmingdale  NY       179   44      985      1:57:32.9     11:56/M
      78    Jennifer Martin                   West Babylon  NY      517   40      988      1:57:45.8     11:49/M
      79    Marlo Signoracci                  Hicksville  NY        748   40      992      1:58:40.9     11:55/M
      80    Christine Ray                     North Babylon  NY     666   44     1001      2:01:13.1     12:11/M
      81    Lynda Montgomery                  Bellport  NY          923   41     1004      2:02:01.5     12:14/M
      82    Betty Harrell                     LINDENHURST  NY       339   42     1005      2:02:42.6     12:19/M
      83    Kristin Brown                     Locust Valley  NY    1812   43     1015      2:10:08.9     13:11/M
      84    stacey zurbaran                   islip  NY            1383   43     1018      2:11:02.9     13:11/M
      85    Lisa Molluso                      Medford  NY           559   43     1025      2:13:36.2     13:27/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Barbara Russo                     Bellport  NY          916   48      123      1:11:37.6      7:10/M
       2    Diane Kenna                       East Moriches  NY     424   47      166      1:13:36.2      7:22/M
       3    Mary Fiorillo                     Brightwaters  NY      245   45      206      1:15:05.6      7:31/M
       4    Christine Fleming                 Centerport  NY        250   45      212      1:15:30.9      7:36/M
       5    karen cotty                       east quogue  NY      1543   48      218      1:15:42.7      7:35/M
       6    Torie Kramer                      Northport  NY         442   48      275      1:17:42.7      7:47/M
       7    Joanne DiGraziano                 smithtown  NY        1358   48      289      1:18:23.4      7:51/M
       8    Karen Conkling                    massapequa  NY        134   48      296      1:18:42.2      7:53/M
       9    Yuri Karasz                       Mineola  NY           960   45      308      1:19:05.5      7:55/M
      10    Lorie Sheinwald                   Old Bethpage  NY      744   45      340      1:20:10.7      8:03/M
      11    Christine McCain                  N.Babylon  NY         904   49      350      1:20:32.7      8:04/M
      12    Laura Vigliotti                   Port Washington  NY   833   47      361      1:21:04.5      8:10/M
      13    Mary Jo Pesce                     saint james  NY       636   47      388      1:22:05.0      8:14/M
      14    Kellie Stamm                      Sayville  NY          773   49      397      1:22:26.8      8:15/M
      15    Elizabeth Maffia                  Nesconset  NY         498   47      437      1:23:59.0      8:27/M
      16    Ellin Anibal                      Bronx  NY             954   49      483      1:25:35.6      8:38/M
      17    Susan Schmück                     Westbury  NY          727   45      513      1:26:15.4      8:38/M
      18    Michele Vitale                    Patchogue  NY         836   46      534      1:26:57.6      8:46/M
      19    Robin Blosser                     Greenlawn  NY          51   45      548      1:27:47.3      8:51/M
      20    Alice Ciaella                     Poquott  NY           122   49      552      1:28:02.3      8:51/M
      21    Christine Edmonds                 Rocky Point  NY       207   49      598      1:29:50.5      9:02/M
      22    clara sheehan                     farmingdale  NY       976   47      614      1:30:16.6      9:04/M
      23    Michele Walters                   Sayville  NY          894   46      615      1:30:16.6      9:05/M
      24    Kimber Kessinger                  Miller Place  NY      429   47      619      1:30:22.3      9:06/M
      25    Susan Warsaw                      Coram  NY             848   45      628      1:30:39.6      9:07/M
      26    karen park                        Melville  NY         1588   47      643      1:31:08.4      9:11/M
      27    Stephanie Gehrke                  Syosset  NY           288   45      658      1:31:52.3      9:27/M
      28    Maryjean Logan                    massapequa  NY        482   48      672      1:32:45.6      9:18/M
      29    Jennifer DeSpagna                 Huntington  NY        177   47      699      1:33:55.4      9:26/M
      30    Beth LeMaitre                     West Islip  NY        921   46      712      1:34:37.4      9:29/M
      31    Ellen Hoffman                     Bellport  NY          376   46      717      1:34:58.4      9:32/M
      32    Alexandra Trinkoff                port washington  NY   822   47      722      1:35:16.9      9:37/M
      33    Colleen Brandman                  East Northport  NY     68   48      733      1:35:57.7      9:36/M
      34    Shannon Puckey                    Miller Place  NY     1373   48      758      1:36:53.9      9:45/M
      35    rosemary jones                    Bethpage  NY         1581   49      762      1:37:03.7      9:46/M
      36    Christa Dwyer                     Saint James  NY       205   46      766      1:37:09.7      9:49/M
      37    Lisa Reddo                        St. James  NY         668   45      767      1:37:12.1      9:49/M
      38    Deb Stanis                        East Setauket  NY     774   45      771      1:37:26.5      9:51/M
      39    Mari Higuchi                      Jamaica  NY           369   49      802      1:38:39.5      9:54/M
      40    jodi o'donnel                     West Islip  NY       1561   45      804      1:38:41.2      9:56/M
      41    Angela Raccomandato               East Islip  NY        662   46      805      1:38:41.6      9:52/M
      42    Trisha Slattery                   St. James  NY         756   49      826      1:40:10.7     10:07/M
      43    Joan Equale                       East Islip  NY        215   48      847      1:41:42.6     10:14/M
      44    Julie Weinheimer                  CORAM  NY             850   45      850      1:41:53.6     10:15/M
      45    Linda Parsons                     Shoreham  NY          625   49      862      1:42:53.4     10:21/M
      46    Lisa Lackemann                    Sayville  NY          955   47      878      1:44:03.8     10:29/M
      47    Maria Bassemir                    Aquebogue  NY         896   45      908      1:46:57.9     10:46/M
      48    Kristine Gozaloff                 WEST Sayville  NY     310   46      920      1:48:37.4     10:54/M
      49    Jennifer Magliola                 Shoreham  NY         1310   47      922      1:48:46.3     10:57/M
      50    Lisa Galluccio                    Bay Shore  NY         274   49      925      1:49:00.8     10:55/M
      51    Angela Shapiro                    Shoreham  NY          740   48      926      1:49:07.0     10:59/M
      52    Christine Mercogliano             Great River  NY       548   45      948      1:51:06.3     11:09/M
      53    Julie Cummings-Bosch              Water Mill  NY        156   45      954      1:52:46.7     11:20/M
      54    Doreen Gruber                     Manorville  NY        321   45      978      1:56:33.2     11:45/M
      55    Maureen Reeves                    Center Moriches  NY  1397   47      986      1:57:35.4     11:48/M
      56    Beth Bode                         Smithtown  NY          54   45      997      1:59:48.3     12:02/M
      57    Erika Jurasits                    Mt Sinai  NY          407   47      998      2:01:00.4     12:11/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Lenzi                        Hauppauge  NY         470   51      244      1:16:43.3      7:42/M
       2    Debbie Blair                      Cold Spring Harbor     47   53      284      1:18:01.6      7:49/M
       3    Kim Solomine                      Syosset  NY          1317   54      294      1:18:38.2      7:53/M
       4    Barbara Cronin Stagnari           Mineola  NY           152   50      302      1:18:47.9      7:54/M
       5    Tracey Epstein                    Smithtown  NY         214   51      324      1:19:36.2      7:58/M
       6    Terri Alzmann                     West Islip  NY         16   50      378      1:21:41.0      8:12/M
       7    Jamie Paterson                    Kings Park  NY        628   50      434      1:23:46.1      8:23/M
       8    Patricia Garone                   Valley Stream  NY     283   54      462      1:24:41.4      8:31/M
       9    Judy Pasternak                    Melville  NY          929   52      478      1:25:29.8      8:35/M
      10    Betty Elder                       Medford  NY           209   54      512      1:26:14.2      8:39/M
      11    Kyle Rose-Louder                  Freeport  NY          699   51      587      1:29:32.0      8:59/M
      12    Elanie Underhill                  W Islip  NY          1810   52      683      1:33:24.6      9:21/M
      13    Kathleen Augello                  Wantagh  NY            25   52      701      1:33:59.4      9:25/M
      14    Mary Nolan                        lake ronkonkoma  NY   592   50      705      1:34:20.2      9:30/M
      15    Sue Fitzpatrick                   Dix Hills  NY         249   51      713      1:34:40.5      9:29/M
      16    Toni Cefalu                       Greenlawn  NY         110   50      764      1:37:04.0      9:45/M
      17    Vicki Denninger                   Saint James  NY       175   51      778      1:37:49.5      9:53/M
      18    Wendy Noto                        Valley Stream  NY     598   50      779      1:37:51.1      9:47/M
      19    Debra Woloschin                   Smithtown  NY         869   51      795      1:38:22.7      9:52/M
      20    Jamie Gergen                      STONY BROOK  NY       290   54      796      1:38:23.3      9:52/M
      21    Madeline Phelan                   Williston Park  NY    640   53      849      1:41:49.7     10:14/M
      22    Joi Jackson Perle                 Wainscott  NY         397   51      884      1:44:37.6     10:33/M
      23    Portia Lack                       Wantagh  NY           449   50      900      1:46:14.3     10:39/M
      24    Susan Padovano                    Bayshore  NY          619   53      917      1:48:15.0     10:53/M
      25    Anna Saetner                      Center Moriches  NY  1392   50      935      1:49:31.7     10:58/M
      26    Heather Hamilton                  Bayport  NY           335   50      943      1:50:44.4     11:10/M
      27    Melissa Grappone                  Bohemia  NY           313   50      955      1:53:13.2     11:23/M
      28    Mary Levine                       Medford  NY           473   54      973      1:55:44.3     11:38/M
      29    Lori Bocker                       Blue point  NY       1369   50     1019      2:11:04.6     13:11/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emma Riconda                      Northport  NY         680   55      102      1:09:54.6      7:00/M
       2    Linda Ottaviano                   Cold Spring Harbor    616   56      208      1:15:08.8      7:31/M
       3    Dolores Doman                     Dix hills  NY        1539   55      266      1:17:30.4      7:45/M
       4    Debra Canavan                     Garden City  NY       920   56      422      1:23:14.7      8:23/M
       5    Lorraine Huether                  Massapequa  NY        385   55      487      1:25:39.0      8:35/M
       6    Cecilia McCormack                 Merrick  NY           527   56      541      1:27:31.3      8:50/M
       7    Darele Gil                        Sayville  NY          293   57      554      1:28:06.0      8:50/M
       8    Christine Stankard                Massapequa  NY        775   55      575      1:28:50.2      8:56/M
       9    Joanne Cornelius                  Greenlawn  NY         147   58      576      1:28:50.4      8:54/M
      10    Janet Longo                       Coram  NY             487   56      617      1:30:17.1      9:04/M
      11    Mary Fraker                       Kings Park  NY        261   55      648      1:31:20.9      9:11/M
      12    Linda Bergquist                   west islip  NY         44   57      687      1:33:29.8      9:26/M
      13    Maryanne Incandela                East Islip  NY        391   55      714      1:34:43.3      9:29/M
      14    Aileen Zingman                    Manorville  NY        880   58      718      1:35:00.6      9:35/M
      15    Jane Kinsella                     Hauppauge  NY         436   55      773      1:37:31.1      9:46/M
      16    Teresa Aker                       Manorville  NY          8   59      879      1:44:04.4     10:29/M
      17    Marcia Attridge                   Farmingville  NY       24   58      921      1:48:45.7     10:54/M
      18    Linda Simon                       Jericho  NY           752   58      962      1:54:43.5     11:34/M
      19    Suzanne Hamilton                  West Islip  NY        334   58      984      1:56:56.2     11:44/M
      20    Patricia Bush                     East Islip  NY         86   56      995      1:59:34.5     12:02/M
      21    Linda Fairgrieve                  Mineola  NY           218   58     1011      2:09:03.9     12:57/M
      22    Kim Ellison                       Ridge  NY             210   57     1033      2:25:34.7     14:45/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Zoila Denis                       Kings Park  NY        173   60      586      1:29:24.5      9:00/M
       2    Susan Maier                       Long Beach  NY        506   64      691      1:33:39.0      9:25/M
       3    Esperanza Feliciano               Centereach  NY       1555   61      768      1:37:17.6      9:44/M
       4    Alexandra Gonzalez                Saint James  NY       306   60      823      1:39:56.1     10:03/M
       5    Gloria Withus                     Brentwood  NY         867   61      834      1:41:02.0     10:08/M
       6    Patricia Carroll                  West Islip  NY        102   60      937      1:49:57.5     11:03/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Helma Clavin                      Lake Ronkonkoma  NY   125   68      671      1:32:41.7      9:17/M
       2    Louise Brumfield                  Holtsville  NY         78   65     1003      2:01:56.8     12:14/M

Overall Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Conor Shelley                     Rockville Centre  N   745   24        1        53:27.7      5:21/M
       2    Matt Walsh                        wantagh  NY           893   26        2        53:48.1      5:23/M
       3    Shawn Pollard                     port jefferson  NY    883   26        3        54:57.1      5:30/M

Overall Male Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Timothy Murphy                    Ronkonkoma  NY        580   40        7        56:50.3      5:41/M
       2    William Fanning                   West Islip  NY        222   41       17        59:55.5      6:00/M
       3    John Kane                         Levittown  NY         411   42       18        59:59.5      6:00/M

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Arthur Nixon                      Sayville  NY          591   14      356      1:20:58.0      8:07/M
       2    Matthew Maidhof                   Smithtown  NY         890   11      411      1:22:53.6      8:19/M
       3    Justin Rockitter                  Wantagh  NY           691   13      508      1:26:05.9      8:39/M
       4    Andrew Maidhof Jr                 SMITHTOWN  NY         889   13      720      1:35:05.4      9:32/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steven Galvao                     Selden  NY            275   19       22      1:01:15.8      6:08/M
       2    john bruno                        holtsville  NY       1364   17       57      1:06:14.6      6:38/M
       3    Daniel Wynne                      Farmingdale  NY      1363   18       72      1:08:02.5      6:49/M

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patrick Regan                     Northport  NY        1549   23        5        56:45.9      5:41/M
       2    Bradley Raxenberg                 Woodbury  NY          665   22       11        58:13.4      5:49/M
       3    Thomas Brouillard                 Woodbury  NY          982   23       12        58:33.5      5:51/M
       4    Chris Morfesi                     Stony Brook  NY       884   23       13        58:51.8      5:53/M
       5    Casey Barrett                     Sayville  NY          977   22       14        59:01.1      5:54/M
       6    Brian Coyle                       Bayport  NY          1594   20       21      1:00:58.2      6:06/M
       7    Ryan Mcleod                       coram  NY             542   24       74      1:08:12.9      6:50/M
       8    Patrick Gubbins                   east patchogue  NY    323   24      139      1:12:25.1      7:15/M
       9    Geoffrey Loffredo                 Old Westbury  NY      480   23      141      1:12:28.2      7:15/M
      10    Patrick Dolan                     Glendale  NY          190   24      147      1:12:34.2      7:17/M
      11    Kevin Mullahy                     North Babylon  NY     573   24      199      1:14:52.3      7:30/M
      12    Carlo Sciara                      Babylon  NY           735   23      325      1:19:37.7      7:59/M
      13    Bill Curcio                       East Meadow  NY       157   23      403      1:22:35.9      8:20/M
      14    Sal DiGiacomo                     Port Jeff St  NY      911   24      432      1:23:40.8      8:24/M
      15    Matthew Kromer                    Ronkonkoma  NY       1819   24      441      1:24:04.4      8:30/M
      16    Daniel McCormack                  Merrick  NY           529   21      499      1:25:55.9      8:41/M
      17    Brandon Cieniewicz                Port Jefferson Stat   123   24      514      1:26:17.7      8:41/M
      18    Ian Florentine                    East Northport  NY    251   24      605      1:30:08.2      9:06/M
      19    David McCormack                   Merrick  NY           528   24      611      1:30:13.8      9:07/M
      20    Justin Gardin                     Port Jefferson Stat  1384   23      639      1:31:01.1      9:08/M
      21    Mike Knowles                      W Babylon  NY        1853   21      694      1:33:51.0      9:30/M
      22    Ben Turner                        Williamsburg  MA      824   24      781      1:37:51.3      9:52/M
      23    William Miranda                   Smithtown  NY         902   24      887      1:44:50.0     10:32/M
      24    Edward Harvey                     glendale  NY          348   24      907      1:46:48.9     10:47/M
      25    tyler ryall                       westbury  NY         1381   21     1008      2:05:42.0     12:39/M
      26    Dillon Shimansky                  Elmont  NY           1376   22     1009      2:05:42.8     12:39/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    ryan soltan                       sayville  NY          939   28        4        56:38.0      5:40/M
       2    Franklin Diaz                     Farmingdale  NY      1545   28        9        57:48.0      5:47/M
       3    Mike Petrina                      Bayport  NY           639   26       10        57:55.5      5:48/M
       4    Brendan Barrett                   Sayville  NY           37   28       15        59:02.2      5:54/M
       5    Nick Holowka                      East Setauket  NY    1570   26       16        59:30.1      5:59/M
       6    Bernard Fortunato                 Rutherford  NJ        258   25       29      1:02:17.7      6:14/M
       7    James Lever                       Medford  NY           472   27       31      1:02:45.7      6:17/M
       8    Matthew Knowlan                   Centereach  NY        438   28       33      1:03:35.0      6:22/M
       9    Matthew Smith                     Sayville  NY          760   26       36      1:03:48.0      6:23/M
      10    Sal Farruggia                     Floral Park  NY       224   25       50      1:05:25.9      6:33/M
      11    Nicholas Fox                      West Greenwich  RI    259   28       62      1:07:13.0      6:44/M
      12    Theo Richardson                   Brooklyn  NY         1818   28       75      1:08:19.5      6:52/M
      13    Evan Schnittman                   Brooklyn  NY          730   26       98      1:09:44.3      7:00/M
      14    Matthew Borths                    East Setauket  NY      62   26      114      1:11:09.1      7:09/M
      15    Michael Marrone                   Hauppauge  NY         514   27      116      1:11:19.9      7:09/M
      16    Adam Salmons                      Brooklyn  NY          718   28      125      1:11:45.9      7:13/M
      17    vess mitev                        smithtown  NY         985   28      130      1:11:53.4      7:13/M
      18    Tim Smith                         smithtown  NY         758   26      135      1:12:06.9      7:13/M
      19    Michael yatco                     williston  NY        1582   27      161      1:13:17.8      7:21/M
      20    ryan labarbera                    ny  NY                958   26      168      1:13:37.9      7:24/M
      21    Steven Finn                       Coram  NY             242   28      195      1:14:43.0      7:31/M
      22    Nick Morfing                      Nyack  NY             565   26      211      1:15:25.0      7:37/M
      23    Matthew Slack                     Babylon  NY           755   29      223      1:16:00.1      7:37/M
      24    Nicholas Ripa                     Farmingville  NY      681   26      227      1:16:13.9      7:50/M
      25    Joshua McGregor                   Jersey City  NY       994   25      233      1:16:26.2      7:41/M
      26    Ryan Wagner                       Brooklyn  NY          838   28      245      1:16:47.1      7:42/M
      27    Robert Mosca                      Massapequa Park  NY   570   25      259      1:17:20.8      7:46/M
      28    Alexander Williams                Brooklyn  NY          863   29      261      1:17:21.3      7:46/M
      29    Jonathan Shoemaker                East Norwich  NY      747   25      273      1:17:40.5      7:49/M
      30    Christopher Doherty               New York  NY          189   29      290      1:18:27.7      7:53/M
      31    Michael Gleason                   East Northport  NY    299   25      298      1:18:43.1      7:54/M
      32    Al Herrera-Alcazar                Queens  NY            366   26      314      1:19:14.8      7:58/M
      33    Michael Edmonds                   Smithtown  NY         206   25      323      1:19:32.9      8:00/M
      34    Brent Lazo                        Flushing  NY          462   29      351      1:20:32.7      8:05/M
      35    Michael Mullahy                   North Babylon  NY     575   25      373      1:21:38.6      8:11/M
      36    Jason McCabe                      Shelton  CT          1813   27      394      1:22:18.2      8:14/M
      37    James Pellegrino                  Farmingdale  NY       633   26      399      1:22:28.3      8:17/M
      38    Tonio Rizzi                       Brooklyn  NY          685   27      405      1:22:38.6      8:17/M
      39    Kevin Bowler                      Ronkonkoma  NY        950   26      408      1:22:42.5      8:20/M
      40    Charlie Connolly                  Hicksville  NY        139   29      421      1:23:13.7      8:23/M
      41    Bullmoose Rugby                   east islip  NY        710   25      424      1:23:21.9      8:25/M
      42    Graham Sharkey                    Mendham  NJ           742   28      448      1:24:23.6      8:30/M
      43    Jesse Johnson                     East Northport  NY    401   29      475      1:25:27.3      8:38/M
      44    Joseph Tortora                    Sayville  NY          820   27      491      1:25:46.9      8:38/M
      45    James Andrews                     New York  NY           18   28      558      1:28:14.2      8:54/M
      46    Jeff Sullivan                     Bohemia  NY           793   29      588      1:29:36.9      8:59/M
      47    Eddie Cotty                       Merrick  NY           149   26      632      1:30:46.2      9:06/M
      48    Torey Pirolo                      Huntington Station    644   28      635      1:30:52.5      9:11/M
      49    Stephen Clacherty                 Stony Brook  NY       124   29      647      1:31:16.4      9:09/M
      50    Jeffrey Fontana                   West Islip  NY        256   27      656      1:31:49.4      9:16/M
      51    Daniel Landesberg                 Briarcliff Manor  N   455   26      670      1:32:35.5      9:20/M
      52    Steve Smith                       Sayville  NY          762   26      679      1:33:21.7      9:24/M
      53    Isa Muqattash                     Ronkonkoma  NY        578   28      731      1:35:53.3      9:38/M
      54    Tom Keady                         Brooklyn  NY          419   28      739      1:36:15.9      9:43/M
      55    Anthony Guluzzi                   Massapequa  NY        330   26      754      1:36:47.0      9:46/M
      56    Matthew Boyd                      Brooklyn  NY           65   28      827      1:40:12.9     10:03/M
      57    Sean Hollett                      Long Beach  NY        975   28      839      1:41:23.2     10:14/M
      58    Medhat Abdelhady                  Brentwoord  NY          2   28      870      1:43:17.1     10:22/M
      59    Jonathan Barracca                 Maspeth  NY            35   27      880      1:44:23.3     10:31/M
      60    Jesse Seigelman                   hauppaugg  NY        1593   29      883      1:44:34.2     10:33/M
      61    Matthew Fimbel                    Smithtown  NY        1365   27      903      1:46:37.9     10:44/M
      62    jeff barnett jr                   westhampton  NY      1541   25      942      1:50:41.4     11:08/M
      63    Patrick Harvey                    Glendale  NY          349   28      961      1:54:39.5     11:34/M
      64    Jeffer Borig                      West Babylon  NY     1852   26     1013      2:09:10.1     13:02/M
      65    Thomas O'Beirne                   7  NY                 599   28     1021      2:11:11.9     13:07/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Douglas Boyer                     Brooklyn  NY           66   32        6        56:47.1      5:42/M
       2    Michael Kimelman                  ny  NY                432   32       19      1:00:06.6      6:01/M
       3    John Walsh                        Floral Park  NY       845   31       24      1:01:25.7      6:10/M
       4    Morgan Thompson                   Long island city  N   810   32       26      1:01:31.5      6:11/M
       5    Kevin Beach                       West Sayville  NY      40   30       27      1:01:58.3      6:12/M
       6    John Copeland                     Brooklyn  NY          145   30       28      1:02:16.7      6:17/M
       7    Padraig Primrose                  Rockville Centre  N   654   32       43      1:04:46.5      6:30/M
       8    Daniel Boline                     Port Jefferson Stat    58   31       52      1:05:41.9      6:34/M
       9    Trent Hampton                     West Babylon  NY      337   32       53      1:06:01.0      6:37/M
      10    Max Frumes                        Brooklyn  NY          270   30       56      1:06:12.8      6:38/M
      11    Dejan Popovic                     Seaford  NY           892   32       66      1:07:39.7      6:46/M
      12    Seth Abrams                       west sayville  NY     918   34       67      1:07:43.1      6:47/M
      13    Matthew Dunseith                  Bayport  NY          1357   32       69      1:07:48.5      6:48/M
      14    Sanjeev Chopra                    Manorville  NY        120   33       82      1:08:46.8      6:53/M
      15    Shawn Garbien                     Port Washington  NY   278   34       87      1:09:08.6      6:56/M
      16    Carl Lorenz                       Wantagh  NY           489   33       93      1:09:28.8      6:57/M
      17    James Remien                      Medford  NY           674   33       94      1:09:30.5      6:57/M
      18    Sean Severin                      Bethpage  NY          981   34      104      1:10:10.7      7:07/M
      19    Stephen Dalton                    floral park  NY       160   33      124      1:11:42.0      7:11/M
      20    Charles Regulinski                Setauket  NY          670   32      138      1:12:18.9      7:16/M
      21    Robert Finn                       Norwalk  CT           241   31      173      1:13:41.2      7:24/M
      22    John Maguire                      New York  NY          502   32      175      1:13:46.3      7:25/M
      23    Todd Velten                       New Rochelle  NY     1556   34      177      1:13:49.6      7:28/M
      24    Billy Henehan                     Brooklyn  NY          361   34      186      1:14:25.6      7:32/M
      25    Steve Rossi                       Smithtown  NY         705   31      205      1:15:03.1      7:31/M
      26    Chris Riccardi                    east meadow  NY       679   31      221      1:15:47.3      7:36/M
      27    Richard Caiazza                   Port Jefferson Sta    885   32      231      1:16:23.1      7:41/M
      28    victor hambarsanian               lindenhurst  NY      1586   31      242      1:16:35.2      7:40/M
      29    Daeha Ko                          Ridgewood  NY        1318   33      251      1:17:05.0      7:44/M
      30    Dan Perlmutter                    S. Setauket  NY       635   32      265      1:17:29.7      7:48/M
      31    Keith Mitchell                    Babylon  NY           555   30      267      1:17:31.7      7:48/M
      32    Paul Weiss                        Smithtown  NY         853   33      270      1:17:36.5      7:50/M
      33    Joe Pappalardo                    N. Massapequa  NY     622   34      282      1:17:58.4      7:51/M
      34    Brett Knobloch                    Seaford  NY           961   30      285      1:18:04.5      7:50/M
      35    Martin Czuba                      Sayville  NY          886   34      319      1:19:21.8      8:01/M
      36    Chris Schickler                   Merrick  NY           724   31      327      1:19:38.3      8:01/M
      37    Ryan Dassau                       Nesconset  NY         161   33      334      1:19:50.2      8:00/M
      38    Joel Abramson                     Long Beach  NY          4   31      338      1:20:05.6      8:02/M
      39    Thomas Murphy                     Breezy Point  NY      579   30      347      1:20:22.7      8:04/M
      40    Brian Levings                     West Islip  NY       1544   30      362      1:21:05.6      8:11/M
      41    Michael McConnow                  Rockaway  NY         1815   33      365      1:21:09.6      8:11/M
      42    James Harvey                      Glendale  NY          345   30      374      1:21:39.7      8:17/M
      43    Rich Buscaglia                    Farmingville  NY       85   34      391      1:22:16.4      8:17/M
      44    Joseph Morris                     Franklin Square  NY   568   31      395      1:22:18.2      8:15/M
      45    Christopher Hamilton              Seaford  NY           333   31      435      1:23:55.4      8:26/M
      46    Frank La Magna                    Long Beach  NY        446   31      445      1:24:18.0      8:29/M
      47    sean montretit                    westhampton  NY       937   31      446      1:24:18.5      8:30/M
      48    Brian Gallahue                    New York  NY          273   32      450      1:24:27.3      8:32/M
      49    Gary Wentz                        Oaklyn  NJ            856   31      451      1:24:29.2      8:33/M
      50    Scott Calise                      New York  NY           92   32      465      1:24:53.3      8:35/M
      51    Colin Drowica                     new york  NY          198   30      504      1:26:00.7      8:38/M
      52    Kevin glynn                       brookhaven  NY       1577   34      507      1:26:05.0      8:40/M
      53    Benjamin Beebe                    Blue point  NY        957   30      520      1:26:30.8      8:42/M
      54    Gerald Stannard                   Stony Brook  NY       779   31      523      1:26:35.5      8:45/M
      55    guy klarfeld                      plainview  NY         942   31      561      1:28:15.6      8:51/M
      56    Matthew Magee                     Bayport  NY           499   33      585      1:29:20.0      9:02/M
      57    Jonathan Sullivan                 New Rochelle  NY      792   31      589      1:29:36.9      8:59/M
      58    Justin Stile                      North Bellmore  NY    787   32      642      1:31:06.4      9:11/M
      59    Eddyson Rios                      Brentwood  NY        1323   32      654      1:31:46.9      9:14/M
      60    Rob Simmons                       Blue Point  NY        751   34      690      1:33:34.6      9:25/M
      61    Rory Primrose                     Rockville Centre  N   656   32      711      1:34:35.6      9:30/M
      62    nick smith                        Sayville  NY         1591   34      715      1:34:43.7      9:35/M
      63    Matt Golini                       Bohemia  NY          1394   32      729      1:35:43.0      9:37/M
      64    Michael Doucette                  East Patchogue  NY    193   34      757      1:36:53.3      9:47/M
      65    mark gaylord                      hicksville  NY       1584   33      770      1:37:24.6      9:51/M
      66    John Gibbons                      East Patchogue  NY    292   33      792      1:38:11.2      9:55/M
      67    Gregory Steiger                   Huntington Station    783   33      830      1:40:25.9     10:07/M
      68    Seth Marx                         New York  NY          522   31      832      1:40:41.4     10:10/M
      69    daniel carsten                    jackson heights  NY  1585   32      857      1:42:21.4     10:20/M
      70    Richard Cavaluzzo                 New York  NY          882   32      877      1:43:55.8     10:26/M
      71    Mathieu Lo                        Brooklyn  NY          477   30      885      1:44:44.9     10:34/M
      72    Daniel Autino                     Port Jefferson Stat    26   31      940      1:50:34.9     11:09/M
      73    David Tomko                       Philadelphia  PA      818   30      987      1:57:37.7     11:52/M
      74    Michael McBreen                   NY  NY               1389   34      996      1:59:47.8     12:03/M
      75    Timothy Dougherty                 Ronkonkoma  NY        195   30     1014      2:09:39.3     13:04/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rick Trojanowski                  Calverton  NY         971   37        8        57:02.5      5:42/M
       2    Peter Castro                      New York  NY          106   37       25      1:01:30.5      6:10/M
       3    Steven Toto                       Commack  NY           821   38       42      1:04:41.0      6:28/M
       4    Jimmy Peck                        huntington station    632   36       44      1:04:50.2      6:29/M
       5    Kevin Gill                        Carle Place  NY       295   39       51      1:05:33.4      6:34/M
       6    Patrick Leone                     Carmel  NY            471   38       68      1:07:46.1      6:47/M
       7    Robert MacDowell                  Wading River  NY      497   37       81      1:08:45.0      6:53/M
       8    Rich Minns                        Massapequa Park  NY   554   37       84      1:08:52.0      6:54/M
       9    Michael Redmond                   Floral Park  NY       669   36       96      1:09:39.7      6:59/M
      10    Chris Herr                        Wading River  NY     1552   35      118      1:11:25.7      7:09/M
      11    Joseph Sottile                    port washington  NY   769   36      120      1:11:29.5      7:10/M
      12    kenneth barsuaskas                westbury  NY         1359   35      127      1:11:47.6      7:12/M
      13    Kenneth Abell                     Port Washington  NY     3   38      129      1:11:50.9      7:12/M
      14    Josh Bosley                       Islip  NY              63   35      132      1:11:56.6      7:14/M
      15    Lance Homan                       Medford  NY           382   39      152      1:12:56.9      7:19/M
      16    Matt Wood                         Miller place  NY      871   36      176      1:13:47.9      7:25/M
      17    Kenneth Moore                     Sayville  NY         1527   36      189      1:14:32.5      7:28/M
      18    Brian Bertsch                     Stony Brook  NY        45   38      190      1:14:37.4      7:29/M
      19    Bill Brock                        RIDGE  NY              75   37      213      1:15:31.0      7:34/M
      20    Pete Mahnken                      Miller Place  NY      504   39      220      1:15:46.7      7:35/M
      21    Thomas Gambino                    Blue Point  NY        276   38      224      1:16:00.6      7:38/M
      22    Michael Parente                   Shirley  NY           623   36      229      1:16:17.4      7:40/M
      23    John O Brien                      East Moriches  NY    1566   39      236      1:16:31.5      7:42/M
      24    Danny Weiss                       Port Washington  NY   852   39      252      1:17:06.0      7:43/M
      25    Brian Spillane                    Massapequa  NY        771   39      254      1:17:09.1      7:44/M
      26    Jeffrey Orsino                    Brookhaven  NY       1574   37      260      1:17:20.9      7:48/M
      27    David Whitwell                    Brightwaters  NY      860   37      274      1:17:42.2      7:49/M
      28    Bill Marr                         Sayville  NY          513   35      280      1:17:56.8      7:49/M
      29    mike monti                        waldwick  NJ          963   35      300      1:18:44.0      7:53/M
      30    jason ellin                       stony brook  NY      1366   35      301      1:18:45.2      7:57/M
      31    Jim Lenox                         Babylon  NY           469   36      304      1:18:56.3      7:56/M
      32    Gregory Gormsen                   Wantagh  NY           309   35      307      1:19:05.2      7:56/M
      33    Daniel Thieke                     Wantagh  NY           806   37      315      1:19:17.8      8:00/M
      34    Alexander Alex                    Brightwaters  NY        9   36      317      1:19:19.8      7:59/M
      35    Peter Salerno                     East Quogue  NY       717   36      330      1:19:43.8      8:00/M
      36    Christopher Dowd                  Nesconset  NY         196   36      333      1:19:48.0      8:00/M
      37    Robert Rostron                    LongBeach  NY         706   39      335      1:20:01.8      8:01/M
      38    Paul Melendez                     NESCONSET  NY         545   38      348      1:20:23.9      8:04/M
      39    George Primrose                   East Meadow  NY       657   35      349      1:20:29.0      8:05/M
      40    Peter Buckley                     Baldwin  NY            83   35      353      1:20:37.7      8:05/M
      41    Shaun Murphy                      Port Chester  NY      581   36      354      1:20:41.1      8:09/M
      42    Robert McCarthy                   Deer Park  NY         526   37      358      1:21:01.1      8:08/M
      43    Kevin Schwartz                    Bellmore  NY          733   35      375      1:21:40.2      8:13/M
      44    Patrick Ryan                      Smithtown  NY         712   39      400      1:22:30.7      8:20/M
      45    max d'oraze                       bethpage  NY          990   35      402      1:22:35.9      8:21/M
      46    Denis Shea                        Montauk  NY          1820   36      443      1:24:11.3      8:31/M
      47    Sean Dumas                        East Patchogue  NY    200   38      444      1:24:13.5      8:28/M
      48    Douglas Rosen                     Great Neck  NY        700   36      449      1:24:25.0      8:29/M
      49    Erik Passanisi                    Bellmore  NY          991   37      470      1:25:07.9      8:36/M
      50    Jeremy Landis                     New York  NY          457   35      476      1:25:29.3      8:38/M
      51    michael Baumeister                Rockaway  NY         1816   35      506      1:26:01.3      8:40/M
      52    Brett Comstock                    Coram  NY             956   39      527      1:26:39.5      8:43/M
      53    Roy Cysner                        Brooklyn  NY         1319   35      530      1:26:49.0      8:46/M
      54    Scott Kolin                       Dix hills  NY        1354   38      546      1:27:40.5      8:48/M
      55    Miguel Catalina                   Poquott  NY           107   35      557      1:28:11.8      8:54/M
      56    Daniel Kerr                       Saint James  NY       428   37      564      1:28:24.2      8:54/M
      57    Christian Cassidy                 Brooklyn  NY          105   36      600      1:29:51.3      9:04/M
      58    Gary Plotkin                      Plainview  NY         645   38      602      1:29:57.6      9:02/M
      59    Kevin Antos                       East Patchogue  NY     20   36      629      1:30:42.6      9:07/M
      60    Paul Vanguilder                   Bay Shore  NY         828   35      630      1:30:43.8      9:11/M
      61    Alberto Contreras                 Brentwood  NY         143   36      631      1:30:45.9      9:07/M
      62    Jim Nostrom                       EAST Patchogue  NY    596   37      638      1:30:58.4      9:09/M
      63    Patrick White                     Massapequa  NY       1568   36      655      1:31:47.8      9:13/M
      64    Matthew Carman                    Bellport  NY          100   39      662      1:32:08.6      9:14/M
      65    Peter Bachmore                    Bayport  NY            28   39      684      1:33:27.0      9:25/M
      66    Peter Kelly                       Smithtown  NY         423   39      710      1:34:34.9      9:32/M
      67    Kevin Wille                       Centerport  NY        862   35      723      1:35:18.4      9:36/M
      68    Ed McCarthy                       Blue Point  NY       1599   39      732      1:35:56.2      9:38/M
      69    Marvin Canita                     East Meadow  NY        93   35      751      1:36:41.0      9:44/M
      70    Eric Borg                         Valley Stream  NY      61   35      777      1:37:48.8      9:47/M
      71    Robert Romas                      Bayside  NY           695   35      799      1:38:35.0      9:53/M
      72    Kristopher Schmitt                North Babylon  NY     726   38      814      1:39:05.5      9:59/M
      73    Craig Kance                       Syosset  NY           410   35      822      1:39:53.3     10:02/M
      74    Sean Kastner                      West Islip  NY        416   35      848      1:41:43.7     10:12/M
      75    Jeffrey Dicker                    Plainview  NY         183   36      891      1:45:18.7     10:37/M
      76    Anthony Griffin                   Brookhaven  NY        319   37      892      1:45:22.5     10:37/M
      77    Matthew Adelmann                  Riverhead  NY           7   35      904      1:46:38.2     10:43/M
      78    James Wisson                      hicksville  NY        866   39     1017      2:10:59.0     13:11/M
      79    Anthony Izzo                      Glendale  NY         1571   37     1024      2:12:47.6     13:22/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stefan Judex                      Port Jefferson  NY    406   43       20      1:00:45.5      6:05/M
       2    Todd Rowley                       Huntington  NY        709   41       23      1:01:20.8      6:08/M
       3    Tommy Nettuno                     w babylon  NY         586   41       30      1:02:42.6      6:16/M
       4    edward granshaw                   wading river  NY      988   40       35      1:03:46.6      6:23/M
       5    Martin Viera                      Riverhead  NY         989   41       39      1:04:06.5      6:25/M
       6    Stephen Uresk                     Greenlawn  NY         826   43       40      1:04:22.0      6:26/M
       7    terry allen                       long beach  NY        951   42       47      1:05:14.3      6:32/M
       8    Timothy Henderson                 Sayville  NY          360   42       60      1:06:28.4      6:39/M
       9    Jose LaSalle                      Brooklyn  NY          458   43       63      1:07:18.1      6:44/M
      10    Michael Fernandez                 Farmingdale  NY       230   43       71      1:07:56.3      6:48/M
      11    Thatcher Thompson                 Northport  NY         809   42       78      1:08:32.8      6:53/M
      12    Richard Sturges                   Waltham  MA           790   40       79      1:08:36.1      6:52/M
      13    Kevin O'Rourke                    Smithtown  NY         611   40       83      1:08:48.4      6:53/M
      14    Wolfgang Wander                   East Setauket  NY     847   44      105      1:10:17.2      7:06/M
      15    Ira Kaplan                        East Meadow  NY       413   42      110      1:11:00.3      7:06/M
      16    Kenneth Allen                     Brooklyn  NY           13   44      112      1:11:08.2      7:08/M
      17    Kirk Lawrence                     Sayville  NY          461   41      115      1:11:16.6      7:09/M
      18    Thomas Holl                       Brooklyn  NY          380   40      126      1:11:46.3      7:12/M
      19    Brian Karp                        Stony Brook  NY       967   40      142      1:12:28.3      7:17/M
      20    Steven Lutz                       Melville  NY          494   44      144      1:12:32.1      7:16/M
      21    Guy Leibstein                     babylon  NY          1355   42      157      1:13:07.3      7:20/M
      22    Gregory Cappellini                Holtsville  NY         95   42      164      1:13:33.1      7:25/M
      23    Erik Genovese                     Ridge  NY             289   40      188      1:14:30.4      7:28/M
      24    Joseph Wilkonski                  deer park  NY         861   44      194      1:14:43.0      7:30/M
      25    Peirce Cohalan                    Sayville  NY         1528   44      215      1:15:34.0      7:34/M
      26    richard verbouwens                bethpage  NY         1385   40      217      1:15:38.7      7:38/M
      27    John Thornton                     Bohemia  NY           815   42      240      1:16:34.9      7:41/M
      28    Todd Gardner                      Calverton  NY        1554   41      256      1:17:16.8      7:44/M
      29    Claude Mattessich                 brightwaters  NY      525   42      269      1:17:34.9      7:48/M
      30    Michael Frain                     Scarsdale  NY         260   40      272      1:17:40.3      7:47/M
      31    Robert Smith                      Northport  NY         759   43      276      1:17:48.1      7:47/M
      32    Harry Butcher                     islip terrace  NY      87   41      312      1:19:10.9      7:57/M
      33    Chuck Christophersen              bayport  NY           922   44      328      1:19:39.3      7:59/M
      34    Mark Hanebury                     levittown  NY         338   40      355      1:20:57.3      8:11/M
      35    John Steel                        Commack  NY          1597   43      370      1:21:27.8      8:11/M
      36    Paul Engelhardt                   Manorville  NY        211   43      371      1:21:32.1      8:12/M
      37    michael starr                     plainview  NY        1377   42      372      1:21:33.6      8:10/M
      38    Joseph Curtin                     Syosset  NY          1537   43      384      1:21:49.4      8:12/M
      39    Peter Quinn                       Commack  NY           660   42      407      1:22:41.7      8:18/M
      40    Tom Lynch                         E.Northport  NY       496   44      413      1:22:59.5      8:21/M
      41    Mike Cummings                     Shoreham  NY          966   44      415      1:23:02.5      8:20/M
      42    Thomas Guglielmo                  West Islip  NY        326   40      420      1:23:10.7      8:21/M
      43    Chris Cortes                      miller place  NY     1399   42      425      1:23:25.5      8:22/M
      44    Frank Rendon                      East Setauket  NY     675   44      430      1:23:32.6      8:21/M
      45    Chad Cross                        Bellport  NY          899   40      456      1:24:36.7      8:30/M
      46    Peter Mowdy                       E.Patchogue  NY       571   40      457      1:24:37.8      8:28/M
      47    Andrew Warsaw                     Coram  NY             849   44      463      1:24:41.4      8:31/M
      48    Richard Blackmore                 Patchogue  NY          46   44      469      1:25:00.4      8:32/M
      49    Patrick Keane                     Long Beach  NY        420   40      472      1:25:11.4      8:39/M
      50    Pasquale DeBenedictis             Lloyd Neck  NY        166   44      474      1:25:26.2      8:35/M
      51    Kevin McGrady                     MEDFORD  NY           535   43      477      1:25:29.3      8:37/M
      52    John Sullivan                     Blue Point  NY        795   41      480      1:25:33.8      8:34/M
      53    Pete Cunneen                      Shoreham  NY          973   44      484      1:25:36.4      8:36/M
      54    Daniel Sarrubbo                   Holbrook  NY         1821   42      494      1:25:47.3      8:39/M
      55    Robert Festa                      Lindenhurst  NY       236   40      500      1:25:56.6      8:41/M
      56    Dmitriy Vaysman                   Commack  NY           830   40      517      1:26:22.8      8:42/M
      57    Robert Pickus                     Plainview  NY         643   42      528      1:26:41.7      8:43/M
      58    David Burnett                     Floral Park  NY       948   43      540      1:27:29.4      8:48/M
      59    Chris Lamb                        Sayville  NY         1320   40      553      1:28:02.5      8:53/M
      60    Thomas Druckenmiller              Blue point  NY        934   42      568      1:28:39.1      8:58/M
      61    Karl Himmelmann                   Manorville  NY        370   41      582      1:29:00.6      8:56/M
      62    Thomas Coll                       Mass Pk  NY           132   41      593      1:29:45.3      9:02/M
      63    Todd Oconnell                     hauppauge  NY         601   44      636      1:30:56.1      9:09/M
      64    Noel Cueto                        New York  NY          154   41      641      1:31:05.7      9:12/M
      65    Pete Maniscalco                   Blue Point  NE        510   41      651      1:31:36.5      9:12/M
      66    James Peters                      Commack  NY           638   43      668      1:32:31.7      9:19/M
      67    anthony caputo                    mt sinai  NY         1393   44      674      1:32:49.4      9:19/M
      68    William Stanley                   Hicksville  NY        777   43      707      1:34:28.1      9:32/M
      69    john dounias                      smithtown  NY         997   42      709      1:34:34.6      9:32/M
      70    Brian Donnelly                    Sayville  NY          915   42      724      1:35:29.8      9:36/M
      71    James Logan                       Shoreham  NY          484   41      726      1:35:39.7      9:38/M
      72    Dean Bruno                        yaphank  NY            80   41      775      1:37:44.5      9:50/M
      73    Jay Graygor                       South Salem  NY       314   43      784      1:37:53.5      9:53/M
      74    James Schneider                   Lindenhurst  NY       728   41      786      1:37:56.8      9:50/M
      75    Marcus Keyzer                     BROOKLYN  NY          430   40      791      1:38:10.5      9:51/M
      76    Joseph Purschke                   Fort Salonga  NY      930   43      809      1:39:00.3      9:57/M
      77    Joe Cerbone                       Farmingville  NY      986   40      835      1:41:07.9     10:07/M
      78    Keith Montgomery                  Bellport  NY          561   42      851      1:42:01.3     10:14/M
      79    Vic Guadagnino                    Patchogue  NY         322   41      852      1:42:05.7     10:14/M
      80    Michael Mihaley                   Stony Brook  NY       998   41      856      1:42:15.0     10:18/M
      81    Andrew Maidhof Sr                 SMITHTOWN  NY         888   44      906      1:46:42.6     10:42/M
      82    Chuck Lamitie                     Ridge  NY             453   42      918      1:48:22.0     10:55/M
      83    John Schulz                       Great river  NY       732   44      931      1:49:23.0     11:01/M
      84    Curt Potter                       Huntington Station    649   42      944      1:50:45.9     11:07/M
      85    Ramnarine Mahoye                  Jamaica  NY           505   40      947      1:51:05.4     11:12/M
      86    Roy Grego                         Mount Sinai  NY       318   41      951      1:51:56.1     11:13/M
      87    Frank Piazza                      Selden  NY            642   40      953      1:52:36.0     11:19/M
      88    Bob Nissen                        Holbrook  NY          590   42     1007      2:05:33.5     12:39/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    George Worth                      Islip  NY            1542   49       32      1:03:14.7      6:20/M
       2    Jan Kasal                         Malverne  NY          943   49       37      1:03:51.6      6:23/M
       3    Rafael Alsina Jr.                 Bronx  NY              14   46       58      1:06:18.2      6:38/M
       4    Wayne Vartabedian                 Long Beach  NY        829   47       59      1:06:26.9      6:39/M
       5    Michael Nolan                     Sayville  NY          593   48       64      1:07:22.9      6:44/M
       6    Mark Younker                      Valley Stream  NY     878   49       77      1:08:25.4      6:51/M
       7    David Burns                       islip  NY            1575   48       88      1:09:14.9      6:55/M
       8    Terrance Tripp                    Brooklyn  NY          823   45       99      1:09:45.5      6:59/M
       9    Bill Mullaney                     Bayport  NY           576   46      101      1:09:54.0      7:00/M
      10    Paul Bode                         Smithtown  NY          53   46      103      1:09:56.0      7:01/M
      11    Robert Freiberger                 Greenlawn  NY         264   47      113      1:11:09.1      7:07/M
      12    Thomas Bentivegna                 Medford  NY           979   48      117      1:11:21.3      7:08/M
      13    Dan Doscher                       Patchogue  NY         192   45      148      1:12:38.8      7:18/M
      14    Michael Delaney                   Nesconset  NY         169   47      149      1:12:42.8      7:17/M
      15    Joseph Fiorillo                   Brightwaters  NY      244   45      160      1:13:17.3      7:20/M
      16    Will Thompson                     Port Washington  NY   808   47      167      1:13:37.8      7:22/M
      17    james ader                        massapequa  NY       1368   47      169      1:13:38.2      7:22/M
      18    Yu-Jen Lai                        E Setauket  NY       1353   49      172      1:13:40.5      7:23/M
      19    shea holden                       Rocky Point  NY      1578   49      174      1:13:44.5      7:25/M
      20    James Desiderio                   Deer Park  NY         980   48      183      1:14:18.8      7:27/M
      21    Gary Freitag                      Ronkonkoma  NY        265   47      191      1:14:38.2      7:29/M
      22    Lance Prager                      Mattituck  NY         651   45      192      1:14:41.2      7:30/M
      23    Bob Monaco                        Woodbury  NY          560   48      197      1:14:46.0      7:29/M
      24    Eric Friedman                     Merrick  NY           269   46      222      1:15:48.0      7:35/M
      25    Michael Sommer                    Lake Grove  NY        767   49      225      1:16:06.3      7:37/M
      26    Dan Wegisufar                     Setauket  NY         1324   45      226      1:16:11.4      7:38/M
      27    Gregory St.Clair                  Port Jefferson NY     772   46      241      1:16:35.2      7:44/M
      28    James Armata                      East meadow  NY       987   48      247      1:16:56.0      7:42/M
      29    Indarjit Roopchand                queens village  NY    697   45      248      1:16:58.3      7:43/M
      30    Craig Caperna                     Coram  NY              94   46      250      1:17:04.6      7:45/M
      31    Derrick Acker                     Holtsville  NY          5   46      253      1:17:07.1      7:43/M
      32    Michael Freshour                  Bayport  NY           266   46      263      1:17:25.7      7:46/M
      33    Nicolas Salamina                  Coram  NY             925   49      286      1:18:18.4      7:51/M
      34    Thomas Harrington                 Smithtown  NY         342   47      287      1:18:19.1      7:52/M
      35    Michael Jackson                   Forest hills  NY      395   47      288      1:18:21.4      7:53/M
      36    Wai Law                           Bethpage  NY          460   45      292      1:18:36.3      7:55/M
      37    mike de iulio                     carle place  NY      1370   45      299      1:18:43.3      7:53/M
      38    Dwayne Taylor                     Baldwin  NY           802   48      303      1:18:55.9      7:58/M
      39    Robert Hardie                     East Northport  NY   1390   47      309      1:19:07.8      7:56/M
      40    Steven Rand                       Huntington  NY       1823   47      326      1:19:38.3      7:58/M
      41    lawrence quinn                    east patchogue  NY   1564   48      341      1:20:10.9      8:04/M
      42    Rob Lusak                         Nesconset  NY         493   46      342      1:20:13.4      8:05/M
      43    bert voland                       patchogue  NY         940   48      344      1:20:19.3      8:05/M
      44    Steven Fischbach                  Lake Ronkonkoma  NY   246   47      346      1:20:21.7      8:03/M
      45    Anthony Heavey                    Garden City  NY       357   45      364      1:21:08.2      8:13/M
      46    John Hutchison                    Sayville  NY          388   49      376      1:21:40.2      8:10/M
      47    Richard Barkan                    Long Beach  NY         33   47      386      1:21:50.8      8:12/M
      48    Brendan Keane                     Sayville  NY          421   45      393      1:22:16.9      8:15/M
      49    Michael Turkovich                 Ronkonkoma  NY        970   49      406      1:22:39.5      8:18/M
      50    michael russell                   nesconset  NY         969   46      410      1:22:51.7      8:19/M
      51    bob moore                         Blue point  NY       1565   45      416      1:23:05.1      8:21/M
      52    John Antonucci                    Stony Brook  NY        19   46      436      1:23:57.0      8:28/M
      53    David Duryea                      setauket  NY          203   47      447      1:24:20.9      8:30/M
      54    Bob Gaeta                         Deer Park  NY         271   49      458      1:24:38.0      8:31/M
      55    Daniel Alfiero                    Rockaway Park  NY      11   49      461      1:24:41.4      8:31/M
      56    Steven Hocevar                    Wantagh  NY           983   49      466      1:24:54.8      8:35/M
      57    Pete Corrao                       East Islip  NY        891   49      482      1:25:35.4      8:34/M
      58    Gregory Trauthwein                Bayport  NY           905   45      498      1:25:55.6      8:38/M
      59    David Rockitter                   Wantagh  NY           690   49      501      1:25:57.4      8:38/M
      60    Todd Svec                         Massapequa Park  NY   799   48      503      1:26:00.0      8:39/M
      61    Sean Parker                       Northport  NY        1573   46      510      1:26:11.1      8:42/M
      62    Joseph Alway                      holbrook  NY           15   45      516      1:26:20.4      8:40/M
      63    John Kennedy                      Brightwaters  NY      426   47      543      1:27:34.1      8:46/M
      64    Lance Axelrod                     Merrick  NY          1361   47      547      1:27:41.3      8:48/M
      65    Frank Priegue                     Jamaica Estates  NY   653   47      549      1:27:50.8      8:52/M
      66    John Robinson                     Poquott  NY           688   47      551      1:28:01.0      8:51/M
      67    Kevin Dougan                      Stewart Manor  NY     194   49      555      1:28:06.8      8:53/M
      68    Patrick Wehrle                    Blue point  NY        933   46      567      1:28:36.9      8:58/M
      69    Jay Goldstein                     Plainview  NY         302   45      581      1:29:00.2      8:59/M
      70    Frank Fiorello                    nesconset  NY         243   49      616      1:30:17.1      9:04/M
      71    David Shapiro                     Shoreham  NY          741   47      623      1:30:26.7      9:07/M
      72    James Walters                     Sayville  NY          895   46      633      1:30:46.6      9:05/M
      73    Steven Woolley                    St James  NY          872   47      637      1:30:57.5      9:08/M
      74    James Dunn                        Brightwaters  NY      202   47      653      1:31:44.6      9:13/M
      75    Michael Herold                    Levittown  NY         365   46      664      1:32:14.1      9:18/M
      76    Lawrence Eno                      East Northport  NY    213   49      681      1:33:23.8      9:21/M
      77    Robert Corbett                    Woodbury  NY          146   49      692      1:33:42.2      9:24/M
      78    Joseph Caliguri                   Ronkonkoma  NY         91   49      693      1:33:49.5      9:28/M
      79    John Blosser                      Greenlawn  NY          50   47      698      1:33:53.9      9:27/M
      80    fred altrui                       patchogue  NY        1579   47      704      1:34:08.0      9:27/M
      81    Jeffrey Reynolds                  Hauppauge  NY         677   45      728      1:35:41.4      9:40/M
      82    Thomas connor                     Smithtown  NY        1590   46      772      1:37:28.6      9:47/M
      83    Rob Graygor                       Sayville  NY          315   45      783      1:37:51.9      9:53/M
      84    Robert Popdan                     Bayport  NY           646   47      801      1:38:39.3      9:54/M
      85    Chuck Scharff                     Miller Place  NY      722   47      815      1:39:13.2     10:00/M
      86    Rob Cosentino                     Eastport  NY         1400   47      840      1:41:23.8     10:12/M
      87    Gary Resnick                      east setauket  NY     676   49      843      1:41:34.8     10:10/M
      88    Larry Kurtzman                    Plainview  NY         445   48      845      1:41:38.6     10:11/M
      89    Pasquale Caggiano                 lindenhurst  NY        89   47      855      1:42:13.3     10:18/M
      90    Keith Gurnick                     Sayville  NY          331   49      858      1:42:26.5     10:18/M
      91    Jerry Riccardi                    St. James  NY         907   45      874      1:43:36.3     10:25/M
      92    Jeffrey Walker                    Smithtown  NY         841   45      888      1:45:05.7     10:33/M
      93    Michael Leippert                  Coram  NY             467   46      890      1:45:15.9     10:36/M
      94    peter shimansky                   elmont  NY           1375   49      936      1:49:31.7     11:02/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin McDermott                   E.ISLIP  NY           534   53       41      1:04:30.7      6:27/M
       2    Kenneth Demulder                  Bayport  NY           171   50       65      1:07:23.4      6:45/M
       3    Bill Gironda                      Smithtown  NY         297   52       70      1:07:49.1      6:48/M
       4    Paul Bonanni                      Selden  NY             59   51       73      1:08:09.2      6:49/M
       5    andre burriesci                   holbrook  NY          947   51      111      1:11:05.3      7:07/M
       6    William Herbert                   Smithtown  NY         363   52      122      1:11:32.2      7:10/M
       7    John Clifford                     Seaford  NY           127   50      131      1:11:55.3      7:12/M
       8    Jim Morris                        Northport  NY         569   50      133      1:11:56.8      7:12/M
       9    Philip Rybecky                    Port Washington  NY   713   53      146      1:12:34.0      7:16/M
      10    Tod Fichtelberg                   Kings Park  NY        237   53      150      1:12:47.3      7:18/M
      11    K.C. Brett                        P. J. Sta.  NY         74   51      151      1:12:55.3      7:18/M
      12    Thomas Oleary                     carle place  NY       607   52      155      1:12:58.1      7:19/M
      13    Andrew Lupu                       North Bellmore  NY    492   50      163      1:13:26.9      7:21/M
      14    James Florez                      Merrick  NY           252   50      171      1:13:38.4      7:25/M
      15    Michael Di Lisio                  Shoreham  NY          181   50      180      1:13:59.0      7:25/M
      16    John Rosa                         Sayville  NY          698   51      184      1:14:21.1      7:26/M
      17    Mark Knott                        Smithtown  NY         437   52      193      1:14:42.6      7:31/M
      18    Tommy Gulbransen                  setauket  NY          329   51      204      1:15:00.3      7:31/M
      19    Daniel Pasternak                  Melville  NY          928   54      232      1:16:24.1      7:40/M
      20    Rick Secor                        Ronkonkoma  NY        736   50      238      1:16:34.5      7:39/M
      21    Gil Cardillo                      Riverhead  NY          98   51      239      1:16:34.9      7:40/M
      22    Terence McCormick                 LINDENHURST  NY       531   51      255      1:17:15.8      7:44/M
      23    John Ottaviano                    Cold Spring Harbor    617   53      257      1:17:17.0      7:44/M
      24    Richard Gross                     Sayville  NY          320   51      279      1:17:56.2      7:49/M
      25    Dean Neumann                      Northport  NY         587   53      281      1:17:57.0      7:48/M
      26    Mark McCain                       N.Babylon  NY         903   50      297      1:18:42.3      7:53/M
      27    Frank Martinez                    Commack  NY           520   54      332      1:19:46.6      8:00/M
      28    Art Hickey                        Bohemia  NY           368   51      339      1:20:10.0      8:04/M
      29    Christopher Duvally               Glen Cove  NY         204   54      345      1:20:20.3      8:04/M
      30    Brian McKenna                     Islip  NY             900   53      360      1:21:02.3      8:09/M
      31    Richard Ripke                     Selden  NY            682   50      368      1:21:23.3      8:11/M
      32    Basil Palmeri                     Brightwaters  NY      620   52      392      1:22:16.6      8:14/M
      33    Fernando Baracaldo                New Hyde Park  NY      32   54      401      1:22:31.9      8:16/M
      34    Jay Masten                        Bohemia  NY           524   53      404      1:22:36.3      8:20/M
      35    Stephen Snyder                    Hicksville  NY        763   51      428      1:23:28.4      8:26/M
      36    Stephen Jambrone                  Bethpage  NY          398   53      433      1:23:41.0      8:24/M
      37    Mark King                         Centereach  NY        434   51      493      1:25:47.3      8:38/M
      38    Kenneth Long                      Bohemia  NY           913   51      495      1:25:48.1      8:36/M
      39    Wayne Chesler                     Massapequa Park  NY   117   53      505      1:26:01.0      8:39/M
      40    Mark Redding                      SMITHTOWN  NY         667   50      515      1:26:18.2      8:39/M
      41    Thomas Murray                     hauppauge  NY         582   50      518      1:26:24.8      8:44/M
      42    Brian MacDonagh                   Blue Point  NY        912   53      521      1:26:34.5      8:41/M
      43    Alan Baisch                       Selden  NY             29   50      522      1:26:34.7      8:43/M
      44    Loren Bennett                     Southampton  NY        43   51      529      1:26:46.3      8:44/M
      45    Jim Chant                         Bayport  NY           115   51      535      1:27:12.2      8:46/M
      46    Frank Filacchione                 san remo  NY          238   50      537      1:27:27.1      8:49/M
      47    Artie Whitmarsh                   Nesconset  NY        1374   50      556      1:28:11.8      8:52/M
      48    Gerri Guinessey                   Sayville  NY          327   51      595      1:29:46.8      9:00/M
      49    mark luksich                      port jeff  NY        1325   50      609      1:30:12.0      9:05/M
      50    John Shoemaker                    East Norwich  NY      746   50      620      1:30:23.7      9:06/M
      51    Don Murphy                        Wantagh  NY          1557   52      622      1:30:25.4      9:08/M
      52    Tom Price                         Center Moriches  NY   652   50      626      1:30:36.0      9:05/M
      53    Peter Goodermote                  Holtsville  NY        308   51      634      1:30:49.3      9:08/M
      54    Neil Ferrara                      Oceanside  NY         232   50      652      1:31:38.3      9:12/M
      55    Charles Mandemaker                Smithtown  NY         507   53      680      1:33:22.7      9:21/M
      56    Ray Nieves                        Westbury  NY          589   54      685      1:33:28.8      9:24/M
      57    Robert Starke                     Mount Sinai  NY       780   52      686      1:33:29.4      9:25/M
      58    David Chan                        Sayville  NY          114   51      695      1:33:51.8      9:28/M
      59    Richard Backofen                  Manorville  NY        944   52      721      1:35:15.8      9:36/M
      60    Patrick Melia                     Centerport  NY        546   52      734      1:36:03.8      9:37/M
      61    Charles Edmonds                   Rocky Point  NY       208   51      742      1:36:28.6      9:41/M
      62    Howard Rothenberg                 COMMACK  NY           707   51      755      1:36:47.4      9:44/M
      63    Kenneth Reid                      Farmingdale  NY       671   50      819      1:39:22.4      9:58/M
      64    Anthony Raimondi                  Manhasset  NY        1356   51      837      1:41:21.0     10:12/M
      65    John Stephens                     Sayville  NY          784   52      844      1:41:37.4     10:13/M
      66    Salvatore Carambia                Dix Hills  NY          97   53      859      1:42:30.9     10:16/M
      67    Bob Lowe                          Islip Terrace  NY     491   52      872      1:43:20.9     10:25/M
      68    lance margolin                    woodbury  NY          946   53      881      1:44:27.6     10:28/M
      69    Kevin Mullahy                     North Babylon  NY     574   54      896      1:45:44.5     10:39/M
      70    Douglas Bassemir                  Aquebogue  NY          38   51      909      1:46:59.4     10:46/M
      71    Jeffrey Rosenking                 Westbury  NY          701   50      933      1:49:30.3     11:02/M
      72    Louis Ryall                       Westbury  NY         1382   54      934      1:49:30.5     11:02/M
      73    Steven Millon                     East Medow  NY        553   52      960      1:54:22.9     11:28/M
      74    Ralph Betz                        Massapequa  NY        953   53     1030      2:16:27.2     13:41/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andrew Moore                      New York  NY          562   56       38      1:03:53.3      6:24/M
       2    Chris Webber                      Sayville  NY          972   59       61      1:06:53.9      6:42/M
       3    bill mcdermott                    long beach  NY        959   56       90      1:09:21.7      6:56/M
       4    Frank Notarstefano                Seaford  NY           597   59       95      1:09:33.0      6:58/M
       5    Jon Wallach                       levittown  NY         843   55       97      1:09:40.3      6:58/M
       6    Patrick Gubbins                   East Patchogue  NY    324   57      106      1:10:20.9      7:02/M
       7    Grant Radtke                      East meadow  NY      1321   56      108      1:10:44.6      7:05/M
       8    Martin Brown                      Malverne  NY           77   55      119      1:11:26.2      7:09/M
       9    Louis LaFleur                     Holbrook  NY          450   56      159      1:13:11.2      7:20/M
      10    Timothy Healy                     SYOSSET  NY           356   56      162      1:13:22.9      7:21/M
      11    Hank Von Thaden                   Bethpage  NY          837   59      170      1:13:38.3      7:25/M
      12    Kevin Leach                       Falmouth  MA          463   59      196      1:14:44.2      7:29/M
      13    John Hamilton                     West Islip  NY        927   59      198      1:14:51.2      7:30/M
      14    jay byrne                         massapequa  NY       1362   58      216      1:15:38.3      7:34/M
      15    Patrick Diskin                    Mineola  NY           187   56      230      1:16:18.5      7:38/M
      16    Glen Wolther                      Jericho  NY           870   55      243      1:16:35.6      7:41/M
      17    Augie Hoffmann                    Upton  NY             377   59      258      1:17:18.3      7:44/M
      18    Kevin Smith                       Smithtown  NY         761   56      310      1:19:08.3      7:57/M
      19    Jon Hatch                         Northport  NY         350   56      320      1:19:22.4      7:57/M
      20    Timothy Carroll                   East Islip  NY        103   55      329      1:19:41.0      7:59/M
      21    rick abbene                       huntington  NY       1360   56      352      1:20:34.1      8:04/M
      22    John Guinessey                    Sayville  NY          328   55      383      1:21:48.2      8:11/M
      23    Gary Marshall                     Dix Hills  NY         516   55      396      1:22:22.9      8:16/M
      24    Richard Cowan                     Massapequa Park  NY  1367   57      418      1:23:07.6      8:21/M
      25    Terry Bisogno                     New York  NY          151   57      419      1:23:07.6      8:19/M
      26    Paul Marsac                       Syosset  NY           515   56      427      1:23:28.2      8:24/M
      27    Paul Nelson                       saint james  NY       585   57      479      1:25:30.9      8:34/M
      28    Ed Barrett                        Sayville  NY           36   56      584      1:29:12.0      8:59/M
      29    kevin hogan                       jericho  NY           996   56      644      1:31:10.6      9:09/M
      30    Louis Fresolone                   EAST ISLIP  NY        267   56      645      1:31:13.5      9:11/M
      31    Jose Sanchez                      Bronx  NY             720   57      716      1:34:54.1      9:30/M
      32    James Ferguson                    East Meadow  NY       228   57      725      1:35:33.7      9:38/M
      33    MICHAEL FUREY                     CENTER MORICHES  NY   887   57      782      1:37:51.5      9:55/M
      34    Jed Golden                        Floral Park  NY       301   56      789      1:38:01.4      9:50/M
      35    Ronald LaBarbera                  Islip  NY             447   58      861      1:42:48.6     10:19/M
      36    Warren Drezen                     massapequa  NY        197   59      923      1:48:48.3     10:55/M
      37    Robert Fornuff                    West Babylon  NY      257   59      938      1:50:10.2     11:04/M
      38    tom backer                        commack  NY          1380   56      971      1:55:39.8     11:37/M
      39    Joe Otters                        Ronkonkoma  NY        618   57      975      1:56:15.5     11:40/M
      40    Jim Mitchell                      Babylon  NY           556   56      977      1:56:31.8     11:44/M
      41    Thomas Glanz                      Coram  NY             298   56     1006      2:02:48.8     12:20/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anthony Garguilo                  Kings Park  NY        282   60      181      1:13:59.9      7:28/M
       2    Dennis Michel                     Sayville  NY          551   64      291      1:18:32.6      7:52/M
       3    Scott Fairgrieve                  Mineola  NY           217   61      306      1:19:04.5      7:55/M
       4    Napoleon Arthus                   Glen Head  NY          23   60      321      1:19:29.3      7:59/M
       5    John Cavagnaro                    Valley Stream  NY     109   60      337      1:20:04.6      8:02/M
       6    Joe D'Agostino                    Holbrook  NY          159   62      377      1:21:40.9      8:14/M
       7    michael salerno                   hauppaugg  NY         952   62      382      1:21:46.9      8:12/M
       8    Fred Freutel                      valley stream  NY     268   60      454      1:24:32.2      8:33/M
       9    Gabriel Hickey                    Bethpage  NY          367   63      526      1:26:38.9      8:41/M
      10    Rick Brand                        Blue Point  NY       1553   61      570      1:28:43.1      8:54/M
      11    Perry Zeichner                    Brightwaters  NY      879   63      604      1:30:01.5      9:04/M
      12    Frank Fallon                      Islip  NY             220   63      649      1:31:24.6      9:10/M
      13    david bye                         smithtown  NY        1395   63      665      1:32:14.2      9:16/M
      14    Brion Cobb                        Hempstead  NY         129   60      669      1:32:31.9      9:18/M
      15    Juan Oliveras                     Northport  NY         608   60      727      1:35:40.2      9:37/M
      16    Stephen Thieke                    Farmingdale  NY       807   64      741      1:36:19.5      9:42/M
      17    Ira Bellach                       Syosset  NY            41   61      797      1:38:24.0      9:52/M
      18    Thomas Hlenski                    Huntington  NY        931   60      810      1:39:00.8      9:57/M
      19    Mitchell Strong                   Flushing  NY          788   63      863      1:42:53.6     10:23/M
      20    Richard Seigleman                 Hauppauge  NY         738   60      864      1:42:59.6     10:23/M
      21    Spencer Goldblatt                 Holbrook  NY         1814   61      910      1:47:09.4     10:49/M
      22    Frank Loffredo                    Old Westbury  NY      481   64      956      1:53:30.5     11:27/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steve Conroy                      MANHASSET  NY         141   67      295      1:18:39.5      7:52/M
       2    Victor Rossi                      Hauppauge  NY         704   65      389      1:22:07.3      8:13/M
       3    Lewis Thornton                    medford  NY           812   69      571      1:28:44.6      8:56/M
       4    Bill Young                        West Islip  NY        877   67      808      1:38:52.8      9:57/M
       5    richard astarita                  babylon  NY           962   68      924      1:48:49.2     10:56/M
       6    Rosario Pascual                   Sayville  NY          626   67     1010      2:06:35.3     12:40/M

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alex Flyntz                       Seaford  NY           254   70      305      1:19:03.6      7:55/M
       2    Ron Helin                         Middle Island  NY     932   72      667      1:32:30.7      9:17/M

Male 75 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    jack hanley                       babylon  NY           995   76      488      1:25:42.4      8:36/M
       2    George Devoe                      Hauppauge  NY         180   79      991      1:58:38.0     11:54/M
       3    Frank Martin                      Bayshore  NY          519   76     1031      2:19:45.0     14:03/M

Male 80 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian Eddington                   Medford  NY          1378   99      343      1:20:17.6      8:06/M
       2    Danny O'Donnell                   West Islip  NY       1560   99      806      1:38:44.0      9:56/M